De Dochter Fabrikant 2 AMERSFOORTSCHE COURANT VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941 BINNENLAND ÜE WEG TOT DE N VTI UR JEUGDHERBERG CENTRALE TRAAGT TOEGEWIJDE MEDE WERKERS In de groote steden groeien dui fenden jongens en meisjes op. die eiken band met de natuur verloren hebben, die de bioscoopzaal preferee- ren boven het vrije veld en die het belachelijk vinden om zelf pen lied te zingen, als men met veel minder moeite een gramofoortplaat laat draaien. In de straten der volkswijken vindt men jongens en meisjes, snakkend naar zon. vrije beweging en frissche lucht. Zeker, zij kunnen nog ravotten op straten en pleinen en van een prop papier is gauw een bal gemaakt, maar hoe veel liever zouden wij hen niet juichend zien stoeien in het klare water van de bruisende beek, zien handballen op een zonovergoten grasveld, ver buiten de luchtjes en ■het lawaai der groote steden. Ja. wij zouden zoo graaz iets voor die jeugd willen doen Maar hoe? Hier is het de jeugriherbergbeweging, die ons een duidelijke taak voor oogen stelt. Laten wij er voor zorgen, dat er overal in ons land jeugdher bergen verrijzen, laten wij er bovenal voor zorgen, dat steeds^ meer joiy- gens en meisjes van die jeugdher bergen gebruik maken en zoo den weT tot ce natuur terug vinden. De Jeugdherberccentrale wil de Jeugd het ideaal voor oogen stellen van den gezonden jongen en het ge zonde meisje, die niet. opzien tegen een flinken tippel, die zich beter thuis voelen aan het strand en op de heide, dan in de danszaal en die meer behagen scheppen in een goed ontwikkeld en welgevormd lichaam, dar. in het pronken met mooie kiee- ren. De echte ..trekker'' houdt er van, zelf zoovee] mogelijk aan te pakken, daarom gaat hij ook naar een jeugd herberg en niet naar een hotel. Hij waardeert een hard en sober leven en hij heeft reeds lang ontdekt dat men het eelukk'est'leeft als men zijn eigen belangetjes - niet altijd het zwaarst laat wegen. Een echte trek ker bewaart onder alle omstandig heden zijn goede humeur ert hij haat kieskeurigheid, kllekjesgeest en eigen dunk. En daarom moeten er in ons land zooveel mogelijk van die ..trekkers" en ..treksters" komen. Om het zoover te krijgen, is er nog heel wat werk te doen. Hier ligt een prachtig arbeidster rein voor ieder, die mede vil helpen van onze jongens en meisjes flinke mannen en vrouwen te maken De Nederlandscfije Jeugdherberg-Centrale doet een dringend beroep op hen. om zich beschikbaar te stellen voor de propaganda van de jemrdherberg- gedaehte. Allereerst wordt, hier ge dacht aan leeraren én sportleiders, artsen, vakbonóleiders en aan allen, die zich met jeugdwerk bezig houden. Doch ook Journalisten en sprekers zijn hartetyk welkom Ieder, die zich in dienst wil stollen van de 'eugdherber^bevec.r.c gelieve zich op te ceven bij de Nederiand- sche Jeugdherfcergccntra'.e afdeeling Propaganda, Tulpstraat 4—(3, Amsfer- dam-C. SCHOENMAKERS EN -WINKELIERS De Nederlands-he pond van Schoen- 'vereenigineen heelt te Arnhem een congres gehouden onder leiding van den heer W. Donker uit Rotter dam. De heer F. Hess els. -algemeen administrateur van den bond. behan delde de voorziening van grondstof fen voor de schoenmakerij en var. schoeisel voor den schoenhandel- Uit voerig besprak hij de lederrmtsoe- neering. waarbij hij vele wenken gaf. hoe m°n onder de huidige o:v..si3!i- d "heden zoo economisch mogelijk m°t de grondstoffen kan werken. Tenslotte werd de prijzenpolitiek in He schoenenindustrie en de schoen» makerij besproken. FEUILLETON VAN DEN ROMAN' door EEKA. 0) Nu? vroeg hij zachtjes, wat wilde je dan aan je vader vragen? 6. zei Heleen er. kneep haar handen vast in eikaar. zij had opeens medelijden met hem, hij iepk volstrekt njet meer op den machtigen fabri kant en ook niet meer op den vroolij- ken. zei fbewy sten man van daar straks. hij leek op een verschrikten jongen, die verdriet had en er niet over kon spreken. Er zijn nog een maVsa andere dingen waarover een dochter met haar vader kan spreken, geld is niet altijd even belangrijk. Mijnheer Boenders knikte. Ja? zei hij en wachtte. Heieen echter zat zw ij-'end met ge bogen hpofd in haar hoekje er. durfde hem niet aan tc kijken, opeens wist zij, dat zij hem verdriet zou doen Nu? hoorde zij hem opnieuw vra gen. Zij kuchte zenuwachtig en begon toen haastig: Vader, ik kan het zoo niet langer uithouden. Dit is geen 63. Met de nog in leven zijnde mannen liet Tarzan de Klnsaid onder stoom brengen en met behulp van den stuurman was hij van plan koers te zetten naar het jungle-eiland. Den vol venden morgen kwam er een hevi ge storm uit het Westen opzetten, waardoor zij verplicht waren dagen achtereen aan den oever van den ri viermond voor anker te blijven. leven voor een gezond, jong meisje, ik ben een nutteloos iemand, zonder rioei en zonder houding. Ik wil iei.3 anders, ik wil werken, echt werken en zelf mijr. geld verdienen Ik wilde bij u op een van de fabrieken werken, op het kantoor, of op een of andere afdeelingZij kwam niet verder. Mijnheer Baenders was opgespion- zen en liep zwijgend ,n de kamer heen en weer. Ik heb het dadelijk gezien dacht hij boos. Het is om Luiten! Hij keerde zich om en stond een poosje r.aar zijn dochter te kijken. Heieen zat nog altijd met gebogen hoofd, de handen samengeknepen in haar schoot. Mijnheer Baenders zag niets dan het donkere gescheiden haar en een deel van het blanke, gladde voorhoofd. Iets als deernis kwam in h-:m op. Het kind leek zoo eenzaam, hij moest haar helpen, maar niet op de manier, die zij wilde; de fabriek was geen plaat*- voor Heieen. Hij deed een paar siappen naar vo- n en légde zijn handen zwaar op de kleine roude tafel. HeDet,, kind. kijk mij eens aan. waarom wil je dat? vroeg bh bijna teeder. Heieen hief gehoorzaam 'net hoofd op. haar groote grijze oogen keken haar vader trouwhartig aan. U hebt cie fabrieken gesticht en groot gemaakt, ik heb alles gezien, ik was zoo trotseh op u. Opeens wist ik. dat Ik u moest helpen. Ai :k een jongen was geweest, zou ik natuurlijk-.yaast u m de fabriek hebben gestaan. Waarom zoudt u vreemden hebo-.n, aio ik u kan helpen, vader? Het is u.v levens werk. heb ik dan niet het r^cht en den piicht daaraan mede tc heipen Overdag wandelde de troep op het dek zonder Iemand angst aan te jagen, want zij hadden van Tarzan en Mu- gambi geleerd, dat ïij niemand aan boord kwaad mochten doen. 's Nachts zaten zij in het vooronder. Tarzan's vreugde kende geen grenzen toen hij van zijn vrouw vernam, dat de kleine jongen, die in het dorp van M'ganwa- zam begraven lag, hun eigen kind niet en daarin gelukkig te zijn? Mijnheer Baenders had zijn dochter later, uitspreken, geen cogerb'-ik was hij haar in de rede gevallen, maar hy voelde, dat hij steeds boozer werd. Eindelijk verbrak hij de stilte en zijn stem klonk hard toen hij zei: Dus je wilt niet met Evert trouwen? Dat heb ik niet gezegd, vader, daar ging het niet over en daar is hc-t niet om begonnen. Ik 'oen al.ang zes? lusteloos en ongelukkig geweest en ik wist niet wat het was. totdat ik uw werk en de fabrieken had gezien "n alles van uw secretaresse heb ge hoord. Ik zag. hoe dat meisje werkte en hoe gelukkig zij was en toen Mijnheer Baenders sloeg met dc vlakke hand op het gladde glanzende tafelblad. Dus die juffrouw Groen heeft jou het hoofd op hol gebracht. Daar zal ik eens gauw een stokje voor steken. Heieen seek hevig verschrikt op. Neen. vader, zeide zij ernstig en nrijr.- heer Baenders hoorde veiwonderd noe zacht haar stem was. Neen. vader, dat zult u niet! Dat meisje werkt voor haar ouders en zij is het ook niet ge weest.. Het is uw eigen werk. dat wat u bereikt en gedaan hebt, dat ;s he: i Ik ben er heek maal door veranderd, ik zag ineens wat het waard is, iets te doen. iets zoo groots en aan zooveel menschen werk ïe geven en toen wil de ik u helpen en ook z#lf daardoor gelukkig en tevreden worden. Begrijp het dan- toch. vader, u spreekt hier nooit over het werk, ik wist niet.-, ik kende u eigenlijk niet, en nu in eens. nu is alles anders voor mij ge worden, u ook! was. Het leek hun nu waarschijnlijk, dat hun kleine Jack nooit aan boord van de Kinsaid was gebracht, aan gezien de trouwe Zweed immers ge zegd had, dat er geen ander kind aan boord was geweest sinds ze uit Dover vertrokken waren. Terwijl Jane en Tarzan op het dek van de Kinsaid el kaar hun avonturen vertelden, wer den zij bespied door een verborgen Mijnheer Baenders stond stil te luis teren er was iets wakker in hem ge worden, hij dacht aan zijn jeugd en ook, dat hij dit altijd verlangd had te hooren. Maar niet van haar. van dit kind. van zijn dochter, op wie hij zoo"trotsch was. Neen, hij had deze be langstelling bij zijn vrouw willen zien en ja, als hij een zoon had gehad! Maar Helcen, neen, Heieen kwam niet op de fabriek, dat wilde hij niet. nooit! Hij boog zich voorover en keek He- leen. die weer op de sofa zat, dringend aan. Dus juffrouw Groen heeft je niet opgestookt? vroeg hij, er was iets drei gends in zijn stem.. Een schaduw van een lachje gleed over Heleen's gezicht, dat nu heel bleek was geworden. vader, ho? kunt u zooiets veronderstellen, dat meisje zou zich die luxe heusch niet kunnen permitteeren Als dat zoo was, zou ik er ook niet mei u over hebben gesproken. Dan. zei mijnheer Baenders lang zaam en z'n gezicht werd daarbij don kerrood, dan is het om Luiten. Vader! Heieen sprong op en uit haar gezicht was nu het laatste restje kleur verdwenen, haar lippen beef den, maar moedig zei zij. Waarom kunt u her nier zien zooals het wer kelijk is? Ik zeif. ik alleen wil werken, ferwille van niemand, of alleen naast u en om u! En ook. omdat ik dit doel loos bestaan niet lapger kan verdra gen. Mijnheer Baenders gitig zitten, hij was nu volkomen kalm. Laten wij er niet over twisten, Heieen, je weet wachter op de kust, die een plan be raamde, waardoor hij het vertrek van Lord en Lady Greystoke zou kunnen verijdelen en waarbij hij tegelijkertijd zijn wraak kon koelen. Deze man was Paulvitch, dorstend naar wraak. Hij had kans gezien de Kinsaid te ver laten. tijdens den bloedigen strijd. Te middernacht, toen de stilte deed ver moeden, dat iedereen aan boord sliep, evengoed als ik. dat jij dit zooge naamde doellooze leven kunt veran deren. Er is een doel. maar niet op de fabrieken. Trouwens, ik zou niet weten, wat jij daar moést doen, ik heb geen enkele plaats vrij en je zult toch niet willen, dat ik iemand ter- wille van jou ontsloeg? Neen, vader. Heieen was volko men terneergeslagen, dat zou ik niet willen. Welnu, mijn kind, dan praten wij er niet meer over. Maar hoewel hij dit op een vroolijken toon zeide. voelde hij zich erg onbeyredigd, de zaak was hiermede immers niet beëindigd, zoo ver kende hij zijn dochter wel. Doch gedwee antwoordde Heieen: Dan praten wij er niet meer over. Zij leunde achteruit, sloeg de oogen neer en verzonk in gepeins. Mijnheer Baenders keek een poos lang naar haar en merkte tot zijn groote verwondering, dat hij verlang de naar de thuiskomst van zijn vrouw. Hij staarde naar Heieen en vroeg zich af. waarom hij eigenlijk geen dood gewoon gesprek met haar durfde te beginnen. Maar het onbegrijpelijke was gebeurd. Willem Baenders, opper machtig in zijn fabrieken, durfde met dit slanke, jonge kind. dat zijn doch ter was, op dit oogenblik niet te pra ten. Kwam dit, omdat hij onbewust wist., dat hij haar een groot verdriet had gedaan, hij had immers alles wat zij hém wilde geven, ruw terug- gestooten. Ik ben zoo trotsch op u. had zij gezegd. ik zou mij één met u willen voelen in het werk, Ja. iets dergelijks had zij gezegd, en wat was zijn antwoord daaron geweest' nam hij zijn kans waar ongezien langszij van het schip te komen. Hier hield hij stil, bevend van opwinding. Doch er kwam geen geluid van boven. Als hij zijn handen kon klemmen om een zeker klein houten kistje, verbor gen in de hut! (Wordt vervolgd). Hij zuchtte diep en eindelijk ver brak hij de drukkende stilte. Kind. zei hij aarzelend, wij zouden over dat idee van jou nog wel eens kunnen praten. Het gezichtje tegenover hem klaar de plotseling op. Ja, vader, graag? Ik bedoel, zei mijnheer Baenders en kuchte iets hinderlijks uit zijn keel weg, ik bedoel, je zoudt misschien voor een of andere liefdadige instel ling kunnen werken, dat doen meer meisjes. Het lachje gleed van het fijne ge zichtje tegenover hem en liet het koud en gesloten. Dat doen moeder en ik al, klonk het dof, maar uiterst be leefd. Mijnheer Baenders kwam het voor, alsof zij hem terecht zette en opeens voelde hij een zinlooze drift in zich opkomen, doch hij probeerde deze te onderdrukken daardoor was zijn stem heesch toen hij zei. Welnu, zoek dan nog meer dergelijk werk, blijkbaar is het niet voldoende ge weest en voor de rest bemoei je wat meer met je moeder. Zij klaagde er onlangs over. dat je zoo teruggetrok ken bent. en.wat mij betreft, ik vind dat zij gelijk heeft. Eigenlijk had hij dit laatste niet willen zesgen, maar het harde, geslo ten gezicht tegenover hem. ontlokte hem onwillekeurig deze woorden. om- Jat hij wist: dit was zijn gezicht.* zijn karakter, ook in hem had altijd deze koele, harde, onbuigzame wil geleefd. (Wordt vervolgd). ONDERWIJS SCHOONSCHRIJVEN M.O. Don Haag. Geslaagd: mei. G. E. i .1, Yiv m i: de heeren A. A- van Amerongen. Vreeland: J. A. van Bent- Ip-in. Delft; P. Brouwer, Haarlem-, W. Dulrens, Vreeland. MACHINISTEN-EXAMEN Den Haag. Geslaagd voor voorloo- 1.1ir diploma: F. Singels, Schiedam: Ph. !;oi.-t, Vl.-J.tr-1 in gen, H. J. J. Boshuijren, 1 -n il'iriL': Th. J v in Ries^n. Den Hani:: H. A. I'rent, Voorschoten; C. S!a!>bekoorn, Sehore. R.K. UNIVERSITEIT I>.» St. RiidboudsticJiting te Utrecht Dieft voor het komende studiejaar toe- L'o-taan als privaat docent in de psy- rjmlngie aan de R.K. universiteit te Nij- moL'eri: dr A. M. J. Chorus, psycholoog ïm het paedologische Instituut te Ni.i- RADIO-PROGRAMMA'S VERGIFTIGE PILLEN GESNOEPT JONGENS ERNSTIG ZIEK Twee Rotterdamsehe jongens, de 6- jarige L. N. en de 6-jarige D. N., on derscheidenlijk wonende in de Jonker Fransstraat en de Zwarte paarden straat zouden samen een vriendje a .in de Crooswijkschekade opzoeken. Per abuis belden zij aan het verkeer de huis. Het toeval wilde, dat even tevoren een apothekersbediende een doosje op de trap had gezet voor een eer bewoners, welk doosje pillen be vatte. welke zwaar giftig waren, jongens hebber, het doosje weggeno men en in de veronderstelling, dat het dropjes waren, hebben zij ieder 8 10 pillen opgegeten. Kort na het snoepen is het tweetal onpasselijk geworden en op de Linker Rotiekade verloren zij het bewust zijn. In ernstigen toestand zijn c kinderen naar het ziekenhuis Eudokia gebracht. De toestand van den oud sten jongen is zorgwekkend, die van cien jongste kan bevredigend worden genoemd. DE MOORD TE VELSEN ZATERDAG 30 AUGUSTUS HILVERSUM I. 415.3 M. 6.45 Gramofoonn^ziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonrnuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.X.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Granmfoonmuz. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.2.5 Gramo foonrnuziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 12.00 Zang met pianobegelei ding en gramofoonrnuziek. 12.40 Alma nak. 12.45 B.X.O Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 1.30 Gromofoonrauzi k. Voor hc-t g'.'zin. 2.20 Na gedane arbeid.... iluziek en vroolijkheid. 4.UU Bijbellezing (Voorbereid door dé Chr. Radio Stichting). 4.20 Het Oost-Ne der-. Iandscih Strijkkwartet en gramofoon rnuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, econo- ■iie- en beursberichten, 5,30 Orgel concert 6.00 Gramofoonrnuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.1" Amuse mentsorkest. 7.HO Actueel halfuurtje. Gevarieerd Zaterdagavondpm- mmu. 8.45 „Als Ik 't voor 't zeggen had", causerie. 9.00 Ernst van t Hoff met zijn 15 solisten. 9.30 Gramofoon rnuziek. 9.45 B.X.O.Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B.N.O.: Engelse he uitzen ding: Dutch News Reel. HILVERSUM 13, 301,5 M. 6.45—8.00 Zie Iiilv. I. 8.00 P.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Concertgebouw orkest (opn.). 8 55 Gramofoonrnuziek 9.25 Residentie-Orkest zangvereénigin-- Excelsior"' en solisten (opn.). 10.O Morgenwijding. 10.20 Cabar-tpro- gramma (opn). 11.00 WniusonK-jit:.-- orkest, zang^liste en het kleine Qm- roopmannenkoor (opn). 12.00 Gramo foonrnuziek. 12.15 Ensemble Bandi Balogh. 12.45 B.X.O.Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 Gramofoon- muzick. 1.40 Voor de jeugd- 2.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest. 2.4-5 Voor do plattelandsjeugd. 3.00 Utrechtsch BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS Het stoffelijk overschot van de beide slachtoffers van den moord te Ve'.Sen is door de justitie vrijgegeven. Dc teraardebestelling zal heden op de begraafplaats De Biezen te sant poort geschieden. KORTE BERICHTEN De Fransche minister van Lucht vaart, Bergeret, heeft zich naar Al giers begeven om besprekingen te houden met den nieuwen opperbevel hebber der Fransche luchtstrijdkrach ten in Noord-Afrika, generaal Men- digal. Krachtens een nieuwe verorde ning der Egyptische militaire instan ties kunnen Britsche troepen thans in allé Egyptische steden en dorpen zonder uitzondering worden gestation- neerd. Door Duitsche marine-artillerie is gisteren een Britsche Vickers-Wel- iington- machine aan de kust van het Kanaal omlaag geschoten. Naar verluidt, zijn te Ziirich (Zwitserland) verscheidene personen gearresteerd wegens verspreiding van communistisch propaganda-materiaal. President Vargas heeft in Rio de Janeiro een nieuw hoofdkwartier van -het Brazilaansche leger ingewijd De Japansche, Thailandsche en Fransche commissies, die belast zijn met de vaststelling der nieuwe gren zen tusschen Thailand en Indo-China, zullen haar werkzaamheden begin No vember aanvangen. Sb: lelijk Orkest. 4.00 Omroeporke-t en solist. 5.00 Cyclus „De Evangelisten en hun werk". 5.15 BX.O.: Nieu.vs-, e> nomisehe- en beursberichten. 5.30 Z r g, harp en hobo. 6.15 Pro Musica en gramofoonrnuziek. 6.45 Gr,iimnfoon- ruijziek 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Nieuws van tie platenmarkt. 7 40 Re portage, 8.00 Zang en piano. 9.00 Cau serie „In het herfstig bosch". 9.15 Gramofoonrnuziek. 9.45 B.X.O.: Nieuws berichten. lo.OO Dagsluiting (Vuorbe- r'id door de Chr. Radio Stichting). I11.O510.20 Causerie „Brandende kwesties (opn.).. KATVTTEEKEN1NG De Dorps herberg Gr. Het is niet om het één-of- ander, maar eerlijk is eerlijk: tot één van mijn aardigste ervaringen tijdens mijn zomersche avonturen, behoort het vertoeven in de dorps herberg. Zoo'n dorpsherberg is iets heel eigenaardigs; ze blijft haar eigen sfeer houden ook al „moderniseert" de, met zijn tijd méégaande waard haar ook tot antiek-rustiek a la t Goude Hoofd. Tenslotte is de dorps herberg toch het eenige boeren- en burgers-centrum. Ze ligt vlak tegen de markt aan en heeft haar in- en uitgang, (zonder tochtdeuren) van den stal naar de stoep en van de Dorpsstraat naar „De Waag". Hier verzamelt zich alles wat han delt: in koeien of in eieren; in var-, kens of in harken en eggen. En de notaris houdt er zijn verpachtingen. De dorpsherberg is vol van eigen vertrouwdheid. En de burger uit het dorp, die er in verzeild raakt, heeft aanstonds gemeenzaamheid met Kre- lis of met Jan van den bakker of met Gerrit, die zijn verfraai uitvoerig doet over wat hem van de week overko men is. Ik zit aan het houten tafeltje en mijn dorps- vertrouwde gastheer heeft direct aanspraak met zijn vertrouwe lingen. We hebben geen halfuurtje noodig om met elkaar op gang te ko men en Jan van den bakker ziet niet tegen een fideel rondje op, al is mijnheer dan 'n groot stadsmensch. Achter de toonbank staat de stoere Marie, die tapt, maar zich geen stuiver laat ontgaan als het op afrekenen aankomt. Ze kent Nelis en Karei als haar eigen broers en ze weet precies hoe ze met Nelis wèl ,en met Karei niet handelen moet. ze kent hun bestelling ook al prompt: het brandewijntje-mèt voor Nelis, en het biertje voor Karei. DEN VLUCHTENDEN VIJAND ACH TERNA. Gemotoriseerde eenheden rukken achter den teruggeworpen vijand aan. (Weltbild-Polygoon) Zoo leeft in de dorpsherberg het dorpsche met zijn nieuwtjes, met zijn booze tongen en met zijn onderlinge eenheid bij alle verschil. Zoo leeft er het dorp zélf, dat er in en uit gaat en dat binnen zijn vier muren met de reclameplaten van Hulstkamp en Bols, het geld laat cir- culeeren van kooper naar verkooper, van pachter en boer, van den bakker en den dokter Het is elders, de waard'' (wat een kostelijk écht Hollandsch woord is dat) die aan het tafeltje mêe-aan- zit en zijn praatje begint met den zomërschen vreemdeling, die zijn cafétje binnen stapt. O, dat voorzichtig tasten naar el kaar; dat zoeken naar contact, dat eindelijk zich wat williger toonen en dan, als het ijs heelemaal gebroken is, dan eindelijk dat mêe-vertrouwd praten over de dingen van het dorp. Op de tafel in het midden staat een kranterirek. De dorpsche krant wint het in belangstelling van alle kranten. De hond snuffelt aan ons en legt dan zijn mooien goedigen kop op de knie en in het achtervertrek tik ken de biljartballen tegen elkaar op. De twee dorpers die daar even „hun partij" doen De dorpsche fanfare repeteert in een neven-lokaal en de dorpsche jeugd heeft zich op het pleintje er voor geïnstalleerd, op dezen Dinsdag avond. De café-bel tinkt. De hond slaat aan. ,,'n-Avond", zegt de vreemde ling. ,,'n-Avond", zegt de waard. Het wordt géén gesprek. Dan is de waard alleen maar de waard, die het glaasje voor zijn bezoeker neerzet en aan het andere tafeltje zitten gaat, of hij zijn eigen klant is. 'De dorpsherberg. Naar haar oude traditie genaamd. De Liggende Os, of De Posthoorn, of de Rustende Jager of na haar mo derniseering: „De Heerd" hoe ook: de dorpsherberg bewaart het geheim van het dorp. En de vreemdeling, die in uwe poorten is, zal er zich naar dienen te voegen, wil hij van het dorp het hart leeren kennen.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2