DE DIEREN VAN TARZAN Parlementarisme en Partij-Ontbinding 2 AMERSFOORTSJOHE COURANT DINSDAG 12 AUGUSTUS 1941 door EDGAR RIGE BURROUGHS •47. Niet zoodra waren de dieren j van Tarzan verdwenen, of Rokoff sprong op en rende door de jungle zoo snel zijn beenen hem konden drager.. Zijn eenige gedachte was den afstand tusschen hem en de dieren zoo groot mogelijk te maken. En zoo geschiedde het. dat toen Jane bij den oever van de rivier kwam, waar zij hoopte met een boot de zee te kun nen bereiken en zoo te ontsnappen, dat Rokoff' op korten afstand achter haar was. Op den oever vond Jane een groote kano vastgemaakt aan een boom. Na ruim een uur lukte het haar de kano uit de modder vrij te krijgen, toen ze een man op zich af zag komen. Een angstkreet ont snapte haar. Het was Rokoff. Nog een oogenblik en de boot zou vrij zijn. Ze werkte als een razende. Met een plotselinge beweging raakte de kano los en dreef naar het midden van de rivier, juist toen Rokoff de plek bereikte. Zijn vingers misten hun doel om de boot te grijpen slechts op enkele centimeters. Jane viel bijna flauw van de inspanning van de laatste minuten. Maar ge lukkig, ze was nu veilig. Op dat oogenblik zag ze een triomfantelijken glimp in de oogen van den Rus. Hij bukte zich plotseling en greep naar iets, dat in de modder moest liggen. Jane kromp, haar oogen wijd open van angst, op den bodem der kano in elkaar, en ze besefte, dat op het laatste oogenblik het succes van haar bevrijding had gefaald, en dat zij inderdaad weer in de macht van den Rus was. Want de man had het eind van het touw gezien waarmede de kano aan den boom vastgebonden was geweest. Maar zijn glimlach van overwinning was slechts van korten duur. (Wordt vervolgd) BINNENLAND Dubbelzinnige toestand ontstaan De Posit e der Volksvertegen woordigers Van de hand van ar. Kurt O. Ra bl bevat de Deutsche Zei- tung in den Niederlanden van 10 Augustus 1941 een artikel, waarin een beschouwing over parle mentarisme en partij-ontbinding wordt gegeven, d.w.z. over de positie, waarin een'lid va» de volksvertegen woordiging komt te verkeeren, wan neer zijn partij ontbonden is. „De Nederlandsche -wetgeving# zoo betoogt de schrijver o.m. ver biedt in paragrarif 89 den leden van de Tweede Kapter der Staten-Gene- raal, ten aanzien van het uitbrengen van hun stem over eenigerlei voorstel, bevelen van hun kiezers in ontvangst te nemen of imi hen daarover rugge spraak te houden. Prof. van der Pot gaf in zijn „Handboek van het? Nederlandsche Staatsrecht" een tamelijk uitvoerige uiteenzetting van de gronden, welke den wetgever van het jaSr 1814 er toe hebben gebracht rit voorschrift in de wet od te nemen". In het kort gezegd komt 'deze uit legging hierop neer. dat onder, het voorgaande regeerings-systeem een dergelijk beveel-stelsel tusschen kie zers en gekozenen iets vanzelf spre kends was geworden. De. kiezers tra den als een soort opdrachtgever van den afgevaardigde op en deelden hun bevelen schriftelijk mede. Voor zóóver- daarbij bepaalde vraagstukken niet te fcerfle werden gebracht, was de afgevaardigde in elk geVaï verplicht, zich door ruggespraak van den wil zijner opdrachteevers op de hoogte te stellen, alvorens zijn stem in de Staten-Generaal uit te brengen. In Frankrijk werd-spoedig na de revo lutie (van 17G9 Red.» op praktische gronden hieraan een einde gemarkt. De afgevaardigden van den derden stand verbrandden hun ..cahiers" aldus prof van der Pot om zoo danig te kunnen handelen als het algemeen belang eischte. Het verbod omtrent het in ontvangst nemen van bevelen der kiezers en het houden van ruggespraak met hen was hier van, het gevolg en werd bij de meeste kiesstelsels in de 19de eeuw inge voerd". Dat dit prin-'pe zich in het bijzon der als een gevolg van het doordrin gen der liberale idéé in het tijdperk 18401848 ook in Nederland alge- meene gelding- verwierf, blijkt uit het overnemen daarvan in de wet, ook in de provinciale wetgeving. Daarbij was dus het verbod van* het zooge naamde imperatieve mandaat als een vast bestanddeel ii^ de Nederlandsche staatsrechtelijke ordening opgeno men. Zoo zocht men de volkomen onaf hankelijkheid der volksvertegenwoor digers van eiken Invloed van buiten te verzekeren. De afgevaardigde moest zich bij zijn werkzaamheden uitslui tend laten leiden door de zedelijke overwegingen van zijn eed. welke hij bij het aanvaarden van zijn functie moest, afleggen. Dit gold evenzeer voor de gekozenen in provinciale of ge meente-besturen. Uit een afhanke lijkheids-verhouding was derhalve een vertrouwensverhoudïng gegroeid. Hier ligt ook de ideologische wortel van de wettelijke voorschriften, ver vat in paragraaf 81 van de grondwet, volgens welke de Staten-Generaal „het geheele Nederlandsche volk" vertegenwoordigen. En zooals de Sta ten-Generaal het volk in zijn geheel vertegenwoordigen, zoo moet ook de afzonderlijke afgevaardigde het ge heel vertegenwoordigen, en niet be paalde belangen-groepen. In liet Ne derlandsche kiesrecht is dan ook het inschakelen van organisaties, groe pen of verbonden bewust-en conse quent vermeden. Uitsluitend afzon derlijke personen uit de bevolking zijn het. dié hun intrede doen in de publiek-rechtelijke lichamen, en niet afgevaardigden van bepaalde groe pen of vereenigingen. Theorie en praktijk In de praktijk is van deze regeling niet veel terecht gekomen. Gaande weg werden het de politieke partijen, die zich met het samenstellen der candidaten-lijster. voor de verkiezin gen bezig hielden. Dientengevolge veranderde de toepassing van het kiesstelsel aanmerkelijk, aangezien de partïj-buraucratie tenslotte over de samenstelling van het Kabinet de beslissing in handen kreeg, omdat het bekl'eeden van het ministers-ambt afhankelijk werd gesteld van het lid maatschap der Staten-Generaal. Bo vendien w-aren de Kamerleden onder worpen aan de partij-discipline, zoo dat de volksvertegenwoordigers onder efn geheel nieuwe en vreemde wets- orde werden gesteld, namelijk de wetsorde van de partij, waartoe zij behoorden. In de jaren 19351937 deden zich verschillende gevallen voor Duys, Joëls, Bonsema, Westerman waarbij de Kamer- of Gemeenteraadsleden, die zich niet in de partijdiscipline wilden schikken uit de partij traden, waarbij zij, onder het misbruiken van een be roep op dit feit, hun mandaat moes ten neerleggen. Speciaal van anti- revolutionnaire zijde had men zich uitgesproken voor het .imperatieve en tegen het vrije mandaat der afge vaardigden. Het verbod van het impe ratieve mandaat had dus nog slechts formeele geldigheid, doch metterdaad gold het niet meer. De afgevaardigden vertegenwoordigden dus niet meer het Nederlandsche volk als geheel, maar de tegenover elkaar staande politieke partijen, die zich opwierpen als de bestaansgronden van de staatsrech telijk vertegenwoordigde lichamen in Nederland. In dit verband dringt zich vanzelf de vraag op, welke ge volgen de onlangs van kracht gewór den verordening no. 120/41 betreffen de ontbinding der acht grootste politieke partijen voor, het voort bestaan der nog bestaande open bare staatsrechtelijk vertegenwoor digende lichamen, na zich zal slepen. Inderdaad schijnen die mandaten geen bestaansrecht meer te bezitten, nu de instellingen, welke zich zoola^ met de inmenging bij een centr^. op de volksvertegenwoordigers hebben bezig gehouden, van juridisch stand punt bezien geen bestaansrecht meer bezitten. Aan den anderen kant dient men zich er rekenschap van te. geven zoo besluit dr. Rafel datj op die manier het volbrengen van de opgaven, door de openbare staats rechtelijk vertegenwoordigde lichamen gesteld in gevaar dreigt te komen. Dat gevaar af te wenden is een taak. welke aan het rechtmatige staatsbe stuur in dit land niet langer on trokken zal kunnen worden. Duitsche Leerkrachten in ons Land BEZOEK AAN AMSTERDAM In het kader van een uitwisseling van leerkrachten vertoeven 40 leden |Van de N.S.L.B. uit de gouw Salzburg van 6 Augustus tot en met 27 Augus tus in ons land en zijn de gasten van het Qpvoedersgilde, terwijl 40 Neder landsche leerkrachten van het Op- voedersgilde zich in de Oostmark be vinden. De gasten wonen in het Grand Hotel te Zandvoort en de lei ding van het programma is door het hoofd van het Opvoedersgilde, prof. ör. R. van Gendbhten, in handen ge legd van den heer W. Th. de Boer, hoofdredacteur van het orgaan van öit gilde. Gisteren werd een bezoek gebracht aan Amsterdam, waar men de stad bezichtigde, o.a. de Nieuv/e Kerk, het Begijnhof en het Rem- brandtplein. Daarna bezocht men de Westphaalsch-Nederrijnsche tentoon stelling in het Rijksmuseum. DEKSCHUIT GEKAPSEISD TRICHINENONDERZOEK Blijkenseen in' de Staatscourant verschenen bekendmaking zullen in September a.s. de tweede cursussen ter opleiding tot trichinenonderzoe- ker worden gehouden. m verband met het betrekkelijk geringe aantal plaatsen mag er niet op gerekend worden, dat alle daar voor in aanmerking komende gega digden zullen worden geplaatst. Weest spaarzaam met gas en electriciteit. MACHINEDRIJVER VERDRONKEN In het water van het open haven front nabij het Droogbak te Amster dam is een mptordekschuit gekap seisd, waarbij de machinedrijver het leven heeft verloren. De boot, waaruit een lading ijzer was gelost, lag nog gemeerd aan i den wal en lag gereed om te ver trekken, toen een snelvarende mo- 'torboot zware .deining veroorzaakte, (waardoor de rfesteerende lading van de dekschuit 6 a 7 ton ijzer in beweging raakte, tengevolge waarvan de boot omsloeg en in het water ver dween. Eerst na vijf uren gelukte het met behulp van een drijvende kraan het vaartuig te lichten en kon het lijk van den 18-jarigen machinedrij- ver geborgen worden. De kapitein van het vaartuig, die 'zich. toen het ongeluk geschiedde, op het dek bevond, had zich nog tijdig in veiligheid weten te stellen. ONDERWIJS Den Haag. - Voor bet. staatsexamen ter toclatinsr tot. de universiteiten zi.ii) geslaagd, voor diploma A: mevr. A. van Balkom—Stuterheim en de heeren: R. den Hartog, II. G. Bax, J. Slootweg, M. B. H- Aussen. H. H. Heringa, A. Cau- vern. L. van der Land, J. J. Hol en H. G. P. Kolfschoten. HOOG DUITSCHE TAAL (L.O.) Den Haag. Geslaagd dc heeren: J. S- Dermois, Nunspeet: J. v. d. Molen, Loppersum: J. J. Rademakers, Nijme gen: P .J. van Stek, Ginneken; S .L. C. Gielen, Helmond; E. Ronner, Leeuwar den; H. ff. Ph. H. Roomberg, Maas tricht; H. B. J. de Vocht, Son en de dames: E. A. v. d. Hoed, Maassluis: G- A. O. Meiser, Eygelshowen; A. Neder- hoed, Leermens. HOOG DUITSCHE TAAL (M.O. A.) Den Haag. Geslaagd voor de schoolacte de heeren R. A. Bertrams, Utrecht; W. van Oosten, 's-Graven- zande en K. P. J. Teuwen. Noordwijker- hout Afgewezen een candidaat. HÓOFDACTE Den Haag. Geslaagd voor A de dames: L. v. d. End© en II. G. van Vliot en de heer W. F. van Weizen. Geslaagd voor B de heeren: A. H. Kruit, H. v. d. Ploeg en J. Zegwaard en de dames C. A. Brunsting en C. Jongsnaa. KORTE BERICHTEN Buitenland De Fransche vliegers Durmon Fontaine en Sabarots hebben de me daille van verdienste van „Fransch Zwart Afrika" ontvangen, voor een non-stop vlucht tusschen Frankrijk en Djiboeti, dat reeds sedert maanden door de Engelschen hermetisch ge blokkeerd wordt. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 13 AUGUSTUS HILVERSUM I, 415,5 M. G. l.i Gramofoonmuziok.6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Giamqfoonniuz'iek. 7.-15 Ochtendgymnastiek S.OO H.N.Q.: Nieuws berichten. A l i Gewijde'muziek (gr.pl.). SJ5 Gramofooniuuziek ó.ii Voor de huisvrouw. 9.25 Grnmofoonmuziok. 11.00 \oor do kleuters. 11.20 Ensemble Jon- iiv Krooli 12.00 Orgelconcert. 12.25 Voor den boer. 12.10 Almanak. 12-15 B.NO.: Nieuwsi-en economische berichten. 1.00 Gramofoonmuziek. ITO Kinderkoor „Znnglusl" (opn.). 2.15 Curt Hohenber- gen en zijn orkest, 3.00 Voor de vrouw. •V20 Grninol'oonmuziok. 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Christelijke Ra dio Stichting). 4.20 Voor de jeued. 5 00 Qramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en hoursberichton. 5.30 Voor do jeugd. 5.45 De Mandolinisten- 6.15 Voor do binnenschippers. 6.30 En- semblo Amende. 7.00 Actueel halfuur tje. 7.30 Volkszangkoor met pianobege leiding. 8.00 Gramofooniuuziek. '815 De clamatie. 8.30 Cabaretprogramma. 9.30 Berichten (Engelseh). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten- 10.00—10.15 BN.OA F. n trol sc he uitzending: „The Du'ch Achievements in the Netherlands I»> dies". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofooniuuziek- 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek'. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BvN.O.Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Zang met piano begeleiding. 10.40 Declamatie. 11.00 Gra mofoonmuziek. 12-15 De Ramblers. 12 45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 De Gooilanders. 1.45 Ernst 't Hoff met zijn 15 solisten. 215 Voor de 'jeugd. 2.30 Causerie „Wagner en de gedachte van Payrcuth"- 3.00 Tweede acte van de opera „Der fliegen de Hollander". 4.00 Arnhemsch strijk kwartet cn gramofoonmuziek. ö.OO Cur sus „Hét geestelijk karakter van ons valk" (voorbereid door het. Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 5.15 B N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Gramofoonmu zielc. $15 Omroep-Harmonie-orkest. 6.-15 Gramofoonmuziek. 7.00 B.N.O.: Bra- bantsch praatje. 7.10 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 7.20 Voor - de kleuters. 7-30 - Luchtvnarteursus. 7.15 Reportage. S.OO R otterdam sc h Philh. orkest en so liste. 9.00 Boekbespreking. 9.15 Program ma gewijd aan Roemenie. 9,45 BNO.:' Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio Stich ting). 10.0-510.15 Gramofoonmuziek. Stefani meldt uit Rome: Volgens cijfers van het centrale bureau voor de statistiek heeft het terrein in het Donaugebicd en op den Balkan, dat bij het Italiaansche koninkrijk is inge lijfd, een oppervlakte van 11.000 vlerk. K.M. en een bevolking van 700.000 zie len. Zware en lichte munitie wo rdt in Finland uitgeladen. (P. K. Krumme-Hoffmann.)" FEUILLETON MOORD in BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR (8 Wie is er aangewezen om voor de honden te zorgen? Wie laat de dieren eiken avond los? wilde AA. weten. Dat is het werk van Willem, ver klaarde mijnheer Van Wieringen. Ik dacht al een zekere gehecht heid bij hem te bespeuren aan den vanmorgen vermoorden Hector, her man A.A. Daarom dus zou hij het dier begraven hebben? Die, gehechtheid is geheel we- aerkeerig. merkt mevrouw op. Als er iemand met de honden iets doen kan, dan is het de chauffeur. Als de honden niet los zijn of als ze, net als Hector, om het leven zijn gebracht," dan wil dat zeggen, dat -wij op geen enkele manier zou den gewaarschuwd worden, als iemand op dit oogenblik onbemerkt het huis wilde naderen, stelde Eday grimmig vast. Waar zijn de honden dan? drong Van Wieringen sterker aan. Als mijnheer permiteert, dat ik oven ga zien? De lakonieke John leidde dit aanbod in met een hoofd buiging. die hem iets gaf van iemand, die zich vrijwillig opoffert. Geen der anderen -zou zich hebben aangeboden en ook ik zelf, nu de chauffeur of wie dan ook (daar buiten het huis rond sloop en éérder dan degeen, die ko men zou, op zijn hoede was, ik zou alleen zijn gegaan indien A.A. het mij rechtstreeks had gevraegd. Ik twijfelde er zelfs aan, of mijn vriend het aanbod zou aanvaarden, omdat er waarschijnlijk verwikkelingen uit zouden volgen. Immers, indien de vijand loerde, dan werd John's leven bedreigd. Bovendien zou John, een maal binnen, de gevaarlijke zone, waarin de vijand werd vermoed, in staat zijn ieder, die hem uit de duis ternis tegemoet trad, het leven te benemen. Ik voor mij begon te ge- looven aan de schuld van den chauf feur, doch als die nu eens onschuldig bleek? En inderdaad alleen om een sigaref te rooken naar buiten was ge gaan? En als John hem dnn uit voorbarige zelfverdediging eens neer schoot? John was waarschijnlijk ge wapend, anders toch zou hij zich niet hebben aangeboden, alleen den ge vaarvollen tuin in te gaan. Ben je j wapend, John? vroeg op dit oogenblik A.A. John glimlachte, tenminstf hij zou hebben geglimlacht indien dit niet ir. strijd was met zijn onberispelijke gereserveerde houding. Hij antwoord de niet, maar een antwoord was. bij de ietwat kleineerende uitdrukking van zijn gelaat, overbodig. En zonder wapen wou je gaan zien, of de honden los zijn? vroeg A.A. Ik meende, dat het een gerust stelling voor de familie zou zijn te weten, dat de honden los ioopen, ant woordde hij, te bescheiden om met rechtstreeksche Bevestiging zich zelf een houding van dapperheid te geven. Wel. als je het doen wilt. doe het. stemde A.A.. tot mijn verwonde ring. toe. Maar kom dadelijk te rug, want and:vs moeten wij weer naar jou gaan uitkijken. De huisknecht maakte wederom'een h'chte hoofdbuiging, wendde zich om en schreed- de deur door de hall in. Dadelijk daarna hoorden we de voor deur or enen en sluiten. John kan van buitpn af de voor deur weer openen 'vroeg mijn vriend aan den heer des huizes. John is een der weinigen, die dit kan. luidde het antwoord. Hij heeft een huissleutel. Kan men van hieruit de hon den hooren. wanneer ze nog in hun hokken zitten? Dat hangt er heelemaal van af. hoeveel kabaal ze maken en hoe st'l het hier is. antwoerdde Paul in plaats van zijn vader. Dan staat ons niets anders te doenvervolgde A.A. Dan te wachten, te wachten, te wachten, vulde Eddy, dien ik nu een onmogelijk jongmensch vond, aan. Toch begreep ik. dat mijn vriend deze tartende uitlating niet als een belee- diging opnam. Het wachten op een antwoord op de vraag, of de honden hi hun hok waren ofwel dood, ver sterkte in ons nog de overtuiging, dat, hoe John's onderzoek ook zou af- loopen, in ieder geval nog meer moor den mogelijk waren. Lós liepen de honden trouwens niet, wrint dan zou den ze zich, op het fluiten van den huisknecht, dat we thans uit den tuin hoorden opklinken, zeker heb ben doen hooren. John trachtte blijkbaar niet zijn schreden te dempen. Toen hij pas buiten was, had hij gefloten naar de honden, nu deed hij dat niet. meer, ofschoon daarin toch eeij lichte ge ruststelling voor hem zou hebben ge legen, nu hij zich door ziin voetstap pen, aan wie hem in stilte beluiste ren wilde, verraadde. Een kerel uit één stuk was hij toch, deze huis knecht. -In elk geval zouden ze nu, als ze nog opgesloten waren, zoo razend te keer moeten gaan, dat we ze hier met gemak hoorden, stelde Teun vast. Ze verwachten dan, dat degene, die nadert, ze zal vrijlaten. Maar ik hoor niets, stejde Paul vast en de meisjes in haar hoekje keken elkaar eens aan. trokken ge zichten, alsof ze zouden kunnen gichelen van zenuwachtigheid, maar zich met geweld inhielden. omd:« dit in het salon onmogelijk kon worden geduld. Mevrouw liet zich door- haai man telkens weer even geruststellen, dat het nu weldra dag worden zou en er dan een eind zou komen aan dezen onhoudbaren toestand. Eén geluk was, dat het electrisch licht ons tot nu toe niet in den steek had gelaten. Achtte de vijand duisternis overbo dig of was hij niet in staat geweest, nogmaals te naderen tot het schakel bord? Verwachtte A.A. een eventuee- len aanslag niet meer van die zijde? •HOOFDSTUK XXV Waar is de chauffeur? Het duurde niet lang. of John keer de terug en trad na een gedecideerd bescheiden tikje aan de halldeur. hét salon binnen, waar &-p hem allen met gretige nieuwsgierigheid aanstaar den. Als hij innerlijk emoties door staan had. uiterlijk liet hij daarvan niets blijken. •Zijn gezicht stond even onbewogen, ais wanneer hii zou aan kondigen, dat de tafel gedekt was. Hij sprak echter niet dadelijk en wist daardoor tot ons te doen doordrin gen, dat ziin mededeeling ons onwel kom zou zijn. Enkele seconden werd de stilte verdragen, dan barstte de oudste zoon uit: En? De honden?' Met "uw verlof, mijnheer, alle vier dood, mijnheer. De wijze, waarop Eddy, hoewel deze toch den dood van dc waakhonden het eerst had verondersteld, reageer de, bracht ons niet alleen het steeds •meer benauwende van den toestand onder het oog. doch gaf ons tevens de richting aan, die ieder onzer toch reeds op het punt stond in te slaan, zoodat als één man c!e beide andere zoons en mijnheer Van Wieringen uitriepen: Waar is Willem? Waar is de chauffeur? Je hebt niet kunnen uitmaken, op welke manier de dieren gestorven zijn? vroeg A.A. aan den huisknecht, die het xjch als een fout scheen aan te rekenen, dat hij de familie zulk een onheilspellend nieuws had moe ten mededeêlen. Er is licht bij de hokken, mijn heer, antwoordde John, en dus was het mij mogelijk vast te stellen, dat de honden niet zijn gewond. Zij schijnen te zijn neergestort, terwijl zij aten van een stuk lever? —♦Wie voedert de honden? Hij vroeg het John, die anders 1 stellig geen verklaring zou hebben gegeven. Ook dat is het werk van Willem, mijnheer. MaarHij zweeg. Maar je wilt er aan toevoegen, dat je niet zeker bent, of ze »iet ook van anderen iets zouden aannemen? m 'Wordt vervoled.)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2