«SIStGClJBA Ons Indisch hoekje Met de camera op stap OPROEP Kaboutertje Hapjetoe en de jampot 6 AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 19 JULI 1941 HET AFDRUKKEN VAN ONZE NEGATIEVEN Tenslotte dan voor hen., die zelf hun kiekjes afdrukken, nog een paar wen ken. Gebruik niet uitsluitend het glanzen de papier. Probeer het ook eens met chamois-glanzend, of halfmat. Als U niet zelf afdrukt vraag dan Uw fotohande laar om deze papiersoorten voor Uw werk te gebruiken. En dan die mooie „bibberrandjes"! Vergelijk eens een foto voorzien van zoo'n „zenuwenrand" met een beschaaf de rechtgesneden afdruk. U zult zien dat Uw foto veel rustiger wordt. Die rust komt de concentratie van de aan dacht op Uw opname ten goede. Gebruik bij het ontwikkelen van Uw afdrukken een pincet. Dit nuttige in strument voorkomt raadselachtige vlek ken op Uw foto's. Stop niet Uw afdruk- jes regelrecht van ontwikkelaar in het fixeerbad. U hebt kan? dat er prachtige ontwikkelvlekken ontstaan. Gebruik tusschen beide baden in een stopbad van een of ander zuur. Citroenzuur is het meest ideale (20 gr. op een Liter watert. Deze oplossing is meermalen te gebruiken. Azijnzuur en Kalium Metabisulfiet zijn ook prima, doch er zijn menschen die van de eerste (door inademing van het zuurt onpasselijk worden en van het tweede keelpijn krijgen. Spoel Uw foto's ruim. flink en lang. Hypo is traag te verwijderen. Blijven er sporen van in Uw negatieven of af drukken achter, dan zijn ze spoedig met meer te gebruiken. Droog Uw foto's niet te geforceerd. U loopt kans dat de laag scheurt. Berg Uw kiekjes niet weg in een leeg sigarenkistje of tafella. maar plak ze met die handige fotohoekjes in een al bum, waarin U ze desgewenscht kunt registreeren. Op Uw vacantietochten hebt U een aardige foto gemaakt, een mooie her innering vastgelegd. Laat er eens een vergrooting van maken. U zult er geen spijt van hebben. Tenslotte: er valt nog zooveel over de fotografie te vertellen, wat hier onge zegd moet blijven, omdat we anders de ons toegemeten plaatsruimte zouden overschrijden. Hebt ge echter voor Uw fotografische liefhebberij voldoende interesse om verder in de geheimen van wat ermede in verband staat te worden ingewijd, dan is de hier ter stede gevestigde Fotokring ..Eemland" de instantie, die U over 1001 problemen gaarna nader zal inlichten. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: 15 Jul!. Leonardus Johannes Mesman, ronder beroep. Nieuw-Vennep. gemeente Haarlemmermeer. R.C. Mr E. J. W. Top. Cur. Mr. L. V. Hoog. Haarlem. Het vrijwilligers-legioen Nederland roept hierbij op veeartsen, sfneden, hoefsmeden, ménagemeesters en koks. Men wordt verzocht zich ten spoedig ste schriftelijk aan te melden (even tueel onder vermelding van den be- klceden militairen rang en vakbe kwaamheid! aan het hoofdkwartier van het Vrijwilligers-legioen Neder land, Koninginnegracht 22, 's-Graven- hage. KERKNIEUWS JUBILEUM Ds. POLDERVAART Ds. J. Ph. Chr. Poldervaart, Neder- landsch Hervormd predikant te Naar- den, hoopt 6 Augustus a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar te Oostvoorne het predikambt aanvaard de. 18 Mei 1921 kreeg hij eervol ont slag wegens zijn benoeming tot voor ganger der Vereeniging van Vrijzin nig Hervormden en den Nederland- sehen Protestantenbond te Utrecht. Sedert 8 Juni 1930 staat hij te Naarden. Gereformeerde kerken. Ds. R. J. van der Meulen, gekomen van Zaandam, die Zondag te Utrecht door ds. D. Zwart bevestigd werd, deed 17 Juli j.l. zijn intrede. Cand. E. Torenbeek, die als hulp prediker tc Rotterdam-West werkzaam is geweest, doet 10 Augustus a.s. zijn intrede tc Eist. Bevestiger is ds. H. To renbeek te Driebergen. R.K. KERKDIENSTEN (Wijzigingen voorbehouden.) Par St. Anslrldus Zondag H.H Missen om 7.30. 9 en 10,30 u. Hoogmis. 6 uur Lof Par O.L. Vr. Hemelvaart Zondag H.H. Missen 7.30, 9 en 10.30 uur Hoogmis. 6 uur Lof. Par. St. Franclscus Xav. Zondag H.H. Missen om 6.30, 8, 9.15 en 10.30 u. Hoogmis. 6 uur Lof. Par St. Henricus Zondag H.H. Missen om 7.30. 9 en 10.30 uur Hoogmis. 6 uur Lof. ACHTERVELD: Parochie St. Jozef Zondag H.H. Missen om 7.30 u. Vroegmis. 10.30 Hoogmis. 6 uur Lof. HAMERS VELD: Par. St. Jcvzel. Zondag H H. Missen 7.30 en 11 uur Hoog mis. 6 uur Lof HOOGLAND: Parochie St. Martlnus Zondag 6 u. Ie H. Mis, 8 u. Vroegmis. 9.30 u. Kindermis. 10.30 u. Hoogmis. 6 uur Lof. Maandag 1ste H. Mis op Leo's Oord, 8.45 u. 2e H. Mis. Andere dagen H. Missen om 8 en 8 45 .u. HOOGLANDERVEEN: Par. St. Joseph Zondag 6 u. Ie H. Mis Vroegmis om 8 uur. 10.30 Hoogmis 6 uur Lof. Maandag H. Mis in de St. Josephstlchting DinsdagLIe H. Mis om 8 uur. 10 u. 2e H Mis. Andere dagen H.H. Missen om 8.00 uur. SOEST: Kerk Steenhoistraat H.H. Missen te 7.30 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. Lof 6 uur. Kerk Nleuwerhoek K H. Missen te 7.30 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. Lof 6 uur. Kerk Soest-Zuld le H- Mis 8 uur. Hoogmis 10 uur. Lof 6 u. SOKSTERIirKG. Vroegmis 9 uur Hoogmis 11 uur Lof 4 u. BAARN: 7 uur Vroegmis 8 30 uur Tusschenmls 10 uur Hocgmls 7 uur Lijdensmeditatie In de week H.H. Missen 7. 7 45 en 8.30 uur. PREDIKBEURTEN AMERSFOORT. St. Jorlskerk 10 u. Ds. Panncbakker Bediening van H. Avondmaal. 5 u. Ds. v. d. Berg, Dcnk- zegglng na het H. Avondmaal. Donderdag 24 Juli. 8 u. Avondgebed. Nieuwe Kerk 10 u. Ds. Monster. 5 u. Ds. Dönszelmann, Dankzegging na het H. Avondmaal. Emma Kerk 10 u. Do heer K. J. H. Burgy, Thcol. Cand. 5 u. Ds. Pannebakker. Dankzegging na het H. Avondmaal. Bediening van den H. Doop. Amersfoortsche Bergkapel. (Rcgentesselaan 21). 10.30 u. Geen dienst. (Kerk Appelweg). I.510 u. Geen Klnderkerk. Gymnastiekzaal (boven) R.HJ3.S. Thorbeckepleln 1 10.30 u. Ds. A. van Ruler, van Hilversum. Rusthuis „De Lichtenberg". 3 u. Ds. Blok. Kapel „Zon en Schild" 10 u. Ds. Nauta. Gasthulskerk 10 u. De heer v. d. Helde, Godsdienstonder wijzer. W(Jkgebouw (Laurens Costerpleln) 10 u. Klnderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 u. Klnderkerk. Wijkgebouw Bethel 10 u. Klnderkerk. Kemouslrantsche Kerk 10.30 u. Dr. Miedema. Doopsgezinde Gemeente (Fred- van Blankenhelmstraat 40) 10.30 u. Ds. Golterman. Woensdag 23 Juli. 7.30 u. Avondwijding. Vrijzinnig Hervormden 10.30 u. Ds. van Rossum. Evang. Luth. Kerk 10.30 u. Gecombineerde Dienst met de Vrijz. Herv. Geref. Kerk (Lieve Vrouwestraat) 10 u. Ds. Hohverda. 5.30 Ds. K. Holwerda, van Houwerzijl. Geref. Kerk (Zutdslngel) 10 u. Cand. J. van Buuren. 5.30 u. Ds. Hol werda. Geref. Kerk (Westerkerk) 10 u. Ds. K. Hohverda. 5.30 u. Cand. J. van Buuren. Geref. Kerk H.V. (Appelweg) 10 u. De heer Htlbrandt Boselima. Evange list te Hllverusm. 5.30 u. Geen dienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 5.30 u. Ds, M. Holtrop, van Hilversum Geref. Gemeente (Stoovestraat 11 10 en 5 u. Godsdienstoefening. Vrije" Geref. Gem. 9.30 en 5 u. Godsdienstoefening. Vrije Evang. Gemeente („Concordia", Langestraat 113) 8 u. Ds. Jac. Verboom. Utrecht. Donderdag 7430 u. Ds. C. J. Hoekendijk, Uit Bussuiu. Chr. Science Society (Arnhweg 7). 10 u. Holl. Dienst. 11.15 u. Eng. Dienst. Onderwerp „Leven". Vrije Katholieke Gemeente 10 u. H. Mis. MJKERK: Ned. Herv. Kerk 9.30 u. Ds. Luteijn. Bediening H. Avondm. 5 tl. Ds. van der Graaf. Bediening H. Doop en Nabetr. H. Av. Geref. Kerk 9.30 u. Ds. Hoeneveld. 6 u. Ds van Dijken. Evangelisatie (Gebouw v. Deienstr j 10.30 u. Ds. A. C. van Uchelen, van Amster dam. Ned. Herv. Kerk KOOTWIJK: Ned. Herv. Kerk Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 3 u. Cand. Visser, van Amsterdam. KOOTWIJKERBROEK: Ned. Herv. Krrk 10 en 2.30 u. de heer van Khenen, van Vied- der. Ken uw pioniers, Nederland In het. oneindig groote Indlö Is en wordt veel pionierswerk verricht. Het aantrekkelij ke ervan ls. dat hierbij Jonge menschen op drachten uitvoeren waarmee ln ons land personen van middelbaren leef tijd worden belast. Dat vertrou wen lu de Jongeren gesteld werkt het aanpakken ln de hand. De Jeugd is nu eenmaal krachtiger en optimistischer dan de man van ervaring. Ze ls ook sterker van lichaam. En licha melijk uithoudingsvermogen en optimisme zijn noodlg, want de omstandigheden zijn vaak van dien aard, dat alleen de sterke van geest en lichaam het uit houdingsvermogen bezit om het pionierswerk te kunnen volbren- Veel werk van dien aard ls verricht door bestuursambtena ren. Ik denk aan den aanleg van wegen door moeilijke terreinen, Talrijke bruggen moeten worden aangelegd, bruggen die vaak van bandjirs hebben te lijden, wor den weggeslagen. En dan de groote afstanden! Als voorbeeld veem lk den weg door het eiland Flores. dat mooie laud! Die weg honderden kilometers lang. Het tracé ls uitgezet door een Jong genie-officier. De weg loopt !.;ngs diepe ravijnen, over hon derden, ja duizenden rivieren, door streken die uiterst dun be volkt zijn, zoodnt. het werkvolk schaarsch was. Lag die heerweg in Europa en niet ln het schoo- ;-.e Flores. liij zou beroemd zijn. Op Borneo worden thans wecen .ingelegd, die een gezamenlijke lengte heb ben van meer dan 2000 km, een afstand ge- Uk ann die van AmsterdamBoedapest. En die wegen loopen door moerassen en berg land, waar werkvolk zeer schaarsch ls. Ik denk ook aan pionierswerk op Java, DOOR Dr. H. F. TILLEMA ziet u een Jonge pionier voor zijn tijdelijk verblijf ln het bosch. Op de andere een tweetal, dat bezig ls door zwaar terrein do bulzen voor dc waterleiding te leggen, die naar de fabriek voert. Waar eens oerwoud was. staat nu een fabriek met haar tnlryke goede woningen. Een van die fabrieken met haar bouwgrond (pl.m. 500 HA; verschaft werk ann pl.m. 70 000 menschen. Het rallnet ls 420 km lang. Ook op ander gebied ls veel pionierswerk verricht. Ik kan dit niet. allemaal noemen. Het bovenaangehaalde dient slechts tot voorbeeld. Ik vermeld alleen, dat naast tech nisch werk ook op het gebied van weten schappen. onderwijs, hygiëne, bestuur, enz. heel mooi werk ls tot stand gekomen en dat In Oost-Java heeft H( andels) V(ereenlgingl Aimsterdam) suikerondernemingen gesticht met een doorzettingsvermogen dat aan kop pigheid grenst. Moerassen en oerwoud, die niemand durfde ontginnen, heeft ze veran derd ln goeden bouwgrond. Op de eene foto er nog steeds met dien schoonen vredes- arbeld wordt voortgegaan tot heil der tien tallen millioencn bewoners van het onvol prezen Indlë! Moge het Nederland gegeven zyn die ar beid te kunnen voleindigen. 10 Geref. Kerk 6.30 u. Ds. Berger. VOORTHUIZEN: Ned. Herv. Kerk 9.30 u. dc heer T van Deelen. van Nleuwer- .-.ord, Collecte v. d. Evangelisatie. 6.30 u. Ds. Hollar.d. van Putten. Gcret. Kerk 9.30 en 6.30 u. Dr. H. J. Jager. Bed. H. Av. en Dankz. Geref. Kerk 9.30 u. Prceklezen. 3 u. Ds. Hoeneveld, van Nijkerk. RARNKVF.LD: Ned. Herv. Kerk 9.30 u. Ds. Klomp. 6 u. Ds. van Montfrans. Geref. Kerk 9.30 en 6 u. Ds. W. L. Korfker. SCHERBENZEEL: Ned. Herv. Kerk 10 u. Ds, Westra Hoekzema. Voorb. H. Av, 6.30 u. Ds. Westra Hoekzema, BUNSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 u. Ds. Schipper. Geref. Kerk Noortlcrkcvk. 10 u. Cand- Kiijtenburg. 6.30 u. Ds- Koppe. van Ommen. Zuiderkerk. 10 u. Ds. Koppe. 6.30 u. Cand. Krljtenburg. Westerkerk. 10 u. Ds. Post. Bed H. Avondm, 6.30 tl. Ds. Post. Chr. Geref. Kerk 10 en 6.30 u. Ds. Meijcring, van Zwljndrecht. HOEVELAKEN: Ned. Herv. Gem. 10 u. Ds. R, Bartlema, uit Zeist, 6.30 u. Ds. Abbr(pgh. Geref. Gem. 10 en 6.30 u. Preeklezen. HOOGLAND: Ned. Herv. Kerk. 10 u. Ds. Posthumus Meyjes. Collecte Ned Bijbelgenootschap. LEUSDEN: Ned. Herv. Kerk )0 u. Ds. Hofstede. Voorbereiding voor het H. Avondmaal. I'.EMÜIJK: Chr. Geref. Kerk. 9 30 u. Lezen. 2 30 u. Ds. Meyerlng. Zondag H.H. Missen om 7.30. 8.30 en 10.30 u. SOEST: Ned. Herv. Kerk Oude Kerk 10 u. Ds. Blok van Amersfoort (Jeugddienst) Emma Kerk 10 tl. Ds. A. Burger. Kerkgebouw Hees 6 u. Ds. J. Cramer. Eltheto. 10 u. Klnderkerk. Herv. (Geref Evang (Chr U.L O.-school. Pr Bernhardlaao 10 en 6 u. Ds. W. L. Mulder van Veenen- daal. Geref. Kerken, Jullana-Kerk 10 en 4.30 u. Ds. S. Wouters. Wilhelmlna-Kerk 10 en 5.30 u. Ds. H. v. Andcl. Christ. Geref. Kerk 10 en 5 u. Ds. L. de Bruijne. Ver. v. Vrljz. Godsdlenstlgen („Religie en Kunst" Rembrandtlaan) Geen dienst. HUIS TER HEIDE: Ned. Herv. Kerk 10 u. De heer M. J. W. Knipscheer, Hulppre diker te Zeist. BAARN: Ned. Herv. Kerk 10 u. Ds. I. Kievit. 5 u. Ds. BlaauwendraacL Gebouw Calvljn (Trompiaan) 5 u. Ds. I. Kievit.' Gerei. Kerken. Oude Utr.weg 10 u. Ds. F. E. Hoekstra uit Velzen. 5 u. Ds. Seinen. Laanstraat 10 u. Ds. Seinen. 5 u. Ds. Hoekstra uit Vel zen. Christ. Ger. Kerk (Nassaulaan) 10 en 6 u. Ds. L. Kraan. Ger. Kerk H.V. Bijeenkomst te Amersfoort Appelweg 15 10 en 5.30 u. Ds. Herngiccn, Ned Prot. Bond (Kampstraat) 10.30 u. Ds. J. Jac. Thomson. Ned. Luth. Genootschap 10.30 u. Dr. H. C. Zwahlcr, uit Zeist. Doopsgez. Gem. (Eemnesserweg 63B). Geen dienst. v'. Vreemde naam hè, voor een kabou ter: Hapjetoe. Dat was ook niet zijn echte naam. maar een die zijn vrienden voor hem bedacht hadden, om hem te plagen met zijn lust tot snoepen. Hapjetoe was ondanks zijn lange, grijze baard, die hem zo'n plechtig uitei'lijk gat', een vreselijke zoetekauw. Hij was bijvoorbeeld .zo dol op bos bessenjam, dat hij er op elk jiur van de dag wel een boterham mee lustte. Dan legde hij zijn bijl op het mos. likte begerig zijn lippen en mompelde in zijn baard zo iets van: „Ik heb toch zo'n trek in een hapje." De vriendjes kenden dat al van hem. „O", mopperden ze dan, „is het weer zo ver met je? Kun je het weer niet met je gewone portie doen en moet ie weer'een hapje-toe hebben? Wat ben je toch een flauwe kabouter. Toe. werk met ons door tot het twaalf uur is, dan eten we allemaal onze boterhammen." Maar neen. daar kon Hapjetoe nooit op wachten. Altijd wist hij onder een of an der voorwendsel aan het werk te ontsnap pen om gauw een extra boterjiam met het lekkere zoete goedje te verschal ken. Op elk uur van fle dag had die Hap jetoe trek en zo kwam hij aan zijn rare naam. want die had hij eerlijk ver diend, vonden de ka bouters. Natuurlijk had hij, wanneer het dan tenslotte tijd was voor het twaalf uurtje of het avond eten, helemaal geen tiek meer en zat hij te kieskauwen, ter wijl de anderen met smaak een fikse stapel boterhammen naar binnen speel den. „Ik heb helemaal geen trek", klaag de hij clan, „ik begrijp niet hoe jullie het klaar spelen zo'n berg boterham men te eten." „Wel", bromde Langhaard dan, „kun je dat niet begrijpen? Nu, dan zal ik het ie eens uitleggen. Wij werk ten 4een jij snoepte en daarom hebben wij een gezonde trek na het harde wer ken. en ben jij zo'n kieskauwen" Maar alle standjes hielpen niet: Hap jetoe was niet van zijn snoeplust te ge nezen. De tijd kwam dat Hapjetoe jarig werd. Op zijn verlanglijst prijkte na tuurlijk bovenaan bosbessenjam, veel bosbessenjam. De vriendjes bekeken het papiertje, dat eigenlijk maar moei lijk een verlanglijst genoemd kon wor den. want er stond maar één wens op: de jam: „Het wordt hoe langer hoe erger met hem", zuchtten ze, „hoe maken we van hem toch ooit weer eens een gewone flinke kabouter?" Tja, dat was nu toch een moeilijk geval. Ze wilden hem graag het snoe pen afleren, maar aan de andere kant vonden ze het toch ook wel sneu om niet eens zijn enige verjaarswens te vervullen. Ze mompelden die avond nog heel veel m hun lange baarden en bleven erg laat op om te beraadslagen. Maar toen de vergadering eindelijk uiteen ging. toen hadden ze de oplossing ze ker gevonden, want ze gingen met olij ke, glundere gezichten naar bed. Toen Hapjetoe dien morgen van zijn verjaardag wakker werd, wreef hij zich vergenoegd de ogen uit. Droomde hij nu nog of was het waarheid? Daar op het tafeltje voor zijn bed stond een pot jam. neen maar. een reuzenpot! En vol overheerlijke bosbessenjam. In een wip was Hapjetoe zijn bed uit om een vreugdedans met de pot door zijn huisje te maken. Toen hij buiten adem ophield, zag hij het briefje, dat aan de pot hing. „Ik word nooit leeg" stond er op. Nieuwe blijdschap bij Hapjetoe. Dan kon hij snoepen, zoveel hij maar wilde, en altijd genoeg overhouden. Hmmm, was dat nog eens een verjaarsge schenk! Dat moest wel een echte to verpot zijn. Hapjetoe wilde er natuurlijk dadelijk van proeven, maar toen hij aan de deksel peuterde, klonk opeens een stem„de ontbijttafel is nog niet ge dekt. Voor die tijd ga ik niet open'" „Hè", zei Hapjetoe teleurgesteld. Maar de deksel bleef onwrikbaar op zijn plaats. Daar zat dus niets anders op. dan eerst maar de ontbijttafel te dekken. Toen alles netjes in orde was, liet de deksel zich zonder veel moeite oplichten. En lekker dat die jam was Hmm, Hapjetoe had nog nooit zulk een fijne jam geproefd. Vrolijk ging hij naar het bos, waar de vriendjes hem al wachtten. Hij be dankte hen geestdriftig voor die "heer lijke pot en ze lachten eens stilletjes in hun baard en wenschlen hem geluk met zijn verjaardag. Toen Hapjetoe eep uurtje hout ge hakt had. toen, nu ja. toen kreeg hij weer trek in zijn hapje-toe, en kneep er tussen uit om nog eens van zijn jam te proeven. Hij had de pot al in handen, toen er opnieuw dat stemmetje klonk: „Vóór het twaalfuurtje ga ik niet open." „Dan gooi ik je stuk" dreigde Hap jetoe boos. „ik heb nu trek in jam." „Dat zou erg dom zijn", zei het stem metje plagend, „want dan heb je een hoopje jam met glassplinters, wat ie 'och niet meer op kunt eten, en dan ben je mij meteen kwijt. En een pot die nooit leegraakt, die krijg je nooit meer." „Dat het nu juist zo moet treffen, dat hij deze week griep krijgt. Daar had hij toch wel een geschiktere tijd voor kunnen uitzoeken!" De jongens van de tweede-drie mees muilden. Daar kon je nu wel flauwe grappen over tappen, maar het bleef toch een vervelende geschiedenis. Deze week zou hun el/tai tegen de vierde uitkomen, en nu was hun midden-voor ziek. Geen kijk op, dat die behoorlijk door een ander te vervangen zou zijn. Jan was wat de jongens een „kanon" plegen te noemen. Zijn keiharde scho ten misten zelden hun doel. en het was, grotendeels aan hem le danken dat hun elftal een zekere vermaardheid ge kregen had. En nu, vlak voor zo'n be langrijke wedstrijd, die hun het kam pioenschap had kunnen bezorgen, krijgt hij zo iets gewoons als griep en heel hun gespannen verwachting zakt als een té slappe pudding ineen. ,,'t Helpt niet of we al treuren", be sloot de gymnastiekleraar, „Henk, jij vervangt jan. Halftwee oefenen we nog een keer op het veld en dan Woens dag nog eens voor de laatste keer, voor wij het er op wagen. Afgemar cheerd, jongelui!" Afgemarcheerd. Punt! daar werd verder niet meer over gesproken. Verslagen keken de jongens elkaar aan. Dat zou wat worden, een wed strijd zonder hun eigen, onverslaanba- ren midvoor. Henk was goed, dat viel niet te ontkennen. Trouwens, Henk was in bijna alle vakken goed: die werkte met de onverstoorbare regel maat van een klok. Niets kon hem uit zijn evenwicht brengen. Geen fuif zo laat en geen wedstrijd zo spannend, dat hij er zijn andere werk voor verwaar lozen zou en de volgende dag nu eens wat minder glorieus uit de bus zou ko men. Ja, dat' geloofde Hapjetoe zelf ook wel. en daarom deed hij het dan ook maar niet. En door die pot, waarvan de jam zo lekker was, dat er geen andere jam mee vergeleken kon worden, leerde Hajijeloe het lussen de maaltijden door snoepen, helemaal af. En daar mee hadden de vriendjes hun doel be reikt, waaraan je weer eens kunt zien wat een slimme mannekes de kabou ters toch zijn. Nu raakte Hapjetoe zijn spotnaam, die eigenlijk toch maar een rare naam was voor een waardige kabouter met een lange grijze baard, ook gauw kwijt. Ook nu wisten ze: op Henk kun je aan. Hij schiet niet zo goed als Jan. maar hij zal geen gelegenheid voorbij laten gaan. om zich die paar dagen nog te oefenen. Zijn gevoel voor eigenwaarde zou hem verbieden een slecht figuur te slaan op zo'n belangrijke plaats in hun elftal. Hij zou er natuurlijk wel trots op wezen. Ach. eigenlijk was hij wel een geschikte knaap, alleen vreselijk secuur. Daarom stond hij eigenlijk een beetje buiten hun groepje. Hij ging al tijd zo zijn eigen weg. waarvan hem geen macht ter wereld scheen te kun nen afbrengen, en nam aan sport en spel evenzeer deel als aan de lessen in wiskunde of talen. Met niet meer geest drift, en even plichtmatig, volhardend en succesvol. Jan was een heel ander type. Die kon overlopen van geestdrift voor zo'n wedstrijd. Voetballen en wiskunde waren de enige punten waarop hij werkelijk uit blonk, maar daarop was hij dan ook bijna niet te verslaan. Wat de overige vakken betreft, was hij óf juist vol doende. of moest hij hard pompen om op peil te blijven. Toch vond hij nog tijd genoeg voor de vele dingen, die het leven op school maken tot wat het is. Neen, Jan was getapter dan Henk, al konden ze hem niet goed vergeven, dat hij nu juist op het meest onwelko me ogenblik die griep gekregen had. „Kijk", zei Gerrit lachend, „voor zoiets had je nou met Henk niet bang behoeven te wezen. Die had zichzelf uit louter plichtsgevoel verboden ons met ziek wofden in ongelegenheid te brengen." De anderen knikten lachend. Die dag oefenden ze tot laat in de middag. Het viel toch wel mee. Henk was een heel behoorlijke midvoor. Zij hadden het heel wat slechter kunnen treffen. Nu hij die wedstrijd meespeelde, kwam hij hen ook wat nader, besprak hij op zijn rustige, bedaarde manier hun kansen tegenover de vierde-drie en erkende even nuchter dat die kan sen met het uitvallen van Jan lelijk teruggelopen waren. ..Eigenlijk moeten we Dinsdag na halfvijf nog wat oefenen, dan spelen we nog wat beter op elkaar in", stelde hij op zijn besliste manier van optre den voor. „Morgen om halfvijf", verbaasde Pirn zich. zich. „Je hebt toch een kaart voor dat middagconcert, dan kun je toch niet?" „Dat concert? Ja, dat moet dan maar vervallen. Ik kan nu eenmaal niet op twee plaatsen tegelijk zijn, en de wed strijd is nu belangrijker." Kijk, dat was nu echt Henk. Zc wis ten allemaal hoe Tn liefhebber van mu ziek hij was. Nu had hij een kaart we ten machtig te worden en natuurlijk had hij zich op die middag verheugd, maar.... de wedstrijd voor de school was belangrijker, niet alleen voor hem, maar voor hen allen die op hem re kenden, dus werd er over het concert niet verder gedacht. In sommige opzichten was hij een reuzen vent. Ook Dinsdag oefenden ze en de Woensdag voor de wedstrijd waren ze goed op elkaar ingespeeld. Nauwelijks waren ze op dreef, toen Pirn riep: „Kijk eens wat daar aan komt?!" Ze keken. Verpakt in truien en bouf fantes kwam daar.Jan aangepeddeld. Precies uitgerekend, écn dag voor de wedstrijd. Ze keken er in stomme verwondering naar. „Zo", zei Jan doodvergenocgd hun verwonderde gezichten bekijkend, „had je niet gedacht, hè. Maar ik wist immers dat jullie niet buiten me kunnen." Stilte. Een beetje benauwende stilte. Allen keken naar Henk, die zich zoveel moeite gegeven had en waarvoor die toespraak alles behalve leuk moest klinken. „Nou, niet buiten je", verbrak Piet het zwijgen, „je had ons lelijk in de soep gereden, maar gelukkig is Henk nog een behoorlijke midvoor. „Hè", zei Jan. Ze moesten om zijn verslagen gezicht toch lachen. „Dus ik heb al een plaats vervanger." „Eigenlijk wel." Nu konden ze Henk toch niet in de steek laten. „Dat is te zeggen", viel deze plotse ling in, „ik knapte het op, toen jij er niet was, maar nu speel jij natuurlijk." „Neen. dat kan niet. Dat zou niet rechtvaardig zijn. Jij hebt je er zoveel moeite voor gegeven, zelfs nog je con- eert verzuimd." „Larie", decreteerde Henk op zijn oude, besliste manier van „Ik weet het", waar ze in de klas altijd zo'n hekel aan gehad hadden, „larie, die het beste speelt, doet in de wedstrijd mee. Het gaat hier niet om wat Jan of ik net leukste vinden, maar of de school zo goed mogelijk voor de dag komt. Daar om speelt Jan en niet ik, want hij is be ter." Wat moet je daarop zeggen. Hij had gelijk en daarom gingen ze dan ook op zijn voorstel in. Die wedstrijd werd door hen gewon nen. En Henk? Die was supporter, en omdat hij de bedaarde en secure vent bleef, die hij nu eenmaal was, loeide hij juist op de meest effectvolle oogenblik- ken. Ja, die securen, je moet ze kennen.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 6