AMEKFMOTSCHE COURANT Duitschland wint voor Europa op alle fronten DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Finnen hebben Grens van 1940 bereikt Duilscllaiiil strijdt voor Europa ABONNEMENTSPRIJS bü vooruitbetaling I Per week 0.16 Per 3 maanden ƒ2.05 Per post per kwartaal 2.25 Lo3se nummers ƒ0.06 Administratie Telefoon 289. Na 6 uur 6595. Giro 86362 Red.: Tel. 6731. Na 6 uur 6137. ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Loase regelprlj» 0.36 Eolno advert. („Doelpunten") Hoogstens 30 woorden ƒ0 55 Elk woord neer ƒ0.05 4 Achtereenvolgende plaatsingen ▼oor de dubbele prijs. MAANDAG 1 SEPTEMBER 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. Sovjets werden gedwongen Wiborg prijs te geven BOLSJEWISTEN LIJDEN AAN HET FINSCHE FRONT ZWARE VERLIEZEN Afgeslagen Sovet-aanvallen Mislukte pogingen Dnjepr- oever te heïoveren Sovjetstrijdkrachten hebben op 29 Augustus hun pogingen om den Wes telijken oever van den Dnjepr te her overen, ondanks de bloedige verliezen, voortgezet. Ook deze nieuwe poging stortte in het. samengebundelde vuur van de Duitsche troepen ineen, voor dat de Sovjet-stoottroepen den oever konden naderen. Bij den aanval, wel ken de Sovjets op 28 Augustus ten Zuiden van Kiev op den Westelijken oever ondernamen en die door de Duitsche troepen met succes werd af geslagen, lieten zij 250 dooden en meer dan 100 gevangenen achter. De bloe dige verliezen van de bolsjewisten stijgen nog door de niet op te geven massa's Sovjetsoldaten, die bij het tot zinken brengen van transportschepen en veerbooten in den Dnjepr zijn ver dronken of door het vuur van de Duitsche artillerie op den Oostelij ken oever zijn gevallen, zoo meldt het D.N.B. In het gebied van Odessa heb ben Roemeensche vliegers succesvol ingegrepen in de luchtgevechten. Zij schoten in korten tijd 10 Sovjet-vlieg tuigen neer. waarbij zij zelf slechts één vliegtuig verloren. DUITSOHE AANVALLEN OP SPOORLIJNEN De Duitsche luchtmacht heeft her nieuwde aanvallen gedaan op de spoorwegen en veldversterkingen ten Oosten van den Dnjepr. Door hevige bombardementen, werden verscheide ne goederentreinen tot ontsporing ge bracht. Ten Oosten van den Dnjepr werden hevige ontploffingen en tal van branden in veldversterkingen en andere militaire doelen waargenomen. De spoorweg KcnotopbranskKoersk Orel werd op vele punten vernield. Verscheidene spoorwegdoelen werden door bommen zwaar beschadigd. De Strijd om Reval Naar het- D.N.B. van militaire zijde verneemt, hebben de Duitsche troe pen met de inneming van de Estland- sche hoofdstad Reval opnierw een be langrijke phase van den ooriog in het Oosten afgesloten. Reeds op 24 Augus tus meldde het bericht van het op perbevel der weermacht, dat de in het Estlandsche gebied strijdende Duit sche troepen tot een concenti'ischen aanval op Reval warsn overgegaan. De stad Reval zelf was door de bolsje wisten wegens haar groote beteekenis als steunpunt voor de Oostzeevloot der Sovjets door zwaar versterkte ka zematlinies en veldstellingen in ge reedheid gebracht. Teneinde den Duït- schen aanval af te slaan, gooiden de Sovjets al hun pantserwagens, waar over zij beschikten, zonder eenige te rughouding in den strijd. In een dikwijls bloedige worsteling en in gevechten van man tegen man. doorbraken de Duitsche troepen de linies der Sovjets en vernietigden de pantserwagens. Van zee uit mengden eenheden van de Sovjet-marine met hun artillerie zich in den strijd te land. De bij deze gevechten zwaar be schadigde zware kruiser Kirov, ver scheidene torpedojagers en torpedo booten, een kanonneerboot en ver schillende gewapende koopvaardij schepen vuurden ononderbroken op het aanvalsgebied der Duitsche troe pen. In den loop van 27 Augustus be stormden Duitsche infanteristen de hoogte 48, ton Westen van Kobe, wel ke de haven van Reval beheerschte en stelden zich zoodoende in het bezit van een punt, dat voor het verloop van den strijd om Reval van beslissende beteekenis was. Andere eenheden Duitsche infanterie drongen op 27 Augustus reeds tot aan het park aan den Noord-Oostrand van Reval door. Op 29 Augustus des voormiddags was de laatste Sovjet-tegenstand gebrokpn. Stad en haven van Reval waren de finitief door de Duitsche troepen in genomen. Op dit oogenblik kon de bij Reval in den strijd geworpen aanvals groep het trotsche succes melden, dat de strijd om de Estlandsche hoofdstad en het belangrijke Sovjet-steunpunt zegevierend beëindigd was. Verschillende van de voor Reval liggende eilanden zijn. naar het D.N.B. verneemt, door de Duitsche troepen genomen. Na de inneming van Reval en Baltisch-Port zijn de Duitsche troepen overgegaan tot de zuivering van de omgeving van ver strooide Sovjet-troepen-onderdeelen. Vrijdag in den loop van den dag wer den de zuiveringsacties op het s hier- eiland ten Noord-Oosten van Reval voltooid. Het snelle oprukken van de Duit sche troepen heeft het voornemen van de Sovjets verijdeld, aldus het D.N.B., Reval in puin te leggen. Op verschil lende plaatsen hebben de bolsjewisten weliswaar eenige fabrieken en gebou wen opgeblazen, maar de meeste ge reed gelegde ladingen ontplofbare stoffen onder de fra viste en belang rijkste bouwwerken en huizen der stad werden door Duitsche soldaten er* Revalsche burgers tijdig verwij derd. Op den avond van den intocht der Duitsche troepen in Reval. trok de bevolking door de straten der stad. omringde de parkeerende auto's der Duitsche weermacht en juichte de Duitsche soldaten toe. Bij de gevechten aan de rivier de Loega zijn tal van bolsjewistische sol daten gevangen genomen. Het bleek, dat het 15- en 16-jarige knapen waren uit Petersburg en omgeving, die voor enkele maanden door de bolsjewisten in een uniform gestoken waren. De militaire opleiding van deze knapen was gebrekkig. Zij waren blij in ge vangenschap geraakt te zijn en zei den. dat het hun onder dienst niets bevallen was. De Opmarsch in het Noorden De laatste dagen hebben de bol sjewisten getracht den opmarsch der Duitsche troepen in den Noordelijken sector door het aanleggen van mijn- versperringen tot staan te brengen. De mijnen werden overal door Duit sche pioniers opgeruimd, zoodat de Duitsche opmarsch kon worden voort gezet. In den sector van een enkel Duitsch legercorps werden op 29 Au gustus meer dan 1100 mijnen door de pioniers gevonden en onschadelijk ge maakt. BELANGRIJKE BRUG BEZET 6 Schepen gezonken Bij de gevechten in den Noordelijken sector heeft een Duitsche stoottroep door een moedigen aanval een be langrijke brug genomen. Drie stukken luchtafweergeschut der Sovjets, die bij de brug in stelling waren gebracht, vielen na korten strijd onbeschadigd in Duitsche handen. Bij de verdere ge vechten werden 3 Sovjetkanonneer- booten, 1 motortorpedoboot, benevens 1 groot en 1 kiein Sovjet-stoomschip door een Duitsche afweerbatterij ver nietigd. Een andere kanonneerboot werd zwaar beschadigd. MISLUKTE SOVJET-PANTSERAANVALLEN In den centralen sector hebben de bolsjewisten getracht met steun van pantserwagens de stellingen van een Duitsche infanteriedivisie aan te vallen. De Duitsche infanterie sloeg den aanval af en ging onmiddellijk tot den tegenaanval over. Bij deze gevechten werden 30 sovj? -rn erwa- gens vernield. De bolsjewistische in fanterie leed zware verliezen. Op een andere plaats in denzelfden sector werden na hevigen strijd 2170 bolsje wisten gevangen genomen. Verder werden stukken geschut en groote hoeveelheden infanteriewapens buit gemaakt. DE ROEMEENSCHE LUCHTMACHT Naar uit het Roemeensche legerbe- rieht blijkt, heeft het Roemeensche luchtwapen Vrijdag meer dan 30 Sov jet-vliegtuigen neergeschoten. De Roemeensche luchtmacht verloor zelf slechts 2 vliegtuigen. DE AMERIKAANSCHE LICENTIES Het departement van Buitcnland- sche Zaken der Ver. Staten heeft be paald, dat onbeperkt licenties worden verstrekt voor het transito tusschen de landen van het Westelijk halfrond en de Sovjet-Unie alsmede tusschen havens van het Britsche rijk en de Sovjet-Unie. Finnen veroverden Wiborg Actie op Karelische landengte wordt met succes voortgezet Zaterdagochtend zijn de Finsche troepen de stad Wiborg (Viipuri) bin nengetrokken. Tevens werd de aan val in den vorm van een diepen wig met bijzonder succes op het centrale deel van de Karelische landengte voortgezet. De vroegere Grens bereikt De Finnen hebben na vaak hevige gevechten het grensgebied heroverd, dat zij volgens het vredesverdrag van Mcskcu in 1940 moesten afslaan. Ten Noord-Ocsten van het Ladogameer hebben de Finsche troepen op alle plaatsen de vroegere grens tusschen Finland en de Sovjet-Unie bereikt. Op een deel van het front hebben zij die grens reeds overschreden. Het Weermachtbericht Hoofdkwartier van den Führer, 30 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een extra- bericht is bekend gemaakt, heb ben de Duitsche marine en het luchtwapen den zeestrijdkrach- tcn en de transportvloot der sovjets in de Finsche Golf zeer zware verliezen toegebracht. Bij pogingen om uit Reval uit te breken en andere havens te be reiken, zijn door mijn-opera ties van de marine 2 torpedo jagers, 9 mijnenvegers en 3 pa trouille-vaartuigen der sovjet marine gezonken. Twee andere torpedojagers en 'n mijnenveger werden door mijnen zwaar be schadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in hardnekkige aanvallen een kruisers der sovjets, alsmede 2 torpedojagers tot zinken ge bracht en door bomtreffers 3 andere torpedojagers, alsmede een hulpkruiser beschadigd. De transportschepen, die de vijand voor het verveer van troepen en oorlogsmateriaal uit Reval had willen gebruiken, zijn onder het escorte van oorlogsschepen mid den in de Duitsche mijnver- sperringen geraakt. Tot dusver zijn 21 transportschepen met tezamen 48.200 ton gezonken, 8 transportschepen werden door mijntreffers zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen vernietig den 22 koopvaardijschepen, voornamelijk troepentransport schepen, met tezamen 74.000 ton en troffen 39 schepen zoo hevig, dat ook van deze vaar tuigen een groot deel als ver loren beschouwd moet worden. In de wateren om Engeland heeft het luchtwapen overdag voltreffers geplaatst op een tankschip ten Zuiden van Ier land en een groot koopvaardij schip bij de Faroer-eilanden be schadigd. In den afgeloopen nacht kreeg een vrachtschip ten Oosten van Tyncmouth een vol treffer van zwaar kaliber. Ge vechtsvliegtuigen bombardeer den militaire inrichtingen aan de Britsche Oostkust en vielen verschillende Engelsche vlieg velden met succes aan. Aan de kust van het Kanaal verloor het Britsche luchtwapen gisteren 17 vliegtuigen, waarvan 13 in luchtgevechten, 2 door luchtdoel-artillerie en 2 door mijnenvegers en marine-artil lerie. Britsche vliegtuigen deden vannacht, met geringe uitwer king aanvallen op het gebied van Rijn en Main. Luchtdoelge schut haalde drie vijandelijke bommenwerpers omlaag. Hoofdkwartier van den Führer, 31 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Zooals reeds in een speciaal bericht is medegedeeld, hebben Finsche troepen na hevige ge vechten de sovjet-strijdkrach ten in het gebied van Viipuri (Wiborg) vernietigend versla gen en op 30 Augustus de stad zelf heroverd. Tegelijkertijd rukten Finsche afdeelingen in 't centrum der Karelische land engten met groote terreinwinst in de richting van St. Peters burg op. Aan de Engelsche Oostkust hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht verschil lende havenwerken gebombar deerd. Andere aanvallen waren gericht op vliegvelden in Mid- den-F,nge!and. Schepen der ma rine hebben aan de Nederland- sche kust r.cht Britsche vlieg tuigen neergeschoten, jagers aan de Noorsche kust drie. Eenige Britsche bommenwer pers drongen in den afgeloopen nacht in het Noord-Westen van Duitschland door. Luchtafweer geschut heeft een der vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. TELEGRAM VAN HITLER AAN MANNERHEIM Hoofdkwartier van den Führer, 30 Aug. (D.N.B.). De Führer en opperste bevelhebber der Weermacht heeft als gevolg van de verovering van Viipuri acn den opperbevelhebber der Fin sche weermacht, veldmaarschalk Mannerheim, het volgende telegram gezonden De su-ijd, welken Finland voor zijn bevrijding voert, heeft thans met de inneming van Viipuri een bekroning gevonden. Tezamen met mij neemt het Duitsche volk, in het bijzonder de Duitsche weermacht, in volle bewon dering voor de dapperheid van uw soldaten, deel aan de trotsche vreugde van het Finsche volk. Als uiterlijk teeken van de verbondenheid van de Duitsche en Finsch" weermacht in den gemeenschappelijken lotsstrjjd en Meisje vermoord lil de Bosschen van OisterwijL In de uitgestrekte bosschen van Oisterwijk is een moord gepleegd op een 13-jarig meisje uit Rotterdam, dat gelogeerd was op een der boerde rij er van Bals voort onder de gemeen te Haaren. Do ouders kwamen het meisje juist halen, om haar mee terug naar Rot terdam te nemen. Het kind reed vooruit in de richting van de boer derij, zoodat de ouders haar uit het gezicht verloren. Een uur later was het meisje nog niet thuis gekomen. Men ging zoeken en vond haar leven loos aan den rand van een dennen- bosrh. Zij bleek door wurging om het leven te zijn gebracht. Haar rij \vU was verdwenen. V/el vond men bij* liet slachtoffer een heerenrijwiel en men maakt hieruit op, dat de da der onraad heeft bespeurd en er met de fiets van het meisje van door is gegaan. Deze fiets werd Zaterdag ochtend in het bosch teruggevonden Het Bossche parket heeft zich ter plaatse op de hoogte gesteld, EEN VERDACHTE GEARRESTEERD De Oisterwijksche politie is er in samenwerking met de Tilburgsche re cherche in geslaagd zooveel bezwa rende gegevens te verzamelen, dat zij kon overgaan tot voorloopige in hech tenisneming van zekeren van B. uit Tilburg. Verdachte blijft echter hard nekkig ontkennen, doch de fiets, welke op de plaats van den moord gevonden werd, is als de zijne herkend. Ook zoekt de Tilburgsche politie verband tusschen dezen moord en de verdwijning van het 10-jarige Til burgsche meisje Ria Pagie, dat reeds veertien dagen wordt vermist. als waardeering voor uwe dapperheid en de dapperheid van uwe troepen, verleen ik u namens het Duitsche volk het Ridderkruis van het IJzeren Kruis met de gespen van het IJzeren Kruis le en 2e kiasse van 1914. TELEGRAM AAN RYTI De Führer heeft ook aan den presi dent van de Finsche republiek, Risto Ryti, een telegram gezonden: „Bij de inneming van de stad Viipuri door ae Finsche troepen doe ik uwe Excellen tie de hartelijke gelukwenschcn van mij en het geheele Duitsche volk toekomen. Dit groote succes is een belangrijke mijlpaal op den weg naar een algeheele bevrijding van Finland van den vijand en naar de definitieve overwinning op het bolsjewisme, dat de volken vernietigt". GEVECHTEN TEN OOSTEN VAN SALLA De gevechten in de boschachtige- en moerassige gebieden in de streek ten Oosten van Salla waren voor de bolsjewisten in de afgeloopen dagen uiterst noodlottig. In deze gevechten werd de onderofficiersschool van de 88ste Sovjet-divisie totaal vernield. Op een andere plaats aan het front werden ln een, wat de oppervlakte betreft, klein gebied meer dan 650 gesneuvelde Sovjet-soldaten geteld. Vcor zoover te overzien valt. werden in de gevechten van de afgelcopen dagen aan het Finsche front 48 Sov jet-mitrailleurs, 9 granaatwerpers, meer dan 800 geweren, verscheidene stukken pantserafweergeschut, meer dan 200 voertuigen van iedere soort en 100 paarden buitgemaakt. Deze cijfers en de verliescijfers van de bolsjewis ten zijn nog niet definitief, daar het onoverzichtelijke, moerassige en boschachtige terrein een nauwkeurige telling zeer bemoeilijkt. NOG STRIJD IN IRAN Britsche en Sovjet-opmarsch voortgezet SOVJET-VLIEGTUIGEN BESCHOTEN In Iraansche regeeringskringen wor den alle geruchten weersproken, als zou de heerscher des lands de hoofd stad hebben verlaten. De Sjah bevindt zich nog steeds in zijn zomer-residen- tie. Saadabad bij Teheran. De militaire gouverneur van de hoofdstad, generaal Amir Ahmadi, is volgens het Iraansche pers-agentschap belast met de uitvoering der wetten vcor den oorlogstoestand. De regee ring heeft maatregelen getroffen om óe voedselvoorziening der bevolking te waarborgen. Welingelichte kringen beweren, dat bolsjewistische troepen tc Kasvin staan, omstreeks 160 K.M. ten Noord-Westen van Teheran. Ondanks het staken der vijande lijkheden van Iraansche zijde, wordt de Sovjet-opmarsch naar de hoofdstad voortgezet. Te Tehe ran zijn daarop troepen mobiel gemaakt. Zaterdagavond hebben Sovjet-vliegtuigen pamfletten uit geworpen boven Teheran. Zij wer den door het afweergeschut hevig beschoten. Volgens den Brit- schen berichtendienst hebben Sovjet-troepen de Iraansche ste den Resjd, Sjaroed en Zandjan bezet. Reuter meldt uit Bagdad, dat het bevel tot het staken van het vuren „geen invloed heeft gehad" op den opmarsch der Britsche colonnes in Iran. Waarschijnlijk zal de opmarsch tot de voorgenomen doelen worden voortgezet. Als een der aan de Iraan sche regeering gestelde voorwaarden, wordt de doorvoer van oorlogsmate riaal en andere leveranties via Iran naar de Sovjet-Unie genoemd. SOVJETS BLEVEN AANVALLEN Naar de Associated Press uit Tehe ran meldt, heeft de Anglo Iranian Oil Co. medegedeeld, dat Sovjetvliegtui gen nog 24 uur na het staken van den Iraansehen tegenstand petroleum opslagplaatsen bij Kasvin hebben aangevallen, waardoor duizenden gal lons benzine vernietigd werden. De directeuren der maatschappij noemen dezen aanval een „reusachtige dom heid". Associated Press meldt verder, dat de Sovjets na den wapenstilstand nog bommen hebben geworpen op de steden Siaroed en Hoshar, hetgeen groote verontwaardiging heeft gewekt. Onze Voedselvoor ziening Men hechte geen geloof aan geruchten STEUN AAN DE ORGANISATIE 9 Den laatsten tijd is het goedge- loovige publiek meermalen in. beroe ring gekomen door geruchten, als zou het met onze aar::: ;>pelvoorzie ning niet heelemaal pluis zijn. Deze geruchten vonden des to meer ge loof, doordat het aardappelen-rant soen eenigen tijd moest worden be perkt. Het nuchtere Nedcriandsche publick deed ditmaal aan y n nuch terheid evenwel tekort, want anders had het moeten begrijpen, dat deze tijdelijke beperking uitsluitend een gevolg was van de minder gunstige weersomstandigheden en dat alles, wat daarover anders werd beweerd, tot het rijk der fabelen behoorde. Door aan alle praatjes, die men belieft rond te strooien, geloof te hechten, benadeelt men bovendien de organisatie van onze voedselvoor ziening, die zich tot het uiterste in spant om voor ons volk in deze be narde tijden te doen. wat zij slechts doen kan. De directeur-generaal van de Voedselvoorziening, de heer Lou- wes, heeft eens gezegd: tusschen ons en den honger staat alleen de orga nisatie van de voedselvoorziening en wie deze organisatie torpedeert of saboteert, saboteert en torpedeert de meest vitale belangen van het Ne- derlandsche volk. De verspreiders van de meest fan tastische geruchten mogen deze woorden ter harte nemen en het pu bliek doet goed. in het belang van ons aller., aan deze geruchten verder geen geloof te hechten. Want slechts door een algemeen vertrouwen kan de voedselvoorziening haar moeilijke taak volbrengen. Gelukkig zijn de kwaadsprekers door de feiten achterhaald. Er wor den nu weer ruim voldoende aard appelen ter beschikking gesteld. Doch het euvel is blijkbaar niet ge makkelijk uit te roeien, want than3 hebben de saboteurs zich weer op een ander product geworpen, namelijk de groenten. Ook hier werd do oorzaak gezocht, waar zij niet te vinden was. Inderdaad ging het niet erg vlot met de groenten er zijn enkele dagen geweest, waarop de groenten in üe winkels schaarsch waren. Men ver- gete echter niet. dat ook hier da weersomstandigheden moeilijkheden hebben veroorzaakt. Voor het overige kan worden vastgesteld, dat de op dit terrein vastgestelde prijzen aan den groentehandel voldoende winst bie den en dat er dus voor de hande laars geen enkele reden was, om zooals'het geval is geweest groote hoeveelheden groenten buiten de veilingen om te koopen. afgezien nog van het feit, dat dit verboden is. Voor een teler zijn grondprijzen vastgesteld, die zeer behoorlijk zijn en aan eiken kweeker een goed in komen verzekeren. Men oordcele zelf: De telerprijzen zijn de veilingprij- zen. Op deze nrijzen mag de grossier behalve de kosten van vracht, em ballage enz. 12 pet. grossierswinst nemen. Daarop mag de détaillist zij nerzijds dan weer 32 pet. winst ne men (32 pet, van 112 pet.). Samen verdient de handel dus aan de groen te bijna 60 pet. Dat is alleszins be hoorlijk. Natuurlijk moet men hierbij in aanmerking nemen, dat de groen tehandel steeds risico's heeft door bederf. Daarmee is echter rekening gehouden. Indien het publiek nu medewerkt, door geen belachelijk hooge prijken vcor groente uit te geven, gedreven door een volkomen ongemotiveerde angstpsychose, dan zal de toestand ook hier zeer spoedig verbeteren en zal het niet meer kunnen voorkomen, dat de telers en soms ook de gros siers en détaillisten groenten aan de veilingen gaan onttrekken om op on geoorloofde wijze, ten koste van r.et publiek, een onredelijke winst te ma ken. Men helpe onze voedselvoorzie ning, door zich strikt aan de voor schriften te houden. Het publiek helpt daarmee tenslotte ook het besf zich zelf. De ontmoeting van den Führer en den Duce. Van links naar rechts tij dens de bespreking: Cavallero, de Duce, generaal-weldmaarschalk Keitel, de Führer en Jodl. (Teiefoto Hoffmann-Stapf).

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1