Na twee Maanden Strijd in 'tOosten ft 1 s k s; DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Sovjets verloren: Terrein-winst voor de Duitschers: 870.000 K.M.2 Duilscliland slri voor Europa Nederland op de Reichsmesse te Leipzig I ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per weck 0.18 Per 8 maanden ƒ2.05 Per poet per kwartaal ƒ2.25 Losse nummera 0.06 Administratie Telefoon 6289. Ka 6 uur 5595. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 6137. T I AMEBSFOMTSCHE COIIBANF ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Loase regelprljs 0.25 Klelno advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden f 0.55 Elk woord meer f 0.05 4 Achtereenvolgende plaatsingen voor do dubbele pr(Js. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG, Vijf Millioen Soldaten, 14.000 Stukken Geschut,» 14.000 Pantserwagens, 11.000 Vliegtuigen DE DEFINITIEVE AFREKENING In aanvulling op het Duitsche weermachtbericht van gisteren ver neemt het D.NB. van militaire zijde d.d. 21 Aug.: Vandaag wordt de tweede maand van den veldtocht tegen de Sovjets afgesloten. In deze twee maanden heeft de Duitsche weermacht in het Oosten letterlijk het bovenmensche- UJke gepresteerd. Zij staat over het algemeen hemelsbreed gemeten, zes a achthonderd kilometer van haar aanvangsstellingen, in succesvolle en voortdurende gevechten met de Sov jet-troepen. Zij heeft intdie twee maanden de in aantal menschen en materiaal sterkere Sovjet-legers in verscheidene vernietigende gevechten op zoodanige wijze uit elkaar gesla gen, dat zij zich gedeeltelijk in wan orde moesten terugtrekken en tevens zeer waardevol oorlogsmateriaal in aanzienlijke hoeveelheden moesten prijsgeven. Bijzonder in het oog loo pend' zijn de cijfers omtrent buitge maakte en vernietigde pantserwa gens en vliegtuigen, die eens de kern vormden vSn de offensieve kracht der Sovjet-legers. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn rond 14.000 pantser wagens, meer dan 14.000 stukken ge schut, waaronder pantser- en lucht- afweerkanonnen en meer dan 11.000 vliegtuigen door de uitwerking der Duitsche wapens vernietigd of door Duitsche troepen buitgemaakt. Tege lijkertijd werden meer dan 1.200.000 gevangenen gemaakt. Daar de weermachtberichten er tel kens weder op hebben gewezen, dat de bloedige verliezen der Sovjets een veelvoud der gevangenen bedragen, kan in totaal worden aangenomen, dat rond 5 millioen Sovjet-soldaten verloren zijn gegaan. Al deze getallen bewijzen met welke vernietigende slagen de Duitsche weermacht de tegen Midden-Europa opmarcheeren- de Sovjet-legers vah hun offensieve kracht hebben beroofd. Doch ook de terreinwinst der Duitsche en verbon den strijdkrachten in de afgeloopen twee maanden van den strijd is enorm. Galicië, Bessarabië en de Westelijke Oekraine tot aan den Pnjepr, zijn op zeer kleine stukken na, practisch in Duitsche handen. Hetzelfde geldt van Wit-Roethenië en de Baltische landen tot aan de Fin- •che Golf. Dat is een oppervlakte van ruw ge schat 870.000 vierkante kilometer, dus meer dan het Duitsche Rijk en de nieuw daarbij gekomen gebieden in het Oosten en Westen en het protec toraat Bohemen en Moravië en het gouvernement-generaal. De Sovjet-Unie heeft haar belang- lijkste havens aan de "Zwarte Zee en een deel van haar belangrijke Oekrainsche industriegebieden ver loren, terwijl het overige deel daar van reeds onmiddellijk door de Duit sche- troejpen wordt bedreigd. Verder heeft de Sovjet-Unie practisch haar in Se jaren 1939 40 naar het Westen vooruitgeschoven machtspositie en hiar stelling aan de Oostzee ingeboet. Ook haar eenige Europeesche moge lijkheid tot onmiddellijke aansluiting aan het wereldverkeer in het gebied van de IJszee wordt reeds door de Duitsche en Finsche troepen, die in Karelië en op het schiereiland Kola oprukken, bedreigd. Daar ook het Duitsche luchtwapen de bewape ningsindustrie in het gebied van Mos kou reeds gevoelig heeft getroffen, zal het de Sovjet-Unie moeilijk vallen binnen afzienbaren tijd het door de uitwerking der Duitsche wapenen ontstane enorme verlies aan wapens en materiaal weer te compenseeren. Zoo gaat de Duitsche weermacht de derde maand van den geweldigen strijd tegen het bolsjewisme in, vol vertrouwen op de door niets verzwakte kracht van haar wapens en in het bewustzijn van haar volle superiori teit over het reeds door zware slagen getroffen Sovjet-leger. In het Oosten bevecht de Duitsche weermacht thans ae voorwaarden voor de definitieve afrekening met Groot-Brittannië, door de vernietiging van den laatsten BritAhen Jegen op het vasteland. Voorioopig wordt daarom de strijd tegen Groot-Brittannië zelf nog uit sluitend door de Duitsche oorlogs marine en het luchtwapen gevoerd. Het nieuwe succes van Duitsche mo- tortorpedobooten bij een aanval op de Britsche kust, waarbij 9000 br. ton Britsche scheepsruimte werd tot zin ken gebracht, is opnieuw een bewijs voor de onverzwakte offensieve kracht der Duitsche wapens in den strijd tegen den voornaamsten tegenstan der, Groot-Brittannië. Hoe meer wij het einde van het tweede oorlogs jaar naderen, des te- onmiddellijker en uitsluitender richt zich deze door. de Engelschen veroorzaakte oorlog tegen henzelf. VERLIEZEN DER 5 LAATSTE DAGEN 529 SOVJET- TEGEN 14 DUITSCHE TOESTELLEN De laatste vijf dagen zijn aan het Oostelijk front resp. 131, 56, 90, 103 en 144 Sovjet-vliegtuigen bij luchtge vechten of op den grond vernield. Veertien> Duitsche toestellen werden in dezen zelfden tljjd vermist, zoo meldt het D.N.B. ESKADER ONDERSCHEIDT ZICH Een eskader torpedovliegtuigen, on der bevel van den luitenant-kolonel Schalk, heeft zich aan het Oostelijk front onderscheiden. Het eskader vernietigde tot dusver 806 vliegtui gen. Daarvan werden er 189 in lucht gevechten neergeschoten. Bovendien stelde het eskader 47 pantserwagens en 43 batterijen buiten gevecht, ver nielde voorts 46 stukken geschut, schoot 937 vrachtauto's in brand, bracht 106 locomotieven tot ontplof fing, vernietigde 20 ketelwagens en 2 vliegtuighangars. Aan het Finsche Front TIRAILLEURS-REGIMENT IN DE PAN GEHAKT De gevechten der Duitsch-Finsche troepen waren op 2o Augustus weer succesvol. De Sovjets probeerden te vergeefs het oprukken van de Duit sche en Finsch'e formaties tegen te houden. Tegenaanvallen werden overal ond^ bloedige verliezen voor de bolsjewisten afgeslagen. Iri deze gevechten werd het Sovjet-regiment tirailleurs no. 426 bijna volkomen in de pan gehakt. De Sovjets moesten 25 met munitie en oorlogstuig geladen vrachtauto's achterlaten. Voorts le den zij zware verliezen aan mate riaal, t.w. amphibietanks, veldkanon nen en stukken geschut, machinege weren en' mijnwerpers. FINSCH LEGERBERICHT Officieel wordt te Helsinki mede gedeeld: Op 20 Augustus zijn er geen bom men op Finsch gebied geworpen. Aan den Westelijken oever van het Lado- gameer werden twee vijandelijke ge vechtsvliegtuigen door Finsche vlie gers neergeschoten. Bovendien heeft de Finsche kustartillerie in de Fin sche Golf een vijandelijk watervlieg tuig neergehaald. Het Ffnsche lucht wapen bombardeerde hevig de omsin gelde afdeelingen en de plaatsen van inscheping aan het Ladogameer. De Inneming van Nowgorod BELANGRIJK CENTRUM Met de inneming van Nowgorod op 19 Augustus door Duitsche troepen verliezen de Sovjets weer een belang rijk verkeersknooppunt in den Noor delijken sector. Nowgorod. gelegen op "het punt, waar de Woltsjof uit het Ilmenmeer komt, is een stad met 40.000 inwoners. Deze stad heeft een bijzondere beteekenis als verkeers knooppunt in het gebied van Peters- Het Weermachtbericht Hoofdkwartier van den Führer, 21 Aug. Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het Zuiden der Oekraine hebben formaties der Waffen- S.S. de haven- en industriestad Cherson, aan de monding van den Dnjepr, ingenomen. De slag in het gebied rondom en ten Noorden van Gome] is, zooals reeds in een extra-be richt is medegedeeld, geëindigd met een zware nederlaag voor de sovjet-weermacht. Divisies infanterie, gemotoriseerde en gepantserde divisies hebben, in samenwerking met de lucht macht, deelen van 17 divisies infanterie, 5 divisies cavalerie, 2 pantser- en 1 gemotoriseerde divisie, alsmede 2 over land aangevoerde brigades luchtlan dingstroepen verslagen, vernie tigd of gevangen genomen. De bloedige verliezen van den vijand zijn opnieuw zeer groot. Het aantal gevangenen is tot 84.000, het aantal kanonnen tot 848 gestegen. Bovendien vielen 144 pantserwagens en 2 pant- sertreinen in onze handen. Tusschen het Ilmen- en Pei- pus-ineer werd na hevige ge vechten, welke verscheidene dagen hebben geduurd, een door den vijand zwaar versterkte en bijzonder- hardnekkig verde digde stelling doorbroken. De steden Nowgorod, Kingisepp en Narwa zijn ingenomen. Onze troepen zetten hun zegevieren den opmarsch voort. Formaties van de luchtmacht hebben de uit Odessa en Otsja- kov over zee vluchtenden sov jet-troepen, alsmede vijande- lijkcn colonnes ten Oosten van de bocht aan den Dnjepr bp- nicuwe zware verliezen toege bracht. Zij brachten op de Zwar te Zee een transportschip van 6.000 ton tot zinken en bescha digden 3 groote koopvaardij schepen. Bij een aanval op de Britsche kust hebben motor-torpedoboo- ten een krachtig beschermd vijandelijk convooi aangevallen en een tankschip van 5.000 ton, cn een vrachtboot van 4.000 ton tot zinken gebracht. Gevechts vliegtuigen hebben in het zee gebied rondom Engeland over dag uit een convooi een vracht boot van 3.000 ton vernietigd. Aan de Kanaalkust verloor de Britsche luchtmacht tijdens luchtgevechten 4 jachtvliegtui gen. Vier andere Britsche vlieg tuigen werden door mijnenve gers en patrouille-vaartuigen neergeschoten. Een poging van enkele sovjet bommenwerpers om in den af geloopen nacht het Noord-DuJt- sche kustgebied aan te vallen, leverde geen resultaat op. bung. Van hier uit leiden verschei dene spoorlijnen en wegen naar alle richtingen. In Nowgorod worden schepen voor de binnenvaart ge bouwd. voor het verkeer op het Il menmeer en de rivier de Woltsjof, die het Ilmenmeer met het Ladoga meer verbindt. Bovendien bevinden zich hier eenige fabrieken van de touw- en leder-industrie. Achtervolging van verslagen bolsjewisten EEN STOET VAN ELLENDE EN VERNIETIGING Voorbij Gomel zijn de Duitsche re gimenten opgetrokken om de versla gen bolsjewisten te achtervolgen. Den oprukkenden Duitschen soldaten wordt weer het beeld geboden van een verschril^kelijken vernietigenden slag. Nog liggen op de slagvelden de duizenden gesneuvelde bolsjewisten, wier wanhopige aanvallen in het vuur van de Duitsche infanteriewapens en artillerie ineengestort zijn. In de bos- schen hangt nog de scherpe rooklucht van de granaten, ontploffingen en branden, ziet men nog de resten van pantserwagens en voertuigen van allerlei soort, als getuigen van de trefzekerheid der Duitsche artillerie.' Daar waar de wegen voor den Duit schen opmarsch zijn vrijgemaakt, stapelt zich het vernietigde en kapot- I geschoten oorlogstuig van de bolsje- I wisten hoog op: geweren, machinege weren, stukken geschut en ransels welker inhoud ver over het land is verspreid, kisten met documenten en kaarten, gasmaskers en stalen hel men en groote hoeveelheden onbruik bare levensmiddelen en munitie. Uit de bosschen rondom Gomel worden steeds nog k'.eine troepen verspreide Sovjet-soldaten te voorschijn ge baald, die gevoegd worden bij de ein- delopze colonnes gevangenen langs Var. de gevechten in het Oosten. De telecamera van de Duitsche Pro- pa^anda-Kompagnie ft opgesteld en legt de zware treffers van de Duit sche artillerie in de Sovjet-stellingen, op de gevoelige plaat vast (Orbls-Holland) Onze economische prestaties De vijf en veertigste door den Eco- nomischen Voorlichtingsdienst van het departement van Handel. Nijver heid en Scheepvaart verzorgde Jaar beursinzending zal 'de grootste zijn, die ooit onder auspiciën van dezen dierst tot stand is gekomen. Dit jaar zal de uit vijf onder deelen bestaande Nederlandsche deelneming aan dc van 31 .ugustus tot en met 4 September te Leipzig te houden Reichsmesse een cp' ?rvlakte beslaan van niet minder dar GOO M2. J. arbeursinzendingen vinden plaats op rond van economische belangen. De problemen, die zij stellen, zijn ech ter in hoofdzaak van aesthetischen eard. Vooral in het huidige tijdsge- wr ht, nu onmiddellijke verwachtin gen ten aanzien van de inzendingen op de: achtergrond zijn gekomen, ligt hei zwaartepunt in de taak, een blij- vei ien indruk te wekken over de "Hf miriLsohe prestaties van Nederland. Otii dit doel zoo goed mogelijk te be reiken heeft het propaganda-bureau van den Economischen Voorlichtings dienst. als vanouds, een beroep gedaan op enkele vooraanstaande Nederland- sche kunstenaars. De vijf inzendingen, waaruit de deelneming zal bestaan, zijn: 1) een repersentatieve algemeene inzending; 3) een representatieve inzending van de Nederlandsche textielindustrie; 3) een representatieve inzending van de Nederlandsche schoenen- en leerindustrie: 4) een collectieve inzending van Nederlandsche firma's; 5) een Inzending over kunst in handwerk en industrie. De algemeene inzending De algemeene representatieve in zending, 155 M2. groot, die evenals de overige een plaats zal vinden in het Ring-Messhaus, is ontworpen door prof. Rosse. Op zeer origineele wijze heeft hij de problemen opgelost. De wanden van de ruimte zullen bestaan uit brandwerend gemaakte rieten matten, waarin nissen worden ge vormd; de vloer bestaat uit de be kende roedgebakken tegels. In dezen stand zal de aandacht worden gevestigd op verschillende zij den van Nederlands economisch en sociaal leven, met name op den land bouw, veeteelt, tuinbouw, boomkwee- kerij, vlsscherij, enkele industrielak- ken, onder meer de grootste radio industrie ter wereld, Nederlands wa terwegen, electrificatie, enz. In iedere nis wordt een onderwerp in beeld gebracht, terwijl in het mid den van de zaal een inlichtingenbu reau wordt opgesteld. Daarboven wordt een groot verlichtingsornament gemonteerd, met rood-wit-blauwe transparanten. Op een groot, in blank berkenhout uitgevoerd bord zullen in gouden let ters en cijfers bijzonderheden omtrent de bevolking en de bevolkingstoename worden vermeld, waaruit op sugges tieve wijze blijkt, dat het sterftecijfer aan t.b.c. en dat van de kindersterfte in Nederland de laagste, en de getal len voor den gemiddelden levensduur en het geboorteoverschot de hoogste ter wereld zijn. De geheelt stand zal rijkelijk met vaste planten en met bloemen worden versierd. ECON. VOORLICHTINGSDIENST VERZORGT EEN GROOTSCHEEPSCHE INZENDING Textielindustrie Eveneens in de parterre zal de ex positie van de Nederlandsche textiel industrie een plaats vinden. De ont werpers hebben zich de opgave ge steld. de ten toon te stellen goederen onder te brengen in een omgeving, die Nederlandsch aandoet. De vloeiende lijn en groen-blauwe kleur van de randen £ev tentoonstellings-podia zal niet nalaten een herinnering aan den waterrijkdom van het land te wekken; de overige deelen der podia zijn geel van kleur; zij symboliseeren de zand- strekeifc;waarcp de veelzijdige Neder landsen textielindustrie grootendeels is gevestigd. Aldus is een ondergrond geschapen, die de te exposeeren voort brengselen goed tot hun recht brengt, Op een van kunstzijden stof ver vaardigde landkaart wordt aange geven, waar de verschillende textiel centra zijn gelegen en waar de fabrie. ken zijn gevestigd, die de kunstvezels fabriceeren. Dit podium wordt door twee pylonen geflankeerd. Op de vierde verdieping van het Ring-Messhaus komen de drie andere inzendingen. Schoenen en leder In de expositie van de schoenen- en lederindustrie, waaraan het Rijksbu reau voor huiden en leder zijn mede werking verleent, zullen op een tafel onverwerkte huiden tentoongesteld worden. Een terzijde staand tableau geeft een indruk van de ligging van de verschillende huiden- en ledercen tra in Nederland. Een in wit gehouden afdeeling brengt -de looistoffenfabri- cage in beeld. Technisch leer, leerwa- ren, overleer e.d. zal men met de eind producten van de Nederlandsche schoen- en lederwarenindustrie kun nen bezichtigen. Een informatiebureau maakt het geheel volledig. Kunst De collectieve inzending van kunst in handwerk en industrie bevat twee afdeelingen, namelijk een met in Ne derland vervaardigde gebruiks- en kunstvoorwerpen, naar ontwerp van Nederlandsche kunstenaars, en een afdeeling, waarin eenige Nederland sche firma's hun artikelen van diver sen aard ten verkoop aanbieden. Beide afdeelingen zijn van elkaar geschei den door een wand, die diagonaal door de zaal loopt. De bezoeker ziet der halve slechts één afdeeling tegelijk, zoodat hij het tentoongestelde rustig in zich op kan nemen. De kunstenaar J. Bons te Amsterdam heeft tegen den wand een symbolische voorstel ling geschilderd van het onderwerp van deze expositie: Kunst in hand werk en industrie en de Nederland sche nijverheid en industrie. Aan de collectieve inzending nemen vier firma's deel. Op de Messe zullen brochurès wor den uitgereikt betreffende het econo misch leven'van Nederland in het al gemeen en verder betreffende zijn scheepsbouw, zijn textielindustrie en zijn leder- en lederverwerkende nij verheid. Nieuwe Bonnen De secretaris-géneraal van Land bouw en Vlsscherij maakt bekend, dat zijn aangewezen de onderstaande bonnen, welke in de week van 24 Augustus tot en met 30 Augustus a.s. recht geven op de daarachter ver melde rantsoenen: 324 Broud: 4 rantsoenen brood of gebak 32 Brood: 1 rantsoen brood of gebak 32 Bloem: J rantsoen bloem, brood of gebak 32 Vleesch: J rantsoen vleesch of vleesch waren 32 VJeeschwaren: 1 rantsoen vleesch of vleeschwaren 32 Kaas: 100 gram kaas 32 Melk 1: lf liter melk De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen 30, 31 en 32 voor kaas geldig blijven tot en met 6 Septem ber as. De bonnen, welke van 24 Augustus af zijn geldig verklaard met uit zondering van die voor vleesch of vle esjchw a ren, mogen reeds morgen worden gebruikt. Zooals bekend, ls het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den klein handel op Maandag en Dinsdag niet geoorloofd. AARDAPPELEN De aandacht wordt er op gevestigd, dat bon 32 reserve van 22 tot en met 30 Augustus a.s. recht geeft op het koopen van IJ K.G. aardappelen. Daarnaast ls thans bepaald, dat de geldigheidsduur van bon „31 reserve"* wordt verlengd tot en met 30 Augus tus. Ook deze bon geeft derhalve tot en met dien datum nog recht op het koopen van IJ k.g. aardappelen. Djiboeti sterft den Honger dood de wegen. Honderden gewonden wor den door de gevangenen wier ver-, banden met bloed doordrenkt zijn meegedragen naar de verbandplaat- sen: een stoet van ellende en vernie tiging van de verslagen Sovjets. SOVJET-GENÊRAAL GEVANGEN GENOMEN Op den ochtend van 19 Augustus werd' aan den Westelijken oever van den Dnjepr een aantal Sovjet-offi cieren gevangen genomen. Onder hen bevond zich de zwaar gewonde com mandant, 1 generaal van het Sovjet- pantsercorps, luitenant-generaal so- kolof. (Zie verder elders in dit blad.) GEVOLGEN DER BRITSCHE BLOKKADE De zender van Djiboeti heeft hui veringwekkende bijzonderheden mee gedeeld over den achteruitgang van den gezondheidstoestand der bevol king als gevolg der Engelsche blokka de. De sterfgevallen van vrouwen en kinderen bedroegen in Juli 70 pet. van alle sterfgevallen in de Fransche ko lonie, die zeven maai zoo hoog zijn als in normale tijden. Onder het gar nizoen heeft scheurbuik ln vreeselijke mate gewoed. Men kan deze maand nog meer sterfgevallen verwachten. De Illustrious IN REPARATIE IN DE V. S. Met instemming van het Britsche ministerie van Voorlichting maakt de British Press Service bekend, dat het Britsche vliegtuigmoederschip Illus trious zich op het óogenblik op een Amerikaansche werf bevindt om ge repareerd te worden en dat de neef van den Engelschen koning, Mount Batten, het bevel over het schip op zich zal nemen. De Britsche admirali teit meldt hierover nog, dat het schip door vliegtuigen van de as op 10 Ja nuari in de buur. van Sicilië en-later bij Malta, waar het zijn toevlucht gezocht had, bijna vernietigd is ge worden. Het roer was gebroken en het .schip maakte hevig slagzij. De hagel van bommen had verschillende bran den doen ontstaan. Tachtig leden der bemanning hadden den dood gevon den. Het schip kon nog slechts door dc machines begtuurd worden en heeft slechts met moeite de haven kunnen bereiken. De strijd in het Oostep Gevangen genomen Sovjets marcheeren met hun gewonde kameraden naar het gevangenenkamo (Orbis-Holiand)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1