Concert De winkelier neemt vacantie SPORT „Der deutsche Film" Verbouwt veel stoppel gewassen OVERZICHT DER DISTRIBUTIE-ARTIKELEN AGENDA AMERSFOORTSCHE COUftANT DINSDAG 5 AUGUSTUS 941 in het Openluchttheater OPTREDEN VAN HANS SCHEIFES MET ZIJN ORKEST Bij het eenige weken geleden door Amersfoort's Mannenkoor in sa menwerking met de Orkestvereeniging in het boschtheater „Birkhoven" gege ven concert, was 't voor velen een openbaring, hoe mooi dit theater is en welk een prachtige gelegenheid voor uitvoeringen in de open lucht onze stad met dit theater bezit. Het heeft eigen lijk maar één gebrek: het is veel en veel te weinig bekend bij de Amersfoorters omdat het veel te weinig gebruikt wordt. In samenwerking met het bestuur van V. v. V. hebben eenige vooraanstaande personen uit het Amcrsfoortschc veree- nigingsleven getracht, om dit euvel te verhelpen en voor de burgerij het boschtheater tot een geliefkoosd plekje in de zomermaanden tc maken. En er bestaat goede hoop, dat in het volgende ;jaar geregeld uitvoeringen van allerlei 'soort in het boschtheater worden gege- jven. Maar ook nog dezen zomer is V.v.V. erin geslaagd, de burgerij een uitvoe ring in „Birkhoven" aan te bieden: Hans M. Scheifes hoopt er Vrijdag met zijn Collegium Musicum instrumentale ,et vocale voor U te musiceeren. Leden van de Orkestvereeniging hebben zich bereid verklaard hun medewerking te verleenen. Met koor en orkest is reeds ijverig gerepeteerd en deze avond be looft iets goeds te brengen. Het pro- gramma vermeldt werken voor koor en orkest van Heinrich Sohütz en J. A. P. Schultz, verder een suite voor strijkers \van Couperin. een Sinfonietta van Mo- Znrt. En als bijzonderheid mag wel wor den vermeld de medewerking van me vrouw I. BresterGebensleben. die Mozart's motette ..Exultate" met orkest begeleiding zal zingen. Ls de medewerking van een soliste nieuw voor een concert in „Birkhoven", nieuw zal voor velen ook zijn het slot stuk van 't programma: de orkeslsuite „Oud-Amen foor t" van Hans M. Schei fes. In dit in 1938 geschreven groote werk getuigh.de componist van zijn lief de voor onze stad en zingt van haar oude pleinen en straten, waarin dartel de kinderen spelen, teekent do magi strale St. Joriskerk in forsche klanken, droomt een serenade op de wallen on sluit met een pittige mnrsch. Een aardig stuk programma-muziek, waarin de lo cale kleur zeker zal interesseeren. Houdt U Vrijdag. 8 Augustus, (of bij slecht weer Zaterdag 9 Aug.) vrij'' Het concert, begint om 7 30 n m precies en zal omstreeks 9 uur geëindigd zijn. GESLAAGD Te Utrecht slaagden voor het Mulo diploma B de dames Jop Slotema, Sary v. Driel en Nel Hey, alhier. Amersfoort is altijd een nijver stadje geweest. De menschen die door de stad fietsen schijnen altijd haast te hebben; de stoplichten vinden ze een kruis, ten minste als de kleur van het licht rood is. Is het oranje getint, dan denken de meesten: daar kunnen we nog net mooi doorheen; voor oranje doen de trouw op de hoeken der straten geposteerde agen ten wel een oogje dicht! Zoo'n haast hebben hier de menschen, dat ze zelfs een bekeuring willen trotseeren. Maar op het oogenblik is er iets gaan de, dat allen lof over de werklust der Amersfoorters teniet doet. Een ver schijnsel dat zich nog nooit heeft ver- toond, maar dit zich nu voor den eer sten keer voordoet, en waarschijnlijk chronisch zal zijn. De winkeliers nemen n.l. vacantie! Wie heeft daar ooit van gehoord? Wij zijn gewend dat de win kels altijd voor ons open staan, en vin den het al erg genoeg dat dit Zondags niet het geval is. De mecsten onzer den ken bovendien, dat ook de winkeliers den Zondag verfoeien, omdat ze dan niets verdienen. En nu nemen ze zoo maar ineens vacantie. Ze hangen bord jes voor de ruiten met de opschriften: „Van 4 tot 11 Augustus gesloten", „We gens vacantie van het personeel is deze zaak tot 11 Augustus gesloten", alsof het maar niets beteekent dat de klan- ten een week lang zonder biscuits, soda, en andere noodzakelijke levensbehoef ten moeten zitten. Wij hoorden van huisvrouwen al eenige kenteekenende re acties. als „Nou, ik ga naar een ander toe" of „Ik zal maar een voorraad in slaan" (alsof ze dat nog niet gedaan hebben!). Maar de winkelier is en blijft stom. Hij zit in zijn „ivoren toren", en trekt zich van die zenuwachtig doende men- I schen niets aan: niet de klant is nu ko ning, maar hijzelf.- „Zeventien jaar lang heb ik geen vacantie gehad", vertelde ons een bloemist. „Begrijpt U, dat ik me zoo blij voel als een kind, dat ik nu een paar dagen niets hoef te doen?" Wij begrepen het. en denken dat de meeste lezers het ook wel zullen begrij pen. En wat ons betreft, de vacantie,zij den altijd werkenden winkelier van harte gegund. Hoofdredacteur-directeur F. W. M. HALEWIJN. Chef-redacteur G. A. WI1.LINGE. Stads- en sportredacteur D. J. KEKKé, allen te Amersfoort. Redacteur en Kunstverslaggever W. G. VAN MA AN EN, Huis ter Helde. DE DIEFSTAL VAN KONIJNEN EN RIJWIELBANDEN In ons blad van gisteren maakten wij reeds melding van een diefstal van ko nijnen en rijwielbanden. Bij nader on derzoek bleek dat de dief ook het per ceel. in den tuin waarvan hij de konij nen had buit gemaakt, mei een bezoek had vereerd, na op de bij dergelijke lieeren gebruikelijke wijze. nl. door ccn ruit in te slaan, zich toegang te hebben verschaft. Vermist wordt er evenwel niets. Als verdacht van beide diefstallen ar resteerde de politie gisterenavond laat zekeren K.. op wien eenige rijwielban den werden gevonden, welke hij zeker niet op rechtmatige manier in zijn be zit heeft gekregen. De man, die in be waring is gesteld, zal nog nader aan den tand worden gevoeld. DIEFSTALLEN Ten politiebureele werd aangifte ge daan van diefstal van vijf rijwielen Een bewoner van een perceel aan den Wests in.eel deed aangifte van diefstal van eenige broodbonnen. Een bewoner van een nand aan de KI. Konpel kwam bij de H. Hermandad zijn nood klagen, omdat te zijnen na- dcole twee zwempakken waren gestolen, welke op een lijn te drogen hingen. LICHTZINNIGE KANTOOR BEDIENDE Eon negentienjarige kantoorbediende snorde op een motorfiets door de Lan- eestraat. evenwel in verboden richting. De noli'ie hield het iongmensch aan: bij haar verzoek om zijn rijbewijs even te toonen. stond de jongeman met den mond vol landen. De agent schreef toen twee processen-verbaal in zijn boekje. WIELRENNEN. DE WEGKAMPÏOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND Zondag 10 Augustus worden op een afgesloten parcours bij Zandvoort. de wegkampioenschappen van Nederland gehouden en evenals het vorige jaar be loven deze een evenement op wieier- gebied te worden. In de afdeeling der am deurs meldden zich reeds nicer dan 150 deelnemers. Ook bij de groep der beroepsrenners en onafhankelijken mankeert om zoo te zegeen geen renner van beteekenis. Als een merkwaardigheid zij ver meld, dat de baankamninen Arie van Vliet zich ook voor het wegkampioen- schao heeft aangemeld, De start der amateurs vindt plaats Zondag 10 Augustus des ochtends te 12 uur bij het Casino waar zich ook de eindstreep bevindt. De afstand bedraagt 53.92 Km. of wel 4 ronden. De beroeps- renners en onafhankelijken. die zeven maal het parcours moeten afleggen, ziinde 94,36 Km., vertrekken om 2.30 u. eveneens van het Casino af. Houdt U van schaken? Volgt dan de interessante schaak- ruhriek in ons Zaterdagmimmer onder redactie van een plaatse lijke deskundige. Voor beginners en gevorderden beiden. leerzame partijen. De Duitsche film-industrie voorziet op het oogenblik een groot deel van Europa van haar producten. En hoewel er talrijke oudere films over de diverse landen worden gedistribueerd, moeten wij toch een groote bewondering heb ben voor de huidige Duitsche filmpro ductie, al zouden wij alleen maar spre ken van de kwantiteit. Dat echter ook de kwaliteit meermalen op hoog peil staat, zal niemand ontkennen. Zoowel op het gebied van de historische als van de psychologische en ontspanningsfilm neemt. Duitschland een vooraanstaande plaats in onder de landen waar de film productie werkelijk een industrie is ge worden. Voor een groot deel is dit on getwijfeld te danken aan de knappe ci neasten en regisseurs, als Ucicky, Pro fessor Fröhlicn, Prof. Ritter, om maar eenige namen te noemen. Wij ontvingen dezer dagen een exem plaar van het Zeitschrift für Filmkunst und Filmwirtschaft „Der Deutsche Film", een typografisch prachtig uitge voerd boekwerk, waarin behalve unieke foto's uit diverse films en val vele ac teurs eenige zeer lezenswaardige arti kelen voorkomen van vooraanstaande regisseurs en andere autoriteiten op het filmgebied. Ter kenschetsing vertaalden wij ccn gedeelte uit een artikel van Prof. Karl Ritter. die schrijft over Re portage- en speelfilm. „Toen ik de eerste voorbereidingen voor mijn nieuwe U.F.A.-film „Uber alles in der Welt" begon te treffen" aldus Prof. Ritter werd. mij van de meest niteenloopende zijden gevraagd naar de soort van het onderhavige werk „Wordt het nu oen „speelfilm" of weer een reportagefilm"?, zoo klonk het meestal En deze telkens terugkeerende onderscheiding tusschen reportage- en speelfilm schijnt alleen maar op een misverstand te berusten. Als men onder speelfilm een film wil verstaan, die een onverbrekelijke pry- cho'ngische handeling weergeeft, welke aan de schrijftafel werd bedacht, en het dramatisch element, van het draaiboek, de onbegrensde technische mogelijkhe den van camera, microfoon on de fan tasie van onze architecten bewust uit buit. slechts met het doc-1 het zuivere amusement, een film die waarschijnlijk of onwaarSchjjnliik mag zijn en als men onder reportagefilm 3000 meter werkelijkheid, levensweergave en ware gebeurtenis verstaat, dan is inderdaad het onderscheid tusschen speelfilm en reportagefilm terecht gemaakt. Dan is het voor mij een compliment, zooals ik niet mooier kan wenschen, als mijn films „Urlaub auf Ehrenwort", „Verrii- ter". „Patrioten", „Unternehmen Mi chael" en tenslotte „Pour Ie mérite" als reportagefilms worden aangemerkt, als films die aan tijd zijn gebonden en wel ker onderwerpen, juist doordat ze aan lijd gebonden zijn, door mij werden op genomen. En toch: Ik heb zelf nooit het onder scheid tusschen. reportage- en speelfilm opzettelijk bemaakt. Want ik ervaar de film als kunst van onze eeuw, die toch allereerst ertoe moet dienen, dat gene te verdichten en uit te drukken, wat onze tijd oplevert aan dramatisch beleven en aan het lot dat iedereen treft." En even verder zegt Prof. Rit ter nog: „Wij belanden bij beide films tenslotte toch op dc groote vtaag naai de innerlijke waarheid, die bet crite rium niet voor speel- of reportagefilm, maar voor de goede of slechte film is." Zonder twijfel een belangrijke ver klaring van deze autoriteit. En zoo ko men er meer voor in dit blad, dat mede door de prachtige foto's een waardig beeld vormt van wat de Duitsche film industrie heeft bereikt. v. Maanen. De rijkslanctbou','.-consulent voor Utrecht cn Z.O. Noord-Holland, dr. C. K. van Daa- len. schrljlt ons: De behoefte aan veevoeder ls van dien aard. dat zooveel mogelijk stoppelgewassen gezaaid moeten worden. Men mag echter cleze teelt niet een zoodanige uitbreiding geven, dat daardoor de zaaitijd van het wintergraan teveel naar den winter verscho ven moet worden. October is en blijft voor wintergraan de zekerste maand. In verband met het tekort aan stikstof- mest zal men in de eerste plaats denken aan vlinderbloemigen. Wikken De gewone inlandsche en de Negro-wikken zijn uitnemende stoppelgewassen voor de kleigronden. Men zaait op rijen van 25 cm. tegen IJ/, a 2 hl. per ha. Helaas is de prijs van het zaad zeer hoog. De fijne buitcnland- sche wikken voldoen minder goed. Men kan verder een mengsel van 60 kg wikken met 100 kg. Adelaar ha ver zaaien, wat ook op de zandgronden een goed gewas oplevert, zonder stiksïofbemeBtlng. Wikken houden niet van kalkarmen grond. Klein grauwe of blauw pel- erwten met duivebooncn. Men zaait een mengsel van 120 kg. blauw- peulerwten of 80 kg. klein grauwe met. 80 kg. dulveboonen. De boonen dieuen lu de eerste plaats als steunpunt. Stikstofbemesting is niet noodig. Mergstamkool. Op de klei voldoet, mgrgstamkool beter dan '.mollen, welke laatste in de herfst te reinicn zijn van aanhangende klei. Merg stamkool moet of achter de ploeg of mei. de hand gepoot, worden. Het is noodig om de planten achter de ploeg zoodanig aan te drukken, dat ze rechtop blijven .-taan. De aanslag valt gewoolijk mede. Plaat^fètasd 50x35 cm op bemest. 40x30 cm. op onbe- mesl land. Op het zand teelt men per koe zoo mogelijk 3J are. Znow '1 op klei als op zand is mergstam kool zeer dankbaar voor een stikstof- en een matige kaligift of voor glerbeinesting. Deze wordt voor het ploegen toegediend. Op de klei mag men het oogsten met het oog op de grondbewerking niet te lang uit stellen. Het gewas kan zeer goed Ingekuild worden. Stoppel knollen. Van dit. gewas hebben we enkele variëtei ten. waarvan op het oogenblik echter weinig zaad beschikbaar is. Wie wat zp.ad van Jobe of Ovenjselsche halflange heeft, doet ver standig dit afzonderl jk uit te zaaien en er het volgend Jaar zaad van te winnen. Bij het. gebruik van goed zaad Is per ha. 2 a 2'.: kg, zaad noodig als men in het wild zaait. Mot. de egge wordt gedund. Uitste kende resultaten worden verkregen bij rijen- teelt, mits zeer ondiep wordt gc/iiaid. Men v 'brulkt daarvoor de zand vorentrekkers of bindt zakkegoed om de scherpe vorentrek ker' ter» einde een te groote diepgang te voorkomen. Sleepvoetjes aan de vorentrek kers ter regeling van de diepgang kunnen niet genoeg worden aanbevolen. Ze worden door rewone smeden gemaakt. Een model is op Catharijnekade 5. Utrecht, aanwezig. Rijonafstand 25 cm. Men dunt, de vroeg gezaaide planten op 15 cm. en laat gezaai de op 10 cm. De grond wordt met een schol- fel tuig los cn onkruidvrij gehouden. In het Gooi. wordt in het wild gezaaid en met de hak gedund en de grond bewerkt. Op deze vv ze krijgt men bij ruimen stand zeer zware knollen. Vroeg ze. en heeft groote voordeden. De opbrengst ordt hooger. terwijl tie oogst wordt vervroegd. Dit geeft gelegenheid de rogge op tijd te veld te brengen. De vroege knollen worden ingekuild, aangezien de oogst vóór tie staltijd valt. De opbrengst van VETKAART Bons No. 26 en 27. 250 Gram boter per bon (22t£ cent re ductie). Geldig van 3 Augustus t.m. 20 Augustus. BOTERKAART Bons No. 26 en 27. 250 Gram boter per bon. Geldig van 3 Augustus tm. 20 Augustus. VLEESCHKAART Bon 23 „vleesch". y. Rantsoen vleesch of vleeschwaren. Geldig van 3 Aug. t.m. 9 Augustus. Bon 29 „vleeschwaren". 1 Rantsoen vleesch of vleeschwaren. Geldig van 3 Aug. t.m. 9 Augustus. BROODKAART Bon 29-4. 4 Rantsoenen brood oi gebak. Geldig van 3 Augustus t.m. 9 Augustus. Bon No. 29. 1 Rantsoen brood of gebak. Geldig van 3 Augustus t.m. 9 Augustus. GEBAK. Bon No. 29-4. 1 Rantsoenen. Geldig van 3 t.m. 9 Aug. Bon No. 29. l Rantsoen. Geldig van 3 t.m. 9 Aug. BLOEMKAART Bon No. 10. 50 Gram brood of t/„ rantsoen gebak, of 35 gr. tarwebloem, of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. Geldig van 12 Juli t.m. 10 Augustus. AARDAPPELEN Bon „29 reserve". 3 Kg. Geldig van 3 Aug. t.m. 9 Aug. DISTRIBUTIEKAART ALGEMEEN KAAS. Bon ..29 kaas". 100 Gram. Geldig van 3 Augustus t.m. 9 Augustus. Bons 26. 27, 28 en 29. 100 Gr. per bon. Blijven geldig tot en met 9 Augustus. SUIKER. Bon No. 105 „algemeen". 250 Gram. Geldig van 3 Augustus t.m. 9 Augustus. JAM enz. Bon No. 103. 500 Gr. geldig van 14 Juli t.m. 10 Aug. KOFFIE en THEE Ben No. 104 250 Gram koffiesurrogaat. of 40 gram thee (voorzoover voorradig). Geldig van 19 Juli t.m. 16 Augustus. rijst. of i(jstmeel, rijstebloem of rljstgries of gemengd meel. Bon No. 102. 250 Gram. Geldig van 12 Juli tot en met 10 Augustus. Voor kinderen geboren na 1 Juli "37 Bon A rijst v. d. papkaart (bl voor 250 gr. rijst enz. Geldig van 14 Juli t.m. 10 Augustus. HAVERMOUT, of havervlokken, haverlUoem. aard- appelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. Bon No. 44. 250 Gram. Geldig van 12 Juni tot en met 10 Augustus. Voor kinderen geboren na 1 Juli '37 Bon A havermout voor 250 gr. haver mout enz. Geldig van 14 Juli t.m. 10 Augustus. MAIZEN A. of grlesmeel of sago of aardappel meel of een hoeveelheid puddingpoe der of puddlngsauspocder, welke 100 gr zetmeel bevat. Ben No. 55. 100 Gram. Geldig van 12 Juni tot en met 10 Augustus. GORT. gortmout of grutten. Bon No. 45. 250 Gram. Geldig van 12 Juni tot en met 10 Augustus. MACARONI. vermicelli of spaghetti. Bon No. 54. 100 Gram. Geldig van 12 Juni tot en met 10 Augustus EIEREN. Bon „29 eieren". 1 Ei. Geldig van 3 Aug. t.m. 9 Aug. MELK Bon No. 29. 1 yx Liter. Geldig van 3 Augustus t.m. 9 Aug. Voor kinderen t.m. 3 jr. 7 L, en voor kinderen t.m. 13 jaar 3i/2 L. ZEEP. Huishoudzeep 120 gram Zachte zeep 160 Zeeppoeder 250 Eenheldszeep 150 Zachte ze oppaste 300 Vlokkenreep 125 Zelfw. waschmlddel 250 Vloeibare zeep 200 Bon No. 106. Geldig tot en met 31 Augustus. SCHEERZEEP. ïon No. K v. d. textielkaart. ?er bon 50 gr. of tube of pot. Geldig van 1 Mei tot en met 31 Augustiu. BRANDSTOFFEN HAARDEN en KACHELS. Per bon 1 eenheid. Bon 01 t.m. 03 van kaart J en bon 01 t.m. 04 van kaart K. Geldig t.m. 31 Dec. Een eenheid turf op bon 05 tan. 07 van kaar- J en 05 t.m. 08 van kaart K. geldig t.m. 31 Dcc. CENTR. VERWARMING Een eenheid per bon. Bon 01 t.m. 11 van kaart L. Geldig t.m. 31 Dec. Kookdoeleinden. Bon 04 KF. geldig van 1 t.m. 31 Aug. Een eenheid p°r bon. Generatoren. Bon .generator -anthraclet zevende pe riode'. geldig van 1 t.m. 31 Aug. Per bon 1 H.L. (max. 75 kg.» anthraclet- nootjes of 50 kg. turlcokcs. Bon „ge nera torturf zesde periode" voor 50 st. baggerturf. PETROLEUM Alleen voor hen die daarvoor vergun ning hebben Bon ?eriode 11. van bonkaart M en O. uitsluitend voor koo'.doeleinden. 2 Liter, geldig van 16 Juni t.m. 10 Augustus. HONDENBROOD Bon No. 12. Voederkaart v. honden. Geldig van 1 t.m. 31 Augustus. Groep l 10 üg: groep 2 10 kg.: groep 8 «g groep 4 5 kg.; groep 5 4 kg groep 6 8 kg. KATTENBROOD Bon No. 12 Voederkaart v. katten. li/» Kg. Geldig van 1 t.m. 31 Augustus. S.V.P. UITKNIPPEN EN BEWAREN In de tweede helft van Juli. begin Augustus gezaaide knollen ls aanmerkelijk hooger dan bij zaaien op 10 Augustus. Men kan tot half Augustus doorgaan met zaaien. Laat ge- zanlde knollen geven naar verhouding meer loof en minder knol. De zandboer zaait zoo mogelijk per koe ten minste 7 are knollen. Knollen zijn zeer dankbaar voor een gier- bcmestlng. Heeft men geen gier. dnn wordt een matige hoeveelheid kalizout 40 K en zoo mogelijk 200 kg. kalkammonsalpeter per hn. gegeven b(j het zaaien. Stikstof bevordert de ontwikkeling van het eiwitrijk loof, terwijl het gewas later af sterft. Bij laat zaaien is de stlk3tofbehoefte ge ringer dan bij vroeg zaaien. Boterzaad. Boterzand heeft het voordeel nog tot ein de Augustus gezaaid te kunnen worden. Het eischt een vruchtbaren grond. Op schraal land schiet het te vlug ln het zaad en geeft te weinig massa. Boterzaad moet vroeg geoogst worden. Zoodra bet bloeit, wordt de smakelijkheid minder. In gekuild boterzaad wordt minder gaarne gegeten. Spurrie. Aangezien spurrie weinig mest vraagt, zal dit gewas weer in beteekenis toenemen. Spurrie eischt een fijn bewerkt, vlak zaal- bed. Men gebruikt per ha. 20 kg. zaad. dat breedwerplg wordt uitgestrooid en daarna luecêgd en gerold of gesleept. Zoodra de spurrie gaat bloeien, wordt ge maaid. Spurrie wil goed groeien op gronden met lagen kalktocstand. Hoofdpijn- Kiespijn OOO llli/nfiazdrfei Helpen veilig en vlug Doos lOen 50ct TOERISME IN EIGEN LAND De eerste binnenlandsche generale reis der Nederlandsche Reisvereeniging, die zoo juist ten einde is en een vlot verloop heeft gehad, heeft tal van land- genooten in de gelegenheid gesteld ken nis te doen nemen van het fraaie land schap van Zuid Limburg of de kennis making met deze aan natuurschoon zoo rijke streek te hernieuwen. Het aantal deelnemers bedroeg ruim 150, die te Valkenburg in een vijftal hotels waren ondergebracht. In één week tijds heeft dit groote N.R.V.-gezelscbap, waarvan als algemeen leider de Heer A. Ca Dijk man optrad, verschillende mooie wan delingen gemaakt. De verschillende wandelingen waren met zorg uitgeko zen en voerden óf langs de dartele Geul met zijn vele schilderachtige plekjes, óf via fraaie wandelwegen met prachtige vergezichten en het oog bekorende pa norama's. naar mooie punten in de om geving. Naast deze excursies zijn ook aan verschillende bezienswaardigheden bezoeken gebracht. „DE MENSCH VAN HENGELO" In 1935 werd in Twente een vondst gedaan, welke Nederland een voorhis torisch mensch bezorgde. Bij het graven van een petroleumhaven in Hengelo werd n.l. de schedel gevonden van een jong-diluvialen mensch. De deskundi gen schatten den ouderdom van dezen schedel op 15.00 a 20.000 jaren en de wetenschap, die zich met de prae-histo- rie bezig houdt, betitelt de vondst se dertdien als de „mensch van Hengelo". Deze schedel was niet het eerste voor werp uit de Oudheid, dat uit den Twentschen bodem werd opgediept. Twente is er zelfs verrassend rijk aan. Zoo zijn er, jaren geleden, verschillen de urnen opgegraven uit een vrij uit gestrekt Germaansch grafveld, gelegen in de buurtschap Haarle, onder de ge meente Tubbergen. Uit he.t type van de vondsten werd afgeleid, dat men te doen had met een grafveld van een Ger- maanschen stam, welke hier omstreeks de eerste eeuwen na Christus geboorte moet hebben geleefd tot ongeveer 400 na Christus, omstreeks de komst van de Saksers. Elders werden fraaie bronzen wapens cn andere voorwerpen, ver vaardigd en gebruikt door volken, die hier in de oudheid woonden, uit den grond opgediept. In 1905 werd in de na- hijheid van Oldenzaal een vrij hooge heuvel ontgraven, waarbij men eenige bekers aantrof uit de z.g. klok-bekcrcul- tuur, uit de 9e eeuw voor Christus, als mede een paar vuursteenmesjes, van betrekkelijk recenten datum is de vondst nabij de buurtschap Usselo, on der de gemeente Enschedé, waar allerlei steenen voorwerpen te voorschijn wer den gebracht, die bewijzen dat daar in het steenen tijdperk menschen toefden en er hun werkplaats hadden. In den Manderesch, tusschen de buurtschappen Mander en Vasse, onder de gemeente Tubbergen. wordt thans met de noodige zorg onder deskundige leiding van den conservator van het Rijksmuseum Twente te Enschedé, dr. Hyszeler, een heuvel afgegraven. Men heeft hier te doen met een z.g.n. steenkransheuvel. Het was voor het eerst dat in Twente zoo'n heuvel werd gevonden. Trouwens dergelijke heuvels zijn heel zeldzaam. .Volgens de aanwij zingen dateert deze grafheuvel uit den jongsten steentijd, dus ongeveer 2000 iaar voor Christus. Reeds heeft men sporen gevonden, welke er op wijzen, dat ter plaatse offermaaltijden zijn ge houden op het graf. De komende dagen zullen leeren, dat de Twentsche bodem hier nog meer aan interessante bijzon derheden uit een ver verleden bevat. - -] u-an eeti AmeU.§ao->del 5 Augustus. Dezerdagen Ls te Deventer een briefkaart bezorgd, welke een jongen tijdens een schoolreisje naar Arnhem aan zijn ouders had gezonden. Dit op zich zelf is natuurlijk niets bij zonders, duizenden kinderen sturen tij dens een schoolreisje prent- of andere briefkaarten naar huis. En tante Pos le vert al die epistels trouw af aan de ge adresseerden. Maar deze briefkaart was 19, zegge negentien jaar geleden uit Arnhem verzonden en- toen de familie het schrijven van Pietje ontving, was Pietje al lang geen Pietje meer, maar een stevige en misschien ook we! groote Piet van over de dertig jaar, die zijn eigen handschrift van 1922 niet meer herkende en zich van het schoolreisje naar Arnhem alleen nog maar herinner de, dat hij een kaart naar huis had ge stuurd. die nooit overgekomen was. En fin, de tijd van wachten is dan nu voor de familie voorbij, de kaart is eindelijk aangekomen en waar zij al die jaren ge zeten heeft en wat zij voor wederwaar digheden heeft medegemaakt, zullen nóch Piet, nóch zijn ouders wel ooit te weten komen. Maar zij i er en zoo ziet men, dat men nooit moet wanhopen! Ik heb eens in een onbezonnen bui aan een voormalig vriend een briefje van tien gulden geleend en op een vriendelijk schrijven mijnerzijds kreeg ik ten ant woord. dat het geld den volgenden dag aan mij afgezonden zou worden. Tot dusver wacht ik nog tevergeefs op dien postwissel, maar dat is dan ook slechts 12 jaar! Negentien en twaalf maakt een verschil van zeven. Ik heb na dit De- ventersche geval weer alle hoop... Ik mag nog niet klagen. Ik heb nog 7 jaar den tijd! G. A. W. MARKTBERICHTEN Friilt- en Groentenveiling „Amersfoort en Omstreken" 4 Aug. Tomaten 1419 ct.. yellow 2647 ct., roode bessen 1822 1 j ct., zwarte bessen 42 ctkruisbessen 16 ct,. augurken 1027 ct.. Jan Baas 31 ct., perziken 926 ct.. druiven 110—130 ct„ witte druiven 160 ct., pruimen 130 ct. andijvie 1322 ct., sla 3240 c' bicten 60 ct.. groenekool 58 ct.. selderij 1534 ct.. peterselie 918 ct., st3m- boonen 3438 ct.. snljboonen 18 ct.. rabar»1 bcr 1214 ct., roodekool 6 ct.. spitskool 5 ct., bospeen 6 ct.. bloemkool 651*10 ct., kom kommers 60135 ct.. pronkers 18 ct... uien 8 ct.. postelein 2628 et., tulnboonen 7 ct., pret 20 ct., witlekool 4 ct. Markt Nijkeik 4 Aug. 40 000 Stuks eieren wit en bruto 11.05 per kg.: eendeneieren f7 p. 100 stuks:' 76 biggen f 16f 20 p. st.; 5 varkens f 125— f160 p. st.; kalikoeten f275f475 p. st.; kalfvaarzen f 225f 375 p. st55 vet vee. Ie en 2e kw„ seen noteering: mestkalveren geen noteering; 6 schapen f 45f 65 p. st.j 5 lammeren f 30f 35 p. 9t. Handel ln biggen en melkvee redelijk. 121 Koeien, 70 nuchtere kalveren, vette kalveren, overgenomen door N.V.O. VlSChmarkt I.Tniui'len. Rog f36f 18 per hoop. Tarbot f4f3.70, tong f4.10f2 55 per kg. Gr. griet f154 f 3 50. kl. griet f125—f 100. kl. schol le s. f94X 86, kl. schol 2e s. 156—150. kl. puf f23—f21. kl. schol puf 2e s. f 13—f12. gr. bot f68f54. kl. bot f26f 18. horsmnkreeJ f31f 17. kl schar f31f23.50. pufschar f 16f 6.50. kl. r. poon f 92f 84. kl. r. poon 2e s. f65f46. pieterman f80—f75. kl. ma-' kreel f 36. kl. gul f 100, poontjes f 23, alles per 50 kg. Markt Bodegraven. Aangevoerd 196 partijen Goxidsche kaas, waaronder met rijksmerk, totaal 8820 stuks, wegende 79380 kg. Prijs met R.M., le soort f61— f62.50. 2e soort f 58—f 60. Handel ma tig. Markt Purmerend. 5 Aug. Gemeentel. Knasbeurs. Verhan deld 15 partijen, wegende 44.000 kg. Handel goed. 40 plus f50—f56. 20 plus f35—f43.50. Kaasmarkt. Gewicht 1446 kg. Handel vlug. Kleine Boeren 4 stapels f 52f 55, Goudsche 1 stapel f 61, per 50 kilo. Runderen, totaal 443 stuks. 234 Vette koelen, voor de levering; 100 gelde koeien f340—1425 per Stuk: 74 melkkoeien f375— f525 per stuk: 15 stieren, voor de levering. 7 st. vette kalveren: 20 pinken f210f280 per stuk: 270 nuchtere kalveren voor de slacht, 270 nuchtere kalveren voor de fok kerij f28f40 per stuk: 270 vette varkens voor de slacht: 30 magere varkens f 30f 42 per stuk: 334 biggen f 14f22 per stuk: 444 schapen f30f52: 68 bokken f25f70 per stuk; 471 lammeren f 18f 34 per stuk. Kip eieren f 1.05 per kg. 2800 Noord-Holl. Blau wen (kuikens) f 0.90 per kilo: 2800 oude kip pen en hanen (wit en rood) f 0.90 per kg.: konijnen f0.90 per kg.; 1000 eenden f 0.90 per kg. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Wcljersstraat. Lees- en studiezaal geopend dagel. 1013 u.. 14.3020 uur. Uttleenlng dagel. 1112 en 1519.30 uur. Zaterdags 14.3019.45 uur. Maandagsmorgena geslo ten. Museum Flehlte. Westsingel lederen werkdag van 1012 cn 1316 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek Muurhulzen 9. Geopend alleen op werkdagen van 1012.30 U. 14.3022 00 uur.1 Uttleenlng van boeken: 14.3017.00 en 19.0021.00. Ultlcening van kinderboe ken Woensdag en Zaterdag van 14.3017.00 uur. Grand-ThMtre. Maandag, Dinsdag, Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.30 u. (doorloopend). Matinee dagelijks 2.30 uur. Van 1 t m. 7 Aug.„Valsch geld". City-Theater. Maandag. Dinsdag. Woens dag. Donderdag en Vrijdagavond 3 uur. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Matinee dagelijks 2.30 uur. Van 1 t.m. 7 Aug.: „De Baas in huls". Rembrandt-Theater. Aanvangstijden als boren. Geen matinee's. Van 1 t.m. 1 Aug.: „Hemel op aarde". Tot eind Augustus Glldehuls Ten toonstelling schilderijen en kunstnijverheid A.K.G. Geopend lederen dag (behalve Maan dag) van 10 tot 5 uur. Zondags van 10.3Q tot 5 uur. 5 Aug. 19 uur Raadsvergadering. 29 Augustus Grand Thé&tre Concert Residentie-orkest voor Duitsche weermacht en genoodlgden. ft DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 5 Aug. 21.25 tot 6 Aug. 6.07 Maan 6 Aug. op 20.40, onder 3.15 uur.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3