Tweede Duitsche Nota aan Bolivia Eigen Taak der Wijsbegeerte 4 AAIERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 29 JULI 1941 Weergaloos optreden tegen Diplomatiek Vertegenwoordiger Duitsche Koeriers bagage in beslag genomen De Duitsche Rijksregeering heeft gisteren, zoo meldt het D.N.B., in aansluiting op de reeds gepubliceerde protestnota van 22 Juli de volgende r.ota aan de Boliviaansche regeering gezonden: „In opdracht van de Rijksregeering heb ik de eer het volgende mede te tieelen: Nadat de Boliviaansche re geering in het eerst zonder opgeven van ecnigerlei motieven den Duitschcn gezant in La Paz, den heer Wendler. de uitnoodiging had doen toekomen 'binnen enkele dagen het land te ver laten. heeft zij den volgenden dag tegenover vertegenwoordigers der pers en wel wederom zonder mededee- ling van concrete feiten het verwijt uitgesproken, dat de stap tegen den gezant genomen is, omdat hij zou hebben deelgenomen aan kuiperijen tegen de Boliviaansche regeering, De ze bewering, die uiteraard als volko men uit de lucht gegrepen most worden gekenmerkt en die iederen grondslag miste, is reeds in deze nota van den gezant Wendler van 22 Juli ten scherpste verworpen. Daarop heeft de Boliviaansche re geering aanleiding gezien een docu ment te publieeeren, dat haar volgens haar eigen mededeeling door een der de mogendheid in handen is ge speeld. Zij beweert, dat dit document een door den Boliviaanschen militai ren attaché te Berlijn, den heer Bel- monte, aan den gezant Wendler ge richt schrijven Is. dat het bewijs vormt, voor de verwijten, die tegen laatstgenoemde uitgesproken zijn. Zoowel vorm en inhoud van dezen brief alsook het geheel der begelei dende omstandigheden bij de z.g. ont dekking daarvan doen reeds op het eerste oog zien, dat het hierbij niets anders betreft dan een vervalsching van de meest plompe soort. De gezant cr. Wendler heeft de Rijksregeering terstond na de publi catie van het document telegrafisch het dienstbericht doen toekomen, dat hij een dergelijken brief nooit ont vangen heeft en in geenerlei contact heeft gestaan met den heer Belmonte. In volledige overeenstemming daar mede heeft de heer Belmonte zelf in hetfdepartement van Buitenlandsche Zaken te Berlijn co 26 Juli de verkla ring afgelegd, dat hij den gezant Wendler noch den gepubliceerden, noch een anderen brief heeft geschre ven en van zijn kant nooit een brief van hem heeft- ontvangen. Het gepu bliceerde document is een volkomen vervalsching. De heer Belmonte heeft daarbij eigener beweging den wcnsch uitgesproken, deze zijn verklaring ook In het noenbanr af te leggen. De Rijksrogeeving moet thans vaststellen, dat- de Boliviaansche re geering op grond van stappen eener derde mogendheid en zonder ook maar een poging tot opheldering van den feitelijken stand Aan zaken te hebben gedaan bereid geweest is tot een in het internationale verkeer weergaloos optreden tegen den diplo- matieken vertegenwoordiger van hot rijk. De Rijksregeering spreekt, hierte gen opnieuw haar scherpste protest uit." „HSvEifer;Ytl?.cf??,va*r D"oiïvia te Berlijn, majoor Belmonte. heeft, naar het D.N.B. meldt, voor vertegenwoor digers van de Duitsche en de buiten landsche pers de volgende verklaring afgelegd: „Mijn regeering heeft ongewone maatregelen tegen den gezant van 't Groot-Duitsche Rijk gemotiveerd met het publieeeren van een brief, welken lk uit Duitschland aar den Duitschcn gezant Wencier te L i I-ar zou hebber, gescnieven. De gepubliceerde, brief is, naar de regeering heeft medegedeeld, haar door een derde mogendheid ter beschikking gesteld. Deze zoogenaamde brief aldus de attaché waarvan ik pas door de publicatie op de hoogte kwam. is door mij nooit geschreven. In het belang van de waarheid en in het belang van de betrekkingen tusschen het Duit sche volk en het mijne, acht ik het mijn plicht hier voor vertegenwoordi gers der pers op mijn eerewoord als officier te verklaren, dat ik noch de zen brief, noch een ander schrijven of mededeeling aan den Duitsehen gezant Wendler ooit heb doen toe komen. EEN VERVALSCHING Deze brief is een vervalsching. Het is in Bolivia bekend, dat ik te allen tijde mijn heiligsten plicht in het feit gezien heb, de belangen van mijn vaderland te dienen. Ik weet, dat ik tengevolge van deze houding sedert geruimen tijd door politieke kringen en door geheime organisaties achter volgd word. Ik ben ervan overtuigd, dat dit de reden is om mij dezen brief in de schoenen te schuiven, en met deze vervalsching zoowel mijn eerlijke nationale bedoelingen als te- felijk dc Duitsche Rijksregeering te treffen. Ik heb aan mijn regeering, na kennis te hebben genomen van de afschuwelijke verwijten, de vol gende mededeeling gedaan: „Ten be hoeve van het welzijn van mijn va derland en opdat de regeering niet zal handelen op grond van valsche in lichtingen, verklaar ik, dat het vol komen onwaar is. dat ik revolution- Eaire betrekkingen onderhoud of heb onderhouden met de Duitsche re geering of hacr gezant in Bolivia, ïk heb noch 'n brief, noch eenïgerlei andere mededeeling aan den Duit sehen gezant Wendler geschreven, noch dusdanige van hem ontvangen. Deze verklaring wil geen verdediging OP ARGENTIJNSCH GEBIED Uit ccn vliegtuig zijn 25 Juli op Ar- gentijnsch gebied te Cordoba drie koerierzakken verwijderd, die als di plomatieke bagage kenbaar waren ge maakt en van het Duitsche gezant schap te Lima onderweg waren naar de ambassade te Buenos Aires. Toen deze ambassade terstond reclameer de, deelde de vertegenwoordiging van de betrokken luchtvaartmaatschap pij mee, dat de zakken op bevel der commissie van onderzoek 'der Argen- ti.insche Kamer vlak vcor het vertrek uit. Cordoba, toen de motoren al draaiden, uit het vliegtuig zijn gela den cn per auto naar het congresge bouw te Buenos Aires zijn overge bracht. zoo meldt het A.N.P. De Duitsche ambassade in de Ar- gentijnsehe hoofdstad heeft terstond ten scherpste geprotesteerd tegen deze krasse schending van het volke renrecht en teruggave van de koe riersbagage geëischt. van mijn persoon zijn, doch wordt afgelegd om mijn vaderland te die nen. Ik zou het derhalve dankbaar toejuichen, wanneer de Boliviaansche regeering de eventueel tegen mij ge nomen maatregelen niet zou wij zigen." Brief gepubliceerd DOOR BOLIVIA Het A.NP. vcm<?emt van welinge lichte zijde: Naar in politieke kringen van Ber lijn met betrekking tot de verklaring van den Boliviaanschen militairen attaché t? Berlijn en de nieuwe pro- te-stnota van de Rijksregeering aan de Boliviaansche regeering verklaard wordt, heeft de Boliviaansche regee ring ondanks de herhaalde verzoe ken zoowel van den Duitsehen gezant als van den nuntius en verscheidene met den Duitsehen gezant bevriende d.plcmaten inzage geweigerd van de gegevens, welke bij de niotiveering ;an haar. stap v.iin sabrn'M- 7.;; wit n de plaats hiervan den naar door M rierce mogendheid in handen gespeel- der. brief gepubliceerd, welke intus- s oh en door de verklaring van den Bo liviaanschen militairen attaché te Berlijn als een plompe vervalsching ontzenuwd is. WENDLER NAAR DUITSCHLAND? Over de maatregelen, welke de Bo liviaansche regeenng voornemens is te nemen tegen haar militairen atta ché. zijn te Berlijn persberichten fipj. vangen, volgens welks* rtSclien mili- monte uit cen„.P worden ontslagen, overigens verluidt, dat gezant Wen dler reeds op weg naar Duitschland zou zijn. BINNENLAND De Opmarsen in, het Oosten (Vervolg van Frontpagina) De toestand in Bessarabië Hoe dc terugtrekkende jets huis hielden Sot- EEN ENORME PUINHOOP Een speciale correspondent van Ofi, die op zijn reis langs het front steden cn dorpen in Bessarabië bezocht, deelt mede, dat Bessarabië en dc Boekowina een tragisch gezicht bie den. Systematisch hebben de sovjets de steden en dorpen vernield, tenge volge van hun plezier aan vernielen. Tal van bewoners zijn enkele dagon voor het uitbreken der vijandelijk heden naar het binnenland wegge voerd. Anderen werden Gedwongen met de Sovjet-Russische troepen te vluchten. Heel Bessarabië is tegen woordig een groote woestenij, bljra zonder bewoners. De hoofdstad van Bessarabië ziet er vreeselijk uit. Langs enkele kilometers ziet men nog slechts uitgebrande huizen. Het cen trum der stad is één" enorme puin hoop. Drie dagen en drie nachten lang is de stad op bevel der Sovjet autoriteiten met benzine overgoten en vervolQens in brand gestoken. Jaren zijn noodie, alvorens op de plaats waar het vernielde Kischinen stond, een nieuwe stad te bouwen. Van de 120.000 bewoners leven er slechts nog een paar duizend in de stad. Het is hartverscheurend hoe zij door de straten dwalen, teneinde uit de puinhoopen nog eenige voor werpen te redden. Ook in de Boeko wina is de situatie overeenkomstig, maar hier hebben de steden en dor pen minder onder de verwoestingen der Sovjets te lijden gehad. In dit gebied zijn de Duitsche 'en Roemeen- sc'ne troepen vlug opgerukt, om den Sovjettroepen te verhinderen hun plannen ten uitvoer te leggen. De Duitsche nationaal- politieke Opleiding JONGENS BEZOEKEN ONS LAND Op het oogenblik wordt door 11 jonge mannen van de Nationaal Po litieke Opleidingsinrichting Bensberg onder leiding van twee opvoeders een bezichtigingsreis gemaakt door Ne. derland. Hun blijdschap over de nieuwe in drukken van land cn bewoners is de: te grooter, daar de jongens zoo juist als fabrieksarbeiders in Eupen-Mal- medy gewerkt hebben. Dit, werken op fabrieken en de be zichtigingsreis door Nederland is ken merkend voor het ideaal, dat de Na tionaal politieke opvoedingsinrichtin gen in Duitschland verwezenlijken: Zonder rekening te houden met den stand der ouders worden naar ras waardevolle, lichamelijk tot prestaties bekwame, gezonde en intelligente jongens door opvoeding in internaten er voor opgeleid te lecren erkennen dat zij verpiicht zijn hun eigen leven te zien als een deel van het volks geheel en dienovereenkomstig te le ven. Wie de jongens hier in Neder land eens kan waarnemen zal de merkwaardige vermenging van le vensaanvaarding en tucht en de na tuurlijke kracht opmerken, waar mede zij alle dingen des levens op vatten. Het, zal den waarnemer daar bij duidelijk worden, waarom het Duitsche luchtwapen en andere dee- len van de Weermacht er groote prijs op stellen, afgestudeerde leerlingen van dergelijke nationaal politieke op- voedingsinrichtingen te krijgen voor de officiersopleiding. Men mag echter niet over het hoofd zien. dat het een opvoedingsideaal zonder meer, dus zonder beneficing tot een bepaald beroep, betreft. Want al naar den eigen aard van iederen jon geman wordt zijn natuurlijke kracht opgeleid voor een speciaal maximum gebruik, zoodat van afgestudeerde leerlingen dezer inrichtingen ook in andere beroepen het allerbeste is te verwachten. Een voorbeeld daarvoor vindt men reeds bij de 13 jongelingen die zich op het oogenblik in Neder land bevinden. Een van deze stramme opgewekte knapen is reeds thans een voortreffelijk musicus, en speelt, waar hij ook maar een piano vindt, de marschen van het jonge Duitschland even volmaakt als de Unvollendete van Schubert of andere werken dei- klassieke muziek. Het is te hopen, dat de Bensbergsche jongelieden na hun zwaren fabrieksarbeid thans in Ne derland een blijden tijd vol indrukken mogen beleven. De aanvang van het. bezoek ward gevormd door een vrooiijken middag waarvoor de jongens op de thee wa ren uitgenoodigd door Geim-alkom- missar, S.S. Oberfiihrcr dr. Wimmer, na een verfrisschend bad in zee. MASSA-MOORDEN A AR GEARRESTEERD Steeds gebonden aan Tijdgebenren en Socialen Strijd Berlijnsche Vrouwen opgelucht Alle Berltiöct.- i ouwen voelen nu het de politie ge- ;1:.o ?s, den 23-jarigen Ogorzow uit Karlshorst, een Oostelijk voorstadje, te arresteeren. meldt het Ned. Pers kantoor te Berlijn. Deze jonge man blijkt in één jaar tijds tenminste 8 vrouwen te hebben vermoord. Op 6 vrouwen pleegde hij een moordaanslag. De man was trein- moordenaar. Op het traject Ost- kreuzErkner viel hij alleen reizen de vrouwen aan en wierp ze tenslotte uit den trein. Het proces tegen O. is 24 dezer begonnen, nadat op 17 dezer de moordenaar was aangehouden. De instructie duurdeeen weck. Een voorbeeld ter navolgirvj. Strijd Peru-Ecuador weer opgeleefd AFGESLAGEN AANVAL Van officieele zijde wordt, volgens de United Press, in de Peruaansche hoofdstad bekend GGmaakt. dat dG grensgevechten tusschen troepen van Peru en van Ecuador in het gebied van Zarumilla weer zijn opgeleefd. Afd-eelingen van Ecuador zouden bij deze gevechten op de vlucht ge dreven zijn. De troepen van Ecuador telden 5.000 man. De verliezen aan Ecuadoriaansche zijde bedroegen 7 officieren en 52 man, die der Peruaansche troepen 1 officier gedood en 3 gewond. Een Philosofie der Bloedgemeenschap,y Prof. T. GOEDFAVAAGEN OVER ZIJN HOOGLEERAARSCHAP In een vraaggesprek met een dacteur van de Ver. Persbpreaux heeft prof. dr. T. Goedewaagen, se cretaris-generaal van het Departe ment van Volksvoorlichting cn Kun sten. naar aanleiding van zijn benoe ming tot bijzonder hoogleeraar in de nieuwe wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Leiden een uiteenzet ting gegeven over wijsbegeerte cn po litiek. Vraag: Welk verband bestaat er naar uw meening tusschen philosofie cn politiek? Antwoord: ,,In de eerste plaats", :;oo verklaarde prof. Goedewaagen, „wil ik op historische gronden vast stellen. dat de grootste wijsgeeren zich diepgaand met de politiek heb ben bezig gehouden en dat zij philo- sofisch gefundeerde, politieke stelsels ontwierpen. Het waren de wijsgeeren Plato en Aristotcles, die de politiek van Alexander den Groote hebben voorbereid, terwijl de school der stoa de wijsgeerige rechtvaardiging gaf voor een imperium-politiek der Ro meinen. Thomas van Aquino stelde de algemeene politieke leer voor de Roomsche Kerk op, welke nog tot voor kort de gangen van het politieke katholicisme heeft kunnen leider.. Ook Kant levert, als overtuigd aan- lianger van de Fransche revolutie, ien bewijs voor mijn stelling, evenais Schelling en Hegel, die sterk anti- iberalistisch in den zin der restau ratie hebben gedacht. Ten slotte mag zeker ook Rousseau niet vergeten worden in verband met de leer der volkssouvereiniteit. Men mag gerust zeggen, dat elke wijsgeer, die op volledigheid aan- ipraak wil maken, zijn politieke stel sel heeft, zooals hij dit moet hebben erband met zijn eigen, bepaalde sociale en religieuze opvattingen. Dc wijsbegeerte en de politiek on~ scheidbaar en haar eenheid is nood zakelijk. willen beide niet onvrucht baar zijn. Ontwikkeling gebonden aan de historie Vraag: Wordt de vrijheid der ohilosofie door dezen band met de politiek niet te zeer beperkt en is zij ónder deze omstandigheden nog we. tóf 'eVc^-k- 'a aamheid der philosofie kan bestaan, geheel en al los van den politieken strijd. Integendeel: de ontwikkeling •an de philosofie cn haar denkstel sels voltrekt zich juist door en i n ^e, concrete historische situatie. De vrijheid der wijsbegeerte toch. bètee- cent geenszins, dat zij los van de naatsehappij staat, doch midden in den socia-..-. dat zy, strijd Ge plaatst, deze op haar eigen licht. Dit is geen ontdekking van anzen tijd, doch een historisch vast staand, onveranderlijk feit. l'.en karakteristiek voorbeeld hier van, dat voor ons Nederlanders voor de hand ligt, levert Thorbecke, die in Duitschland philosofie studeerde en in Leiden de ideologie van 't liberalis me schreef en beleed. Ik zou nier gaarne ontkennen, dat Thorbecke een wijsgeerig denker was, omdat hii de geestelijke vader van de libe rale politiek is, waarvan ik als Na- tionaal-Socialist een bestrijder ben. Thorbecke kwam op grond van zijn philosofisch denken iot zijn politieke stelsel en wat voor hem geldt, geldt mutatis mutandis ook voor een wijs geer, die een Nationaal-Socialistisch politiek stelsel aanhangt. De eigen werkzaamheid van de wijsbegeerte is overal en altijd gele gen in den blik op het geheel en het logisch doordenken van alle beigrip- pen. die op een bepaald en bijzonder geval betrekking hebben. Zoo heeft bijvoorbeeld Plato niet alleen een gemeenschapsideaal in theorie en met de daad nagestreefd, doch ook de vraag naar het wezen en het begrip van de menschelijke samenleving ge steld. Een „vergeten hoofdstuk" Vraag: Welke beteekenis hecht u aan het rasvraagstuk in de philosofie en hoe stelt u zich voor dit te behan delen? KORTE BERICHTEN ENGELSCME GEZINNEN VERTROKKEN Uit Spaansch-Marokko Talrijke Engelsche gezinnen zijn uit Spaansch-Marokko vertrokken en per schip naar Gibraltar gegaan. De meeste Engelschen waren in Tanger gevestigd en zullen naar Engeland worden overgebracht. NAAR DE DUITSCHF.RS OVER- GELOOPEN! In het gebied van Smolensk zijn op 26 Juli de restanten van een Sovjetbataljon gezamenlijk naar de Duitsche troepen overgeloopen. De meeste soldaten van dit bataljon waren eerst enkele weken tevoren onder de wapens Geroepen, aldus het D.N.B. Het bataljon, dat in een gar nizoen bij Toela was opgesteld, -.vas uiterst gebrekkig gewapend. Vele soldaten bezaten zelfs geen geweer. Buitenland Reuter meldt, dat de Transjor- daansche premier, Tewfik-Aby-Hocda, zijn ontslag heeft aangeboden. In het nieuwe kabinet van Transjoróanië bekleedt Tewfik Pasja, behalve de functie van minister-pre sident, ook die van minister van De fensie en Buitenlandsche Zaken. Het Zweedsche Roode Kruis zal de volgende dagen tien zieken transport-auto's naar Finland zen den, die ter beschikking worden ge steld van het Finsche leger. De gewezen Fransche afge vaardigde Tixier-Vinancourt, is we gens staatsvijandige uitlatingen ge arresteerd. Binnenland Te Ede is de wielrijder L. H. uit Arnhem aangereden door ccn vracht auto. Hij kreeg levensgevaarlijke ver wondingen. DE VERMAKELIJKHEIDS BELASTING Vreugde cn Arbeid De commissaris-generaal voor Be stuur en Justitie heeft den secretaris generaal van Birmenlandsche Zaken medegedeeld, dat de Rijkscommissaris .oor het bezette Nederlandsche gebiecl het op prijs zou stellen, dat voor dc bijeenkomsten van Vreugde en Arbeid (Werkgemeenschap van het N.V.V./ vrijstelling van vermakelijkheidsbe lasting verdt verleend. Er zou bij deze instelling een belangrijk nadee- saldo bestaan. Daarnaast wordt de omstandigheid, dat deze de vreugde tot den arbeid van de minder draag- krachtigen tracht te verheogen, een eden tot tegemoetkoming geacht, al dus de secretaris-generaal in een cir culaire aan de gemeentebesturen. De secretaris-generaal teekent daar bij aan, dat de vrijstelling beperkt kan blijven tot de gevallen, waarin de bijeenkomsten uitsluitend of vrijwel uitsluitend door leden van het N.V.V. worden bezocht, terwijl van de vrij stelling tevens zijn uit te zonderen de bijeenkomsten, waarbij gelegenheid tot dansen bestaat. GEN.-MAJ. H. C. NAUTA r Te Oegstgeest is in den leeftijd van 63 jaar overleden de generaal-majoor b.d. H. C. Nauta, oud-hoogleeraar aan de Hoogere Krijgsschool. De lieer Nauta was ridder in dc Mili taire Willemsorde, in het bezit van het Eercteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp (Zuid- Celebes 1905—1908) en gerechtigd tot liet dragen van het Eeretceken voor langdurigen dienst als officier. De begrafenis vindt morgen plaats cp de begraafplaats bij het Greene Kerkje te Oegstgeest. KERKNIEUWS Algemeene Synode NED. HERVORMDE KERK De zitting was gisteren den gehee- len dag gewijd aan de bespreking van de verslagen der schriftelijke en per soonlijke kerkvisitatie, die getuigenis gaven van veel leed maar ook van veel licht, dat in de kerk gevonden Antwoord I-lct rasvraagstuk is niet alleen in wijsgeerig en politiek opzicht, doch voor de geheelc weten schap langen tijd een „vergeter, hoofdstuk" geweest. De taak van de philosofie ten aanzien van dit begrip is mijns inziens tweeledig. Ten eerste moet zij historisch laten zien hoe dit vraagstuk, ondanks het feit dat men het langen tijd heeft genegeerd, wel aan de orde moet komen. Ten twee de zal zij zich systematisch moeten bezinnen op dit begrip. Ik wil hierbij vooral den nadruk leggen cp het feit van het rasvraagstuk niet al leen biologisch gezien moet worden, docli dat het ook en zelfs in de eerste plaats van cuituur-wetenschappelij- ken aard is. Het inzicht zal meer en meer baan moeten breken, dat 't. ras in belangrijke mate medc-bepalcnd is vcor het, mcnschcüjk zielcleven en de volksziel. Het is dan ook noodza kelijk, dat de raspsychclogic in alle richtingen wordt uitgebouwd. Wij j mogen ons nu eenmaal niet ontvein- •on, dat bijvoorbeeld de politieke ge schiedenis, de kunstgeschiedenis en de geschiedenis van het geestelijk leven niet begrepen kunnen worden, als men het rasbcginsel niet als uitgangs punt neemt. Men denlce hierbij bij voorbeeld aan Rembrandt, of aan de gothiek. welke zoo typisch Ger- maansch was tegenover de overige wereld. Ook de Leidsehe universiteit zal zich eens wijsgeerig moeten bezin nen op begrippen als volk, stam en ras. Zoowel voor de wetenschap, als cck voor den politieken strijd is dit onmisbaar. Ik stel mij dan ook voor, bij mijn onderwijs een niet gering deel te besteden aan de „philosofie bloedgemecnschap". Wijsbegeerte geeft inzicht in het geheel der wetenschap Vraag: I-Ioe 2iet u de zuiver theo retische functie van de wijsbegeerte in het geheel van het universitaire onderwijs? Antwoord: De universiteit is in de laatste eeuwen geworden tot 'n on- doordachtcn chaos van speciale vak ken, waar een ieder in zijn eigen hok je werkt, terwijl de blik op het geheel, althans voor een zeer groot deel, ver loren ging. De philosofie heeft van oudsher tot taak het encyclopaediseh stelsel van wetenschap te ontwikkelen en het was I-Iegel, die dit uiteraard mei dr mi.-i delen van zijn tijd - ,iet nu>cst volle dig heeft, gedaan. Zcoals thans m ae politiek de idee van het geheel op den voorgrond treedt tegenover die van dc bijzondere deelen, zoo gaat het ook met de verschillende wetenschappen (gestaltspsychologie, moderne socio logie) en zco zal het ook gaan met de wijsbegeerte. Deze begrijpt steeds meer als haar taak: met de weten schappelijke middelen van dezen tijd en encyclopaedic van alle wetenschap pen dialectisch te ontwikkelen. In de stad, waar Bolland doceerde, is dit geen. onbekend geluid! Zelf heb ik in physicis" een bijdrage in"dit"sirevcn willen geven en het verneugt mij. dat ik nu in de gelegenheid wordt gesteld, nieuwe philosofie in dezen geest met alleen historisch beschrijvend' maar ock systematisch te ontwikke len, daarbij aanknoopend aan het groote voorbeeld der Duitsche wijs geeren van Leibniz tot. Hegel. Zooals nog onlangs prof. Noack uit Hambu-g hier te lande heeft betoogd, liggen hier de grondslagen van een philoso- tiëk. "„denkwijze, die in haar dialee- I hoogte van ddNtbodisch en „op de I Kinderen bij Kinderen KANTTEEKENING Gr. Neen, lieve mevrouw, u be hoeft zich in het geheel niet bezorgd te maken. Geef ze gerust maar met oom en tante mee. Zóó lastig en on- gezcggelijk als ze thuis zijn, zoo zoet en braaf zullen ze bij vreemden zijn. U denkt, dat zij zich niet zullen weten te gedragen, en ik zeg u. dat ze, als de beste heer op een diner, met hun vork en mes weten om te gaan. En ze zullen het heerlijk vin den. Want kinderen en soms al heel groote kin deren vinden het overal beter dan thuis. Het huis is bij oom mooier, het eten is lekkerder en de logeerkamer is veel leuker. Oom heeft vaste waschtafels thuis, waar je zoo maar jc hoofd onder de kraan kan steken. Kinderen zijn de aardigste logé's.... tot op zekere hoogte. Aardig, omdat ze zoo onder een hoedje te vangen zijn, als ze onder vreemden zijn; aar dig ook maar dat is alleen voor den echten kindervriend en die vind je onder ooms en tantes nu niet zoo heel veel aardig ook, omdat ze zoo natuurlijk doen. Kinderen te lo- geeren hebben, eischt ongetwijfeld meer zorg en aandacht. Maar je maakt kinderen er lieusch niet altijd zoo gelukkig mee door ze van uur tot uur mee uit te nemen. Ziet u, kinderen denken er heel anders over. Die vinden het leuk, nieuwe vriendjes te maken. Piet, de zoon van den slager aan den overkant b.v. Daar heeft hij al mee afgespro ken, dat hij morgen mee zou gaan rijden op den wagen. En nu komt u net weer aan met een ander plan. Als hij thuis was, zou hij zich wel doen gelden. Nu kan hij hoogstens een beetje bedeesd, dat veel fijnere plan met Piet van den slager naar voren brengen, in do hnnp dat u ge nadig met hem zult willen zijn. Kinderen als logé's eischen niet zoo veel. De vreemde omgeving Is hun al voldoende. Als ze in den tuin mogen ravotten in de stad wonen ze op een bovenhuis en uw tuin ls zoo fijn groot nou, dan zijn ze al heelemaal ,,uit". En als ze aan de koffietafel een veel grooteren lepel jam krijgen dan thuis, dan is logee- ren bij oom eenvoudig een niet na te vertellen zaligheid. Maar n moet niet zoo akelig precies op hun klcercn letten. Moeder heeft genoeg meegegeven en het ls alle maal goed waschbaar, hoor! Zet ze niet te pronk met stijf ge streken kraagjes en let eens op, als u zégt: Wat heb je daar voor een gat in je broek, dan slaan ze hun hand voor dat gat. en vragen: Waar zoo. tante? Lach dan. Want zoo zijn ze: écht; en als ze mooi moeten doen, vervelen ze 'zich. Kinderen als logé's eischen toch ook zorg. Want ge hebt de verant woordelijkheid voor hen en gij zijt angst ee'iï slrt&'Ken- -Als er toch noodlot? De vraag is maar: zijn ze te vertrouwen en met wie zijn ze te vertrouwen? Laat het verder een beetje aan het goede geluk over. Dat regelt altijd een heeleboel, waar u niets van af weet. Kinderen als logé's zijn onuitstaan baar als ze brutaal zijn, ongehoor zaam en zanikerig. In zoo'n geval stuurde ik ze weer naar huis terug. Maar voor ge dat doet, moet ge u ook afvragen, óf u niet een beetje te veeleischend en een lastige tante zijt, bij wie de kinderen plichtmatig zqmers moeten logeeren, maar waar ze heelemaal geen aardigheid in hebben. Nog een ander punt: kinderen bij kinderen. Dat gaat misschien heel goed als u van die twee partijen en gelen heeft weten te maken. Maar wanneer u heel nuchter blijft den ken, dat kinderen tegenover kinderen geen beleefdheid kennen en elkaar niet ontzien, ook al is Paul dan uw zoontje en al denkt hij daarom meer rechten te hebben dan de logeerende Willem. Bemoei er u niet mee. Kin deren zijn kinderen; ze zijn eikaars afleiding, eikaars speelgoed, eikaars pret. Deel geen standjes uit en als het toch noodig is, behandel uw eigen kinderen dan niet strenger dan de logétjes, want dat geeft aan de logétjes een gevoel van onrechtvaar digheid. die ze tegenover uw kinderen goed moeten maken. En als ge na de vacantie de prent briefkaart krijgtnou dan moet dat voor u de bevestiging zijn van uw zekerheid, dat ze het weer heerlijk bij u gehad hebben. werd. Naast teleurstellende verschijn selen viel verblijdend op de groeien de belangstelling onder de jeugd der gemeente. Deze kwam tot uiting in een klimmend aantal catechisanten, stijgend kerkbezoek onder de jeugd en een toenemend kerkelijk vereeni- gingsleven. Het rapport over de schriftelijke kerkvisitatie werd namens de com missie gelezen door ds. Hoekstra. Dat over de persoonlijke kerkvisitatie zal met inachtneming van de ter verga dering gemaakte opmerkingen opge steld worden door dr. Tetlaar. Wegens het houden van een Syno- dus contracta werd de vergadering verdaaed

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4