WESTPHAALS NEDERPfJN KUNS VAM HEDE De Dochter Fabrikant AMERSFOORTSl 'HE COURANT ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1941 ii KÜ Wm K 'mr m i» L-i ,-iNQUAmr :xGAMO' iiba3i JAS SAAT/K>riÖtó 50 CX h -r IN PENSION KANTTEEKENING Gr. De vacantie „rustig" door brengen in een Geldersch pension heeft ook zijn bekoring. Het gaat er maar om, wie ge zelf zijt. Brengt de leeftijd en de persoonlijke geaardheid mede, dat ge u vergenoegd kunt ge voelen met de kalme bewoning van een eenvoudig gemeubelde kamer in een familie-pension, dat zijn gasten wat huiselijk comfort kan bieden, naast een ruimen tuin en een bosch- rijke omgeving, dan kunnen zoo een paar weken „in pension" een weldadige rust op den gejaagden stadsmensch uitoefe nen. Maarik heb daar nogal zoo het een en ander opgenoemd. De meeste van die pensions hebben wei nig van die aantrekkelijke hoedanig heden. De kamer met het rood pluche ameublement en het groote buffet, de rieten luie stoel en het wankele bijzettafeltje imponeeren ons niet erg. De slaapkamers zijn meestal nogal op het tijdelijke ingesteld en missen elk modern gemak van stroo- mend water enz.; de bediening mag gezellig en gemoedelijk zijn, aan den anderen kant staat toch zeker ook, dat u het 14 dagen voor lief beriohten. 1.00 Orgelspel en zang. 1.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 2.00 Cyclus: „Onze eigen taal". 2.15 Gra mofoonmuziek. 230 Rotterdamsch Phil- harmomsch orkest en solisten, het Rot terdamsch Pihilharmonisch koor en het Schiedamsah Mannenkoor „Orpheus'. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Studiodienst. 5.30 Sportberichten van het A.N.P. 5.35 Ensomble Baudi Balogb. 600 Declama tie. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.30 Rococo- octet. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gra mofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Om- eporkest en solisten- 9.00 Gramofoon- muziek. 9.15 Gramofoonmuziek met toe lichting. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 1 SEPTEMBER HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B-N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Morgenwijding- 8.25 Paascbbergkoor en orgelmuziek (e.o.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor do huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Ensemble Jonny Kroon. 11-15 Voor dracht. 11.45 Ensemble Jonny Kroon. 12.00 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 100 Viool, piano en gramofoonmu ziek. 2.00 Omroeporkest en soliste. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 D.N.O-: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Boyd Bachman en zijn orkest. 6.15 Reportage. 6.30 Ramblers. 7.00 Actueel halfuurtje- 7.30 Utrechtsoh Stedelijk Orebest en so list. 8.10 Zang met pianobegeleiding en amofoonmuziek. S.30 Utrechtsoh Ste delijk Orchest. 8.55 Gaat het regenen?, >erie. 9.10 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziok. 9-30 Gramofoon muziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B.N.O.: Engelsche uitzon ding: Things wort knowing about Hol land". HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45—8.00 Zie Hilv. I. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmu ziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.20 Pianovoordracht. 11.00 Voordracht. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.15 Ensemble Ban- di Balogh. 12.45 B.N.O-: Nieuws- en eoo- nomische beriohten. 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Rotterdamsch Philharmonisoh orkest en soliste (e.o.). 4.00 Orgelconcert en zang. 4.30 Gramo foonmuziek. 5.00 Voor jongens en meis jes (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, econo mische en beursberichten- 5.30 4-handi- ge pianovoordracht. 6.00 Cyclus: „Arm en rijk in ihet Nieuwe Testament". 6.15 Romancers en soliste. 7.00 Actueel half uurtje. 7.30 Pianospel. 7.45 Politiek weekpraatje. 8.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 8-25 Landman? lust. 9.00 Omroep orkest en solist. 9.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. zult nemen, maar thuis nooit zoo een dienstbode zoudt willen hebben. De maaltijden zijn in de afgepaste schaaltjes nogal burgerlijk van aan blik en het toetje varieert tusschen de griesmeel met bessensap en de taartpunt. Nou ja: dit is alles bij elkaar wel een beetje gechargeerd. Goed. Toch is er het type mee aangegeven en al zullen er zeker ook zeer'goede pen sions zijn, die, naarmate ze beter zijn ingericht, ook des te meer het ka rakter van een hotel aannemen en daarmede hun eigen oorspronkelijken stijl kwijt raken, we kennen de- sfeer van het doorsnee-pension te goea dan dat we erg- van het type zijn af geweken. Met dat al kan toch zoo een pen sion zijn bekoring hebben. De welda dige rust, die ik reeds noemde, is niet het eenig goede effect. Er is ook geen omhaal van veelkleeren en veel toiletzorg. ,.Het eenvoudige", tus schen aanhalingsteekens, is tevens het aantrekkelijke. Hier wordt en dat is de psychologische verklaring het drieweeksehe pensionleven mak kelijk op het dagelijksche doen en laten ingeschakeld. Let maar eens op hoe er in een pension „op de post" wordt gewacht. Dat is een typisch fa milie-pensionverschijnsel. Men pro beert er altijd een beetje den huise- lijken familiekring van te maken. Zoo zien we in een pension ook on middellijk de gasten op elkaar aan gewezen: de gesprekken, de aan- knoopingspunten en de totale over plaatsing van het dagelijksche buurtje naar het pensionbuurtje, zijn er. Nogmaals: voor menschen met die zeer eigen mentaliteit, menschen met die behoefte aan knusheid en aansluiting bij anderen, is zoo een pension een uitkomst. In een hotel voelen zij zich absoluut niet thuis. Daar zijn ze angstige vogels ln een veel te mooie kooi, en een optrekje huren is óf te duur öf te lastig, om dat dan ook zelf weer voor de huls houding moet worden gezorgd. En dat vooral is het eenige, wat men uit zijn dagelijksche doen en laten in een pension uit wil schakelen. „We willen nu een paar weken zelf bediend wor den", heet het dan. En toch voor de derde maal herhaal ik het en tooh heeft zoo'n pension ook zijn aantrekkelijkheid. Het bij-honk-blij- ven in een mooie omgeving. Het is eigenlijk een vreemd gedoe van som mige menschen, om te midden van een mooie omgeving er toch alle da-' gen op uit te trekken om verre tochten te fietsen of te wandelen. Ik kan me zoo best voorstellen, dat oudere menschen het nu juist van een pension zoo prettig vinden er te kunnen leven als op hun eigen bui tentje. De paar makkelijke stoelen in den tuin aan den rand van het bosch, het dagelijksche kleine wan delingetje langs de beek, het praatje met den tuinman van het landgoed aan den overkant en het afwachten van de bus uit de stad, in de stille hoop, dat er onverwachts kennissen komen. (Toch altijd nog weer dat verlangen naar het onverwachte, merkt u dat wel?) De kranten, en de pijp. In het dagelijksche leven is er geen tijd voor. Nu kan het zoo uitvoerig en zoo ge zellig. En de gasten wisselen elkaar de kranten uit. Het op tijd gebrachte kopje kofie, tegen 11 uur 's morgens... en het al nieuwsgierig uitzien naar wat voor warm schoteltje er aan de lunch zal zijn. Ziedaar die typische aantrekkelijkheden, die ik niet ver oordeel. omdat er menschen z:^n, die daar een heerlijke vacantie aan be leven. 3 BINNENLAND 4'f2 K.G. Aardappelen op Bon 34 Geldig tot en met 6 September TEKORT INGEHAALD secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Vis- scherij maakt het volgende bekend tn verband met de distributie van aardappelen: Gedurende het tijdvak van 3 Aug. tot en met 30 Augustus a.s. werden in totaal vijf bonnen, te weten de nummers „29 reserve" tot en met „33 reserve" van de ..Bonkaart Diver sen" aangewezen voor het k00pen van aardappelen. Op deze bonnen kon een totale hoeveelheid van 101 K.G. aardappelen worden gekocht. Aangezien het weekrantsoen 3 KG. bedraagt, d.i. dus in vier weken 12 KG., zijn de consumenten in boven genoemde periode van vier weken 11 KG. te kort gekomen. Teneinde dit tekort alsnog ter be schikking te stellen, zal gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 6 September a.s. de met „34 re serve" gemerkte bon van de „Bon kaart Diversen" recht geven op het koopen van 4». K.G. aardappelen, waarmede de hoeveelheden, welke in vorige weken te weinig beschikbaar werden gesteld, thans volledig zijn lngeloopen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze bon reeds he den geldig is. De vorige week kon er reeds op wor den gevesen, dal de tijdelijke moei lijkheden bij de aardappelenvoorzie ning tot het verleden behoorden. Bo venstaand bericht bevestigt dil wel zeer duidelijk. Het rantsoen van 3 K.G. aardappelen per week, dat als het ..normale'' rantsoen wordt be- schouwd. kan niet alleen weer worden verstrekt, doch hetgeen in Augustus te weinig beschikbaar werd gesteld. Is geheel ingehaald. Dit is zeer ver heugend, omdat in dezen tijd van be perkt broodrantsoen de aardappelen een nog belangrijker plaats innemen bij de voeding van ons volk. Dit komt wel duidelijk tot uiting, wanneer men het rantsoen van 3 K.G. per week ver gelijkt met het vroegere aardappelen- verbruik. Dit bedroeg niet meer dan 2 K.G. per week. De schaarschte van andere levensmiddelen heeft de over heid genoodzaakt, het rantsoen 50 p:t. hooger tc stellen dan het normale verbruik van vroeger. Dit is eigenlijk op zichzelf een voldoende verklaring voor de tijdelijk opgetreden moeilijk heden Ook vroeger bestonden deze moeilijkheden, doch toen spraken zij riet zco tot het. publick. In normale Jaren ging vóór 1 September het rooien en leveren van aardappelen door de telers ook nooit veel uit bo ven de daeeiijksche behoefte. Op de vrije markt kwam dit don in den prils tot uiting. Het gebeurde ook toen we! eens. dat de aardappel hand el tij delijk met groote moeilijkheden te kampen had. a's er door slecht weer maar weinig aardappelen eclcverd werden. Thans had mpn te doen met gefixeerde prijzen, en daarbij met een 50 pet. hooger verbruik en het is dus geen wonder, dat stagnatie optrad, toen de aardappelen niet meer uit voorraden konden worden geleverd, doch voor het verbruik moesten wor den gerooid. Hierbij komt nog. dat de weersomstandigheden dit jaar ernstig hebben tegengewerkt. De groei van alle soorten aardappelen was door het koude voorjaar en den buitenge woon drogen voorzomer 2 a 4 weken ten achter. Desondanks moesten de vroege aardappelen inch op den nor malen tijd worden gerooid, om in de behoefte te kunnen voorzien. Het ge- \o!e was uiteraard een a a r merkelijke vermindering van de opbr r.gst Het leed is nu echter weer geleden en overal zijn thans ruim voldoende aardappelen te krijgen. FEUILLETON VAN DEN ROMAN door EEKA. 10. Ik wil er niet meer over hooren. vervolgde hU luid en toornig. er is geen plaats op de fabrieken en er is ook geen werk voor jou daar, je bent •iet bekwaam. Nu sloeg Hcieen de oogen op en haar stem beefde niet meer toen zij zeidc: Uitstekend, vader, u zult er r.iet meer over hooren. ik weet nu hoe u er over denkt. Goeden nacht. Zij stond op er. verliet de kr.mer. maar nauwelijks had zij de deur achter zich gesloten, of de tranen sprongen in haar cocon. En toch houd ik van hem! co -ht zij bedroefd, nu nog vee', meer, omdat hij zoo flink is en omdat hij het zoo goed met mij meent. Maar ('.aorzeïten zal ik! Een kwartier later kwam mevrouw Baenders ti. u Waar is Heieen? was haar eerste vraag toen zij haar man al'een v .4 zitten Mynheer Baenders herhar.'.cic he- gesprek, dn' hij met Heieen had gehad en besloot Ned.-lndië en Japan HANDELSBESPREKINGEN WORDEN VOORTGEZET In de dagelijksche persconferentie te Tokio heeft Kishi, de woordvoer der van de Japansche regeermg, ver klaard. dat de handelsbesprekingen tusschen Japan en Ned.-lndië worden voortgezet. Kishi deelde mede, dat de Japansche vice-minister van Buiten- landsche Zaken, Amaoe, slechts en kele dagen geleden een ontmoeting heeft gehad met den Nederlandschen gezant te Tokio, generaal J. C. Pabst. Op de vraag van een der journalisten, of de besprekingen tot stilstand wa ren gekomen, antwoordde Kishi: Neen, zij worden voortgezet". Met betrekking tot de beweerde verkla ring van den heer H. J. van Mook, den directeur voor Economische Aan gelegenheden te Batavia, volgens welke Nederlandsch-Indië geen oor logsmateriaal aan Japan zou ver- koopen, zeide Kishi: „Ik geloof dat rim eigenlijke verklaring iets afwijkt van de lezing, die de pers er van ge- Leven heeft. De verklaring is niet zoo boud als de bladen gemeld heb ben". Slachtverbod voor Gevogelte OOK GELDIG VOOR HOUDERS VAN SLACHTVERGUNNING Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend: Bij persbericht van 19 December :94o werd een algemeene ontheffing verleend van het verbod tot het slachten en afleveren van gevogelte (art. 4 en 6 gevogelte-inventarisatle- besluit 1940). Nu het slachtseizoen voor pluimvee wederom op handen is. wordt het gewenscht geacht, de nieuw te vormen voorraden in de hand te hebben, waartoe de in be doeld persbericht verleende alge meene ontheffing door de Neder landsche Centrale voor Eieren en Pluimvee met ingang van heden wordt ingetrokken. Het in genoemd besluit omschre ven verbod tot het slachten en afle veren van gevogelte (kippen, een den, kalkoenen en ganzen), welk verbod derhalve thans weer volledig van kracht is, geldt ook voor dege nen, die in het bezit zijn van z.g. slachtvergunningen van genoemde centrale, tenzij betrokkenen van de centrale hieromtrent reeds nadere aanwijzingen hebben ontvangen. JOODSCHE LEERLINGEN EN LEERKRACHTEN WORDEN GESCHEIDEN VAN MET-JODEN De Secretaris-Generaal van het De partement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, brengt het volgende ter algemeene kennis: Krachtens de opdracht, gegeven door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandfiche gebied, zullen me ingang van 1 September 1941 leerlingen van onderwijsinstellingen, welke ook met uitzondering van de instellingen voor hooger onderwijs, welke overeenkomstig par. 4 der Ver ordening no. 189 1940 van den Rijks commissaris 1 Verordening betreffen de de aanmelding van joodsche on dernemingen) van joodschen bloede zijn of als zoodanig worden be schouwd. slechts onderwijs mogen ontvangen van leerkrachten, die eveneens van joodschen bloede zijn of als zoodanig worden beschouwd. Dit heeft tengevolge, dat met in gang van genoemden datum de hier- bedoelöe leerlingen niet langer in de onderwijsinstellingen mogen worden toegelaten, tenzij het onderwijsin stellingen betreft, welke alleen voor deze leerlingen zijn bestemd. Binnen den kortst mogelijken tijd zal worden overgegaan tot de inrich ting van de noodige scholen, bedoeld voor bovengenoemde leerlingen. met de woorden: Ik begrijp niet, da' jij het niet gemerkt hebt? Mevrouw Baenders haalde bij dit verwijt haar schouders op. Heieen moet met Evert trouwen en wei zoo gauw mogelijk, was haar eenige re pliek. Baenders zuchtte. Ja, dat zouden wij graag willen, het zou wellicht het beste zijn, maar wat is er aan te doen? Wij zullen haar dwingen, ant woordde mevrouw vastberaden. Haar man lachte schamper en dacht aan het harde, gesloten gezicht van zijn dochter. Dwingen? zei hü. zou wel eens willen weten hoe je dat zou willen aanlezgen. HOOFDSTUK V. Lize Groen stond voor een raadsel. De baas. zooals mijnheer Baenders al- gemeen door het personeel genoemd werd, was in een vreemde stemming. Teen hij des morgens op het kantoor was gekomen, had hij haar groet bui tengewoon vriendelijk beantwoord en hij was in die stemming gebleven, totdat hij door zijn huis werd opge beld. Na een kort gesprek, dat van zijn kant slechts met een toestem- 'brom was beantwoord, was z'n .stemming omgeslagen. Hij werd be paald onvriendelijk. En toen de nieuwe ingenieur, myn heer Luiten; op het kantoor kwam om met hem over enkele technische ver anderingen te praten, leek het alsof de baas hem wilde afsnauwen. Lize had echter duidelijk gezien met hoe ONDERWIJS SCHOONSCHRIJVEN M. O. Den Haag. Geslaagd. M. Ln- Den Haag; A. de Jong, Amsterdam; M. G. H. den Haan, Gorinchcm. MAC H1NISTEN-EX A MEN Den Haag- Geslaagd voor vo 1- loopig diploma, de heeren B J. lo Snayer, Kookanje; A. A. Brefldvi i. Jutphaas; B. B. van Leeuwen, Sl.e- drecht; G. Dekker, en N. J .van Ha- J- rer.ht, Den Haag. Vrijwilligers naar het Oosten DERDE CONTINGENT VERTROKKEN Gisteravond is het derde continge: Nederlandsche Vrijwilligers voor 0 Waffen S.S. en het Vrijwilligerslegioi 1 Nederland met den trein van 18.18 uur van het Staatsspoorstation in Di n Haag naar zijn bestemming in lv t Oosten vertrokken. Tevoren had e 1 afscheid plaats en werd een def'. gehouden, gelijk dit met de beide vorige contingenten het geval wa. Des morgens heeft de voorman van tie Nederlandsche S.S.de heer Felc- meyer, in het Wehrmachtshcim a- scheid genomen van de vrijwilligers van de Nederlandsche S.S.. die na: r de Waffen S.S. overgaan, waarbij h j de scheidenden toesprak. Des mid dags verzamelden de vrijwilligers zio-i in den Princesseschouwburg, waar de chef van het Vrijwilligerslegioen, luit- generaal b.d, H. A. S e y f f a r d t, een toespraak heeft gehouden. Daarna heeft de leider van de N.S.B., i Mussert, in den Dierentuin met een rede afscheid genomen van de vrijwilligers voor de Waffen S.S. en het legioen, die lid zijn van die be veel inspanning mijnheer Banders zich beheerschte en tenslotte was hut mijnheer Luiten, tot groote verbazi. g van Lize, gelukt den baas mee naar de drogerij te nemen. Lize nam den hoorn van het tele foontoestel en draaide haastig een nummer. Een stem vroeg iets. Is juffrouw Baenders thuis? riep Lize met gedempte stem in den hoorn. Juffrouw Baenders was niet thuis. Kan ik soms een boodschap over brengen, u spreekt met het kamer meisje van mevrouw Baenders? Neen. er was geen boodschap. Te leurgesteld legde Lize den hoorn neer en begon aan haar werk. Zij had ge hoopt Heleen te spreken, dan zou zij terloops gezegd hebben, dat zij mor gen vrij was. Straks kwam de baas terug en dan kreeg zij geen kans meer om op te bellen, want er waren van daag natuurlijk weer conferenties te stenografeeren, het zou een drukke dag worden. De deur ging open en mijnheer Baenders. vergezeld van mynheer Luiten, kwam het kantoor binnen C-oed, dat Heleen niet thuis was. dacht Lize opgelucht, anders zat ik nu met haar te praten. Zij zuchtte en poogde een glimlachje te verberg .1. Stel je voor, dacht zij. ik had imm s onmogelijk kunnen zeggen. o. da r komt uw vader binnen, ik moet op houden. want het is ons verboden particuliere gesprekken per telefoon te houden. Juffrouw Groen, neemt u even een paar brieven op? verzocht mijn heer Baenders. Lize nam haar steno- RADIO-PROGRAMMA'S ZONDAG 31 AUGUSTUS HILVERSUM I, 415,5 51. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten- 8.45 Gramo foonmuziek. 10.30 •Omroep-Symphonie- orkest en solisten (e.o.). 11.30 Meisjes- 1 koor „De Krekels". 12.00 Salonorkest. 12.45 B-X.O.Nieuws- en economische berichten. 1.00 Nederlandse!) Verbond voor Sibbekunde: Beantwoording van binnengekomen vragen. 1.15 Gramo- fuohniuzick. 1.30 Eerste XoderlamJsclie Uadio-Muziekfeeat voor Harmonie- en Fanfare-orkesten. (In de pauzes: De clamatie en gramofoonmuziek). 3.55 Vervolg Muziekfeest. 4.20 Gramofoon muziek. 4.3U Zang en piano- 5.25 Gra mofoonmuziek. 5.3<) Voor de jeugd. ö.h.» Gramofoonmuziek. 6.10 Sport van den dag. 0.3.' Kurt Hohenbcrger en zijn orkest ,eo), 700 Actueel halfuurtje. 7.31.) De Lichte Toots. 8.10 Radiotooneel. 8.40 Nieuw Iionganrsch Strijkkwartet. 9.311 Gramnfoiiumuziek. 9.45 B.X.O.: Nieuwsberichte». 10.0610.15 B.N.O.: Enge l.- be uitzending: An American sees Holland. HILVERSUM II. 301,5 M. 8.011 Grani'ifoonoiuziek- 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmu ziek. 9.1)0 Uitzending voorbereid door de ('lui.-;. Rndio-Stiohting. a. 9.00 Rondom liet orgel. b. 9.JJ0 Morgenwijding- 10.00 Zondagmorgen zondor zorgBö; 12.00 Gy- ei 11 -..Kent Gi.i Uw Bijbel?" (voorbe reid door do Christ. .Radio Stichting). 12.1.5 liet Nederlandsoh Kamerkoor. 12.4:5 B.N.O-: Nieuws- en economische weging. Om kwart over vijf marcheer den de vrijwilligers af van het Malie veld en bereikten om half zes het Buitenhof, waar zij, op weg naar het station, voor generaal Seyffardt en eenige hooge Duitsche officieren defi leerden onder de tonen van een Duitsch muziekcorps. blok en potlood. Ingenieur Luiten zat tegenover den baas en luisterde mee. Tijdens het dictaat keek mijnheer Baenders hem nu en dan vragend aan. dan knikte Luiten en spelde den naam van een of ander machine-on derdeel voor Lize. Hij had een prettige stem en een aardige manier van op treden. Lize vond hem sympathiek, zeer sympathiek zelfs. Trouwens, iedereen op de fabriek was met hem ingeno men. maar op Lize Groen had hij wel den meesten indruk gemaakt. Zij meende, dat met de komst van inge nieur Luiten het wondere geluk in haar leven was gekomen, waarvan, zij altijd droomde. De morgen ging in drukke werk zaamheden voorbij. Lize had geen ooenblik tijd of gelegenheid meer om riet huis van mijnheer Baenders op te bellen. Eindelijk, om vijf uur gilde de fa- brieksfluit, het werk was afgeloopen! Talloóze voetstappen gingen over de binnenplaats, fietsen werden uit rek ken gehaald, de portier opende het groote hek en bleef onder de controle klok staan. Hij stond daar iedcren dag, keek naar den stroom menschen en verheugde zich. In het privékantoor trok Lize haar mantel aan. poederde haar neusje n zette haar hoed op en hiermee ging ij haar eigen privé-leven weer bin nen. Mijnheer Baenders zat nog achter zijn schrijftafel, maar in het groote fcferkenkantoor was niemand meer te zien. Daar stonden de schrijfmachines in het gelid onder hun hoezen en de stoelen waren netjes naast elkaar on der de tafels geschoven. Lize haastte zich. Zij hoopte, dat zij beneden in de gang bij de drogerij, mijnheer Luiten nog zou zien. Maar beneden was iedereen al weg en de deur van het ingenieurskantoor was gesloten. In de drogerij hingen de schorten der meis jes aan de haken en de ramen ston den open. Er was niemand te zien. Met een kleur van schaamte om haar stil verlangen, liep Lize de bin nenplaats over. De auto van mijnheer Baenders stond voor den directie ingang. Dag juffrouw Groen, die dag zit er al weer op, niet? De portier glim lachte. Lize bleef staan. Is mijnheer Lui ten al weg? Niet gezien, zei de portier. Lize zweeg. Zij dacht; Jansen kon zich vergissen, misschien liep hij nog buiten in de straat. Goeden mid dag. zei zij en knikte Jansen toe. Zij stak de straat over naar de tramhalte en op dat oogenblik zag zij de cabrio let van Heleen Baenders. De wagen stond enkele meters verderop, zoodat de portier hem niet kon zien. Heleen Baenders keek over het por tier en wenkte Lize. Voor het oogenblik vergat Lize in genieur Luiten, zij liep den korten afstand naar den wagen hard. Vlug, juffrouw Groen, stap in, ik breng u thuis, zei Heleen gejaaed en hield het portier aan den straatkant open. Toen Lize ingestapt was. trok zij het portier met een slag dicht en startte. Zij sloeg linksom en reed eet. poosje zwijgend voort. Verwonderd zat Lize naast haar, zij begreep er niets van. Wat beteekende deze houding van Heleen? Zou zij samengaan met de stemming van den baas? Misschien had hij opgemerkt, dat Heleen Lize had uitgenoodigd? Zou hij daar boos over zijn? Stil keek zij naar Heleen's gezicht. Om den mond lag een trek. dien Lize heel goed kende. Mijnheer Baenders zag e- zoo uit als hij boos was of zijn wil door zette. Opeens begon Heleen te praten. U bent verwonderd, juffrouw Groen, dat kan ik begrijpen, maar cp net oogenblik kan ik u niet zeggen waar om ik zoo doe, misschien vertel ik u dit later wel eens. Ik wilde u iets vra gen. Zij wachtte even voor een stop sein en toen het licht versprong en zij den wagen weer op gang had ge bracht, vroeg zij: Wat moet men kenneni en kunnen om een betrekking op een kantoor te krijgen? Ik bedoel, zulk een betrekking als u hebt? Lize Groen was verbluft. Op alles had zy gerekend, maar nooit, op een dergelijke vraag! Wat wilde deze He leen Baenders? Een betrekking? Waarom? En wat had zij, Lize Groen, daarmee te maken, waarom vroeg zij dit niet aan haar vader, mijnheer Baenders, den eigenaar van de fabrie ken? Ik weet niet goed, wat ik daar op moet antwoorden, zei zij aarzelend. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2