Amersfoort DE VICTORIA REGIA Ambachtsschool Weest zuinig AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 30 JULI 1941 3 SPORT LAWNTENNIS. 't Stort-tournooi Gisteren heeft Pluvius zich niet rus tig gehouden en bracht de wedstrijd leiding ongeveer tot wanhoop, daar zij nu ettelijke partijen achter is ge raakt. Bovendien trad de duisternis nog als spelbreker op. Een heeren-single en een heerij-double moesten gestaakt worden. Deze laatstgenoemde partij was een strijd tussehen G. Doldersum en M. Zwollo en niet T. Ph. Zwol- lo) tegen de heeren Geil en v. Osna- bruggen, en werd wel op een zeer spannend moment afgebroken toen eerstgenoemden met 53 voor ston den in de derde set, na in de tweede 2 match-points tegen zich gehad te hebben. Er is nu onderling overeenge komen dat de match hedenmiddag om 5 uur in zijn geheel wordt over gespeeld. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden zijn: Eerste ronde: Ilceren single: v. Loon sl. de Haan 6—0. 6—2. Tweede ronde: Dames single: mej. Kaaskooper sl. mcj. R. Schuitema 61, 75. Ilceren single: M. J. v. d. Veer sl. J. P. R. Geill 6—2, 6—3; L. J. H. v. d. Veer sl. J. v. d. Willigen 60, 75; B. P. Hoekstra sl. v. Voorst v. Beet 9—7, 6—1. Heeren double: Geelhuizen en v. d. Berg sl. Stakenburg en de Graaff 61, 6—3. Mixed double: mevr. Faber en Sta kenburg sl. mej. Pillen en Veldkamp 6—2. 6—0. Derde ronde: Heeren single: P. Mehrengs sl. M. de Groot 75, 4—6, 63. Nog opgemerkt dient te worden dat in de uitslagen van gisteren een fout is geslopen. In de dames-double slaan mcj. Garrels en> Schuitema niet mevr. Bögeholz en mej. Mylius, doch mevr. Fiiek en mej. Mylius. Vitesse 1e klasser? In verband met het feit, dat de pas gepromoveerde le klasser P. E. C. ver boden en ontbonden is. heeft Vitesse dc-n N.V.B. verzocht alsnog tot de le kl. te worden toegelaten. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Roode portemonnaie met ritssluiting met i houd, zllverbon. zilveren armband met schakels, jonge poes. grijs met wit. rekenli- niaal in bruin etui. bril in zwarte doos. waar op M. Kater, lichtgele bond. witte dwergkees. blauw damesjasje met witte strepen, porte- :'cuUlo met inhoud, lorgnet iu etui. frame van een Burgers-rijwiel, waaraan stuur en kettingkast. grijze damesportemonnnie met Inhoud, houd wit met bruine vlekken, hee renregenjas. zwarte portemonnaie en siga ren, kinderportemonnaie met 3 portretten, bruine heeienportemonnaie. ledig etui voor zllverbonnen, actetasch met badpak enz., onderscheiding van een militair voor 24 jaar dienst, gebloemde ceintuur, zilveren ketting armband met steentje, twee sleuteltjes aan ringetje. Bouvier (reul. zwarte vulpen, merk „Moor", combinatietaug. doosje met Philips- verdulsterlngslampjes, klein hondje, zwart met bruin, kinderarmbandje met roode steen, oud bruine heerenportemonnaie. frame van een heerenrijwiel merk ..Triumph", kinder- jumpertje, hoofdkleur zwart, gymnastiek schoen met naam Rietje Wagencr. bagage- tasch, bruin zeildoek, distributiebonnen 118, 119, 120, beursje van reëenleer, kleine knijp tang, klein etuitje met bonnen, kano, romp geel en van boven wit en rood, colbertjasje, bruin wit ruitje, gasmunten, jute zak. dub beltjes-damesarmband. postzegelboekje, sleu tel aan touw. schrift ten name van H. Helms, bankbiljet en zilverbons. 4 zilverbons, blau we regenjas, bril met celluloid en nikkel montuur, verchroomd polshorloge met rood^ bandje, boek getiteld ..De Graaf V2n Monte' Chrlsto" waarin naam E. Tinge, bruin leder kindertuigje, melkkaarten. twee textielbon- nen aan kaart, zwarte vulpenhouder, vlsch- net. nummerbord van auto L 9811. bruin hondje, riem voor bagagedrager van stof, roode portemonnaie met. bloembonnen, zwar te vulpen „Vennington", medaille v. wandel tocht, pak gedragen dameskleedlng. Inlichtingen dagelijks hoofdbureau van Po litie van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Niet per telefoon. OVERSCHRIJVINGEN De „Sprkr." vermeldt de volgende overschrijvingen: P. W. Schuin van H.V.C. naar Amersfoortsche Boys; J. W. van Dol- ron van Amersfoortsche Boys naar Quick (A.). UTRECHTSCHE COMPETITIE WORDT UITGEBREID Met drie Arnhemsche clubs. Voor de damescompetitie werd de afgeloopen week slechts één wedstrijd gespeeld, nl. het U.D. elftal tegen Amersfoort waarbij de voorloopige be zetting van de laatste plaats op het spel stond. In een van beide zijden zeer enthousiast gespeelden wedstrijd won Amersfoort met 83. De rust stand was 52 in het voordeel van de dames uit de Keistad. Het programma voor deze week luidt: 29 Juli: U.D. 1Sport Vereent 1. 31 Juli: Sport Vereent 2Attila 1. De heeren- en dameselftallen var Sport Vereent speelden vriendschap pelijk tegen Fraternitas met de navol gende resultaten: Fraternitas 1 (da mes) verloor met 50 van het eerste dameselftal van Sport Vereent en bij de reserves won laatstgenoemde club met meer bescheiden cijfers, n.l. 21. Ook bij de heeren moest Fraternitas het onderspit delven. Sport Vereent 1 zegevierde met, 133 en de reserves met 52. Zondag voerde de afdceling Utrecht van de Bonds Handbal Commissie be sprekingen te Arnhem met de ver een iging T.H.O.R.. U.D.I, en S.E.S., teneinde de mogelijkheid onder oogen te zien of deze clubs bij de Utrecht- sehe competitie konden worden inge deeld. Er werd geen besluit genomen; dit zal de volgende week vallen, doch men kan veilig aannemen, dat de Utrechtsche competitie met de drie genoemde Arnhemsche clubs zal wor den uitgebreid. GESLOTEN SEIZOEN Ook voor handbal is thans een geslo ten seizoen ingevoerd en wel van 15 Ju ni tot en met 15 Augustus, ingaande '42. SCHAKEN. R.K. SCHAAKVER. „DE PION" De zomercompetitie van „De Pion" begint op haar eind te loopen. Zoowel in afdceling A. hoewel daar nog niet beslist is wie tweede zal worden, als in afdceling C is dc spanning er uit. Al leen in afdeeling B zit nog volop vaart. De leider hier, de heer Chr. Schreu- dcr liet gisteren tegen den heer v. d. Tweel een veer door remise te spelen, ofschoon hij blij mag zijn, dat hij niet verloor. Zijn concurrent de heer Bak- kenes schudde op zijn beurt een con current, den heer de Wit van zich af, waardoor de onderlinge rivaliteit tus sehen de heeren Schreuder en Bakke- nes en den heer Meijer, die door wei nig gespeelde partijen op den achter grond is gebleven, blijft bestaan. Wij wachten met spanning op de komende dingen. De uitslagen van Dinsdag luiden: Groep A: H. PotC. v. Empclen 10 (natuurlijk!!) Groep B: A. de WitW. Bakkenes 01 A. v. d. TweelChr. Schreuder li Groep C: I. BieckmannW. Wisman 01 j- tum een S&n&tefa-o-lteA. 30 Juli „De tijden zijn wel ver anderd", sprak zij „Vroeger kon men mij nergens luchten en men meed mij als een besmettelijke ziekte. Ieder haalde zijn neus op, die mij zag. flier viert de slordigheid en de on reinheid hoogtij mompelde men en wierp mij een blik van afkeer toe. An deren togen naar den drogist en tracht ten mij met daar gehaalde scherpe en onwelriekende medicamenten van dit aardrijk te doen verdwijnen. Soms ook probeerde men mij, door mij met kokend water te overgieten, een langzamen mai-teldood te doen sterven. Alles was geoorloofd, als het ging mij van het leven te berooven. Ik was gehaat, ver vloekt, veracht En nu? Och, nog vindt niemand mij mooi, maar mijn aanzien is toch aanmerkelijk gestegen en als ik mij nu op een, overi gens smetteloos tafcliaken vertoon, zegt de bezoeker, die mij onmiddellijk op merkt: Ha. ha. 't is hier tenminste nog een rijke boel' Ik zie, jullie hebben het nog niet zoo slecht! Ik ben met uw welnemen, als ik het zeggen mag. een Vetvlek!" G. A. W. Amersfoort KENNISGEVINGEN INLEVERING VAN METALEN Publicatie no. 28. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat oproepingen tot in levering van metalen zijn verzonden aan overheidsbedrijven, kleinhande laren, winkeliers, vertegenwoordigers, die voorraad houden, warenhuizen, groothandelaren en fabrikanten, ge vestigd in de navolgende straten: Klimopstraat, Koedijkerweg, Koe- steeg, Koestraat, Koninginnelaan, Ko ningin Sophialaan, Koningin Wilhel- minastraat, Korte Beekstraat, Korte Bergstraat, Kortegracht, Krankeleclen- straat, Kreupelstraat, Kromme Elle boogsteeg', Krommestraat, Kroontjes- molen, Kruiskamp, Laan 1914, 't Laan tje, Lageweg, Lange Beekstraat, Lan- gegracht, Langestraat, Laurens Coster- plein, Laurusstraat, Lavendelstraat, Leenaert Nicasiusdwarsstraat, Leenaert Nicasiusstraat, Leeuwenhoekstr.. Lek straat, Leliestraat, van Lenneplaan. De inlevering voor de in genoemde straten gevestigde bedrijven enz. moet geschieden op Vrijdag 1 Augustus a.s. aan de Gasfabriek (ingang Kleine Koppel) onder overlegging van een inventarislijst in dubbel. Het inleve ringsbureau is geopend van 8 uur 30 v.m.12 uur en van 1 uur 30 n.m,4 uur n.m. Inventarislijsten zijn koste loos verkrijgbaar ter gemeente-secre tarie. De burgemeester voornoemd waarschuwt de inlcveringsplichtigen, dat het niet ontvangen van een op roeping hen niet ontheft van hunne verplichting tot inlevering en dat ook degenen, die geen metalen hebben in te leveren, gehouden zijn te verschij nen op het inleveringsbureau. Amersfoort, 28 Juli 1941 De Burgemeester voornoemd NÓÖRDEWTER, 1. B. INLEVERING VAN METALEN. PUBLICATIE No. 29. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat oproepingen tot in levering van metalen voorwerpen zijn verzonden aan de inlcveringsplich tigen (uitgezonderd Overheidsbedrj'ven. kleinhandelaren, winkeliers, verte genwoordigers die voorraad houden, warenhuizen, groot-handelaren en fabri kanten), wonende of verblijvende in de hierna te noemen straten ter plaatse en ten tijde als hieronder is aangegeven. Straten Inleveringsplaats Tijdvak III. Waalstraat nos. 30 t/m 62, Zonne- blocmstraat. Schoolgebouw Oude Soesterweg 152 Zaterdag 2 Augustus 8.30—12.— u. IV. Weverssingel. Schoolgebouw Coninckstraat Ing. Plantsoen-N. 51 Idem VIII. Woestijgerweg nos. 68 t/m 202. Schoolgebouw Leusderweg 249 Idem De Burgemeester voornoemd waarschuwt de inleveringsplichtigen, dat het niet ontvangen van een oproeping hen niet ontheft van hun verplichting tot inlevering De Burgemeester voornoemd, Amersfoort. 23 Juli 1941. NOORDEWIER, l.b. Amersfoort HET JAARVERSLAG OVER 1940 Wij ontvingen het verslag over het jaar 1940 van de Vereeniging ter bevor dering van het Nijverheidsonderwijs in hoofdzaak voor aanstaande ambachts lieden te Amersfoort. Hieraan ontleenen wij: Het aantal leden der veveeniging be droeg op 31 Dcc. 1940 in totaal 140, on der welke 15 corporaties. Bijzondere gebeurtenissen. Door den ooi'logstoestand en de eva cuatie der inwoners van Amersfoort en omstreken moest het onderwijs van 10 tot en met 21 Mei onderbroken wor den. In die dagen werden bovendien een zestal lokalen en vertrekken dooi de Ned. militairen bezet, welke na ont ruiming gereinigd moesten worden. Op 22 Mei is echter het onderwijs vrij wel volledig hervat. Voor het einde van het jaar ontving het bestuur nog twee malen bericht, dat het schoolgebouw voor overheidsdoeleinden ontruimd moest worden, doch gelukkig werden dc j voorgenomen vorderingon weder inge trokken. Met het onderwijs van do avondscho len is 1 October, dank zij het door per soneel en leerlingen opgeloste verduis teringsprobleem, óp tijd begonnen. De moeilijkheden voor avondschoolbezoek, voor de vcrafwonende leerlingen, was oorzaak, dat. eenige tientallen candida- ten zich niet lieten inschrijven of zich terugtrokken. Het deed ons Bestuur groot genoegen 'dat de Voorzitter Dr. Joh. II. Scheuver, na zijn demobilisatie, zijn functie kon hervatten. Een woord van dank aan den onder- Voorzitter, Ir. C. G. Beltman, voor de wijze waarop door hem het voorzitter schap is waargenomen, in een periode, waarin de ziekte van den heev^E. van Vollenhoven en dc afwezigheid van den directeur, zijn taak nog verzwaarde. De heer E. van Vollenhoven is ria ruim 25 jaar als bestuurslid en secreta ris-penningmeester de vereeniging ge- diend te hebben, haar door den dood ontvallen. Uit het schoolverslag. Van dc 369 leerlingen op 31 Decem ber aanwezig, kwamen er 204 uit de buitengemeenten. Van de 428 leerlingen die do school bezochten werden er 37 vrijgesteld van het betalen van schoolgeld. Het lokaal voor dc administratie werd van een nieuw plafond, blankeikenhou ten kastenbclimmering, meubilair, enz. voorzien en opnieuw geschilderd, waar door het beter aan de bestemming be an twoordt. De goede vormgeving cn strakke af werking is naar de meening van het be stuur het bewijs, Hat het onderwijs uit stekend is en zich geheel aanpast aan de praktijk. De verplaatste houthcwerkingsmachi- nes met dc electromotoren zijn gesteld, gemonteerd cn volgens de voorschrif ten van de arbeidsinspectie beveiligd. De ejectrische installatie werd gron dig verbeterd door de vervanging van het oude schakelbord door een kasten- batterij, enz. Ook bij deze werkzaamheden heeft het Bestuur kunnen constatecren welk mooi en practisch leerzaam werk de leerlingen, onder bekwame leiding kun nen uitvoeren. De rijwielberging werd uitgebreid met een overdekte ruimte voor plm, 50 rijwielen. Een kleine ruimte werd inge richt voor berging van gemaakte werk stukken en in de, bet vorige jaar inge richte bankwerkerij, werd een derde draaibank geplaatst cn een smidsvuur aangebracht. Verder was er het gewone onder houd. Avondvak- en Vakteekenschool Op 1 Januari waren 255 leerlingen aanwezig, waarvan er voor 31 Maart 25 tusschentijds zijn vertrokken. De cursus 19401941 begon op 1 Oc tober 1940 met 210 leerlingen. Op 31 December 1940 bedroeg het aantal leerlingen in totaal 635, waarvan op de ambachtsschool 369. avond-vak- en vakteekenschool 202 cn 64 scholieren den typografencursus volgden. JUBILARIS BIJ DE EYSINK- FABRIEKEN Vandaag herdenkt de heer A. Man ten, voorman-plaatwerker en lasscher, den dag. dat hij vóór 25 jaar bij de' Eysink's fabi'icken in dienst trad. Van middag om 4 uur viel hem in de fabriek een intieme huldiging ten deel, waarop wij in ons blad van morgen terug komen. HIJ WILDE NAAR HUIS Aan het politiebureau vervoegde zich een 19-jarig jongmcnsch uit Gouda, die de ouderlijke woning had verlaten. Hij zag blijkbaar geen kans om weer naar huis te komen en riep der politie hulp in. Hij deed dit echter op een ecnigszins vreemde manier. Op den Hoogeweg kaapte hy een fiets, waarop hij even naar het politicbureau peddelde om zoo doende zeker te zijn, dat de politie zich over hem zou ontfermen. De fiets kwam weer bij den eigenaar terug en de knaap werd op transport gesteld naar Gouda. Een politiebrigadier gaat jubileeren W. GOORIIU1S 1 AUGUSTUS 25 JAAR IN POLITIEDIENST Het moet bij de Amersfoorlsehe poli tie toch wel goed dienen zijn, getuige het groote aantal jubilea, weikc de laat ste jaren in het korps zijn herdacht. Vrijdag 1 Augustus zal hel 25 jaar ge leden zijn dat brigadier W. Goorhuis in politiedienst trad, bij besluit van den burgemeester van 17 Juli 1916 werd hij benoemd. Goorhuis is lang geen onbekende. De oudere Amersfoorters kennen hem uit de jaren 19181931, toen hij bij de re cherche diende. Want na twee jaar straatdienst, werd hij van dezen tak van dienst bij de recherche geplaatst. Een politieman en vooral een recher cheur. kan veel, heel veel vertellen. Boekdeclen zouden daarover te schrij ven zijn. Vroeger hoorde men nog wel eens van „kraakjes", maar de bedrijvers daarvan we zullen maar geen namen noch initialen noemen zijn óf van het aardsche tooneel verdwenen óf bevin den zich achter slot en grendel. Mis schien zulten er sladgenootcn zijn die zich nog de inbraak in het gebouw van de Ncderlandsche Bank in de Muurhui zen herinneren, de recherche vond toen in de Mooicrstraat een bakfiets meteen compleet stel inbrekerswerktuigen. Zij heeft aan dit onderzoek een hecle kluif gehad. Vier verdachten zaten spoedig op het politiebureau ingesloten. Goor huis heeft in dit onderzoek een belang rijk aandeel gehad. Het bleek echter dat deze zware jongens de recherche toch nog te glad af waren geweest, want de .Utrechtsche rechtbank sprak deze kna pen hoe wel men dacht het overtui gend bewijs toch in alle opzichten gele verd te hebben, wegens gebrek aan het wettig bewijs, vrij. Maar naast deze inbraak staan er ve len, welke door de recherche tot klaar heid zijn gebracht en waarbij recher cheur Goorhuis knap speurderswerk heeft verricht. Hij deed zijn werk altijd even rustig, doch buitengewoon accu raat. Daaraan heefl hij dan ook zijn be noeming als brigadier op 1 October '30 te danken. Goorhuis kwam hierop weer in den straatdienst terug. Een kranig zwemmer. Naast zijn poliliekwaiiteilen is de ju bilaris ook sportsman. Toon ongeveer 14 dagen geleden in het Sportfondsenbad vaardigheidsproe- ven werden afgenomen voor het diplo ma A van den Ncderlandschcn Zwcm- bond, bevond zich daaronder ook dc 54-jarige brigadier Goorhuis. Er waren jongeren politiemannen, die aan deze eischen nog niet konden voldoen, maar Goorhuis slaagde. Dit is feitelijk geen wonder, want zwemmen kan hij, anders zou hij er heusch niet aan begonnen zijn om aan de 8 K.M. wedstrijd in dc IJssel (bij Zutphen) mede te doen. Eenige ja ren telde deze tradilioneele wedstrijd een aantal Amersfoorters onder dc deel nemers en onder hen, die den tocht volbrachten was steeds Goorhuis. Ook in de kringen van de Amers foortsche reddingsbrigade is hij een be kend figuur. Aan de door zijn vereeni ging .(„Neptunus") uitgeschreven wed strijden nam hij talrijke malen deel, vaak ook met succes. Sportief is hij een voorbeeld voor het gehecle Amersfoortsche politiekorps. Van een officieele huldiging Wil hij niets weten, daar is de ti.jd niet naar. maar dat zijn collega's hem Vrijdag in zijn woning aan den Randenbroekerweg zuilen komen gelukwenschen, daarvan houden wij ons overtuigd. Goorhuis is een politieman, die zoowel bij zijn su perieuren als ondergeschikten, goed staat aangeschreven Invaliditeitswet STAND OP 1 JULI 1941. Geneeskundige behandeling of ver pleging: Over het geheele land be draagt het totaal aantal gevallen, waar in koslelooze geneeskundige behande ling en/of verpleging werd toegestaan: 73231. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort 2389 ge vallen. Invaliditeitsrenten: Over het geheele land bedraagt het totaal aantal loopen- de invaliditeitsrenten 35602 tot een to taal bedrag van f 12.587.262,31 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad v. Arbeid Amersfoort 2460 gevallen tot, een totaal bedrag van 367.957,79 per jaar. Ouderdomsrenten: Over het geheele land bedraagt het totaal aantal loopen- de ouderdomsrenten 110061 lol een to taal bedrag van IS.948.089,64 per jaar. Hiervan in het gebied var. den Raad van Arbeid Amersfoort 2850 gevallen tot een totaal bedrag van 440.102. per jaar. Weduwenrenten: Over het geheele land bedraagt het lotaal aantal Wedu wenrenten 49379 tot een totaal bedrag van 7.496.154.71 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort 1174 gevallen tot een totaal bedrag van 180.336,52 per jaar. Weezenrenten: Over het geheele land bedraagt het totaal aantal loopende Weezenrenten 15875 tot een totaal be drag van .f 1.890.633,10 per jaar. Hiervan in bet gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort 424 gevallen tot een totaal bedrag van 50.542,08 p. jaar. GESLAAGD Geslaagd voor het toelatingsexamen Middglb. Teehn. School te Amsterdam: H. Sicgenthaler. Geslaagd voor Staatsexamen H.B.S. B.: R. Röell en mej. H. Snoek. Geslaagd zijn voor het Mulodiploma B dc leerlingen Hi Besselink, J. Waan- ders, mej. I. Gelderman en mej. Tr. van de Wetering, allen van hier. Qnie planten en bloemen ONZE TWEEJARIGE TUINBLOEMEN 't Is opmerkelijk, dat de bloemen- lielhebbeis zoo weinig tweejarigen zaaien, liet zyn die. welke In den zo mer worden gezaaid en ln het voor jaar daarna zullen bloeien. Men zaait de eenjarigen by na geregeld, zeker om dat ze nog ln hetzelfde Jaar bloeien I Toch brengen de tweejarigen groote levendigheid ln den voorjaarstuin omdat er dan over liet algemeen wei nig andere bloemen zijn. Het is een feit, dat de cultuur Iets moeilijker is dan die van de eeujarigen, maar toch, wie de behandeling kent zal die moei lijkheden gemakkelijk overwinnen. Waarom tobben de meeste menschen? Omdat men veelal moet zaaien in een drogen zomer. Zulk zaad zou dus niet kunnen ontkiemen en daarom moet men beginnen met het vochtig ma ken en houden van den grond. Zijn de zaden geklemd, dan moet den kleinen kiempjes, die nog niet in staat zijn om op flinke diepte vocht op te ha len, voortdurend water worden toege diend, want anders verdrogen ze ge heel. Het groote bezwaar tegen het gieten is, dat de grond dichtslaat. Om dat eenigszlns te voorkomen, moet men dc bovenlaag van zware kleigron den vermengen met wat rivierzand en die van fijnkorrelige zandgronden met wat turfstroolsel. Overigens moet men nooit met een harde straal begieten. Men legt daarom oude zakken of gaaslinnen over de zaalbedden om het water daarover te sproeien. De kracht der vallende druppels is dan gebroken, Past men dit middeltje toe, dan moet men echter goed oppassen, dat de zak ken worden verwijderd, zoodra de klemblaadjes boven den grond komen, tenzij ze een handbreedte boven het bed zijn gespannen. Om het ultdx-ogen van het zaaibed te voorkomen, maakt men het 't liefst lilt de zon b.v. achter een heg, maar niet onder boomen, want bij regen zou de drup de Jonge plantjes doen verloren gaan. Ook zou men bebladcr- de takken hier en daar kunnen ste ken om aldus de zonnestralen eenlgs- zins te keeren. Ondanks alle maat regelen. zal het toch niet meevallen, de bovenste aardlaag te beletten uit te drogen. Zyn de klemplantjes een maal boven den grond, dan Is het ergste leod geleden, ofschoon men misschien sommige plantjes moet uitdunnen of het onkruid uitwieden. Zijn de plantjes hanteerbaar dan worden ze op plautbodden uitgezet, die van te voreu goed bemest en van onkruid ontdaan zijn. Men zet ze net jes in vierkant verband op ryen. die 10 a 15 c.M. van elkaar staan. Vóór half October zet men de tweejarigen op de bestemde plaats. Ook kan men het in het voorjaar doen, omdat op do verspeenbedden. waar ze dichter hij elkaar staan, gemakkelijker met wat turf strooisel er tussehen en wat dennentakken er over. tegen de win terkou ztjn te beschermen Het zyn in hoofdzaak Muurbloemen. Violen, Vcrgeetmijnietjes. Dulzendschoonen en Madeliefjes, die wij nu kunnen zaaien. Men moet er wel voor zorgen, dat de planten niet al te weelderig den winter ingaan Bestaat daar gevaar voor, dan moet men ze bljtyds nog eens verspeenen, waardoor de groei wordt geremd. FLORA. 4-JARIG KINDJE VAN VERDRINKING GERED Een 10-jarig meisje duwde hedenmid dag omstreeks 12 uur op Monnikendam een kinderwagen, waarin gezeten was het 4-jarig dochtertje van den heer en mevr. Rosier, Zuidsingel 58, alhier. De jeugdige kinderverzorgster lette een oogenblik niet al te goed op, de kinder wagen ontglipte haar en reed pardoes in volle vaart naar beneden, waar hij met inhoud en al onder water ver dween. De 19-jarige G. v. d. Klok, in dienst van de fa. Woerdman aan de Utrecht- schestraat. die het ongeluk zag gebeu ren, bedacht zich geen oogenblik. Hij sprong van zijn transportfiets, had nog de tegenwoordigheid van geest de porte monnaie met geld van zijn patroon in den boodschappenmand te werpen en sprong gekleed te water. Ondanks hel feit. dat de kleine in het wagentje zaï vastgebonden, slaagde v. d. Klok erin het kind in een minimum van tijd te be vrijden en behouden op het droge te brengen. Een woord van hulde aan den krani- gen redder is hier zeker op zijn plaats. PERSONALIA Onze vroegere stadgenoot, de heer H. H. Voskuilen is thans benoemd tol onderwijzer aan de Chr. school voor Volksonderwijs te Zaandam. WIJ ONTLEENEN HAAR GESCHIE DENIS AAN „OOST EN WEST" I>E KONINKLIJKE WATERLELIE VAN ZITD-AMEKIKA De koninklijke waterlelie van Zuid-Ame- rika. de Victoria Regia. werd ln 1801 doo* den Duitschen plantkundige Thaddaeus Hacnke ontdekt, toen h\j in een kleine kano de breede Amazonerivier afvoer om planten re zoeken. Hij was de eerste Europeaan, die deze indrukwekkende plant aanschouwde en de indruk, welke hy kreeg, was zoo machtig dat hij de knieën boog on God clankte het voorrecht te hebben dit scheppingswonder te mogen aanschouwen. Kort daarna stierf hij op de Philipijnsche eilanden en uit zijn nagelaten papleren bleek het vinden van de tropische plant in de Rio Mamaré in de Bollviaansche provin cie Moxos. Kort daarna maakte Bonpland er gewag van en in 1832 beschreef Poppig haar onder den naam Euryale Amazon lea. toen hy haar opnieuw ontdekte. Het jaar daafna bracht een Franscliman. d'Orbigny, haar naar Euro pa. na de plant op dezelfde plaats te hebben gevonden, waar Haenkc haar 32 jaren tevo ren had ontdekt. Een Enselsche geleerde Robert (later Sir Robert) Schomburgk. die Britsch Guyana doorreisde, vond de plant op 25 September 1836 in de Berbicerlviër en hem komt de eer toe den strijd te hebben aangevangen om dc koningin der waterlelies in cultuur te brengen. Hij zond een gekleurde teekening en geconserveerde bloemen naar Engeland In de vergadering van de British Association van 11 September 1838 werd de ontdekking bekend gemaakt. De botanicus prof. dr. Lindley determineerde haar en gaf haar. ter eeve van de toen regeerende jonge koningin van Engeland, den naam Victoria Regia. De levende plant, welke Schomburgk naar Georgetown bracht, stierf weldra na aan komst. Men gaf echter den moed niet op. In 1840 oogstte de Eugelschman Bridges zaad ervan in Bolivia, dat. hij in een flescli met vochtige klei naar Engeland zond. Uit de 25 zaden, welke te Kew aankwamen, ont kiemden er drie. die aanvankelijk goed groei den .maar alvorens tot bloei te komen stier ven. In 1849 slaagde een expeditie er in 35 levende planten naar Georgetown te brengen, maar ook deze stierven, eer de ge legenheid was ze te verschepen. Eindelyk zond men zaad In flesschen met schoon wa ter naar Kew. Op 28 Februari 1849 kwamen die aan. De zaden werden in speciaal ge bouwde kassen uitgeplant en op 8 Novem ber 1849 ontplooide de eerste plant met vor- steiyke gratie haar eerste bloem in de Vic- toriakas van den Hertog van Devonshire te Chats worth. Ook ln de beroemde tuinen van Kew bij Londen kwamen de uitgezaaide zaden tot bloei, waar ze in 1850 aan 179.000 bewonde raars de eerste blofmen vertoonden. Er bestaan twee soorten van deze water lelie. de Victoria Regia en Victoria Cruziana. waarvan de eerste de meest forsche is. Nog duurde het tot 1S61 voordat ook in de Hortus Botanicus tc Amsterdam de eerste zeven fraaie kelken van deze waterplant pronkten en thans wordt ze in dc meeste botanische tuinen van ons land aangetrof fen. Ook in Suriname kan men haar in den cultuurtuin bewonderen. Haar ronde drijvende bladeren zyn van Ij.; tot 2 meter in doorsnede en dc recht opstaande randen kunnen tot 20 cm hoog worden. Een enkel blad kan een gewicht van wel 150 pond torsen. De wït-crême bloemen, die 30 tot 45 cm. doorsnede kunnen berei ken. openen zich des avonds en verspreiden een ananasachtige geur. De tweede avond neemt dc bloem een rose tot roode kleur aan. Zoowel de drijfkracht- als de groeikracht van de Victoria Regia is belangwekkend en het behoeft geen verwondering te baren, dat deze schitterende plant een „koninklijke wa terlelie" wordt genoemd. FRED. OUDSCHANS DENTZ. met gas en electriciteit WATERPOLO. POLOWEDSTRIJDEN Belangrijke wedstrijd voor Neptunus. In Pesle's Bad worden vanavond dc volgende wedstrijden gespeeld: A.Z. en P.C. IOtter en A.Z. en P.C. IVNep tunus III. Otter is reeds kampioen cn 't gaat er nu alleen maar om of de Hilversummers zich tegen A.Z. en P.C. I als onge slagen kampioen kunnen handhaven. Donderdagavond wordt in het Sport fondsenbad de wedstrijd Neptunus II A.Z. en P.C. III gespeeld. In Zeist wacht Neptunus I Vrijdag avond een belangrijke strijd tegen Mooi Zeist I. Winnen onze stadgenooten dan zijn zij vrijwel zeker van het afdee- lingskampioenschap. Deze wedstrijd wordt gespeeld in het Zeister Natuurbad. AGENDA Sterhuis. Korte Beekstraat 4 ledereD avond van 19.00 tot 22.00 uur geopend. Zondags en feestdagen open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor alle meisjes toegankeiyk. Grand-Théatre. Maandag. Dinsdag, Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.30 u. (doorloopend). Matinee dageiyks 2.30 uur, Van 25 t.m. 31 Juli' „Watt en Halt Wati Dakloozen". Clty-Tlieater. Maandag. Dinsdag. Woens dag. Donderdag en Vrydagavond 8 uur. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8 30 uur (doorloopend). Matinee dagelijks 2.30 uur. Van 25 t.m. 31 Juli „D 388" een vllegfilm. Rembrandt-Theater. Aanvangstyden als boven. Geen matince's. Van 25 t.m. 31 Juli „Frau lm Strom". Tot eind Augustus Gildehuis Ten. toonstelling schilderijen en kunstnijverheid A.K.G. Geopend lederen dag (behalve Maan dag) van 10 tot 5 uur. Zondags van 10.30 tot 5 uur. 30 Juli St. Joriskcrk 8 uur Con cert Amersfoort's Mannenkoor. 2 Aug. 19.15 uur. Zwemwcdstry- den voor voetballers ln Pesie's bad. 5 Aug. 19 uur Raadsvergadering. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 30 Juli 21.35 tot 31 Juli 5.5S Maan 31 Juli op 14.41 (e.k.) onder 0.20

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3