Rechtspositie van Nederlandsche Vrijwilligers Het Geval-Belmonce 4 AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 30 JULI 1941 Bij de Duitsche Weermacht, de „Waffen- S.S." en het Legioen Het Verordeningenblad bevat vier verordeningen van den Rijkscommis saris vcor liet bezette Nederlandsche gebied, regelende de rechtspositie van de Nederlandsche vrijwilligers bij de Duitsche weermacht, de Waffen SS. en liet Nederiandsche Vrijwilligersle gioen. De eerste twee verordeningen handelen over het Nederlanderschap De eerste verordening luidt als volgt NEDERLANDERSCHAP Militaire of civiele dienst in den strijd tegen het bolsjewisme is geen vreemde krijgs- of staatsdienst. Het in desbetreffende wetsartikel bepaalde is op zoodanigen dienst nic> van toepassing. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging met te rugwerkende kracht tot op 22 Juni 1941. AFSTAND NEDERLANDERSCHAP De tweede verordening bepaalt, dat op Nederlanders, die in Duitschen dienst treden, het bepaalde in het des betreffende wetsartikel slechts dan van toepassing is. wanneer de betref fende persoon of. indien deze minder jarig is. zijn wettelijke vertegenwoor diger voor hem binnen een jaar, na dat hij in Duitschen dienst is getre den, verklaart, dat hij afstand doet van zijn Nederlanderschap. Een verklaring als hier bedoeld, dient te worden afgelegd tegenover den burgemeester der gemeente, in welker bevolkingsregister de betref fende persoon is ingeschreven of laat stelijk was ingeschreven. Is of was d° betreffende persoon in het centrale bevolkingsregister ingeschreven, dan treedt in de plaats van den burge meester het hoofd van de Rijksinspec tie van de Bevolkingsregisters. Het zelfde geldt, indien de betreffende per soon nog nimmer in een Nederlandseli bevolkingsregister was ingeschreven. Deze verklaring dient hetzij ten overstaan van de bovengenoemde in stantie. heizij schriftelijk aan haar te worden afgegeven; in het eerste geval wordt van de verklaring proces-ver baal opgemaakt: indien zij schrifte lijk wordt afgegeven dient de hand- teekening van hem, die de verklaring aflegt, door een daartoe op grond van de geldende rechtsvoorschriften be voegde instantie (dienst) of persoon te zijn eelegaliseerd. De genoemde instantie dient hem. die de verklaring aflegt, kosteloos een schriftelijke bevestiging te geven, dat cn wanneer hij de verklaring heeft af gegeven. De hierboven bedoelde verklaring heeft terugwerkende kracht tot op het tijdstip, waarop de betreffende per soon het Nederlanderschap zou heb ben verloren. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging met terugwerkende kracht tot op 10 Mei 1940. De termijn, bedoeld in den aanhef dezer verordening loopt tot en met 10 Mei 194-2. wanneer ric betreffende per soon vóór den da? van afkond-.gin? dezer verordening in Duitschen dienst ls getreden. NEDERLANDERS BIJ DUITSCHE WEERMACHT, ENZ. De derde verordening betreft den dienst van Nederlanders bij de Duit sche Weermacht, de „Waffen S.S." of het Vrijwilligerslegioen Nederland. Hierin is bepaald: Het verrichten van diensten door Nederlanders bij de Duitsche weer macht, cie „Waffen S.S." of het Vrij willigerslegioen Nederland levert niet ren der feiten, omschreven in de ar tikelen 101 tot en met 103 van liet Wetboek van Strafrecht, op. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging met terugwerkende kracht tot op 10 Mei 1940. SOCIALE VOORZIENINGEN De laatste verordening betreft ceni- ge sociale voorzieningen ten behoeve van vrijwilligers bij de Duitsche Weer macht, bij de „Waffen S S." en bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. Deze verordening luidt als volgt: AFDEELING I. ZEKERSTELLING VAN DE DIENSTBETREKKING Artikel 1. '1) De wederzijdsche rechten en verplichtingen, voortsprui tende uit een aiui.stbcrckking, v/elire een persoon, du tot het verrichten van militairen d.en'it wordt opgeno men in de Duitsche weermacht, de „Waffen S.S." of het Vrijwilligersle gioen Nederlanu. als werknemer hc-eft aangegaan, worden opgeschort zoo lang hij militairen dienst verricht, be houdens de afwijkingen volgens de leden 2 tot en rgpt 4. (2) Staat een werknemer, als be doeld in het voorgaande lid, in dienst betrekking tot het Rijk, een provincie, een gemeente of een ander publiek- techtelijk lichaam, dan ontvangt hij Ie: indien hij ongehuwd is, 80 pro cent; 2e: indien hij gehuwd is en a) geen kinderen moet onderhou den. 90 procent, bi minder dan drie kinderen moet onderhouden, 94 procent, c) drie of vier kinderen moet on derhouden, 97 procent, d) vijf of meer kinderen moet on derhouden, 100 procent. van hetgeen hij zoude ontvangen, wanneer hij geen militairen dienst zou verrichten. (3) Staat een werknemer niet in dienstbetrekking tot een der in het voorgaande lid bedoelde lichamen en keert de werkgever hem zijn loon ver der geheel of gedeeltelijk uit, dan kan de werkgever verlangen, dat het Rijk het aldus door hem uitgekeerde bin nen de in het voorgaande lid aange geven grenzen terugvergoedt. (4) De tijd, gedurende welken mili taire dienst is verricht, telt ten volle mee voor de berekening van den diensttijd, voor den overgang in een hoogere salaris- of loonschaal en voor het in aanmerking komen voor bevor dering. (5) De werkgever kan de dienstbe trekking niet opzeggen: evenmin kan hij een verzoek, als bedoeld in artikel 1639W van het Burgerlijk Wetboek, indienen. Het recht van opzegging blijft voor den werknemer onvermin derd bestaan. (61 Onder dienstbetrekking wordt in dit artikel mede begrepen de rechtsbetrekking van den ambte naar en van dengenc, die ter oplei ding is aangenomen. AFDEELING II Gezinsverzorging Artikel 2. (1) De verwanten van een lid van het Vrijwilligers legioen Nederland (verder kortweg ..vrijwilligers" genaamdL ontvangen ter voorziening in hun noodzakelijke levensbehoeften kostwimiersvergoe- dine. (2) De kostwinnersvergoeding draagt niet het karakter van open- barp armenzorg. Zij behoeft niet te worden terugbetaald. Zij is voor geen inbeslagneming vatbaar. Artikel 3. (li In geval van ver missing van een vrijwilliger wordt de kostwinnersvergoeding tijdens den öuuur dier vermissing ook verder ver leend. (2) Geraakt een vrijwilliger in ge vangenschap of wordt hij in neutraal buitenland geïnterneerd, dan wordt cie kostwinnersvergoeding tijdens den duur van de gevangenschao of van de interneering eveneens verder ver leend. Artikel 4. (1) Tot het ontvangen van kostwinnersvergoeding zijn ge rechtigd: le: de echtgenoote. alsmede de wettig en gewettigde kinderen van den vrijwilliger en tevens zijn met zijn echtgenoote samenwonende stief kinderen: 2e: de natuurlijke kinderen van den vrijwilliger, indien vaststaat, dat deze verolicht is hun onderhoud te verschaffen; 3e: de gescheiden echtgenoote -.ar den vrijwilliger, indien deze wettelijk verplicht is haar onderhoud te ver schaffen; 4e: de kleinkinderen en de pleeg kinderen van den vrijwilliger, als mede zijn niet met zijn echtgenoote sa m e n-w on e nd e s tie f k in de ren 5e; de bloedverwanten van den vrijwilliger in opgaande lijn; 6e: de broeders en zusters van den vrijwilliger; 7e: de schoonouders van den vrij williger; 8e: de stief- of pleegouders van der- vrijwilliger. (2) De in het vorig lid, onder 3 tot en met 8, genoemde personen zijn slechts dan tot het ontvangen van kostwinnersvergoeding gerechtigd, in dien de vrijwilliger tot den dag. waar op hij den militairen dienst aanving te verrichten, geheel of voor een be langrijk deel hun kostwinner is ge weest. Artikel 5. Een recht op kost winnersvergoeding bestaat slechts, voor zoover de voorziening in de noodzakelijke levensbehoeften niet of niet in voldoende mate is ver zekerd. Wat tot .noodzakelijke levens behoeften" moet worden gerekend, dient te worden vastgesteld door op redelijke wijze de voorheen bestaande levensomstandigheden van den ge rechtigde in aanmerking te nemen. (2) Het verleenen van kostwinners vergoeding mag niet er toe leiden, dat den gerechtigde voor de voorziening in zijn noodzakelijke dagelijksohe levensbehoeften meer middelen ter beschikking staan dan waarover hij voor het toetreden van den vrijwilli ger tot het Legioen kon beschikken. <3) Voor zooreel in de noodzake lijke levensbehoeften van den gerech tigde door diens eigen arbeid of uit diens eigen middelen of door derden, meer bepaaldelijk door zijn verwan ten, wordt voorzien, wordt geen kost winnersvergoeding verleend. Artikel 6. (1, Ieder gerechtigde moet zijn arbeidskracht inzetten ter voorziening in zijn noodzakelijke levensbehoeften. (2) De vraag, of het verrichten van een bepaalden arbeid redelijkerwijs van den gerechtigde kan worden ge vergd. wordt beoordeeld naar de voorheen door hem ingenomen le venspositie, zijn leeftijd, zijn ge zondheidstoestand. zijn huiselijke om standigheden en tevens, voor zoo veel doenlijk, naar de opleiding, welke hij voor zijn beroep genoten heeft. (3) Van vrouwen mag niet worden gevergd, dat zij voor de voorziening in levensonderhoud arbeid verrich ten, indien dit verrichten tot gevolg zou hebben, dat de geregelde opvoe ding harer kinderen daardoor wordt verstoord; ook overigens moeten de plichten van de vrouw, die het lei den van een huishouding of het ver zorgen van verwanten haar oplegt, in aanzienlijke mate in aanmerking worden genomen. Artikel 7. (1) Is een gerechtigde lid van een familie, dan dienen de overige familieleden hun middelen en krachten binnen de grenzen van het geen van hen kan worden gevergd ter beschikking te stellen van den gerechtigde ter voorziening in diens noodzakelijke levensbehoeften, ook al zouden zij naar de bepalingen van het burgerlijk recht niet verplicht zijn hem onderhoud te verschaffen. Het op deze wijze verschafte onderhoud wordt bij de toekenning van kost winnersvergoeding mede in aanmer king genomen. Bii de beoordeeling van de vraag, in welke mate van een familielid het verleenen van onder steuning kan worden gevergd, dient op de bijzondere omstandigheden van elk afzonderlijk geval te worden acht geslagen. (2) Tot een familie in den zin van het vorig lid behooren ec.htgenooten, bloed- en aanverwanten tot den vier den graad inbegrepen en personen, die een moreels verplichting tot het verstrekken van onderhoud tegen over den gerechtigde hebben. Artikel 8. De verplichting van derden tot ondersteuning van den gerechtigde blijft onverminderd be staan. Artikel 9. 1) De kostwinners vergoeding wordt volgens een aan den plaatselijken levensstandaard aange past tarief toegekend. (2) Behalve de vergoeding, vastge steld overeenkomstig het in het vorige lid bedoelde tarief, worden verstrekt; le: een huurbijslag; 2e: verzorging van zieken en van aanstaande moeders en kraamvrou wen 3e: een bedrijfssteun; 4e: voor minderjarigen: de mid delen voor hun opvoeding en voor het verkrijgen van een bekwaamheid, welke overeenkomt met hun aanleg en geschiktheid en de levenspositie hunner ouders; 5e: voor blinden, doofstommen en invaliden: de middelen tot het ver krijgen van een bekwaamheid: 6?: een bijdrage ter voldoening van hun verplichtingen, voortspruitende uit sociale verzekering; 7e: verdere ondersteuning. Artikel 10. (1Kostwinnersver goeding wordt slechts op gedaan ver zoek verleend. Het verzoek kan zoowel door den vrijwilliger als door dan tot het ontvangen van kostwinnersver goeding gerechtigde bij het hoofd kwartier van het Vrijwilligerslegioen ^ederland te 's-Gravenhage. Konin ginnegracht 22, worden ingediend. Bij het verzoek dient aannemelijk te worden gemaakt, dat de voorwaarden, die recht op het ontvangen van kost winnersvergoeding geven, aanwezig zijn, tenzij deze reeds bekend zijn. (2) De commandant van het Vrij willigerslegioen Nederland of de door hem aangewezen instantie beslist op het verzoek. (3) De uitbetaling der kostwin nersvergoeding geschiedt door het hoofdkwartier van het Legioen. Artikel 11. (1) De kostwinners vergoeding wordt opnieuw vastge steld, indien in de omstandigheden- welke tot de vaststelling daarvan hebben geleid, een verandering in treedt. (2) Het verleenen van kostwin nersvergoeding wordt gestaakt: le: voor zooveel de voorziening in de noodzakelijke levensbehoeften van den gerechtigde op andere wijze wordt verzekerd; 2e: indien de vrijwilliger uit den dienst bij het Legioen treedt. Artikel 12. (1) De vrijwilliger en degene, die kostwinnersvergoeding ontvangt, alsmede diens wettelijke vertegenwoordiger, zijn verplicht van iedere verandering in de omstandig heden, welke tot "het staken of het verminderen van de kostwinnersver goeding reden geeft, onverwijld ken nis te geven aan het hoofdkwartier van het Legioen. (2) Wanneer een verandering in de omstandigheden intreedt, stelt de commandant van het Vrijwilligers legioen Nederland of de door hem aangewezen instantie, na dengeen, die kostwinnersvergoeding ontvangt en. voor zoover mogelijk, ook den vrij williger te hebben gehoord, de kost winnersvergoeding, ook ambtshalve, opnieuw vast. Artikel 13. (1) De Commandant van het Vrijwilligerslegioen Neder land wordt hiermede gemachtigd, de vcor de uitvoering der artikelen 2 tot en met 12 noodzakelijke voorschrif ten in overeenstemming met den Se cretaris-generaal van Financiën uit te vaardigen. (2) Bij de vaststelling dezer uitvoe ringsvoorschriften wordt in het bij zender rekening gehouden met het Duitsche ..Einsatzfamilienunterhalts- gesetz" van 26 J-uni 1940 (R. W.B. I blz. 911), met de Duitsche ver ordening van 26 Juni 1940 tot uitvoe ring en aanvulling van die wet (R. W.B. I, blz. 912) en met de ter uit voering van die wet en van die ver ordening gegeven rondsehrijvens; de daarin vast te stellgn tarieven die nen, voor zooveel eenigszins mogelijk, overeen te stemmen met de in het Duitsche Rijk geldende tarieven. Artikel 14. De kostwinnersver goeding wordt verleend, voor zoover en voor zoolang voor dengene, die tot het ontvangen dier vergoeding ge rechtigd is, niet op andere wijze wordt gezorgd, een en ander onver minderd het bepaalde bij de artike len 5 tot en met 9. Artikel 15. De kostwinnersver goeding ten aanzien van ieden der Duitsche Weermacht en der „Waf- fen-S.S." blijft geregeld door de dien aangaande in het Duitsche Rijk gel dende voorschriften. AFDEELING III SLOTBEPALING Artikel 15. (1) Deze veror dening treedt in werking op den dag BUITENLAND Vragen van Roosevelt IN DE PERSCONFERENTIE President Roosevelt is in de giste ren gehouden persconferentie bui tengewoon terughoudend geweest. Op alle vragen betreffende de buiten- landsche politiek heeft hij slechts ontwijkende antwoorden gegeven. Ten aanzien van Churchill's rede waarin de Britsche premier verklaar de, dat de Ver. Staten den oorlogs brand naderen, zelde Roosevelt, dat hij die nog niet had gelezen. Over de Japansche expansie in Zuid-China en de kwestie van verde ren olie-export naar Japan zeide Roo sevelt, het beter te achten, daar thans niet over te spreken. Op de vraag, of hij den toestand op den Stillen Oceaan thans ernstiger acht dan op den Atlantische» Oceaan, weigerde Roosevelt een duidelijk antwoord te geven, zeggende, dat dergelijke ver gelijkingen onmogelijk zijn. Betref fende den eisch van senator Clark tot verovering van Zuid-Amerika, zei- de Roosevelt te hopen, dat niemand in Latijnsch-Amerika dit serieus zou opnemen. Besprekingen met Roosevelt President Roosevelt heeft de lei ders van Senaat en Huis van Afge vaardigden en den vice-president, Wallace, ontvangen. Na dit onder houd verklaarde de leider van de de mocratische Senaatsfractie, Barkley, dat Roosevelt een wetsontwerp over toezicht op de pers had behandeld. Roosevelt zal heden bij het Congres met het wetsontwerp een desbetref fende boodschap indienen. Bovendien zijn buitenlandsche poli tieke vraagstukken besproken. DOODVONNISSEN TEGEN LEGIONNAIRS Het militaire gerechtshof te Boe karest heeft een reeks doodvonnissen geveld tegen legionnairs, die in No vember 1940 in de militaire gevange nis van Julava en in de politie-ge- vangenis te Boekarest leden van het regiem-Carol en de hoogleeraren Jor- ga en Magdearu vermoord hebben. De meesten van deze beklaagden hadden ook deelgenomen aan den Januari- opstand van 1941. In totaal werden 21 legionnairs ter dood veroordeeld. Het vonnis kon echter bij velen hunner niet worden voltrokken, omdat zij voortvluchtig zijn. Gevecht op de Middellandsche Zee Britsclic Torpedojager tot zinken gebracht Italiaanscli Wecrmachtberieht 29 Juli Onze snelle marinevaartuigen, die tot steun gediend hadden van de vlootstrijdkrachten, welke in den nacht van 26 Juli de haven La Va- letta op Malta waren binnengedron gen, hadden op hun terugtocht een felle ontmoeting met lichte een heden en vliegtuigen van den vijand, waartegen Italiaanschc vliegtuigen op doeltreffende wijze optraden. Een Engelsche torpedojager werd door een torpedo van een onzer snelle marine- vaartuigen tot zinken gebracht, zoo als onze vliegtuigen konden waar nemen. Twee snelle marine-vaartui gen zijn niet op hun basis terugge keerd. Noord-Afrika: Tijdens een van onze aanvalsacties aan het front van Solloem, welke werd uitgevoerd op den middag van 27 Juli. maakte een Duitsche "afdeeling krijgsgevan- Genen en bracht zware verliezen toe aan vooruitgeschoven posten van den vijand, waardoor deze genoodzaakt werd zich terug te trekken. Aan het front van Tobroek heerschte leven dige activiteit van de artillerie aan beide zijden. Oost-Afrika: Activiteit van voor uitgeschoven posten en van de artil lerie in het gebied van Gondar. Gistermiddag deden Britsche vlieg tuigen van geringe hoogte een aan val op ecnige plaatsen op Sicilië. Eenige personen werden gewond en onbeteekenende schade werd aange richt. Onze jachtvliegtuigen kwamen tusschenbeidè en schoten op ongeveer 30 km. van Augusta een vliegtuig van het type Fighter brandend om laag. Het toestel stortte in zee. Een van onze duikbooten onder bevel van den luitenant-ter-zee Giacomo heeft in den Atlantischen Oceaan een tankschip, geladen met 7000 ton olie, tot zinken gebracht. KORTE BERICHTEN Buitenland Naar te Teheran bij geruchte verluidt, zou de Iraksche regeering- Madfai zijn afgetreden. In de Ver. Staten moesten bij manoeuvres van de 44ste legerdivisie in den staat Virginia, welke twee da gen hebben geduurd, 415 soldaten door de hcerschende ongewone hitte golf naar het hospitaal gebracht wor den. De schuld van Roosevelt bewezen COMMENTAAR IN DUITSCHE PERS Het geval-Belmonte staat in het middelpunt der belangstelling van de Berlijnsche pers. Onder opschrif ten als „Roosevelt's vervalsching be wezen", „Sensationeele onthulling van kuiperijen der Ver. Staten in Amerika", „De Boliviaansche regee ring door Washington aangezet om Duitschland te belasteren", publi- ceeren de bladen eerst de verklaring van den Boliviaanschen militairen attaché Belmont e voor de binnen- cn .buitenlandsche pers, alsmede de nieuwe nota van de rijksregeering aan de regeering van Bolivia, om dan zelf een standpunt te bepalen ten aanzien van dit ongekende voor val. De Völkischer Beobachter noemt het geval-Belmonte een scha kel in den keten van tallooze pogin gen tot bedrogpleging, die Washing ton sinds jaar en dag bedreven heeft om zijn doel, het betrekken van alle volkeren van Zuid-Amerika bij den Engelsch-Joodschen oorlog, te berei ken. Ditmaal echter is Roosevelt, ge dreven door grenzenioozen haat te gen Duitschland, iets te ver gegaan, zoodat hij terstond en volkomen -/oor de geheele wereld aan de kaak kon worden gesteld. Alle vreedzame vol keren, zoo vervolgt het blad, vooral echter Zuid-Amerika, 'hebben nu ge legenheid Roosevelt in zijn geheele onfatsoen, eerloosheid en huichelarij te zien blootgesteld. Wat gisteren je gens het volk van Bolivia gebeurd is, kan morgen of overmorgen elk ander Zuid-Amerikaansch land over komen. Zuid-Amerika wordt werkelijk met invasie bedreigd. Doch niet de invasie uit het verre Europa, welke een volkomen waanzin zou zijn, doch de invasie van het Joodsche imperia lisme van New York en Washington dat zich ten doel gesteld heeft alle kleine en zwakke landen, die zich niet kunnen verweren, van hun vrij heid te berooven en tot willooze ob jecten van uitbuiting te degradesren. De Berliner Börse n-Z e i- tung trekt uit het feit, dat een of ficieel vertegenwoordiger van een Zuid-Amerikaanschen staat geen an dere mogelijkheid meer ziet de waar heid tot haar recht te laten komen dan door voor de geheele wereld te verklaren, dat de regeering van zijn harer afkondiging met terugwerken de kracht tot op 22 Juni 1941. (2) Aan leden van de Duitsche weermacht en van de „Waffen-S.S.", die tusschen 9 Mei '1940 en 22 Juni 1941 hun dienstbetrekking in ver band met de oproeping hebben ver loren, worden bij het verlaten van den militairen dienst met recht van voorkeur door de arbeidsbureaux be trekkingen aangewezen. land liet slachtoffer van een ge meenschappelijke vervalsching is'ge worden, kenmerkende conclusies voor de „vrijheid" van bepaalde landen van het westelijk halfrond. Overal ter wereld, zoo schrijft het blad. waar de zin voor fatsoen en gerechtigheid nog niet volledig onderdrukt is, moet deze gebeurtenis het grootste opzien baren, vooral in de Zuid-Amerikaan- sche landen, die tegenover de op af persing lijkende eischen van het dol- lar-imperialisme nog een gevoel voor vrijheid en nationale waardigheid bewaard hebben. Hun moet 't thans duidelijk zijn, van welken kant hun zelfstandigheid bedreigd wordt, n.l van Noord-Amerika uit. waar een man de volledige moreele verant woordelijkheid draagt, van wien het nageslacht eens zal oordeelen, dat er nooit in een belangrijk tijdperk een man geweest is, die een groot land erbarmelijker en gewetenloozer re geerde. DUITSCHE NOTA AAN ZUID- AMERIKAANSCnE STATEN De vertegenwoordigers van het Duit. sche Rijk in de Zuid-Amerikaansche staten hebben in opdracht van de Rijksregeering de regeeringen der SpaanschAmerikaansche staten in kennis gesteld van de nota, welke de Duitsche zaakgelastigde te La Paz aan de Boliviaansche regeering wegens haar optreden tegen den Duitschen gezant aldaar heeft gericht. Deze nota luidt als volgt: „Namens de Rijksregeering heb ik de eer hierbij een copie in te sluiten van een nota. welke de Duitsche zaakgelastigde te La Paz aan de Bo liviaansche regeering wegens haar optreden tegen den Duitschen gezant aldaar heeft gericht. De Rijksregee ring acht het juist, de aandacht der regeering te vestigen op het in de nota weergegeven voorval, dat in het internationale verkeer zonder weerga Sensationeele Onthullingen aangekondigd OVER ACTIE VAN DE V.S. In bevoegde kringen te Berlijn heeft men, volgens United Press, me degedeeld, dat de Duitsche regeering binnenkort „sensationeele onthullin gen'' over de Amerikaansche econo mische doordringing in Zuid-Amerika zal doen. De Duitsche regeering bezit aldus deze bevoegde kringen, een aantal documenten, waarvan gezegd wordt, dat zij „het economische im perialisme van Washington, dat zich in Zuid-Amerika tracht in te dringen op juiste wijze aantoonen". Nederland zendt Ambulance Gierend suizen de projec tielen over het slagveld, ratelend spuwen mitrailleurs hun kogelregens, hoog laaien de vlammen van het krijgs gewoel. In liet Oosten is een gigan tische strijd ontbrand. Na tuurlijk worden daar wonden geslagen Maar ook geheeld; er moet hulp geboden worden. Natuurlijk zal ook Nederland een ambulance uitzenden. Ncdorlanders, de vrijwilligers van onze ambulance doen een beroep op u. Helpt deze dappe re mannen en zendt uw bijdra gen in, stort deze op giroreke ning no.: 87600. Reeds snellen Roode Kruis mannen toe. Gewonde strijders worden liefderijk opgenomen, er word; niöt gekeken of het vriend of vijand ls, zoodra de strijder buiten gevecht gesteld is. Zoo verricht het Roode Kruis zijn zegenrijken arbeid op hei slagveld. Het is de plicht van ieder, mede te werken, opdat deze arbeid zoo intensief mo gelijk kan geschieden. Finsch-Britsche Betrekkingen Sluiting Finsch gezantschap Het Finsche ministerie van Buiten landsche Zaken deelt mede, dat het Finsche gezantschap te Londen zijn werkzaamheden tot nader order moet staken op grond van den verander den toestand. De Finsche regeering zou gaarne vernemen, in hoeverre de Britsche re geering met betrekking tot de werk zaamheden van het Britsche gezant schap te Helsinki deze opvatting deelt. Opgeheven Saldi-Blokkeering SPAANSCHE FONDSEN VRIJGEGEVEN Het Amerikaansche ministerie van Financiën heeft, volgens de S.P.T., de Spaansche regeering officieel mede gedeeld, dat de blokkade van Spaan sche saldi in de Vereenigde Staten is opgeheven. Hierdoor zijn transac ties, welke met Spaansche vermogen of door Spaansche onderdanen in de Ver. Staten worden gevoerd, weder om toegelaten. Deze maatregel is een gevolg van de door de Spaansche regeering ter stond na het bekend worden van het blokkadebesluit, met de regeering der Ver. Staten gevoerde onderhall- delingen. REORGANISATIE FRANSCHE REGEERING? Het blad Paris Soir meldt, dat in welingelichte kringen te Vichy wijziging van het kabinet wordt ver wacht. Waarschijnlijk zullen nog deze week beslissende onderhandelingen over een algemeene reorganisatie van de regeering worden gevoerd. AFGHANISTAN NEUTRAAL Volgens berichten uit Kaboel aan de S.P.T. heeft de regeering van Af ghanistan een verklaring gepubli ceerd, waarin zij haar neutrale hou ding in het huidige conflict beves tigt. KERKNIEUWS Algemeene Synode NED. HERVORMDE KERK De zitting werd voor een groot ge deelte in beslag genomen door de behandeling van het wetsontwerp inzake de rechtspositie en bezoldi ging der predikanten. Namens de commissie, die de consideratiën der kerk over deze materie te verwerken had, bracht ds. Boonstra het eind rapport uit. De conclusie van het rapport luidde: De behandeling van de consideratiën der kerk over de onderhavige ontwerpen op te schor ten; de consideratiën der kerk met dit rapport over te brengen naar de commissie van ontwerp met verzoek hierop haar advies te willen ver strekken tegen een datum, door de vergadering aan te wijzen; dit advies te doen toekomen aan de leden van de vergadering ter kennisneming; de gewone vergadering der algemeene synode van het jaar 1941 tot beëin diging van de behandeling in 2de lezing van de ontwerpen te verda gen tot een wederom door de verga dering te bepalen datum. De conclusie van het rapport werd aanvaard. De bijeenkomst werd verdaagd.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4