HET ONVERWACHTE De Nederlandsche Arbeidsdienst 4 AMERSFOORTSCHK COURANT DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1941 BINNENLAND De Opmarsch in het Oosten (vervolg van Frontpagina» Enorme verwoesting Tengevolge van de hevige aanvallen der Duitsche luchtmacht wordt de te rugtocht der bolsjewisten in het Zui den der Oekraïne op vele plaatsen een catastrofe. De opeengedrongen troe penmassa's hebben buitengewoon groote verliezen geleden. Geheele af- deelingen werden door de Duitsche luchtmacht vernietigd. Ten Westen van den benedenloop van den Dnjepr hebben de Duitschers groote succes sen behaald. Een afdeeling van elf gevechtsvliegtuigen vernielde bij een vlucht op 15 Augustus 90 vrachtauto's, twee pantserwagens, verscheidene wagons van een vollen troepentrans porttrein en een goederentrein van 35 wagons. Deze trein ontspoorde ten gevolge van een bomtreffer voor de locomotief. Vervolgens ontstond brand. Tien tankwagens vlogen in de lucht, waardoor ae gehcele trein jr. brand geraakte. MASSA-GRAVEN De gevechten in het gebied van Kief hebben den bolsjewisten de laat ste dagen buitengewoon groote ver liezen gekost. Oprukkende Duitsche afdeelingen stootten achter de Sov jet-stellingen op een groot aantal coor de bolsjewisten gegraven massa graven. Dicht daarbij telde men nog 2000 gevallen Sovjet-soldaten op een kleine oppervlakte. Bij een punt, waarom hevig gevochten was, vond men groote massagraven en in de na bijheid 1000 gesneuvelden, die de bolsjewisten niet meer hadden kun nen begraven. VA NV'AL OP CON VOO I ZES SCHEPEN VERNIETIGD In de Finsche Golf hebben, naar officieel van Finsche zijde wordt mee gedeeld. Finsche troepen van een vij andelijk convooi vier transportsche pen van 4000, 3000. 2000 en 1500 ton vernietigd. Deze schepen waren o.a. met munitie, levensmiddelen, auto's en benzine geladen. Ook een vijandelijke mijnenveger van 500 ton die het convooi bescherm, de, werd vernietigd. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben eveneens van dit convooi een transportvaartuig van 1500 ton tot zinken gebracht. In de haven van Hangö werd bovendien door artille rie een transportschip zoo zwaar be schadigd. dat het onbruikbaar is. BOLS JEW ISTISCHE GRUWELDADEN VERMOORD EN TOEN GEPLUNDERD In het gebied ten Noord-Oosten van «Smolensk zijn op 19 Augustus Duit sche soldaten gevonden, die overleden waren. Uit den aard der verminkin gen viel op te maken, dat zij gewond waren toen zij in handen der bolsje wisten vielen. De gewonde Duitsche soldaten zijn later door schoten, van zeer dichtbij gelost door het hoofd en den hals, vermoord. Van enkele solda ten was het hoofd gekloofd. Twee Duitsche pioniers zijn van achteren ongeveer vijftien keer met een bajo net doorboord, terwijl zij geen andere coodelijke verwondingen vertoonden. De gevonden Duitsche soldaten waren door de bolsjewisten leeggeplunderd. Zij hadden geen dingen van waarde meer bij zich, geen portemonnaie. horloges of ringen en ook de andere gebruiksvoorwerpen, zooals zakmes sen. aanstekers en dergelijke waren door de bolsjewisten medegenomen. Enkele dooden misten zelfs de her kenningsplaatjes. Een millioen Sovjet-Krijgsgevangenen TEWERK GESTELD IN DUITSCHE BEDRIJVEN In het departement van Buiten- landsche Zaken te Berlijn is, naar de S.P.T. meldt, medegedeeld, dat omtrent het lot van de Duitsche krijgsgevangenen in de Sovjet- Unie nog niets bekend is. Hieraan werd toegevoegd, dat zich op het oogenbiik ruim een millioen krijgsgevangenen der Sovjets in Duitschland bevinden. Dezen wor den tewerkgesteld in Duitsche be drijven, o.a. voor het binnenhalen van den oogst. MISLUKTE UITVAL BIJ TOBROEK Britsche strijdkrachten hebben op 17 Augustus getracht een uitval uit Tobroek te doen. De Duitsch—Italiaansche troepen legden een vuurgordijn, waar de En- gelschen niet door konden dringen. Nadat de Britsche afdeeling aanzien lijke verliezen had geleden, trokken zich de resten terug in haar stelling, achtervolgd door het Duitsch—Itali aansche artillerievuur. BRITSCH VLOOTESKADER GEBOMBARDEERD llaliaansch Weermachtbericiit 20 Augustus. Aan het front van Tobroek in Noord-Afrika bedrijvigheid der artille rie en plaatselijke actie van vooruit geschoven afdeelingen. De Engelsche luchtmacht, deed een aanval op Tri- pclis. Een vijandelijk vliegtuig werd getroffen en viel brandend in de ha ven. In de omgeving van Solloem werd een Blenheim gedwongen ach ter onze linies te dalen. De zes inzit tenden zijn door een Duitsche afdee ling gevangen genomen. Afdeelingen Duitsche Stuka's hebben ter hoogte van To'orcek een Britsch vlooteskader gebombardeerd. Twee schepen werden tot zinken gebracht en twee ernstig beschadigd. Tal van opvarenden der tot zinken gebrachte schepen, die in gewapende sloepen het land bereik ten. werden door onze afdeelingen overrompeld en gevangen genomen. In Oost-Afrika voortdurende actie der vijandelijke luchtmacht, die sterk- explcsieve- en tijdbommen liet vallen, waardoor verschillende gebouwen in de woonwijk van Gondar beschadigd werden. Bedrijvigheid der vooruitge schoven afdeelingen. welker botsingen voor onze troepen een gunstig verloop haddden. Een onzer afdeelingen jagers heeft., terugkeerende van een aanvals- vlucht. in de nabijheid van de Sici- liaansche kust vijandelijke jagers aan gevallen. Twee Hurricanes werden neergeschoten. Andere afdeelingen der luchtmacht hebben de luchtbases op Malta gebombardeerd, de doelen getroffen en branden teweeggebracht. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. ENGELSCIIE VLIEGERS BOVEN DENEMARKEN Engelsche vliegers hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag bo ven verschillende doelen van Dene marken gevlogen en enkele bommen laten vallen in Jutland. Volgens de tot dusver ontvangen berichten, zoo verneemt het bureau Ritzau, werd er slechts onaanzienlijke schade aange richt. Menschen werden niet getrof fen. Een Engelsche bommenwerper is in het Zuiden van Jutland neerge stort. De bemanning is omgekomen. HULL is zwijgzaam Cordell Huil heeft op de persconfe rentie geweigerd commentaar te le veren op zijn onderhoud met den Franschen ambassadeur en op de si tuatie in het Verre Oosten. Omtrent het zenden van een missie naar Mos kou verklaarde ae minister, dat da tum noch samenstelling vaststaat. De Fransche belangen in de Sov jet-Unie worden sinds het verbreken der betrekkingen tusschen Frankrijk en de Sovjet-Unie door Turkije be hartigd. In Frankrijk heeft het ge zantschap van Iran de behartiging der belangen van de Sovjet-Unie op zich genomen. DE REDE VAN PéTAIN DE AUTORITAIRE GEDACHTE Naar de Nouveaux Temps uit Vichy meldt, houdt, men in politieke kringen aldaar de door maarschalk Pétain uitgesproken rede voor de in politiek opzicht meest belangrijke van zi.in tot nu toe uitgesproken re devoeringen. Zij vormt het begin van een nieuwe étappe van het herstel van Frankrijk, want. zij werd meer dan ao overige redevoeringen benaald door de autoritaire gedachte. Bijzondere beteekenis hecht men aan de verkla ring van Pétain: „Men is of voor mij of tegen mij." fransch protest De Frar.sche regeering heeft door bemiddeling van de Amerikaansche regeering. benevens in een nota van den Franschen gezant in Madrid aan den Engelschen ambassadeur aldaar, een scherp protest aangeteekend tegen de poging van de Engelschen, om de nog in Syrië aanwezige Fransche troe_ pen in dienst te nemen. De Fransche regeering was van dit voornemen der Britten op de hoogte gekomen door een in de Engelsche radio versprei den oproep, van generaal Catroux aan de Fransche strijdkrachten in den Levant. De Fransche regeering wijst er op. dat op grond van de wapenstil standsconventie van St. Jeanne d' Arc. iederen Franschen soldaat in Syrië de mogelijkheid geboden is naar Frankrijk terug te keeren. In strijd hiermede wordt thans op de Fransche soldaten druk uitgeoefend om zich bij de strijdkrachten van generaal de Gaulle aan te sluiten. Zomertijd in Duitschland gehandhaafd Van bevoegde zijde verneemt? de Rheinisch Westfahlische Z e i t u n g, dat de zomertijd in Duitschland ook in het- winterhalf jaar 1941'42 gehandhaafd zal blijven. fransche ambassadeur bij cordell hull De Fransche ambassadeur te Wash ington. Henry Haye. heeft een bezoek gebracht aan den minister van Bui- tenlandsche Zaken, Cordell Huil. om naar hij aan de pers verklaarde misverstanden omtrent de rede van Pétain uit den weg te ruimen en de aandacht der Amerikaansche regee ring te vestigen op caricaturen, die voor den maarschalk beleedigend zijn. fransch visschfrsvaartuig beschoten Naar uit Djiboeti gemeld wordt, heeft in de nabijheid van Obok. in Fransch-Somaliland, een Britsch aviso een Fransch visschersvaartuig beschoten. Bovendien drongen twee Britsche oorlogsschepen met schen ding van de Fransche territoriale wa teren de baai van Djiboeti binnen. BINNENLAND ie vindt een nieuwen Rijwielband uit? prijsvraag voor beroepstechnici en amateurs Met den dag groeit het aantal personen, die zich genoodzaakt zien hun rijwiel op stal te zetten, omdat de oude banden versleten zijn en zij niet behooren tot die gelukkige en kelingen, aan wie nog een band kan worden verstrekt. Het feit. dat er slechts zeer weinig rubberbanden beschikbaar zijn, zal men moeten accepteeren. Maar is het onvermij delijk, dat daardoor wielrijdend Nederland moet gaan loopen? Reeds thans wagen enkele ondernemende personen zich op een fiets, waarvan de rubberband zoo goed mogelijk is vervangen door ander materiaal met veerende eigenschappen. Welk is het beste middel om zon der banden toch van de fiets ge bruik te kunnen maken? Op deze vraag zal het Nederlandsche intel lect, zoowel van beroepstechnici als van amateurs zich werpen als ge volg van de prijsvraag, die het Centraal Instituut voor Industriali satie heeft uitgeschreven. Deze stichting, ressorteerend on der het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, roept alle personen met goede ideëen op, een vervangingsconstructie te vinden voor den rubber rijwielband. Voor de beste oplossingen zullen prijzen wor den beschikbaar gesteld, na beoor deeling door de jury, welke bestaat uit de heeren: ir. J. Al, vertegen woordiger van de nijverheids-organi satie T.N.O., ir. E. C. van Erven Dorens, vertegenwoordiger van de rijwielindustrie; R. N. Meyer, ver tegenwoordiger van de rijwielbanden- industrie; ir. H. Zoetelief Nor man. vertegenwoordiger van den A.N.W.B.; ir. F. J. N. S t a d e s, ver tegenwoordiger van het C.I.V.I. Uiteraard zullen de voor een prijs in aanmerking komende oplossingen speciaal onder de huidige omstandig heden uitvoerbaar moeten zijn. Ver nuftige ideeën, waaraan door^grond- stoffenschaarschte geen gevolg kan worden gegeven, zal de jury naast zich neer moeten leggen. Voor bruik bare gedachten zijn de volgende prij zen beschikbaar: een eerste prijs van f 250, een tweede prijs van f 100, vijf prijzen van f 50. Inzendingen, bij voorkeur vergezeld van teekeningen of schetsjes, dienen, onder motto, te geschieden voor 1 October 1941 bij het Centraal Insti tuut voor Industrialisatie. Bezuiden- houtscheweg 81, 's-Gravenhage. landhitshoudkundig congres Het 92ste Nederlandsche Landhuis- houdkundig congres zal op 17 Septem ber 1941 in de Industrieele Club in het Jaarbeursgebouw te Utrecht worden gehouden. JUTTA HARDEN Stella had de secretaresse aange nomen. Ten eerste, omdat zulke baantjes altijd aan haar werden over gelaten door haar artistieken echtge noot, ten tweede, omdat ze zooals ze tegen een vriendin verklaarde „niet gek was". Waarop de vriendin haar groot ge lijk gaf. Ze mocht dan honderd maal een bekroonde schoonheid zijn en haar man hebben geïnspireerd tot een bundel verzen, die hem hét middel punt hadden gemaakt van een groep vereerders en ook daarbuiten, in elk geval groote opmerkzaamheid had ge trokken, dat nam niet weg, dat er ge varen konden bestaan. Een man is nu eenmaal een man. Dit verklaart waarom de secretaresse van den dich ter Leon Rooth zoo leelijk was. Leon had een secretaresse noodig, omdat hij een roman wou schrijven. iJij had zich dat in het hoofd gezet. Het was hoognoodig, dat er, tusschen al dat middelmatige, nu eens een meesterwerk verscheen. De bewonde rende kringen beaamden dat. Natuur lijk moest hij het zijn, die het onster felijk meesterwerk wrochtte. Gelukkig had hij geld, dus kon hij het op zijn gemak doen. Het zou. naar alle waarschijnlijkheid, een jaar of acht duren en dan zou het ongeveer 200 pagina's groot zijn en er zouden precies vijftig exemplaren van onder de menschen komen, namelijk de re censie-exemplaren en de present exemplaren aan de vereerenden. Maar dat. deed er niet toe. Enkele critici zouden schrijven, dat het een mees terwerk was zooals maar ééns in een eeuw wordt gewrocht (anderen zou den het éen prul noemen, maar die hadden er geen verstand van) en dan kon Leon terugkeeren tot de poëzie. In de overtuiging, zijn plicht te heb ben gedaan. Het is te begrijpen, dat Muriel de leelijke secretaresse zich niet bepaald dood werkte. Leon dicteerde om het uur een zin en veranderde di?, zooals hij het schema van zijn roman per week veranderde. Er verliepen enkele weken. Stella kwam nu en dan kijken, wierp een vriendelijk tevreden blik naar de se cretaresse, knikte haar man toe, die de wenkbrauwen fronste (men moet genieën niet in hun inspiratie sto ren» en ruischte weg, mooi en elegant en dom. Toen ze dien schoonheidsprijs won, was ze alleen mooi geweest. Elegant werd ze eerst als vrouw van Leon, die geld had. Maar dom was ze haar le ven lang en zou ze altijd zijn, in dien zin. dat ze over het geheel slim ge noeg was. op de kleine manier van sommige vrouwen. En toen gebeurde het, dat Leon haar kamer binnenkwam met verwil derde haren waardoor hij zijn witte dichfervingers liet woelen en met ge broken stem zei: ik moet het doen. Vergeef me, Stella. Het gaat om mijn kunst. Neem aspirine, zei Stella, die Ons Kort VERHAAL meer lette op het gebaar en het uiter lijk van haar echtgenoot, dan op zijn woorden. Dat had ze zich aangewend omdat ze er toch nooit iets van be greep. Stella, zei Leon, ik dacht, dat mijn liefde eeuwig zou duren. Het was heelemaal niet de groote liefde. Een waan, een zinsbegoocheling! Nu. nu is de groote liefde gekomen en ik moét daaraan toegeven, ik moet omdat ze me zal inspireeren. omdat omdat we zusterzielen zijn, "be stemd, door vele reïncarnaties heen, elkander te beminnen, het is mijn Karma, ons Karma Goeie hemel, koorts! dacht Stella. Het duurde precies drie kwartier, eer ze begreep, dat Leon dood-een- voudig van haar wou scheiden. Ze was dom. Maar ze hield van hem. op haar manier en ze begon te hullen. Hoe was het mogelijk, dat een an dere vrouw hem aan haar ontfutseld had? Wanneer, in 's hemelsnaam? Hij zat uren opgesloten met die lee- lijkerd en verder waren ze altijd sa men. Wie kon het zijn? Die kat van een Isabelle? Ofnatuurlijk, Co- lette! Wie is het? vroeg ze snikkend (doch ze huilde al minder, zinnend op wraak). Muriel, zei hij, wie anders? De eerste werkelijke vrouw in mijn be staan, de bezielende oerkracht Hij ging nog een tijdlang door, maar Stella had zich geklampt aan den naam, dien ze kende en gaf de Karma's en al het andere cadeau- Toen Leon adem moest halen stot terde ze: Je wilt toch niet zzeg gen, dat je op diè leelijkerd verliefd bent? Leon hief de oogen ten hemel. Leelijkerd! Ach kind, wat be grijp jij van zielsgemeenschap. Ze is mijn Beatrice! Stella was eerst bedroefd, toen boos geweest, nu begon ze het griezelig te vinden. Ik geloof, dat je erg in de war bent, zei ze goedig. E;rst praat je van Muriel ik dacht dadelijk wel, dat het waanzin was en nu Keet ze weer Beatrice Leon trachtte het haar uit te leg gen. Tenslotte huilde ze weer en zei, dat ze wegging, dadelijk! Ze bedoelde het als bedreiging, maar Leon zei: Ja, doe dat! we zullen zoo gauw mogelijk scheiden. Wees niet bang, ik zal je een ruime toelage geven. Muriel en ikwij zouden op een zolder kamer kunnen bestaan van droog brood Hij praatte nog een heelen tijd in dien toon voort, waarop Stella be leedigend werd. haar koffer pakte en woedend vertrok. Den volgenden morgen kwam Mu riel, als steeds prompt op tijd. Leon trad haar tegemoet met een bos roode rozen en zei met bevende stem: Muriel, we zijn vrij ik ben vrij ik kan sprekenje wordt mijn vrouw! Muriel staarde hem aan. Neem deze rozen van mijn liefde, zei Leon, we zullen weggaan samen, zoodra we gerouwd zijn, we zullen Griekenland bezoeken en daar zal ik mijn meesterwerk schrijven, door jou geïnspireerd Meneer, zei Muriel, u moest niet zoo vroeg op den dag drinken. Leon viel uit zijn hemel. Muriel, begrijp het toch! Ik heb gezwegen, omdat ik niet vrij was. maar nu is mijn vrouw weg, ze weet alles Wat alles? vroeg Muriel. Dat onze groote liefde Onze liefde? Wat haalt u in uw hoofd? Ik ben heelemaal niet verliefd op u. Leon gaapte haar aan. Niet ver liefd op mij? vroeg hij op een toon, alsof dat pure onmogelijkheid was. Neen, absoluut niet, zei Muriel heel beslist, u bent mijn soort man niet en ik zou voor geen geld met u trouwen. Zullen we aan het werk gaan? Leon schreef aan Stella, dat hij zich vergist had, hij kon toch niet zonder haar leven. En hij nam een nieuwe secretaresse. Ze -ziet er aardig uit, maar het kan Stella niet schelen. Ze is fatalistisch geworden. PIONIERS GAAN NAAR HUIS Onderlinge Waardeering en Tevredenheid uitstekende resultaten Binnenkort hebben de pioniers van den Nederlandschen Arbeidsdienst hun taak volbracht. Een haif jaar ge leden gaven zij zich vrijwillig op, om dat zij begrepen, dat zij met hun diénst in den Nederlandschen Ar beidsdienst een hciizamen invloed zouden uitoefenen op de vorming van karakter vcor hun toekomstig reven. Zij hebben elkaar in de zes maanden van werkend samenzijn leeron ken nen, zij hebben elsanders gaven les- ren waardeeren, zij hebben wiend- schap gesloten, welke in den arbeid werd bevestigd. Begin Maart van dit jaar werden dc eerste kampen van den Nederland schen Arbeidsdienst geopend. Tevoren hadden er opleidingen plaats gehad voor het benoodigde kader, maar de eerste vrijwilligers konden z*s maan den geleden hun bestemming volgen, Welke zij met vreugde hadden gekozen om de zegeningen van den dienst aan lichaam en geest te ondervinden Het vastgestelde halfjaar spoedt thans ten einde, binnenkort strco- men de eerste kampen leeg: op 23 Augustus Eist. Nunspeet (Ronde Huis), Steenwijk en Vierhouten, op 30 Augustus Beekbergen, Ommen (Kamp Eerde), Deurne (de Wasberg) en Baarn (Drakenburg). In het eerste vlugschrift, dat in tienduizenden exemplaren onder de Nederlandsche jeugd werd verspreid, is gezegd, dat de arbeidsdienst lijd den vrijwilliger 'n rijkdom zou schen ken voor het leven. Of de vrijwilliger in de toekomst geneesheer of kantoor bediende, onderwijzer, landbouwer of fabrieksarbeider zal worden, steeds zal hij ervaren, dat een paar maan den arbeidsdienst hem den zin van het leven duidelijker heeft gemaakt, dat hij sterker is geworden voor den strijd, welke hem wacht in den dienst voor land en volk. De werkers zullen elkaar leeren kennen in den arbeid als kameraden, zij zullen, in de maatschappij terug gekeerd, deze ervaringen in den groo- ten kring van het Nederlandsche volk kunnen uitdragen en daarmede den natuurlijken grondslag leggen voor een nieuwe samenleving van ons volk. 200.000 Amerikaan sche Soldaten naar Huis ontevredenheid in het leger Het plotselinge besluit der Ameri kaansche regeering nog voor Kerstmis 200.000 soldaten naar huis te zenden, wordt, naar het D.N.B. meldt, volgens de Washington Post door wel ingelichte waarnemers toegeschreven aan de. voortdurend toenemende be richten' over ontevredenheid onder de soldaten. In de meeste regimenten is de geest slecht, daar wegens ge brek aan geschikte officieren en zeer groot gebrek aan oorlogstuig geen onberispelijke opleiding mogelijk is. Bovendien heerscht er groote opwin ding over de verlenging van den diensttijd. Vele recruten verwachten volgens het blad, dat hun betrekking geen 2£- jaar voor hen opengehouden wordt. Bovendien hebben de niet- dienstplichtigen betrekkingen met een goed salaris, terwijl de dienst plichtigen zich met 21 dollar per maand tevreden moeten stellen. Der halve bestaat groot gevaar voor de sertie. Aanklacht tegen Minister met de kas er vandoor Het openbaar ministerie in Grieken land heeft een aanklacht tegen den vroegeren minister van Justitie, Lo_ gothetis, aanhangig gemaakt in ver band met de ontdekking van een reeks verduisteringen, gepleegd door voor malige vooraanstaande politici. Lo- gothetis wordt er van beschuldigd, het grootste deel van een bedrag van ruim een millioen pond, dat bij tes tament aan den staat was vermaakt, voor de uitbreiding van de Grieksche marine, niet afgedragen te hebben. Logothetis is, evenals andere leden der vroegere regeering, gevlucht, zoo meldt het D.N.B. Duff Cooper heeft Reisplannen naar batavia De Britsche berichtendienst heeft medegedeeld, dat Duff Cooper voorne mens is een bezoek aan Batavia te brengen. Waarschijnlijk zal hij in Sep tember uit Sari-Francisco te Singapo re aankomen 'en mogelijk ook een bezoek aan Australië brengen. roosevelt ontvangt hertog van kent Associated Press meldt uit Washing ton dat het Witte Huis heeft be kend gemaakt, dat Roosevelt heden naar Hydepark vertrekt om daar ge durende het week-end den Hertog van Kent te ontvangen. Maandag keert hij naar Washington terug. President Roosevelt heeft met den minister van Oorlog, Stimson, en, den minister van Marine, Knox, eon vertrouwelijke bespreking gevoerd, welke een uur heeft geduurd, zoo New York Times. Goede propagandisten Zoover ls het nu. De pioniers heb ben een heerlijk verblijf in de vrije natuur genoten met de weldaad van een regelmatige lichaamsoefening. Alle ervaringen behouden zij in hun hart en daarmede zijn zij geworden tot de beste propagandisten voor den Nederlandschen Arbeidsdienst in ons land. Wij zijn er van overtuigd, dat de kampen niet leeg zullen blijven. Thans, na zes maanden gemeen schappelijke'.! 2rbcid, wordt de ar beidsdienstgedachte in woord en daad te midden van de Nederlandsche jeugd uitgedragen. Nieuwe vrijwilli gers zullen op dit voorbeeld aantre den, omdat zij bereid zijn na hetgeen zij tot dusver aan opvoeding en op leiding genoten hebben, hun krachten in gemeenschappelijken en kame- raadschappelijken arbeid te geven als een wederdienst aan het vaderland, als een geschenk aan de gemeen schap. als een daad van toewijding aan hun volk. Wij waren er bij voorbaat van over tuigd, dat alle werkers van het afge- loopen halfjaar blijde herinneringen aan hun diensttijd zouden behouden. Enkelen van hen hebben wij laten spreken over hun ervaringen, naar eigen geaardheid. De een legde den nadruk op de kameraadschap, een ander zong een loflied op den ge meenschappelijken arbeid, een derde was getroffen door het nut van lichaamsoefeningen in de vroege morgenuren. De eerste ontmoeting „Voor een houten barak ontmoet ten wij elkaar", zoo zeide onze eerste werker. ,,Dezc barak zou ons geza menlijk verblijf worden, maar wij voelden er ons als in een wachtkamer bij den dokter, met slechts vreemden om ons heen. We waren met zestien in een woon- en slaapvertrek. Zestien man uit alle deelen van Nederland, zestien karakters. Wij allen hadden een andere opleiding, andere levens omstandigheden, andere herinnerin gen. Wij zagen elkaar aan, namen elkaar op met de onuitgesproken vraag: Wat zal ik dit halve jaar aan je hebben? In de eerste dagen van ons verblijf in het kamp traden de levensverschillen wel zeer duide lijk naar voren: een jonge zeeman deed niets anders dan vertellen van zijn reizen naar Archangel of Rio de Janeiro. Hij had veel van de wereld gezien, meer dan alle anderen. En er waren onder ons fabrieksarbeiders en winkelbedienden, maar ook een sur numerair bij de belastingen en een candidaat in de chemie. Zestien vogels van verschillende pluimage, inderdaad. Maar het won derlijke was. dat deze menschen als bij tooverslag veranderden toen zij hun burgerpakje hadden verwisseld voor het werkpak van den Neder landschen Arbeidsdienst, voortaan onze dagelijksche kleedij. Daarmee waren de zestien man werkelijk tot een ploeg geworden. Overwonnen moeilijkheden Het spreekt vanzelf, dat dit alleen de^enheid aan den buitenkant betrof. Saamhoorigheid van binnen uit groeit langzaam. Er zijn kleine moeilijk heden, die ten algemeenen nutte wor den opgelost, noodig om tot elkaar te komen. En we hebben moeilijkheden gehad in de eerste weken van onzen arbeidsdienst. Samen overwonnen wij deze en zoo kwam er een sterk inner lijk verband in onze ploeg. De ster keren gingen de zwakkeren helpen, zij, die handig waren, gaven het voorbeeld aan de minder begaafden en zoo leerden wij allen ongemerkt van elkaar. Zoo groeide de kameraadschap, die niet opvalt, doch daarom niet min der krachtig en gezond is. Dit bleek in onze ploeg, toen een drietal Wer ners tegelijk met ziekteverlof thuis moesten achterblijven. Het duurde eenige weken, voor zij weer in het kamp verschenen. Ze waren achter op het werk en bij de theorie. Een paar kameraden offerden toen hun spaarzame vrije avonden op om de gedupeerden bij te werken. Als men mij zou vragen: „Wat vind je nu wel het mooiste in den Ar beidsdienst?" dan zeg ik zonder aar zelen: „Het mooiste in den arbeids dienst is voor mij de kameraad schap." Het zal niemand verwonderen, dat deze werker de arbeidsdienst-gedach te in ons land naar beste weten zal propageeren. Zoo zal het ook zijn met de twee pioniers, die wij in een vol gend artikel aan het woord zullen laten komen. INDISCH NIEUWS Tinertsen naar de Ver. Staten 20.000 ton per jaar Volgens berichten uit Batavia heeft de semi-officieele Metals Reserve Company der Ver. Staten volgens ep. een koopcontract met de regeering van Nederlandsch-Indië gesloten voor de levering van 20.000 ton tin-erts (metaal-gehalte) per jaar. De Neder- landsch-Indische tin-ertsen zullen In de nieuwe smelterijen in Texas, die de Ver. Staten momenteel bouwen, worden verwerkt. ABONNEERT DI OP DIT BLAD

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4