Vernietigende Strijd in de Oekraïne Laatste wanhoopsstrijd der Sovjets 4 AMERSFOORTSCHE COURANT VRIJDAG 8 'AUGUSTUS 1941 STANDPUNT DER V.S. JEGENS THAILAND De Opmarsch in het Oosten VERRASSENDE LUCHTAANVAL OP GROOT SOVJET-TROEPENKAMP Bolsjewistische verliezen blijven stijgen Afschuwelijke ont dekking in Zoutmijn De Luchtoorlog BOMMEN OP MIDDEN-ENGELAND Het Nederlandsche Legioen marcheert (Vervolg van Frontpagina) In de Oekraïne zijn de Duitsche zegevierende troepen op 6 Augus tus verder opgerukt. Zij drongen vluchtende Sovjet-formaties bin nen en konden daarbij verschei dene treinen met materiaal en uitrustingsstukken buitmaken. Dy- namiet-commando's der Sovjets konden vernietigd worden, alvo rens zij hun taak konden uitvoe ren. Kleine verstrooide groepen Sovjets, die het contact met hun wijkende formaties verloren had den, probeerden door de voorste linies der Duitsche troepen heen te dringen. Deze bolsjewistische strijdkrachten werden echter door de Duitsche en met hen strij dende troepen opgevangen en vernietigd. De rest van de in de Oekraïne ingesloten Sovjet-troe pen staat de vernietiging te wach ten. Bij wanhopige uitvalspogingen leden de bolsjewisten zware ver liezen. Een formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen deed een verrassenden aanval op een groot troepenkamp der Sov jets achter liet Noordelijke front. Ze ven geheel bezette barakken met man schappen werden door voltreffers ver nietigd. Verscheidene andere barak ken werden zwaar getroffen en ge raakten in brand. De bolsjewisten die niet door de bommen waren getroffen, probeerden aan 't helsche bombarde ment te ontkomen en in het open veld te geraken. Zij werden echter door de Moordwapens der Duitsche vliegtuigen onder vuur genomen. De Sovjets leder, buitengewoon zware verliezen. De verliezen van de bolsjewisten stijgen van dag tot dag aan het geheele Oos telijke front. Zoo werden alleen in het voorterrein van een Duitsche divisie 3000 en in den sector van een lucht doelbatterij 600 gesneuvelde Sovjets waargenomen. De Duitsche verliezen, aldus het D.N.B., staan hier in geen verhouding tot die der bolsjewisten. Strijd bij Smolensk Sovjet-tegenaanval afgeslagen BLOEDIGE VERLIEZEN ?ïet inspanning van hun laatste krachten hebben op 5 Augustus ten Oosten van Smolensk ingesloten bol sjewisten getracht een breeden, naar het Oosten leidenden autoweg te be reiken om daarheen uit te breken. Een versterkte Duitsche infanterie- compagnie sloeg echter dezen wan- hopigen tegenaanval met de bloe digste verliezen voor de Sovjets af. In den loop van den ochtend had deze Duitsche compagnie, naar het D.N.B. nader hierover verneemt, den weg reeds afgesloten en veiligheids posten uitgezonden tot am den zoom van het woud. Plotseling begon een fel artillerievuur onder dekking waarvan de bolsjewisten overgingen tot bestorming van den weg. Zeven gepantserde gevechtswagens van links en 5 van rechts ondersteunden daarbij den aanval. De Duitsche com pagniescommandant, die van een heuvel den aanval waarnam, zag de bajonetten der bolsjewisten in de zon glinsteren. In groote troepen kwamen de bolsjewisten rechtop- loopend door een korenveld aan, ble ven af en toe staan, brachten het geweer in den aanslag en vuurden. Zon naderden zij tot 460 M. Plotseling gaf de compagnies-com mandant liet bevel lot vuren. De bolsjewisten waren hoogst verrast uit de flank het voornaamste vuur te krijgen. Zij werden afgemaakt voor zij de Duitsche stellingen ook maar hadden ontdekt. Toen naderden de Sovjettanks en kwamen vrij dicht bii de Duitsche stellingen, Op hetzelfde oogenbiik sloeg den Sovjetkolossen een liaGel van pantserafweergranaten tege moet. Brandend en in elkaar ge schoten bleven zij op het slagveld liggen, zoo stortte de laatste Sovjet poging tot een uitbraak in het vuur van het Duitsche oantserafweerge- schut, zware granaatwerpers en ma chinegeweren ineen. GROOTF, BRANDEN TE MOSKOU OPNIEUW BESTOOKT Bij den aanval op voor den oorlog belangrijke doelen te Mos kou, door do Duitsche luchtmacht in den vorigen nacht onderno men, zijn wederom talrijke groote branden uitgebroken. Het be langrijkste doe! vormden weer de vliegtuigfabrieken in de bocht van de Moskwa. In een enkele vliegtuigfabriek braken 30 hevige branden uit, zoodat de fabriek als verwoest kan worden beschouwd, aldus het D.N.B. Twee Cavalerie-Regimenten vernietigd Vrenaelijke uitwerking der Duitsche hommen MISLUKTE UITBRAAKPOGING Bij een uitbraakpoging van ten Oosten van Smolensk ingesloten bol sjewisten zijn twee regimenten cava lerie. die in den strijd geworpen werden tegen een naar het voorste front gereden stelling Duitsche ar tillerie, volkomen vernietigd. In wil den galop en onder luid gebrul on dernamen de beide sovjetregimenten hun aanval. Zonder onder den indruk te zijn gekomen, richtten intusschen de Duitsche kanonniers hun stuk ken. Reeds hun eerste granaten hadden een vreeselijk effect. Getrof fen paarden en ruiters wentelden zich rond op de aarde, aldus het D. N.B. Over hen heen sprongen de es kadrons verder. Wederom sloegen de granaten in de dichte rijen der rui ters. Onder de hoeven der paarden stapelden zich de gesneuvelden en gewonden op. Tallooze ruiters vielen in den wilden wirwar van getroffen en geschrokken paarden. Zij werden door de achter hen volgende rijen vertrapt. De laatste golf der Sovjet- ruiters naderde tot op 100 M. de ge- schutsstelling. Wie hier nog niet door de projectielen van geweren en mi trailleurs der artilleristen gesneuveld was. moest zich overgeven. Terug konden de Sovjetcavalleristen niet meer over de bergen gevallen paar den en ruiters. De beide regimenten werden volkomen vernietigd. Vier honderd paarden zonder ruiters wer den later door de Duitsche artille risten opgevangen. Bonte Mengeling van Gevangenen GETEISTERDE ONDERDEELEN Honderdduizenden gevangen geno men Sovjetsoldaten stroomen naai de gevangenkampen. Een bonte men geling van wit-P.oethenen, Oekrai- ners, Kozakken, Kalmukken, Kauka- siërs en Siberiërs trekt langs de we gen. Bij een inspectie der groepen ge vangenen heeft men geconstateerd, dat verscheidene regimenten der Sov- jetinfanterie c<>ó geteisterd zijn. dat slechts 20 of 30 manschappen in le ven zijn gebleven. Deze verklaarden, dat er tenslotte nog slechts mannen van de tros, den staf en zieken dragers waren, die toen in de voorste linies moesten vechten. Onder de gevangenen bevinden zich ook talrijke officieren, die pas 3 maanden hun uniform dragen. Zij hadden een cursus gevolgd en waren daarna onmiddellijk bevorderd tot luitenant. Verwoestingen te Dorpat PLUNDERINGEN EN MOORD PARTIJEN Verschillende wijken der groote Estlandsche stad Dorpat, die door de aftrekkende bolsjewisten zwaar is geteisterd, bieden nog een beeld van vreeselijke verwoesting, aldus ver neemt het D.N.B Talrijke zaken zijn geplunderd of vernield door de bol sjewistische soldaten onder aanvoe ring van hun commissarissen. Op de binnenplaats van het tuchthuis zijn eenige dagen geleden de lijken van 200 mannen en vrouwen opgegraven, die de bolsjewisten kort voor hun vlucht haast'g onder den grond had den laten stoppen. Alle persoonlijk heden, die bij de Sovjets niet goed aangeschreven stonden, werden dood geschoten. De boekerij van de uni versiteit van Dorpat, een der kost baarste van Europa, werd voor een deel vernield, voor een ander deel weggevoerd. Kostbare manuscripten lagen stukgescheurd op de straten, toen de Duitsche troepen binnen trokken. Pants.ertrein bestookt FINSCH COMMUNIQUé Te Helsinki is bekend gemaakt: Een vijandelijke pantsertrein is Dinsdag op de lijn SuojarviPetros- koi door stuka's gebombardeerd, waarbij de trein een voltreffer kreeg, waardoor hij in twee stukken brak. Slechts de locomotief en een wagon konden naar het Oosten ontkomen. De vijand heeft geen luchtbombar dementen op Finsch gebied onderno men. De luchtafweer heeft 3 vijan delijke toestellen omlaag gehaald. SCHACHT BOORDEVOL MET LIJKEN Naar het D.N.B. verneemt, is in de Galicische plaats Dobromil een af schuwelijke ontdekking gedaan. De bolsjewisten hadden daar ln een zoutmijn een buiten werking gestel de schacht van ongeveer 40 M. diep tot den rand toe gevuld met de lijken van doodgeschoten menschen uit de omgeving. Inwoners van de plaats vertelden, hoe dag en nacht vracht wagens der bolsjewisten onder poli tiebewaking naar de mijn reden en lijken aanbrachten. Dc omgeving werd door militairen afgezet. Volgens een voorzichtige schatting "waren 600 •lijken in de schacht geworpen. De meeste slachtoffers waren uit de in de nabijheid gelegen gevangenis der Gepeoe gekomen. De bolsjewisten hadden mannen en vrouwen, grijs aards en kinderen, naar de gevange nis gedreven en doodgemarteld, -ge slagen, -gestoken of -geschoten. Dui zenden inwoners waren gevlucht, dui zenden andere werden kort voor de aankomst der Duitsche troepen door de bolsjewisten weggevoerd en onder weg omgebracht. JAPANSCH SCHIP GEZONKEN Tijdens storm Het Japansche s.s. Kanu Maru, dat ten Zuiden van Kioesjioe in'n wervel storm geraakt was, en tot welks red ding verscheidene schepen reeds on derweg zijn, is volgens de laatste be richten gezonken. Slechts een deel van de bemanning kon zich in de booten redden. De vooruitzichten voor hen om levend aan land te ko men of een te hulp snellend schip te bereiken, acht men echter zeer klein, daar er in dit gebied op zee zware stormen woeden Branden en Ontploffingen KOOPVAARDER GEZONKEN In den vorigen nacht hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, weer met succes vliegvelden in Midden-Enge- land aangevallen. In vliegtuiglood- sen en onderkomens ontstonden ver scheidene groote branden en ontplof fingen. Ter hoogte van Cromer aan de Zuid-Oostkust, van het Britsche eiland hebben Duitsche gevechts vliegtuigen een Britsch koopvaardij schip van 10.000 ton tot zinken ge bracht. Nog 4 koopvaarders werden aangevallen en voor een deel be schadigd. Bij vluchten van Britsche vliegtui gen naar het Duitsche Rijksgebied en de bezette gebieden zijn 5 bommen werpers door nachtjagers en afweer geschut neergeschoten. In den nacht van 5 op 6 Augustus en in den loop van 6 Augustus hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen herhaaldelijk mi litaire doelen, pakhuizen en ravitail- leeringsinstallaties in Tobroek met succes aangevallen. ITALIAANSCHE AANVAL OP MALTA Italiaansche bommenwerpers heb ben weer een aanval gedaan op het eiland Malta. Met goede uitwerking werden brisant- en brandbommen geworpen op het vliegveld Micabba, alsmede op inrichtingen van het vliegveld en andere doelen. De af weer op den grond van den vijand was zeêr hevig. Een der Italiaansche vliegtuigen Is niet teruggekeerd. BRITSCHE VMEGTUIGVERLIEZEN Tijdens het aangekondigde, maar mislukte Britsche offensief heeft het Britsche luchtwapen, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, in Juli 463 ma chines verloren, alléén boven het Kanaal. VERKLARING VAN HULL De Amerikaansche staatssecreta ris Huil heeft de ontvangst bevestigd van de nota der Fransche regeering betreffende de recente verklaring van Sumner Welles. Rij weigerde ech ter te zeggen of de inhoud der nota uit Vichy als bevredigend werd be schouwd. Huil ontkende verder, dat er plannen zouden bestaan voor de be zetting van dc Fransche kolonie Martinique. Betreffende de houding van En geland en de Ver. Staten tegenover een beweerd optreden van Japan tegen Thailand (Siam) gaf de staats secretaris te kennen, dat men zich voorloopig wilde bepalen tot de af gelegde algemeene verklaring, dat een actie tegen Thailand belangen der Ver. Staten in gevaar zou bren gen. Huil zeide, geruchten te hebben vernomen, dat de regeering der Ver. Staten aan die van Thailand mili taire hulp zou hebben toegezegd. Voor zoover hij, Hull, wist, was een dergelijke belofte niet gegeven. SPORT ZEILEN DE KRALING SCHE PLAS Op den Kralingscbe Plas mogen tot nader order zich wedor pleziervaartui gen bevinden, onder voorwaarde ech ter, dat deze tussohen zonsondergang en zonsopkomst niet varen en dat zij gedurende den lijd, dat zij niet gebruikt worden, behoorlijk zijn opgeborgen. Genoemde vaartuigen mogen den Plas zonder schriftclijko toestemming van den ha ven mees Ier der gemoente Rotter dam niet verlaten. De eigenaars dienen in het. bezit to zijn van een door genoem den havenmeester afgegeven schrifte- lijko vergunning, welke bij voorkeur aangevraagd dient te worden door tus- sehenkoinst van een watersportveree- riiging. J1?. blalcker-Wijd en de Nanne-Wijd bij Hcerenvccn zijn eveneens voor ple ziervaartuigen vrijgegeven. Legioensoldaten, die hier staat aan getreden. twaalf dagen geleden reik te ik aan uw kameraden de Vlag over, die ook uw Vaandel zal zijn. Dat symbool van trouw aan uw Vader land en Uw Volk zal u opwachten, wanneer ge in Krakau zult aanko men. Daar zal het u begroeten en gij zult het voor u zien als het veld- teeken, dat u aan den Vaderland- schcn bodem bindt. Ook gij neemt dan op u die Vlag, zoo noodig met uw leven, te zullen beschermen en verdedigen. En g ij zult dat doen. Mannen van het Legioen. Daar voor u staan zes diepe trommen, trommen zooals zij in onzen glorie tijd de Hollandsche vendels vooraf gingen in dagen van strijd. Deze trommen zult gij medevoeren. iHaar roffels zullen klinken daarginds in> uw kampementen. Zij zullen met dreunenden slag u voorafgaan, als gij na volbrachte taak met wappe rend vaandel zult terugkeeren in de Vaderlandsche landouwen. Legioensoldaten, nog een ern stig woord: als gij daarginds voor den krijg wordt opgeleid, betracht dan de uiterste onderwerping aan de krijgstucht, die onverbiddellijk streng zal zijn. Weest hard voor u zelf, maar zijt een goed kame raad onder uw kameraden. Blijft eerlijk en ridderlfijk en denkt bij alles wat gij doet, dat gij de ©er van Nederland in u draagt. Wanneer zoo dadelijk de tonen van, ons oude Wilhelmus u zullen tegen- klinken, denkt dan aan de woorden: „Mijn schild ende betrouwen zljt gij, o God, mijn Heer." Laat die gedachte u schragen, zoo als zij den grooten Zwijger heeft ge schraagd, ook in de zwaarste om standigheden. Trekt dan nu heen, mijn kamera den, met moed en vertrouwen naar het onbekende land. God zegene u en de uwen. De generaal besloot zijn rede met een luid: Leve het Vaderland! dat met gejuich beantwoord werd. Het muziekcorps zette het Wilhelmus in, waarvan door allen staande het zes de couplet mede gezongen werd. Na zijn toespraak trad generaal Seyffardt de zaal in, en droeg de trommels over aan drie Nederland sche vrijwilligers, die reeds in uni form gekleed waren. NAAR HET MALIEVELD Na deze korte doch treffende plech tigheid, die niet naliet diepen indruk te maken op de toehoorders, verza melden de legionairs zich op het Ma lieveld, waar eenigen tijd verwijld werd, alvorens het commando voor den afmarsch gegeven werd. DEFILé OP HET SPUI Te ruim 6 uur marcheerden de le gionairs, voorafgegaan door het mu ziekcorps .van de Grüne Polizei naar het Spui. Overal langs den weg was de belangstelling voor de vrijwilli gers, die straks schouder aan schou der met hun Duitsche kameraden het bolsjewistische regime in Sovjet- Rusland den doodsteek zullen toe brengen, zeer groot. Vooral op het Spui stonden ds belangstellenden rijen dik langs den weg. Op den hoek van het Spui en Groo te Markt was een podium opgesla gen, versierd met de kleuren van het Legioen en afgezet met eikenloof. Kort nadat de generaals Rauter, Schumann en Seyffardt en oberst- leutnant von Miilier hier gearriveerd waren, weerklonk in de verte het ge roffel der trommels. Even later reeds zette het muziekcorps een defileer- marsch in, zwenkte voor het po dium op zij en begon het défilé. Stram marcheerden eerst een eere compagnie van de Duitsche Weer macht voorbij, hierna kwam kapitein Voorwinden, die den generaals den nationaal-socialistischen groet bracht, gevolgd door de legionairs. Heb was een treffend gezicht, deze mannen, in het bewustzijn van de grootsche, maar zware taak, die zij op zich genomen hebben, daar te zien voorbij marcheeren. Tusschen hagen van belangstellen den ging de marsch verder naar het Hollandsche Spoor-station, waar uiteraard buiten de honderden bloed verwanten en vrienden, zich ook vele andere belangstellenden verza meld hadden. Ook thans weer was het perron kwistig met dundoek ver sierd, de locomotief was getooid met eikenloof-slingers, aan den kop een bloemenschild in de kleuren van het Legioen voerend. Over de geheel© lengte van den trein was met groote letters geschilderd: Vrijwilli ge rslegioenNederland. Weldra hadden de mannen d© voor hun bestemde coupé's betrokken en was er gelegenheid om zich nog een korten tijd met bloedverwanten en vrienden te onderhouden. Menig een werd het op dit laatste oogenbiik tc machtig: ontroerd omhelsde men elkaar. Inmiddels waren de generaals Seyf fardt en Rauter ook op het perron aangekomen, om persoonlijk met een handdi-uk en een kort woord af scheid te nemen van de vrijwilligers. Een laatst vaarwel Kort na half 8 weerklonk het schril gefluit van den stationschef en onder de tonen van de Duitscha volksliederen stoomde de legionairs- trein langzaam het station uit; de reis naar het Oosten was begonnen. Geweldige legers wordenhhans voor de verdediging der voornaamste centra geconcentreerd. Bij duizenden drijven de ;roode beulen de uitgehon gerde soldaten een stelligenl dood in. De S-S.-man Egil Hartmann, lid van de compagnie van oorlogscor respondenten der S.S., vijfde afdee- ling, schrijft van 't oostelijk front' d.d. 21 Juli: Vele bijzonderheden wijzen er op, dat wij voor beslissende gebeurtenis sen staan op het Oostelijke oorlogs- tooneel. Ondanks het feit. of juister gezegd, omdat wij i" de eerste linies liggen, is het moeilijk zich een sa menvattend beeld te vormen van de ontwikkeling van den oorlog aan dit front, dat het langste is, dat de wereld ooit heeft aanschouwd. Het is overigens heelemaal niet zoo gemak kelijk om oorlogscorrespondent te zijn in een ver land. Iedere dag kan nieuwe verrassingen brengen, die de berekeningen overhoop gooien of doen verouderen. Er zijn ook maar enkelen, die werkelijk weten, wat er aan den gang is. Wij, anderen, moe ten onze conclusies trekken uit de troepenbewegingen aan beide kan ten, uit de troepenverplaatsingen, xiit hetgeen wij hooren enz. ROODE HORDEN OPEENGEDREVEN Het optreden van het Duitsche le ger in het Oosten'is zonder groote hinderpalen van stapel geloopen. De bolsjewistische legers zijn voortdu rend aan het terugtrekken geweest en iedere poging tot een tegenaanval is verslagen met de kracht en de strijd vaardigheid. die het Duitsche leger cn den Duitscban soldaat van tegen woordig kenmerken. Dit droeg er in tusschen toe bij, dat v/ij de roode horden ongeveer gekregen hebben, waarheen wij ze wilden hebben, zoo wel de tanks als de gemotoriseerde divisies, gesteund door het luchtwa pen, hebben hun wiggen gedreven in den kolos ende daarop volgende troepen hebben den bres nog ver breed. De ring is spoedig gesloten. De zwaartepunten in het gebied rondom de bestuurscentra van de bolsjewistische heerschappij schijnen zich te vormen in Moskou. Leningrad, Kiev en Odessa. In deze sectoren hebben de bolsjewisten geweldige le gers geconcentreerd. De Russische generaals zijn in het nauw gedreven. En Moskou voelt zich gerechtvaardigd nog niet versleten commissarissen naar het front te zenden ter aflos- ring van de oude. die niet bij machte zijn den troepen de noodige strijd vaardigheid in te boezemen. Prac- tisch beteekent dat. dat wreedere en meedoogenloozer slavendrijvers oe Sovjet-jeugd een kansloozen en stel- ligen dood in drijven. HET BINNENLANDSCHE FRONT Stalin en zijn trawanten weten als geen ander welk een gevaar opgele verd wordt door het binnen!andsche front. wij. die zijn communisme in de practijk hebben gezien, hebben gr en enkele moeite hem te begrijpen. Maar er zijn ook zekere grenzen aan de vraag, hoever men het geduld van het Sovjet-volk kan uitputten. Daarom kan aangenomen worden, dat het Sovjet-leger zich thans ge reed maakt voor een laatsten, het verloop van den oorlog bepalenden wanbópigen strijd, niet alleen om militaire redenen. En daarom is het natuurlijk, dat de verdediging rond om de belangrijkste centra van het Sovjetrijk moet zijn geconcentreerd. Een onderdrukt volk en de instand houding van het dalende moreel bij de troepen maken een rustpoos in den terugtocht noodzakelijk. Er zijn ook andere, belangrijke re denen, die voor de Joodsch-bolsje- wistische menschenslachters van be lang zijn. Zoo o.m. wel het gevaar lijkste wapen, dat er bestaat: d e honger! Voor de roode machthebbers gaat het er n.l. alleen om zooveel mogelijk millioenen soldaten naar de slacht bank te leiden de ravitailleering speelt daarbij een ondergeschikte rol. Wij vinden dagelijks nieuwe bewij zen hiervoor en het is een merkwaar dig toeval, dat juist op het oogen biik, dat ik dit schrijf, een lange co lonne krijgsgevangenen naast ons blijft staan. Zij zijn pas vanmorgen gevangen genomen en worden thans op onze vrachtauto's die ons nieuwe ravitailleering hebben gebracht, naar achter gebracht. Uitgehongerd hebben zij geleefd en uitgehongerd worden zij den dood ingedreven. ONBESCHRIJFELIJKE TOONEELEN Deze gevangenen zijn wel ontzet tend verhongerd. Dagenlang hebben zij zonder eenige verzorging aan het front gelegen. Wij geven hun brood van ons eigen rantsoen en op de dichtopgeplakte wagens ontstaat een fel gevecht. Allen willen naderbij dringen. Opgeschrikt door de luide kreten, komen de arme boeren toe gesneld met melk en brood en de tooneelen, die zich voor ons afspelen zijn onbeschrijflijk. De gevangenen gedragen zich als wilde dieren. Ik herinner mij in dit verband een andere episode in het begin van den oorlog. Wij haalden uit een bosch wel 2000 man. Zij stonden opgesteld op een weg aan den kant van een aard appelveld. Een hunner neemt plotseling "een koenen sprong naar het veld en trekt eenige aardappelplanten uit den grond. De anderen zien, dat er niets gebeurd en al spoe dig heeft het geheele transport c-en aantal aardappelplanten in de hand en eet er vergenoegd van. Zoo behandelen de macht hebbers in het Kremlin hun boe ren, arbeiders en soldaten. Hon ger lijdende hebben zij geleefd, hongerig worden zij den dood in gejaagd. De oorlog heeft overigens in menig opzicht een ander karakter gekre gen. Ik denk daarbij niet alleen aan de groot? troepenverplaatsingen aan beide kanten van het front, maar ook aan vele andere dingen, die in dit geweldige spel eigenlijk slechts als kleinigheden kunnen worden be schouwd. Van de franctireurs, die in den eersten tijd zeer enerveerend waren, merken wij nog nauwelijks iets. on danks den oproep van Moskou: „Mennen en vrouwen, alien te wa pen". Dat is een feit van beteekenis en kenmerkt den ongebreidelden greep van het bolsjewisme naar het vol^." SOLDATEN NAAR DE VUURLINIE Een andere zaak is, dat wij thans ook vaak groote gevechtseenheden ontmoeten en dat de strijd een meer verbitterden vorm heeft aangenomen. De bolsjewistische artillerie ontwik kelt ook een belangrijk levendiger activiteit. Men ziet niet meer zoo vaak, dat kanonnen en munitie na eenige schoten in den steek worden gelaten. De resten van het luchtwa pen der Sovjets schijnen zich ook te concentreeren voor een laatsten strijd door onze colonnes en stellin gen te bombardeeren. Maar alleen, wanneer zij zich veilig voelen voor onze jagers, die zij vreezen als de pest. De tegenstand, dien wij tot dusver hebben aangetroffen, heeft velen gebracht tot verwondering over den bolsjswistischen soldaat en het valt ons moeilijk zijn mentaliteit te be grijpen. dat komt, omdat hij zoo ver schillend strijdt, vooral de laatste dagen. Wij hebben voorbeelden beleefd, dat betrekkelijk kleine strijdkrachten de overhand krijgen, of veel sterkere vijandelijke strijdkrachten gevangen kunnen nemen. Zulke gelegenheden waren er genoeg en een ononderbro ken stroom van gevangenen wordt achter het front weggebracht. Maar wij beleven ook gevallen, die ons verrassen, ja, waarlijk verschrikken. Zoo b-v. een paar dagen geleden, toen een van onze bataljons door een sterke vijandelijke eenheid werd aan gevallen. Reeks na reeks werd door onze machinegeweren weggemaaid. De op hen volgende, stormende soldaten stierven op de reeds gesneuvelden, in een oogwenk had een geheel regi ment opgehouden te bestaan. Wij zagen hoe zij op onze tanks spron gen, zoodat wij hen, den een na den ander, er van af moesten schieten, cn wij hebben gezien, hoe zij zich door deze zware oorlogsmachines lieten overrijden. Waarom? Waar vandaan hebben zij plotseling dezen ongewonen „strijdlust" gekregen? Dat alles heef t maar heel weinig met strijdlust uit te staan. Men moet een vijand nooit onderschatten. Ook den Sovjet-sol daat niet. maar zonder twijfel moet men dezen wanhoopsstrijd aan an dere motieven toeschrijven. Den sol daten wordt een schrikbeeld inge boezemd. n.l. dat allen, die in ge vangenschap geraken, vermoord wor den. Maar dit argument is nu ver ouderd en de soldaten weten dat het een leugen is. Dc werkelijke reden is, dat de Sovjet-generaals en commis sarissen weten, dat hun noodlot heeft geslagen. Zij staan voor de vraag: zijn of niet zijn. De soldaten worden voorwaarts gedreven en voor hen is dus het probleem eenvoudig: Voor hen dreigt de dood, maar er is een kans achter hen is de dood voor hen zeker, JA, WIJ KOMEN De bolsjewisten zullen ln hun doodsangst wel geheel in verwarring zijn gekomen. Anders kan men zich de dwaze propaganda, die zij trach ten over te brengen op dc Duitsche soldaten, niet verklaren. Boven het- geheele front hebben zij vlugschrif ten neergeworpen, waarin zij vrijge leide, goede verzorging enz. beloven. Wij, die onze doode kameraden heb ben gezien, nadat zij langdurig dooi de róode beulen waren mishandeld. Wij, die het communisme in de practijk hebben gezien, hoe het volk wordt' uitgehongerd en geterroriseerd tot het afdaalt tot een dierlijk sta dium. Wij, die gezien hebben, hoe verloopen en verhongerd de soldaten er uit zien. „Komt tot ons", roept Moskou in zijn vlugschriften. Ja wij komen!

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 6