DE DIEREN VAN TARZAN BINNENLAND Handhaving Openbare Orde Wapen Verordening RADIO-PROGRAMMA SPORT FEUILLETON MOORD in 2 AMERSFOORTSCHE COURANT - WOENSDAG 30 JULI 1941 SAMENVATTENDE VERORDENING Het Verordeningenblad bevat een Verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde. Deze zeer uitvoerige verordening behelst een zeer welkome samenvat ting en vereenvoudiging van alle tot dusver op het gebied der handhaving van de openbare orde uitgevaardigde Verordeningen en bepalingen. Reeds uit de voorafgaande inhoudsopgave blijkt, dat al deze voorschriften thans op logische wijze gegroepeerd zijn. zoodat een snei overzicht mogelijk geworden is. Eerst worden de maatregelen be handeld die genomen kunnen wor den, wanneer de openbare rust en de arbeidsvrede gevaar zouden ]oo- pen. Vervolgens worden voorschriften gegeven om ontoelaatbare politieke propaganda tegen te gaan en om de bevolking in bescherming te nemen tegen het verspreiden van onjuiste berichten. De andere hoofdstukken behandelen de vorming van corpsen, de actie van vereenIgingen en het voorbereiden en houden van verga deringen. m twee andere hoofdstuk ken worden openbare inzamelingen van geld en goederen alsmede ver- keersbeperkingen (sluitingsuur van café's e.d.. het openbaar dansen en de verkoop van alcoholische dran ken) behandeld. De laatste hoofd stukken hebben betrekking op an dere overtredingen en op voorschrif ten voor de uitvaardiging en de be kendmaking van politie-verordenin- gen alsmede het opleggen van straf fen en boeten Van bijzondere betee- kenis zijn hierbij de artikelen 47 en 50, welke op overzichtelijke wijze de kwesties der bevoegdheden regelen. Naast de vermelde samenvatting en vereenvoudiging zijn er in afzon derlijke gevallen ook verscheidene wijzigingen resp. vernieuwingen in gevoerd. zoo zijn met name bepaalde bevoegdheden welke tot dusver uit sluitend in handen waren van Duit- sche overheidsorganen, overgedragen aan Nederlandsche autoriteiten. B.v is voortaan de ev. vorming van korpsen onderhevig aan de goed keuring van den secretaris-generaal van Justitie. Met betrekking tot de vereenigingen is de Commissaris voor Vereenig ingen en Stichtingen, welke geen economisch karakter dragen, in geschakeld. Voorts is de bescherming van de bevolking tegen het versprei den van valsche berichten aldus aangevuld, dat in art. 14 de oprich ting en\ het exploiteeren van gehei me zenders met. straf bedreigd wordt Tenslotte zijn er bepaalde vernieu wingen hoewel niet van ingrijpen den aard ingevoerd op het gebied van het dragen van uniformen en het vervaardigen en verspreiden van aanplakbiljetten en drukwerk. Fietser overvallen DE DADERS GEGREPEN Op den weg van Tiei naar Euren hebben drie mannen, een inwoner van Buren. H. D., toen deze 's avonds per fiets uit Tiel huiswaarts keerde, overvallen, waarbij een der aanval lers zelfs van een mes gebruik ge maakt heeft, waarmede hij D. enkele flinke wonden toebracht. Een toevallig passeerende auto van den Centralen Crisiscontróle- dienst bracht uitkomst.. De vijf ge wapende controleurs waaronder zich een oud-marechaussee bevond, had den D. spoedig bevrijd en voorkwamen tevens, dat de aanvallers het hazen pad kozen. Toen de inmiddels gewaarschuwde Burensche politie ter plaatse ver scheen, kon zij de drie vechtersbazen, de gebroeders Z. uit de gemeente Zoe- len, dan ook zonder meer in ont vangst nemen. door EDGAR RIGE BURROUGHS 36. Vreeselijk was de strijd, die nu volgde. Vreeselijk het gezicht van een zwarten en een blanken man. die vochten, tezamen met een panter en groote, wreede apen, en de wilden vluchtten tenslotte overhaast hun dorp uit. Maar één man, viel Tarzan als gevangene in handen. De aapman beloofde hem zijn vrijheid in ruil voor inlichtingen over Rokoff en zijn met- Het scheen, dat de lafhartige menschen van Rokoff meer vrees laad den voor den witten reus en ziga vreemde strijders dan de zwarten ze f. Deze laatsten hadden kans gezien in de kano's te komen en peddelden stroomopwaarts om de dieren van Tarzan te ontgaan. En zoo trok Tar zan van de Apen met zijn gevolg we.r verder om zijn zoon te zoeken en zijn ontvoerder achterna te zetten. Da genlang trokken zij door een onbe woonde wereld. In den strijd had de troep enkele leden verloren. Nu wa ren er met Akoet mee slechts vijf groote apen. dan was Sheeta er, Mu- gambi en Tarzan. Doch de aapman vond geen enkel spoor van Rokoff, den blanken man en de vrouw met het kind. Misschien waren zij reeds omgekomen in deze vreeselljke wilder nis. De hoop, dat het kind het zijne zou kunnen zijn, was genoeg voor den aapman om zijn zoeken voort te zet ten. En hij was er bijna zeker van, dat Rokoff zich eveneens op dezelfde achtervolging bevond. Maar nergens kon hij inlichtingen inwinnen. lede ren wilde, dien hij ontmoette, hield hij staande en onderwierp hem aan een kruisverhoor. Niemand had van een blanke vrouw en kind gehoord, ofschoon allen tot hun schrik met den Rus en zijn ongure makkers ken nis hadden gemaakt. De aapman be greep dit niet. (Wordt vervolgd), Gevaarlijk Spel BIJ KANOVAREN VERDRONKEN Een drietal jongens, afkomstig uit Rotterdam, die te Veghel kampeer den, zijn in de haven aldaar gaan kano-varen, ofschoon zij de zwem kunst niet voldoende meester waren. De kano van een hunner sloeg om, waarop de 17-jarige H. Groenewegen het omgeslagen vaartuig een duw gaf. Hierdoor kantelde ook zijn kano en geraakte hij eveneens te water. De eerste drenkeling wist zichzelf te red den. doch toen de laatste op het dro ge werd gebracht, was hij reeds bui ten bewustzijn. Langdurig werd door een geneesheer kunstmatige adem haling toegepast, evenwei zonder re sultaat. 21-JARIGE KOK VERDWENEN De commissaris van politie in de 4e sectie te Amsterdam, verzoekt na mens de ouders, opsporing van de ver blijfplaats van Pie ter Christi na n B i 11 e r, geboren te Haarlem. 17 Maart 1918. kok. die op 14 Juli zijn woning aan de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam per rijwiel heeft ver laten en sedert dien niet is terug gekeerd. Men vreest dat hij veronge lukt is. Signalement 1.80 M.. lang, schraal postuur, donkerblond haar, blauwe oogen, horizontaal litteeken (operatie) aan hals. Gekleed met rood-bruin zwempak (geen hemd. onderbroek of sokken), waarover wit shirt en licht- roene broek, lage bruine schoenen. Draagt gouden zegelring met zwarten steen. .Vijandelijk Vermogen OOK SOVJET-UNIE VALT ER ONDER Aan een Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette N;: derlandsche gebied, houdende wijzi ging en aanvulling van de verorde ning no. 26 1940 betreffende de be handeling van vijandelijk vermogi wordt ontleend, dat onder de state. welke als vijandelijke staten moeten worden beschouwd, opgenomen is de Unie van Socialistische Sovjetrepu blieken. Bepaald wordt o.m., dat de aar. melding van het zich in het bezet Nederlandsche gebied bevinaenc Sovjet-vermogen binnen een week n inwerkingtreding dezer verordening (heden) bij de „Deutsche Revisiour- und Treuhand A.G.". bijkantoc 's-Gravenhage, Alexar.derstraat. 22 onder nauwkeurige opgave van de a: zonderlijke vermogenswaarden moe geschiedden. HET HOUDEN VAN DUIVEN Het Verordeningenblad bevat- verordening van den Rijkscommis.1 voor het bezette Nederlandsche ge7 betreffende het houden van dur Postduivenhouders moeten lid van het Ned. Verbond van Ned. I duivenhouders, Amsteldijk 44. A'c Duivenhouders moeten lid zijn den Ned. Bond van Sierduiven- kersvereenigingen, v. Beverningkl; 1 36. Gouda. Alle duiven moeten van ringen wie den voorzién. Voorts moet elke d li- venhouder een lijst van zijn duivk Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende wapenen, munitie, spring stoffen en ontstekingsmiddelen. Onder wapenen worden verstaan vuunvaper.cn en wapenen bestemd voor het verspreiden van vergift, ver stikkende of weerloos makende mid delen, alsmede alarmpistolen, slag- en stootwapenen, waarmede be doeld zijn wapenen, bestemd om daar mede te slaan, te stooten of te steken, letsel toe te voegen. Munitie in den zin dezer verordening is munitie voor vuurwapenen, alsmede kruit van eiken aard. Geheel of ten deele gereedgemaakte onderdeelen van vuurwapenen of zoo danige bestanddeelen van munitie worden met voor onmiddellijk gebruik geschikte vuurwapenen of munitie ge lijkgesteld. Springstof in den zin dezer verorde ning is elke stof, welke bij ontsteking of vrijwording een krachtige uitzet ting van vloeistoffen of gassen teweeg brengt, geschikt om iets te doen sprin gen. Als ontstekingsmiddelen worden be schouwd voorwerpen, welke geschikt en bestemd zijn om springstof tot ont steking te brengen of vrij te maken. in 3-voud aan den burgemeester zijner gemeente, ter afstempeling overleg gen. De lijst dient den naam van den duivenhouder en de nummers der ringen van de duiven te vermelden. De verordening bevat nog verschil lende andere bepalingen. ij De hevige gevechten om Tobroek. Infanterie-geschut van het Duitsche Afrika-corps bij de beschieting van Engelsche stellingen. (Holland.) INDISCH NIEUWS JAPANSCHE TEGENMAATREGELEN HET BLOKKEEREN VAN SALDI De Japansche regeering heeft in de Japan aanwezige saldi geblokkeerd van de onderdanen der Ver. Staten, de Philippijnen, Groot Brittannië. Noord Ierland, Canada, de Britsche kroonkolonie Hongkong, Neder land en Ned. In dimeldt Domei uit Tokio, zulks als antwoord op de door deze landen ondernomen actie tegen de Japansche saldi, aldus heeft de woordvoeder van het bureau voor de inlichtingen, Isjli, verklaard in de persconferentie voor de buiten- landsche correspondenten. Het blok- keeren der saldi van Nederlandsche en Ned. Indische onderdanen in Japan is heden begonnen, zoo zeide de woordvoerder, die hieraan toevoeg de. dat de regeering nog niet is opge treden tegen de saldi in Japan van de onderdanen van Australië, Nieuw Zeeland, Britsch Indië en Birma, om dat deze Brltsche dominions de daar aanwezige Japansche saldi niet heb ben geblokkeerd. De woordvoerder weigerde het bedrag bekend te ma ken van de Engelsch-Amerikaansche saldi in Japan. Hij verklaarde echter, dat alle vreemdelingen, die in Japan verblijf houden, thans het verzoek hebben ontvangen opgave te doen van hun in Japan aanwezige saldi. De woordvoerder verduidelijkte dit met te zeggen, dat de vreemdelingen, wier saldi in Japan zijn geblokkeerd, het verzoek hebben ontvangen een maandelijksch rapport over hun saldi voor te leggen aan de Japansche regeering. terwijl de overige vreem delingen ieder kwartasjl een opgave zullen moeten doen. „Teneinde de ongemakken voor de buitenlanders in Japan tot een mi nimum terug te brengen, overweegt het Ministerie van Financiën een algemeene uitgave van blanco ver gunningen ingeval van noodzaak in te voeren", zoo voegde de woordvoer der aan zijn mededeelingen toe. Sprekend over het blokkeeren van de saldi van burgers der Ver. Staten en van Groot Brittannië in de door de Japanners bezette gebieden in China zeide de woordvoerder, dat deze actie in genoemde gebieden uitgevoerd zal worden volgens Japansche jurisdictie, in samenwerking met de Chineesche autoriteiten. D AII LI AK EUR IN G De secretaris van de Ned. Dahliaver- eeniging deelt ons mede, dat de natio nale dahliakeuring dit jaar op 4 Sep tember a.s. plaats vindt te „Polyantba" in Schiedam. DONDERDAG 3! JULI HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7-00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Dagopening (voorbe reid door het Vrijz. Prot- Kerkcomité). 8.25 Gramof.muziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Orgelconcert en gramofoonmuziek- 12.00 Omroeporkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensem ble Erica Helen en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek- 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Gramofoonmuziek .4.30 Cau serie met gramofoonplaten: Galerij van hedendaagsche Italiaaiische zangers". 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Amabile-sextet. 6-15 100.000.000 ratten en het kwaad dat zij aanrichten, causerie. 6.30 Ensemble Bandi Balogb. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 715 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.45 Voor den boer, 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Omroep-Sympho- nie-orkest en sopraan. (In de pauze: Boekbespreking). 9.30 Berichten (En- gclsch)- 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.N.O.: Uitzending in de Engel» sche taal: „National features of the Ne therlands". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7 00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst. 1020 Pianovoordracht 10.40 Voordracht. 11.00 Het Sylvestre Trio en gramofoon muziek. 12.00 Politieberichten. 1215 Ramblers. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 Bont program ma- 3.30 Voor de zieken. 4.00 Gramo foonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Lezen van Christelijke lectuur (voor bereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Het Haagsch Trio. 6.45 Reportage. 7.00 B.X.O.: Persover zicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Brandende kwesties, causerie. 7.45 Gramofoonmu ziek. 8.00 B.NO.: Nieuwsberichten. S.15 Spiegel van den dag- 8.30 Omroeporkest en solisten. 0.30 -Sport. 9.45 B.N.O.: NÜeuwsberidhten. 10.0010.15 Gramo foonmuziek. WATERPOLO HET NATIONAAL ZEVENTAL Zaterdag 10 Augustus a.s. zullen de nationale z wemkampioenschappen be sloten worden met den waterpolowed- strijd Den HangNederlandsöh Zeven tal. De samenstelling van de nationale ploeg is als volgt: K. IJdens (Poel meer); A van Overhagen (U.Z-C.), H. Stam (II.Z. en P.C.), en R. den Hamer (H.Z. en P.C.): H. v. Rootselaar (Y), C. van Aeist (Y) en H- Maier (Y). BLOKSCHRfFT door BRAM VERSCHOOR »7) De chauffeur keek een beetje zui nig. als om te doen begrijpen, dat hij niet gewend was, van iemand anders dan zijn patroon bevelen te ontvan gen; John, de huisknecht, nam de opdracht aan. zooals men öat. ver wachten kon: met een statigen ernst, die slechts zeer beaektelijk te kennen «gaf, dat hij zich voegde naar een wènsch van een gast. Pas toen zij de trap waren afgegaan, sloot A.A. de deur naar den omloop, grendelde die en ging mij voor, door de badkamer, naar het slaapvertrek, waar onze gastheer reeds naast zijn vrouw stond en zenuwachtig om ophelde ring vroeg. Paul en Teun zaten naast elkaar op een bank bij een der vensters, waarvoor natuurlijk de gordijnen ge sloten waren; Eddy stond nog. waar ik hem reeds eerder gezien had, aan de andere zijde van de breede lits-ju- meaux. Wat ik eerst niet had opge merkt was, dat hij meer dan de an deren ontdaan scheen te zijn, Mle- rrouw had kussens achter haar rug, zat alsof ze op een divan rustte. In dien ik nog niet geweten had. dat de Van Wieringens uit een gemoedelijker klasse tot deze hoogte waren ge klommen. dan zou me nu haar sans- gêne ontvangst dit wel hebben ver raden. Haar oogen waren rood van de eau de cologne, ze beet nog steeds angstig met haar blanke tanden in haar onderlip. Ik betreur het, mevrouw, dat het eerste meer geregelde gesprek van ons beiden moet plaats hebben onder zulke onaangename omstandig heden. begon A.A. Ik betreur het nog meer, dat het mij niet is mogen gelukken dezen samenloop te voor komen. U hebt iets veel ergers wèl we ten te voorkomen, antwoordde' ze met trillende stem. Ik vreesde al. dat de gedachte aan wat had kunnen gebeuren, haar we derom zou doen flauwvallen; zij bet te zich de oogen en haalde diep adem boven den van eau de cologne doordrenkten zakdoek. Niet alleen daardoor echter keerden haar krachten terug, ook A-A. droeg er het zijne toe bij. Hoe spoedig de faam van een simpele daad zich toch ver spreidt, ging hij voort. Ik zou u, als ik in de plaats van uw zoons was ge weest, in uw toestand niet met zoo veel bijzonderheden hebben ver moeid. Neen, wees hij haar verkla ring terug, natuurlijk hebben ze u alles verteld, wat ze van het gebeur de wisten en het ontbrekende aange- vuld met vermoedelijk juiste gevolg trekkingen. u zult mij echter een zeer grooten dienst bewijzen door thans niet te spreken over wat met uw echtgenoot niet, met. mij wèl ge- 1 beurd is, doch over wat u om hulp deed roepen. Dat ze hiert-oe bij machte was dankten wij aan het feit, dat ze reeds eenigen tijd haar man naast zich had gezien eni dus de meest volstrekte zekerheid had omtrent zijn behoud. Dat zij, bij wat ze bij stukjes en beetjes vertelde, niette min zoozeer onder den indruk kwam dat we de mogelijkheid van een voortzetting van het gesprek moesten betwijfelen, was stellig toe te schrij ven aan den schrik, die haar bij dit voorval had aangegrepen. Waar zij niet verder kon, kwam mijn vriend haar met vragen te hulp en als bij vele vroegere „verhooren" bleek het ook nu weer, dat hij een bijzonder talent bezat om alles te weten te komen, wat hij wenschte te weten Paul en Teun bleven zitten, waar zij bij onze binnenkomst zaten. Eddy eru onze gastheer bleven ieder aar. eer. zijde van het bed. A.A. stond naast mijnheer Van Wieringen en ik een halven stap achter hem, zoodat ik tusschen Van Wieringen en hem door, mevrouw kon zien. U zelf had mij bang gemaak1" vanmiddag aan tafel, daarna door uw optreden in de hall. Ik was bui ten me zelf van angst, nadat ik hoorde van den moord op mijnheer Somer, vertelde ze. Vanavond in hei salonterwijl ik deed alsof ik in de krant las. kon ik de letters niet zien, omdat ik dacht te begrijpen waarom u deed, alsof u gezelligheid bij ons zocht. Ik heb meer gezien dan ui misschien denkt. Ik heb ge zien, dat het zoo goed als een af spraak tusschen u was, toen Teun naar boven ging en daarom ging ik hem zoo gauw na, om hem te vra gen, wat er gaande was. Maar ik zag hem niet meer. Ik ben op zijn kamer geweest, hij was er niet, hij was niet te vinden. Ik ben naar mijn eigen kamer gegaan em heb daar gewacht tot myn man kwam. Eerst hoorde ik nog geschuifel op de gang, (dat was ik geweest) toen kwam u, met mijn man tegelijk, naar boven. Mijn man kwam binnen, u ging naar uw ka mer. want even later hoorde ik u hierboven lcopen, net of u het expres een beetje hard deed. Maar uw vriend, dien hoorde ik niet, die was niet naar boven gegaan, bij hém bleef het stil. Teun was niet te vin den, mijnheer Verschoor hoorde ik niet. Ik dacht er over, ik was vast van plan den heelen nacht licht in de kamer te houden. Ik wist toén al, dat ik niet zou kunnen slapen omdat er iets geheimzinnigs gebeur de. Ik heb nergens naar gevraagd er is mij niets verteld. Daarom juist dacht ik aan van alles. Ik bleef ge kleed. ik durfde me gewoonweg niet te ontkleeden. ik wou klaar blijver •om weg te kunnen loopen, al wist ik niet, waar naar toe. Je kan hier im mers nergens heen! Bernard, mijn man, ging de badkamer in, ik bleef zitten op den rand van het bed en ik wachtte, ik wou hem van alles vra gen, ik had spijt, dat ik heel den avond net had gedaan, alsof ik niets bijzonders in de gaten had. Hij kwam maar niet terug, de gangdeur was gesloten, die had mijn man gegren deld. toen hij binnenkwam, net zoo als altijd. Ik ging met mijn rug daar heen zitten, lette op de deur van de badkamer. Maar mijn man kwam nog steeds niet. Ik hoorde water loopen, dan werd het weer stil. En toen leek het, alsof er iemand door de bad kamerdeur de gang opging, of er door binnenkwam. Ik zat maar te luisteren en te turen naar de deur, waardoor mijn man was weggegaan. Hier wachtte ze langer dan bij de, door mij niet weergegeven, onder brekingen. Zooals ik het thans heb opgeschreven, is het een opeenvol gend verhaal; zooals zij het vertelde, waren er natuurlijk herhalingen. Doch minder dan men zou denken. Geen enkelen keer voelde ik me ge drongen haar tot spoed aan te ma nen, integendeel, ik bewonderde haar weergave van wat zij had ondergaan. In zekeren zin stemde dit immers overeen met wat ik zelf in het duis ter van Philip Somers kamer gevoeld bad. al drukte zij zich niet zoo uit, als ik zou hebben gedaan. Daardoor trouwens kwam het mij voor, dat zij zou kunnen aanvullen, wat ik, in dien jk die doorleefde stemming moest weergeven, vergeten zou, ter wijl ik thans, zonder dat zij te uit voerig hoefde te worden, ha&r situatie geheel doorleefde. Wat u hoorde, was het heen gaan van uw man, verklaarde AA. en hij deed, alsof hij niet wist, dat deze verklaring thans overbodig was. Nu weet ik het, toen wist ik het nog niet. toen vermoedde ik het al leen, omdat het daarna doodstil bleef in de badkamer. Ik dacht werkelijk dit woord: doodstil. En dat maakte mij bang. Ik was daarvóór ook al bang. doch wist het niet, nu wist ik duidelijk, dat ik bang was. Als mijn man sluipend weggegaan was, waar om dan? Waarheen? Bij het vreem de, dat tot dat oogenblik gebeurd was, deed dit de maat overloopen. Beven hoorde ik u niet meer; het verwonderde me na al het andere al niet eens meer, dat u ook stilletjes weggegaan zou zijn. De anderen wa ren allemaal naar bed, want John was ook al naar boven en ik hoorde niets meer in de hall. ik keek aldoor naar de deur. naar den knop van de deur. Toen dacht ik toch weer iets in de badkamer te hooren. En terwijl ik luisterde, keek ik naar den knop van de deur. Eerst dacht ik, dat mijn man was teruggekomen, maar dege ne. die er was, ging zoo zachtjes te werk. zoo behoedzaam zal ik maar zeggen, dat ik toch niet geloofde, dat het Bernard was. Toen bewoog de knop. (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2