DE DIEREN VAN TARZAN De Dochter Fabrikant 2 AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1941 BINNENLAND Het Kamerverhuur bedrijf Inschrij vin gsplicht In de Staatscourant van gisteren Is opeenomen de .eerste uitvoerings beschikking'' van den se< rctarls-ge- neraal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, die de reeds eerder in het „Verordenin genblad" no. 30 van 5 October 1940 bevolen inschrijving voor hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrij ven regelde. De wijze, waarop de in deeling cezer bedrijven moest ge schieden. is nader uitgewerkt in ,,in- deelingsvoorschrift no. 1". Staats courant no 63 d.d. 31 Maart 1941. Thans is de hierboven genoemde beschikking, alsmede het indeelings- voorschrift no. 1 in dien zin uitge breid. dat het kamerverhuurbedrijf eveneens ?a» worden gerekend te be- fcooren tot die ondernemingen, welke vcor inschrijving in aanmerking ko men. Reden der uitbreiding De inschrijving van de bedrijven in Nederland is noodig voor de toepas sing van de distributiewet en andere maatregelen in het belang der be drijven. Behoeft bij de kamerverhuurbe drijven niet in dc eerste plaats ge dacht te worden aan de toewijzing van de levensmiddelen, de inschrijving is zeker noodzakeü k gebleken in ver band met de toewijzing van textiel- goeceren. daar zonder inschrijving bij het Rijksbureau het kamerver huurbedrijf van de mogelijkheid van toewijzingen verstoken blijft, omdat aan aanvragen ter verkrijging van' speciale punten en of gunning alleen voldaa ter. aanzien var. hen. o:e Dy ncr Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- er. pensionbedrljf zijn in geschreven. Van de zijde der kamerverhuurders Is er op aangedrongen tot deze in schrijving te geraken, opdat dit be drijf 'als zoodan\a een officieele er kenning zou krijgen. Wat is kamerverhuur? Onder het kamerverhuurbedrijf wordt verstaan: ..een inrichting, be stemd tot het tegen betaling ver strekken van logies voor iangeren tijd, voldoend aan nader door den directeur te stellen eisch.en", Bij het. bepalen van de minimum- elschen, waaraan het kamerverhuur- bedrijf moet voldoen Om voor in schrijving in aanmerking 'e komen, zal voorlöopig gorden uitgegaan van de aanwezigheid van tenminste vijf verhuurbare slaapkamers, die. welke bii den ondernemer in eicen gebruik zijn. niet medegoteld. Hieruit volgt, dat. wanneer minder verhuurbare ka mers in hetzelfde perceel aanwezig zijn. de inschrijving voorloopig zal worden geweigerd. De kamerverhu ring door particulieren rn voorzoover deze zich over minder dan 5 slaap kamers uitstrekt, val* dus puiten de verplichting tot inschrijving. Voor pensionhouders, tevens kamerver huurders. bestaat de inschrijvings- pllcht reeds sedert 21 Janua-i 1941'. Voor bijzonderheden betreffende de wijze van aanmelding wordt verwe zen naar de in de bladen opgenomen officieele publicatie. worden Noodlottige Vomiting VERGIF GEDRONKEN De heer H. te Tilburg, vorfmeester bij de n.v. -Textielververij De Regen boog, werd in het laboratorium nage noeg bewusteloos ir. zijn stoel aange troffen met het hoofd op de verf- tafel. H. kor. nog stamelen, dat hij uit een fiesch met vergiftigde vloeistof had gedronken. Hij had de ge woonte. aldus Het Volk. ten fiesch met frisch water bij zich neer te zet ten. waaruit hij van tijd tot tijd een dronk nam. Onder het werk door moet hij bij vergissing uit de ver- door EDGAR RIGE BURROUGHS 62. Rokoff stond als verlamd, zijn oogen puilden uit hun kassen, zijn mend viel open en het koude zweet brak hem uit. Achter zich had hij op het dek eenige groote apen gezien, zoodat hij naar dien kant niet kon vluchten. Een andere aap klom over de railing in de richting van den Rus, terwijl voor hem de panter naderbij kwam. Rokoff durfde zich niet te be wegen. Zijn knieën knikten. Hij uitte een onderdrukten kreet. Op dat oogenblik sprong sheeta op hem af en greep hem in de borst. Toen de Rus viel, keerde Jane zich verschrikt om. Maar een koude, minachtende trek kwam over het gelaat van Tarzan. Eindelijk was hij gewroken. De Rus was voor al zijn misdaden gestraft in deze oogenblikken van zijn vreeselijk einde. Toen Tarzan na enkele oogenblikken trachtte het lichaam van Rokoff aan de klauwen van den panter te ontrukken, rees de groote kat brommend op en blies zelfs te gen den meester, dien hij lief had, zoodat Tarzan verplicht was zijn I voornemens te laten varen, liever dan zijn eigen junglevriend te dooden. Be halve Paulvitch, de rechterhand van Rokoff, waren alle handlangers in- gerekend. Vier zaten er in de gevan genis van de Kinsaid en de rest lag in boeien. Dien nacht kroop Sheeta de panter over de brug, in den tro- pischen maannacht deed het gebrul van het groote dier, de overwinnaar van Tarzan's aartsvijand, de gevan genen het bloed in de aderen stollen, terwijl zij door het raam van hun cel naar buiten staarden. (Wordt vervolgd) Ondernemend drietal GRATIS REIS NAAR ROTTERDAM In de vacantiekolonie „Het Rivier- huis" te De Steeg is een aantal kin deren ondergebracht, onder wie een drietal jongens uit Rotterdam. Deze knaapjes gedroegen zich niet netjes en waren deswege door de directrice op de vingers getikt. Dit „namen" zij kennelijk niet, want, toen een dezer dagen de kinderen vaneen wande ling terug kwamen, waren de Rot- tercammertjes spoorloos verdwenen. Men waarschuwde de plaatselijke en de Rijkspolitie. Ook de marechaussee ging speuren en politiehonden droe gen hun deel tot de algemeene speur- partij bij. Zonder resultaat evenwel. Den volgenden dag ontving de di rectrice uit Rotterdam het laconieke bericht, dat de jongetjes in besten welstand per trein waren aangeko men. Van De Steeg naar Arnhem hadden ze geloopen. Het station von den ze en den trein naar Rotterdam ook. Toen de conducteur gedurende de reis kaartjes kwam ccntroleeren, hadden de jongelui gezegd: „Moeder zit voor in". Het overstappen in Utrecht leverde evenmin moeilijkhe den. N Het verhaal vertelt niet. hoe deze jongens langs de uitgangscontröle rijn'gekomen. Maar thuis kwamen ze zonder oponthoud. HET DRAMA TE VELSEN DADER HEEFT BEKEND De 39-jarige H. uit Muiden, die Dinsdag te Velsen zijn gescheiden vrouw en den 26-jarigen A. B. door messteken om het leven bracht, heeft aan de politie zijn daad bekend. De man schrok zeer bi; het vernemen, dat beide slachtoffers aan de gevol- en der verwondingen waren over leden. Uit een onderzoek is voorts, naar dc Tel. meldt, nog komen vast te staan, dat H.zich eerst n.aar de voor- züde der woning van de familie B. aan den Wnkerstraatweg te Velsen ad begeven, doch daar werd hem Je toegang geweigerd. Evenmin was men bereid hem een onderhoud te verleenen met zijn gescheiden vrouw. Hii is toen naar de achterdeur geloo pen en is via de keuken de woning binnengedrongen, waar het drama zich verder heeft afgespeeld. De dader bevindt zich thans in arrest in het hoofdbureau van politie te IJmuiden. keerde fiesch gedronken hebben. Hij werd door den G.G.D. in allerijl naar het ziekenhuis vervoerd, doch daar heeft men hem niet meer kunnen redden. Aanzienlijke Verduistering DOOR POSTAMBTENAAR Reeds verscheidene maanden het begon in April j.l. wérden aan het spoorwegpostkantoor Centraal Station te Amsterdam, aarngeteeken- de zendingen vermist. Het aantal was weliswaar niet groot slechts af en toe verdween er eep maar het viel op, dat het steeds zendingen waren ritet aangegeven geldswaarde, b.v. 1000 of meer, die niet op de plaats vah bestemming kwamen. Aanvankelijk viel de verdenking op 'n ander dan dengene, die later bleek de dader te zijn. Het onderzoek, dat door de in de zaak betrokken recher che werd ingesteld, bracht echter de onschuld van den eersten verdachte aan het licht en tevens, dat de thans gearresteerde ambtenaar aanzienlijke uitgaven deed, welke zijn salaris hem niet konden veroorloven. Dit deed de verdenking op hem vallen, hoewel hij niet op da afdeeüng aangetee- kende stukken werkzaam was. Zijn gangen werden nauwkeurig nage gaan en het bleek, dat de man som mige uitgaven met groot bankpapier betaalde. Met behulp van gemerkte bankbiljetten slaagde men er ten slotte in, den dief te" ontmaskeren, waarna hij werd gearresteerd. Hoeveel de ambtenaar, die 39 jaar Auto en Wielrijdster te Water DAME VRIJ ERNSTIG GEWOND Gisteravond tegen 6 uur is te Wil- dervank bij de Achtteindelaan een ongeval gebeurd. Uit genoemde laan kwam per fiets mevr. K. en op het zelfde moment passeerde een vracht auto. Doordat mevr. K. vermoedelijk den auto te iaat opmerkte, was een botsing onvermijdelijk, ondanks het feit dat de chauffeur nog trachtte dit te voorkomen waardoor de auto in het water terecht kwam. Mevr. K. werd eveneens mee te water gesleurd. De chauffeur bevrijdde zichzelf' en zijn medepassagier, en trok daarna ook de wielrïjdster uit het water. Mevr. K. bloedde erg en werd in het huis van den heer S. binnengedragen, waar direct medische hulp werd ver leend. Bij nader onderzoek bleken de verwondingen gelukkig nog al mee e vallen; direct levensgevaar is niet aanwezig. De chauffeur en zijn mede-inzit tende'kwamen er met schaafwonden af. De auto is later op het droge ge haald. is, in het geheel verduisterd heeft, kon nog niet worden achterhaald, doch vermoedelijk zal dit een aan zienlijk bedrag zijn. '-p-v Er worden pogingen in het werk gesteld tot behoud van de oude molen te Gronsveld (L.), welke de laatste jaren danig in verval is geraakt. (Het Zuiden-Fonteijn) KANTTEEKEN1NG Eerste, Tweede en Derde Gr. Ja, nu moet ik eerlijkheids halve toch wel een bekentenis doen. Ik zit met mijn „twééde klas" een beetje opgescheept. Ik voel er mij min of meer een tikje parvenu mee. Je reist dérde of éérste, heeft eens een man van erva ring op het gebied van reizen gezegd. En een béétje gelijk heeft hij wel ge had. Die tweede klas is zoo'n half slachtige klas; zoo'n rare midden moot. De bewoners van die tweede klas durven, geloof ik, zich zelf nooit goed thuis te brengen. Ze hooren fi nancieel voor drie-kwart in de derde thuis; het res- teerende kwart zou net zoo goed éérste kunnen rei zen. Maar dat kwart reist twééde vanwege de crisis en de crisis raakt nog het meest hen, die twééde reizen om stand op te houden, maar eerlijk gezegd beter derde zouden kunnen nemen. Zoo hooren wij de economie ook al een woordje meespreken. Er is ook nog een intellectueel standenver- schil, maar het merkwaardige daar van is, dat de kwasi-intellectueel twééde reist en de échte: derde. Wat de éérste klas weder aangaat: die is onaantastbaar. Of het zijn autoritei ten met een gratis-abonnement öf het zijn ambtenaren van hooger orde öf het is een tikje adel, dat nu een maal van jongsaf gewend is éérste te reizen. Wat er van het eerste-klas- compartiment verder over blijft, is een kwestie van duiten, waaromtrent geen nader onderzoek noodig is. Dat constateert ieder reiziger met een beetje menschenkennis zóó. U ziet: ik zit met mijn tweede-klas niet op z'n voordeeligst. ik heb het gevoel zoo tot dat stootblok te behoo- ren, dat middenstand heet en dat is „de familie die de klappen krijgt". Mijn reisgenooteh hebben mij niet veel wijzer en niet ve§l gelukkiger gemaakt. De handelsreiziger die „voor r.ijn zaak" twééde reist, converseert in doorsnee a la derde. Het is hem niet kwalijk te nemen. Hij is in ieder geval eerlijker dan zijn collega die twééde berekent in zijn onkosten- boekje en derde" reist. Maar voor het overige leveren de twééde klas-pas sagiers geen stof voor copy. Ze bemoeien zich het liefst maar niet met anderen. En dat is ook mis» schien maar het veiligst. Ze hebben wanneer ze aan het station op den trein wachten, maar één doel: een hoekje te vinden. Het liefst hebben ze een coupé héélemaal voor zich al leen, maar als zij niet tot de demon stratieven behooren. die vierkant voor het smalle coupéraampje gaan staan om de zoekenden te suggereeren dat de, coixpé vol is, nemen zij het graag voor lief, wanneer er een hoekje vrij is. Alleen om den uitkijk of om den wat makkelijkeren steun ln den rug. Het is alles nogal gemakzuchtig en het getuigt niét van overmaat" aan energie. Wanneer de vier hoekjes be zet zijn, begint de onderlinge obser vatie. Zwijgend, via een krant. Tot dat er één den onuitsprekelijken moed heeft iets te zeggen. Over het weer b.v. Een beroemd intellectueel heeft nog pas zeer ter snede opge merkt. dat onvergelijkbare groothe den met elkaar altijd en alleen maar over het weer praten. En de vier hoekjes zijn altijd door onverge lijkbare grootheden bezet. Het ééne jvoord haalt per slot van rekening clan toch wel het andere uit en met een beetje geluk wil het tusschen de vier uithoeken dan. verder o.ok wel vlotten/Maar wanneer in het volgen de station iemand plaats neemt tus schen deze vier in. dan staat voor de rest van de reis het sein op onvei lig. Dan houdt, men zich neutraal en de vier uiteindelijke hoekpassagiers genieten dan pas recht van het uit zicht. Maar met dat al zit ik nog altijd opgescheept met mijn net twééde- klaskaartje.. Twéémaal kon ik de ver leiding niet weerstaan om tóch derde te nemen, alleen omdat het publiek daar me aantrekkelijker leek dan in die klas van zoogenaamde standing. Het is me niet slecht bekomen. We kijken elkaar in de derde klas min der gedetailleerd aan en wagen het er gauwer op, een joviaal praatje te maken. We helpen er elkander vlug ger over de brug heen en we hebben vooral onder de dames spoedig neiging van haver tot gort elkaar het doel van de reis te vertellen. Maar ik. met mijn tweede-klas kaartje, had tóch een beetje het ge voel of ik, iii de derde zittende.' de spoorwegmaatschappij een cadeautje gaf. En dat gunde ik de maatschap pij niet. Een mensph is maar een mensch en met je twééde-klaskaartje wil je het er dan toch van nemen óók. Het is gek, want per slot van re kening doe .ie jezelf er zoo'n geweldig genoegen niet mee. De burgerlükheid van de kussens, het gemak en de standing is den mensch op den duur tóch de baas. U ziet: de heele reis is een gekke vertooning geweest. Ik had het ook allemaal niet zoo open en bloot moe ten vertellen. Maar een journalist kan tegen zichzelf niet op. Zelfs al is hij met vacantie. FEUILLETON VAN DEÜ ROMAN' door EEKA. Dan moet Heieen dus gastvrouw *ijn, besliste mevrouw, ik kan onmo gelijk afzeggen, zy rekenen stellig op mij. Mijnheer glimlachte glunder terwijl zijn vrouw de kumor verliet om zich voor haar visite te verkïee- den. Heieen was in haar schik, een avond alleen, heelcmaal voor haar zelf, dit gebeurd? zelden. Haar moe der wist "altijd plichten, die Heioen noodzakelijk moest vervullen, maar nu was er geen andere plicht dan de thee voor vader en zijn bezoek te schenken Nadat haar moeder eindelijk met den auto was weggereder, en haar va der boven naar zijn kamer was ce- gaan. zat Heieen alleen in de zitka mer en overdacht den voorbijen mid dag. Het was heerlijk geweest, dit samenzijn met een meisje van 'naar leeftijd. Heieen had geen vriendin nen. de meisjes, die zij kende 'eken haar zoo onbeduidend. Zij hield niet van hun gesprekken en de meesten vleiden haar te veel. maar Lize Groen was aardig, heel aardig zelfs. Boven dien bewonderde Heieen haar, een meisje, dat haar brood verdient en daarbij rraj haar ouders helpt' Hoe moeSt deze Lize Groen zicrr voelen? Noodig en nuttig te zijn, ja, dat waren twee begrippen, die zij, Heieen, miste. Zij was niet nuttig en niet noodic, voor niemand! Neen. ook niet voor Evert, hij verbeeldde zich dit er.kel maar. Heieen. voelde zich erg ongelukkig. Zij schudde het hoofd en dacht ener- rdek: Zoo mag het niet doorgaan, ik wil iets doen, ik wil over mezelf tevreden zijn en weten, dat ik geen nutteloos mensch ben. Morgen spreek ik met vader! Na dit besluit voelde zij zich al iets prettiger gestemd en begon nu de thee gereed te maken. Moeder had haar precies gezegd welke kopjes zi; mocht gebruiken en wat er bij de thee moest worden aangebo den. Ook daarin was Heieen dus niet zelfstandig, het was ergerlijk, vond zij- Als vader maar niet boos is, dat ik kom storen. dacht zij 'vaag. maar durfde zich. terwille van haar moe- eer r.iet aan dezen plicht te onttrek ken. Vader dronk 's avonds graag een kop thee en moeder zou natuurlijk vanavond, als zij thuis kwam. dade- r vaders stemming tijdens zijn conferentie informeeren. Vreemd, dat moecer daar altijd zooveel belang stelling voor heeft; waarom? vroeg ITeleqn zich af. Waarom Informeerde moeacr niet rechtstreeks bij vader naar allts'? Enfin, zij haalde de schou ders op, moeder moet het zelf weten Heieer. nam het zilveren theeblad, legde er een kleedje op en begon het servies erop te rangschikken. Met kloppend hart. maar uiterlijk rustig ging zij met het blad in de hand de breede eikenhouten trap op. Juist toen zij wilde kloppen, hoorde zij haar vader lachen en een andere stem. He^ leen constateerde, dat het een aan gename stem was, zeide iets. Zij ver stond het niet, maar haar vader ant woordde lachend. En nu klopte He- leen. Zij hoorde niet of haar vader antwoordde, maar deed de deur voor zichtig open en trad binnen. Twee paar oogen keken vol belangstelling naar de deur, Heieen werd er een bee tje verlegen van. Niemand sprak oen woord, de mannen keken zoo gespan nen naar de deur alsof zij iets heel prettigs verwachtten. Ik ben het maar, met de thee, zei Heieen en dacht opeens aan een ochtend op school, tijdens een. verve lend lesuur, toen de deur plotseling was opengegaan en een vreemde da me binnenkwam, die iets erg prettigs kwam vertellen. Heieen wist niet meer wat dat toen geweest was, maar de twee gezichten tegenover haar herin nerden haar plotseling weer aan dat voorval. Omdat niemand iets zeide, herhaal de zij een weinig uit het veld gesla-j gen: Ik ben het maar. met de thee- Doch daar sprong de vreemde lieer uit zijn stoel od en zei spontaan, Maar'dat is een heerlijke verrassing! en mijnheer Baenders wist niet pre cies wat hij bedoelde. Hij stond op en kwam naar Heieen toe, sloot de deur voor haar en schoof een kleine tafes bij waarop zij het blad kon neerzet ten. Toen stelde hij met een handbe weging voor: Mijnheer Luiten, in genieur Luiten, mijn dochter Heieen. Mijnheer Luiten boog en Heieen stak haar hand uit en drukte de zijne. Prettig met u kennis te maken, zeide zij vriendelijk en voelde haar hand klein en zacht in de zijne. Wel, mijn kind, wil je ons be dienen? vroeg mijnheer Baenders, die met een zonderlinge uitdrukking oo zijn gezicht toekeek. Heieen trok haastig haar hand uit den warmen greep terug en bloosde. Mijnheer Baenders fronste. Ingenieur Luiten komt op onze fabriek werken, vertelde hij en glimlachte alweer. Wij heb- :cn onze zaken besproken, je «komt juist op tijd met de thee. Is moeder nog niet thuis? Heieen voelde hoe ingenieur Luiten voortdurend naar haar keek, het maakte haar een beetje zenuwachtig on verlegen, het was iets ongewoons voor haar. Zij ontmoette immers steeds vreemde menschen, telkens kwam er weer een ander gezicht hun eetkamer of salon binnen en Heieen begreep heelemaal niet waarom juist ingenieur Luiten haar zenuwachtig maakte. Zij beefde, toen zij de kopjes aanreikte en haar stem klonk haar 7o:f vreemd in de ooren, toen zij zei- c ik ben blij, dat ik op tijd ben, ik durfde niet- eerder te komen, hoe wel ik wist. dat u naar thee ver langde. vader. Mijnheer Baenders knikte haar toe. Je komt als een goede fee, wij ver langden naar een verrassing, onpe kolen zijn droog van het praten en rooken. Inderdaad stond de kamer vol blauwen damp. Mijnheer Luiten zette zijn kopje neer. Mannen zijn als kinderen, juffrouw Baenders, nu en dan willen zij graag een beetje verwend worden, vooral wanneer zij zich verbeelden bijzonder hun best gedaan te hebben. Heieen glimlachte op haar droome- rige manier. Hoe grappig, dat u dit zegt, toen ik hier bifinen kwam dacht ik juist aan een schooldag, dien ik eens beleefde. Zij bood hem een schaal koekjes aan. Ja, zei zij, ik was het heele maal vergeten, maar nu ik vanavond hier binnen kwam, moest ik er opeens aan denken. Mijnheer Baenders lachte en knip oogde naar Luiten. Dus in de oogen van deze jongedame waren wij niets dan een paar schooljongens, zei hij oolijk. O neen, vader, protesteerde He- leen en bloosde nu sterk, zoo be doelde ik het niet. Huil maa£ niet, mijnheer Baen ders lachte göedmoedig. geef ons liever nog een kop thee. dan laten we je weer vrij. Toen Heieen tenslotte weer naar beneden ging, was zij erg blij, haar vader was in een goede stemming, nu zou zij met hein durven praten over haar plannen. Als hij straks, na het vertrek van mijnheer Luiten, beneden kwam, zou zij er dadelijk over begin nen. Doch toen zij eindelijk de voetstap pen van haar vader, die zijn bezoeker tot de straatdeur had gebracht, de zitkamer hoorde naderen, begon haar hart hevijj te kloppen. Wel, nog alleen? vroeg mijnheer Baenders, de zitkamer binnenkomend. Heieen sprong op en schoof een ge- makkelijken stoel naast de sofa waar op zij zat. Komt u hier gezellig bij mij zit ten, vader, ik vind het fijn. dat wij nog alleen zijn want ik wilde eens ernstig met u praten. Mijnheer Baenders nam plaats en legde zijn sigaar op het asch'oakje, dat op de ronde tafel voor de sofa stond.- Zoo zoo, begon 'hij vroolijk, ik ben gereed voor de conferentie, vertel het nu maar, heb je fSnancieele zorg- jes en moet je vader bijspringen? Heieen keek hem verschrikt aan. haar oogen waren donker van een hem onbekend- verdriet. Vader, zei zij met gedempte stem, voelt u zich dan alleen maar bankier van moeder en mij, of Mijnheer Baenders keek zijn doch ter verbluft aan, daar sprak het kind opeens uit, wat hij onbewust al se-' dert, het begin van zijn huwelijk, had gevoeld. Bankier, ja, was hij dit eigenlijk niet? Welke intimiteit be stond er tusschen hem cn zijn vrouw anders dan die der geldaangelegen- heden? En zijn dochter? Zeker, het kind vroeg nooit om geld, dat moest hij erkennen, maar wat wist hij ove rigens van haar? Leefden zij niet als vreemden, onder hetzelfde dak, ja, vroeger, toen zij klein was, dan kwam zij op zijn knie zitten en vertelde hem haar kindergeheimen en zorgjes. maar sedert zij van de kostschpot was teruggekomen, was elke vertrou welijkheid tusschen hen verdwenen. (Wordt vervolgd»

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2