Laatste Nieuws GELDERSCHE VALLEI Nederlandsche Unie Bonnenzwendel AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 26 JULI 1941 7 Achterveld JAARVERGADERING COUP. B. EN H. VER. „ACHTERVELD" In de zaal der Coöperatie ls onder voor zitterschap van den heer P. v. d. Hengel de Jaarvergadering gehouden der Coöp. B.H. en V. „Achcrveld". Met een korte Inleiding over den toestand, dien de boeren thans mee maken wees spr. op de noodzakelijkheid om trouw aan deze veroenlglng te blijven. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld werd dat er op het oogenblik een weldcsleep mot mestverdeellng te huur is. Tevens werd de aandacht gevestigd op het bouwen van eon bewaarplaats voor poot- aardappelen. De kosten bedragen hiervan ƒ6000.-. deze zaak blijft voorlooplg nog ln onderzoek. Als de kunstmestbonnen worden uitgegeven, zullen deze door den reiziger te gen afglfto van ontvangstbewijs worden In genomen. Vervolgens werd de balans met de winst en verliesrekening voorgelezen en goedgekeurd. Het Jaarverslag wijst uit. dat aan spaar gelden ls Ingelegd gedurende 1040 256800.38 het totaal op uit. Dec. werd hierdoor 684.469.43 J4, na aftrek van het ln 1040 te rugbetaalde bedrag groot 302.234.22. Het aantal spaarboekjes ls 725. Aan voorschotten ls verstrekt 45100. terugontvangen ls ƒ45.991.58 op 31 Dec. rustte aan uitstaand® hypotheken, voor schotten ƒ352.713.26 verdeeld over 72 hy potheken ln 94 voorschotten. In rekening-courant was aan 't eind var het Jaar 11.356.96 verdeeld over 33 reke> nlng-courantboekjes. De los- en laadplaats Tcrschuur staat op Uit. Dec. te boek voor ƒ46.88. De reserve re kening wees 'n reserve totaal groot 75317.79 aan bij het sluiten van het jaar. De omzetten aan veevoeder, kunstmest stoffen. brandstoffen, diversen, bedroegen ln totaal 6.070464 kg. met een geldswaarde groot 344.815.26. De omzet mengvoeders be droeg 2 293.253 kg. het kostencljfer hiervan was over dit Jaar per 100 kg. 55.7 cent. Aan eieren ls verhandeld 2.703.283 stuks voor 113.954.69 dit ls gemidd. ƒ4.23 p. 100 stuks. Het ledental op 1 Jan. 1940 310 daalde tot 295 op 31 Dec. Medegedeeld werd nog dat binnenkort een statutenwijziging te ver wachten ls, BH de rondvraag werd het aan schaffen van een weegbrug overwogen. ROOGEVERKOOP1NG Op de alhier gehouden roggeverkooplng hebben de prijzen per roede 50 k 60 cent bedragen. Bunschoten UITREIKING MELKKAARTEN Het hoofd van den Distributed lenst maakt bekend, dat ln de week van 28 Juli tot en met 2 Augustus 1941 de uitreiking var melkkaarlen zal plaats vinden. De mclkkaarten worden uitgereikt ten be hoeve van de volgende groepen van per sonen, doch uitsluitend tegen Inlevering var de thans bij de betrokken personen ln ge bruik zijnde melkkaarten. A, Kinderen, dlo op 1 Febr. 1941 den leef tijd van 4 jaar nog niet bereikt hebben, derhalve geboren zijn na 1 Februari 1937. B. Kinderen, die op 1 Febr. 1941 den leeftijd van 4 Jaar bereikt hebben, doch nog geen 14 Jaar oud zijn. derhalve kinderen, geboren na 1 Febr. 1927, doch voor 2 Fe bruari 1937. C. Arbeiders, die tijdens hun werkzaam heden voortdurend met giftige stoffen om gaan en die ln verband hiermede ln aan merking zijn gekomen voor een extra melk- kaart. Van de ln te leveren „oude" melkkaarten mogen hoogstens de met 28 genummerde bonnen verwijderd zijn en dienen de bon nen, gemerkt met de cijfers 29 en hooger, nog aan do kaarten aanwezig te zijn. Personen boven do 14 Jaar. die geen nieu we melkkaart ontvangen, dienen de thans ln gebruik zijnde melkkaarten echter zeer zorg vuldig te bewaren. Kinderen van melkveehouders, alsmede kinderen beneden de 14 jaar. die verblijven ln een mclkveehoudende Instelling en waar van do „oude" melkkaarten zyn. ingeleverd, komen niet ln aanmerking voor de nieuwe melkkaarten. De uitreiking zal als volgt plaats vinden: Op Woensdag 30 Juli 1941 ten Distributie- kantore van 9—12 uur v.m. voor de bewo ners van het dorp Bunschoten, gerekend tot en met de molen. Op Donderdag 31 Juli 1941 ln de Oude Consistorie der Noorderkerk te Spakenburg voor de bewoners van het dorp Spakenburg, t.w. van 9—12 uur v.m. de gezinnon. wo nende tuschen de Molen en het Spul en van 25 uur n.m. de gezinnen, wonende ten Noorden van het Spui. Op VrUdag 1 Aug. 1941 des namiddags van 2.304 uur ln de Chr. School aan den Ecm- tiljk voor de bewoners aan den Emdljk. Stamkaarten medebrengen. Voorthuizen Woudenberg Met nadere goedkeuring van den Procu reur Generaal van het Gerechtshof zal er n.s. Woensdag 30 Juli een vergadering wor den gehouden ln de zaal van het Hotel „de Schans", teneinde te komen tot de defini tieve oprichting van de Zwemclub „de Boschrand". Het ligt In de bedoeling een gezellige en blijvende vereenlglng te vormen van dames en heeren. zoowel van Jongens en meisjes. Hiertoe verwachten wij dan ook alle zwem- liefhebsters en liefhebbers zonder uitzonde ring. Er moet een vereeniging opgericht worden met zulk een prettige sfeer dat z(j een sieraad voor Woudenberg wordt. De openlngrwedstrijd zal gespeeld worden ln het zwembad „Boschrand" op Zaterdag 2 Augustus a -s. tegen Barneveld en wel met 3 zeventallen. Tevens zullen eenlge estafette- wedstrijden voor dames cn heeren plaats hebben. UITBREIDINGSPLAN Ter gemeente-secretarie ls voor een leder ter inzage gelegd het door den Secretarts- Generaal van het Departement van Blnnen- landsche Zaken goedgekeurde plan van uit breiding der gemeente. WIJZIGING BOUWVERORDENING Ter gemeente-secretarie ls ter visie gelegd de verordening tot wijziging van de Bouw verordening dezer gemeente. VERSTORING OPENBARE ORDE In verschillende gemeenten wordt de open bare orde herhaaldelijk verstoord door uit tarten van Rijksdultschers en" leden van de Nat. Socialistische Beweging van de zijde der burgerij. De burgemeester waarschuwt hier ernstig tegen .Aan de politic is opdracht ge geven tegen hen die zich aan een dergelijk feit mochten schuldig maken ten strengste op te weden. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. 26 Juli. Gebo ren: Picter, z. van Roelof Buijnink en Neellje Cornelia Lijntje Oudijk. Fer dinand, z. van Hendrik Metselaar en Adriana Elisabeth Helsdingen. Jan, z. van Geurt van den Berg en Jacoba van de Geest. Antonius. z. van Teu- nis Hendrik Dokter en Jantje Hofman. AFSCHEID „TA" BLANKEN Na een dienstperlode van 42 Jaar bij het onderwijs, waarvan 18 Jaar doorgebracht wetden als hoofd van de Mr. Dr. van den Bcrgschool alhier, gaat „Pa" Blanken Wzn. het onderwijs verlaten. Vrijdagmorgen nam het scheldende hoofd afscheid van z>n Jongens en meisjes. Het be stuur had voor de oud-leerlingen en belang stellenden een nfscheldssamenkomst beleed, welke gisteravond in dc Ger. Kerk werd ge houden. Voorzitter van deze bijeenkomst was de heer Van Dam. Het openingswoord van deze was tevens een dankwoord voor het bestuur voor alles wat de heer Blanken voor de school had gedaan. Z'n eerste en beste krachten waren steeds aan de school gewijd geweest. Namens de plaatselijke overheid sprak wethouder Romeyn. Tevens was er een schrijven Ingekomen van den burgemeester en van den inspecteur van het L.O. den heer van Omloo. Als afgevaardigde van de kerkeraad v. d. Ger. Kerk sprak Dr. Jager, ger. predikant. De heeren De Jong, Landman cn Wtersema spraken namens de Chr. Scho len te Barneveld. Zwartebroek en Voorthul zen. De heer J. v. d. Waals sprak namens het district Nljkerk van Geref. Schoolver band. Do oud-leerltngen hadden op meesterlijke wijze een bestuursvergadering geïmiteerd, waarbij .het hoofd" telkens zijn „kijk eens hier, voorzitter" liet hooren. Voor hen die de bestuursleden kennen was het een waar genot er naar te luisteren. Na de pauze spraken nog eenige afge vaardigden. De heer Bouwman namens het personeel, do heer Kunst namens het oud- personeel. Een der oud-leerlingen hield ln een eigengemaakt gedicht een voordracht over het schoolleven. Nadat het hoofd de zegenbede was toegezongen hield deze zijn afscheidswoord. Hierna werd de vergadering na het zingen van Gezang 29 gesloten. Hoogland T.G.-KAARTEN Aan houders van T.G.-kaarten wordt mee gedeeld dat de goederen welke op deze kaar ten kunnen worden verstrekt, zijn aangeko men en bij de plaatselijke winkeliers ver krijgbaar zijn. PERSONALIA Het Mulo-diploma A werd behaald door onze plaatsgenoote G. Baronesse v. Boelse- laer. (Gedeeltelijk gecorrigeerd). Soesterberg Een Maartensdijkenaar kreeg een slech ten Indruk van Soesterberg mee, want hij kreeg een bon. omdat hij op den Rijksweg fietste. En do politie let daar nu eenmaal streng op. of Je uit Maartensdijk komt of niet. Een automobilist werd een slechte dag bezorgd, omdat hij het niet vinden kon met de Motorrljtulgenbelastingwet. Bon. MARKTBERICHTEN Fruit- en Groen ten veiling „Amersfoort en Omstreken". 25 Jult. Tomaten 1522 ct„ zwarte- bessen 42 ct„ druiven 100125 ct„ witte druiven 135145 ct„ perziken 515 ct„ roo- debessen 18221/., ct„ kruisbessen 16 ct„ yellow 2030 ct.7 komkommers 614 ct„ stamboonen 22 ct„ doperwten 12 ct., capu- cljners 16 ct., wortelen 7 ct., sla 2289 ct., selderij 1450 ct., bloemkool 811 ct., pron kers 2831 ct., bleten 2967 ct.. uien 78 ct„ rabarber 1215 ct., augurken 1727 ct., snljboonen 22 ct., peterselie 629 ct., an dijvie 13—19 ct., postelein 22—26 ct.. roode- kool 7 ct., spitskool 6 ct., groenekool 1215 ct., tuinboonen 7 ct., waspeen 12 Ct., spina zie 16—21 ct. Vischmarkt I.Jmulden 26 Juli. Tarbot f4.20f4; tong f4 f2.25 p. kg.: kleine scbol le soort f64f60; 2e soort f 56f30. groote bot f45f37; kleine bot f 15f 11: groote schar f23.50 f21.00; kleine schar f 18f8; pufschar f7.50 f2.50; kleine roode poon, le soort f68 f55; 2e soort f41f25; poontjes f23f15; wijting f30f28; groote makreel f90: klei ne makreel f 39; horsmakreel f 13.50f 10: pufscbol le soort f35f 15; 2e soort f 11 f 4.40; pieterman f 80f 73; muilen f 30— f28. (Alles per 50 kg.). De Pensionprijzen VERHOOGING ZONDER TOE STEMMING VERBODEN Na een uitgebreid ondei'zoek, zoowel bij kleine als bij groote pensions, is het den gemachtigde voor de prijzen geble ken, dat zich enkele gevallen voordeden waarin de pensionprijzen door de pen sionhouders eigenmachtig werden ver hoogd boven het peil van 9 Mei 1940. Hij herinnert er hierbij nogmaals aan, dat dit ten eenenmale verboden is en dat degene, die hiertoe overgaat, zich blootstelt aan strafvervolging door de inspecties voor de prijsbeheersching. De eenige algemeene uitzondering, die hierop is toegestaan, houdt, zooals reeds eerder werd bekend gema.kt, verband met de omzetbelasting. Deze mag, zoo als bekend is, niet meer afzonderlijk in rekening worden gebracht. Om deze belasting op den gast te kunnen ver halen, is het noodzakelijk, den op 9 Mei 1940 geldenden prijs te verhoogen. De volgende percentages kunnen in reke ning worden gebracht: a. Bedrijven, die vroeger de tarie ven exclusief omzetbelasting bereken den. d.w.z., die de omzetbelasting apart op de rekening zetten, mogen de prijzen met 5 verhoogen. b. Bedrijven, die vroeger de tarie ven inclusief omzetbelasting bereken den en op langen termijn verhuren, mo gen deze tarieven met 2 verhoogen. c. Bedrijven, die vroeger de tarie ven inclusief omzetbelasting bereken den en op korten termijn verhuren, mo gen deze tarieven met 3'/- verhoogen. c. bedrijven, die vroeger de tarieven inclusief omzetbelasting berekenden en op korten termijn verhuren, mogen de ze tarieven met 3'A verhoogen. In het algemeen kunnen de pensions gerekend worden onder b. te vallen. Voor den pensionhouder, die met de op 9 Mei 1940 geldende prijzen niet uit kan komen, staat de mogelijkheid open, om vergunning tot prijsverhooging aan te vragen bij het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- cn pension- bedrijf, Raamweg 141 te 's Gvavenhage, Vleeschverkoop op Maandag en Dinsdag Het Rijksbureau voor voedselvoor ziening in oorlog maakt ten aanzien van het verbod van den vleeschver koop op Maandag en Dinsdag bekend, dat in uitzonderingsgevallen des Maan dags wèl vleesch zal mogen worden verkocht op Wehrmachtsmarken. Ook mag uitsluitend voor den v:)r- koop aan zieken vleesch worden afge leverd tegen inlevering van z.g, rant soenbonnen (dit zijn bonnen waarop gedrukt is „één rantsoen vleesch"1. Op genummerde bonnen mag du: in géén geval op genoemde dagen vleesch worden afgeleverd. DE RANTSOENBONNEN TARWE BLOEM VOOR ZIEKEN Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat in verband met de verminderde hoeveel heid tarwebloem e.d., welke op de aan zieken enz. uit te reiken „één-rantsoen tarwebloem"-bonnen voortaan zal kun nen worden gekocht, het aantal in een bepaald tijdvak uit te reiken bonnen evenredig zal worden verhoogd. De voor betrokkenen beschikbaar te stellen hoeveelheden blijven dus on gewijzigd. Om UeM imn de Uteefo DE ZEE. Niet de zee, die roereloos en onbewogen, Parelmoerig glanzend in de zomerzon, Tot kristal verstild, zich uitstrekt voor uw oogen Tot den verren, schemerenden horizon Niet de zee in haar verachtelijk pogen, Rein als een madonna, vroom te schijnen als een nOL, Niet de zee, in deez' haar schaamtelooze logen, Is het, die mijn groote liefde won. Maar de zee in hare teugelloosheid, Machtig dreunend in een mateloozen golvenval, Die verplettert en verzwelgt al wat door vleugelhroosheid Nimmer aan haar al-begeerigheid ontkomen zal Maar de zee, die naar haar oer-ïnstinct zich uitleeft In den bulderenden, razenden orkaan, Die, als moordenares geboren, zich niet voor een heil'ge uitgeeft, En zich toont zooals zij is, in 't diepst van haar bestaan G. A. WILLINGE. Het graan is rijp en de Staphorster bevolking beijvert zich den oogst binnen té halen. De bindsters volgen den maaier op den voet (Polygoon) Distributienieuws BOSCHBESSENJAM De secretaris-generaal van het De- p.-u lenient van Landbouw en Vissche- rij maakt het volgende bekend. In verscheidene gemeenten des lands heerscht, tengevolge van een persbe richt betreffende boschbessenpluk, de opvatting, als zou boschbessenjam niet order de distributie vallen. Deze op vatting is onjuist. Boschbessenjam mag evenals alle overige jamsoorten, uit sluitend tegen afgifte van bonnen wor den verkocht HET RANTSOEN VERMICELLI OF MAÏZENA In de toelichting tot de vereenvou diging van de bonaanwijzingen wordt vermeld, dat in plaats van vermicelli- bon van 100 gram en 1 maizenabon van 100 gram per acht weken zal ko men 1 keuzebon van 250 gram vermi celli of maizena per vier weken. Het rantsoen op den nieuwen keu ebon zal echter niet 250 gram bedra den, doch 100 gram, dus overeenko mende met het tegenwoordige rant soen. HET BUITENLAND OP DE RIJKS- MESSE IN LEIPZIG Evenals Nederland met een belang rijke collectieve inzending aan de van 31 Augustus tot 4 September te hou den Leipziger Najaars-Messe deel neemt, zal dit o.a. ook door België en Denemarken geschieden. Naar wij vernemen, zal België in hoofdzaak producten van zijn meubel-, textiel-, klompen- en machine-industrie tentoonstellen. Bij de collecties uit De nemarken is sprake van het terecht vermaarde Deensche porselein, zilver werken, bedrukte stoffen, met hand weefwerk overtrokken meubelen, be schilderde lampekappen, boekbinders- werk, enz. Verder kondigt Hongarije een uit breiding van z\jn expositie aan. Behal ve zuivel-, land- en tuinbouwproducten zullen ook industrieele voortbrengse len aanwezig zijn, zooals instrumenten, optische benoodigdheden, glaswerk, electrotechnische artikelen en textiel- goederen. In een speciale af deeling worden voorwerpen van Hongaarsche kunstnijverheid tentoongesteld. Door tusschenkomst van de Centra le Kamer van Koophandel in Teheran zal Iran eveneens aan de Leipziger Na- jaars-Messé deelnemen en wel met een collectieve tentoonstelling. In het bij zonder zullen hiertoe Perzische tapij ten behooren, vervolgens gedroogde vruchten als abrikozen en rozijnen, huiden, wolproducten, oliezaden, gra nen en peulvruchten, darmen, etc. INSIGNES EN BILJETTEN VERBODEN De Commissaris-Generaal voor het v«üigsheidswezen en Höhere S.S.- und Polizeiführer maakt bekend Op grond van paragraaf 1 van de verordening van den Rijkscommissaris 20/41 verbied ik met ingang van he den Het ophangen, aanplakken en het op iedere andere wijze in het openbaar vertoonen van plakkaten en geschrif ten van de Nederlandsche Unie. Het dragen van insignes van de Ne derlandsche Unie. GEDEELTELIJKE MOBILISATIE IN ECUADOR Nader wordt over de gedeeltelijke mobilisatie in Ecuador gemeld, dat vier lichtingen onder de wapens zijn geroepen. Tegelijkertijd heeft de pre sident der republiek Ecuador een de creet uitgevaardigd, waarbij de mili taire autoriteiten worden gemachtigd alle voor oorlogsdoeleinden vereischte transportmiddelen, met inbegrip van vliegtuigen, te requireeren. Verklaring van Eden De Engelsche minister van Builen- landsche Zaken, Eden, heeft gisteren, volgens het D.N.B., in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over den toe stand in het Verre Oosten. Hij be tichtte Japan van agressieve voorne mens ten aanzien van Fransch Indo china. De Britsche regeering, zoo zeide Eden verder, beschouwt de ontwikke ling als mogelijke bedreiging van haar eigen gebieden en belangen in het Verre Oosten. Zij heeft echter niet het voornemen om over de maatregelen, die de regeering, in overeenstemming met de Ver. Staten, de Dominions, de Nederlandsch-Indische autoriteiten en Tsjoengking heeft genomen, in afwach ting van mogelijke gebeurtenissen, op het huidige oogenblik rapport uit te brengen. Hij kon echter reeds nu vast stellen, dat zekere verdedigingsmaat regelen op Malakka reeds waren ge nomen. NEDERLANSCH CABARET IN DUITSCHLAND Op uitnoodiging van de organisatie Kraft durch Freude heeft dezer dagen een Nederlandsch cabaret een bezoek aan de stad Heerte bij Brunswijk ge bracht, om dan bij de Hermann Goe- ring Werke werkzame Nederlandsche arbeiders eenige uren Nederlandsche kleinkunst te brengen. De „Brunswij- ker Tages-Zeitung" geeft onder den ti tel: „drie uur lang kan-niet-verstaan", een geestdriftige beschrijving van het program. Hoewel de berichtgever, zoo als hij zegt, tot zijn groote spijt slechts zoo nu en dan een enkel woord heeft kunnen verstaan, kon hij vaststellen, dat de Nederlandsche toehoorders bui tengewoon dankbaar waren en dat de kunstenaars veel succes hebben ge oogst, zoo schrijft een V.P.B.-corres pondent. HET CONFLICT TUSSCHEN PERU EN ECUADOR Onderstaatssecretaris Welles heeft Vrijdagavond in telegrammen van ge- lijkluidenden inhoud een beroep ge daan op de regeeringen van Peru en Ecuador om den strijd aan de grenzen te staken en het conflict langs den weg van onderhandelingen te slech ten. Welles legde er in zijn beroep den nadruk op, dat de Amerikaansche re geering volledig het gisteren gedane voorstel van Argentinië steunt betref fende staking van de vijandelijkheden. De Ver. Staten, Brazilië en Argenti nië zullen de aangeboden bemiddeling niet kunnen uitvoeren, wanneer de strijd in het omstreden grensgebied niet terstond ophoudt op groote schaal LANDBOUW EN VEETEELT De teelt van koolzaad Rljkslandbouwconsulent voor Utrecht en Z.O. Noord-Holland, dr. C. K. van Daalen ècbrtJft: De hooge prijs, die voor koolzaad van den oogst 1942 wordt uitgeloofd, maakt het aan lokkelijk dit gewas te zaaien. Een goede opbrengst bedraagt 3545 hl. of 20003000 kg. zaad per ha., terwijl een prijs van f20+/10=J30 per 100 kg. ln uit zicht wordt gesteld. Koolzaad ls van. ouds het belangrijke ge was van onze kleigronden. Het was destijds de eerste vrucht na met stalmest bemeste braak. De stoppel van koolzaad ls bekend om de goede tarwe en wlntergerst. die erin groeien. Koolzaad ls ook gescbikt voor de humeuze kleigronden, die we In N.W. Utrecht vinden, voor zoover deze niet kalk- arm zijn en ook overigens in goeden cultuur toestand verkeeren. De kans op vorstschade ls op veengrond grooter dan op de klei. Zelfs op vochthoudende, flink bemeste zand gronden wil koolzaad groeien. Ook hier zal de kans op vorstschade grooter zijn. De Invoer van bultenlandsche oliën en vetten heeft de belangstelling voor koolzaad geleidelijk doen verdwijnen. Het uitblijven van den Import doet haar herleven. Kool zaad vraagt dus land. dat ln een kraclitl- gen bemestingstoestand verkeert en goed bewerkt ls. Als voorvrucht komen vooral ln aanmer king klaver, erwten, vroege aardappelen, wlntergerst. Met het oog op het bewaren van vocht ln den grond ls het noodzakelijk direct na het zichten van het gewas te ploe gen. Zoo mogelijk worden de stoppels eenige malen geploegd en tevens met stalmest be mest. De stalmest mag niet diep worden on dergebracht. Mocht het land veel onkruid bevatten, dan moet getracht worden dit te gelijk nog zooveel mogelijk te bestrijden, kweek kan in dezen tyd van het jaar nog gemakkelijk bestreden worden bij droog we der. Verder verdient een phosphorzuurgift aanbeveling, voor zoover de grond niet rijk hieraan is. Heeft men geen stalmest beschik baar. dan wordt tevens 300 kg. 40 kali- zout toegediend. Koolzaad kan ook geteeld worden in ge scheurd grasland. Dit moet goed bewerkt worden, hetgeen kan geschieden door de zo de eerst ondiep te schillen en met de schijf- egge ln stukjes te verdeelen. waarna dieper wordt geploegd met voorschar. Ploegt men één keer met. voorschar. dan verdient het aanbeveling daarna de bovenlaag met een schljfegge te verkruimelen. Zoonoodig wordt de ondergrond met een ondergrondwoeler losgemaakt. Tegenwoordig wordt algemeen Hamburgsch koolzaad gezaaid, dat kleiner blijft dan'het vroegere koolzaad. Van ouds heet het. dat koolzaad zoo ruim moet staan, dat een schaap tuschen de planten kan liggen. Voor Hamburgsch koolzaad geldt dit niet. Men zaait op rijen tegen 4 a 6 kg. per ha afhankelijk van de structuur van den grond- Lepelmachines verdeelen het zaad minder goed dan de nieuwere constructies. Rijen- afstand 40 cm. Mansholt raadt zelfs aan op 50 cm. te zaaien, waardoor het mogelijk !s om tusschen de rijen te ploegen. Het zaad wordt ondiep ondergebracht en slaat gemakkelijk aan. Door het aanbrengen van sleep voetjes of het binden van een stuk sakkegoed om de vorentrekkers wordt te diep loopen verhinderd. Het koolzaad wordt zoo mogelijk ln de tweede helft van Juli of ln de eerste helft van Augustus gezaaid. Vroeg zaaien mkakt. dat de planten krachtig den winter Ingaan, waardoor de kans op vorstschade geringer ls Of men met het zaaien of vóór de eerste keer schoffelen wat stikstof zal geven, is af hankelijk van den bemestingstoestand van den grond. Op gescheurd grasland of ln een klaverstoppel of na een flinke stalmestgift ls het beter alleen In het voorjaar stikstof te geven. Mansholt waarschuwt ertegen den winter met lange, slappe planten in te gaan. In den herfst wordt- de grond eenige kee- ren geschoffeld of gehakt. Ten einde de kans op vorstschade te verminderen wordt kort voor den winter wel aangeaard met een aan- aardploegje. Open plekjes worden ln den herfst Ingeboet. Reeds vroeg in het voorjaar gaat het kool zaad groeien. Het ls daarom noodzakelijk de stikstof bij open weder reeds in Februari uit te. strooien. Afhankelijk van den be mestingstoestand wordt 100160 kg. zuivere stikstof per ha. gegeven. Koolzaad kan niei gemakkelijk te zwaar worden bemest. Op de venlge kalkhoudende gronden kan met min der stikstof worden volstaan. Bij een te dich ten stand is het noodig te dunnen. Dit ge schiedt met de hand of dwars op de rijen met een schoffeltuig. Op best land mogen de planten gerust 25 30 cm. uit elkander staan. Op de veilige gronden ls het beter de planten op pollen en niet opeen te zet ten omdat ze dan steviger staan. Bij een te dichten stand wordt de opbrengst ge drukt. In het voorjaar wordt gehakt of geschof feld en de grond zoonoodig vlak geëgd met een onkruidegge. Het gewas is einde Juni rijp. Ten slotte zij vermeld, dat voor kool zaad per ha. 120 tot 140 kg. stikstof, dus b.v. 600700 kg. kalkammonsalpeter wordt toegewezen, terwijl aan gescheurd grasland, waarop koolzaad wordt verbouwd, ecne extra premie wordt toegekend. GOEDE VANGST VAN DE HAAGSCHE POLITIE. Eenige weken geleden werd in een distributiekantoor te Monster ingebro ken, waarbij een groot aantal bonboek jes is ontvreemd. De politie te Monster stelde een diepgaand onderzoek in en ook de Centrale Opsporingsdienst 1e Den Haag droeg kennis van liet gebeur de. Onder leiding van den betreffenden commissaris van politie, te Den Haag. werden de gangen van verschillende lieden nagegaan, tot ten slotte twee re chercheurs zooveel aanwijzingen had den verzameld tegen den 30-jarigen bakker E. wegens het verhandelen van gestolen bonnen, dat zij tot arrestatie van dezen konden overgaan. Bij fouil leering bleek E. echter slechts één dis tributiebonboekje bij zich te hebben, waarvan hij de herkomst niet voldoen de kon verklaren. Hij bleef ontkennen iets met deze zaak te Monster te maken te hebben. Later viel hij echter door de mand. Er werd nog eens een huiszoe king bij hem gedaan en toen vond men in de punt van een schoen, welke- zien in een kast bevond achthonderd petro- leumbonnen. Verder bleek, dat E., door tusschenkomst van een 25-jarigen broodbezorger, bij een 26-jarigen koop man uit Monster een geweldige hoe veelheid bonnen had betrokken, waar onder honderdduizenden textielpunten en duizenden petroleumbonnen. Het bleek bovendien, dat deze bonnen van een inbraak te Monster waren. Toen de beide rechercheurs een ver der onderzoek instelden, kwam nog een grappige bijzonderheid aan het licht. Het bleek n.l., dat zich een complicatie had voorgedaan en dat E. op zijn beurt bestolen was geworden voor een groot aantal bonnen door den 45-jarigen koopman Z. uit Den Haag. die reeds een groot deel van zijn leven in de ge vangenis doorgebracht heeft. Het. geval heeft zich in het kort als volgt toegedragen Op 18 Juli j.l. was E. met een ken nis van hem, den 40-jarigen S„ juist per rijwiel onderweg om een groot ge deelte van de bonnen te gaan verhan delen op de Prinsegracht. De bonnen bevonden zich in een tascli, welke op de fiets was bevestigd. In de Boek horststraat sprong plotseling een man voor het rijwiel van S.. die „recherche" riep. E. ging ervan door en bleef op een afstand toezien wat er zich verder afspeelde. Hij zag toen dat, nadat de z.g. „rechercheur" eenigen tijd met S. had gepraat, zij zich verwijderden. Hij volgde hen op een afstand, tot zij in de Scheldestraat waren aangekomen. E. vertrouwde het zaakje niet heele- maal. In de Scheldestraat trok hij de stoute schoenen aan, ging op het twee tal toe en vroeg wat er aan de hand was. De onbekende rechercheur zei toen: „Je ziet het, je maat is erbij en jij kunt ook wel meegaan" en bij deze woorden toonde hij een kaartje waar op het woord recherche stond vermeld. Zij volgden den man daarop naar een bepaald perceel in de omgeving, het geen zijn woning bleek te zijn. Daar kwam de aap uit de mouw .De „re chercheur" zeide, dat met hem nog wel te onderhandelen viel, daar hij het zelf ook niet al te breed had. In- tusschen hadden S. en E. tot hun spijt bemerkt, dat de t.asch van hun fiets was verdwenen en toen zij boven kwa men was natuurlijk hun eerste vraag waar deze gebleven was. De „rechercheur" antwoordde: „O, die bonnen komen wel op hun plaats, daarover behoeven jullie je niet on gerust te maken". Daarop namen de onderhandelingen een. aanvang en toen bood de man aan, dat wanneer zij vijftig bonboekjes achter zouden laten, zij dan met het overige gedeelte van den buit zouden kunnen vertrekken. Een ander voorstel was dat zij hem 1000 zouden geven en dan eveneens de bonnen zouden terugontvangen. S. en E. zijn daar niet op ingegaan en na wat heen en wear gepraat ver wijderde de „rechercheur" zich even uit de kamer. S. en E. snuffelden toen heel vlug de kamer door en vonden onder het bed hun tasch terug, echter leeg' Het eindresultaat was, dat zij de deur uit werden gezet zonder hun bonnen. Toen dc recherche van den Centra- len opsporingsdienst dit verhaal had gehoord, was het een klein kunstje om uit te visschen, wien het betrof, n.l. bovengenoemde Z., die onmiddel lijk werd aangehouden. Ook E. en de 25-jarige broodbezorger zijn in verze kerde bewaringgesteld, evenals ver schillende andere eprsonen. die de bonboekjes hadden verhandeld. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat Z. juist op het punt stond een particulier „informatiebureau" op te richten. JAPANSCH DEMENTI De defensie-overeenkomst tusschen Japan en Frankrijk, meldt het D.N.B. uit Tokio, staat niet in verband met territoriale ambities van Japan en kan evenmin beschouwd worden als voor bode van een gewapende opmarsch van Japan naar het Zuiden, zooals zekere vijandige mogendheden zouden willen doen gelooven, aldus een commentaar van Domei. Japans vreedzame, zuiver economische standpunt jegens het Zui den van den Stillen Oceaan is vastge legd en ondergaat ook geen invloed van de kabinetsverandering. EXAMEN KINDENVERZORGSTER Bij het te Zeist gehouden examen voor kinderverzorgster zijn geslaagd Willy Nijveldt, Willy van Zeumeren, Willy Overduyn, Flory Boissevain en Lijda van Houdt te Amersfoort

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 7