De Sovjet-Unie als voortdurende Bedreiging van Finland Het werk van den Ned. Volksdienst 4 AMEKSFOORTSCHE COURANT VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1941 Russische Veroveringszucht door de Eeuwen heen BUITENLAND Turkije en de Oorlog BERLIJN SCEPTISCH GESTEMD Naar aanleiding van de gemeen schappelijke vevkiaring van Engeland en de Sovjet-Unie. die eergisteren te Ankara is afgelegd en volgens welke beide landen zoogenaamd geen aan spraken op Turkse h gebied wenschcn te maken, verklaarde men op het Duitsche ministerie van Buitenland- sche Zaken in de Wilhelmstrasse, dat de officieele instances te Berlijn con crete en overduidelijke bewijzen heb ben, die de aspiraties der Sovjet-Unie op Turkse h gebied oncmstootelijk doen vaststaan. Die bewijzen zijn af komstig uit den zeer gezaehebbenden mond van Molotof, toen hij zijn laat ste bezoek am Berlijn bracht. Als de Sovjet-Unie. e'.dr" verklaart men in officieuze Duitsche kringen, hef thans wil doen voorkomen, alsof zij dergelijke voornemens nooit gehad heeft, dan ligt vdirens Duitsche op vatting ann deze houding slechts een koel-bc!" eken encï. opnortuuisirm ten grondslag. De aspiraties der Sovjet unie ter. aanzien van bepaalde Turk- sche streken maakten en maken een inteercerend bestanddeel der buit°n- landsche expansie-politiek van het Kremlin iu't. Dat Engel?nd zich bii d"1 Sovjet-verklaring te Ankara heef- aangesloten. acht men te Berlijn n'et van arcot belang. Men. ziet daarin slechts een tactische manoeuvre. ESN ITALIAANSCHE STEM Ten aarr:en van den st.an der Brit sche- en Sovjet-ambassadeurs bij de receering te Ankara merkt het agent schap Stefani op. dat de Engelsche en Scvjet-propaganda op dezen stap al te zeer den nadruk leggen, dan dat men hem voor oprecht k?.n houden, D^ verrekering, die de nota bevat ten aanzien van de Dardanellen en de ter ritoriale integriteit van Turkije komt. zoo schrijft Stefani op zijn minst te laat. Wat betreft de garantie voor het geval van c-en aanval van de zijde oencv andere mogendheid, deze srirint cp zijn minst genomen overbodig, da..u' Turkije niet bedreigd wordt. Ook weet men in Turkije, dat een garar. Ce- ar. nbed voor de Engelschen niets an ders is dan een voorwendsel om op de fcuitenlandsche politiek en de militai re economische crgaivsaties van het land, dat Groot-Brittan nïë zooge naamd wenscht te beschermen, in vloed uit te oefenen. De schijnbaar vredelievende verzekering van Enge land en zijn Sovjet-bondgenoot am Turkije is in sterke tegenspraak met dc Engelsche kuiperijen in het Nabije Oosten. VERLENGING VAN DIENSTTIJD IN DE VEREENIG DE STATEN De Amenkaansche Senaat heeft de finitief hst wetsontwerp tot verlen ging van den diensttijd aangenomen, oat" Roosevelt thans ter tsekening wordt voorgelegd. Benzine naar wladiwostok De Amerikaansche leider van de benzinevcoi-ziening. de minister van Binnenlandsche Zaken, Ickes, heeft volgens Associated Press op de pers conferentie meegedeeld, dat de eer ste Amerikaansche tankboot met ben zine onder Amerikaansche vlag uit Los Angeles naar Wladiwostok vertrekt. Andere tankbooten zullen binnenkort volgen. KNOEIERIJEN BIT CONTRACTEN De bijzondere militaire commissie van het Amerikaansche Kuis van Af gevaardigden. die knoeierijen moet be handelen, heeft, naar de New York World Telegram meldt, in haar rapport aan het. Congres haar afkeuring uitgesproken over het twij felachtig optreden van senator Pep per. Deze zou. naar in het rapport wordt geconstateerd, bij het plaatsen van asphaltcontracten zijn positie hebben gebruikt om de orders aan be paalde firma's toe te stoppen. Tsj oen siting ecu uitgestorven Stad ATTACHé'S REEDS VERTROKKEN Naar Domei aan de hand van een rapport van oen uit Tsjoengking te ruggekeerd diplomaat meldt, is de stad tengevolge van de hevige Japan- sche luchtaanvallen vrijwel uitgestor ven. De bevolking leeft als mollen cn de stad is eigenlijk reeds overwonnen. Het verblijf der regceringsambtenaren en de zetel hunner kantoren zijn niet bekend. Alle buitanlandsche militai re attache's hebben de stad reeds ver laten, met uitzondering van de Engel schen, Amerikanen en Sovjets. Tsjang Kai Sjek laat zich zeer zelden zien. BRITSCHE JAGERS NEERGESCHOTEN Duitsche jagers hebben gisteren nog 5 Britsche jachtvliegtuigen aan het Kanaal neergeschoten. Voor zoover rhans bekend, bedragen de verliezen der Engelsche luchtmacht, bij pogin gen tot nadering van de kust der be zette gebieden derhalve zeven vlieg tuigen. VIJF LUCHTOVERWINNINGEN In den Noordelijken sector van het Oostelijk front heeft le luitenant graaf von. Kagen eek gisteren 5 lucht overwinningen behaald. Hij schoot in luchtgevechten bij Nowgorod 4 bolsje wistische bommenwerpers en 1 jager r.eer. Daarmede behaalde hij zijn 38e tot ea met 42e overwinning. Ontembare Finsche Vrijheidswil SLACHTOFFERS VAN BRUUT GEWELD II Over de herkomst van het Finsche volk hangt cie dichte sluier van do geschiedenis. Ondanks naarstigs on derzoekingen van ethnologsn en ge- schiedvorschers staat te dien aanzien nog maar weinig vast. Maar tot dit weinige behoort, dat de Finnen noch Germanen, noch Slaven zijn, waaruit volgt cat een aanspraak van een greote mogendheid op bshee.rsching van de Finnen cn hun „levensruimte" nimmer steunen kan op rasgelijkheid of bloedverwantschap. Voor het ove rige willen wij in een tijd, zco vol van actueele problemen als de onze, het vraagstuk van de herkomst der Fin nen hier laten rusten. Genoeg zij het ons, te weten, dat zij met hun buren, de Russen, allerminst tot een volke- renfamilie behooren. al sedert men- schenhsugenis de Noordelijke streken van Europa bewonen en reeds eeuwen geleden geklommen waren op een hooge trap van innerlijke bescha» ving, Hoe zou het anders denkbaar zijn, dat de „Kalevala"in 't Finsch valt de klemtoon van elk woord altijd op den eersten lettergreep dat on vergankelijk epos, waarin de held Vainamöinen de hoofdrol vervult, de grootheid van den mensch niet zoekt in zijn bedrevenheid met het zwaard, niet in de kracht van den veroveraar of in den moed van den roofridder, maar veeleer in zijn „weten", zijn „be grijpen", ook van die geestelijke waeL-den, welke tuiten de grenzen van het kenbare liggen? En hoe ware het anders mogelijk geweest, dat deze waarlijk „volksche" poëzie, later in de betooverende schilderstukken van Axel GallenKaliela en nog later in de lithografieën van Matti Visanti zoo aangrijpend uitgebeeld, honder den jaren lang van geslacht op ge slacht onopgeschreven bewaard kon blijven, totdat de voortrekkers uit de bloeiperiode der Finsche cultuur, met den Kajaanischen plattelandsdokter Ellas Lönnrot aan de spits, dat epos, liefderijk vergaard en zorgvuldig te boek gesteld, voorlegden aan een ver baasde en verrukte wereld? Lange en moeizame reizen waren het, die Lönnrot meer dan honderd jaar ge leden ondernam, teneinde de verzen op te teekenen, welke hij allenvege in Karelië kon hooren zingen door de runen-zangers geen geschoolde krachten, maar eenvoudigs mensehen uit een eenvoudig volk met ineenge slagen banden tegenover elkander zit tend, en al reciteerend de lichamen wiegend op het rhvthme van een me lodieus wijsje in mineur. Geringe bevolkingsdichtheid De Kale va! a vereert den mensch om zijn zelfstandigheid, zijn weten, 'zijn kunnen. Het is, voor wie Finland kent. geen wonder. Wij Nederlanders, die met honderden 1 andgenooten op een vierkanten kilometer wonen, kun nen de eenzaamheid van het leven op het Finsche platteland met onze ver beelding nauwelijks omvatten. Gemid_ ëeld haalt Finland, gemeten over het geheele land, elf mensch en per vier kanten K.M. In 't Zuiden, waar langs ds kust de groot,e centra liggen: Tur ku, Helsinki. Viipuri de oude Kare- lische hoofdstad, die bij den „vrede" van Moskou den Russen in handen viel loopt de bevolkingsdichtheid tot zoowat 45 man per vierkanten K M. op. maar daartegenover reikt het Noorden niet verder dan 1 mensch per millioen vierkante meter, en Karelië vooral het Russische deel er van haalt zelfs dat minimum niet, Wie. ais de Fin, aangewezen is op zich zelf. wordt een vereerder van het persoon lijke, een vriend van de vrijheid, voor de rol van kuddedier ganschelijk on geschikt. De eenzaamheid heeft de Finnen gestempeld tot harde werkers, zelfstandige menschen, sober van le vensstijl, gewapend met een diepen vrijheidszin, waarachtig in hun gast vrijheid, gespeend van alle verove ringszucht, maar bereid eiken bela ger van hun land te weerstaan. Vrijbeidsdroomen Vrijheid! Dat is de droom van de Finnen geweest temidden van alle stormen, welke een bewogen geschie denis deed razen over hun land. Van vrijheid droomden zij in de eeuwen, toen Finland nauw verbonden was met Zweden, van welk tijdperk de resten nog veelvuldig en in velerlei vormen terug zijn te vinden. Van vrijheid vooral in de ruim honderd ja ren van toenemend schrikbewind on der vier tsaren, waarvan de eerste in 1809 de verkrijging van Finland danken mocht aan de boosheid van Napoleon op de recalcitrante Zweden. Speelbal te zijn tusschen grootere machten ziedaar het harde lot, Finland door zijn ligging toebedeeld. Zijn historie is er een van eindelooze oorlogen, waarbij het land zelf meer nroci was dan partij, totdat eindelijk in 1918 ook voor de Finnen het uur van de vrijheid sloeg. Tsaar Nicolaas, wiens regeering over het grootvorsten- dom Finland een opstapeling was van vergrijpen aan den eed op de Finsche vrijheid, eens in ds oud-Borgasche kerk door Alexander afgelegd, en sindsdien door al zijn opvolgers plech tig bekrachtigd, Nicolaas zond in den persoon van Bobrikoff al d? verschrik kingen van zijn absolutistische ter reur over het wijd® Finsche jand. Zijn degeli.iksche woordbreuken verbitter den niet dc Finnen alleen, maar joe gen. heel beschaafd Europa bet: bloed naar dc kaken. Maar de man, die ds wereld naar Den Haag noodde cm er te soreken over verzekering van den vrede, liet Fin en niet-Fin kloppen aan dcovemansdeur. Bobrikoff re geerde in F'nlard, en hij deed het met ür-eren hand. Het doel? Ten on der brengen van de restanten der Finsche vrijheid, vestigen van Rus- land's totale macht aan d? boorden van de Oostzee. De „Drang nach Westen" bleek sterker dan de trouw aan eigen gegeven weprd. Grimmig verzet Vrijheid! De Finnen lieten het al lengs niet meer bij droomen. Zij dromden samen en begonnen een grimmig verzet tegen hun meedoo- genloozen tyran. Eeuwen lang waren hun grenzen heen en weer geschoven nac.r de wisseling van de krijgskansen. Nimmer was acht geslagen op hun rechtmatige verlangens naar een vreedzaam leven in een eigen staat, omvattend allen, die daarin naar aard en beschaving, naar godsdienst en herkomst thuis behoorden. Maar de droom was gebleven en Bobrikoff's slagen op den Finschen vrijheidszin maakten de Finnen slechts verbete- ner in hun verzet. Nam ooit vrijheids, verlangen nobeler vormen aan dan in die dagen rond 1990. toen het in ge tal kleine, maar in karakter groote, Finsche volk zich aangordde tot een geweldloos verzet, tot een „non-coö peratie" die de Russen tot wanhoop dreef, en die geadeld werd door een onwrikbaar vertrouwen op den Aller hoogste, die, naar rotsvast Finsch ge loof. eenmaal dit volk leiden zou uit de verdrukking naar de vrijheid? Hoe aangrijpend moeten dc oogen- blikken zijn geweest, waarin duizen den cn duizenden zich verzamelden aan het station van Helsinki, om bij het vertrek van den trein naar Pe tersburg, die een Finsche petitie, in 10 dagen geteekend door 523.931 man nen en vrouwen uit geheel Finland, naar den Tsaar zou brengen, den ge delegeerden het ook ons welbekende lied toe ts zingen: ..Een vaste burcht is onze God". En zie in 1918 werd de droom werkelijkheid. Nog dreig de een oogenblik de Russische greep, n o g scheen het alsof den Finnen de vrijheid zou ontgaan. Maar uit den baaierd van een burgertwist, waarin Duitseh ingrijpen mede gewicht in de schaal legde, verrees de vrije on afhankelijk? republiek Finland, die sedertdien niPts ongedaan heeft gela ten om het goed recht der Finnen op een eigen staatsleven door uitnemend bestuur cn dader, van groote economi sche en cultureele bateêkenis te be vestigen. Oost-Karelië zwaar getroffen Vriihetcl! Keiaas: voor de Oost- ICareliërs sloeg haar uur niet. Bij den vrede van Dorp at in 1320 moest Finland de districten R.epola en Po- rajarvï aan de Russen afstaan, en toezien, dat ook het overige deel van het huidige Russische Oost-Karelië aan het bestuur van Lenin en de zij nen werd overgelaten. Dwars door Karelië, dwars door het land van de „Kalevala", snijdt een willekeurige grens als een zwaard door het hart van het Karelische volk. Viipuri bleef Finsch, het Ladoga-meer werd tus schen de beide buren in tweeën ge sneden en verder naar het Noorden verhakte macht niet recht de Kareliërs in Finnen en Russen. De vrede van Dorpat was zoomin 'n einde ais de vrede van Nöteborg, van Tayssinae, van Stolbova. van Ussikau- punki, van Turku, van Varala of van Hamina een einde beteekende. Nau welijks twintig jaar later ondernamen de Russen Lenin was door nieuwe tsaren: Stalin en Molotof afgelost wederom een aanval op de Finsche vrijheid cn bij den vrede van Mos kou van 12 Maart 1940 kwam groot leed over het Finsche volk: ds Oost grens verschoof in Westelijke rich ting, velen namen de wijk. Viipuri viel ten tweede male in Russische handen, het Ladoga-meer werd een Russische binnenzee, de Oost-Kare- liërs, wei verre van vrij te worden, zagen duizenden nieuwe on vrijen trekken binnen de politieke grenzen van hun slechts in schijn onafhanke lijke republiek. Mocht Lenin nog oog hebben gehad voor het recht der Ka reliërs op een eigen leven binnen de Russische republieken-federatie, Sta lin kende slechts één oogmerk: Rus sificatie. Hij trok zooveel zuiver Rus sisch gebied bij de Oost-KareÜsehe Sovjet-republiek, dat in het bestuur niet één Kareliër meer overschoot en hield razzia's onder zijn partijgenoo- ten met het doel, de Karelische er uit te werken en zuiver-Russische in hun plaatsen te stellen. Maar van de vrijheid geldt, wat Cats van de waarheid zegt: „Al leyt zii in een graf. al dat haar druckt, dat moet er af". Nooit bogen de Kareliërs de hoof den: nooit legden de Finnen zich bij de vertreding van het vredesverdrag van Dorpat neer. En nu opnieuw het vuur is uitgeslagen, dat eeuwen lang ginds smeulde of brandde, nu schrij ven de Finnen een definitieve oplos sing van het Karelische vraagstuk in het vaandel van hun verdedigings lij g tegen den altijd weer naar het Westen dringenden Rus. En in de een. zaamheid van het Karelische land zal Dagorder van Darlan AAN FRANSCHE STRIJDKRACHTEN De plaatsvervangende minister-pre sident. van Frankrijk admiraal Darlan. heeft als minister van Defensie voor de radio een dagorder uitgevaardigd tot de strijdkrachten van alle wapens, welke thans rechtstreeks onder hem geplaatst zijn. Darlan begon met ui ting te geven aan zijn voldoening over de groote eer. welke maarschalk Pé- tain hem bewezen had, door hem te benoemen tot minister van Landsver dediging. Ik weet. zoo zeidc Darlan, dat ik kan rekenen cp de medewerking van allen voor de zaak van Frankrijk, welke door maarschalk Pétain op zoo edele wijze verdedigd wordt. De ne derlaag mag niet tot wanhoop leiden, doch moet stemmen tot nadenken over fouten en gebreken van het ver leden. teneinde herhaling te vermij den. Deze zelfinkeer zal u er stellig loc brengen, u aan te sluiten bij de krachten der nationale vernieuwing in discipline, vertrouwen en optimis me. De strijdkrachten hebben alle drie hetzelfde motief: eer en vaderland, flinkheid cn discipline. Door deze vier woorden laat de maarschalk zich lei den. Zij moeten ook ons motief zijn. BERGERIE BIJ DARLAN De vroegere Fransche ambassadeur in Moskou. Berserie, die eenige dagen geleden naar Vichy is teruggekeerd, is door den minister van Buitenland- sche Zaken, Darlan, ontvangen. I-lij bracht rapport, uit over de behande ling der Fransche diplomaten na het verbreken der diplomatieke betrek kingen tusschen Frankrijk en de Sov jet-Unie. Ver. Staten hebben 50 Milliard dollar schuld HET DUBBELE VAN DEN WERELDOORLOG Naar het Amerikaansche ministerie van Financiën meedeelt, bedroeg de schuldenlast van de regeering dei- Ver. Staten op den rcscontredag 50 milliard dollar, dus bijna het dubbe le van de schuldenlast in den wereld oorlog, welke 26£ milliard dollar be droeg. Per hoofd der bevolking is de schuldenlast daarmede gestegen tot 377 dollar. Zorg voor Moeder en Kind INDEELING DER ORGANISATIE „Zorg voor moeder en kind", dat is het motto, waaronder de Neder landsche Volksdienst werkt. De moe der, de draagster van het gezin, zal daarbij de eerste zijn, die in het mid delpunt van de belangstelling staat. De vraag is nu, op welke wijze de N.V.D. deze zorg voor moeder en kind, dezen bijstand voor het behoeftige gezin in de practijk zal brengen, m.a.w. wat is de Nederlandsche Volksdienst. van plan te doen en op welke wijze zal hij werken. Hierover het volgende: Wanneer het den N.V.D. na onder zoek blijkt, dat een moeder verzwakt is en er geen mogelijkheid bestaat, dat zij in het eigen gezin weer op krachten kan komen, dan wordt deze moeder naar een vaoan tie huls van den N.V.D. gezonden, waar zij rust zal vinden temidden van een prach tige, gezonde natuur, waar zij zich zal kunnen ontspannen en verlost zal zijn van de dagejjjksche beslomme ringen in het gezin, waar zij onder medisch toezicht zal staan en ook op elk ander gebied een liefderijke ver zorging zal hebben.!Eventueel zal zij in deze tehuizen cursussen kunnen volgen, cursussen op het gebied: van het huishouden, kinderverzorging, naaien, enz. Men zal haar boeken te lezen geven, waaruit zij als moeder en als draagster van het gezin veel zal kunnen leeren. Men zal haar onderwijzen hoe kinderen bij slecht weer en gedurende de lange winter avonden kunnen worden bezig ge houden, enz., enz., alles natuurlijk binnen de ontwikkelingsmogelijkhe den van de betreffende moeder. De inrichting van en de verzorging in dez-e vacantiehu'szen zal goed, doch tegelijkertijd eenvoudig zijn. Luxe is uit den 'booae, de armoede ih het ge zin zou des te schrijnender gevoeld, worden. De verpleging is er op ge richt de moeder haar krachten terug te geven en wel in die mate, dat zij deze krachten niet onmiddellijk weer verliest. Bij zwangerschap of bij ziekte zal de N.V.D. zorgen voor een hulp in het huishouden. Ook wanneer een moeder zooveel kinderen heeft, dat de verzorging van dit kroost haar krach_ ten te boven gaat, zal de N.V.D. voor een hulp in het huishouden zorgen. In deze gevallen za] verder voorzien worden door het inrichten van kin derbewaarplaatsen en het organisee- in deze dagen in menig hart het ge bed oprijzen, dat in den 43sten zang van de „Kalevala" van Vainamöinens lippen komt: Geef, o Jumala, ons voorspoed. Schenk ons. Schepper, Uwen zegen. Laat ons altijd vreedzaam leven Laat ons sterven eens met eere In dit dierbaar land Suomi In dit heerlijk-schoon Karelië. (Wordt vervolgd). Japanners verlaten de Philippijncn POSITIE ONHOUDBAAR De evacuatie van de op de Philip pijncn wonende Japanners begint met liet vertrek van de eerste groep aan boord van het s.s. Maréchal Joffre. Mogelijk zal de helft van de 30.000 Philinpino-Japanners de eilan dengroep vc- 'ten, aldus United press. De Japanners verzekeren, dat hun positie op ds Philippijncn on houdbaar geworden is, daar de be vriezing van de Japanschc saldi en de weigering van licenties voor de voort zetting van hun zaken, hun econo misch bestaan ondermijnd hebben. Dcor deze maatregelen worden spe ciaal Japan,sche planters, handela ren en handwerkslieden getroffen. Verordening van B r i tsche Blokkade-m i n is teric MAATREGELEN VOOR NEUTRALE SCHEPEN Het Britsche ministerie voor de Blokkade heeft bepaald, dat neutrale schepen die in ZuidrAmerikaansche havens op schepen van dc asmogend- heden vrachten overladen, welke voor Europa bestemd zijn, op de „zwarte lijst" geplaatst worden. Deze schepen mogen niet meer in Britsche havens aanleggen, cn verliezen alle facilitei ten voor de zeevaart, aldus het D.N.B. Opstand in Kroatiscli Intern eeringsk amp Bij een opstand in een ïnternee- ringskamp bij Trafnik (Kroatië), zijn 29 arrestanten doodgeschoten. Voorts werden 41 standrechtelijk ter dood veroordeelden terechtgesteld. Te Essegg zijn drie personen stand rechtelijk doodgeschoten wegens com munistische propaganda. Door het militaire gerechtshof van Tunis zijn 12 Fransche burgers, die zich in dienst van een vreemde mogendheid gesteld hadden, lot zwa re tuchthuisstraffen veroordeeld. Dc meeste veroordeelden zijn aanhangers van Dc Gaulle. ren van kinderuitzendingen naar buiten. Voorts ligt het in de bedoeling, dat wijkverpleegsters geregeld toezicht zullen houden op gezinnen, die in be hoeftige omstandigheden verkesren. Zij zullen de moeder met raad en daad terzijde staan. Een goede verzorging van de zuigeling staat hierbij op den voorgrond. De organisatie in den N.V.D. De steun, welke de N.V.D. zich op deze wijze voorstelt te verleenen, zal hoaidcakelijik gegeven worden door vrijwilligers, niet dus door betaalde krachten. Een beroep wordt gedaan op huismoeders, die het voorrecht hebben zelve in betere omstandig heden te verkseren cn die haar vrijen tijd uit liefde voor den medemensch voor dezen socialen arbeid ter be schikking wITf n stellen. Natuurlijk zal deze vrijwillige hulp georgani seerd en onder leiding gesteld moe ten worden. Om deze leiding vast te stellen is de organisatie-indeeling in de verschillende gemeenten als volgt: Iedere gemeente met een. inwoner tal tot lö.OO'O zielen vormt een zelf standigs buurtschap. De leiding be rust bij een buurtschapboofd, die wordt bijgestaan door een staf van medewerkers: een organisator, pen ningmeester, sociale werker, scholing- leider enz. De laatste heeft tot taak de, .vrijwillige medewerkers te in- strueeren. Gemeenten met meer dan 10.000 inwoners zullen verdeeld worden in twee of meer buurtschappen. Tedere buurtschap wordt weer verdeeld in 10 wijken*en iedere wijk in 10 blok ken. In gemeenten met belangrijk minder dan 10.0G0 inwoners vallen eventueel de blokken weg en in heel kleine gemeenten ook neg de wijken. De vraag kan gesteld worden of deze indeeling niet het gevaar ^ople vert de gemeenschap te verstoren. I-Iierop moet ontkennend worden geantwoord. Ds eenheid wordt hier door gewaarborgd, doordat de burge meester van een gemeente de advi seur van de provinciale leiding is. Aangezien de organisatie van den N.V.D. nog niet geheel is voltooid, wordt voorloopig nog gebruik ge maakt van die der W.H.N. In gemeenten met minder dan 10.000 inwoners zal de burgemeester aangezocht worden om op te treden als buurtschapshoofd, indien hij deze functie althans van harte wil ver vullen. (Kleeft hij om welke rede nen dan ook bezwaren, dan zal een andere ingezetene worden be noemd, die deze taak met liefde op zich wil nemen. De bestaande sociale organen Een tweede belangrijke vraag komt hierbij naar voren n.l. of in de toe komst alleen leeken zullen gaan beun hazen op het zoo moeilijke sociale ter rein. Het antwoord hierop luidt even eens ontkennend. Juist omdat de N.V.D. een veelomvattend en langdu rige sociale hulp wil brengen, is er geen enkel bezwaar, dat alle be staande sociale organen, zoowel staats-, gemeentelijke- als kerkelijke instellingen, bij de beoordeeling of hulp noodig is en zoo ja, in welke mate, worden ingeschakeld. Uiteraard is de algemeene leiding en de controle Gevolgen van het Noodweer in Chili REEDS MEER DAN (10 DOODEN Het aantal dooden bij de Chileen- so he noodweerscatastrophe stijgt sne! cn bedraagt thans reeds meer dan (10. De lawine bij het spoorwegstation Caracoles begroef niet alleen het stationsgebouw, doch ook verscheide ne andere gebouwen, waaronder hef weersstation van de Condor-lucht vaart Mij. O.a. z.ijn de leider van dit station en zijn echtgenoote, naar men aanneemt, om het leven gekomen, aldus United Press. Een andere lawine vernielde bij Rancageta een 40 meter hooge brug en verscheidene huizen. Daarbij wer den 3 personen gedood, terwijl er nog 6 vermist worden. Bij Entandacollo werden in het overstroomde gebied 9 lijken geborgen. In deze streek heb ben de rivieren Angostura en cule- bron haar dijken overstroomd. Men gelooft, dat in dit gebied nog een 20-tal' menschen is verdronken. Britsche Export naar Japan verboden I-Iet Britsche ministerie van Handel heeft, naar hefc D.N.B. meldt, bekend gemaakt, dat van af heden alle export uit Groot- Brittannië naar Japan en naar de door Japan bezette gebieden zon der speciale vergunning is verbo den. Mislukte Poging tot Aanval op Berlijn KRACHTIGE AFWEER Een poging van Britsche vliegtuigen om in den afgeloopen nacht de Rijks hoofdstad aan te vallen is, naar het D.N.B. verneemt, met zware verlie zen voor hen, mislukt door den krachtigen afweer, die alle vijande lijke bommenwerpers dwong rechts omkeert te maken. Nachtjagers en afweergeschut schoten 8 bommen werpers neer. Van het Oostelijk Front ACTIVITEIT VAM 'T LUCHTWAPEN Ook op 14 Augustus heeft het Duitsche luchtwapen op beslissende wijze ingegrepen in de felle gevech ten in het-Noordelijke deel van het Oostelijk front, zoo verneemt het D.N.B. 'Vijandelijke troepenconcen traties en batterijen in het gebied rondom Nowgorod, werden op ver nietigende wijze aangevallen. Een batterij, 3 stukken geschut, 6 tanks en een groot aantal vrachtauto's werden vernield. KORTE BERICHTEN in Brazilië is een diamant gevon den, die 8750 karaat weegt, en die op een waarde van 1007000 Contos (9.375.00-0 gulden) geschat wordt. Een vader, die zijn zoon tijdens een wandeling niet goed in het oog hield, werd tot 500 R.M. boete ver oordeeld, omdat zijn spruit de oorzaak van een botsing tusschen tram en auto, die voor den jongen moest uit wijken, was. in handen van de provinciale leiding. Alle medische aangelegenheden zullen worden voorgelegd aan de medische afdeeling van den N.V.D., die op haar terrein vraagstukken zal bestudeeren in samenwerking met clie instanties, welke hierover gerechtigd zijn te oor- deelen. Deze medische dienst is een onderdeel van den N.V.D. en staat ge heel los van andere instanties, die op dit terrein werkzaam zijn, al werkt hij er natuurlijk mee samen. Een derde vraag kan worden ge steld en wel ten aanzien van de. hou ding, welke de N.V.D. inneemt tegen over de sociale instellingen, die b.v. reeds vele jaren kinderuitzendingen organiseeren. Het antwoord hierop luidt, dat de kinderuitzendingen tot nu toe geor ganiseerd werden op grond van de overweging, dat de kinderen om ge zondheidsredenen eenigen tijd naar buiten moesten. De N.V.'D. zendt daarentegen kinde ren uit, niet alleen ter wille van hun gezondheid, maar uit een oogpunt van gezinsbijstand, als onderdeel dus van gezinshulp. Wanneer wordt vastge steld, dat een kind naar buiten moet, is er niet het minste bezwaar, dat daarbij gebruik worclt gemaakt van de ervaringen der instellingen, welke op dit terrein reeds werkzaam waren, als mede van haar ten dienste staande deskundige krachten. Coördinatie wenschelijk. Omdat de N.V.D. deze taak veel grootscher en veelomvattender ziet en uitwerkt en niet voor bepaalde bevol kingsgroepen of streken werkt, is het wenschelijk, dat er een coördinatie komt, waarbij bestaands instellingen haar diensten ter beschikking van den N.V.D. stellen, .waarbij de financiering door den N.V.D. geschiedt. Derhalve mogen we besluiten met iederen enkeling en iedere instelling, die van harte dezen grool'schen em vesl- omvattenden socialen steun aan in be hoeftige omstandigheden verkeerende Nederlandsche gezinnen willen steu nen, op te wekken zich te melden bij de provinciale directeuren of bij de landelijke leiding van den Nederland- schen Volksdienst. BINNENLAND

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4