DE DIEREN VAN TARZAN Inkomen-garantie reizigers voor Handels- MOORD in AMJERSiTOORTSCHE COURANT VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1941 IN HOTELS, RESTAURANTS E.D. In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van den secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij. die als volgt luidt: Artikel 1; Het is aan ondernemers van inrichtingen, waar voor het pu bliek gereedgemaakte spijzen, al dan niet voor gebruik ter plaatse ver krijgbaar worden gesteld, verboden per voor één persoon bestemden mid dag- of avondmaaltijd- (onverschillig of deze als „menu" verkrijgbaar is of uit een dagkaart wordt samenge steld meer ie verstrekken dan: één voorgerecht (ten hoogste uit 6 soorten bestaande!soep; één gang (naar keuze met visch of vleesch of vleeschwaren of wild. even. tueel met toebelmoren) toesoijs of kaas: fruit. Artikel 2. Van het verbod, bedeeld in artikel 1. ken de directeur van bet- Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pensionbedrij fal dan niet voorwaardelijk, seheel of gedeel telijk ontheffing verleenen. Artikel 3. De voorschriften, bij of krachtens dit besluit vastgesteld, worden beschouwd als voorschriften krachtens de Distributiewet 1939 vast gesteld. Artikel 4. Deze beschikking kan woi^ïen asneehaald als: ..Versobe ringsbeschikking voor Maaltijden no. 1". Geen menu's in het Fransch Voorts is bepaald, dat in restau rants en andere gelegenheden waar maaltijden worden verstrekt, het ge bruik van d-s Fransche taal voor menu's en dagkaarten achterwege dient te worden gelaten. GIFT VAN DEN NED. VOLKSDIENST De Nederlandsche Volksaienst heeft den burgemeester van een gemeente in het- Westen des lands, waar een der vorige nachten 13 huizen door bommen zoodanig werden beschadigd, dat 2ii door de bewoners ontruimd moesten worden, een bedrag van 1500 ter beschikking gesteld om de getroffenen hiermede gedurende de eerstvolgende dogen bij te kunnen staan. C. GORDIJN Jr. t Na een ziekbed van enkele maan- o'en is gisteren in de Boerimavekli- niek t? Amsterdam overleden de heer C. Gordijn Jroud-comman dant van öe Amsterdsmsc'rie brand weer. Onder zün leiding zijn bij het hoofdstedebibe brandweercorps groo- te verbeteringen tot stand gebracht. Ook als onder-voorzitter van de Ne de rl an d se he P r an d we e r ver eeni ging heeft de heer Gordijn vee] nuttig werk verricht, in het corps was hij aicemeen cevawdeerd en geacht en het was dan ook nöode. dat men hem. op 13 April j.L, als comman dant z3g vertrekken. ONDERWIJS TTooonriTsrw, taal (l.o.) Den Htas:- Ge.«laag.l dp lie°rpn Tl A DéB Haag-, A 'l Ruvf, Rotterdam: G. Toren. Winschoten: H. J. Fijink, Hengelo; H «fcusgchét. Am- sterd-,rn: A, Iliiitrenhrrs. Haarlem; A. G. Kn.mpen Tc'^urg; T- Knrpers- bock, T*trecht, en -J. Wwherts, Gronin gen en de domes D. Fort.gens. Den Haag: "D. Xnorrlmnns. Del?' en H. M. Grtslwff, Scheveningen. Den Haag. Gi-sHagd de heeren: J. H. GrimSerg, Nueiien; W. J, Kltm- veld. Delfzijl: O Siej-fcsma. Kampen: A. Weeda, HnMelharnis: A. G. Zve-TS, HuisaeO; G C. VIA Gorvcn. Tilburg; T. G. Goudriaan, Barnrveld: T- H. H. van Groenestein. V-ldhoven: A. J. A. Havermans, Ondonhosch: W, Tromp, Winschot-en en de dames J. C. U. BINNENTAND Versobering van Maaltijden ~y door EDGAR RIGE BURROUGHS 50. Huiverend van schrik zag Ro- koff het sterke, vechtende lichaam van den asipman onder water ver dwijnen; nu zou Tarzan den dood vinden in de modder daar beneden. Hij begreep dat het geluk hem goed gezind was en een wreede grijns van triomf kwam om zijn lippen. Maar dit duurde slechts kort. Want juist- toen hij zichzelf gelukwenschte met zijn redding, weerklonk er een ge weldig lawaai aan den oever van de rivier. Daar zag hij een reusachtigen panter, die met bloeddorstige blik ken naar hem keek, omringd door de groote apen van Akoet. Voor hem stond een reusachtige zwarte krijger, die zijn vuist tegen hem schudde en allerlei vreeselijke geluiden uitstoot te. De beesten van Tarzan hadden hun meester langzaam gevolgd. Dt apen bereikten de rivier juist op het oogenblik. dat Rokoff Tarzan met zijn roeiriem een klap gaf. Grimmig en dreigend volgde de troep Rokoff nacht en dag. Zijn vlucht op de Ugambi-rivier werd een vreeselijke nachtmerrie. Op gelijke hoogte met hem door de jungle dolende, volgde de vreeselijke horde hem en maakte hem van eer sterken man tot een vermagerd, beverig schepsel, lang voordat de oceaan voor zijn wan hopige oogen opdaagde. Nergens had hij een spoor van Jane gezien. Hij twijfelde er niet aan of Jane was door de krijgslieden van de dorpen die zij langs moest op haar weg naar de zee, gevangen genomen. Het zien van den mond der Ugambi deed de hoop bij Rokoff herleven. In het rustige water van de baai lag de Kinsaid voor anker. Wild van vreug de peddelde hij er heen, schreeuwde RICHTLIJNEN VOOR DE HONOREERING Het college van rijksbemiddelaatrs heeft, gezien de vele gevallen, waarin door de tijdsomstandigheden handels reizigers als omschreven in artikel 75q. Wetboek van Koophandel hun inkomen belangrijk zagen verminde ren of geheel tot niets terugloopen, den raad van oestuur in arbeidszaken verzocht van advies te dienen om trent de gedragslijn, welke in derge lijke gevallen te volgen ware in af wachting van een definitieve alge- meene regeling. Nadat hierover de samenwerkende handelsbedienden-organisaties waren gehoord, heeft het college van rijks- bemiddelaars zich kunnen vereenigen met dit advies. Dientengevolge zullen bovengenoemde gevallen, indien door onderling overleg tusschen werkgever en werknemer geen resultaat wordt bereikt, als volgt worden geregeld krachtens artikel 5 van van de Ver ordening no. 217 1949 del. 28 Novem ber 1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge- biec betreffende, de totstandkoming van regelingen -rzake 1nonen. sala rissen en andere' arbeidsvoorwaarden. INDEELING IN GROEPEN Het college zal bij de behandeling der verschillende gevallen de reizigers indeden in de volgende groepen: 1. Zij. die een vast salaris genieten. 2. Zij. die vast salaris plus provisie ontvangen. 3. Zij. die uitsluitend op provisie basis werken. a. Reizigers, in dienst van onderne mingen. die volop in bedrijf zijn. maar die als reiziger gedeeltelijk of geen werk meer hebben, omdat hun functie in liet distributieproces over bodig is geworden. b. Reizigers in dienst van onderne- ^icrkens, Prineenhace: J Woltors, Tilburg en H. M. J van Roessel, Oir- schot- TEEKENEN ACTE Ma Don Haag. Geslaagd A. Tiallema, Wioringorwaord en R. Wolf, Amster dam. Afgewezen "2 candidates HOOFDACTE EXAMEN Den Haag. Geslaagd voor A: de hoeren T. K Linesma en C. A. Lfiekerath on de dames C ,A. M. Stokman en Ml Wittevcen: voor B: dc lioeren F. Bronsema, L. A. Grnenewcge, W- J. Halverhout en J .W. Stol. neringen, die niet- meer volop in bedrijf zijn. en die als reiziger gedeeltelijk of geen werk hebben c. Reizigers in dienst van stillig gende ondernemingen, die geen werk hebben. De grondgedachte bij de be handeling van deze verschillende gevallen zal zijn, dat de reizigers in het algemeen in hun sociale positie op één lijn moeten worden gesteld met vergelijkbare cate gorieën van het in dienst der be trokken ondernemingen zijnde personeel. Hiervoor zal als regel in aanmer king moeten komen het commerciee'e en administratieve personeel. Er zal dus moeten worden gewaakt, dat ce reiziger niet met het geheele risico wordt belast en daardoor in een on gunstiger positie wordt gebracht dun de bedoelde in de onderneming werk zaam zijnde employe's. Voor de gevePen a. 1 (jèizige's, die uitsluitend een vast salaris ge meten! zullen zich ten aanzie? vn de honoreerintr geert vragen voord oei. Voor het verleenen van vergunning tot salarisverlaging zal in zulke ge vallen in den regel geen aanleiding bestaan. Voor de gevallen a. 2 en a. 3 zal eveneens het netto inkomen worden vewaarborgd, dat gemiddeld geduren de de jaren 1937. 1938 en 1939 werd genoten. Hierop zal echter een aftrek van 15 pet. worden toegepast, opda; voor den betrokken reiziger een zekere prikkel tot uitbreiding van zijn werk zaamheden blijft bestaan. In de gevallen a. 2 en a. 3 behoort dus in den regel door den werkgever aan den handelsreiziger te worden uitgekeerd 85 pet. van het netto in komen uit vast salaris plus provisie of provisie alleen in de bovengenoem de basisperiode. De gevallen b. 1 en c. 1 zullen geen aanleiding tot moeilijkheden geven. Het vaste salaris zal kunnen worden verlaagd na verkregen vergunning van het college. Ook in zulke geval len zullen de reizigers niet afwijkend van het overige personeel worden be handeld. Bij b. 2 en b. 3 zal eerst vastgesteld worden, welke maatregelen ten op zichte van het overige commercieele en administratieve personeel getrof fen zijn. Zijn voor dit personeel sa larisverlagingen ingevoerd of wordt door dit personeel short time gewerkt, dan zal de reiziger eenzelfde gedcel- Positie op één lijn te stellen met die van administratief personeel luid om de aandacht te trekken van degenen, die hij aan boord had ach tergelaten. Maar er kwam geen ant woord van het zwijgende schip. (Wordt vervolgd) J Gas en licht, dat zijn twee dingen r I Waar we heel zuinig op moeten zijn, I Gebeurt dat niet: men kan U I dwingen. I Houdt Uw verbruik dus steeds I zeer klein! te van zijn netto inkomen worden gewaarborgd als het gedeelte van het vroegere inkomen bedraagt, dat aan het overige personeel eventueel met behulp van een aanvullende wachtgeldregeling wordt toegekend. Op grond van de bij de gevallen a. 2 en a. 3 genoemde overweging zal het percentage nooit hooger zijn dan 85. Is een gedeelte van het overige personeel ontslagen, of geheel op wachtgeld gesteld, dan zal de salaris regeling voor de reizigers, aan wie geen ontslag is verleend en die niet op wachtgeld zijn gesteld, zich aan sluiten bij de regeling van het in dienst gebleven, niet op wachtgeld staande personeel. In de gevallen ten slotte van het type c. 2 en c. 3. dat dus de onder neming stil ligt en de reiziger geen werk meer heeft, zal bij de reizigers dezelfde regeling worden toegepast als voor het overige personeel getrof fen wordt. In gevallen, waarin een werkgever zijn reizigers niet, of minder dan 36 uur per week wil laten werken, dan wél ontslag geven, dient hij hiervoor vergunning te vragen aan de arbeids inspectie. Deze zal als regel aan het verleenen van deze vergunning de voorwaarde verbinden van een wacht geldregeling naar analogie van de model wachtgeldregeling b. van de „algemeene regelen betreffende het verleenen van subsidie in uitkeerin een verstrekt ingevolge wachtgeld regelingen"' vastgesteld door het de partement van Sociale Zaken of een daarmede overeenstemmende ver goeding. De Dure en Vittorio Mussolini'bij de begrafenis van Bruno Mussolini. Te legrafisch overgebrachtefoto. (Atlantic-Holland.) SPORT ZWEMMEN Nieuw Wereldrecord van Ragnhild Hveger OP 800 M. BORSTCRAWL Po veelvoudige Deensche wereld- reeordhoudster Ragnhild Hveger, heeft le Kopenhagen het reeds sinds 3 Juni 1936 op haar naam staande record op de SCO M. borstcrawl verbeterd. Met den prnchtigen tijd van 10 min. 52,2 sec. hlecf zij niet minder dan 19,2 sec. onder haar oude record. Met dit nieuwe wereldrecord heeft de Deensche zwemster voor de 38ste maal een wereldrecord op haar naam ge bracht. CRICKET X. C. B. ELFTALLEN GEKOZEN Voor den wedstrijd tussdhen twee K.C.B.-elftallen, op 30 en 31 Augustus a s. op hel H.C.C.-terrein zijn de vol gende ploegen samengesteld: Elftal A A. M. J. de Beu? (H.C.C.), aanvoerder: W. H. Gallois (H.C.C.); C. A. Huinder IHB.S.); H. J. Klink (V.R.A.); R. Kramer (Rood en Wit); J. J. de la Mar. (Rood en Wit): IT. C. W. Be lint ge r (P.W.): E. C- Snel (VOO II stolk (lltrmes D.V.S); A. Terwie! (V.O C.); drs. J. J. Voogd (Haarlem) wieketkeeper. Elftal B: L. C. F. Wunder (H.B.S.) aanvoerder: J. J. Alders (V.V.V.); mr- P. B .M. ten Bosch (H.C.C.): jhr. J. van den Boscli 11CC.), wieketkeeper: IT. Herklots (H.B.S.)W. Kramer (Rood en Wit): Ch. Lengen (A.C.C.); J. J. van der Luur (H.C.C.); A- Molenaar (Hormes D.V.S.)Jac, Oosterholt. (F^x- celsior); L. J. Sodderland (Rood en Wit). RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 16 AUGÜ8TUS HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek- 6.50 Ochtend gymnastiek. 7".00 Gramofoonmuzlelc. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwe- berlohten. 8.15 Gramofoonmuziek, 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek, 10.00 Ernstige muziek (e.o.). 12.00 Viool met pianobegeleiding. 12-40 Al« manak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 1.25 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Gevarieerd pro gramma- 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 4.20 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Or gelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binenschippers. 6.30 Klaas v. Beeck en zijn orkest. 7.30 Gevarieerd Zaterdagavondprogramma. 8.25 Voor den boer. 9.00 Amusementsorkest en so liste. 9.30 Engelsche berichten. 9.45 B.NO.: Nieuwsberichten. 1000—10.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: Dutch news reel HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.; Nieuws berichten 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (voorbereid door het Vrijz. Kerkcomité). 10.20 Lichte mu ziek (c o 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Ensemble Amende. 12.45 B.X.O.: Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 1.40 Voor de rijpere jeugd. 2.00 Omroepor kest en solist. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Voor de plattelandsjeugd. 3.00 Om roeporkest. 4.00 Romancers. 4.30 Curt Over godsdienst bij kinderen JU (voor- Hohenbergen en ziin orkest. 5.00 Cursus: bereid door het Vrijz. Protest. Kerkco mité). 5.15 B.N O.: Nieuws-, economischs en beursberichten. 5.30 Pianovoordracht, en gramof.muziek. 6.15 Collegium Mu sics drvina. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 B.N.O-: Groningsch praatje. 7.10 P.N.O.: Nieuwsberichten. 7.20 Gramofoonmu ziek. 7.45 Reportage. S.00 Concertge bouworkest en gramofoonmuziek. 900 Gramofoonmuziek. 9.15 Nieuws van de platenmarkt. 9.45 B-X.O.Nieuwsberich ten. 10.00 Dagsluiting, (voorbereid door de Christ, Radio Stichting). 10.05—10.15 Brandende kwesties, causerie. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 51 HOOFDSTUK XXVI De laatste aanslag Hetgeen van nu af gebeurde, speelde zich in zulk een razende snelheid af, dat ik er. door het regel matig te verhalen, als het ware een vertraagde film van geef. Daardoor kan een geheel verkeerde indruk worden gewekt. Ik kan daar echter zonder het verhaal oppervlakkig te maken, niets aan doen. Herhaaldelijk reeds hadden wij ons stil gehouden om te kunnen luisteren, zonder dat het waarschuwend „hoort" van den eerste, die het geluid meende op te vangen, door eenig ander ge rucht werd gevolgd. Nu A A. ons evenwel attent maakte op een van buiten naderend geluid, luisterden we allen opnieuw. We behoefden ons daartoe trouwens niet in te soannen, want ook al was het op dit oogen'ülü: niet doodstil geweest, we zouden toch de nadering van wie daar nu kwam, hebben moeten hooren. Snel draaien de wielen knerpten over het tuingrind, dan werd een portier dichtgeklapt. Ziedaar de aankondiging, her nam A.A. met een zoet glimlachje, op het oogenblik. dat er zachtjes een claxon toeterde. En laat ik u nu nog even op het hart drukken, dat u den chaffeur geen eh..„ hm, onaange name dingen verwijt, want de goede man kan het niet helpen, dat ik' hem in het holst van den nacht met den wagen heb uitgestuurd. Er ontstond een verwarring, die even verklaarbaar als ongewenscht was. Mij waren de oogen opengegaan en ik zag de bedoeling, die mijn vriend had met aan te raden kalm te wach ten en ik herinnerde me A.A.'s op dracht, vooral te zorgen, dat niemand het salon verliet. Om dit laatste ook thans te kunnen voorkomen, wilde ik me bij de halldeur posteeren, wat ik zonder in het oog te loopen zou kun nen doen, omdat iedereen, behalve mevrouw en de dienstmeisjes, zich naar de halldeur drong. Zelfs A.A. was daar. doch met zijn rug er naar toe. Ik zag hem staan, ik zag mevrouw van Wieringen verlaten zitten op de bank in den hoek, met rond zich den kring leege stoelen; ik zag de drie meisjes in den anderen hoek bijeen dringen, el kaar omvatten als om zich te verbin den tegen een sterker vijand, die wei- dra komen zou. Ik zag Eddy zijn re volver in den zijzak van zijn jas la ten glijden, ik zag Teun en Paul, die vóór hem stonden tusschen A.A. en hem in. Ik zag Jchn, die zwijgend, al leen door de uitdrukking van zijn ge zicht, tp kennen gaf, dat hij natuur lijk bereid was. de halldeur of de voor deur, indien mijnheer Arends het van hem verlangen zou, te openen voor den man. die nu op het terras te wachten stond. Maar ik zag ook nog iets anders: een slanke hand, een heerenhand. die zonder dat Eddy het bemerkte in diens zak gleed, de zoo even weggeborgen revolver achterna.. En ik zag die hand met het wapen er weer uitkomen ook. Afschuwelijk krankzinnig, zoo iets had Philip Somer gezegd. Als die hand gehoorzaamde aan een misdadigen wil, dan was het krankzinnig afschuwelijk inderdaad, want voor den moord op den secreta ris had de eigenaar van die hand het Öteste alibi, dat hij zich wenschen kon. Daarom geloofde ik niet dadelijk, dat dit gebaar misdadig was, daar het ook als doel kon hebben iets te voorko men. Doch mijn aandacht was er door getrokken en ik bleef ondanks alles die hand in het oog houden. Indien mijnheer wenscht. dat ik de voordeur open? bood John zich aan. Dat wer.sch ik niet. John. Wij zullen alle mannen hier kunnen ge bruiken. Sophie, wil jij misschien even? Doch* Sophie wilde niet alleen niet, ze zou niet gekund hebben. Haar knieën knikten, nu zij was opge staan; ze zakte dadelijk weer op den stoel neer, gelukkig wat verder dan het randje, waarop ze al dien tijd ge duldig gezeten had. Ook de beide an dere meisjes beefden over al haar le den, bij voorbaat bevreesd, dat die ijskouds mijnheer het nu haar vragen zcu. Hij deed dit niet. Bram, zei hij.... doch voordat hij het mij kon verzoeken, zag hij den blik, waarmee ik hem te kennen gaf, dat ik wist, wie gegrepen zou moeten worden en hij wijzigde zijn verzoek snel, door zich tot den oudsten zoon, tot Teun te richten. Mijnheer van Wieringen, misschien wilt u zoo vriendelijk zijn de heeren te ontvangen? Een verbaasd fronsen van het voor hoofd. waarmee Teun zijn verwonde ring over dit „heeren" uitdrukte, had tot gevolg, dat hij nog snel een na dere verklaring aan zijn verzoek toe voegde: Het zijn de chauffeur en de beide veldwachters; tenminste, ik hoop. dat hij ze alle twee heeft kun nen meekrijgen. Hij gaf mij een knipoogje, alsof hij eensklaps nog weer extra schik in de situatie kreeg. I-Iet was een ant woord op mijn blik van verstandhou ding. Hij had Teun langs zich heen de hall laten ingaan, we hoorden het slot van de voordeur openklikken en daarna het gerucht van verscheidene voeten, die van het terras over den steenen drempel binnenstapten. Geen stemmen echter, hoewel A.A. de hall deur achter zich had opengelaten, zoodat we elk geluid zouden kunnen opvangen. John hield zich, na A.A.'s afwijzing van zijn aanbod, beschei den eenigszins op den achtergrond; Eddy en Paul zoowel als Van Wie ringen zelf echter, die niet langer in het onzekere konden blijven verkee- ren over de werkelijkheid van de door A.A. aangekondigde politie-hulp. waardoor immers eindelijk tot hande ling kon worden overgegaan, stonden dicht bijeen, tegenover mijn vriend en trachtten te zien, wie in de hall waren binnengekomen. Ik keek schuin omlaag naar de uit Eddy's zak geno men revolver en de slanke heerenhand die deze langzaam richtte. Het was een zware stem, die zich in de hall het eerst hooren liet. niet die van den chauffeur doch onge twijfeld van den oudste der beide veldwachters, wier blauwe uniformen met zilveren knoópen achter A.A. verschenen waren. „Mijnheer heeft ons ontboden, zei die zware stem. Er moet hier al aardig zijn huisgehou den. naar uw chauffeur ons vertelde. Een moord komt hier niet alle dagen voor. Twee moorden, verbeterde A.A. De chauffeur wist van dien tweeden nog niet, anders hadden we nu niets, om u uit het veld te slaan. Zijn schertsende wijze van spreken paste nu jiuist niet bij den inhoud van zijn mededeeling, maar hield een zekere nuchterheid levendig, die we niet zouden kunnen ontberen. Niemand dan ik zag de heel lang zaam omhoog gaande revolver. Nie mand 'kon die zien, omdat ze achter den rug van Van Wieringen verborgen bleef. Neen, ze was nog niet achter dien rug, want dan zou ik ze hebben weggeslagen, op gevaar af een kogel ergens anders doel te doen treffen in het groepje mannen, dat bij mijn vriend stond. Lk had het gevoel, dat A.A. wist, in welke positie ik mij be vond en dat hij mij kort en duidelijk zei. hoe ik moest optreden. Dit be-, hoeft niemand te verwonderen, want vóór dit avontuur immers werd ik reeds gedurende tien jaren geschoold aan zijn zijde, zoodat ik wel langza merhand wist, door te vroegtijdig in grijpen meer te kunnen bederven dan goedmaken. De gezichten der dienst meisjes helderden langzaam op, waar schijnlijk. omdat mannen uit haat eigen kring tegenwoordig waren en zij zelf zich in het deftige salon beter thuisvoelden dan die ietwat gewich tig doende veldwachter met de wijd- uitstaande knevels, waarin zijn adem tot druppeltjes condenseerde ondanks de zwoele warmte van den voorjaars nacht. Ik heb gezegd, dat dit alles veel vlugger in zijn werk ging dan het is na te vertellen. Het'kan den indruk maken, alsof de met de re volver omhoog gaande hand minuten noodig had, alvorens te komen tot den stand, die mijn ingrijpen nood zakelijk zou maken. In werkelijkheid was dit een kwestie van seconden. De man, die dit wapen wilde gebruiken om nog in het laatste oogenblik over A-A. onder wiens bescherming mijn heer Van Wieringen zich immers gesteld had, te zegevieren, wachtte alleen het juiste moment af. Het was zijn bedoeling, te vuren als allen zoodanig zouden zijn afgeleid, dat hij, voordat ze begrepen, wat er pre cies gebeurde, de revolver zou kun nen doen terugglijden in den zak, waar hij hem uitgenomen had. Ik be greep dit en ik wist. wat er afhing vai\ een precies op het juiste oogenblik in grijpen. Maar terwijl ik mijn aan dacht geheel samentrok op wat vlak voor mijn ocgen te gebeuren stond, was mijn waarneming tot het ui ter-' ste verscherpt ook met betrekking tot wat er rondom mij voorviel. (Nadruk verboden)^

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2