i DE DIEREN VAN TARZAN 1 Jrt WINTERHULP S' f jfp rati MOORD in 2 AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 16 JULI 1941 BINNENLAND „Vrijwilligerslegioen Nederland" Voor het Vrijwilligerslegioen Ne derland worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen: 17 Juli 1018 uur in Leeuwarden. Huize Schaaf. Breedstraat; 1018 «ur in Arnhem, Willemskazerne. 18 Juli 1018 uur in Groningen. Concerthuis, Poelestraat 30; 9—13 u. in 's Hertogenbosch. Prins Hendrik kazerne; 15—19 u. in Eindhoven. Huize Maria, Kruisstraat 53. 19 Juli 10—13 u. in Meppel. Hotel Westerbeek. Woldstraat; 1519 u. in Coevorden, Café Abel. Markt; 1013 u. in Roermond. Swalmerstraat 61; 1519 u. in Maastricht, Hotel Momus. Vrijthof. 20 Juli 1018 u. in Zwolle, School aan de Turfmarkt; 1013 u. in Til burg. Werkliedenver. Tuinstraat 68; 15—49 uur in Breda. Restaurant Mo dern. 21 Juli 9—13 u. in Deventer. Park weg 2; 1519 u. in Hengelo, Deut- sches Haus; 1019 uur in Rotterdam. Deutsches Haus, Volkspark. 22 Juli 1018 u., in Amsterdam. School Iepenweg 13; 1019 u. in Den Haag, Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederland sche onderdanen van 17 tot 40 jaar die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1,65 M- Voor officieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aange- nomenen wordt gezorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmeldingen geschieden op de vol gende adressen: Amsterdam, Hotel van Gelder, Dam rak 34: Heerlen. Hotel du Nord. J Pommé, Stationsstr. 17: Groningen Rademarkt 23a; Arnhem. Hotel Kei zerskroon, Markt 32: Breda, Bosch straat 67; Deventer. Hotel van Wely. Keizerstr. 1; Utrecht, Hotel Thalie Stationsplein 9; Den Haag. Konin ginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woonplaats naar het keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd wor den bij het vrijwilligerslegioen Ne derland. Koninginnegracht 22. reap, bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrijbiljet voor de terugreis wordt bij de keuring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. Britsche Luchtaanvallen op ons Land DRIE KINDEREN GEDOOD In den vorigen nacht hadden de door Britsche vliegtuigen op ons land geworpen brisant- en brand bommen op eenige plaatsen meer of minder zware beschadigingen van woonhuizen en boerderijen tenge volge. In een stad in Zuid-Holland is een woonhuis totaal vernield en wer den vier andere beschadigd. Drie meisjes werden gedood, een man, een vrouw en een knaap werden gekwetst- De hier en daar door brandbommen veroorzaakte branden, meest bosch- en heidebranden, konden snel wor den gebluscht. BLIKSEM VERNIELDE BOERDERIJEN Door blikseminslag ls te Silvolde de boerderij van den heer Ley geheel verwoest. In de buurtschap Kring van Dorth ls de kapitale boerderij van „Littank" bewoond door de familie Groot Bronsvoort, getroffen en tot den grond toe afgebrand. Vier varkens kwamen in de vlammen om. j""HuisvrouwOok U /iep//""] een plicht I SPAARZAAM met gas i door EDGAR RIGE BURROUGHS 3 i-f 24. Een groote blanke reus wrong hem de speer uit de hand; harige monsters hadden zijn mannen versla gen en een zwart opperhoofd zooals hij vocht schouder aan schouder met die vreeselijke horde van apen. Of schoon hij moedig streed, was het nutteloos tegen de bovenmenschelijke kracht en vlugheid van dezen sterken blanken man, die langzaam den le vensadem uit zijn keel kneep, te vech ten. Toen hij weer bij bewustzijn kwam, bemerkte Kaviri, dat hij stevig gebonden op den bodem van zijn ka no lag, Een groote panter zat naast hem op wacht. Naast den panter knielde den blanken reus, die hem overwonnen had. De man zwaaide met een roeispaan, terwijl Kaviri achter hem eenige van zijn eigen krij gers zag. eveneens gekneveld. Achter hem snaterden eenige harige apen. Kaviri was reeds blij dat hij en zijn gebonden krijgers naar hun dorp te rug gebracht zouden worden en ant woordde dus op elke vraag, die de aapman hem stelde. De drie kano's werden stroomopwaarts geroeid. Ge durende den tocht sprak Tarzan met het opperhoofd en was zeer verbaasd over de woorden van Kaviri. „Blanke man heel slecht", zei Ka viri. „Ik probeerde hem eerst te doo- den. Drie manen geleden kwam slech te -blank mannen in mijn dorp; ste len ons geit en jonge vrouwen. Zij veel van mijn volk doodmaken. Zij zeggen jagen achter ander blanke man, met vrouw met blank klein baby, die weg- geloopen van hen. „Dat kind moet mijn kleine zoon zijn", dacht Tarzan, „maar wie kon de vrouw zijn en de man?" (Wordt vervolgd) zal Symbool van onzen Gemeenschapszin worden I 1 electrisch licht! OORDEEL OBERBEFEHLSLEITER HILGENFELDT Tijdens het bezoek, dat de leider van het hoofdbureau van Volkswel vaart. in de rijksleiding der N.S.D.A.P.. Oberbefehlsleiter Hilgenfcldt. dezer dagen aan ons land heeft gebracht, was een verslaggever van het A.N.P. in de gelegenheid dezen hoogen Duit- schen autoriteit, den schepper van het groote Duitsche Winterhulpwerk. eenige vragen te stellen met betrek king tot den arbeid, welke nu reeds sinds ongeveer een jaar op hetzelfde terrein in ons land wordt verricht. Op de eerste vraag, namelijk of hij van meening is. dat de Winterhulp Nederland eenmaal op dezelfde wijze een symbool van de gemeenschaps zin worden zal als in het Duitsche Rijk. antwoordde de heer Hilgenfeldt zonder aarzelen bevestigend. Ir. uw land zoo zeide hij zijn dezelfde biologische voorwaarden aanwezig als bij ons. Ook in Duitschland is deze idee in heel kleinen kring begonnen en heeft zij zich van hieruit ontwik keld. Adolf Hitler heeft met 7 ande ren het gebeele volk voor zijn idee ge wonnen. Wanneer de Nederlanders bereid zijn zich ais een gemeenschap te beschouwen, dan is de Winterhulp slechts do uitdrukking van de inner lijk gevoelde verplichting tot offer vaardigheid jegens elkander. Ik ben er zelfs van overtuigd, dat het Nederlandsche volk in veel korte- ren tijd dan in Duitschland tot de ge dachte van de volksgemeenschao -»al korren en wel hierom, omdat het Ne derlandsche reik den weg, welke hier toe leidt, veel duidelijker uitgestip peld krijgt. Hij is als het ware ge- effend. Een geSjke organisatie noodig Acht u het noodzakelijk, dat bij het bestaan van verscheidene weldadig heidsinstellingen hier te lande een gelijke organisatie wordt geschapen als in Duitschland? Inderdaad zoo antwoordde de heer Hilgenfeldt.. Sociale maatregelen ten bate var. het' volk kunnen slechts gezien worden van totalitair stand punt en kunnen alleen algemeen ge regeld worden. Er zijn alleen Nederlanders en de enkeling wordt als deel van zijn volk in het leven geplaatst, onverschillig tot welken maatschappelijken stand idee van den Führer al deze milüoe- nen heeft opgewekt om de gemeen schap te dienen. Zonder deze ideeën was dit groote sociale werk nooit ontstaan. Het was ook in Duitschland een moeilijke weg naar deze hervorming in het denken. Ook in Duitschland bestonden vele weldadigheidsvereeni- gingen en waren er vele kringen, wel ke zich met weldadigheid bezig hiel den. maar alle zagen slechts den beperkten kring van haar vereeni- gingen of belangengroepen. De natio- r.aafl-socia-stische arbeid ten bate van de volkswelvaart verbreekt deze bekrompen opvatting en ziet het volk als een eenheid Ten slotte werd den heer Hilgen feldt gevraagd naar zijn indrukken van zijn reis door ons land. Oordee' over ons land Het uiterlijk van uw land zoo hij behoort, welke religie hij belijdt of welke politieke opvatting hij aan hangt. Het leven is primair en iedere ge neratie is een schakel in de keten van het leven. Alleen op deze wijze zie ik het sociale werk en niet in confessioneele verdeeldheid of vol gens standen gescheiden. Wij zien in een gezond mensch de vraag van het leven. Het gezonde volk staat op den voorgrond en wanneer wij sommige zeide hy heeft my getoond, dai cte menschen met kunnen overtuigen Nederlanders een voorsprong hebben van de groote gemeenschappelijke op- ten aanzien van den woningbouw. De dracht, dan weten wij toch. dat hun ".tenschen in uw land echter zien er met zoo gezond uit als bij ons. Ik zonen of kleinzonen eens zullen op- -,.en d00r bijna aile Europeesche ïan- groeien in deze gemeenschap en haar den gereisd en heb op grond hiervan zullen beeriioen kunnen vaststellen, dat de algemeene oegrypem maatschappelijke verhoudingen bij u 15 MiUioen vrijwilligers belangrijk beter zijn dan die in Oost- De verslaggever vroeg verder, welke en Zuid-Oost Europa. Ik vind echter, verklaring de heer Hilgenfeldt kon dat vele Nederlanders ziekelijke ver geven voor het feit, dat er m de or- schijnselen vertoonen. Deze kunnen ganisatie van de N.S.V. (National So- echter gemakkelijk door goede pre- cialistische Volkswohlfahrt) 15 milj- ventieve maatregelen voorkomen wor- lioen vrijwillige leden zijn. i den. Warneer hier een tijdig inge- Dit kan :.k slerhtó zoo verklaren Usteld medisch onderzoek, een goede aldus luidde het antwoord dat ie' preventieve tandverzorging, een ge- FINANCIEEL Nederlandsche Bank VERKORTE BALANS De verkorte balans der Nederland sche Bank op 14 Juli vermeldde de volgende cijfers (tusschen haakjes de cijfers van 7 Juli j.l.): Binnenlandsche wissels 60.576.100 f 91.576.1O0 papier op het buiten land 356.971.344 34Ó.166.064»be leeningen 174 647.729 175467.666». waarvan aan Ned.-Indié 55.341.825 55 341.825 voorschotten aan het rijk f 15.000 000; munt- en materiaal, goud 1.022 610 398 1.022.590.432'; zilveren munt, enz. 12 966.432 (f 14-164.765»totaal munt en mate- riala 1 035.576.799 <f 1.036.755 196": bankbiljetten in oml. 1.684.525.150 1.682.595-305); bankassignatiën in cmloop f 11.543 f 84.745»; rek. cour. saldi van anderen 172.780.244 169 605.853»; totaal rek. cour. sal do's f 172.780.244 170.183.640); be schikbaar metaalsaldo 295.867 135 f 298.362.148)schatkistpapier bij de bank 54.000.000 85.000.000). zonde voedingswijze en een regelma tige ontspanningsregeling worden in gesteld, dan zal het Nederlandsche volk op grond van zijn groot intellect in den kring der Europeesche volke ren een voorname plaats innemen. RADIO-PROGRAMMA 1 - k -V - i- fM DONDERDAG 17 JULI HILVERSUM I, 415, 5 M. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 715 Ochtendgymnastiek. 8.00 R.N.O.: Nieuws, berichten. 8.15 Dagopening (voorbe reid door liet Vrijz. Prot. Kerkeomité). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Fragmenten uit „Der Zigeunerbaron", operette (gr.pl.). 9.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Viool, piano en gramofoon muziek. 12.IK» Ensemble Rentmeester. 12.10 .Almanak. 12.15 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Ro mancers en pianospel. 2.00 Zang met pianobegeleiding cn gramofoonmuziek. 2.15 Gramofoonmuziek 3.00 Voor do vrouw. .'5.20 Piano voordracht. 4.00 Gra mofoonmuziek. 4.30 „Galerij van .he- dendaagsche Italiaansche zangerscau serie (met gr.pl 5.15 B.N.Ö.: Nieuws- economisdhe en beursberichten. 5 30 Omroeporkest. 6.15 „Rembrandt", cau serie. 6.30 Orgelconcert. 7."Mi B.N.O Vragen van den dag. 7.15 Klaas van Boeck en zijn orkest. 7.15 Voor den boer. 8.ik» B.N.O Nieuwsberichten. 8.15 Spie gel van den dag. 8.30 Met Omroeporkest en solisten. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.15 B.N.O.Nieuwsberichten. 10.00 10.15 B.N.O.: Uitzending in de Engel- sohc taal: National feature= of tl.e Xe» therlands HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.w» B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.20 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Declamatie. 11.00 Sylvestre-trio en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economi sche berichten. 1.00 Bont middagpro gramma. 3.00 Orgelconcert:, 3.30 A7oor de z.ieken, 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Nederlandsche liederen. 5,00 Lezen van Christelijke lectuur (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberich ten. 5.80 Het Nederlandsch Kameror kest. 645 Reportage. 7.00 B.N.O.: Pers overzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Causerie „Ik was er zelf bij". 7.45 Gramofoonmu ziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 en gramofoonmuziek. 9.30 Sport en li chamelijke opvoeding. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramo foonmuziek. Van hei oorlogsgebied in het Oosten. Oprukkende Duitsche troepen komen langs brandende Sovjet- Russische dorpen (Holland) VAC ANTIEREGELING CONFECTIE- INDUSTRIE Het college van Rijksbemiddelaars heeft- met ingang van heden een re geling vastgesteld van vacantiedagen van werknemers in de confectie- industrie. GIFTEN VOOR WINTERHULP Tijdens de periode van 30 Juni t.m 5 Juli 1941 is bij de Winterhulp Neder land een bedrag van f 22.382.16 aan giften binnengekomen. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 2)6 Ik begreep daardoor, dat hij naging ,vie van de huisgenooten een alibi had en ook ik aanvaardde dat van den oudsten zoon zonder eenig voor behoud. Op hetzelfde oogenblik herin nerde ik mij de ontmoeting in het trappenhuis; ik zag in mijn verbeel ding nogmaals John met een geweer dat, naar hij zei, mijnheer Teun toe behoorde en op diens verzoek was ge reinigd. Kort daarvoor was er op ons geschoten en ofschoon ik de Verden king niet gaarne zou hebben uitge sproken, Teun viel er tot dusver niet buiten. Nu wel. Want stellig was de moordenaar van den secretaris de zelfde persoon, die vanmiddag boven A-A.'s hoofd den boom op het pla- teautje had beschadigd. Van wien weten we het eveneens met absolute zekerheid? ging hij voort. Het houdt, te lang op allen op de beurt hier voor onzen rechter stoel te roepen. Kom, Bram, twee zien meer dan een en beweging zal je, als je dezen tweeden borrel gedronken hebt, goed doen. Hij schonk me nog een glas in reikte het me toe, opdat ik geen tijd verloren zou laten gaan. Dan ging hij, terwijl onze gastheer en ik hem volgden, de hall in, waar een deel der huisgenoot-en nog verslagen bij een stond: mevrouw, Teun, Eddy,-die na vergeefs geroepen te hebben de t.rap was afgekomen, John, die nog steeds onberispelijk geïsoleerd op orders wachtte. A.A. deed zeer kortaf. Daar door bespoedigde hij niet alleen de ondervraging, doch beperkte tevens de kans, dat iemand een uitvlucht verzinnen zou, tot een minimum. Mevrouw, het is noodzakelijk, dat ik van iedereen weet, waar hij tusschen vijf uur en tien minuten over vijven was, begon hij. Wilt u zoo vriendelijk zijn als eerste ant woord te geven op deze vraag? Om vijf uur. herhaalde ze aarze lend, alsof ze het zich niet dadelijk herinnerde. Ik geloof in den tuin. Daar was ik in elk geval, voordat ik naar het salon ging, waar ik opschrok van het harde bellen. Neen, het was vroeger, want- nu herinner ik me, flat ik op de pendule gekeken heb, voor ik naar buiten ging. Dus u was buiten. Hebt u met iemand gesproken gedurende dien lijd? Dat heb ik niet, neen, er was trouwens niemand om mee te spre ken. U hebt dus ook niemand gezien, mijnheer, hij wendde zich tot Eddy. kunt u mij precies opgeven, v.v, u deed tusschen vijf uur en tien mi nuten over vijven? Mijn motor nakijken in de gara ge, antwoordde hij. Ik kwam terug, omdat hij niet regelmatig liep. De chauffeur heeft u geholpen. De chauffeur was in geen velden of wegen te zien. Ik kan bovendien me zelf helpen en ik heb hem dus oo-k niet geroepen. Hebt. u met iemand gesproken gedurende dien tijd? En of. Met mijn motor, die geen antwoord gaf, maar eindelijk toch weer liep. Ik ging naar boven om me wat op te knappen en toen hoorde ik liet gelui en daarna het verhaal, dat uw vriend deed. Wie waren er daar ginds. Bram? De chauffeur, de tuinman en mijnheer Paul. antwoordde ik. U was bij uw vader, zei A.A. to' den oudsten zoon. Hij keek John aan. vroeg hem echter niets. Nog even naar de keuken en dan kunnen wc gaan. vervolgde hij. reeds voorgaand naar de deur onder de statietrap. Waarom vraag je John niets? fluisterde ik hem toe. naast hem loo~ nend, terwijl de anderen, ook mijn heer Van Wielingen, achterbleven. Omdat die al dien tijd bij mil was, eerst bij het kadaver van Hec tor. daarna in de hall. Zoodat tot nu toe alleen Teun en John een alibi hebben, hernam ik. Wie kwam het eerst? Ik begreep onmiddellijk, wat hij wenschte te weten. De tuinman. Maar niet veel eerder dan de ande- icn. Ik zag hem het eerst, maar ze waren allen drie ongeveer gelijktijdig bij me. antwoordde ik. We moeten voortmaken, zei hij. het. zal niet lang meer duren, voor dat het donker wordt en dan is daar niet veel meer te zien. We waren inmiddels het trapje naar het souterrain afgegaan en mijn vriend opende onaangekondigd de deur, die een geëmailleerd bordje droeg met het opschrift: Keuken. Er hing een geur van vleesch en de mei den waren er druk in de weer. Dat wil zeggen, drie van de vier. De vierde was niet aanwezig, doch wij werden daardoor niet opgehouden, omdat alleen de keukenmeid kon op geven, al den heelen middag in de keuken bezig te zijn geweest. De an deren wisten niet dadelijk te zeggen, waar ze zooal geweest waren gedu rende de bewuste tien minuten: elkaar hadden ze niet al dien tijd gezien, van geen van haar kon met stelligheid worden aangenomen, dat ze niet bui len was geweest. Zelfs niet van Jaan- tje, omdat geen der anderen haar verklaring kon bevestigen. We zijn er niet veel op vooruit gegaan. Brom. zuchtte mijn vriend. Maar nu we toch beneden zijn, moet i't; éven. Je kan nooit weten, hoe het te pas komt, als je ook hier den weg weet. Hij opende de andere deu ren en we zagen de stookplaats voor de centrale verwarming, waar het snikheet was, omdat ook nu het vuur brandde voor de warmwatervoorzie ning; den wijnkelder, die op slot was, doch waarvan de sleutel in het slot stak; een bergruimte, waar een droogrek stond, zonder iets er op; een kolenkelder; en tenslotte, naast de keuken, een bijkeuken. We gingen de trap weer op. Er zijn gelegenheden te over. om je. als je dat wilt, hier in huis te verstoppen, meesmuilde A.A. En het was me, als hoorde ik de woor den van den secretaris, waarmee hij mij over zijn vrees sprak, dat er dien nacht iets gebeuren zou. Maar nu zullen we ons werkelijk haasten en eens een kijkje nemen op de plaats, waar jouw zelfbeheersching zoo op de proef werd gesteld. Hij deed iets, dat eigenlijk tegen over onzen gastheer, die ons wellicht in de hall opwachtte, zeer onbeleefd was; hij nam namelijk hoed en stok en ging mij, zonder de deur naar de hall te openen, voor naar den ach- leruitgang. Toch zou mijnheer Van Wieringen niet in het onzekere be hoeven te verkeeren, waar wij waren, want voordat wij het huis hadden verlaten, hoorden wij, op de trap die naar boven leidde, een voetstap, die mis boven alle andere bekend was: die van den huisknecht, rustig en plechtig. Ik keek omhoog en zag, dat hij over ons vertrek in het minst niet verwonderd was. Mag ik er de heeren op attent maken, dat zij om half zeven aan tafel worden verwacht? zei hij, in letterlijken zin uit de hoogte, omdat, indien hij met spreken gewacht zou hebben, tot hij beneden was gekomen, wij reeds buit-en zouden hebben ge staan. Op een vraag past e*n ant woord; hij zondigde nooit daartegen en nu wilde ook A.A. hem blijkbaar niet teleurstellen. Zeker, dat mag. antwoordde deze. En toen stonden wij bulten. HOOFDSTUK XTV De sporen uitgewischt We hadden dezelfde wandeling voor den boeg. die ik korten tijd geleden met den secretaris gemaakt had. So- mer en ik hadden dien afstand niet zwijgend kunnen afleggen; nu kon ik dit heelemaal niet. En ik zei dan ook, zoodra we ver genoeg van het kasteel waren: Het is een geheimzinnige zaak, Arie. Ik ben het geheel met je eens. dat het de ingewikkeldste ge schiedenis is, die je ooit beleefd hebt. Heb ik dat gezegd? vroeg hij ofschoon hij het natuurlijk niet ver geten kon zijn. Dus je weet méér nu? (Wordt vervolg'

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2