DE DIEREN VAN TARZAN ED0ARRIGJET„„s De Dochter Fabrikant 2 AMERSFOORTSOHE COURANT WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1941 RECHTSZAKEN Voor de Verleiding bezweken DIEFSTAL VAN JAPONNEN nen. De jongeman, die vol berouw was over het bedreven kwaad, had geen andere verdediging, dan dat hij had willen trouwen, doch dat het geld hem ontbrak. Zijn vroegere chef kwam getuigen en vertelde veel goeds over hem. maar de officier van justitie vond. dat er schromelijk misbruik van vertrouwen was gemaakt en eischte een gevange nisstraf voor den tijd van negen maanden. De verdediger pleitte clementie. Prijs van f 500 gewonnen BEWIJSSTUK KWAM IN VERKEERDE HANDEN* Het gebeifrde in de Van Baerle- jtraat. te Amsterdam, dat een man, die met rijn dochtertje van anderhalf jaar een wandeling maakte, een col porteur met Winterhulploten ont moette. De loten met, hooge prijzen lokten en de vader, die veel vertrou wen had in het. geluk van zijn kind. Het zijn dochtertje een greep doen in de kist met enveloppen Min of meer nerveus opende hïi het lot en zie, het •kind bleek inderdaad geluk aan te brengen, want de kooner las: ,.Hct stamlot heeft f 500 gewonnen." Vijfhonderd gulden is geen peule schilletje en het is begrijpelijk, dat er in de an Baerlest raat vreugde heerschtc. Het lot werd in twee stuk ken verdeeld: i Jt ecne bleef t>y den colporteur en Pet andere ^verhuisde naar den gelukkigen winnaar. Nu zou een dergelijke verdeeling volkomen correct zijn geweest als het een orijsje van f 10 of lager had be- troff'n. De colporteur had dan nl. den prijs kunnen uitbetalen en als bewijsstuk het halve lot moeten be houden. Maar nu <ie prijs zon hoog was. moest de winnarr met het ge hele lot naar Den Haag. Het stuk dat hij nog o cw had. was schier waardeloos, znoals hij al spoe dig ondsrrond. De colporteur had het goede deel behouden, om er, zooals hij zeid'j, reclame mee te maken. Maav er kwam een mijnheer, die veel meer van reclame wist en die het papiertje graag koopen wou voor een gulden. De colporteur stond hot lot af voor dier. prijs. Onmiddellijk toog de on bekende naar Den Haag, waar hij f 500 incasseerde. De eerlijke winnaar, die achter het net vischte, waarschuwde de politie en tenslotte werd da zaak zoo gere geld. dat de man nog f 250 kreeg uit betaald van Winterhulp Nederland, die reeds f 500 had uitgekeerd aan oen verkeerde. De 64-jarige colporteur, die de beste helft van het lot voor een gulden had verkocht, werd ingerekend en BINNENLAND Grossiersprijzen voor Groenten en Fruit In het belang van de groentenhan- delaren, die hun groenten en fruit van den grossier betrekken, heeft de gemachtigde voor de prijzen in» een otficieele publicatie de grossiersprij zen bekend gemaakt, waartegen groenten en fruit ten hoogste aan de taillisten mogen worden verkocht. Het betreft hier niet vastgestelde maxi mumprijzen, maar de allerhoogste prijzen voor de beste kwaliteiten, waarboven in geen geval groenten of fruit verhandeld mogen worden. De detaillisten zullen goed doen bij hun aankoopen van deze officieele publicatie gebruik te maken en te weigeren, iedere overtreding van de daarin genoemde prijzen te aanvaar den. VOEDING LV DEZEN TIJD Tentoonstelling te Rotterdam Gistermiddag is te Rotterdam de tentoonstelling „Voeding in dezen tijd", welke wordt gehouden in het gebouw van den Rotterdamschen Kunstkring, geopend. De opening ge schiedde in de voordrachtzaal van Museum Boymans, in tegenwoordig heid der burgemeester van R'dam en Vlaardingen en van enkele Duitsche partijfunctionarissen. Dr. ir. M. J. L. Dols. hoofd van de afdeeling voe- dlngsvraagstuJcken van het Rijksbu reau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, hield de openingstoe spraak. waarna dr. C. den Hartog, directeur van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad, nog den opzet en de inrichting van de tentoonstel ling uitvoerig heeft toegelicht. gisteren stond hij terecht voor de va- cant-iekamer van de rechtbank te Am sterdam. De man gaf toe het lot te hebben verkocht, maar hij zeide dit in zijn verbouwereerdheid te hebben gedaan. Hij had het alleen wiilen houden om er reclame mee te maken, maar toen hij er een gulden voor kon krijgen, had hij het maar weg gedaan. Den gulden had hij bovendien aan Winter hulp geschonken, zoodat hij er niets aan verdiend had. Het was een vreemd geval en de Of ficier van Justitie vond het ernstig genoeg om er zes maanden gevange nisstraf voor te eischen. De verdediger zeide den indruk te hebber., dat de man te goeder trouw was geweest. Hij vroeg daarom vrij spraak. Een verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling werd door de recht bank afgewezen. Voor ongeveer duizend gulden aan japonnen had de jongeman verduis terd. die gisteren voor de vacantieka- mer van de rechtbank te Amsterdam terecht stond. Het was een stille jongen, op wiens gedrag nooit iets was aan te merken geweest, doch die, eenmaal op het verkeerde pad geraakt, was doorge gaan met zijn oneerlijkheden. Hij was verloofd en wilde trouwen Maar het- salaris, dat hij verdiende en waarvan het grootste deel voor zijn moeder was. bleek niet toereikend om zijn plannen tot werkelijkheid te doen worden. De moeder kon het niet vinden met het meisje en het is te begrijpen, dat de toestand allesbehalve ideaal genoemd moest worden. Toen kwam de verleiding, waarvoor de jongeman zou bezwijken. Een man. die wist waar hij werkte, vroeg hem een japon mee te brengen zonder textielpunten. De jongen, die sinds twee Jaar in dienst was bij een fabrlen en daar 't beheer en de controle over de afdeeling japonnen had, zag hier een kans iet.s te verdienen door on eerlijkheid. Hij nam een japon weg en verkocht die. Toen de eerste stap was gezet, stal hij zonder schroom verder. Van October tot Juni ontvreemdde hij roor ongeveer f 1000 aan japon- 55. Tarzan rustte een paar minu ten in den boom uit, waarin hij zich in veiligheid had gebracht. Zijn oogen dwaalden over de rivier, maar er was geen spoor meer van den Rus of zijn kano te ontdekken. Woen hij wat bij- gekomeifcwas, verbond hij zijn gewond been en begdn de kano te vervolgen. Tweemaal op zijn weg naar de küst renden oorlogszuchtige wilden uit hun dorp naar hem toe om hem te verhinderen, zijn tocht voort te zet- tenu doch keerden spoedig weer terug en vluchtten het bosch in. Als de vree- selijke kreet van de menschapen tot hun verschrikte ooren doordrong en de groote blanke reus hen scheen te volgen, was dit meer dan zij konden verdragen. Het kwam Tarzan voor, dat hij slechts langzaam vorderde, maar in werkelijkheid kwam hij zoo snel vooruit, dat hij den Oceaan in zicht kreeg, juist toen de duisternis viel, op denzelfden dag dat Jane en de Rus hun tocjit door het binnenland eindigden. De nacht legde zich zwaar over de zwarte rivier en de omringen de jungle. Tarzan kon niet droomen, dat de Kinsaid slechts honderd meter van hem verwijderd voor anker lag, want er was geen licht aan boord van het stoomschip. Toen hij in een boom klom om daar den nacht door te bren- gen. hoorde hij een zacht geluid van roeispanen op korten afstand van de kust. Als een steenen beeld stond hij te luisteren. Daar herhaalde het ge luid zich. Uit de duisternis kwlam over het water het plotseling en on verwachte, scherpe staccato van een schot. Daarna de kreet van 'n vrouw. Gewond als hij was, aarzelde Tarzan geen seconde bij het hooren van de-,, zen angstigen -kreet door de stille lucht. Met een sprong liet hij zich op den grond zakken, liep naar het water en met krachtige slagen zwom hij door de tropische rivier in de rich ting, waaruit hij den kreet had ge hoord. (Wordt vervolgd). SPORT WEDSTRIJDEN TE LEEUWARDEN NIEUWE TURFPRIJZEN DE TRANSPORTKOSTEN In de Staatscourant van Maandag zijn opgenomen de prijzenbeschikkin- gen turf no. 2 en 3, welke met ingang van gisteren de prijzenbeschikking turf no. 1 vervangen. De vervallen beschikking no. 1 gaf slechts de prijzen aan, welke door de verveners aan de handelaren berekend mochten worden en tevens een for mule ter berekening- van den consu mentenprijs. Deze consumentenprijs werd sterk beïnvloed door de kosten van vervoer van het veengebied naar de woonplaats van den consument, welke kosten echter door den verbrui ker vrijwel niet te controleeren wa ren. De nieuwe beschikkingen onder vangen hierbij in de practijk gerezer. bezwaren. De prijzenbeschikking turi 2 stelt nieuwe, iets verhoogde prijzer, welke door den jvervener aan den handelaar in rekenin* nen worden. De oorzaak in de nieuwe omzetbelasting en in de ging van 10 procent, welke bij het gin van de campagne 1941 aan veenarbeiders is toegestaan. De prijzenbeschikking turf 3 de prijzen, welke ten hoogste aan verbruikers berekend mogen worden. Het land Is hierbij in 9 rayons ver deeld, teneinde het verschil in trans port- en distributiekosten in de meer of minder ver van de productiegebie den gelegen steden tot uitdrukking te brengen. De detailprijzen voor ver koop in Drente konden uiteraard be langrijk lager gesteld worden dan voor verkoop in Rotterdam of 's-Gra- venhage. Verschillende misstanden in den turfhandel, welke thans weer van veel grooter belang is dan enkele jaren ge leden, zullen door deze nieuwe prij- zenbeschlkkingen uit den weg geruimd worden. JEUGDIGE REDDER Te Ooltgensplaat was de 3-jarige Abr. Hotting van een sluis in het wa ter gevallen. De 9-jarige Klaas van Ree sprong onmiddellijk to water en met gevaar voor eigen leven wist hij den kleinen drenkeling aan den wal te brengen. INBRAKEN TE DEN HELDER De politie te Den Helder heeft vier' mannen aangehouden, die zich schul dig hebben gemaakt aan verscheidene inbraken. Tevens werd een fietsen dief gearresteerd. SCHAKEN De vooruitgeschoven afdeeling heeft den ingang van het dorp bereikt. Voorzichtig werkt zij zich", elke dek king benuttend, steeds dichter naar de laatste weerstandsnesten der Sovjets. (Weltbildr-FolygoonT De uitslagen van de gisteren ge speelde partijen in de hoofdgroep van het bondstornóoi te Leeuwarden, lui den: Ir. H. J. van Steenis (Amsterdam) H. Kramer (Leeuwarden) ÖhIr. Vlagsma (R'dam)N. Cortlever (Am sterdam) 01; dr. J. H. O. Graaf d. Bosch (Hilversum)A. Wijnands (Den Hatvg) 1—0. FINANCIEEL RADIO-PROGRAMMA'S De Nederlandsche Bank VERKORTE BALANS Aan de verkorte balans van de Ne derlandsche Bank N.V. per 18 Augus tus ontleenen wij de volgende cijfers: Binnenlandsche wissels f 76.620.875 (11 Aug. f 68.620.875); papier op het buitenland f 435.809.208 (f 405.966.648) beleeningen f 172.690.632 (f 188.775.917) waarvan aan Nederl.-Indlë f 55.341.825 (f 55.341.825); voorschotten aan het Rijk f 15 millioen (f 15 millioen); munt en materiaal, goud f 1.023.033.429 (f 1.022.903.530); zilveren munt, enz. f 10.234.342 (f 11.513.964); totaal munt en materiaal f 1.033.267.771 (f 1.034.41^.494)bankbiljetten in om loop f 1.757.201.530 (f 1.744.005.145); bank assignatiën in omloop f 13.255 (f 45.979); rek. cour. saldo's f 173.311.723 (f 172.832.902); beschik baar metaalsaldo f 264.277.657 (f 270.884.362); schatkistpapier bij de bank f 70 millioen (f 62 millioen DONDERDAG 21 AUGUSTUS HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 taramofoonmuziök. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O-: Nieuws berichten- 8.15 Morgenwijding. S.25 Gra mofoonmuziek. 9.15 Voor do huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor dea boer. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Jack der Kinderen on solist. 12.40 Alma nak. 12 45 B.N.O.: Nieuws en economi sche berichten. 1.00 De Gooilanders en gramofoonmuziek. 2.00 Groninger Or kestvereniging. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Groninger Orkestvereniging. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 „Groote rollen en bun vertolkers II -Othello", cause rie met gramofoonmuziek. 5.15 B.NO.: Nieuws-, economische en boursberichten. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.15 Le zing „Socinie zorg ook voor U". 6:30 De Romancers. 7 00 Actueel halfuur tje- 7.30 Omroep-Symphonie-orkest en solisten. 8.45 Voor den boer. 900 Curt Hohenberger en zijn orkest. 9.30 Gramo foonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 10.0010-15 B.N.O.: EngelscKe uit zending: National features of the Ne therlands. HILVERSUM II„ 301,5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum ,1. S.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramo foonmuziek. 10.00 Morgendienst (vior* bereid door de Christ. Radio Stichting). 10.20 Pianovoordracht. 10.45 Declama-ie. 11.00 Araabile-sextet en gramofoonmu ziek. 12.00 Gramofooomuziek. 12 IA Om roeporkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- ca economische berichten. 1.00 Bonto psra- de- 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor dd zieken. 4.00 Schrammelkwarlet en solis te. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Christelijke lectuur (voorbereid doer do Christ. Ra dio Stichting). 5.15 BN.O.: N.euws-, econ. ,en beursberichten. 5.30 Kameror kest „Ars Nova et Antiqua". (6.00—6.32 Sport en lichamelijke opvoeding). 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmu ziek. 7.45 „"Brandende kwestie's, cause rie. 8.00 Gevarieerd programma. 9-00 Gramofoonmuziek. 9.45 B.NO.: Nieuws berichten. 10.00—10.15 Gramofoonmuziek, FEUILLETON VAN DEN ROMAN door EEKA 1 HOOFDSTUK I Door de breedc ramen der beneden verdieping van het' groote hui.s, viel het licht op de geschoren grasvelden Het straalde over de oprijlaan, die eindigde bij drie breede, wit marme ren treden, welke lelden naar een monumentale eikenhouten deur, op antieke wijze met lofwerk versierd. Ook aan de achtcr.ude viel een breed lichtschijnsel door de hooge glazen deuren en reikte tot ver over den donkeren tuin, jvaar de bloemen en boomen reeds sliepen in de geur van den zoelen zomernacht. Dansmuziek drong gedempt door tot den tuin; opzij van het huis, waar zich de keuken bevond, hoorde men, zelfs buiten, het gerammel van vaat werk. Er was feest in de villa van mijnheer Baenders, groot-industrieel en eige naar van vier conservonfabriekcn. welker producten eiv „aanverwante artikelen", over de geheele wereld vervoerd werden. Heieen Baenders, de eenlge dochter des huizes, vierde vandaag haar acht tienden verjaardag. In den grooten salon en in de daaraan grenzende bal zaal dansten en flirtten de jongere Rasten, terwijl de oudere aan de speel tafeltjes in de kleinere zijkamer ge animeerd bridgten. Over een half uur zou men soupeeren. De renaissance pendule op de hooge witmarmeren schouw in den grooten salon, wees twaalf uur, doch geen der gasten keek naar de fijn geciseleerde wijzerplart. men had den tijd vergeten! De tik kende klok, die de minuten afhakte, stond daar onopgemerkt en deed haar plicht Wat beteekende tijd voor deze schitterende menigte, die hier te gast was bij den rijksten man van het land? Tijd was een begrip waarmede men zoo min mogelijk rekening hield, men had immers tijd in overvloed! In de keuken echter hield de klok zijn klok in het oog. dè oesters werden gekoeld, de wijnen moesten uit den kelder gehaald en de bouillon moest opgediend worden. Mijnheer Baenders was stipt. Om half één precies be hoort er te worden gesoupeerd, had hij bevolen en mevrouw Baenders was dien morgen persoonlijk in de keuken verschenen om alles met den kok en de bedienden te bespreken. De keurig gegarneerde schotels ston den reeds te wachten op de zijtafel In de bijkeuken trok de huisknecht de Uesschen open en wikkelde deze zorg vuldig in de blanke servetten. Marie, het tweede meisje, stapelde border op een dienbak, en de kok gaf zijn be velen. Terwijl in de groote eetzaal aan de tuinzijde, naast de balzaal gelegen, de lange tafels werden gedekt, dans ten de gasten nog steeds. Ditmaal had het strijkje een tango ingezet. Heieen Baenders danste met den blonden Evert van Aardenberg, zoon van baron van Aardenberg van' Bronckhorst. een bekend politicus en een studievriend van mijnheer Baen ders. Heieen, lang en slank, met diep donkerbruin haar en groote grijze oogen, zag er In haar japon van zachte, crème kleurige zijde aller liefst uit en Bvert van Aardenberg stak zijn bewondering dan ook niet onder stoelen of banken Het was een publiek geheim dat beiden door hun wederzijdsche ouders voor elkaar be stemd waren en jonkheer Evert bleek het met de keuze van zijn ouders volkomen eens te zijn. Doch van één ding was hij nog niet zoo steliig overtuigd en dat was van de mee ning van Heleen over de zaak. Zij was vriendelijk, welopgevoed en ge distingeerd, maar zoo gedroeg zij zich tegenover indcreen. Haar hou ding tegenover Evert, verschilde in geen enkel opzicht van die, welke zij tegenover andere jongelui aannam, en dit maakte hem ongeduldig en nerveus, Zoo ook weer nu. hij maakt c een fout met een der ingewikkelde figuren van den dans en veront schuldigde zich haastig en zenuwach tig. Neem mij niet kwalijk, Heieer ik schijn niet in een goede conditie te zijn. Zou je er iets op togen heb ben dezen dans over te slaan? Wij zouden een poosje rustig kunnen praten? Heel graag, antwoordde het meisje met een effen stem en met haar nietszeggende n glimlach. Langzaam liepen zij naast elkaar naar de sofa in den grooten salon en namen plaats. Zwijgênd zat Heieen naar de dansers te kijken. Zij sprak nooit veel, zij maakte soms den in druk of zij eigenlijk nooit anders deed dan luisteren naar hetgeen anderen zeiden Niemand had haar ooit een meening hooren uiten. Zij verstond de kunst van zwijgend en aandachtig toehooren, waarbij haar gezicht on doorgrondelijk stond. Vroeg men haar ronduit haar meenine, dan antwoordde zij onveranderlijk. Die heb ik nog niet, ik zal eerst eens over het feit moeten nadenken. Dit maakte sommige menschen^ kregel, men keerde zich van haar af en vroeg haar niets piccr, doch tel kens kwam men toch weer bij haar terug met verhalen, feiten of mee ningen. omdat zij zoo prettig kon zwijgen en zoo aandachtig wist te luisteren. Evert keek haar een poos lang van terzijde aan en begon toen opeens te praten. Je bent nu 18 jaar geworden. Heieen. Je weet wat de wfensch van onze ouders is. maar belangrijker is het, dat het eveneens mijn vurig verlangen is. Ik houd van je Heieen, cr is geen meisje met wie ik zou wil len trouwen dan alleen met jou. Er is echter een maar in deze zaak Nu keek Heieen hem plotseling aan, en zoo aandachtig waren haar groote. grijze oogen op zijn gezicht gevestigd, dat Evert er verlogen on der werd. Het was zulk een zonder linge blik, niet vragend of blij of hoopvol, alleen maar stil wachtenr, zonder nieuwsgierigheid, een koele blik, onaangedaan en bijna zonder diepte. Evert kuchte en zei toen haastig: Er is één ding. dat ik graag zou willen weten Heieen, dat is of jij het ook wü? Ik bedoelik meen.... hakkelde hij. Jij moet ook van mij houden, tenslotte behoort een huwelijk niet gesloten te worden terwille van de ouders, maar voor de twee menschen om wie het gaat; zij moeten van el kaar houden, nietwaar, dat ben je toch met mij eens? Zeker, antwoordde zij met haar aangename stem, doch zonder eenige emotie. Ik bedoel, begon hij opnieuw, dat liefde eigenlijk de eenige grond slag is voor een goed huwelijk, niet waar? Zeker, antwoordde zij opnieuw met haar kleurlooze stem en den zelfden vriendelijken glimlach. Lieve help. Heieen!, barstte hij plotseling uit. Heb toch eens een eigen meening Die heb ik, viel zij hem koel in de rede. Pardon, zei hij verlegen, ik ben wat lief tig. neem mij niet kwalijk, de zaak is belangrijk voor mij en ik zou graag willen, dat jij mij je m"»nt*v? zeide. het moet je niet onverschillig laten. Heieen? Kom, zeg mij wat je ervan denkt? Het meisje zweeg een tijdlang en staarde peinzend naar de dansenden, eindelijk zeide zij: Wat is een meening? Hoe vaak veranderen de menschen hun meeningen niet, al naar de omstandigheden dit verlan gen. Je ontwijkt me, antwoordde hij driftig. Liefde voor iemand voelen, heeft niets met^ omstandigheden «e maken, liefde is geheel Iets anders, daarbij is een meening of opvatting uitgesloten. 'Een glimlach gleed over het fijne meisjesgezicht Natuurlijk, dat is zoo. gaf zij toe. Hij greep haar hand. Heieen, begon hij vleiend, als Je dit dan weet, moet je van iemand houden Zij keek hem nadenkend aan, maar trok haar hand niet terug toen zij antwoordde: Neen. dat is niet noo- dig. dat kan je ook zonder dat wel weten. Hij haalde mismoedig de schouders op. Ik kom niet verder met je, het is alsof je mij niet begrijpen wilt. Zij lachte. Maar natuurlijk be grijp ik je. je bent duidelijk genoeg geweest. Je bent alleen wat haastig. Ik loop heusch niet weg. Zij glimlach te vluchtig. Ik zou zoo graag over alles nog eens ern'stig nadenken. Een liefde moet Immers voor het geheele leven ziin en ik wil weten of ik daar toe in stant ben. Je kunt mij immers wel wat tijd geven. Evert, denk eens aan, hoe jong wij zijn. het is moei lijk op dezen leeftijd een besluit voor een geheel leven te nemen.... (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2