De Strijd tegen het Bolsjewisme Open Brief van Raskolnikov aan Stalin HAAR VEROVERING Bl 'ITEM LAND AMT5RSFOORTSCHB COURANT WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1941 DE BRAND TF, NEW YORK (VERVOLG VAN FRONTPAGINA) 30 TOT 50 DOODEN Het Journal American schat aantal dooden bij den nrano op o'c Brooklynpier op 30 tot 50. Het aantal gekwetsten, die in het ziekenhuis zijn opgenomen, bedraagt volgens het bl*d 72 en de materieele schade 1.5 milli- oen dollar. REDE VAN PéTAIN Tijd voor wankelmoedigheid voorbij DE FRANSCHE STAATSRAAD Ter gelegenheid van de eedsafleg ging door den Franschen staatsraad tijdens een plechtige zitting te Royat heeft, het staatshoofd, maarschalk Pëtain. een korte toespraak gehou den, waarin hij o.a. verklarrde, dat de staatsraad een groote plaats zal innemen in het. landsbestuur, dat Pé- tain wil vermen. ,,Van den dag af, waarop ik aan het hoofd van den staat ben gesteld, heb ik steeds weer een beroep gedaan op verstandig in zicht. en begrip voor het openbaar be lang. Ik heb met nadruk de samen werking en den goeden wil van alle Franschen geëischt. Thans is de tijd voor wankelmoedigheid voorbij." De maarschalk vervolgde, dat hij overtuigd is. dat de nationale revo-* lutie tot heil van Frankrijk de zege" zal behalen. „Men is voor mij of tegen mij. Dat geldt vooral voor het doel .an den staat en in het bijzonder voor hen, die de eerste dienaars van den staat zijn. De omvang van het gevaar van binnen en van buiten ver sterkt meer dan ooit mijn vaste be sluit, steun te zoeken bij alle gezonde elementen in het land en de andere onschadelijk te maken". Het staatshoofd wees vervolsens op zijn streven tot herstel van dl stof felijke welvaart. Hij wenscht een rechtvaardiger, humaner, broederlij- ker verdeeling van de producten van den bodem. Maar hij stelt zich niet met een sto.'feljjke hervorming tevre den. hij wil bovendien een zedelijke reformatie. Dasrtos behooren deugd, vaderland, discipline, gezin en ge zinsverband. trots en recht op en plicht tot arbeid. Communisten in &\eden PASSIEVE HOUDING DER AUTORITEITEN In hun commentaren op de ont hullingen over de actie der Zweedsche communistische sabotage-liga zijn de Zweedsche bladen het er over eens, dat de hoofdschuldigen niet de gear resteerde communisten zijn, maar andere, hooge instanties in binnen- en buitenland. De Stockholms Tidningen herinnert er aan. dat ce communistische leider Linderoth zich nog steeds ophoudt op een on bekende plaats, en vraagt, hoe lang deze farce eigenlijk nog moet duren. Men moet, aldus het blad, de Zweed sche politie verwijten, dat zij nog niet al het mogelijke gedaan heeft om een einde te maken aan de va- cantie van dezen leider. Men heeft er echter niets tegen, dat de geheele communistische partij in Zweden va- cantie krijgt. Met verwondering slaat men in breede kringen de passieve houding der autoriteiten gade. Met of zonder medewerking van bepaalde ministeries zal de regeering binnen kort toch de volle consequenties uit den toestand moeten trekken. Aan het Finsche Front SOVJET-VLIEGTUIGEN NEERGE SCHOTEN Officieel wordt te Helsinki medege deeld: Maandag hebben Sovjet-vliegers Rauma gebombardeerd, echter zonder schade aan te richten. Op denzelfden dag geraakten Finsche jachtvliegtui gen boven den middenloop van de Vuoksi in een luchtgevecht met ster ke Vijandelijke jachtèskaders gewik keld. Bij deze luchtgevechten werden 4 vijandelijke jachtvliegtuigen neer geschoten. Bij luchtgevechten boven Hyrsylae verloren de Sovjets l ma chine Bij dere operaties verloren de Finnen 2 vliegtuigen. De bestuurders wisten zich door omlaagspringen aan een valscherm te redden. De Finsche luchtafweer heeft i Sovjet-jacht- viiegtuiig neergeschoten, zoodat- dus de vijand 6 toestellen verloor. Finsche bombardementsvliegtuigen bombar deerden verder o.a. een knooppunt van den Moerman-spoorweg. Bo vendien werden voltreffers geplaatst op vijandelijke transportvaartuigen op het Ladogameer. ENORME BUIT Nader wordt officieel medegedeeld: Het omsingelde gebied ten Zuid- Westen van sortavala is door de Fin sche troepen nog verder ingesloten. De vijand biedt zeer taaien tegen stand. De Finsche artillerie beschiet voortdurend de vijandelijke overlaad- pïaatsen. waar de tegenstander tracht ontruiming te bereiken. De buit is groot en omvat vrachtauto's met de volle lading munitie, berich- ten-apparaten en ander oorlogstuig, voorts tanks, tractors met rupsban den. paarden, stukken veldartillerie, granaatwerpers, automatische wape nen enz. Te zijner tijd zullen daar omtrent uitvoerige mededeelingen worden gedaan. De oorlogshandelin gen blijven gunstig verloopen. De Finsche verliezen zijn gering. HONDERDEN LIJKEN AANGESPOELD Op het Ladogameer woeden op liet oogenbük buitengewoon hevige stor men, waardoor een groot aantal sov jet-motor booten en transportschepen tijdens een poging om over het meer uit de omsingeling te ontkomen, zijn gekenterd. In de afgeloopen dagen zijn aan de oevers van enkele eilandjes in het Ladogameer verscheidene honderden lijken van bolsjewisten aangespoeld. Alleen al op het eiland Lumkula wer den meer dan 200 lijken geteld. Het zijn veelal matrozen, die na een mis lukte landingspoging op Lumkula en Mantsinsaari op het meer moesten terugkeeren. Op de veroverde eilanden komen voortdurend bolsjewisten aan, die tot de landingstroepen behoorden en die door den honger gedwongen, thans uit hun schuilplaatsen te voorschijn komen. DUITSCHE LUCHTM \CHT IN ACTIE Diverse Berichten j| AANVAL OP DE GOLF VAN SUEZ In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Duitsche gevechts vliegtuigen, naar het D.N.B. verneemt haveninstallaties en levensmiddelen- bedrijven aan de Golf van Suez met succes aangevallen, ook eer groote opslagplaats van benzine werd door bommen getroffen. Een reeks bran den werd waargenomen. AANVAL OP ABERDEEN Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn gisternacht doorgedrongen tot Aber deen en hebben een fabriek met ver scheidene bommen getroffen. Op het vliegveld Leconficld brandde na het uitwerpen van bommen een opslag plaats van benzine onder ontplof- fingsverschijnselen uit. BOMAANSLAGEN IN HAVANNA In Havanna zijn, naar United Press Jit die plaats meldt, bomaanslagen gepleegd op vijf winkels, waardoor, voor zoover tot nu toe werd verno men, de winkelruiten werden ver nield en 12 personen werden gewond. Vier personen werden zwaar gewond. De politie heeft vier personen gear resteerd. die van dezen aanslag wor den verdacht. Men meent, dat de daders uit sociale beweegredenen hebben gehandeld; de aanslagen volgden na de publicatie van een besluit, waarin maximumprijzen voor artikelen van vitale beteekenis, als kleedingstukken. melk en brood, wer den vastgesteld. Kapitein Elliott Roosevelt, een zoon van den president der Vereenig- de Staten, is in Engeland aangeko men. naar de Brltsche berichten dienst meldt. Hij blijft er enkele dagen De Japansche regeering heeft zonder eenige reserve de door den minister van Verkeer ingediende wet. ten over de staatscontrole op de ge heele Japansche scheepvaart goedge keurd. Tusschen de Egyptische regeering en den gouverneur-generaal van den Engelsch-Egyptischen Soedan is een meeningsverschil ontstaan, omdat hei Britsche bestuur in den Soedan wei gert Egyptische ambtenaren te be noemen. Te Cairo is officieel bekend ge maakt. dat groote hoeveelheden ka toen, die voor den uitvoer naar Japan bestemd waren, niet afgeleverd wor den. Alle navicerts voor den Egypti- schen uitvoer naar Japan zijn inge trokken. In het Grieksche staatsblad is een regeeringsdecreet gepubliceerd, dat den oorlogstoestand, die 28 Octo ber 1940 voor het geheele land werd afgekondigd, met ingang van 18 Aug. opheft. De sultan van Marokko heeft den joden in de Marokkaansche steden, die zich na 1 September 1939 in de Europeesche wijke.i hebben gevestigd, doen weten dat zij binnen korten ter mijn naar de joodsche wijken moeten verhuizen. Op grond van nieuwe bepalingen heeft iedere in Japan wonende bui tenlander voor zijn vertrek een spe ciale toestemming van de betreffende Japansche autoriteiten noodig. ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS Leiden. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, ,T. W. R. Brueren. Valkenburg (L.): C Peet?, Heemstede; H J- J. Tcrhal, Heerlen NOTARIEEL EXAMEN Den Haag. Geslaagd voor deel 1, A. W. Sloet, Heemstede; .1. Visser, Mid- delslum (Gr.). IIOO FD AKTE-EX A M EX Den Haag. Geslaagd; H. Brouwer (A en B); W. II. Daane (A); mei M. M. L Dijkstal ÏA en B); H. I. Heetveld (B): R. H. Hulst (B); A. van Noort (A en B). SUCCESSEN IN DE OEKRAÏNE Met het oprukken der Duitsche troe pen in de Oekraine heeft de lucht macht har r succesvolle aanvallen cok indezelfde inate uitgestrekt tot, de Zwarte Zee. Door de hevige aanvallen van gevechtsvliegtuigen en stuka's, jagers en formaties torpcdovliegtuigen op de monding van Dnjepr en Boeg, de haven van Odessa en de wateren tusschen Odessa en de Krim is aan de scheepvaart der So jets zware scha de berokkend. Met groote inspanning poogden de Sovjets de verslagen bolsjewistische divisies in de havens aan de Zwarte Zee in te schepen. De Duitsche ge- vechts,'liegtuigen en stuka's hebben dit voornemen verijdeld en de uit voering verhinderd. Spoorlijnen en Colonnes bestookt Gisteren heeft de Duitsche lucht macht krachtige aanvallen gedaan op de spoorlijnen naar St. Petersburg, die op vele plaatsen werden onderbro ken. Talrijke colonnes Sovjettroepen die in Oostelijke richting terugtrok ken, werden succesvol met bommen bestookt en ten deele vernietigd, naar het D.N.B. verneemt. AANVAL OP VLIEGVELD Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben Maandag met gunstig resultaat een aanval gedaan op een vliegveld aan den Oostelijken oever van den Dnjepr in het Oosten der Oekraine. Bommen vernietigden 40 vliegtuigen op den grond. DE CONFERENTIE TE MOSKOU SPECIALE SCHUILKELDERS GEBOUWD Volgens de Spaansche ABC meldt de Daily Mail, dat de Sovjet-En- gelsch-Amerikaansehe conferentie te Moskou het grootste schouwspel van dien aard zal zijn, dat de Sovjet-Unie ooit heeft beleefd. Onder het Kremlin worden „geweldige" bom- en gasvrije kelders gebouwd, opdat men bij de beraadslagingen over de verstrek king van oorlogsmateriaal aan de Sovjet-Unie niet gestoord wordt. Na bootsing van de laatste Meifeesten en andere revolutionnaire feestelijkhe den zijn in voorbereiding, even als „spontane" massa-demonstraties, waarop uiting moet worden gegeven aan de solidariteit tusschen de Sov jet-Unie, Engeland en de Vereenigde Staten. HERNIEUWD BOMBARDE MENT VAN TOBROEK ltaliaansch Weermachtbericht 19 Augustus. Gisterochtend vroeg hebben vijan delijke vliegtuigen in de nabijheid van Catania (op het eiland Sicilië Red.) enkele bommen neergeworpen. Er zijn geen slachtoffers gevallen en schade werd evenmin aangericht. De verlie zen, welke de bevolking van Catania bij de iuchtaanvallen van 15 en 16 Au gustus heeft geleden, bedragen in to taal 25 dooden en 37 gewonden. In Noord-Afrika werden aan het front van Tobroek door artillerie-vuur ge steunde aanvallen van de Britsche infanterie afgeslagen. De vijand leed a-.nzienlijke verliezen. Aan onze zïjd3 'vielen enkele gewonden. Duitsche en Italiaansche formaties duikbommen werpers, geëscorteerd door Italiaan sche jagers, hebben met zeer goed re sultaat en ondanks het hevige vijan delijke afweervuur munitie- en mate riaal-opslagplaatsen, haveninstallaties en barakkenkampen van Tobroek aan gevallen. Een vijandelijk schip werd zwaar beschadigd. Al onze vliegtuigen keerden terug, hoewel zij voor het grootste deel getroffen waren en en kele gewonden aan boord hadden. An dere Italiaansche gevechtsvliegtuigen richtten hun vuur op Britsche auto's in de oase Giaraboeb. Vijandelijke vliegtuigen hebben Tripolis en Ben ghazi aangevallen. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door onzen lucht-' alweer neergeschoten en stortten in zee. In Oost-Afrika heeft de vijand nieuwe luchtaanvallen ondernomen op Gondar en Wolsjefit, waardoor Roo- de Kruis-installaties werden ge troffen. In de verschillende sectoren van het strijdgebied van Gondar heb ben onze eenheden dapper en strijd vaardig de voortdurende pogingen van den vijand om met steeds sterkere strijdkrachten aan te vallen, bestre den. Vernietigend Requisitoir tegen den Sovjet dictator GALERIJ VAN KATHEDRAAL INGESTORT In de kathedraal van Santiago in N.W. Spanje is de galerij ingestort, waardoor 12 personen ernstig en 10 licht gewond werden. TSJANG KAI SJEK NAAR MOSKOU? Het Japansche blad Jomioeri S j i m b o e n meent iets vernomen te hebben over een komend bezoek van Tsjang Kai Sjek aan Moskou, Het Japansche blad ziet daarin een nieu wen maatregel van de Angel-Saksi- sche landen, om de Sovjet-Unie en Tsjoengking-China bij elkaar te brengen. Het blad is verder van mee ning, dat Tsjang Kai Sjek ongetwij feld op aanwijzing van de Angel- Saksische landen naar een militair bondgenootschap met de Sovjet-Unie streeft. Dit zou geschieden met het doel, de alliantie tusschen Engeland en de Sovjets te voltooien en Japan verder door de A.B.C.D.-coalitie te omsingelen. Alle Bulgaarsche bladen publiceeren in greoten opmaak den „open brief aan Stalin" dien de vroegere Sovjet- gezant te Sofia, Raskolnikov, heeft geschreven, aldus het D.N.B. Raskol nikov was een der intiemste vrienden en medewerkers van Stalin. In 1934 kwam hij als gezant te Sofia. Hij stond bekend als aanhanger van Le nin en heeft zelf aan de bolsjewisti sche revolutie deelgenomen. Hij slaag de er in. ook in Bulgaarsche intellec- tueele kringen belangstelling voor de Sovjet-Unie te wekken. Als sterke per soonlijkheid kwam hij later met Sta lin in conflict en in 1939 kwam het tusschen beiden tot een openlijke breuk. Raskolnikof viel in ongenade en werd teruggeroepen naar Meskou. Hij wist echter, wat hem daar stond te wachten en vluchtte naar Frank rijk, waar hij korten tijd later stierf. Niet lang voor zijn dood schreef hij den brief, waarin hij o.m. zcide: Sta lin. gij hebt mij 'buiten de wet ge plaatst. Daarmede hebt gij mij ge bracht op het niveau van alle Sovjet burgers, die onder uw heerschappij buiten de wet staan. Ik antwoord op overeenkomstige wijze en geef u mijn toegangsbewijs tot het door u opge bouwde rijk van 't „socialisme" terug. Ik breek met uw regime. Uw „socia lisme" is zoo ver van het ware socia lisme verwijderd, zooals de willekeur van uw persoonlijke dictatuur niets gemeen heeft met de „dictatuur van het proletariaat". Groeiende ontevredenheid Onder den druk van de groeiende ontevredenheid bij boeren, arbei ders en intellectueelen hebt ge een grondwet gegeven, die door het ge heele land met oprechte geestdrift werd ontvangen. Wat hebt gij met de grondwet gedaan, Stalin? Gij hebt haar als een stuk papier verscheurd. De vrije stemming werd een belache lijke farce, doordat men slechts cp één enkele candidatuur kon stemmen. Ge hebt de groeiende ontevredenheid door geweld en terreur verstikt. Ge hebt een nieuw tijdperk geopend, dat in de geschiedenis onzer revolutie za! worden vermeld als „het tijdperk van de terreur". In de geheele Sovjet- Unie gevoelt niemand zich veilig. Ge zijt onfeilbaar als de Paus. gij maakt nooit fouten, doch het Sovjet volk weet zeer goed, dat ge voor alles verantwoordelijk zijt. Met behulp van laaghartige vervalschingen hebt ge processen geënsceneerd, die door hun domme beschuldigingen de middel- eeuwsche heksenprocessen verre over troffen. Gorki's dood Ge weet zelf. dat Pitjakov zich niet naar Oslo heeft begeven, dat Maxim Gorki een natuurlijken dood is gestor- FLORENCE EEKHOUT. Minny Erfing had zich niets voor gesteld van haar vacantie. Ze hoor de tot de vrouwen, die zcó vaak ver regende en saaie vacanties hebben beleefd, zoo dikwijls juist influenza kregen, als ze bij uitzonderinig eens een invitatie hebben ontvangen voor een feestje of schouwburgbezoek, die ook zóó vaak moesten beleven, dat de eenige aardige jongeman mijlen in het rond zich nét voor een ander meisje interesseerde, dat ze zijn gaan berusten. Ze ging met vacantie. over tuigd, dat het weer slecht, het pen sion vervelend, het gezelschap weinig onderhoudend zou zijn. Op deze wijze kon ze in elk geval niet erg teleur gesteld worden. Het weer viel dan ook nogal mee. het pension was niet slechter dan dat van het vorige jaar en er waren enkele gasten, met wie ze wel gezellig omging. Ze was een meisje van een-en-der tig jaar. onderwijzeres, niet dom, maar niet intelligent en vlijtig ge noeg om het ooit tot iets méér te brengen. Ze was begonnen met haar werk in de overtuiging, dat ze toch wel zou trouwen en van jaar op jaar had ze zoodoende geen energie ge noeg kunnen verzamelen om door te studeeren en zich een betere toekomst te verzekeren. En nu ze langzamer hand weinig hoop meer koesterde, voelde ze zich te terneergeslagen er toe. Daarbij kwam, dat ze diep in haar hart toch altijd nog meende, wel te zullen trouwen, al wilde ze zich zelf dat niet bekennen. Ze wist nu wel, dat ze weinig aantrekkelijkheid bezat voor mannen, al was ze niet absoluut leelijk; ze had het onder vonden, dat andere meisjes, niet mooier, niet intelligenter of rijker, de aandacht wèl trokken en de har dat de jongeman belangstelling voor haar scheen te koesteren. Hoewel hij verlegen was, slaagde hij toch erin, een gesprek met haar aan te knoo- pen. Het was een van die onbedui dende en onsamenhangende gesprek jes. zooals men die houdt onder pen siongasten. Over het weer, het eten, de omstreken, andere vacanties Ze vertelde, dat ze onderwijzeres was Ons Kort VERHAAL en hij toonde veel interesse. Hoelang was ze dat al? Beviel het haar goed? De jongen is te verlegen om de jongere meisjes aan te spreken, dacht ze, en mij beschouwt hij zoo'n beetje ais onschadelijk. Maar toen er vier dagen verloopen waren, merkte 'n vinnige oude dame, die altijd alles rondom zich zag, tegen haar op: „u hebt bepaald een verovering gemaakt." Minny werd rood en haar hart begon wild te klop pen. Nu een ander het uitsprak, durfde zijzelf het ook denken. Ja, het had er allen schijn van, alsof hier een liefde op het eerste gezicht was ontstaan. Ze was onthutst en sloeg den jongeman heimelijk gade. Hij was beslist jonger dan zij. veel jonger. Van wat ze merkte en hoorde had hij een goede opvoeding gehad en scheen niet erg op geld te hoeven zien. Hij hield er. artistieke neigingen op na. bekende hij haar op een dag, maar zijn vader was er tegen. Tenminste, dat hij in de kunst zijn beroep zou kiezen. Hij vond het best als tijd- verdrijf en genoegen, mits zijn zoon ten wèl veroverden, terwijl zij daar- geleerd en getoond had, zijn brood te toe nu eenmaal iets scheen te mis- kunnen verdienen met iets practi ses Maar toch. De eerste vacantieweek verliep zon der bizondeTe grtoeui'tenissen, doch in de tweede kwam in het pension een jongeman. Hij was misschien vijf- of-zes en twintig en had iets ver legens, Den eersten middag, tijdens de table-d'höte. merkte ze. dat zijn blik langs alle gezichten gleed en toen een paar maler, tersluiks weer het hare zocht, doch ze had afgeleerd, iets te zoeken achter dergelijke din gen. Ze zei nuchter tegen zichzelf: Ik zal een zwarte veeg op m'n neus heb ben. en ze probeerde in den spiegel te zien. Toen ze van tafel ging, keek ze dadelijk in een spiegel. Ze had geen zwarte veeg. Den volgenden dag merkte ze wéér. schers. Ze sympathiseerde met hem en vroeg zich weer af. of hij alleen maar behoefte voelde, zijn hart. te luch ten, dan wel werkelijk iets in haar zagiets, wat andere mannen nooit in haar hadden gezien Den achtsten dag haar vacan tie spoedde ten einde verzamelde hij blijkbaar al zijn moed en stelde haar een tochtje voor en zoo gespan nen wachtte hij haar antwoord, zoo zenuwachtig zag hij eruit, dat ze weer een hartklopping kreeg. Kón het zijn. dat hij de beslissende vraag wil de stellen? Ze trachtte zichzelf nuch ter te bepraten, dat alles verbeelding was. maar het. bleef toch een feit, dat hij overmatig wel belangstelling had getoond voor de vraag, of ze verloofd was, of ze trouwplannen had, enz., enz. Ze maakten dus dat tochtje en zaten op een gegeven oogenbük met een pic-nie-mand in het bosch, idyl lisch. vredig en vertrouwelijk. Ze voelde nu of nooit! En werkelijk, hij schoof naderbij. Aarzelend, verlegen, vroeg hij: Hebt umag ik u iets vragen Ze antwoordde: Jja, na tuurlijk. Ikik hoop, dat u me niet brutaal zult vinden. Ze zweeg, met bonzend hart. U zult wel vinden, dat ik een erg groene jongen ben, ging hij ze nuwachtig door. dat is ook wel zoo... vader vindt het ook O, ik geloof, dat het meer zoo lijkt, zei ze haastig. Ja, zei hij ijverig, jat dat is het. Ik lijk onervaren en dom, maar ik ben het werkelijk niet. Ik meen, ik moet over mijn verlegenheid heen komen, maar ik heb wel goeie ideeën en plannen. Zoodra ik u zag bijvoor beeldHij stokte weer en zij durfde niet opzien. Ktij ging na een oogenblikje door. Uu vertelde me, dat u niet verloofd was enen misschien wel nooit zou trouwen en toen dacht iktoen hoopte ikmag ik het zeggen? Ja, niet? Toenmaar ik moet u eerst uitleggen hoe mijn po sitie eigenlijk is. Dus het was zoo. Ze kreeg een wonderlijke gewaarwording over zich. Hij ging haar ten huwelijk vragen. Het nooit gedachte gebeurde. Als van verre hoorde ze hem ver tellen van zijn opvoeding, zijn artis tieke verlangens, den wensch van zijn vader, dat hij zich een positie zou scheppen. Vader heeft een heel goede po sitie, hij is in de directie van een verzekeringsmaatschappij! Ziet u en nu wenscht hij. dat ik eerst eenige jaren in dat vak ga en toon, dat ik voor mezelf kan zorgen en dat be grijp ik ook wel, dat vind ik recht vaardigHij is een beste man en meent het goed en ik wil ook graag doen wat ik kan, ik zal beslist wel iets bereiken, als ik over mijn eerste verlegenheid heen ben, want ik heb een goede eigenschap, voor het vak, geloof ik, ik heb een flair om men- schen uit te zoeken, diedie in aanmerking komenen zoodra ik u zag en hoorde, wat u was en zoo toen dacht ik. dat het reusachtig leuk zou zijn, alsals ik u kon be wegen om u te verzekerenwer kelijk een bizonder goede verzeke- ding voor den ouden dag, uitermate geschikt voor werkende vrouwen, die waarschijnlijk nooit zuilen trouwen..." Minny verzekerd*» ven. maar ge blijft lasteren. Aan het graf van Lcnin hebt. ge plechtig ge zworen dat ge zijn nalatenschap zoudt behouden en zoudt waken over de een heid der partij. Meincedige, ge hebt de nalatenschap van Lenin vernield. Ge hebt oude medestrijders van Lenin, zcoals Kamenev, Sinowjev, Boecharin, Rykov, wier onschuld u zeer wel be kend was, belasterd, van hun eer be roofd en doen neerschieten. Ge zijt een renegaat, die het werk van Lentn heeft verraden. Het jonge kader, dat zoo onmisbaar was voor het land hebt ge vernietigd, omdat ge het gevaarlijk achtte voor uw persoonlijke dictatuur. Ge hebt het leger van zijn leiders be roofd, de begaafdste officieren, met aan het hoofd den schitterenden maarschalk Toechatsjewski, hebt ge vermoord. Giftige atmosfeer In de door u geschapen giftige at mosfeer van verdachtmaking wan trouwen, verraad en almacht der Ge- peoe wordt ieder „gevonden" docu ment als onomstootelijk bewijs be schouwd. Onder het voorwendsel van den strijd tegen het gebrek aan stabi liteit der ai-beidskrachten hebt ge de Sovjetarbeiders tot slaven gemaakt door het overplaatsen naar de fabrie ken. De arbeidersklasse heeft met on baatzuchtige heldhaftigheid den last van ingespannen arbeid, honger, on dervoeding. geringe loonen en woning ellende gedragen, omdat zij geloofde dat gij haar naar het socialisme zoudl leiden. Gij hebt dezen menschen de hoop ontnomen. Ge hebt verklaard, dat het socialisme reeds bestond, en de arbeiders vroegen elkander fluiste rend: „Als dit socialisme is. waarvoor hebben we dan gevochten?" Gij hebt de kleine boeren vernie tigd, om ze op de velden der'kolcho zen te laten werken. Als organisator van den honger hebt ge de gedachte der collectiviseering in discrediet ge bracht. Terwijl ge het intellect het zout der aarde noemdet, hebt ge het werk van schrijvers, geleerden en kunstenaars van de laatste vrijheid beroofd. De Sovjet-literatuur is verlamd door de door u geïntimideerde censuur en door den begrijpeüjken angst der re dacteuren, die voor alles met hun eigen leven borg staan. De schrijver kan zijn werk met laten drukken, de tooneelschrijver zijn stuk niet laten opvoeren, de criticus zijn meening niet zeggen, wanneer niet alles offi cieel is goedgekeurd. Ge verstikt de Sovjetkunst, omdat ge van haar slechts hielenlikkerij verlangt. De kunst zwijgt liever dan u een hosan- nah toe te zingen. Ge hebt een pseu- do-kunst ingevoerd, die uw beroemde bestuursgeniaiiicit .bcains-t- oc Tcr nietigt de begaafden, wanneer zij u niet aanstaan. Verdwenen personen Waar zijn Pilnjak, Tretjakov, Aro- sev, Kolzov, Rodjonov, Galina, Se- rebrjakowa, wier eenig vergrijp het was, dat ze de vrouw van Sokolnikov was? Ge hebt ze laten doodschieten. Met eigen oogen heb ik gezien, dat aan de Sovjetbibliotheken lange lijs ten werden toegezonden van boeken, die moesten worden vernietigd. Gij vernietigt de begaafde geleerden. Waar is de beste vliegtuigbouwer. Toepolev? Ge hebt hem laten arres teeren. Ge weet. dat bij ons gebrek aan menschen iedere ervaren diplo maat kostbaar is. Niettemin lokt gij alle ambassadeurs naar Moskou en vernietigt ge den een na den ander. Ge hebt het geheele apparaat van het commissariaat van buitenland- sche zaken vernield. Bij al uw han delingen gaat ge niet uit van liefde tot uw land, die u vreemd is, maar van de dierlijke vrees voor het verlies van uw macht. Ik heb lang gezwegen. Het valt mij zwaar de laatste banden met mijn oude partij te verbreken. Gij zijt er in geslaagd, die partij in drie jaar te gronde te richten. Bij uw koortsachtig zoeken naar steun overlaadt ge de „partijlooze bolsjewisten" met com plimenten. schept ge nieuwe bevoor rechte groepen. Maar uw wild bacchanaal kan niet lang meer duren. Eindeloos is de lijst van uw misdaden, eindeloos de lijst uwer slachtoffers. Het is onmogelijk alles op te sonunen. Vroeg of laat zal het Sovjetvolk u op de beklaag denbank brengen als verrader van socialisme en revolutie, als vijand van het volk, als organisator van den honger en de vervalschingen." BINNENLAND Rood-wit-blauwe Fiets- vlaggetjes verboden Van bevoegde zijde wordt het pu bliek in herinnering gebracht, dat het volgens een door den comml&sa- ris-generaal voor de Openbare Veilig heid gegeven voorschrift verboden is, dat de Nederlandsche nationale vlag (rood-wit-blauw) voor betoogingsdoel- einden wórdt gebruikt en dat het mitsdien aan wielrijders verboden is, vlaggetjes in deze kleuren te voeren, vermits dit als een demonstratie wordt beschouwd. De politie zal tegen overtreding streng optreden.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4