DE DIEREN VAN TARZAN Verklaringen van Stalin's Zoon MOORD in AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 29 JULI 1941 BINNENLAND Stichting „Neder- landsche Volksdienst" Uit de statuten van ae dezer dagen opgerichte stichting „Neder- landsche Volksdienst" (opgenomen in de Staatscourant van gisteren blijkt oon., dat het doel is de verzorging van alle Nederlanders uit een oog punt van de zorg voor het volk en de welvaart, zoomede overeenkomstige opgaven. Aan het hoofd staat als landelijk leider de directeur-generaal van „Winterhulp Nederland". De werkzaamheden worden verricht door de bureaux „Winterhulp Neder land". Ter bevordering van het doel van den „Nederlandschen Volks dienst" kunnen Nederlanders als lid toetreden, waarbij men zich verplicht tot betaling van een maandelijksche bijdrage van minstens 1 gulden. Vrijwilligerslegioen Nederland De keuring van vrijwilligers ge schiedt in de volgende plaatsen: 30 Juli van 10 tot 19 uur Den Kaag: Koninginnegracht 22. 31 Juli van 10 tot 18 uur Rotter dam: Deutsches Haus. volkspark. RESTITUTIE ZESTÏGDAGEXKAARTEX De A.NW.B. schrijft: Bij rondschrijven van 26 Juli j.l. heeft de wnd. Secretaris-Generaal van het departement van Financier, be paald. dat na afloop van den geldig heidsduur (d.i. een. jaar na den datum van afgifte) van een zestigdagenkaart restitutie kan worden verle:nd over de niet-gebruikte dagen, mits de -aan vrager een beschikking van den Rijks inspecteur van het verkeer overle; waaruit blijkt, dat een rijvergunning voor het desbetreffende motorrijtuig is ingetrokken, of wel, dat zulk een v gunning niet is versteekt. Voor de be doelde restitutie moet men zich wen den tot- de ontvangers op wier kantoor de motorrijtuigenbelasting behandeld wordt. door EDGAR RIGE BURROUGHS 35. De panter begreep het evenmin als de apen. Nu de wilden verdwenen waren, liep Sheeta langzaam op en neer langs den paal. wreef zijn kop te gen de beenen van den aapman en spon als een tevreden poes Tarzan verbaasde zich over de afwezigheid van Mugambi. Hadden de apen zijn zwarten vriend kwaad gedaan? Op al zijn desbetreffende vragen wees Akcet de groote aap, in de richting van de jungle. De nacht verliep en Tarzan stond nog steeds vastgebonden. Zijn vrees werd bewaarheid de wilden kwamen terug! Ze maakten reeds Rokoff gevallen was, drukte zwaar op zijn dapper hart. De hulp van zijn geliefde dieren, de eenige hoop, die hij had. bleek gefaald te hebben! „Dit", dacht hij „zijn vast en zeker aanstalten om hun dorp weer te ver- rie laatste oogenblikken van mijn le- overen. Tarzan dacht slechts aan zijn ven". Er bleef geen andere hoop meer kleinen zoon. ergens hier in de wree- over! Nu gilden de wilden hun oor- de. gevaarlijke jungle. Dat en het feit logskreten, kwamen al dichter en dat. Jane misschien in handen van dichter bij. Opeens hoorde Tarzan een schrillen kreet, die vanachter een hut kwam. Tot zijn groote verbazing en vreugde zag hij de stoere figuur van Mugambi. die naar hem toe rende. De groote man hijgde hevig, alsof hij een reusachtigen afstand had afge legd. Hij snelde naar Tarzan toe en toen de eerste wilden de dorpspoort, bereikten, had het mes van Mugambi juist het laatste touw doorgesneden, waarmede Tarzan aan den paal vast gebonden was geweest. Vlug raapte Tarzan de speer op van een van de gevallen wilden, en met Mugambi naast zich en zijn wilde horde ach ter zich. stormde hij op de wilden af, die juist door de poort renden. (Wordt vervolgd). Buitenland Tegenstand is hopeloos WINNEN VAN TECHNISCHE VETTEN Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt b?- bekend, dat in de'Staatscourant is afgekondigd 't „Vetbeslui: 1041" (vet- vangers). Volgens deze beschikking is het uit spoel- en afvalwater winnen van technische vette::, door !:e? plaat sen van vetvangers. voor bepaalde bedrijven verplichtend gesteld. DE DUITSCHE OMSINGELING De oudste zoon van den Sovjet dictator Stalin, Jakob Dsjoegasjwili. die zich bij Ljosna met het oog op de kansloosheid van verderen tegen stand en tegen het uitdrukkelijk be vel van zyn vader in. had overge geven, heeft bjj zijn verhoor opmer kelijke verklaringen afgelegd o.er de gebrekkige bolsjewistische organisatie in de Sovjet-legerleiding. De nauw keurige tekst van dit verhoor is reeds in het origineel dus met de ver schillende verklaringen van den zoon van Stalin in de Russische taal door den Duitschen omroep uitge zonden. zoodat eventueele pogingen van Sovjetzijde om de verklaringen zeifin twijfel te trekken, reeds van te voren zijn veroordeeld. De buitengewoon interessante bij zonderheden. welke de zoon van Sta lin bij zjjn verhoor mededeelde, be wijzen ondubbelzinnig hoe on-syste- matisch heele divisies door de Sovjet leiding in het vuur werden gezonden. nok u; nnear geen Kansen bestonden op een voortzetting van den strijd. Zlnnelooze, of, zooals -Jakob Dsjoegasj- wili zeide, idiote, bevelen van de commandanten en de vrees voor de beweerde gruwelen der Duitsche sol daten, die hun door de politieke com missarissen op opruiende wijze steeds weer ingepraat was. deed de troepen ook bij de meest hopelooze omsinge ling nog als zelfmoordbenden tegen stand bieden. Uit de verschillende verklaringen zag men duidelijk de diepe depressie, waaronder Jakob Dsjoegasjwili leed. Zijn woorden wer den langzaam en nadenkend uitge sproken en vaak herhaalde hij om zijn verklaringen kracht bij te zetten. PANIEK ONDER DE SOVJET-TROEPEN Het verhoor begon met "t:i- kelijke. zuiver persoonlijke n, waarbij Jakob Dsjoegasjwi .ld verklaarde, dat. hij de o was van den voorzitter va: van volkscommissarissen, i verscheidene mededeeiinge zijn rang. zijn regiment e visie, schetste hij een waarl^ teristiek beeld van zijn t: N oerdeel tot het oogenblik, het besluit nam zich met zi schen over te geven. resten van zijn divisie reeds c verslagen en bij de stad omsingeld. Maar eerst op 16 De Duitsche flak in het Oosten. Duitseh afweergeschut wordt in stelling gebracht. Daarbij zijn vaak groote wegmoeilijkheden te overwinnen. (Orbis-Holland.) negen dagen later, heeft hij den vol komen hopeloozen tegenstand opge- geven en zich overgegeven. Omtrent het effect van de omsingeling doelde cie zoon van Stalin het volgende mede: ..Helaas deed de door de Duitsehers bereikte omsingeling zoo'n paniek ontstaan, dat alles uit zijn verband liep. Ik was toen bij den divisie-com mandant bij den staf. Ik ging mijn menschen zoeken, want ik was van mijn artilleristen gescheiden en ik weet niet. waar zij zijn gebleven, ik heb er niet een van gevonden. Eer gisternacht 16 Juli op an- öerhalven kilometer van Ljassowo. v. aren wij omsingeld. Er ontstond een paniek. De artilleristen hebben, zoo lang het ging, geschoten. Waarheen zij toen verdwenen, weet ik niet, ik was van hen weggegaan en wachtte ir. den wagen van den divisic-com- ..-.andant. Hij zelf was er niet. Op dat oogenblik begon de beschieting. De Duitsche troepen beschoten de rest van onze pantserdivisie, ik besloot naar den commandant te snellen om aan de verdediging deel te nemen. Bij mijn wagen kwamen uiteengedre ven soldaten bijeen, menschen van den „trein". Zij vroegen mij: „Kame raad commandant, leidt ons in den strijd". Ik wilde hen in den aanval leiden, doch stellig heeft de angst hen te pakken gekregen. Toen ik mij omkeerde, stond er niemand meer bij mij. Ik kon niet meer terug naar mijfe mannen, aangezien de Duitsche m werpers een krachtig vuur r/v wat.lt Mc HiJ c--> J 'neelemaal alleen, omdat de rachten. die met mij tot den 1 moesten overgaan om eenige he mitrailieurnesten te onder- n dat was noodzakelijk om en doorbreken er niet meer •egon al dag te worden. Ik op mijn artilleristen, maar o iemand te zien. Ik ging ver der en ontmoette kleine groepen van cie gemotoriseerde divisie, van den lirein, allerlei gespuis. Er bleef mij échter niet anders over dan met hen mee te gaan. Teen zag ik. dat ik om singeld was. dat men nergens meer kon heengaan. Ik kwam en zei toen: ',ik geef mij over", dat is alles." iOp de vraag, waar hij voor het iferst een gevecht had meegemaakt, aitwooröde hij. dat hij den naam van I plaats. 25 tot 30 k.m. van Wite'osk .1. vergeten had. „Ik had geen kaart -i wij hadden heelemaal geen kaar- tr. Alles was bij ons zoo liederlijk fordelijk opgebouwd, onze marsch- 4ze. zoowel als de organisatie. Joen hem gevraagd werd. hoe de zilding van versterkingen function- ntrde, antwoordde hij: ,Jk zal u oiiilijk zeggen, dat de geheele divisie ecf zoodanige zending van verster- kigen was. A En wat was de reden van het fs:n van het leger? S Dank zij de Duitsche duik- bamemverpers, zoo verklaarde de zcn> van Stalin, en dank zij de on- veitandige bevelen van onze bevel voering. domme bevelen, idiote kan men zeggen, waren de divisies direct het vuur ingestuurd. Zeer interessant was vervolgens, dat de zoon van Stalin nog geen mede- deeling had ontvangen over de nieu we machtsbevoegdheden van de po litieke commissarissen. Hij zelf was nog van meening, dat de politieke commissarissen de helpers waren van de commandanten. De verbinding met. do lagere Sovjet-staven moet buitengewoon slecht hebben gefunc- tionneerd. of wel men heeft, bewust de officieren niet op de hoogte ge bracht van de veranderingen. Hij sprak zich echter ondubbelzinnig uit tegen deze politieke commissarissen, want de leiding van den troep kan alleen bij den commandant berus ten. Niet de commissaris, maar de commandant moet de eerste persoon zijn. DE HULP VAN ENGELAND Over de hulp van Engeland liet hij zich zeer sceptisch uit. Hij had dooi den omroep van het bondgenootschap gehoord. Of Engeland hulp zal bie den .wist hij niet. „Tot dusver heeft Engeland nog niemand hulp ver leend", zeide hij. Jakob Dsjoegasjwili moest toegeven, dat alle beweringen van slechte behandeling der gevan genen gelogen waren. Hij zelf was goed behandeld en kon niet klagen en hij is er vast van overtuigd, dat de gevangenen allen precies zoo zijn behandeld als hij. Tenslotte werden hem nog vragen gesteld over zijn gezin. Hij heeft een vrouw en een drie-jarig dochtertje, Oo de vraag, of zijn vader bij de vlucht der regeering zijn vrouw zou meenemen, antwoordde hij vaag: „Misschien wel. misschien niet". Hem werd aangeboden eenige regels naar zijn vrouw te schrijven. Hij bedankte voor de tegemoetkomendheid, maar verklaarde, dat dit voorloopig niet noodig was. Acht-Zeven-Zes- dubbel Nul Er zijn getallen, die van bui tengewoon groote beteekenis zijn. Er zijn getallen, die men zich in het geheugen :noet pren ten. Er zijn getallen, die men niet mag vergeten. Acht - zeven - zes - dubbel nul (87600) is zoo'n getal. Het is het gironummer van de Nederlandsche ambulance van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Stort uw bijdrage voor dc Nederlandsche ambulance op girorekening no. 87600 (acht- zeven-zes-dubbel nul). RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 30 .TULT HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramnfoonrauziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7-00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. S.I5 Gewijde muziek Cgr.- pl-). 8.10 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor do kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Orkest Malnndo. 12.25 Voor den boer. 12.10 Almanak, 12-45 R.X.O.: Nieuws- en economische berich* to-n. 1 00 Kinderkoor (c.o.). 1.20 Gramo foonmuziek. 215 De Gooilanders. 3.00 Voor do vrouw. 3.20 Viool met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 400 Bijbellezing (voorbereid door dc Chr. Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.13 B.N-O.: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 Voor de rijpere jeugd. 5.45 Gra mofoonmuziek. 6.15 Voor de binnen schippers. 6.30 Do Romancers. 7 00 B.N.O.Economische vragen van den, dag. 7.13 Voor do kleuters. 72.3 Gralno- foonmuziek- 7.30 VolUszangkoor met pianobegeleiding. 8.00 B.N.O.Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.80 Revueprogramma. 9-30 Berichten En gel sch). 9,45 B N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.N.O Uitzending in do Engel- scho taal. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtend gymnastiek. 700 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 i.i.liiig. 10.20 Piano-voordracht. 10.40 Voordracht. 11.00 Gramofoonmu ziek. 11.30 Zang en piano. 11.50 Gramo foonmuziek. 12-00 Berichten. 12.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. l.Ofl Ensemble Amende. 1.10 Gramofoonmu ziek. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Verkorte opera „La Bohème" (gr.pl.). 4,00 Gra mofoonmuziek. 5.00 Cursus: Het Gees telijke karakter van ons volk" (voorbe reid door liet Vrij/.. Protest. Kerkcomi- té). 5.15 B-N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Ramblers. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Orgelconcert. 6.45 Reportage 7.00 B.N.O.: Brabantseh praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Volksgezondheid, lozing. 7.15 Gramo foonmuziek. S.OO B.NO.: Nieuwsberich ten. 8.15 Viool, piano en zang. 9.05 Boek bespreking. 9.20 Het. Ncderlandsch Strijkkwartet' 9.45 B-N.O.: Nieuwsbe richten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.05 10.15 Gramofoonmuziek. DE HEER F. PRIMO VOOR DE RADIO Het Nederlandsche tooneel staat in het a.s. speelseizoen op den voor grond en onder dezen titel wordt he denavond van 20.15 tot 20.30 uur over den zender Hilversum I een vraag gesprek uitgezonden tusschen den heer F. Primo, hoofd van de afdee- Hng Theater en Dans van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten en den reporter van den Ne derlandschen omroep K. van Heus- den. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR Eigenaardig, hernam hij. Een /an ons allen is 'n moordenaar, maar tegelijkertijd zijn we allemaal even onschuldig. De kring, waar wij te zoeken hebben, wordt hoe langer hoe kleiner. Neen, vriend, dit tot, den chauffeur, ga nog niet weg, we hebben je waarschijnlijk noodig. Maar blijf niet zoo voor de deurope ning staan, want ik wou wel eens graag zien, of daar bulten, nou ja. ik ben nog niet heelemaal de oude. Bram, ik praat te veel. Ja wat mij aangaat, ik sloop naar de kamer, va n waar het hulpgeroep kwam en krec-g een fermen ':k op het hoofd. Daar na heeft men mij blijkbaar hierheen gesleept, in de badkuip geiegd, den strop te voorschijn gehaald, dien wurgensgereed bij mijn hals gebracht, aan mijn baard gevoeld, dat ik Van Wieringeh niet was, daarna van deze toevallige omstandigheid op ander? wijze partij getrokxen enhij :astte in zijn binnenzak, haalde de hand er weer leeg uit, mijn porte feuille gerold. Ik begrijp, dat je in .ie sas bent, weer tot het land der levenden terug te zijn gekeerd, antwoordde ik. Maar dat je in je schik bent over een nederlaag, dat ben ik niet van je gewoon, Arie. Ik ben niet in mijn schik over een nederlaag, Bram, ging hij op min of meer berispenden toon voort. Integendeel. Jij lacht toch ook, als je iemand hebt beetgenomen? Nu, en? Ik zag het verband niet. Dan ging mij eensklaps een licht op. Je had die tien mille niet meer in je zak? Weineen, natuurlijk niet. Ik wou nu eens zien. of onze onbekende ook wist, wat niet uitgesproken werd. Daarom borg ik het geld zoolang op in een zak waar onze onbekende liet 'nooit zoeken zal. Ik wou, vervolg de hij guitvï. dat de goede man nu nog e? is opbelde, opdat ik hem in de maling kon nemen. Hij speelde opnieuw met het zon derlinge werktuig, dat ik naast het bad gevonden had. hield bet den huisknecht voor en vroeg: Zag de snaar, die mijnheer Somer van Hec tor's hals haalde, er ook zoo uit? Met uw verlof, neen. mijnheer. Het was enkel een snaar, zonder een ring of een spijker er aan. Dat en dit kunnen ons dan een idee geven van 's mans wreedheid. ernam A.A. Als de snaar eenmaal di'p in de huid gedrongen is bij een mensch zou hij er dtor gaan, want het v-ucfsel van een menschenhuid is te teer dan wordt eenvoudig de spijker er uit getrok ken. de ring er af gelicht en niemand begrijpt, hoe men een snaar, die uiterst gespannen staat, zoo in elkaar gedraaid kan krijgen. Als je nu nog eens wilde kijken, of mevrouw inmiddels tot bewustzijn gekomen is. Bram? We kunnen be zwaarlijk den ganschen nacht zoo blijven zitten, en van slapen zal ook wel niet veel komen, dus doen we het verstandigst, als we met ons allen naar beneden gaan. Nogmaals kierde ik de verbindings deur open en ik zag, dat mevrouw thans zelf liet gelaat met een zak doek bette. Aan weerszijden van haal bed stonden de zoons, die misschien onder verdenking hadden kunnen staan van den moord op Philip So mer, echter in geen geval contact hadden kunnen zoeken met de tele foon in diens kamer, terwijl ze met mij, bij den verdoofden A.A. verbijs terd de macht van den onbekende constateerden. Ik sloot de deur en deelde mijn vriend mede. dat me vrouw weldra geheel hersteld zou zijn. Dan kan ze mij dus ook spoe dig te woord staan, zei A.A. Ik ben bc-nieuwd. of mevrouw me iets naders kan mededeelen omtrent de reden van den schrik, die haar deed be zwijmen. Ga jij nu even naar de ka mer, waar de heeren Van Wierin^en nog steeds in het duister (in twee voudige beteekenis) verkeeren en be- spr me hun vragen, door hun in heteprt. alles te vertellen. Kom- dan mé hen terug. Op onze eerste uit- noaing tot den dans hebben we eciUitwijkend antwoord gekregen; wellen niet nóg eens uitnoodigen, Bni I«ie zooveel jaar aan de zijde variijn vriend zoo talloos vele avcjrer. beleefd had. was aan zijn 'beefcraak voldoende gewend, om te rijpen, dat hij doelde op de P°g| den vijand in de val te lok- kenftich de beide toehoorders, Johfn Willem, snapten er niets vamfear ik dacht. Ik haastte me naa$pt vertrek, waar ik zooveel ang.&veringen had gevoeld, duw de cSeur open en draaide het licht aanlog steeds in zijn hoek, bij de grarqon. zat mijnheer Van Wie- ring ijnaast hem stond Teun, het gewftinder den arm. tét uw vrouw is niets gebeurd, verzitfae ik onzen gastheer dade lijk. it mijn vriend een klein on- geluljgat niet veel te beteekenen heefiflp ik verklaarde zooveel, dat ik ge overbodige vragen meer voor A.A. leefde te vreezen. Waarna ik gerust stelde: Mijn vriend ;eheel de oude en hij ver- Dij hem in de badkamer te komei^aar ook John en de chauf- We zullen waarschijnlijk k naar beneden gaan, ten- r naar bed wilt, natuurlijk, ;'s hemelswil neen, laat me is W( zoekt' feu: gezan zij u licht en menschen zien, antwoordde mijnheer Van Wieringen. Maar waarom riep mijn vrouw mij dan? Dat zal zij u aanstonds zelf vertellen, vermoed ik. Ik merkte op, dat de geheel van streek gebrachte -man wankelde, toen hij naar de deur schreed. Dat ver wonderde mij niet. HOOFDSTUK XIX Wat mevrouw zag Bij onze komst zat mijn vriend nog steeds op den rand van het bad, nu echter met beide beenen aan de bui tenzijde. Het griezelige moordtuig was verdwenen: stellig wilde hij er onzen gastheer niet voor doen hui veren. Hij had de armen over elkaar gekruist en leunde, zeer recht op. met den rug en het hoofd tegen den muur bjj 't raam. Iets standbeeldachtigs had hij. Ik twijfelde er echter geen seconde aan. of in zijn gedachten ging het minder rustig toe. Hij staar de recht voor zich uit en woog de ■gebeurtenissen tegen elkaar af. U hebt ons duizend dooden la ten sterven, begon mijnheer Van Wa ringen. In alle eenzaamheid luister den we naar elk gerucht, terwijl u werd neergeslagen. En tot overmaat van ramp heeft men uw portefeuille gestolen, zónder het geld. Ik wou voor een lief ding. dat ze het geld wèl gevonden hadden. Het zou niets aan den toestano veranderd hebben, antwoordde mijn vriend. Alleen zouden we dan later nog weer eens daarnaar moeten zoe ken. Dus mijnheer Verschoor heeft u alles uiteengezet? Dat bespaart ons verdere verklaringen, nietwaar, hee ren? Hiermede sneed hij elke ver dere vraag af. En nu zou ik gaarne even met mevrouw praten. Als u ons wilt voorgaan, mijnheer Van Wie- ringen? Dus nu hoeft vader niet meer bewaakt te worden? vroeg de oud ste zoon. We houden nu allen elkaar in het oog, antwoordde A.A., en De afperser, de moordenaar, is er niet bij, want natuurlijk was hij het, die naar onze kamer telefo neerde. vulde Teun aan. Wat dat aangaat, weet u meer dan ik, want ik was buiten westen. Hij sprong van het bad. klopte aan de verbindingsdeur en week opzij, om den heer des huizes te laten pas- seeren. Daarbij richtte hij zich tot John en Willem. Jullie gaan naar de" hall beneden. Wacht daar. tot ik kom, begrepen? (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2