Amersfoortsche Boys" gaat jubileeren AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 16 JULI 1941 3 26 JULI VIEREN DE BLAUWWITTEN HUN ZILVEREN JUBILEUM De voetbalvereen. „Amersfoort sche Boys'' zal op 26 Juli a.s. den dag herdenken, dat zij vóór 25 jaar werd opgericht. Wij laten hieronder in groote trekken het lief en leed van onze jubileerende derde klas- ser de revue passeeren. De oprichting van een voetbalclub _.oet een oorzaak hebben. Een kwart *uw geleden ging het nog al eenvoudig, lenige kornuiten die aan de sport de- len kwamen met elkaar overeen een clubje" op te richten. Men ging dan met een tennisballetje wat trappen, later kocht men van opgespaarde zak centen een echte bal. Er kwamen meer jongens bij en er groeide een elftal van. Zoo ontstond in 1915 de vereeniging „Vitesse", opgericht door sportieve jon gelui uit de omgeving van den Bis- schopsweg, Als speelveld werd een stukje grond gehuurd tegenover „Nimmerdor" aan den Arnhemscheweg 't ligt er nog de heer Kolff, dc eigenaar van „Nim merdor" stond het voorloopig gratis af onder voorwaarde, dat de doelpalen na eiken wedstrijd moesten worden opge ruimd. Dank zij de uitstekende kameraad schap onder de eerstelingen van „Vi tesse" ging het goed, het clubje toonde levensvatbaarheid te beschikken. Avond aan avond werd er gespeeld tegen de een of andere buurtvereeniging. steeds kwamen de kameraden bijeen en men besloot bijeen te blijven en definitief een vereeniging op te richten. Dit ge schiedde op 26 Juli 1916. In verband met de toetreding tot den U.P.V.B. (thans afd. Utrecht van den N.V.B.) kon de naam „Vitesse" niet gehandhaafd blij ven en werd de club omgedoopt in „Amersfoortsche Boys". In den U.P.V.B, Begonnen werd in de derde klasse U.P.V.B. Reeds na het eerste seizoen promoveerde Amersf. Boys dat na Driebergen als no. 2 in haar afdeeling eindigde naar de tweede klasse. Het elftal, dat dit resultaat behaalde be stond uit de volgende spelers: Wierts, Draaier, Duif, Govaert, Schouten, Van Huizen, Windhouwer, v. Plateringen, Scheerder, Aarts en v. Meeteren. Na eenige succesvolle jaren brak een zorgerlijke tijd aan. Men kreeg met ter reinmoeilijkheden te kampen, door ver trek verlieten eenige prominente figu ren de vereen igirfg, kortom het toen malige bestuur had moeite hel; voetbal- scheepje drijvende te houden. Dank zij de activiteit van enkele voormannen slaagde men er in de be schikking over een terrein aan hel Mon nikenpad te krijgen. Hier vierde men het 10-jarig bestaan en tegelijk de pro motie naar de eerste klasse van de U.P.V.B. Up and downs zijn de Boys, zooals de vereen iging kortweg werd genoemd, niet bespaard gebleven Het zag er na het seizoen 1929'30 naar uit alsof de club „over den kop zou gaan". Maar de clubgeest won liet en aan liet einde van het seizoen 19301931 had het maar weinig gescheeld, of de Boys waren in den K.N.V.B. (thans N.V.B.) terecht ge komen. „Sopla" en „B.V.C." zaten hen echter nog den voet dwars, maar een jaar later gebeurde het toch: Amers foortsche Boys werd na het seizoen 19311932 kampioen van den U.P.V.B. en de weg naar den Nederlandschen Voetbalbond stond open. Het elftal, dat van den U.P.V.B. af scheid nam bestond uit de volgende spelers: Langras, gebr. Verhoef, gebr. Kraak, Poort, Berghuyzen, v. d. Starre, Keizer, J. v. Keeken en Z. v. d. Biezen- bos. In een nieuwe omgeving Met de intrede in de N.V.B. werd te gelijk afscheid genomen van het terrein aan den Woestijgerweg en zocht men het wat verder op. n.l. op een terrein van den A.B.v.L.O. aan den Leusder- weg. De entree in de N.V.B. was glorievol. Na het eerste seizoen reeds kampioen, doch Amsvorde voelde er weinig voor met haar stadgenoote van plaats te ver wisselen cn na een beslissingswedstrijd, waarin de toenmalige Amsvorde-spelev tegenwoordig Sopla Jan v. d. Brug uitblonk, verloor A, B. met 24 en moest haar geluk nogmaals in de vierde klasse beproeven. Met hernieuwden moed werd aan het seizoen 19331934 begonnen. Naar de derde klasse. Weer werd na een fraai seizoen de kampioenstitel behaald en ook de pro motiewedstrijden brachten liet ge- wenschte succes. Met vlag en wimpel promoveerden de blauw-witten naar de derde klasse. BEZUINIGT OP GAS EN ELECTRÏCITEIT! Gebruik bij 't koken weinig water; */4 l'ter water op 1 kilogr. aardappelen Js voldoende. Draai, zoodra de stoom naar buiten dringt, de vlam op den spaarbrander af zoo laag dat het water net even blijft pruttelen. Zet Uw pannen op elkaar, beoefen bet z.g. slapelkoken. Hoofdredacteur-directeur F, W. M. HALEWIJN. Chef-redacteur G. A. W1LLIKGE. Stads- en sportredacteur D. J. KEK Hé. allen te Amersfoort Redacteur en Kunstverslaggever W. G. VAN MAANEN, Huls ter Helde. De traditie getrouw werd ook nu bij de intrede in een hoogere klasse een nieuw terrein betrokken en sedert 1935 spreken wij nu van de Gasthuislaan- bewoners. De laatste vijf jaar heeft Amersfoort sche Boys met wisselend succes in de derde klasse gestreden, zonder dat een kampioenschap werd behaald. In het af geloopen seizoen behoorde de club van de Gasthuislaan tot de z.g. middelmoot. De vereeniging wordt echter geleid door een krachtig bestuur en inwendig is zij kerngezond. De elftalcommissie streeft er steeds naar ook jongere spe lers een kans te geven en dank zij de vele adspiranten- en juniorenelftallen, gaat Amersfoortsche Boys een goede toekomst tegemoet. Moge bij een volgend jubileum de dei'de klasse glorievol doorloopen zijn. R. Een stationsportier jubileert W. HOEFSLOOT 25 JAAR IN DIENST VAN DE NED. SPOORWEGEN Stationsportier. Het woord portier doet denken aan iemand die. b.v. in een hotel, in zijn be scheiden vertrekje zit of aan de deur staat, cn de gasten inlicht over de meest uiteenloopende dingen die zij wcnschen te weten, of den een of anderen Imogen gast bij zijn aankomst met de pet in de hand het portier van de auto opent en de noodige eerbewijzen brengt. De werkzaamheden van een stations- portier hebben met deze specifieke por tiersdiensten niets, maar dan ook heele- maal niets gemeen. Wel staat de stations portier als voorlichter in nauw contact met het reizend publiek en vervult hij, vooral op een station als Amersfoort, een belangrijke taak. De heer W. Hoefsloot, een Hoog lander van geboorte, herdenkt morgen den dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Holl. Spoorweg Mij. in dienst trad. dit feit was voor ons aanleiding den jubilaris in zijn woning in de Miereveldstraat op te zoeken en eens met hem te praten over zijn werk als portier op het Amersfoortsche station. Want Willem Hoefsloot vervult deze functie reeds 20 jaar, daarvoor was hij arbeider op het station. Vóór dat hij bij de Spoorwegen in dienst trad stond Hoefsloot voor een bakkerstrog ergens in Hoogland. Wij noemden den stationsportier een voorlichter van de reizende menschheid, en dat is hij ook terdege. Door zijn aan wijzingen heeft hij er voor te waken, dat geen reiziger in een verkeerde trein stapt. Door de richtingsborden op de juiste wijze te plaatsen en ook door zelf precies op de hoogte te zijn van plaats en tijd voor het vertrek der treinen, is hij bij uitstek de regelaar van den rei- zigersstroom. Spreekt met den stationsportier en het komt in orde! is een raad dien wij den reiziger vol vertrouwen kunnen ge ven. Maar valt hem niet lastig met het vragen naar den bekenden weg. Dan legt men onnuodig beslag op zijn tijd, kijkt naar zijn immer duidelijke aan wijzingen. In normalen tijd is de functie van stationsportier heusch geen senicure. Wanneer er b.v. om de tien minuten een trein vertrekt, dan moet hij er voor zorgen dat iedere trein op de zes rien- tingspalen, welke zich op ons station bevinden op de juiste wijze staat aan gegeven. Vraag hem niet waar de bus zich bevindt, want hij kan niet aan uw neus zien of gij een brievenbus dan wel een autobus bedoelt. Dagelijks kan de sta tionsportier zich verwonderen over de domheid van den vragenden mensch. Stelt uw vragen duidelijk en voor een ander begrijpelijk! Hebben de menschen een brief in hun hand, dan snapt dc portier liet wel. maar het komt dikwijls voor dat de vragen aan duidelijkheid veel te wenschen overlaten. De jubilaris is voor deze functie uilei"- male geschikt. Vroeger liep hij met een bel over het perron en riep hij in de wachtkamers het vertrek van de trei nen af, later is dit afgeschaft, ter beper king van het lawaai is toen ook de stoomfluit in zijn speelsche uitingen be perkt. De luidsprekers hebben een deel van de vroeger door den portier af te roepen wetenswaardigheden overgeno men en is de traditioneele bel in het spoorwegmuseum opgeborgen. Van zijn jubileum wilde de heer Hoefsloot niet veel weten. Hij vindt het niets bijzonders en vat het op als een kwestie van lang leven en gezond zijn. Een journalist denkt daar anders over en grijpt de gelegenheid aan om zoo'n man eens voor het front te halen en te vertellen dat aan zijn functie meer ver antwoordelijkheid vastzit, dan men wel vermoedt. Morgen jubileert een onzer stations portiers er zijn er n.l. twee de ju bilaris is Willem Hoefsloot. We wenschen den functionaris nog vele jaren toe. HULDE Vanmorgen hebben leerlingen van de zesde klasse der meisjes school aan den Bisschopsweg op de begraafplaats „Rusthof" en de bloemen, welke hun waren aange boden ter gelegenheid van de gis teren gehouden tentoonstelling van hun handenarbeid, gelegd op de graven van de in den oorlog gesneuvelde militairen. Hulde aan deze meisjes, voor deze sympathieke geste. Amerstoort- Amsterdam STRIJD TUSSCHEN WIELRIJDERS Hetgeen wij hieronder beschrijven zou, gezien het opschrift, den indruk kunnen wekken alsof het hier een weg wedstrijd gold. 't Betreft echter een ruzie tusschen twee peddelaars. In de Utrechtschestraat wilde een Amersfoortsche wielrijder een Amster- damschen peddelaar passeeren. Toen eerstgenoemde bijna voorbij was, kwam zijn achterwiel in aanraking met het voorwiel van den Amsterdammer en dit nam de hoofdstedeling niet. Hij ging den keistadbewoner achterna en drukte hem van zijn fiets. Toen had men de poppen aan het dansen. Een knokpartij volgde, de politie kwam er aan te pas en deze strijd eindigde in vrede op het politiebureau zonder dat dit voor de heeren onaangename gevolgen had. SPORT AT H LET IEK. TERUG NAAR DE ROTTE-STAD Dinsdagavond zijn twee minderjari ge knapen aangehouden die de ouder lijke woning te Rotterdam op heime lijke wijze hadden verlaten. Zij zijn vanmorgen naar de stad aan de Rotte op transport gesteld.' EXCURSIES Pallas Atheneschool TEN BESLUITE VAN DEN CURSUS Het seizoen van reizen en trekken is er weer. De I.V.O.-afd. van de Pallas Athene School kon haar traditioneele achtdaagsche schoolreis om begrijpe lijke redenen niet houden. Als kleine compensatie werden twee één-daagsche excursies gehouden per fiets. In Soest werd een klompenmakerij bezocht, een oude broodbakkerij en een weeffabriek, waar o.a. gobelins voor het Leidsche stadhuis in bewerking waren. Daarna was de beurt aan de knoopenfabriek in Spakenburg, die alleszins waard is be zocht te worden om haar zeer speciale industrie, waar de knoopen uit caseïne worden geperst of gedraaid en daarna door talrijke machines bewerkt. Dinsdag leidde de tocht naar Vee- nendaal. Hier werd een groote wol spinnerij bezichtigd, waar nu allerlei soorten eelwol worden verwerkt. Een prachtig bedrijf, dat buitengewoon goed geoutilleerd was. En passant werd een bezoek gebracht aan de Vee- nendaalsche bijen markt. Beide tochten hadden de groote be langstelling van de leerlingen. De jeugd is tegenwoordig technisch ge oriënteerd. Vermeldenswaard is zeker nog dat door de leerlingen dezer dagen een tooneelstuk werd opgevoerd: „Om pa pa's principe" van de Sinclair. Het stuk, door de spelers zelf gemonteerd en geregisseerd, had veel succes. Zoo zelfs, dat één der toeschouwers de ge dachte opperde met het stuk een avond te organiseeren voor de zieken in het militaire hospitaal. Deze opvoering zal vandaag zijn beslag krijgen. Juffr. R. Nieweg en een leerling van de school hebben muzikale medewerking toegezegd. Alles bijeen een goed slot van het schooljaar geheel in de geest van de school, die gebaseerd is op de beginselen van samenwerking cn dienst. DRONKEMANSRUZIE Drie mannen, die den geheelen avond in een café op den Hof gezellig met elkaar hadden zitten borrelen, kregen, zooals dat meer gaat, het bui ten met elkaar aan den stok. Er ont stond een formeele vechtpartij waar aan de politie te pas moest komen. Een der vechtersbazen droeg een wapenstok. Hij werd medegenomen naar het politiebureau, waar hem, in ruil voor 'n procesverbaal, den wapen stok werd afgenomen. VEILING. Uitslag der veiling van vaste goederen. Dinsdagavond ten overstaan van notaris Johs. Knopper In „Concordia" gehouden: Perc. 1: Woonhuis Groote Koppel 22 aan J. Commijs voor /3700. Perc. 2: Woonhuis Randenbroekerweg 16 aan A. J. B. Lensing voor 7200. Perc. 3: Woonhuis met grond. Heiligen- bergerweg 159. Perc. 4 en 5: Tuingrond aldaar. De perceelen 3. 4 en 5 aan G. A. Hiene- kamp voor 13400. Perc. 6: Winkelhuis Lavendelstraat 2 aan W. van Laar voor 9900. Perc. 7: Winkelhuis Oude Soestenveg 122 aan J. E. van Nie voor 11500. Perc. 8: Woonhuis Westerstraat 78 aim W. Schumacher g.g. te Utrecht voor 4900.-. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 11. De volgende prijzen voor vroege aardappelen mogen ten hoogste in rekening worden gebracht aan den gebruiker: Vroege aardappelen Sorteering 28 mm vierkantsmaat en grooter 10 t.m. 16 Juli 010 per kilogram 17 t.m. 23 Juli 0 09 24 t.m. 30 Juli 0.08;£ 30 Juli t.m. 6 Aug0.08 Voor kriel van de sorteering 25 tot 28 mm vier kantsmaat t.m. 6 Aug0.06 Bij thuisbezorging mag een cent per kilogram meer worden berekend liet vragen van hoogere prijzen is strafbaar. Bewaar deze opga\e en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. Athletiekwedstrijden te Utrecht KENNISGEVINGEN TE HOUDEN DOOR DE SPOORWEG- SPORTVER. „BLAUW ZWART 1928". Op Zaterdag 9 Augustus zullen, ter spor tieve viering van het 12Jarig bestaan der Utrochtsche spoorwegspórtvereen. „Blauw Zwart 1928" en het door het le elftal be haalde kampioenschap Zaterdagmiddag-com petitie N.V.B. afd. Utrecht, athletiekwed strijden worden gehouden op een nader be kend te maken terrein. Het programma luidt als volgt: Groep 1. Deelname open voor voetballers van de N.V.B. Afd. Utrecht. Driekamp: 100 M.. verspringen, kogelstooten. Groep 2. Deelname open voqr heeren C-l:lassers van de N.A.U. en niet N.A.U.-le- den. Groep 3. Deelname open voor heeren A- en B-klassers van de N.A.U. Driekamp: 100 M., hoogspringen, kogelstooten. Groep 4. Deelname open voor dames C- klassers van de N.A.U. en niet-N.A.U.-leden. Driekamp: 100 M.. verspringen, kogelstooten. Groep 5. Deelname open voor dames A- en B-klassers van de N.A.U. Driekamp: 100 M., hoogspringen en speerwerpen. Groep 6. Deelname open voor jongens van 15. 16 en 17 jaar. Driokamp: 80 M., hoog springen en discuswerpen. Groep 7. Deelname open voor meisjes van 14. 15 en 16 Jaar. Driekamp: 60 M„ versprin gen en kastiehal-verwerpcn. SCHAKEN. R.K. SCHAAKVER. „DE PION" Deze Zomercompetitie dreigt in afdeeling A en C reeds een eind tc nemen. Dinsdag avond won de heer v. d. Ham in A van den heer Welling, waardoor van een strijd om de eerste plaats ln deze groep geen sprake meer kan zijn; deze is absoluut voor den heer v. d. Ham Jr. In C ls het de heer v. d. Ham Sr.. die Iedere week zijn ongesla gen koppositie met nieuwe overwinningen sterkt. In B is het nog steeds niet duidelijk ge noeg om voorspellingen te doen. Do uitslagen luiden: A. L. AsperslagC. v. Eempelen 10 A. WellingL. v. d. Ham Jr. 01 B. Chr. SchreuderA. de Wit 10 P. LomanJ. Meyer yya C. L. v. d. Ham Sr.—P. v. d. Heyden 1—0 Zwemwedstrijden voor voetballers OM HET KAMPIOENSCHAP VAN AMERSFOORT De Amersfoortsche voetballers, die gewend zijn elkaar op het groene tapijt te bekam pen hebben het roer omgegooid en gehoor gegeven aan den oproep: „Voetballers, doet aan zomersporten". De heeren zullen thans In het water hun krachten meten, een plan, dat in allo opzichten kan worden toege juicht. Op Zaterdag 26 Juli zullen in Pesle's Bad zwemwedstrijden plaats hebben voor de Amersfoortsche voetballers onder auspiciën van A.Z. en P.C. Bet programma luidt: J. 25- M. rugslag: 2. 25 M. vrije slag voor adspiranten: 3. 25 M. schoolslag: 4. 25 M. rugslag voor adspiranten; 5. 25 M. vrije slag; 6. 25 M. schoolslag voor adspiranten: 7. 50 M. vrije slag: 8 5x25 M. vrije slag estafette: 9. PolowedBtrijd tusschen A.Z. P.C. JunioresVoetbalzevental: 10. Polo- wedstrijd tusschen A.Z. P.C. IB.Z.Z. (Zwolle) of Robben (Hilversum). Aan deze wedstrijden is verbonden het zwemkampioenschap van Amersfoort voor voetbalverenigingen, waarvoor een fraaie wisselbeker door de voetbalver- eeniging H.V.C. beschikbaar is gesteld, welke tweemaal achtereen of driemaal ln totaal moet worden gewonnen om ln definitief bezit over te gaan. ZWEMMEN. A.Z. P.C. NAAR HILVERSUM De Amersfoortsche Zwem- en Poloclub (A.Z. en P.C.) is ultgenoodigd om a.s. Za terdag. 19 Juli, deel te nemen aan het wa terpolo-tournooi van „De Robben" te Hil versum, in bet zwembad „Nieuw Loos- dreclitwaaraan verder nog zullen deelne men „De Robben" (Hilversum), „De Vest" „Naarden) en „Otter" (Hilversum). A.Z. en P.C. neemt deel met de leden var het eerste heeren- en dameszevental en wel ln het nummer 7 x 50 M. estafette. AGENDA Sterhuls, Korte Beekstraat 4 lederen avond van 19.00 tot 22.00 uur geopend. Zondags en feestdagen open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor alle meisjes toegankelijk. Museum Flehlte. Westsingel lederen werkdag van 10—12 en 13—16 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Weijersstraat. Lees- en studiezaal geopend dagel. 1013 u., 14.3020 uur. Ultleenlng dagel. 1112 en 1519.30 uur. Zaterdags 14.3019.45 uur. Maandagsmorgens geslo ten. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek Muurhuizen 9. Geopend alleen op werkdagen van 1012.30 u. 14.3022.00 uur. üitleening van boeken- 14.3017.00 en 19.0021.00. Üitleening van kinderboe ken Woensdag en Zaterdag van 14 3017.00 uur. Grand-Théatre. Maandag. Dinsdag. Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. Zaterdag"6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.30 u. (doorloopend). Matinee Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Van 11 t.m. 17 Juli: „Lajla". City-Theater. Maandag. Dinsdag, Woens dag. Donderdag en Vrijdagavond 8 uur. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Matinee Woensdag en Zaterdagmiddag 2,30 uur. Van 11 t.m. 17 Juli: „Dansmeisjes". Rembrandt-Theater. Aanvangstijden als boven. Geen matinee's. Van 11 t.m. 17 Juli: „Dc Jantjes". 19 Juli. Gildehuls. Opening ten toonstelling Schilderkunst. Grafiek en Kunstnijverheid. 19 Juli. 3 uur n.m. Geb. „De Valk' Afscheid J. Peper als directeur Handels school. 26 Juli. 19.15 uur. Zwemwedstrijd den voor voetballers in Pesic's bad. 30 Juli St. Jorlskerk 8 uur Con cert Amersfoort's Mannenkoor. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 16 Juli 21.55 tot 17 Juli 5.37 Maan 17 Juli op 1.15, onder 15.26. Amersfoort INLEVERING METALEN Publicatie No. 10. Richtlijnen voor de bevolking inzake de inlevering van metalen le. De metaalgroepen, welke onder de verplichting tot inlevering vallen. Deze zijn koper of roodkoper, messing of geelkoper, nikkel, tin en lood, legee ringen van bovenstaande metalen, zoo als brons, nieuw zilver, alpacca, Ber- lijnsch zilver, tinlegeering, compositie metaal e. d. Zoowel oud metaal of afval hiervan, als de voorwerpen, welke ge heel of voor het grootste deel uit deze metalen gemaakt zijn, komen in aan merking. Nadrukkelijk wordt er op ge wezen, dat artikelen, welke uit edele metalen zijn vervaardigd, zooals goud, zilver, platina, of uit aluminium of le geering uit aluminium, zink, ijzer en staal niet onder de verplichting tot in levering vallen. 2e. Voorwerpen, welke niet behoeven te worden ingeleverd. Dit zijn die voorwerpen, welke zich geregeld in gebruik bevinden en welker dadelijke vervanging onvoorwaardelijk noodzakelijk is. Zoo behoeven b.v. niet te worden ingeleverd: hanglampen in geregeld bewoonde ruimten, handgre pen, deurknoppen, traploopers. Roeren de voorwerpen, die zonder deskundige hulp niet gemakkelijk kunnen worden afgescheiden, behoeven niet te worden ingeleverd. 3e. De inlevering. De metalen voorwerpen worden niet afgehaald, doch moeten bij de, vanwege den Burgemeester van de gemeente van inwoning aan te wijzen inleverings lokalen worden afgeleverd. Indien het gewicht der in te leveren voorwerpen meer dan 10 K.G. bedraagt, zal de ge meente voor afhalen van de woning van den inleveringsplichtige slechts dan zorg dragen, indien de betrokkene daar toe een gemotiveerd verzoek indient. Bedraagt het gewicht meer dan 20 K.G. dan moeten de door particuliere perso nen in te leveren voorwerpen van ge meentewege worden afgehaald. Plaats en tijd der inlevering zullen door den Burgemeester nauwkeurig be kend gemaakt worden. Uitzonderingen. Voorwerpen van bijzondei-e kunst waarde of van kunstnijverheid en wetenschappelijke instrumenten behoe ven niet te worden ingeleverd doch moeten op een daarvoor bestemde lijst aan de Burgemeesters gemeld worden. Nader aan te wijzen experts zullen ten huize van degenen, die deze artikelen bij de Burgemeesters schriftelijk heb ben gemeld, nagaan in hoeverre de voorwerpen, welke de betrokkenen wenschen te behouden, al of niet aan de inleveringsplicht onderworpen zijn. An tiquiteiten van bijzondere waarde wor den in het algemeen uitgezonderd, in dien vaststaat dat zij voor het jaar 1860 vervaardigd zijn mits de betrokken voorwerpen kunst- of kunstnijverheids- waarde bezitten. Kunstvoorwerpen wel ke na 1860 zijn vervaardigd moeten eveneens door de bovenbedoelde des kundigen worden onderzocht. Slechts indien vaststaat, dat zij kunstwaarde hebben behoeven zij niet te worden in geleverd. Gebruiksvoorwerpen behoeven slechts dan niet te worden ingeleverd, wanneer zij zich in voortdurend gebruik bevin den en niet door voorwerpen kunnen worden vervangen, welke uit andere materialen vervaardigd zijn dan in de verordening genoemd. Sommige ge bruiksvoorwerpen kunnen vervangen worden door uit glas, hout, aardewerk- of porselein vervaardigde voorwerpen, daarentegen kan men b.v. lepels en vorken en dergelijke niet terstond ver vangen. Deze zijn dan ook van de ver plichting tot inlevering uitgezonderd. Als verdere richtlijn diene, dat vogel kooien, indien deze door vogels be woond worden en niet onmiddellijk door kooien van niet-inleveringsplich- lig materiaal vervangen kunnen wor den, zullen behouden kunnen worden: vogelkooien welke niet, in gebruik zijn en welke van inleveringsplicht ig materiaal vervaai'digd zijn. zullen ech ter moeten worden ingeleverd. Na drukkelijk wordt de aandacht gevestigd op in kelders en op zolders bewaarde oude of te ontberen voorwerpen of af vallen welke onder de verplichting tot inlevering vallen. Niet behoeven te worden ingeleverd muziekinstrumenten voor zoover zij voortdurend in gebruik 2ijn. Voorloopig vallen niet. onder de wer kingssfeer van Verordening No. 108/'41: 1. Z.g.n. „Wellnei-", „Wemef" of „Gero"-artikelen e.d.. verzilverd, ver chroomd of vernikkeld enz., welke voor regelmatig tafelgebruik noodig zijn (hieronder vallen vorkens, lepels, mes* sen, enz.) 2. Verzilverde kleine artikelen (Duitsch: versilberte Kleinwaren). Hieronder vallen bijv. kleine kande laars. -gebakschalen, -suikerstrooiers, lepeldoozen, -bekers: voorts alle klei nere artikelen, die regelmatig op de eet tafel gebruikt worden cn vanzelfspre kend de kleinste gebruiksartikelen, als cigarettenaanstekers, briefopeners, ser vetringen, lucifersdoosjes; derhalve niet: groote presenteerbladen, groote vier- armige kandelaars en dergelijke groote stukken. Voorts behoeven niet ingeleverd te worden die artikelen, waarvan het on der de verplichting tot inlevering val lende metaal de helft of minder weegt dan het geheele artikel, b.v. borstels, tafelschuiers, electrische apparaten. Men dient bij de inlevering na te gaan, of b.v. gasstandaards in hoofdzaak van ijzer zijn, daar zij dan vrij van inleve ring zijn, enz. Voorzoover noodig zij er op gewezen, dat nimmer een beroep kan worden ge daan op inlichtingen betreffende de in levering van metalen, welke zijn ver strekt anders dan door het Bureau In lichtingen van het Rijksbureau voor Non-FeiTo Metalen, of door de Burge» meesters. 1 Ingevolge art. 4. lid 1 onder 10 der verordening nr. 108/1941 zijn van inle vering vrijgesteld: „alle voorwerpen, welke bij voort during gebruikt worden en welker on middellijke vervanging onvoorwaarde lijk noodig zou zijn, voorzoover deze vervanging niet kan geschieden door voorwerpen, welke niet ingeleverd be hoeven te worden." Aangezien de interpretatie dezer be paling' afleveringsplichtigen in verschil lende gevallen aanleiding tot twijfel kan geven, of een voorwerp ingeleverd moet worden of .niet,kunnen dergelijke voor werpen, waarover twijfel bestaat, door de inleveringsplichtigen op de hier nevens in ontwerp gevolgde lijst, model VIII. worden vermeld. In dat geval be hoeven de betrokken voorwerpen tot nader order niet te worden ingeleverd. Deze lijst is gratis bij den burgemees ter verkrijgbaar cn moet binnen acht dagen na ontvangst, doch uiterlijk 9 Augustus 1941 ingevuld en door den inleveringsplichtige onderteekend bij den burgemeester worden ingeleverd. Den burgemeesters zal nader worden medegedeeld hoe met deze lijsten na in levering moet worden gehandeld. Amersfoort, 15 Juli 1941. De Burgemeester, NOORDEWTER, l.B INLEVERING VAN METALEN. PUBLICATIE No. De Burgemeester vah Amersfoort maakt bekend, dat oproepingen tot in levering van metalen voorwerpen zij n verzonden aan de inleveringsplich tigen (uitgezonderd Overheidsbedrijvenkleinhandelaren, winkeliers, verte genwoordigers die voorraad houden, wai-enhuizen, groot-handelaren en fabri kanten), wonende of verblijvende in de hierna te noemen straten ter plaatse en ten tijde als hieronder is aangegeven. Straten: Inleveringsplaals Tijdvak I. Breestraat (restant), (G 17 17 17 177 Drentschestraat, Eemstraat (ged.). Schoolgebouw Wijersstraat. van 9.3012 u en van 14.30 u. Donderdag 17 Juli 1941. II. Berkelstraat (restant), Dollardstraat (gedeeltelijk). Schoolgebouw Puntenburgerlaan Idem III. Anjerstraat (restant), Astei-straat, Barchm. Wuytierslaan (over de spoor wegovergang), Begoniastraat, Birkt, Crocusslraat, Dahliastraat (ged.). Schoolgebouw Oude Soestenveg 152 Idem IV. Adm. de Ruyterstraat (restant), v. Assenraadstraat, Appelmarkt, Bloe- mendalsche Binnenpoort, Bloemendal- schestraat (gedeeltelijk). Schoolgebouw Conïnckstraat Ing. Plantsoen No. 51 Idem V. Bernulfusstraat (restant), Bleeker- straat. Drierin gen steeg, Flierbeekstr. Schoolgebouw Heerenstraat 4 Idem VI. Aldegondestraat (restant), Appel weg, Arnhemscheweg (gedeeltelijk). Schoolgebouw Plantsoen-Zuid 4 Idem VII. Albert Hahnstraat (restant), Albert Neuhuijsstraat, Anton Mauvestraat, Arnhemscheweg (gedeeltelijk) Schoolgebouw Bisschopsweg 167 Idem VIII. Bankastraat (restant), Borneo- plein. Buurtweg, Buys Ballotstraat, Cartesiusstraat, Celebesstraat, Cel- siusstraat (gedeeltelijk). Schoolgebouw Leusderweg 249 Idem IX. Van Bemmelstraat (restant), Bil- derdijklaan, Borgerlaan, Brederolaan (gedeeltelijk). U.L.O. Schoolgebouw Schoollaantje 17 Idem X. Barchman Wuytierslaan (van be gin tot den spoorwegovergang, res tant), Berkenweg, Borgesiuslaan, Daam Fockemalaan, Heinsiuslaan, v. Hogendorplaan (gedeeltelijk). R.H.B.S., Thorbeckeplein Idem De Burgemeester voornoemd waarschuwt de inleveringsplichtigen, dat het niet ontvangen van een oproeping hen niet ontheft van hun verplichting tot inlevering. Amersfoort, 14 Juli 1941, De Burgemeester voornoemd, NOORDEWIER, l.b.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3