Ervaringen in de Oekraine HET MOEILIJKE SLOT 4 &MERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 5 AUGUSTUS 1941 BUITENLAND Indrukken van een S.S.-man Spandoeken in massa Van don S.S.-man dr. R. Lagrou van do S S. Kriegsberichterkompanie, ontvingen wij het volgende oogsc- tuigenverslag van den strijd in het Oosten. „Van den strijd tegen de Sovjet- Unie hadden wij gedurende een gan sehen dag alleen de ontvangst be leefd, die de oekrainers ons hadden voorbereid. Enkelen pruilden: be staat dit land dan alleen uit vluch tende bolsjewisten, dat afschuwe lijke stof. dat wij den gcheelen dag eten, stukgeschoten tanks en spandoeken? Pas later zouden zij ervaren, in welke mate zij ongelijk hadden. De bolsjewisten vechten hardnekkig" en met alle middelen, al is dit niet met de onze. En rit de vreugde, waarmee de Oekrainers ons ontvangen, kan men reeds eenigszins de hitte, waar mee de strijd was gevoerd en de ge welddadigheid van het bolsjewistische schrikbewind opmaken. Lemberg is gevallen. Nu velen be weerd hadden, dat de bolsjewisten, die in de omgeving van deze stad een geweldige troepenmacht hadden sa mengetrokken, haar de taak zouden hebben toegewezen om de Oekraine te behouden, was het inderdaad tref fend te zien hoe ongaarne de vijand dit centrum ontruimd had. Hij liet ons echter de stad niet over zonder zijn nationalen en socialen haat op verschillende honderden Oekrainers, mannen zoowel als vrouwen, en Duit- schers te botvieren. Zij werden op af schuwelijke wijae afgemaakt, met Aziatische wreedheid verminkt (vrou wen werden de borsten afgesneden enz.), waarna deze hopen vleesch ge deeltelijk in putten werden gewor pen. Overal werd jacht gemaakt op de vijfde colonne en vergreep men zich aan verdachten. 20 JAREN VERZET Twintig jaar lang heeft al dat na tionalistisch verzet zich ingevreten. Er zijn verder diepere oorzaken voor het overal onganiseeren van dezs „vijfde colonne". Zij moeten tot de eigenlijke aanleiding van den oorlog tusschen deze mogendheden worden gerekend. Stuk voor stuk onttakelen de volken het grillig spel van den zg. Volkenbond. Wij begreuen stilaan de begroeting van de Oekrainers. De bevolking komt reeds, na die enkele dagen we- derzijdsche beschieting, haar have opzoeken. Velen vinden een nog roo kenden puinhoop, in het rond ver spreid huisraad, of een door de bol sjewisten «geplunderde woning. Zij Juicht ons toe. niet uitbundig, doch zeer innig. Kinderen en vrouwen heffen den arm en brengen, nog on handig, den Duitschen groet. De mannen ontblooten bet hoofd en blijven uren lang met de pet in de hand staan, bij het voorbijrijden van onze kolonnes. Wij glimlachen alleen maar: Kier zijn we. Iemand van ons zei: ..Misschien zün zii allen valsch en wij grenzeloos naïef." Doch hu kon ons niet overtuigen. Die schreiende vrouw, die ons uit een dampenden puinhoop, op zoek naar neg een kind. toewenkte, speelde geen kome die. Had zii nog wat te verliezen? In ons begroeten z'i werkelijk hun toe komst, hun nieuwe leven. De hoofdstraat van de eerste stad is met een breed doek overspannen, waarorv de woorden: ..Heil Hitier". Duitsche en Oskrainscbc wimpel waaien over onz-* wagens. In een vol- cer.dc stad hetzelfde: .Heil Hitler, Heil Führer" der Ukrainsche nationa listen". VERWORDEN VOLK Vraagt men een man of hij Pool is. dan schudt hi< het hoofd, of hij Fus is. dan wordt de ontkenning hardnekkig, of hij communist is, dan breekt het. stotterend wegens het geweld. los- Nee. nee. Oekraine." Bij dat. volk is het h°grin "immunis- me-bolsjewisme onafscheidelijk met dat van Rus zelf verbonden. Het v'kt een verworden, doch in z:;n diensten prond gezond gebleven volk te ziin. Wellicht, beroert bet vraagstuk van eon staa^burgc-schao )ict n-'et in re eerste plaats. doch het Inkt seb"kt te gaan onder de bitterheid van het gon-ciddadig afbreken van een tra ditie. Arbeiderswijk in Cherbourg üetroffen Als geslagen honden komen zij uit de bosschen en eindelooze velden te voorschijn, waar zij zich tegen de laatste wraak van de bolsjewieken verborgen hadden gehouden. Voor de beschieting als zoodanig bleken zij weinig vrees te koesteren, want zij bewegen zich onbevangen tusschen de troepen, ook waar ons schroot over hun hoofden heenfluit en de ontploffingen van vijandelijk geschut naast hen, in veld of dorp, den grond openscheuren. Geregeld komen ons, wanneer er wordt gevochten Oekrainers in Sovjet-uniform tegemoet. Zij hebben ercens hun geweer, muts en meestal hun vest laten liggen. Zij melden zich nergens aan. Met open gelaat kijken zij ons aan, goedmoedig cn dom. Zij vinden het vanzelfsprekend, dat zij de bolsjewistische legers ont vlucht zijn en zich thans onge stoord tusschen de onze bewegen. Wij trouwens ock: wij laten re loopen. De sovjets weten het ook. Tijdens positie kiezen van ,.p a k", ,.f 1 a k" en 1. i. g. voor het afslaan van een pantseraanval. hooren wij plotseling, in onze onmiddellijke nabijheid, een pistoolschot losbranden. Wij er op af. Er spiedt een Russisch burger. Hii doet verbaasd cn roept aanhoudend „Oekraïner". Hij wordt terdege ge fouilleerd en als blijkt, dat hij ge wapend is, wordt hij natuurlijk on middellijk ter plaatse neergeschoten. Zijn vrouw, die zich eveneens in de nabijheid blijkt te hebben opgehou den, komt hee] eenvoudig, ietwat voorovergebogen naar het lijk toe, gaat naast het hoofd neerzitten en weent maar. BLOEMEN Jonge meisjes brengen ons bloe men. of werpen ze in het voorbij snorren in onze wagens. Wat kun nen wij nu met bloemen aanvangen. Elke nagel of haak, elke plaats in iedcren wagen heeft zijn eigen func tie. En heb je onze mannen al eens bekeken? Dat stof van die akelige Russische wegen ?et zich een vinger dik Op ons vast. Onze laarzen, hel men. kleeren zien alle even bleek grijs en ons gelaat, waaron het stof zich met zweet heeft vermengd en onze baarden, waarin het als gemet seld is, zijn met een glimmende ce- mentlaag bedekt. De Oekrainers brenern ons melk. maar niet uit be rekende vriendelijkheid. In belangrijke plaatsen loooen de Oekrainsche nationalisten met een blauw-gelen armband rond en stellen zich geheel ter beschikking van ons leger, meestal zonder daarvoor eeniqp vergoeding te willen aannemen. Zij brengen hun eersten, alhoewel ge ringen cijns voor hun bevrijding. Ve- len begraven gesneuvelden. Anderen treden in onze vervoerdiensten en worden met hun kleine vlugge oaard- jes en lange wagens in de kolonnon van de weermacht ingeschakeld. Een hooge officier verhaalt het volgende, dat hij van een vlieger officier heeft vernomen. Een Duitsch vliegtuig was getroffen, doch kon nog behoorlijk landen. De bemanning was ongedeerd gebleven. Enkele hon derden meters verder lagen rondom de communisten. Uit een huis wenk te men de vliegers. Zij werden bij de Oekrainers verstopt en bleven er tot onze troepen de streek van sovjets hadden gezuiverd. De verschrikkingen van dezen oor log. waarbij ook zij have en goed voor zoover het nog van hen was verloren hebben zien gaan. verkie zen 17ij boven de bolsjewistische sla- vernii. Uit alles moeten wij opmaifrn, dat zii er ditmaal het uiterste op wil len zetten. Rede van Lord Halifax Naar de Londensche berichtendienst meldde, aldus het A.N.P., heeft lord Halifax in een rede voor het perso neel van de packardfabriek o.a. ge zegd: „Hitier heeft de wereld op zijn kop gezet. ne'. als Napoleon. Maar tenslotte werd Napoleon verpletterd door den hertog van Wellington, wiens talent bestond in zijn vermogen tot eindelooze krachtsinspanning. („Napoleon was smashed by the duke of Wellington, whose genius was an infinite capacity for taking pains"). de overwin ning van den hertog van Wellington is een vervalschlng van de geschie denis. Op alle scholen ter wereld, met uitzondering van de Engelsche, wordt sinds meer dan 125 jaar het histori sche feit onderwezen, dat de val van Napoleon de verdienste van den vrij heidsstrijd van het Duitsche volk on der de geniale leiding van groote veldheeren als b.v. Bliicher was. Maar de rol van Engeland in dezen oorlog wordt door niets helderder belicht dan door de bekende uitspraak van Wellington tijdens den slag van Wa terloo: „Ik wou maar, dat het nacht werd of dat de Pruisen kwamen". En de Pruisen kwamen. Blücher redde aan het hoofd van zijn leger Welling ton van een zekeren nederlaag en be zegelde daarmee het lot van den Cor- sicaan. Even zeker als Duitschland thans in zijn veldheeren waardige navolgers van een Blücher heeft, ter wijl aan de zijde van Engeland tot dusver nog niet eens een Wellington is verschenen, even zeker is de over winning van Duitschland ln dezen strijd voor een betere orde in Europa tegen het op winstbejag beluste machtgierige Engeland", Toespraak van Mussolini Herstel van Sovjet-spoorwegen DOOR DUITSCHE PIONIERS Vele van de spoorwegen in de Sov jet-Unie die bij den opmarseh der Duitsche troepen vernield werden, zijn door de Duitsche spoorwegpio niers hersteld, zoodat zij voor de Duitsche ravitailleering gebruikt kun nen worden. Een regiment pioniers heeft sedert 22 Juni 1000 kilometer rails hersteld, 440 vernielde wissels gerepareerd en 520 kilometer rails van de Duitsche grens tot een knoop punt achter het front-, verlegd. Britsch Aanbod OOST-EUROPA VOOR DE SOVJETS De Londensche correspondent van het Spaansche blad Y a A s s i a meldt, dat de Times den Sovjets geheel Oost-Europa aanbiedt, in verband met de verklaringen van Eden schreef de Times. dat. op het continent iemand moet zijn, die bereid is te allen tijde toe te slaan, wanneer een der Euro- pecsche volkeren een ander wil aan vallen. Daartoe moet geheel Oost- Europa onder een enkelen opperbe velhebber staan Deze taak. aldus de Times, moet aan de Sovjets worden overgelaten. Te Kanton (China) is een vier- daagsche conferentie van Oost-Azia tische journalisten geopend. Wang Tsjlng Wel hield een rede. BINNENLAND Fatale Vriendelijkheid FRAUDULEUS SLACHTEN De Edesclie politie vermoedde reeds lang. dat zekere E. zich schuldig maakte aan clandestien slachten. Be wijzen kon zij hem echter tot dusver nog niets. woonde tegenover twee politie mannen, die hij nimmer groette het geen natuurlijk zijn zaak was en waarover dan ook niets viel aan te merken. Toen E. dezer dagen zijn houding echter radicaal veranderde en de po litiemannen vriendelijk groette, kwam dit den laatsten zoo verdacht voor, dat zij besloten onmiddellijk een invai te doen. Zij vonden bij E. drie levende varkens, waarvoor geen ver gunning aanwezig was en die dan ook in beslag genomen werden. Tegen E. en zijn klanten werd proces-verbaal opgemaakt. Een der afnemers, de caféhouder B had 12 pond vleesch in den grond gestopt. Dc politie, geleid door 'n ondraaglijken stank, ontdekte het daar. Het vleesch was volgens op- ;ave van den caféhouder bestemd voor zijn gasten. De keuringsdienst keurde het terstond af voor de con sumptie. JAPANSCHE MAATREGELEN Japan heeft ook de saldi van Nieuw- Zeeland en de Zuid-Afrikaansche Unie geblokkeerd, zoo meldt U.P. aan de bladen. GEWEERPATRONEN ZIJN GEEN SPEELGOED De 15-jarige W. te Ede speelde met een geweerpatroon, die hij ergens ge vonden had. Met een steen en een hamer bracht hij de patroon tot ex plosie. waardoor een gedeelte van de huis terechtkwam in zijn rechter hand. Twee doktoren kwamen er aan te pas om de wond te verbinden. INDISCH NIEUWS Nieuwe onderhandelingen TokioBatavia ONDERWERP NOG ONBEKEND In aansluiting op de onderhandelin gen tusschen Japan en Thailand zul len, naar de Italiaansche bladen uit Washington vernemen, door Tokio op nieuw onderhandelingen worden aan_ geknoopt met Nederlandse h- Oost-Indië, aldus het Handels blad. Waarover deze onderhandelin gen eventueel zullen loopen, is te Berlijn niet bekend, marr uiteraard verleencn deze berichten weer meer relief aan de opvatting, dat Ncder- landsch-Oost-Indië de olieleveranties aan Japan misschien zal benutten, als het huidige contract tusschen de pe- troleummaatschappijen, hetwelk Ja pan een betaling in dollars oplegt, waartoe het echter door het blokkee- ren zijner saldi, niet in staat is, wordt vervangen door een nieuw con tract op gulden of yen-basis. Maatregelen op Java IN VERBAND MET DEN OORLOG Reizigers, die aan boord van het Japansche stoomschip Citano Maru uit Soerabaja in Kobe zijn aangeko men, berichten over de oorlogsvoorbe reidingen op Java, meldt de N.R.C. Het zwaartepunt dezer voorbereidin gen ligt bij het organiseeren van den luchtafweer, waarbij een groot aan tal vliegtuigen van Amerikaansch fa brikaat medewerken. Alle veertien da gen worden groote luchtbcschermings- manoeuvres gehouden. Het garnizoen van Soerabaja zou belangrijk zijn ver sterkt. Op geregelde tijden worden metaalinzamelingen gehouden, vooral aluminium. WINTERHULP-LOTEN BEZORGEN DEN KOOPER VAAK EEN EXTRAATJE, MAAR DELGEN TEVENS IN VELE GEVALLEN DEN NOOD VAN BEHOEFTIGE LAND- GENOOTEN 4 DOODEN EN 12 GEWONDEN Naar het blad Petit Parisicn meldt, hebben Eneelsclm bommenwerpers bij een aanval op de Fransche Kanaal- kust in een arbeiderswijk van Cher bourg, 15 woonhuizen met bommen vernield, waarbij 3 volwassenen cn 1 kind gedood en 12 personen gewond werden, van wie 7 zware verwondin gen bekwamen. FRANSCIIE SOLDATEN UIT SYRTë TERUG Het Fransche hcspitaalschip Cana da heeft 349 gewonde of zieke Fran sche soldaten van het Levant-leger uit Syrïc naar dc Fransche thuishaven Marseille gebracht. Er waren ook 12 vrouwen en 12 kinderen van de Fran sche kolonie in Syrië aan boord, die naar huis terugkeerden. Na een verblijf van 4 dagen in de hoofdstad van Paraguay, is de Braziliaansche president Vargas, naar zijn land teruggekeerd. TOT VERTREKKENDE LEGIONNAIRS Mussolini heeft te Mantua (It.) de naer het Oostelijke front vertrek kende zwarthemden toegesproken. Hij z.eide: Een groote eer en een groot voorrecht wachten u en ik ben er van overtuigd dat gij dit gevoelt als vrij willige strijders. De schok tusschen twee werelden heeft zijn epiloog be reikt: het vijfde bedrijf van het dra ma is aangebroken. De scheidingslijn is thans volledig. Aan de eene zijde Rome. Berlijn en Tokio, aan de an dere Londen. Washington en Moskou. Wij koesteren niet den minsten twij fel aangaande den afloop van dezen grooten slag: wij zullen overwinnen. Oproer in militair Kamp IN DE VER. STATEN In het militaire kamp te Fort Knox in Kentucky 'V. S.), waar omstreeks 35.000 man gelegerd zijn. is een op roer ontstaan van 350 gevangen ge zette soldaten, meldt United Press Do wachtposten schoten daarop met scherp over de hoofden van de mui tende soldaten heen. waarbij een soldaat door een terugketsenden kogel v.crd gedood. 50 ZWEEDSCHE VRIJWILLIGERS In Finland Naar Aftonbladet uit Helsinki meldt, is gisteren een groep Zweed- sche vrijwilligers van 50 man in Fin land aangekomen. Zij werd ontvan gen door den commandant van het Zweedsche vrijwilligersbataillon, lui tenant-kolonel Berggren. Ludovicus Pampan keek zijn oogen uit. Wat een verrukkelijk boseh- décor!, zei hij met oprecht, enthou siasme. Inderdaad stond hij voor een prachtige party dennen, eiken, beu ken en v/at voor hout je verder maar wilde. Alleen was dat alles geen décor, maar echt. Voor hem maakte dat echter zoon groot verschil niet uit. Lucie, met 'n geamuseerden glim lach, wees hem toch even op zijn ver gissing. Doch hij vond het de moei:-' niet waard, op zoo'n kleinigheid in te gaan. Willen we er 'n wandelingetje in maken? stelde ze hem voor. O, ja, dat kan, hè?, antwoordde Ludovicus een beetje vaag cn hij keek naar rechts en links, of hij een zy- coulisse zocht. Dan stapte hij koen naar wat hij onwillekeurig den fon-i noemde en onderging de merkwaar dige sensatie, werkelijk een bosch in te loopen. Het leven had verrassin gen. Toch duurde de kuier niet lang. Al die takken en blaren boven zijn hoofi en dat struikgewas om hem heen, be nauwde hem. Hij stond liever in het licht, om zoo te zeggen op den voor grond, met ruimte, de zaal voor zien. Dus wandelden ze samen terug en hij herademde, toen hjj weer op open terrein stond. Kom, nu wil ik dat landhuis van jullie wel eens zien, sprak hy opge wekt (ais je er op een zomerschcn da- tusschen ze geworden. De heer van Tielen had daar een en ander over gehoord en als gezeten pipa kon zulks hem vanzelfsprekend niet aangenaam zijn. Zoo waren die lui nu cenmaa:: standing bleef standing. Enfin, het was voor hem maar een heel korte episode geweest. Hij had eigenlijk niet meer aan haar gedacht. En nu w'as opeens die invitatie van haar ge komen! Zat het bij haar dan dieper? O, het vleide hem, hoor! Ze was charmant. En voor vrouwelyke aan hankelijkheid was hij altijd gevoelig. Aan haar zij bestéég hy (ja, die uit drukking was niet te romantisch. Zyn tred had iets van dat los van den grond) de treden van het bordes. Zijn er gasten? informeerde hij nog. 'n Paar, lichtte ze hem in. maar daar zullen we geen last van hebben. Die hebben 't zoo druk met elkaar! De gedachten aan den bezwarenden pipa van zich afzettend, maakte Lu dovicus Pampan eenigszins zwierig zijn entrée op „De Wilgenhoek". Het viel den heer Van Tielen bij zonder mee. Overmatig ingenomen was hy met dat bezoek weliswaar niet, maar het maakte in elk geval een sympathieken indruk op hem, dat die Ludovicus Pampan zoo gesoigneerd gekleed was, heelemaal als iemand d'e een treinreisje voor over had gehad, weet hoe 't hoort. Geen flodderdas)-? ergens een visite af te steken, dééd je blijzimrg). Je vader is gek op bui ten, hè? Ik ben dat óók eens geweest als Henri Baval in „De Krekelzang' Maar dat heeft niet lang geduurd: dat stuk is maar drie keer gegaan. Ze stonden nu voor „De Wilgen- hoek". Alleraardigst, zei hy op ziin luchtigsten toon. 't Is alles zoo licht gehouden, maar toch laat het .ie niet los. Echt tusschen blijspel en comédje in. Maar alleen zou ik het niet ge vonden hebben. Lief van je, dat je me van 't station bent komen halen. Hij drukte haar innig de hand. Zii liet hem begaan, verlangzaamde een oogenblik haar stap. Vond je vader het goed? vroeg hij met bedoeling. Ze haalde haar schouders op. Ach, zei ze cn ze keek rustig naar hem op. 't was mijn wenscli, hè en dan ma3kt hij nooit bezwaar. Dat antwoord was duidelijk genoog. Ludovicus Pampan fronste dan ook even de wenkbrauwen. Natuurlijk was die meneer van Tielen er niet dol op. dat zijn ecnige dochter (alles wat hy had, sinds hij weduwnaar was) de hofmakerij van 'n acteur accepteerde Dat was begonnen, toen de ai aard a gevierde Pampan een Stuk regisseer de van de studenten-tooncelcluo, waarvan ook Lucie lid was. Bij die ge legenheid had ze zijn aandacht ge trokken cn het was een stevige flirt op een sporthemd of iets van dien aard. En heel zijn gedraging was van een opvallend goeden smaak. Een man van de wereld, die zich wist te bewe gen! Er viel niets op hem te zeggen. Van Tielen's blik werd dan ook min zamer met de minuut. Ludovicus voelde, hoe hij in zijn achting steeg. Dat maakte hem na zijn aanvankelijke aarzeling, al gauw vrij moediger. Hij kwam cr echt in. In vlotte, welgekozen zinnen sprak hij over alles en nog wat. Het werd een zéér geslaagde dialoog. Ach, heel veei moeite kostte het hem niet, als hy maar goed aan den lord dacht, dien hij eens in een stuk van Wilde speel de. Die Wilde kénde de Society, alsje blieft! Dat ondervond hy nu toch. .Het ging als gesmeerd, al was dit naar zijn oordeel eenigszins oppervlakkige werk eigeniijk zijn genre niet. Hij voelde meer voor Shakespeare, schil ler Maar hij bleek dan toch maar van een benijdenswaardige veelzijdigheid te zijn. De scène werd nu wat voller. Uit de eerste deur links trad een nieuwe fi guur op hem toe. Baron von Bal- berg, stelde van Tielen voor. Ludovi cus drukte hem de hand Hij kraakt een beetje, dacht Pampan tuj zichzelf. Uitstekend getypeerd. Half en half karakter-rol. En ook met de/en logé van „De W'lgenhoek" stond hij in minder dan geen tijd op goeden voet. door W. BRINKMAN Toen gebeurde hèt: het paar kwam binnen, het geseheiden vrouwtje Da nielle Durbieux en het schuchtere jongmenseh Eduard Esrenhof. Dadelyk was Ludovicus heelemaal we«j. De blondheid, de wereldsche elegance, de parelende lach van Da nielle, dat alles ebleuisseerde hem. Een oogenblik verloor hy zijn houding. Zijn gestes, zyn toon. voelde hij, déden het niet meer. Doch ze keek hem aanmoedigend aan. sprak van haar bewondering voor zijn kunst er informeerde naar veel. dat zijn be langstelling moest hebben. Met her stelden moed der wanhoop klampte Ludovicus zich weer aan Wilde vast. Hij herstelde zich volkomen en was op nieuw het middelpunt van het gezel schap, de hoofdfiguur. Gaandeweg nam Danielle hem ge heel in beslag. Hij hoorde of zag Lucis en den heer van Tielen niet meer (het schuchtere jongmenseh Eduard Eeren hof. die een erg sip gezicht trok en zich meer en meer in den fond be woog. bestónd niet eens voor hem): alleen zij was er nog! In een hoogst geanimeerd gesprek begaven ze zicxi samen naar den tuin. Het luchtte hem op: hij was even af. Wat de anderen nu verder deden, interesseerde hem niet in het minst. In het kort. het ging. zooals het gaan móést. Na het diner nam Ludo vicus afscheid van ,.De Wilgenhoek". en Danielle Durbieux, die zich plots herinnerde, dat ze noodr,akelijk weer eens thuis diende te zijn, nam hem mee in haar auto. Een week later schreef Ludovicus aan Lucie onder meer: Het spijt me, dat ik je waar schijnlijk verdriet heb gedaan. Maar zoo bèn ik nu eenmaal. Het is natuur lijk toeval, maar toch wel eigenaardig, dat ik tijdens een hevig onweer ge boren ben. Zulke personen wekken altyd beroerin/g. Maar wat. het ergste is: ons stuk deugt niet. Het slot is niet verrassend genoeg. Daar lijden trouwens de meeste stukken aan. Die kortstondige bevlieging van me voor Danielle was allesbehalve Pen bijzon dere vondst. We moeten er iets anders op verzinnen. Weet jij niet wat beters? Prompt kwam het antwoorb Goed! Lat.cn we er over praten. Ik meen een beter eind gevonden te heb ben. Ludovicus toog opnieuw naar ,,D'; Wilgenhoek". En daar moest hij, na een korte inleiding (elk te-veel is schadelijk voor den indruk op 't pu blick) van Lucie hooren: Ik heb je c".en eersten keer met 'n bedoeling laten komen. Die Daniel le Durbieux werd gevaarlijk. Ik be greep, als jy er maar zou zijn, dat hij haar dan zou doorzien. En het is me gelukt. Duizend maal dank. hoor! KA NTTEEKENING LOGé'S Gr. Misschien ligt het aan den zomer, misschien ligt het ook ergens anders aan, maar omtrent dit Jaar getijde krijgen we last van familie ziekte. Ik zit met een brief voor me van een huisvrouwtje, dat met haar man knus ergens buiten woont, sinds haar huwelijk, dat van nog geen twee jaar dateert. En met dien brief kom ik tot u. Zij schrijft, dat ze, sinds ze bulten woont, ongemeen veel familie ont dekt, of liever: die familie ontdekt haar, of nog juister: die familie ont dekt dat aardige buitenhuisje. Vrij wel lederen Zondag staan er fietsen tegen het landelykc huisje aan van... „kennissen", die dachten: Weet je wat, we konden Mien en haar man wel 's op zoeken. En dan blijven de vrien delijke kennissen meteen, óf, als Mien met haar man juist uit zullen gaan, om 's fijn een wandeling te maken door 't bosch, dan stapt net een of andere tante uit de tram, die óók alweer dacht: 't Is mooi weer, ik kon Mien wel 's gaan opzoeken. Dat Mien óók dacht, dat het mooi weer was en met haar man, die in de week heelemaal bezet is, er 's uit wou, maar nu thuis mag blyven en .gezellig" thee zetten of port in schenken en misschien tante nog ten eten hebben ookdat komt in 't brein van vele tantes, neven en nichtjes niet op. En tóch is de klacht van dit huls vrouwtje rechtvaardig. Ze woont dicht by de stad en nog geen enke len zomerschcn mooien avond ze zy'n er zoo weinig heeft ze met haar man samen alleen vertrouwelyk .dolletjes" in haar tuin gezeten. De eeuwige familie hing aan de bel, juist als ze samen zeiden: Hè, non gaan we eens Meer behoef ik er niet over te ceg- gen. Ik heb nog andere logé-aangele genheden te bespreken. Ik ken een groot gezin, -waar de vrouw des hui zes één en al bedrijvigheid is. Dat groote huis zit 's zomers vol logé's. Een hotelletje. En 't is er heerlyk lo- geeren. Er is een gezellige drukte. Veel groote kinderen al, en een zalige instuif. Deze hartelyke gastvrouw heeft óók haar klacht: „Kijk", zegt ze, „dat ik 't druk heb, is niet erg. Maar als ik 4 jongedames te logeeren heb, mag ik toch wel verwachten, dat ze hun eigen kamertje „doen" en me 's morgens kwiek even helpen met het afruimen van de ontbytta- fel. Maar neeOpontbyten.... en met de fiets weg. Tegen 12 uur: de koffietafel. Heerlyk, en daarna.... foetsie op de fiets". Deze huisvrouw heeft een reglement voor logé's ge maakt. Ook daar hoef ik niets aan toe te voegen. De goede „verstaander" heeft aan het halve woord genoeg. Een derde geval, 't Was vóór den oorlog. In een hotel, een écht hotel. Een dame logeert met een familie. Amper aangekomen, geeft ze haar bevelen: „Ober, ik ben gewoon 's morgens aan 't ontbyt een bord havermout te gebruiken!" „Uitstekend, mevrouw!" Tusschen haakjes, dat was deze dame liéélemaal niet gewoon, maar ze zóu 't nou hebben. Er werd voor betaald. Den volgenden morgen aan het ontbyt. Elk familielid: een eitje. Mevrouw: haar havermout. Na 4 dagen valt de dame uit haar rol: „Ober, ik wil óók 'n eitje". „Mevrouw heeft havermout be steld". „Ja, maar nu wil ik ook een eitje". „Uitstekend, mevrouw!" De kcllner grinnikt met de familie mee. Lezers, ik vertel geen moppen hier. Ik bedoel alleen maar te wijzen op den eenvoud, die in een hotel zoo vaak schipbreuk lydt en waardoor het heerlijke genot van uit-logeeren te zyn, gladweg bedorven wordt. Als ge van dezen zomer ergens „logé" zijt, wees dan een aangename gast! Over wien heb Je t? vroeg Ludovicus verbaasd. Daar trad de schuchtere Eduard Eerenhof binnen. Mag ik je voorstellen? sprak Lueie met 'n ondoorgrondelijken glimlach. M'n verloofde. Het is er zoo pas van gekomen. Ludovicus staarde het nieuwe paar met groote oogen aan. Dan vond hij zijn gelukwenscli. En Lucie even ter zyde nemend, al was dat wel wat erg vieux jeu, zei hij tot haar: 'n Uitstekende frappe! Dat. moet ik zeggen. Heelemaal nieuw mag ze misschien niet zijn, maar van jouw kant komt ze volkomen onver wachts. M'n compliment. M'n sortie wordt er niet bepaald mooier door, maar nu zit 't ding goed in elkaar. 1 Doek!

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4