Electriciteits- raritsoeneering Het schaakspel vierde hoogtij De Finsche kustverdediging AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 1 SEPTEMBER 1941 3 CONTROLEER DOORLOOPEND UW VERBRUIK. In de vorige van officieele zyde ver strekte artikelen werd uiteengezet, hoe de electriciteitsrantsoenen worden be paald en welke strafmaatregelen wor den toegepast, wanneer men het rant soen overschrijdt. Dit artikel handelt over het aflezen van den electriciteits- meter en over de controle, die men zelf op het verbruik dient uit te oefenen. De aflezing van den meter. In dag-, nieuws- en weekbladen is het aflezen van den meter aan de hand van afbeeldingen duidelijk uiteengezet. Indien men deze uiteenzettingen aan dachtig heeft doorgelezen zal men tot de slotsom zijn gekomen, dat het afle zen eenvoudig is. Wij willen er daarom hier slechts op wijzen, dat indien men een meter met twee telwerken heeft, zooals de nachtstroomafnemers en de dubbel-tariefklanten, dat men dan eerst het verbruik volgens elk telwerk af zonderlijk dient te bepalen; het totale verbruik verkrijgt men door de beide verkregen verbruikshoeveel heden bij elkaar op te tellen. Weliswaar wordt door vele electri- citeitsmaatschappijen het normale ver bruik voor ieder telwerk afzonderlijk opgegeven; bij het controleeren, of het rantsoen al of niet is overschreden, wordt echter slechts rekening gehou den met het totale verbruik. Maak voor uzelf een ver- bruiksprogramma. In een vorig artikel zeiden wjj reeds, dat men er verstandig aandoet door loopend op zyn verbruik toe te zien. Dit kan men doen door op gezette tij den b.v. eens per dag of éénmaal per twee of drie dagen zijn meter af te le zen en het verbruik vanaf het begin van de periode vast te stellen. Al naar gelang het verbruik meer of minder is dan het evenredig deel van het rant soen, dient men dan meer of minder zuinig te zijn. Het eenvoudigste is nog indien men bij den aanvang van een periode voor zichzelf een verhruiksprogram- m a vaststelt. Wat hiermede wordt be doeld kan het beste door een voorbeeld worden aangegeven. Voorbeeld. Uw normaal verbruik voor twee maanden !s b.v 58 K.W.H. Hieruit volgt, dat uw rantsoen voor twee maanden is x 61 K.WH. 43.5 K.W.H. voor drie dagen is .„X43.5 KWH. iets meer dan 2 1 KWH. Stel, dat uw meter op den eer sten dag van de periode, b.v. X September aanwyst 3861 5. Dan kunt u uw verbruiks- programma als volgt samenstellen: 1 September 3861.5 1 October 3802,5 4 3863.6 4 3884.6 7 3865.7 7 3886,7 10 3867.8 10 3888.8 13 3868.0 13 3880.» 16 3872,0 16 3893,0 19 3874.1 19 3895.1 22 3876.2 22 u 3897.2 25 3878,3 25 3899,3 28 3880.4 28 3901.4 31 3903,5 Zooals u ziet wordt volgens dit ver- bruiksprogramma dan van 1 Septem ber tot 31 October verbruikt 3903,5 3861.5 42 K.W.H.; u mocht in deze maanden echter 43,5 K.W.H. afnemen, zoodat u nog 1,5 K.W.H. „te goed" heeft. Dat mag ook wel. want de pe riode omvat 61 dagen in plaats van 60 dagen! U hebt dus alleen maar om de drie dagen na te gaan, of uw meter vóór of achter is bij het „programma". Is hij vóór dan is 't weer oppassen en net zoo lang bezuinigen, tot hij gelijk staat of achter komt. Indien u een meter heeft met twee telwerken, doet u het beste voor elk telwerk een verbruiksprogramma vast te stellen. Bij het telkens om de drie dagen aflezen kunt u er dan rekening mede houden, dat het eene telwerk evenveel op het programma vooruit mag zijn als het andere bjj het pro gramma achter is. Het komt immers aan op het tot aal veroruik, zoo als dit door beide meters wordt aan gewezen. Op welke wijze u kunt bezuinigen, daarover zullen wij het een volgenden keer hebben. DE GEWONDE EN ZIEKE SOLDAAT Het Comité voor den gewonden en zieken soldaat meldt: Dinsdag werd in het Militair Hospi taal een geslaagde uitvoering gegeven door het Mannenkoor „Caecilia", waar bij medewerking verleende de opera zangeres Marisa Mari en de voor drachtkunstenaar Willem van Cappel- len, allen uit Bussum. De zang van het koor viel, ook door de keuze der liederen, zeer in den smaak, terwijl Marion Mari met de in het Italiaansch gezongen fragmenten uit verschillende opera's een buitenge woon succes kon oogsten. Willem van Capellen had ook een daverend succes met zijn voordracht uit „Schakels". Marisa Mari deelde aan het slot eenige geschenken, wiarby couverten met 2. uit, die de Bussum- mers voor de oorlogsgewonden '.iaddr-n medegenomen, terwijl nog eenige boe ken en 2 puzzels daaraan werden toe gevoegd. De overige militairen ontvin gen sigaretten. De zangeres ontving van een van de patiënten mooie bloemen en het Man nenkoor „de foto" van alle patiënten. Ontvangen werden: tijdschriften en eenige boeken van mej. E. KI. en tijd schriften van mevr. van R. en mevr. van der F. -van Sw. (Baarn). Giften kunnen worden gestort op gironummer 25047 van H. A. Fischer, Mauritslaan 4 Naast den hoofdredacteur z(jn mede ver antwoordelijk: G. A. Willing». Chef-redacteur: D. J Rekke stads- en sportredacteur, beiden te Amers foort; W. G. van Maanen. Huls ter Helde. Concierge Van Plate ringen jubileert 25 JAAR IN GEMEENTEDIENST. Vandaag is het voor den concierge van het gebouw Openbare Werken, Achter Davidshof een jubileumdag. Het is n.l. 25 jaar geleden, dat hij deze func tie aanvaardde. Aan belangstelling heeft het hem in den loop van den dag niet ontbroken. Van Plateringen is het waard, waht nooit klopt men vergeefs bij hem aan. Bekend is de accuratesse waarmede hij zijn werk verricht en wie men ook hoort, Van Plateringen is overal een ge waardeerd man. Niet alleen bij het personeel der gemeentediensten, dat in het groote gebouw, dat onder zijn zorg is gesteld zijn werk vindt, maar ook in de vele vereenigingen. waaraan hij zijn krachten wijdde, nam hij een leidende plaats in. Wie hem kent en wij ken nen hem van den dag van zijn benoe ming af weet wat men aan v. Plate ringen heeft. 't Gebouw, waarover hij met zorg waakt, heeft in de laatste kwart eeuw groote veranderingen ondergaan. Dien sten kwamen cn gingen. Armbestuur en Brandweer vonden elders huisvesting, de Centrale Boekhouding kwam een groot gedeelte van het gebouw op- eischen. Nu is 't tot in den nok bezet. Met dit al steeg ook de verantwoorde lijkheid voor Van Plateringen. Vanmorgen werd er opgebeld. Hier Urk... de oud-burgemeester, onze oud-stadgenoot, de heer Keyzer wenschte Van Plateringen geluk. Het personeel van alle diensten bood hem bij monde van den directeur van Open bare Werken. Ir. C. G. Beltman, een ge makkelijke stoei aan. Loco-burgemees ter Noordewier kwam hedenmiddag den jubilaris namens het gemeentebestuur geluk wenschen en overhandigde hem de gemeentelijke medaille. Den geheelen dag was het af en aan loop, bloemen vulden zijn woning. Concierge Van Plateringen is popu lair. De bestrijding der tuberculose COLLECTE BRACHT HIER 1188.19 OP De collecte ten bate der tuberculose bestrijding heeft 1188.19 opgebracht. Ofschoon dit bedrag zeker niet te genvalt had liet comité op grooter op brengst gerekend. Door verschillende omstandigheden liet echter een groot aantal collectanten verstek gaan, zoo dat niet alle wijken konden worden af gewerkt- Ook verschillende posten op straat konden daardoor niet bezet wor den. Bovendien werkte het weer Zater dag niet mee; verschillende collectan ten) trices) waren zoo nat, dat ze hun wijk niet konden afwerken. Gemiddeld was de opbrengst onge veer 13 per bus. AFSCHEID CAND. J. VAN BUUREN. Zondag j.l. was voor canaidaat van Buuren een belangrijke dag. Toen ein digde hij zijn arbeid als hulpprediker in de Gereformeerde kerk alhier om weldra het predikambt te aanvaarden in de Geref. kerk van Abcoude. In den avonddienst in de Zuidsingelkerk be diende hij het woord naar aanleiding van psalm 130 5-7 nadat hij een af scheidswoord gesproken had tot de ge meente. tot de leden uit zijn wijk en tot zijn catechisanten. Aan het einde van den dienst sprak ouderling Stap namens de gemeente een woord van dank voor al hetgeen candidaat van Buuren voor de gemeente gedaan heeft, waarna op zijn verzoek dezen werd toegezongen het laatste vers van psalm 121 De Heer zal u steeds gade slaan, enz. W.A.-VERGADERING De persdienst van de N.S.B. meldt, dat in het kader der propaganda voor de W. A. 4 September in „De Valk" een vergadering zal worden gehouden. De keuring der W.A.-leden in Amersfoort zal 8 September plaats hebben te Utrecht. DE NIEUWE ZEEPBOX Het bericht betreffende het nieu we zeeprantsoen, voorkomende op pag. 3 van ons nummer van Zaterdag j.l. is foutief doorgekomen. Wij herplaatsen thans verbeterde, alinea derhalve hier onder Bon 113 geeft recht op het koopen van: 150 gram toiletzeep (samenstel ling van na 1 September 1940); 90 gram huishoudzeep: 200 gram zachte zeen (samenstelling van vóór 1 Jan. 1941): 150 gram zachte zeep (samen stelling van na Januari 1941); 100 gram zachte zeen samenstelling van na 31 Augustus 1941)300 gram zachte zeen- pasta; 250 gram zeeppoeder of 450 gram waschpoeder. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: 22 Aug. NV. Natuurbad Mldlaren. ge meente Zuldlaren. R.C. Mr. W. J. Hofdijk Cur. Mr. H. J Meljerlngh. Assen 27 Aug. N V. Max Horst, Overslag. Be- vrachtlngs- en Controlebedrijf, gevestigd te Botterdam, kantoor: Kerstant v d. Berge- laan 74 c. Rotterdam-HUligersberg R.C. Mr P. O. Schalkwijk, Cur. Mr. A. Blussé van Oud-Alblas, Rotterdam. In de week van 26 t m. 30 Augustus 1941 werden in Nederland 7 faillissementen uit gesproken. Opgeheven wegens gebrek atin actief: 21 Aug Elisabeth Blokdijk, voorheen pensionhoudster te Bergen (N.H), thans wonende te Amsterdam. 21 Aug. Bek. Notweg 13. Bergen (N VACANTIE-AVOND-TOURNOOI VAN „AMERSFOORT" UITNEMEND GESLAAGD Het vacantie-avond-tournooi van de schaakvereeniging „Amersfoort", Zater dagavond be-ëindjgd, is een goede pro paganda voor de schaaksport geworden. Terecht bracht de voorzitter, Ing. W. Merkens, in zyn slotwoord in de eerste xlaats dank aan den wedstrijdleider, den ïeer W. J. van Lee, die de ziel van dit tournooi mag genoemd worden. De or ganisatie klopte tot in de kleinste on- derdeelen als een bus en het blijk van waardeering hem aangeboden, een gla zen pul met bloemen, was ten volle ver diend. De overdrukken uit De Amersfoort- sche Courant, het tournooi betreffende, welke de directie den schakers ter be schikking werden gesteld, zijn zeer op prijs gesteld. Ook werd dank gebracht aan den ex ploitant van „Concordia", den heer De Voogd, voor zijn uitnemende mede werking bij het inrichten van de zaal. En tenslotte een woord van dank aan de deelnemers voor de sportieve wijze waarop zij aan dit tournooi hebben deelgenomen. Derde ronde Groep A: B. G. Veenendaal. Soeet—H. Schreuder. Baarn. Wordt opgezonden ter arbitrage. J. Bijl, Amf W. Koomen. Amf 0—1. Groep B: Mevr. F. Koomen-Heemskerk. AmfG. E. van Halsema. Ermelo. 01. Groep CG. Frederiks. SoestJ. A. Udlng Jr.. Amf. A. Wichard, Amf.— A. G. B. Blschof, Zeist 01. Groep D; A. Huisman. Amf.M. J. de Graaf. Amf. 01. H. Mondrla, Ermelo J. C. Thomnsze, Soest 10. Groep E s. van Zyi, Amf.C. Vermeer Spakenburg 1—0. D. de Dreu. Zelet—J. Sand- brink. Amf. 10. Groep FH A. Pugere. SoestJ. Baar se hers, Amf. 01. J. Baarschers. Amf.J. W. H. de Bruljn. Amf. 1/,i/2. Groep G; M. Roèlofsen. Amfj. Hoe- Jcnbos. Amf. y Groep H: H. van Goor. Bunschoten— J. Haars, Amf. 1—0, H. van Halteren, Spa kenburgJ. Ober, Amf. 10. Groep J: D. C. Helderman, Amf.S. D. W. Borclierding. Soe6t 10. I-. v. d. Groep. Spakenburg—W. P. J. Wolttlez, BUthoven 0—1. Groep K: L. Bos, Spakenburg—P. G. de Haan. Btlthoven 10. Groep L: W. Wlertz. Amf.—Ir. W. Mer kens. Amf i/gi/j. J. M. Bey, SoestS. van ©termen. Bunschoten 01. Groep M: H. G. Haeken, Amf.—A. van Halteren. Spakenburg 0—1. Groep N: A. van Goor. Hilversum—H Juffer. Amf. i/gl/2, J. Mosterd, Amf.—L. Heinen Hzn.. Spakenburg. 01 Groep OW. Koelewljn, Bunschoten- W. van Gullk, Amf. 1—0, J H B. van Bar- neveld, Amf.J. W. van Ramshorst, Nijkerk 1—0. Groep P: A. C. van Oord. DoornR. Vis ser. Amf. i/ji/j. Groep B: D."Kollen, Amf.H M. Koorn- neef. Doorn 01. W. van Goor. Bunschoten F H. Ch. Jothmann. Utrecht, 01. Groep S: M. P. van Ommeren. Amf. C. C. H. van Doorn. Amf. 10. A. van Dler- men. BunschotenJ. H. van Donkelaar. Amf. y,—i/j- Einduitslag In elke groep werd aan de nummers 1 en 2 een kunstvoorwerp uitgereikt. In groep R moest door 3 deelnemers ge loot om eersten en tweeden prys. Het was een aardige gedachte. In de groep nog een derde prys beschikbaar te stellen. Achter de namen zijn achtereenvolgens ver meld: partyen gewonnen, remise, verloren en behaalde punten. Groep A: 1. W. Koomen. Amersfoort 2 I. 0, 2>£; 2. B. G. van Veenendaal, Soest, 1, 0. 1. 1*): 3. H. Schreuder. Baarn. 0. 1, 1, »/2-); 4. J. BUL Amersfoort, 1. 0, 2, I. 1 Afgebroken party. Groep B: 1. G. E. van Halsema. Erme lo. 2, 1, 0, 2y.\ 2. H. Kyne. Amersfoort, 1, l, 1. H/2; 3. Mevr. F. Koomen-Heemskerk, Amf. 1. 0. 2, 1: 4. A. L. R. Welling, Amersfoort, 1. 0. 2. 1. Groep C: 1. J. A. Udlng Jr.. Amersfoort, 2. 1, 0. 2i 2. G. Frederiks. Soest. 1. 2. 0. 2: 3. A. G. B. Blschof. Zeist. 1. 0. 2. 1: 4. A. Wichard. Amersfoort. 0, 1. 2, y. Groep D: 1. H. Mondrla. Ermelo, 8. 0. 0. 3: 2. J. C. Thoroasze. Soest. 2. 0. 1. 2: 3 Mr. J. de Graaf. Amersfoort. 1. 0. 2. 1; 4. A. Huis man, Amersfoort 0, 0, 3, 0. Groep E: 1. S van Zijl, Amersfoort, 2, 0, 1, 2, 21 J. Sandbrlnk, Amersfoort. 1, 1. 1,3. D. de Dreu. Zeist, 1. 1, 1. 1J4*); 4. C. Vermeer. Spakenburg 0. 2. 1. 1. Na loting. Groep F: 1. A. van der Let). Amersfbort. 2, l, 0. 2I/Z: 2. J. W. H. de Bruijn. Amers foort. 0. 3. 0, ll//); 3. J. Baarschers. Amf.. 1. 1. 0. li/,*); 4. H. A. Fugers. Soest 0. 1. 2. Na loting. Groep G; 1. Ir. I* Hoejenbos. Amers foort. 2. ï.o. 2i/f*): 2. M. Roelofsen. Amf.. 2, 1, o. 2i/t*): 3 R. C. de Lange. Aalsmeer. 1, 0, 2, 1: 4, H. Loose, Amersfoort. 0. 0. 3, 0. Na loting. Groep H: 1. H. van Goor, Bunschoten. 3, 0, 0. 3; 2. H. van Halteren, Spakenburg. 1, 1, 1. 1J4; 8. J. Ober. Amersfoort. 1, 0, 2, 1; 4, J. Haars. Amersfoort. 0. 1. 2. Groep J: li D. C. Helderman. Amers foort. 2. 1. 0. 21/j*); 3. W. P. J. Wolttlez. BUthoven. 2. 1. 0. 2l/t*): 8. 8. D. W. Bor- cherding. Soest, 1. 0. 2. 1; 4. L. van der Groep. Spakenburg. 0. 0. 3. 0. Na loting. Groep K: 1. L. Bos. Spakenburg. 2. 1. 0. 2<4'), 2. A. Geudeke. Amersfoort. 2. 1. 0. 21/.*); 3. P. G. de Haan. BUthoven. 1, 0. 2, 1; 4. B Veenendaal, Maarn. 0, 0. 3.0. Na loting. Groep L: 1. S. van Dlermen. Bunscho ten. 2. 1. 0. 2<J: 2. J. M. Beij. Soest, 2. 0. 1. 2; 3. W. Wlertz. Amersfoort, 0. 2. 1. 1; 4. Ir. W. Merkens Amersfoort, 0, 1. 2. i/«. Groep M: 1. Jhr. H. Bosch van Drake- steyn. Nieuw Amellsweerd. 2. 1. 0. 2i/2; 3. L. Houbaer. Amersfoort. 2. 0. I. 2: 3. A. van HalteTen, Spakenburg. 1. 1. 1. 1J4: 4. H. G. Hasken. Amersfoort. 0. 0. 3. 0. Groep N: 1. A. van Goor. Hilversum. 2. 1, 0. 22. H. Juffer. Amersfoort. 1. 1. 1. It/,; 3." L. Heinen Hzn.. Spakenburg; 1. 0. 2. 1: 4. J. Mosterd. Amersfoort. 1. 0. 2.1. Groep O: 1. J H. B. van Barneveld. Amersfoort.. 3. 0. 0. 3,-2. W. Koelewljn. Bun schoten. 2. 0, 1, 2: 3. W. van Gullk. Amers foort. 1. 0. 2. 1: 4. J. W. van Ramshorst, Nykerk. 0. 0. 3. 0 Groep P 1 B. P Meier. Zeist. 3. 0. 0. 3: 2. M. B. Koning. Amersfoort. 2. 0. 1. 2: 3. A. C. van Oord. Doorn. 0. 1. 2. t/t; 4. R- Vlsser. Amersfoort. 0. 1. 2. Groep R: 1. F. H. Ch Jothmann. Utrecht. 2. 0. 1. 2*); 2. H. M. Koornneef. Doorn. 2. 0. 1, 2*): 3. D. Kollen. Amersfoort. 2. 0. 1. 2*); 4. W. van Goor. Bunschoten. 0. 0. 3. 0. Na loting. Groep S: 1 M. P. van Ommeren. Amers foort, 2. 1. 0. 21/.,; 2. A. van Dlermen. Bun schoten, 1. 2. 0. 2; 3. J H. van Donkelnar. Amersfoort, n, 2. 1. 1: 4. C. C. H. van Doorn, Amersfoort 0. 1. 2. ZWEMMEN. KRINGKAMPIOFNSCHAP TE B1LTHOVEN Successen van Neptunus Aan de wedstrijden om het kam pioenschap van de kring Utrecht van den K.N.Z.B., welke Zaterdag 30 Aug. te Bilt hoven werden gehouden, werd door een 25 tal leden van Neptunus deelgenomen. De koude watertempe ratuur was van zeer veel invloed op de gemaakte tijden. De grootste successen werden door de dames behaald, op de 100 M. rug slag, waarvoor als favorieten 3 U.Z.C. leden genoemd werden, legde mej. I. de Gans (Neptunus) na een zeer fraaien en opwindenden strijd beslag op den titel. Deze 14-jarige zwemster nam di rect de leiding om deze niet meer af te staan. Mej. R. v. d. Klashorst werd 3e op dit nummer. Op den 100 m. vrijen slag werd mej. R. v. d. Klashorst die een goede wedstrijd zwom 2e. Op de 100 m. schoolslag bezette mej. J. de Jong de 4e plaats. Op de 100 m. rugslag heeren wist W. Dekkers zich 3e te plaatsen. De wedstrijd 5 x 50 m. estafette vrije slag dames bracht een 3e prijs voor Neptunus, terwijl de 3 x 50 m. wissel slag estafette dames werd in buiten gewone spanning gezwommen, met als resultaat, een 2e prijs voor Neptunus. Mej. I. de Gans op rugslag startende had op de 50 m.. Neptunus ongeveer 2'm. voorsprong bezorgd, op den schoolslag werd mej. J. de Jong inge haald door haar butterfly zwemmende tegenstandster en had U.Z.C. 3 m. voorsprong, de laatste 50 m. zwom mej. R. v. d. Klashorst in zeer snel tempo waardoor aan het einde de achterstand IVj meter werd. In de classificatie om den Brandwijk beker bezette Neptunus de tweede plaats. Successen van de A.Z. P.C. Ook A.Z. en P.C. heeft successen be haald. Zij kwam byna in alle nummers uit en heeft het er behoorlijk afgebracht. Reeds in 't eerste nummer 50 m. vrije slag asp. verraste Gijs Gerritsen den groen-witten aanhang door in den keu- rigen tijd van 32.8 sec. beslag te leg den op den vierden prijs. Op 't nummer 0 m. vrije zwemwijze asp. meisjes ver richtte Lies Lagerward eveneens een mooie prestatie door in goeden tijd be slag te leggen op den derden prijs. Bij den 100 m. rugcrawl heeren brachten de groen-witten 't. volgende succes. In de 2e serie van dit nummer kwam de A.Z. en P.C.-er Rühl uit tegen de jrooten tegenstander Indernauer van J.Z.C. Volkomen gelijk legden beiden de 100 m. af en beiden tikten praktisch gelijk aan. De chronometers wezen een verschil van 0,1 sec. aan in 't voordeel van onzen stadgenootmaar de voorzitter kamprechter, die zeer scherp toegezien had, besliste, dat In- dermauer met handslag gewonnen had, zoodat Rühl met de 2e plaats genoe gen moest nemen. Op de 5x50 m. estafette heeren sloeg A.Z. en P.C. een keurig figuur. Ingedeeld In de sterkste serie, baart t geen veiTvondering dat men niet als le aankwam, maar de gemaakte tijd geeft hoon voor de toekomst. Op 't nummer 3x50 m. wisselslag est heeren legden de A.Z. en P.C. beslag op den derden irijs. De zwemmers, die dit resultaat loekeen waren J. Rühl rugslag, E. Ger ritsen schoolslag en Gijs Gerritsen vrije slag. Al met al een succesvolle en ge slaagde deelname van A2>. en P.C. „Levensruimte" Een volk behoeft „levensruimte", en in een groeiend en zich ontwikkelend volk leeft met natuurlijke kracht, de drang zich deze te verschaffen, wan neer het de omgrenzing van de plaats waarop het leeft en arbeidt gaat voelen als een beperking van zijn vitaliteit en natuurlijke expansiedrang. is steeds zoo geweest. In de ontwikkeling van het Romeinsche Rijk was dit een factor en de volksverhuizingen, die er op volgden, wérden er door in beweging gebracht. In den kolonisatiedrang der vorige eeuw kwam het tot uiting en het be weegt thans d,e geschiedenis. Dat het in dezen tijd zoo bewust aan de orde ge steld is, bewijst, dat de begrenzing der ..levensruimte" bewust gevoeld werd. Door den geweldigen bevolkingsaanwas van de laatste honderd of vijftig jaar heeft de drang naar „levensruimte" bij zondere spankracht gekregen. Doch de „ruimte" der wereld is thans verdeeld, en overal zijn het machtsfactoren, die deze verdeeling tot stand brachten en beschermen en trachten te wijzigen. Ook ons volk heeft, vanaf de vroegste tijden zijner geschiedenis, zijn strijd geyoerd voor den grond, waarop het te leven heeft, voor bescherming en uit breiding van dit grondgebied een strijd met toenemende intensiteit sedert de 17e eeuw, en in grootschen arbeid de laatste tientallen jaren gevoerd te gen het water, zijn erfvijand en levens gezel tegelijk. Het water te beheer- schen is onze levensarbeid: door het te rug te dringen waar het dreigt op te dringen; door er polders aan te ontwor stelen; en. niet het minst, door het te bevaren .Door deze voortdurende aan raking niet het water is dit in ons volksleven een belangrijk arbeidsgebied geworden, vormde het ons karakter en geeft het ons gezichtsveld ruimte Het water vormde en bepaalde onze „le vensruimte". Daarom heeft het Nederlandsche woord „levensruimte" ook een andere beteekenis dan het Duitsche „Lebens- raum": het verschil in uitzicht tusschen een volk in het binnenland, temidden van andere volken en een volk aan de zee en groot geworden op de zee. „Raum" beteekent de bepaalde, be grensde ruimte: het vertrek, de kamer de plaats; ook het (scheeps)-ruim of het tijdperk. Bij „ruimte" denken wij Nederlanders juist aan het onbegrensde De vogel vliegt de ruimte in, wij heb ben behoefte aan ruimte om ons heen; de enge begrenzing van een bergdal be klant ons, omdat wij aan de ruimte ge wend zijn en wij beklimmen den berg om op den top, niet „Raum maar ruimte te vinden. Ruimte is voor ons begrip; het wijde. Én dit wijde behoort tot onzen volksaard, tot onze levens behoeften, zooals onze luchten en ver gezichten. onze polders, onze rivier landschappen en onze kusten ruim en wijd zijn. Als wij behoefte hebben aan „levensruimte", is dit: aan levenswijd heid: zoowel voor onzen geest, die, Ne- derlandsch van aard, gaarne vele vol keren met hun voortbrengselen en hun kuituur, hun land en eigen aard, leert kennen en waardeeren, en in vele ge bieden van den geest verwijlt, die ook andersdenkenden heeft leeren verdra gen en waardeeren en vele vreemdelin gen gastvrijheid heeft verleend als voor onze praktische bezigheid, onzen arbeid in koophandel en scheepvaart, in productie voor verre landen en in kolo nisatie. in reizen en ontdekken en ondernemen. Het is deze geestelijke en geografische „levensruimte", als de wijdheidvan het leven, die voor ons levensvoorwaarde is, waarvoor wij vaak hebben moeten strijden ook wel tegenover belaging die uit het eigen volk voortkwam en die wij straks, wanneer de vrede een nieuwe, en naar wij hopen, betere orde tusschen de vol ken der wereld zal brengen, opnieuw met alle kracht, die in ons is. zullen moeten verdedigen en bevestigen. Deze wijdheid van het leven, die voor ons arbeidsveld, deze drang naar „levens ruimte", die uit ons historisch gegroei de volkskarakter voortkomt, zal steeds richtsnoer van ons denken en handelen moeten blijven: ook, en juist, wanneer in de komende wereld dit denken en handelen in nauwer verband met an dere volken zal moeten en kunnen ge schieden. Deze ruimie van' leven is voor ons levensvoorwaarde. B d. H ontl. aan „Maatschappij-Belangen". KENNISGEVINGEN Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat bij von nis van het Kantongerecht te Amers foort van 24 Juli 1941 zijn verpordeeld: J. L. Gocdknegt, Kamp 59 te Amers foort; J. Broekhuis, Krommestraat 68 te Amersfoort: H. A. de Goede, Kruis- kamp 108, te Amersfoort, wegens over treding van artikel 10 van het Brood- besluit. Amersfoort, 28 Augustus 1941. Burgemeester en Wethouder* van Amersfoort, ATHLET1EK. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN A.A.V. Op 27 en 29 Aug. il. is door A.A.V. een vijfkamp gehouden bestaande uit 100 m. harloopen, kogelstooten, hoog springen, verspringen en speerwerpen, voor juniores en een driekamp voor adspiranten, bestaande uit 80 m. hard- loopen, kogelstooten en verspringen. Bij de juniores won Sparnaay (1619 punten) met slechts 2 punten voor sprong op van Barneveld. No. 1 bij de adspiranten was G. Nieuborg met 664 punten. tëfia'' pAefaeVMi! VOOR DE VROUW Een smakelijke en vlug bereide maaltijd Het samenstellen van den wannen maaltijd is op het moment niet eenvou dig. Het kosx de huisvrouw hoofdbre kens voor zij het gezin een maaltijd heeft voorgezet, die verzadigt, goed smaakt en weinig brandstof bij de be reiding vraagt. Niet alleen in de zomermaanden, valt er voor de huisvrouw meer te doen door de vacantiedrukte van de kindqpen, maar ook tijdens de najaars- schoonmaak kan zij dikwijls niet al te veel tjjd aan de bereiding van den maaltijd besteden. Wij raden de huisvrouw aan eens een sla van aardappelen, rauwe groenten en peulvruchten, visch of vleesch te geven. Alle bestanddeelen, de groenten uitgezonderd, kunnen op ieder oogen- blik van den dag gekookt worden, daar zij toch koud in de sla verwerkt worden. Vlak voor het eten wordt het sla- sausje gemaakt, de groenten worden gewasschen en gesneden en met de ove rige ingrediënten vermengd. Gemaks halve zou men er toe kunnen komen de groenten 's ochtends ook al schoon te maken en te wasschen of een tjjd van te voren de geheele sla klaar te maken. Dat zou echter zéér onverstandig zijn, want de groente gaat, vooral als 'J gesneden is, door lang staan in waarde achteruit. De groenten zijn echter snel gewasschen, gesneden en met de overi ge bestanddeelen vermengd, zoodat iedere verstandige huisvrouw zich die moeite wel zal willen getroosten. Een voedzame pap van rijst of gort- mout met bruine suiker, zal een sma kelijk nagerecht en een stevige aanvul ling van de sla kunnen zijn. GARNALENSLA (4 Personen). 100 a 200 Gram garnalen, 1 kg. aardappelen, 2 kroppen sla, wat karnemelk, (peper, mosterd, azijn) en zout. De aardappelen schoon boenen, met weinig water en zout gaar koken en laten afkoelen. De garnalen en de sla wasschen en goed uit laten lekken. Eenige aardappelen fijnmaken en ver mengen met wat karnemelk (peper, mosterd, azijn) en zout. De aardappe len in plakjes snijden en met de garna len, de sla en het sausje vermengen. RIJSTPAP IN DE HOOIKIST (4 Personen). 200 Gram rijst, 4dl. water, l'/i 1. taptemelk, zout. Het water in een kleine pan aan de kook brengen, de rijst toevoegen en 5 minuten laten koken, dan vlug in een hooikist of hooimand overbrengen of n kranten verpakken. De pan minstens 11 uur ingepakt laten staan. De pap doorroeren, opdoen en op het bord overgieten met wat kokende taptemelk, "f de massa even in de pan met koken de melk doorwarmen. Bij de pap bruine suiker geven. Amersfoort De Secretaris, K. KAAN Jzn. De Burgemeester, NOORDEWIER, l.B. FINSCHE KUSTVLOOT WERKT SAMEN MET KUSTBATTERIJEN Wanneer men van de Finsche strijd krachten ter zee spreekt, schrijft een V.P.B. medewerker, moet men niet al leen denken aan de bescheiden Fin sche marine; deze vormt daarvan slechts een klein gedeelte. Tot deze strijdkrachten ter zee behooren ook en vooral de z,g. kustverdediging en de z.g. kustvloot, waarover reeds jaren lang de tegenwoordige luitenant» generaal Valve het bevel voert. Vóór het uitbreken van den oorlog tusschen Finland en Sovjet-Rusland in 1939 was de kustverdediging ge splitst in drie regimenten zware kust- artillerie en twee afdeel in gen, welker zware en middelzware batterijen zoo wel de kust van het Ladoga meer als de Finsche Zuidkust van de baai van Kroonstad tot Aland beveiligden. Aland zelf werd den Finnen bij den vrede ontnomen, doch tijdens den we reldoorlog en den oorlog tegen Sovjet- Rusland werd het van sterke verdedi gingswerken voorzien. De Finsche kustvloot is de naam zegt het reeds geen zelfstandig ope- reerende zeevloot. Zij dient om zoo te zeggen als drijvende aanvulling van de kustverdediging. Tengevolge van de vorst in de wintermaanden is haar ac tie beperkt tot de zes resteerende maanden, wanneer zij gebruik kan maken van open water. De kern van deze vloot wordt gevormd door de ge pantserde schepen „Ilmarinen" en „Vainamöinen; deze schepen hebben een waterverplaatsing van 3900 ton elk, zijn voorzien van twee dubbele geschuttorens. 25.4 cm. kanonnen en een; middelartillerie van 8 stuks 10.5 cm.- geschut, dat zoowel tegen aanvallen ter zee als uit de lucht kan worden ge bruikt. De snelheid dezer schepen be draagt 16 knoopen. Voorts beschikt de fjnsche kustvloot over 5 kleine duik- booten, vier verouderde kanonneerboo- ten, enkele motortorpedobooten en nog een paar vaartuigen voor den kustbe- wakingsdienst. Aangezien de schepen, die voor de Zuidkust van Finland liggen, een bui tengewoon moeilijk operatieterrein vor men voor ter plaatse onbekenden, kun nen de Finsche zeestrijdkrachten den tegenstander het leven zeer zuur ma ken. Tijdens den laatsten oorlog ge lukte het haar zelfs, de verbindingen tusschen Finland en Zweden te hand haven. MARKTBERICHTEN Ned. Groenten en Fruit op Duitsche markten 30 Aug. Prijzen voor Nederlandsche pro ducten op Duitsche markten. Appelen t« Beriyn 50 80 tot 57.80, te Hamburg 53.40 tot 58.18. te Keulen 54 R.M. per 100 kg. Peren t® Beriyn 45.20 tot 47.90, te Breslau 50 84 tot 57.76. te Hamburg 57 60 tot 62 36 R.M. per 100 kg. Druiven te Essen 91.80. te Keu len 130. te Hamburg 97 tot 99 R.M. per 100 kg. Bloemkool te Essen 56 RAI. per 100 stuks. Peen te Beriyn 14 80. te Leipzig 9.20 tot 14.80. te Hamburg 12 tot 20. te Es sen 13.90 R.M. per 100 kg. Spercleboonen te Berlijn 25 10 tot 36 60, te Hamburg 28 tot 36.40. te Munchen 32 tot 37.40 R.M. per 100 kg. Stokbooncn te Breslau 35.42. te Hamburg 38. te Keulen 36, te Prankfort 36 R.M. per 100 kg Tomaten te Leipzig 30 tot 40.80. te Essen 37.12, te München 25.46 tot 36.70 R.M. per 100 kg. Komkommers te Hamburg 13.95 tot 26.93, te Essen 24.72 R M, per 100 stuks. Ylschmarkt IJmulden 1 Sept. Tong 1615.30 p kg Kleins schol le soort 1 1501120; kleine achol 2e soort 174; pufschol le soort 148; groote schar I 62; puf schar 132—131; kleine rood» poon t 80 (per 50 kg.). Pekelharing: maatjesharing f2821272; steurharlng f262 —f232. makreel 1198 (per kantje). AGENDA Grand-Théfttre. Maandag. Dinsdag. Woensdag-, Donderdag- en Vrydagavond 8 u. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.—. 6.16 en 8.30 u. 1 doorloopend). Matinee dageiyks 2.30 uur. Van 29 Aug. tm. 4 Sept. „Drlema^ brui loft". City-Theater. Maandag. Dinsdag, Woens dag. Donderdag cn Vrijdagavond 8 uur. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.46, 4.6.15 en 8.30 uur (doorloopend). Matinee dageiyka 2.30 uur. Van 29 Aug. Vn. 4 Sept. ..Concert In Tirol". Rembrandt-Theater. Aanvangstijden ah boven. Geen matlnee's. Van 29 Aug. tm. 4 Sept. .De geluksvogel", 5 September Repetitielokaal A.M.K. 8 uur. Algemecne vergadering Amers foort^ Mannenkoor. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 1 Sept. 20.30 tot 2 Sept. 6.51 Maan 2 Sept. op 18.38, onder 3.03 uur.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3