Rechtspositie Nederl. Vrijwilligers AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 26 JULI 1941 3 Gemeenschappelijke Verdediging van Indo-China FRANSCH-JAPANSCHE COMMUNIQUé'S Het Fransche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft hedenoch tend, tegelijkertijd met een communi qué van het bureau voor de inlichtin gen van de Japansche regeering in Tokio, een communiqué uitgegeven betreffende de gemeenschappelijke verdediging van Indo-China. Het Ja pansche communiqué luidt als volgt: „Sedert het sluiten van het in Augustus 1940 door den Japanschen minister van Buitenlandse he Zaken Matsoeoka en den Franschen ambas- sadur Henry, onderteekende accoord zijn de vriendschapsbetrekkingen tus- schcn Japan en Fransch Indo-China verder verstevigd. Zij hebben zich in verband met de overeenkomsten, die daarop zijn gevolgd, snel verder ont wikkeld. Een volledige overeenstemming in de opvattingen tusschen de beide re- geeringen is zoo juist na vriend schappelijke besprekingen betreffende de gemeenschappelijke verdediging van Indo-China tot stand gekomen. De Japansche regeering is vastbeslo ten haar plichten te vervullen en de verantwoordelijkheden te dragen, welke op haar rusten tengevolge van de verschillende met Frankrijk be staande verdragen, in het bijzonder krachtens de verplichting van de Ja pansche regeering ten aanzien van de eerbiediging der territoriale integri teit van Indo-China en de souvereini- teit van Frankrijk over de Indo-Chi- neesche unie. Doordat Japan heel zijn streven er op richt, de banden van de Fransch- Japansche vriendschap nog nauwer aan te halen, hoopt het bij te dragen tot de gemeenschappelijke welvaart der beide naties." In de Fransche verklaring, die in aansluiting op de geciteerde Japan sche verklaring gegeven wordt, wordt gezegd: ..Sedert eenigen tijd heeft inder daad de kwestie der verdediging van Fransen Indo-China met het oog op de buitengewone omstandigheden het voorwerp gevormd van onderhan delingen tusschen de Fransche en de Japansche regeering. In den geest, die de verklaring van 30 Augustus 1940 en de diplomatieke acten van G Februari 1941 heeft geïnspireerd, zijn deze onderhandelingen geëindigd. Overeenkomsten, welke op het oogen- blik nog bestudeerd worden, zullen de practische modaliteiten der Fransch-Japansche samenwerking met het oog op de gemeenschappe lijke verdediging van Fransch Indo- China vastleggen binnen het bestek vun de eerbiediging der territoriale integriteit van China en der souve- reiniteit van Frankrijk over alle doe len van het gebied der Indo-Chinee- sche Unie." TREIN BOTSING IN SPANJE 34 Dooden en 25 gewonden OPGEWAAIDE BOOM Or DE RAILS Op de lijn Oviedo-Madrid heeft zich een ernstig spoorwegongeluk voorge daan. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, vertrok van het station La Pola een locomotief, welke onder weg moest stoppen, daar tengevolge van den hevigen storm een boom op de rails was gevallen. Terwijl men nog bezig was den boom van de spoor lijn te verwijderen, liep de sneltrein uit Gijon. La Pola binnen. Bij de ern stige botsing, die hierdoor ontstond werden de beide locomotieven totaal vernield, alsmede de tender van den sneltrein, het restauratierijtuig, de slaapwagon, de wagons le klasse en het postrijtuig. zoo meldt het D.N.B. Tot dusver werden 34 dooden en 25 zwaar gewonden geborgen. Ecuador aanvaardt Wapen stilstandsvoorwaarden BINNENLAND Weest Zuinig! HET IS DRINGEND NOODZAKELIJK De Nederlandsche economie maakt zware tijden door. Vrijwel ons geheele economische leven draait om de acute schaarschte. welke thans heerscht en welke het noodig maakt, met de nog voorradige middelen te woekeren. Het is daarom dringend noodzake lijk, dat een ieder doordrongen is van de noodzakelijkheid tot zuinig zijn! Als één roep moet door het land gaan: „Weest zuinig met wat ge hebt. Gooi niets lichtzinnig of gedach teloos weg, want alles kan in dezen tijd worden gebruikt!" Breekt met de sleur en beseft, dat andere tijden ook andere levens omstandigheden met zich brengen. Door straf en dwang wordt hij. die den nieuwen vorm van zuinigheid schendt, er aan herinnerd, dat hij verkeerd handelt. De noodzaak tot vermindering van het gas- en elec- triciteitsverbruik is hiervan een sprekend voorbeeld! Doch hij, die zijn kleeren slordig draagt of zijn huishouden verwaarloost, ondervindt daarvan de onaangename gevolgen door 't gemis van al die voorwerpen, waarmee hij zoo lichtzinnig of ge dachteloos slordig heeft omgespron gen. Daarom: Wees zuinig met uw tex- tielgoederen, met uw huisraad, uw brandstof, gas en electriciteit. met uw rubberbanden en uw fiets. In één woord: Weest zuinig met alles! Gij helpt dan u zelf, uw volk en uw Overheid om de moeilijkheden te overwinnen. Twee Apen ontsnapten uit hun Kooi IN HET DIERENPARK TE WASSENAAR Twee Rhesus-aapjes, moeder en kind, hebben gistermiddag in het Dieren park te wassenaar kans gezien, hun getralied verblijf te verlaten. Mei hun slimme oogjes hadden zij al zoo lang de omgeving rond hun kooi op genomen en het verlangen naar apen-natuur in een hoogen boom te klimmen en vandaar uit de wereld van een hooger standpunt te be kijken, kon plotseling verwezenlijkt worden. Eigenlijk was een spiegeltje de schuld van de ontsnapping, warn toen vader-aap van een bezoeker dit spiegeltje kreeg, zag hij daarin een anderen aap. die hem vriendelijk top- rijnsde. Fluks schoot z'n hand uit naar den achterkant van het spie geltje, misz'n soortgenoot was al verdwenen. Eenige malen herhaalde zich dit spelletje, tot de aap zóó nijdig werd, dat hij het spiegeltje met z'n scherpe tanden verbrijzelde en de stukken begon op te eten. Op het geroep van eenige bezoe kers snelde de oppasser toe. die zich onmiddellijk in de kooi begaf en den aap de overgebleven stukken van het spiegeltje afnam. In z'n haast had hij er echter niet aan gedacht, de deur van de kooi achter zich te sin ten. hetgeen de twee andere leden van het apen-gezin, moeder en kind, niet was ontgaan. Bliksemsnel werkten ze zich naar buiten en vluchtten een hoogen boom in. Alle pogingen om hen te bewegen, weer in de kooi terug te keeren, liepen op niets uit. Ze heb ben den nacht in de vrije natuur doorgebracht. De directie van het dierenpark past thans een andere tactiek toe. Zij heeft de jacht ge staakt en rekent er thans eenvoudig op, dat <ie beide apen, door honger gedreven, wel uit zichzelf terug zul len komen. Vanmorgen zaten ze nog in den hoogen boom te knipoogen tegen da stralen van de opkomende zon; de directie rekent er echter op, dat de aanblik van het voedsel in de kotx. hen In den loop van den dag er wel toe zal brengen, vrijwillig in hun ge vangenschap terug te keeren. Embargo op olie-toevoer naar Japan VERKLARING VAN ROOSEVELT bij de Duitsche Weermacht, de Waffen-S. S. en het Legioen BUITENLAND De Opmarsen in het Oosten (Vervolg van Frontpagina) Groote successen voor de Finnen SOVJET-REGIMENT VERNIETIGD Het offensief, dat de Finnen 10 Juli ten Noordoosten van het Ladogameer begonnen zijn. heeft tot groote suc cessen geleid. De voormalige grens is over een groote uitgestrektheid be reikt. In zekere 'belangrijke richtin gen zijn de troepen zelfs 40 K.M. voorbij deze grens opgerukt. Meer naar het Noorden is een vij andelijk regiment omsingeld en ver nietigd. LI TWINOF NAAR DE VER. STATEN? De te Londen vertoevende adviseur van Roosevelt. Harry Hopkins, heeft een onderhoud gehad met den Sovjet ambassadeur, Maisky, zoo meldt Uni ted Press, waarbij de Amerikaansche hulp voor de Sovjet-unie Tyerd be sproken. In welingelichte kringen te Londen acht men het mogelijk, dat hooge Sovjet-ambtenaren naar de Ver. Sta ten zullen gaan, o.a. zou dit Litwinof Edjn. Het toekomstig Bestuur in het Oostelijk-gebied DUITSCIILAND GEEFT GEEN INLICHTINGEN Het A.NP. verneemt van welinge lichte zijde: Te Berlijn heeft men gisteren tegen over persvertegenwoordigers op des betreffende vragen geweigerd zich uit te laten over de vraagstukken be treffende het toekomstige burgerlijke bestuur in het Oostelijk gebied. Men vestigde opnieuw de aandacht op het doel van Duitschland. het bolsjewis me te vernietigen, de Sovjet-macht hebbers der radenrepubliek ten val te brengen en voegde hieraan toe, dat er derhalve na afloop van dezen oor log, logisch gesproken, geen Sovjet- Unie meer zal bestaan. Welke vormen de toekomstige betrekkingen van het Duitsche Rijk met het. uit dezen strijd te voorschijn komende gebied in het Oosten zullen hebben, is. zoo verklaar de men. thans nog niet te zeggen. BOLSJEWISTEN ONTEVREDEN Over Britsche hulp United Press meldt uit Londen, dat de Sovjets aldaar uiting gegeven heb ben aan hun misnoegen over de ge brekkige Engtlsche hulp. De bolsjewis ten verlangen de levering van oorlogs materiaal, dat de Britsche regeering echter meent niet te kunnen missen. Bovendien wenscht Moskou een den Sovjets verlichting brengende Britsche landing op het continent, zelfs wan neer dit met een groot risico gepaard zou.gaan. HITTEGOLF GEVOLGD DOOR SNEEUWVAL NATUURVERSCHIJNSEL IN DE VS. Het. geheele Midden-Westen en de staten aan de Oostkust van de Ver. Staten, met inbegrip van New York. worden door een hittegolf geteisterd. De temperatuur is tot 40 graden Cel sius (104 graden Fahrenheit) geste gen. De stad Brewster in New York be leefde na felle hitte en wolkbreuk- acht jee regens het zeldzame natuur verschijnsel van een flinken sneeuw val. welke zoo lang aanhield, dat de kinderen on straat met sneeuwballen konden gooien. Amerikaansche zwarte Lijsten VERDERE UITBREIDING De Amerikaansche regeering zal de zwarte lijst uitbreiden tot firma's in Japan. China. Thailand. Zweden, Zwitserland, het bezette gebied van Frankrijk, Spanje, Portugal en Fin land, zoo meldt Associated Press. Be raadslagingen van dezen aard. wor den thans gehouden. Sirijd bij Tobroek en Solloem HEVIGE ZANDSTORMEN Soldaten van het Duitsche Afrika- corps hebben op 23 en 24 Juli ondanks hevige zandstormen, verdeeld in stoot troepen. de Britsche stellingen bij To broek en ten Oosten van Solloem ver kend. De Britten ontweken op afzon derlijke plaatsen een contact met de Duitsche troepen, aldus het D.N.B. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND HUIZEN VERNIELD In den afgeloopen nacht zijn Brit sche vliegtuigen naar Noord-Duitsch- land gevlogen, enkele toestellen dron gen door tot Berlijn. Door de op ver scheidene plaatsen neergeworpen bri sant- en brandbommen werden woon huizen vernield en verscheidene be schadigd. Militaire of militair-econo mische schade is niet ontstaan. Onder de burgerbevolking ontstonden verlie zen aan dooden en gewonden. Vijf Britsche vliegtuigen werden idoor nacht-jagers en afweergeschut neer geschoten. OPLOSSING VAN GESCHIL Volgens een mededeeling uit Bue nos Aires heeft de regeering van Ecuador een toestemmend antwoord gegeven op de laatste nota van Ar gentinië, waarin de Argentijnsche re geering nogmaals een beroep had ge daan op Ecuador en Peru om de vij andelijkheden definitief te staken en zoo mogelijk spoedig tot een vreed zame oplossing van de geschillen te geraken. In deze antwoordnota ver klaart Ecuador zich bereid, alle maat regelen, door Argentinië, Brazilië en de Vereenigde Staten voorgesteld, ter bewerkstelliging van een wapenstil stand, te aanvaarden. GRENSGEVECHTEN Een communiqué meldt, dat Peru- r«ansche en Ecuadoriaansc'ne strijd krachten gisteren den geheelen dag kleine grensgevechten hebben ge leverd. De Peruaansche troepen heb ben aanvallen van den tegenstander afgeslagen, waarbij zij 2 officieren en 23 soldaten hebben gevangen geno men en 2 vaandels, 2 kanonnen be nevens oorlogsmateriaal en machine geweren hebben buitgemaakt. De verklaring van Roosevelt over den Amerikaanschen olie-uitvoer naar Japan, wordt in Amerikaansche poli tieke kringen opgevat als een duide lijke aanwijzing, dat de President een embargo op den olie-export naar Japan of tenminste een beperking van dezen uitvoer wil instellen. Waar schijnlijk zullen ook de Japansche sal di worden bevroren, aldus meldt U.P. aan de bladen. Blijkbaar in afwachting van derge lijke drastische maatregelen liggen voor de Californische kust in vo!le zee veertig Japansche schepen, die op weg waren naar Amerikaansche ha vens aan den Stillen Oceaan. Zij willen thans, alvorens binnen te ioo- pen, afwachten hoe de zaken zich zullen ontwikkelen. Hittegolf in Marokko GROOTE BRANDEN Als gevolg van de geweldige hitte zijn in Marokko, naar Ofi uit Casa blanca meldt, groote terreinbranrica uitgebroken. De branden hebben zich in korten tijd uitgebreid over een breedte van 22 K.M. Tot dusver staan 15.000 H.A. terrein in brand. Groot-Rotterdam GRENSWIJZIGING VAN GEMEENTEN De Staatscourant bevat een be schikking van den secretaris-gene raal van Binnenlandsche Zaken be treffende wijziging van de grenzen van Rotterdam en eenige andere ge meenten. Blijkens deze beschikking worden met ingang van 1 Augustus a.s. aan Rotterdam toegevoegd de ge meenten Hillegersberg, Overschie. Schiebroek, behoudens een aan Ber- kel en Rodenrijs toe te voegen ge deelte, en IJsselmonde. behoudens een aan Barendrecht toe te voegen ge deelte, zoomede gedeelten van Baren drecht, Capelle aan den IJssel, Ber- kel en Rodenrijs, Kethel en Spaland en Rozenburg. Aan Schiedam worden toege voegd gedeelten van Vlaardingen, Vlaardinger-Ambacht, Kethel en Spaland, Overschie en Rotterdam Aan vlaardingen worden voorts toegevoegd gedeelten van Schiedam en Vlaardinger-Ambacht, terwijl Schipluiden wordt vergroot met een gedeelte van Vlaardinger-Am bacht en Berkei en Rodenrijs met een gedeelte van Schiebroek. Zoo spoedig mogelijk na het in werking treden dezer grenswijzigin gen wordt de gemeenteraad van Rot terdam aangevuld met vier leden. t.w. één lid van elk der zittende raden der gemeenten Hillegersberg. Over schie. Schiebroek en IJsselmonde. De zittende raad der gemeente Vlaar dingen wordt vervangen door een nieuwen raad. waarvan deel uitma ken 19 leden van den zittenden raad en 4 leden van den zittenden raad der gemeente Vlaardinger-Ambacht. De burgemeesters der gemeenten Hillegersberg, Kethel en Spaland. Overschie en IJsselmonde, alsmede de burgemeester-secretaris van de gemeente Schiebroek en die van de gemeente Vlaardinger-Ambacht zijn eervol ontslagen. j| Diverse Berichten j§ Binnenland Op het kruispunt Brielschelaan en Maashaven te Rotterdam werd een meisje, dat daar fietste, door een stoomtram van de R.T.M. gegrepen en gedood. Te Achttienhoven onder IJsel- stein is de 17-jarige J. van W. in den IJsel bij het zwemmen verdronken. Met het oog op de talrijke aanmel dingen voor het Vrijwilligerslegioen Nederland heeft de Rijkscommissaris zich genoopt gezien enkele maatrege len van principieele beteekenis te ne men omtrent de rechtspositie der leden van dit legioen. De officieeie afkondiging daarvan in het Verorde ningenblad kan ieder oogenblik ver wacht worden. In dit verband leek het doelmatig enkele vragen op te helderen, die betrekking hebben op de rechtspositie van de jonge Neder landers, die zich reeds vóór het begin van den strijd tegen het bolsjewisme ter beschikking van de Duitsche Weermacht en de Waffen-S.S. hebben gesteld, of hun verbintenis nu be ëindigd is, dan wel of zij nog in dienst zijn van de Duitsche Weer macht of de Waffen-S.S. Betrekkingen In de eerste plaats scheen het van belang de betrekking te waarborgen van alle vrijwilligers, of zij nu leden van het legioen zijn of niet. Dit vraagstuk zal worden opgelost door alle dienstbetrekkingen voorloopig te laten voortduren, zoodat zij onder geen voorwaarde van de zijde van den werkgever kunnen worden opge zegd. Indien de vrijwilliger in over heidsdienst is, blijft hij tenminste viervijfde van zijn salaris ontvangen: bij gehuwde werknemers stijgt dit percentage naar de grootte van het gezin. Wie vijf of meer kinderen be zit. heeft aanspraak op het totale bedrag van het salaris. Indien de vrij williger in particulieren dienst is. staat het den werkgever vrij den vrij williger diens inkomsten te blijven uitbetalen of niet. Doet hij dit. dan heeft hij tegenover den staat aan spraak op schadevergoeding ten be drage van de percentages, die de Staat aan vrijwilligers in zijn dienst toekent. Een ander probleem, dat eveneens van belang is voor alle vrijwilligers of zij leden van het legioen zijn of niet is de toepasselijkheid van de artikelen 101 tot 103 van het Neder landsche Wetboek van Strafrecht. Bekend is. dat vooral met verwijzing naar deze bepalingen gepoogd is vele jonge Nederlanders af te houden van toetreding tot de Duitsche Weer macht. de Waffen S.S. of het Vrij willigerslegioen Nederland. Bij Ver ordening zal derhalve worden be paald, dat deze dienst, niet onder ge noemde strafbepaling valt en nie mand deswege strafrechtelijk ter ver antwoording kan worden geroepen. Onderhoud gezinnen Het vraagstuk van het onderhoud der gezinnen van de Nederlanders, die vrijwillig dienst doen in de Duit sche Weermacht of de Waffen-S.S., is reeds zoodanig geregeld, dat dezen vrijwilligers een kostwinnersvergoe ding van precies denzelfden omvang als de Duitsche soldaten krijgen, wordt toegekend. Met het oog on de Autobus verongelukt EEN DOODE, 6 GEWONDEN Gisteravond is op den weg" van Bentheim naar Oldenzaal een ernstig ongeluk gebeurd. Een autobus met ar beiders. die in Duitschland werken, sloeg, toen zij vlak bij de grens was gekomen, in een bocht van den weg, door onbekende oorzaak ever den kop. Van de inzittenden werd de arbeider W. uit Hengelo op slag ge dood, zes anderen werden gewond. Met een ziekenauto werden de ge kwetsten naar Hengelo vervoerd; een andere autobus bracht dc overige arbeiders naar huis. SPORT LAWNTENXIS Het Noordwijktornooi 0(i den derden dag van liet tornooi te Xoordwiik werd een lijvig program afgewerkt. 1'e voornaamste uitslagen zijn: Meerenenkelspel. Ie ronde: Jlir. van Riemsdijk—prof. mr. Zevenbergen 6—8. tïS; Rinkelv. d. Haar li3. r;2; v. OlslKoppejan 61, 6—4; Wilton St-uy 6—1, 75: Tli. Leyenaar—v. d. Brooke 6—2, 7—".. Dames-enkelspel, 4c ronde: Mcj. Rol- lin Couquerquc teruggetrokken, mej. Kolkman \v.o-; mej. Mcohol mej. Wel link 63. 6-2; mej. Rinkel mevr. Kocli li2, 16. 1- 6: mevr. Jonquière teruggetrokken, mej. MaassAn w.o. WATERPOLO H.Z. EN P.C.2 KAMPIOEN Door een 30 overwinning op S.Y.H.2 heeft II.Z. en P.C.2 hel, kampioenschap veroverd van de reserve hoofdklasse hoeren. WIELRENNEN KAMPIOENEN WINNEN WEER Op dc Eindhovenselie "Wielerbaan had gisteren de rcvanetie der nationale kam pioenschappen plaats. Alle titelhouders wisten ook nu te winnen. Dg uitslagen zijn: Sprint profs; I. Van Vliet 4 put2. Derkscn 5 pnt. Achtervolging: 1. v. d. Voort: 2. Groene wegen op 2" M. ►7 K M.-raee: 1. Wals; 2. Bakker; 3. Kremers. 50 K.M.-koppelwedstrijd: 1. Wals Pellpnaer=: op 1 ronde: 2- Derksen Klink; 3. Pronk—Evers: 4. v. d. Voort Van Vliet. gewijzigde rechtspositie van het vrij willigerslegioen leek het evenwel doelmatig voor dit vraagstuk terzake der gezinnen van legionairs een af zonderlijke regeling te ontwerpen, die zich overigens in dezelfde richting zal bewegen. De uitbetaling van de kostwinnersvergoeding aan de ver wanten der legionairs zal door het hoofdkwartier van het legioen ge schieden. De beslissing omtrent toe kenning der vergoeding zal bij den bevelhebber van het legioen liggen. Er zal gezorgd worden, dat de ver wanten der legionairs op precies de zelfde wijze worden behandeld als de verwanten der Duitsche soldaten. Staatsburgerschap Verder is noodzakelijk gebleken in verband met toetreding tot het le gioen de kwestie van het Nederland sche staatsburgerschap te regelen. Wie zich zonder verlof van de Kroon in „vreemden krijgs- of staatsdienst" begeeft, verliest, volgens de wet het Nederlandsch staatsburgerschap. Daar toetreding tot het legioen deelneming aan den gezamenlijken Europeeschen strijd tegen het bolsje wisme beteekent. die evenzeer zaak der Nederlanders als der Duitschers is. kan bij de legionairs geen sprake zijn van „vreemden" krijgs- of staats dienst. De betrokken Verordening van den Rijkscommissaris zal derhalve bepalen, dat genoemde bepaling géén toepassing vindt op de leden van het Vrijwilligerslegioen. Deze verordening zal ter opheldering van alle tot dus ver gerezen onzekerheden met terug werkende kracht op 22 Juni 1941 in werking treden. Doelmatig is gebleken, met de re geling van de kwesties van staats burgerschap der leden van het le gioen een overeenkomstige regeling voor de Nederlandsche leden van Duitsche Weermacht en Waffen-S.S. te verbinden. Naar men weet. heb ben bepaalde Nederlandsche instan ties zich tegenover deze mannen op bovengenoemde bepalingen beroepen en zich op het standpunt gesteld, dat deze mannen voortaan als staatloo- zen te behandelen zijn. Om de daar aan verbonden inconveniënten te on dervangen. zal eveneens bij bijzon dere Verordening van den Rijkscom missaris worden bepaald, dat in ge val van dienstneming in de gelederen van Duitsche Weermacht en Waffen- SS., slechts dan verlies van het Ne derlandsche staatsburgerschap in treedt. als ae vrijwilliger daarvan uitdrukkelijk afstand doet. De be trokken bepaling van de Nederland sche wet op het staatsburgerschap treedt dus in dat opzicht buiten wer king. Ook deze Verordening zal in werking treden met terugwerkende kracht en wel tot 10 Mei 1940. In beide gevallen zal worden ge zorgd. dat de vrijwilliger een docu mentair bewijs voor zijn positie als I staatsburger kriigt. resp. zich te allen t tijde kan verschaffen. RECHTSZAKEN 55 duizend gld. Boete PRIJSOPDRIJVING VAN LUXE GOEDEREN Ec-n N.V. t,e 's-Graver.hage, welks in normale tijden comestibles, conser ven en zuidvruchten importeert, was er, toen na 10 Mei 1940 vrijwel niets meer kon worden ingevoerd, toe over gegaan het grootste deel van haar voorraden tegen verhoogden prijs uit te verkcopen. Voor zoover na 10 Mei nog wel goederen werden ingekocht, waren bovendien in den verkoopprijs niet alleen de meerdere kosten van aankoop, maar ook het oude winst percentage gecalculeerd. In dit geval had men echter volgens de dwingen de voorschriften slechts de oude. in geld uitgedrukte winstmarge op den verhoogden inkoopsprijs mogen leg gen. Ook had men nog ongeoorloofd hooge prijzen weten 1e berekenen door een bepaald artikel niet aan vas te afnemers, detaillisten, te leveren, maar het direct als ..grootwinkelier" acn consumenten te verkoopen, waar bij dan uiteraard detailprijzen in re kening werden gebracht. De directeur der N.V., v. D.. die de theorie der vervangingswaarde hul digde, was daardoor tot een prijspo litiek gekomen, welke in alle opzich ten indruischt tegen de beginselen der Prijzenbeschikking 1940 no. 1. Te harer verontschuldiging voerde de N.V. arm, dat de prijsverhooging slechts luxe-goederen betrof en niet distributiegoederen of eerste levens behoeften. Dit verweer werd eclitet door den Inspecteur voor de Prijsbe- hcersching verworpen. Volgens dezen hadden nog afgezien van de wet telijke bepalingen de overtredin gen der prijsvoorschriften de N.V. in een voordeeligcr positie gebracht aan haar concurrenten, die de voorschrif ten wel naleefden. Dit is een bevoor rechting. die sociaal niet kan worden goedgekeurd. De N.V., die de Prijzenbeschikking 1940 no. 1 had overtreden, werd des wege door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching veroordeeld tot een boete van f 55.000. De gestolen zak met 1000 dubbeltjes 9 MAANDEN VOOR DADER De Utrechtsche rechtbank heeft uitspraak gedaan tegen den 40-jari- gen J. K., werkman bij de Munt, die verdacht werd van diefstal van een zak met 1000 dubbeltjes. K„ werkzaam met 7 anderen in de afzakkamer van de Munt. was daar aanwezig toen de zak met 1000 dub beltjes, die alle 't jaartal 1941 droe gen. vermist werd. Bij alle aanwezi gen in de betrokken afdeelingen werd onmiddellijk een huiszoeking gedaan, met 't resultaat, dat bij verdachte 28 dubbeltjes met het jaartal 1941 ge vonden werden. Verdachte hield steeds vol, dat hij deze dubbeltjes in verschillende winkels had gebeurd, welk verweer de rechtbank evenwel niet kon aanvaarden, temeer omdat uit de getuigenverklaringen duidelijk was komen vast te staan, dat de dub beltjes met het jaar 1941 drie dagen vóór den diefstal in Amsterdam, Rot terdam ei\ Den Haag in omloop wa ren gebracht. t Dit ln overweging nemende ver oordeelde de rechtbank den verdach te conform den eisch, tot 9 maanden gevangenisstraf. VERDUISTERING DOOR AMBTENAAR Voor de rechtbank te Amsterdam heeft een ambtenaar van Masfcschap- pelijken Steun te Hilversum terecht gestaan, die een bedrag van f 5300 heeft verduisterd, ten nadeele van dezen dienst. Dit geld heeft hij in Am sterdam verbrast. De Officier van Justitie nam in aanmerking, dat de controle onvol doende was. Het feit is evenwel ern stig. Daarom eischte hij een gevange nisstraf van een jaar. De verdediger drong op clementie aan. 2è JAAR GEVANGENISSTRAF Voor poging tot doodslag De rechtbank te Amsterdam heeft een 31-jarigen bar-mixer uit Den Bosch wegens poging tot doodslag op een 26-jarige vrouw veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2i jaar, met aftrek der preventieve hechtenis. ONDERWIJS UNIVERSITAIRE EXAMENS Leiden- Doet. ex. geneeskmej. L van Wijk, Den Haag en de beeren H. Colenbratider, Leiden en W, R. v- d. Velden te Rotterdam; art-sex. lste god. iie dames J. h. Noordenbos, Oegstgeest en J. Qnalen te Vlaardingen en de hoe ren L. J. v. Apeldoorn, Leiden: A. Soes man en M. Moerman, beiden Den Haag en H. M. Waszink, Leiden- Bevorderd tot arts mej. J. L-. P. Kiaaysen to Aar denburg en de heereu P. L. Egg ink en J. J. de Bléeourt beiden te Laiden; A. C. M. Stam en H -T K. Kolstee, beiden Den Haag; Th. O M. Dieben. Wasse naar: A Hoogendijk, Vlaardingen: J Th. R. re Rotterdam en D. H. Ger ritsen te Goes. ABONNEERT UI OP DIT BLAD

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3