t Electriciteits- rantsoeneering Politienieuws Oude materialen en afvalstoffen QagAaeA AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1941 3 ni In het vorig van officieele zijde ver strekte artikel werd de rantsoeneering van particulieren besproken; in dit arti kel wordt de rantsoeneering van het bedrijfsleven in het kort belicht. Het electriciteitsbedrijf heeft voor alle industrieele afnemers het normale (of het normaal te achten) verbruik vast gesteld volgens de in het eerste artikel genoemde richtlijnen, welke voor parti culieren gelden. Ook zij zijn dus in het bezit van het in ons eerste artikel ge noemde verbruiksstaatje, waarop dit normale verbruik voor iedere maand van het jaar is vermeld. Algemeen geldt nu, dat de industrie, net zoo goed als particulieren, niet meer dan drie vierde deel van dit verbruik mag afnemen. Er zijn enkele uitzonderingen gemaakt voor bedrijven, die een zeer belangrijke taak voor de gemeenschap hebben te vervullen, terwijl ook een hooger rant soen dan 75 kan worden toegewezen aan ziekenhuizen, dokters, tandartsen en apothekers, wanneer deze hierom verzoeken en kunnen aantoonen, dat een hooger verbruik dan 75 ten be hoeve van hun bedrijf, resp, praktijk onvermijdelijk is. Strafmaatregelen Nadat de algemeene grondslagen en regels van de rantsoeneering zijn be handeld, volgen thans de strafmaatrege len, die het electriciteitsbedrijf ver plicht is toe te passen. Overschrijding van het vastgestelde rantsoen, een méérdere afname dus dan 75 van het normale verbruik be houdens in de eerder genoemde uitzon deringsgevallen, waarin een hooger rantsoen dan 75 wordt toegestaan is niet toegestaan. De electriciteitsmaatschappijen zullen daarom niet alleen een nauwkeurige controle op alle afnemers uitoefenen, 'doch zij zullen bovendien niet aarzelen 1 gebruik te maken van de strafbevoegd- heden, die haar van hoogerhand zijn verleend. Bij overschrijding van het rantsoen zal een boete worden opgelegd van 50 tot 300 van het bedrag, dat volgens tarief in rekening is gebracht voor het meer-verbruik boven het rantsoen. De grootte van de boete is natuurlijk afhankelijk van den ernst der over schrijding en van het feit of het meer- verbruik al dan niet een herhaling is. Wanneer een afnemer bepaaldelijk onwil tot medewerking toont en gere geld door een te groote afname te veel van de voor de gemeenschap beschik bare electriciteit gebruikt, dan zal de elcctriciteitstoevoer gedurende korten of langen tijd al naar den ernst der overtreding worden afgesneden. Natuurlijk zal een elect riciteilsmaat- schappij deze strafmaatregelen niet dan zeer ongaarne toepassen; zij zal zich echter wel gedwongen zien hiertoe over te gaan. Controle. Niet alleen is men gehouden om ge durende een rantsoeneeringsperiode van 2 maanden niet méér te verbruiken dan waarop men recht heeft, ook mag men in het algemeen in een onderdeel van deze periode b.v. in een week niet méér gebruiken dan het evenredige deel van de toewijzing. Om te controleeren, of hieraan de hand wordt gehouden, zul len op ongeregelde tijden extra-meter aflezingen worden verricht. Dit zal zoo wel geschieden hij particulieren als b(j het bedrijfsleven. Men controleere dus zelf regelmatig het verbruik, door iederen dag den me ter af te lezen; heeft men op zekeren dag wat te veel gebruikt, dan moet dit den volgenden dag of op de beide vol gende dagen weer worden ingehaald. Alleen door aldus te werk te gaan vrij waart men zich tegen hoogst onaange name verrassingen! BOTER- EN VETKAARTEN De uitreiking van de boter- en vet kaarten, welke heden aan het distri butiekantoor is begonnen, vindt plaats dagelijks van 912.30 en van 1.305 uur, naar volgorde van de stamkaart nummers. Morgen zijn aan de beurt de stam kaartnummers 35016000 van. en 6001 —8500 n.m. Dat de politie overal speurt naar verboden lichtuitstralingen blijkt wel uit het feit, dat wederom in drie ver schillende plaatsen van de gemeente processen verbaal zijn opgemaakt te gen bewoners, die het met de voor schriften niet al te nauw namen. Het politierapport vermeldde bekeuringen tegen bewoners van de Reigerstraat, de Puntenburgerlaan en de binnen stad. Men controleere dus bij het aan steken van licht of daarvan niets naaF buiten kan uitstralen. Anders krijgt men er maar last mee en de boeten vallen in den regel niet mee. Ook wielrijders schijnen het nog niet te weten dat men op tijd het rij wiel van een behoorlijke verlichting moet voorzien, zij het dan ook dat men daarbij de verduisteringsvoor schriften in acht moet nemen. Drie personen gingen op den bon, omdat zij in het geheel geen verlichting op hun rijwiel voerden. Het aantal rijwieldiefstallen schijnt af te nemen. Het. feit, dat de politie kort achtereen eenige zwijntjes jagers heeft geknipt, schijnt hieraan niet vreemd te zijn. Het politierapport vermeldde ook vandaag maar één rij wieldiefstal. Naast den hoofdredacteur zijn mede ver antwoordelijk; O. A. Willinge, Chef-redacteur; D. J. Rekke stads- en sportredacteur, belden te Amers- towt: W. G. van Maanen, Huls ter Helde. EEN YVIJKOPHAALDIENST De directeur van het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen schrijft ons: Zooals bekend mag worden veronder steld, is er op 10 October 1940 door den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een verbod uitgevaar digd om oude materialen en afvalstof fen (lompen, oud papier, glasscherven, oude rubber, oude metalen, oude con servenblikken, oud ijzer enz.) te ver nietigen', weg te werpen, of zooda nig te bewaren, dat die stoffen niet meer gebruikt kunnen worden als grondstof voor de industrie. Tegelijker tijd is toen bepaald, dat de aflevering van deze oude materialen en afvalstof fen slecht mocht geschieden aan den erkenden vak handel. Het vernietigen enz. en het niet af leveren aan den erkenden vakhandel kan bestraft worden met een hechtenis van ten hoogste 6 maanden of een geld boete van ten hoogste 'f 1000.Tot nu toe werd het opkoopen en inzamelen van die stoffen overgelaten aan de han delaren, die een vergunning daartoe hadden verkregen van het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen te 's-Gravenhage. De meeste huisvrouwen, winkeliers en kleine bedrijven moesten echter constateeren, dat de door hen bewaar de afvalstoffen niet of zeer onregelma- tig werden ingezameld. Het Rijksbureau voornoemd heeft thans de organisatie van die inzameling zelf ter hand geno men. In overleg met de Gemeentelijke Autoriteiten is er in Amersfoort een wijkophaaldienst voor oude materialen en afvalstoffen ingesteld, waarbij deze gemeente is verdeeld in 10 wijken, waarin in de toekomst door een daartoe aangewezen kleinhandelaar in oude ma terialen en afvalstoffen de door de in gezetenen van die wijk bewaarde oude materialen en afvalstoffen geregeld zul len worden opgehaald. Voor iedere wijk is namelijk door het genoemde Rijksbureau een kleinhande laar aangewezen, die. verplicht is ieder huis, iedere winkel en' ieder bedrijf in zijn wijk te bezoeken en wel eens per week op een bepaalden dag, teneinde daar lompen, oud papier enz. in te za melen of op te koopen. In de gemeente Amersfoort is deze wijkophaaldienst met ingang van 18 Augustus '41 in werking getreden Op iederen winkelier, iedere huis vrouw enz. wordt hierbij een uitdruk kelijk beroep gedaan om mede te wer ken lot het welslagen van deze aldus georganiseerde inzameling. De Nodev- landsche Industrie is dringend om grond stoffen verlegen en een belangrijk ge deelte van deze grondstoffen kan het publiek aan* de industrie verschaffen door tijdige aflevering van de door hen bewaarde lompen, oud papier e. d. aan den wijkophaaldienst. De benoeming van Dr. Sparnaay In ons nummer van gisteren vermeld den wij reeds de benoeming van onzen stadgenoot dr. H. Sparnaay tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, met de bevoegdheid les te geven in de Duitsche taal en letter kunde aan de Utrechtsche Universiteit. Dr. H. Sparnaay is 24 Mei 1891 te Rot terdam geboren. Na 'de middelbare school te hebben afgrloopen. studeerde hij Duitsch aan de gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam. In 1922 promo veerde hij aldaar op een proefschrift, getiteld „Verschmelzung legondarischer und weltlicher Motive in der Poesic des Mittelalters". Sedert 1017 is dr. Spar naay leeraar aan de. R.H B.S., alhier; ge durende 17 jaar bekleedt hij de functie van privaat-docent aan de Utrechtsche Universiteit. Van zijn hand verschenen talryke artikelen en boekwerken, waar van wij noemen het in 1933 en 1938 te Halle uitgegeven tweedeelige werk over Hartman v. Aue, en artikelen in „Zeit- sc'nrift für Deutsche Altertumskunde en in „Beitrage zur Geschichte der Deutschen Sprache". GOUDEN KLOOSTERFEEST OP O.L. VROUW TER EEM A.s. Vrijdag hoopt Moeder Loyala van de Congregatie O.L. Vrouw ter Eem haar 50-jarig professiefeest te herdenken. Moeder Maria Loyala (in de wereld mej. C. Prins) legde drie jaar, nadat .zij in het novicaat was getreden haar plechtige geloften af. Eenige jaren later werd zij als onder wijzeres in Bussum werkzaam gesteld. Na een periode van 37 jaar in Bussum het onderwijs te hebben gediend en daarna 2 jaar als Moeder Overste te hebben gearbeid, werd zij geplaatst aan de Stichting O.L. Vrouw ter Eem, hier ter stede. Zij is vooral bekend om haar groote voorliefde voor den missie-arbeid. Het zal haar a.s. Vrijdag niet aan belang stelling ontbreken. NOTARIS Mr. W. HOEVERS Zooals wij reeds aan een bericht In de Staatscourant ontleenden is Mr. W. Hoevers, tot heden candidaat-notaris benoemd tot notaris alhier. Mr. Hoevers is geboren te Graft in Noord-Holland, waar zijn vader pre dikant was. Na zijn promotie tot mees ter in de rechten nam hij de studie voor notaris op. Hij werkte als candi daat-notaris achtereenvolgens te Rot terdam (van 19261929) en te Zeist (19291932). Daarna kwam hij ten kantore van notaris Schröaer, dien hij, r.a diens aftreden, als wnd. notaris is opgevolgd. Thans neemt hij diens plaats als notaris in. In Juni 1940 slaagde de nieuwe no taris te Utrecht voor het doctoraal exa men in de rechten. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Grijze ceintuur van damesmantel zonder gesp, heerenrijwiel, hond verbasterde herder, ..Falcon'' regenjas, zwarte vulpenhouder, soort plnchcrtje. donkergrijze oude overjas, moersleutel. Jachthond, wit met bruin. LIps- sleutel A 931. jonge herdershond met blauwe halsband, bruin lederen kntpportemonnale, zegelring, vermoedelijk goud. bruine porte- monnaie. lnh. bankbiljetten, zllverbons. dis tributiebescheiden. zwarte hond met han gende ooren. ongemerkt damesrijwiel, paar heerenhandschoenen, zilverbonnen, wit kees je, grijs gestreepte kat. witte melkgeit, Zeeuwsch armbandje, gummi regenjas, lang harige hond met gevlochten riem aan hals band. map met foto's, damesrjjwiel. mond harmonica. zwart hondje, hangende oortjes, nikkel heercnhorloge. groen regenkapje, tu be ansjovispastel, bruine damesportenion- naic. grijs beige deken, transportrijwiel, dis- tributlebesclileden. gevonden in winkel van Blocker, wit metalen rozenkrans, bruin stof fen ceintuur. Inlichtingen dagelijks Hoofdbureau van Politie van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Niet per telefoon 1 ZOU HET WAAR ZIJN? „Als het maar waar is" teekent het Belgische „Laatste Nieuws" bij de vol gende geruchtmakende gebeurtenissen aan Paul Hubert, uit Bordeaux, werd veroordeeld, omdat hij zichzelf had vermoord. Hij zat 21 jaar eenzaam,, d t het vorig seizoen hel kampioen tot men ontdekte, dat liet vermeen de slachtoffer niemand anders was dan hijzelf. Ia een in de buurt van Dundelt, in het graafschap Perl-h gelegen dorpje vond men in het jaar 1769 bijna alle inwoners dood op hun bed liggen. De oorzaak van hun dood heeft men nooit kunnen vaststellen. In het jaar 1797 stierf te Bergen in Noorwegen Joseph Surrington op 160- jarigen leeftijd. Zijn oudste zoon was toen 103 en zijn jongste 9 jaar. Frank Brouwn, een oorlogsinvalide, kan een sigaret, rooken dobr een gat in zijl. voorhoofd! De Romeinen Hortensius en L. Cas- sus gingen in den rouw, omdat hun zeepaling gestorven was. Abbé Thomas Rodascius geloofde, dat hij plotseling van glas was gewor den. Hij liet zich daarom in zeegras wikkelen en voorzichtig in een kist ronddragen. De danseres Aglais, die twee eeuwen vóór Keizer Augustus leefde, dronk bij haar hoofdmaaltijd, die uit zes pond vleesch en twaalf brooden be stond, zes pinten wijn. SPORT De nieuwe competitie- indeeling HOE STAAN DE KANSEN VOOR ONZE PLAATSELIJKE CLUBS Het nieuwe voetbalseizoen werpt zijn schaduwen vooruit en de nieuwe com- petitie-indeeling is er. Nog slechts en kele weken en de voetbal gaat weer rollen. Voor de Zuidelijke eerste klas se is het programma voor Zondag 7 September reeds, vastgesteld. De ove rige afdeelingen beginnen, zooals be kend, op Zondag 21 September. H.V.C. ontmoet in haar afdeeling weer eenige oude bekenden. De Haar- iemsche clubs zijn naar de afdeeling A overgebracht en daarvoor zijn eeni ge Amsterdamsche clubs in de plaats gekomen. Het zijn A F.C., D.W.V., Zee- burgia, De Volewijckers en de club over het IJ, O.S.V., uit Oostzaan. Het is opvallend, dat in deze afdee ling geen enkele Utrechtsche club is opgenomen, doch wel de club uit Cu- lemborg, Vriendenschaar, die, even als H.V.C., dus zevenmaal de reis naar de hoofdstad zal moeten maken. Een Amsterdamsche afdeeling heeft bij de Amersfoortsche voetbalenthou siasten geen gunstigen klank. De zwa re kleivelden. zijn in het verleden dik- wijis een geduchte handicap gebleken voor H.V.C., zoodat ook in dit seizoen den nadeeligen invloed zich zeker zal doc-n gelden. A F.C. en D.W.V. zijn o i. wel de meest lastige tegenstanders in deze afdeeling. Ook de Volewijckers zal zich in haar nieuwe omgeving doen gelden. Ei' is natuurlijk nog weinig van te zeggen, de verhoudingen zullen zich spoedig genoeg afteekenen. In ieder geval zullen we op Birkhoven van spannende wedstrijden kunnen genie ten. Voor wat de uitwedstrijden be treft, zal er heel veel afhangen van de weersgesteldheid, waaronder op de Amsterdamsche velden zal worden ge speeld. We hebben daaromtrent in de laatste jaren wel eenige ervaring op gedaan. Bij H.V.C. zal men geducht aandacht moeten schenken aan de voorhoede hot vorige seizoen is herhaaldelijk ge bleken, dat daaraan wel het een en ander haperde. Het komt ons voor, dat de afdeeling niet zoo bijzonder zwaar is en H.V.C. daarin zeker lot de sterkeren zal be- hooren. Amersfoortsche Boys heeft het wat gemakkelijker gekregen, althans wat het aantal te spelen wedstrijden be treft. Moesten de blauw-witten in het vorige seizoen 22 wedstrijden spelen, thans kunnen zij met. 16 wedstrijden volstaan. Elinckwijk, H.M.S. en B.V.C. zi n uit deze afdeeling verdwenen en d. arvoor zijn eenige Gooische clubs in plaats gekomen. Rapiditas uit Weesp, hap behaalde doch in de promotie- crtgradatie-compctitie een minder goed figuur sloeg, zal zich dit seizoen zeker .veer doen gelden. Verder zijn Donar Victoria lastige tegenstandsters, orwijl ook B.F.C. niet onderschat mag ■orden. In ieder geval is deze afdee ling lang niet zoo zwaar als die van het vorige seizoen, ook al omdat, zoo als hierboven reeds is medegedeeld, 6 wedstrijden minder zullen moeten worden gespeeld. De vierde klasse M, die ook uit ne- I gen clubs bestaat, zouden wij de Amersfoortsche afdeeling kunnen noe men. De vier vierde klassers zijn en dit lijkt ons heel verstandig in één afdeeling ondergebracht, zoodat we volop van plaatselijke ontmoetin gen zullen kunnen genieten. Feitelijk zouden we S.E.C. uit Soest daarhij ook wel kunnen betrekken, Birkhoven grenst nu eenmaal dicht aan Soest. De Soestenaren zullen hot de Amers foortsche clubs geducht lastig kunnen maken en we rangschikken hen dan ook onder de sterkere tegenstanders. L.V.V. uit Laren en R.K. B.V.V. en Allen Weerbaar uit Bussum zijn nieu welingen in deze omgeving, terwijl het Utrechtsche Kampong in deze af deeling is gehandhaafd. Hoe zullen de Amersfoortsche clubs het er afbrengen? Zij zullen elkaar Smolensk is gevallen, de vijand wordt verder achter volgd. Duitsche infanterie benut de verlaten veld- steliing van de Sovjets als tijdelijke dekking. Met de handgranaten in de vuist, gereed om te werpen, observeeren de beide infanteristen het terrein. (OrbisHolland Dat zijn Sovjetwegen. (WeltbildPolygoon.) Amersfoort KENNISGEVINGEN In verband met de bevolen inlevering van wapens en uitrustingstukken door Nederlandsche Officieren (Beroeps- en Reserve-), wordt nader bekend ge maakt, dat als inleveringsplaats is aan gewezen: Het Hoofd-bureau van Politie, Utrechtsehestraat. De inlevering kan geschieden van 25 t/m 30 Augustus a.s. des v.m. van 1012 en des n.m. van 24 uur. Namens den Burgemeester van Amersfoort, De w.n. Commissaris van Politie, D. P. v. ROOIJEN. het kampioenschap zoo fel mogelijk betwisten en het is niet uitgesloten dat daarvan een club buiten Amers foort het noodige profijt zal kunnen trekken. We weten nu eenmaal hoe dat gaat. Toch is de kans groot, dat het kampioenschap in Amersfoort zal vallen. Er zijn vier kansen. Niettemin zal het er geducht spannen. H.V.C. II is ook al in een Amster damsche afdeeling terecht gekomen en zal bovendien ook een reisje naar Vo- lendam moeten maken. De rood-witte reserves zullen thans in de reserve 2e klasse hun krachten moeten beproe ven en moeten toonen dat zij hun pro motie waard zijn. De Amsterdamsche kleivelden zullen ook voor de jeugdi ge H.V.C.-'ers een handicap kunnen zijn D.W.S. m en 'tGooi II lijken ons hier de meest sterke tegenstan ders. We zijn benieuwd hoe H.V.C. H het er in deze afdeeling af zal brengen. We hebben verzuimd melding te ma* ken van de reserve derde klasse, waai* in de Boys-reserves zijn ingedeeld. Deze indeeling luidt Amersfoortsche Boys 2, B.V.C. 2, Hercules 2. S.E.C. 2, U.V.V. 3, Velox 3, Zeist 2, Z.N.C. 2. Hieruit blijkt dat de blauw-witte reserves in een Utrechtsche afdeeling zijn aangeland, waarin Hercules 2 en U.V.V. 3 wel de meest sterke tegen standers zijn. Deze afdeeling is boven dien niet groot en in 14 wedstrijden kan hier de beslissing vallen over het kampioenschap. De Boys-reserves be hoeven niet zulke groote uitstapjes te maken. Over 't algemeen achten wij het een voordeel dat de afdeelingen niet te groot zijn en wanneer de competitie leider met het verleenen van uitstel niet al te royaal is, dan behoeft er niet de minste vrees te bestaan, dat het een overmatig lang seizoen zal wor den. Laat men er nu eens op aanstu ren. dat het voetbalseizoen op 15 Mei gesloten kan worden. R. WANDELSPORT. BELANGRIJKE BESLUITEN VAN DEN NED. WANDELSPORTBOND Om alle narigheid na 1 September te voorkomen, aldus lezen wij in „De Paden op", heeft het dagelijksch be stuur van den Nederlandschen Wan delsportbond gemeend te moeten be palen, dat in het vervolg verboden js; a. het dragen van medailles, speld jes, in het kort elk onderscheidings- teeken, in welken vorm dan ook, dus ook de officieele; b. het dragen van kleedingstukken, die zouden kunnen wijzen op een of andere verboden groep, zoodat alleen geloopen mag worden in burger- of in een door het dag. bestuur goedgekeurd clubcostuUm c. het zingen van toelaatbare liede ren. pe N.W.B-wandcltochten Door het bondsbestuur is verder be paald, dat na 1 September alléén N.W.B.-Ieden aan de wandeltochten van den N.W.B. mogen deelnemen. Het bondsbestuur is er van overtuigd dat de leden van de aangesloten ver- eenigingen hun sport niet zullen bena deel en door liet stellen van daden, die de orde en rust kunnen verstoren. Door dezen maatregel wordt voorko men dat personen zich voor een tocht laten inschrijven met het doel te de- monstrecren en te provoceeren. EEN ELFSTEDENTOCHT IN VIJF DAGEN Het persoonlijk lid van den Noord- Nederlandschen Wandelsportbond, me vrouw W. SmitTwijnstra te Leeu warden, in gezelschap van mevrouw H. SchutzKarstens te Delfzijl en me juffrouw Kleefstra te Hoogevcen, heb ben, in verband met het niet doorgaan van de Vierdaagsche te Nijmegen, in vijf dagen den Frieschen elfstedentocht geloopen. In totaal hebben de dames ruim 200 KM. gewandeld, den eersten dag zelfs pl.m. 60 K.M. Den derden dag hebben zij veel last ondervonden van de IJsel meer muggen. De dames hebben zich hierdoor niet laten af schrikken. Bij hun doorkomst te Sneek werd hun de bronzen medaille van de Vereen, voor Vreemdelingen Verkeer aangeboden. R.K. SCHAAKVER. „DE PION" De belangrijkste partij, die Dinsdag avond gespeeld zou moeten worden tus- schen de heeren Asperslag en Welling, ging door het niet opkomen van den heer Asperslag niet door. Daardoor was het competitie-programma wel zeer schraal geworden; er restte n.l. nog maar een partij tusschen de heeren Bak- kenes en Meyer, die in ongeveer gelijke stelling na 24 zetten werd afgebroken. Om nu niet den heelen avond in „vluggertjes" te moeten verdoen, be sloot de heer v. d. Ham Jr. op aandrin gen der leden een simultaan-seance aan 10 borden te geven. Hjj won aan 6 bor den, speelde tegen den heer Pot remise en verloor van de heeren Visser, Wel ling en v. Empelen. tuut een JlmeMfawJdeA. 20 Augustus. Een mensch moe zijn handen uit de mouwen weten te steken en alles aanpakken als het noo- dig is en zoo heb ik vanochtend, nu de dames op het bureau met vacantie zijn, zélf voor het zetten van het koffie-sur- rogaat gezorgd. Laat ik er aanstonds aan toevoegen, dat alles voortreffelijk is verloopen. Weliswaar brak aanstonds een viertal schoteitjes, gaven twee aan minnige koppen onder mijn eenigszins te harde handen den geest en sneuvelde het dekseltje van den koffiepot op het veld van eer, maar het koken van het water ging daarentegen als gesmeerd. Bij het aan den kook brengen van de melk deden zich eenige kleine moeilijk heden voor: deze witte substantie kook te op een gegeven oogenblik over, waar door ik mijn duim en twee vingers deerlijk verbrandde, zoodat de verband- kist er aan te pas moest komen: bij het afknippen van het verband, bleef een topje van mijn linkerpink op het slag veld achter, een goede hechtpleister was niet zoo dadelijk te vinden en toen dit euvel was verholpen, was de melk koud en aangebrand en de kopjes en schoteltjes besmeurd met bloed. Nadat dit alles weer in het reine was gebracht, nieuwe melk was opgezet en de koffie tenslotte in de koppen geurde, bleek, dat de suiker met saccharine was gemengd, zoodat het was. of de geheele voorraad der Westersuikerraffinaderij in één kopje koffie was samengeperst. Maar voor 't overige was de smaak uit stekend. zoo goed zelfs, dat de heer, die op onze administratieafdeeling den naam heeft den fijnsten smaak te bezit ten. niet wist of hij hier met overzoe- te eikek .cacao of warme brandnetel limonade te maken had. Laat de dames gerust met vacantie blijven..! 't Gaat alles goed. mijnheer de burgemeester., het gaat hier goed. het gaat hier goed..! G. A. W. RECHTSZAKEN SPAKENBURGERS EN ONDERMAATSCHE PALING De Spakenburger visschers zwermen altijd uit, het IJsselmeer op, en d6 Spakenburger vischventers zwermen altijd uit de provincie in. De eersten vangen paling, de tweede verkoopen ze. 6oms zijn de Spakenburgers vis schers en venters tegelijk. Zc hebben dan weer het dek van hun schip on der de voeten en dan weer het asfalt of de keien van de straten eener groo- tere gemeente: Amersfoort of Utrecht. En daardoor ook komt het, dat men visschers of venters terecht kan zien staan, niet alleen voor het kantonge recht te Amersfoort of Hilversum, maar ook voor het Utrechtsche kan tongerecht, zooals Dinsdag gebeurde. Eerst was het een Spakenburger, die op 31 Mei in Utrecht ondermaat- sche paling verkocht had. Do paling was 25 c.m. lang, terwijl de voorge schreven lengte 28 centimeter bedraagt. De partij paling werd in beslag geno men en de verpleegden van het. Oude Mannen- en Vrouwenhuis hadden er een heerlijken maaltijd aan De Spakenburger zcidc, dat hu door de inbeslagname een groote schadepost gehad had. Wanneer hij de paling had verkocht voor 0.50 per kg, zooals zijn voornemen was, dan zou de partij 35.hebben opgeleverd. De ambtenaar van het O.M. was evenwel niet te vermurwen. Het komt bijna iedere week voor, dat er onder- maatsche paling in beslag genomen moet worden. Dat moet nu uit zijn. Spr. vroeg daarom ƒ30.boete subs. 10 dagen hechtenis. De kantonrechter hield er rekening mee, dat de Spakenburger inderdaad al veel schade geleden had en veroor deelde verd. tot 15.boete subs, vijf dagen hechtenis. Daarna stond een man terecht, een vischventer, geen Spakenburger, die op den Springweg te Utrecht onder- maatsche paling gekocht had. Hij had een partijtje van 21k.g. versdie pa ling met een lengte van 2327 c.m. en 10 k.g. gerookte paling met een lengte van 2325 c.m. bij zich gehad. Verder had hij een hoeveelheid bij zich, die volgens de voorgeschreven maat was. Die laatste hoeveelheid mocht de venter behouden, de te klei ne paling werd in beslag genomen en verdeeld over enkele liefdadige instel lingen. Ter terechtzitting zeide de man. dat hij niet wist, dat het ondermaatsche paling was. „Ik had de paling van een Spakenburger gekocht", zoo zeide hij. Verd. zeide, dat hij een leelijke scha depost gehad had door de inbeslagna me. De ambtenaar eischic ook nu weer f30.boete subs. 15 dagen hechtenis. De kantonrechter hield ook nu weer rekening met de bijzondere omstandig heden en legde 10.boete subs, vier dagen hechtenis op. AGENDA Grand-ThCHtre. MaandRg, Dinsdag. Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. 'Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en teestdagen 1.45, 4.6.15 en 8 30 u. (doorloopcnd). Matinee dngelyks 2.30 uur. Van 15 t.m. 21 Aug. „Ken HtDMht Ir. Palanvo". City-Theater. Maandag. Dinsdag. Woens dag. Donderdag en Vrijdagavond 8 uur. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.3C uur (doorloopend). Matinee dagciyks 2.30 uur. Van 15 t.m. 21 Aug. „Drlo op de huwe lijksreis". Rembrandt-Theater. Aanvangstijden als boven. Geen matlnee's, van 15 t.m. 18 Aug. „Zoölogtca". Var 19 t.m. 21 Aug. „Onder gelo vlag". 29 Augustus Grand Theatre Concert Residen tic-orkcst voor Dulucbe weermacht en genoodigden. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 20 Aug. 20.56 tot 21 Aug. 6.31 Maan op 3.53, onder 19.24 uur.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3