DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Verzet aan Estlandsche Kust gebroken Sovjet-Schepen gebombardeerd Europa Pogingen' tot bolsjewiseering van Iran De Rede van Roosevelt ADVERTENTIES bij vooruitbetaling LO6S0 regelprljs 10.25 Clelna advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0.55 Elk woord neer 0.05 4 Achtereenvolgende plaatsingen voor de dubbele prijs. DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1941, HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEU'IJN. AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES. v.h. BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN Belangrijke Spoorwegen der Bolsje wisten op vele plaatsen vernield Bij de gevechten aan de kust van Estland hebben de bolsjewisten cp t September geprobeerd den Duitschen cpmarscli tegen te houden, mridt het D.N.B. Om den Duitschen aanval te keeren, gebruikten de Sovjets batterijen van de kustartillerie en van zee uit grepen Sovjet-oorlogs schepen met hun scheepsgeschut inden strijd te i»n:> in. Door een groot- scheepschen aanval werd het verzet van de Sovjets echter gebroken. De bolsjewisten leden in deze gevechten zware bloedige verliezen. De Duit- sche opmarsch aan de Estlandsche kust wordt voortgezet. Langs het geheele Oostelijke front heeft de Duitsche luchtmacht weer krachtige aanvallen gedaan op verkeerspunten. De spoorwegen Krement- sjoeg—Loebny, KonotofLgow en KocrskOrel werden op talrijke plaatsen vernield. Verscheidene treinen werden tot ontsporing gebracht. Ten Oosten van den Dnjepr zijn hevige aanvallen gedaan op bolsje wistische colonnes, afweerbatterijCTi, troepen en concentraties van pant serwagens. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 2 September in de Finsche Golf met succes koopvaardijschepen der Sovjets met bommen van allerlei kaliber aangevallen. Drie koopvaardijschepen van tezamen 11.000 ton wer den ernstig beschadigd. Een ander koopvaardijschip van 1000 ton werd door voltreffers tot zinken gebracht. Bij de gevechten in den sector van de Newa brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een kanonneerboot der Sovjets en twee sleepvaartuigen tot zinken. Op het .Yisschersschiereiland bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen op 2 September met succes stellingen luchtdoelgeschut en artillerie van de Sovjets en plaatsten tal rijke voltreffers op een troepenkamp. ITet Weermaclitbericht Hoofdkwartier van den Fiihrcr, 3 September. Het opperbevel der V/eermacht deelt mede: „Aan het geheele Oostelijke front zijn succesvolle gevechts handelingen aan den gang. De Kcemeensche luchtmacht heeft een aanzienlijk aandeel gehad in de grootc successes aan het Zuidoostelijke front. Zij heeft tot einde Augustus 433 Sovjet- vliegtuigen vernietigd en de operaties van het landleger op voortreffelijke wijze gesteund. In den afgeloopen nacht heb ben gevechtsvliegtuigen haven werken aan dc Britsche Oost kust en vliegvelden in de Mid lands gebombardeerd. Aan het Kanaal, aan de Nederlandsche en aan de Noorsche kust heb ben lichte vloot-strijdkrarhton gisteren overdag 1 Britsche vliegtuigen neergeschoten, ja gers en afweergeschut 1 en r&a- rinegeschut ook 1. In Noord-Afrika hebben Duit sche en ïtaliaansche duikbom menwerpers bij een aanval cp Tcbroek op 1 September zware bcmtreffers geplaatst op Brit- VERBOÜW VAH STOPPELGEWASSEN GEEFT 3 fciGSTcK i 'Polygoon-v. Bilsen). DOUANE-KANTOREN AAN DE TURKSCHE GRENS DOOR DE SOVJETS GEPLUNDERD Nieuwe Duitsche Successen Groot aantal Sovjet-pantser- t wagens vernietigd BLOEDIGE VERLIEZEN DER BOLSJEWISTEN lil de gevechten van 2 Septem ber in den centralen sector van het Duitschef Oostelijke front werden sterke strijdkrachten der Sovjets onder zware verliezen in de pan gehakt. Vooral het pant serwapen der Sovjets heeft weer zware verliezen geleden. Dc Duit sche troepen vernietigden tijdens deze gevechten 40 pantserwagens, waaronder elf van het zwaarste type en een amphibie-pantser- wagen van 40 ton. Bovendien wer den 2.250 gevangenen gemaakt en werden twee pantserverkennings- wagens, talrijke voertuigen der Sovjets en oorlogstuig buitge maakt. In weerwil van verbitterden tegen- irand der Sovjeis veroverden Duitsche formaties infanterie en pantserwagens op 2 September een boschgebied, even eens in den centralen sector van het Oostelijke front. In goede samenwer king van dc Duitsche infanteristen niet de pantserwagens werden de bolsjewisten uit het boschgebied ver dreven. Tijdens deze gevechten maak ten de Duitsche troepen 2.500 gevan genen, terwijl drie Sovjet-pantserwa gens, negen stukken geschut, 18 ma chinegeweren en 25 voertuigen wer den buitgemaakt of vernietigd. Ook op verscheidene andere plaatsen van het Oostelijke front verrichtten de Duitsche troepen op 2 September weer bijzonder succesvoile operaties. De bolsjewisten hadden in alle sectoren zware bloedige verliezen. In de gevechten van 1 September werden aan dezen frontsectbr 5.70G gevangepen gemaakt, 27 Sovjet-pant serwagens, waaronder een pantser wagen van 32 ton, 18 stukken geschut, 51 machinegeweren, 47 granaatwer- ers tn grootc hoeveelheden infante- riewapens en ander oorlogstuig wer den vernietigd of buitgemaakt. Duit sche vliegers, die van gewapende ver kenning boven de Finsche golf terug keerden, rapporteerden, dat zij in het gebied van de Duitsche mijnversper- ringen talrijke wrakken van veronge lukte transport- en vrachtschepen der Sovjets hebben waargenomen. De Duitsche mijn versperringen zijn tot scheepskerkhoven voor de bolcjewis- ten geworden. Actie van het luchtwapen Formaties van liet Duitsche lucht wapen hebben in het gebied tusschen den Dnjepr en de Krim reserves en troepenconcentraties van de Sovjets vernietigd. Aanvoerwegen en troepen transportcolonnes der bolsjewisten in. het gebied tusschen Krementsboeg en Dnjepropetrowsk werden op succes volle wijze met bommen va^ allerlei kaliber bestookt. Vier geladen Sovjet goederentreinen werden door bom- treffers vernietigd en vier batterijen werden tot zwijgen gebracht. Boven dien werd een groot aantal .vracht auto's vernield. Het Duitsche luchtwapen heeft in het gebied van Brjansk met succes ngegrepen in den strijd te land. Pant- mwagens van de Sovjets, welke voor ?n aanval gereed stonden, waaronder mscheidene wagens van het zwaar- e type. werden door vo'treffers ver nietigd. In hetzelfde gebied werden door bommen en boorawapens tal rijke vrachtauto's verwoest. In scheer. vlucht brachten Duitsche gevechts vliegtuigen drie machinegeweernesten tot zwijgen, beschadigden verschei dene goederentteinen rn lieten een munitiedepot der Sovjets in de lucht vliegen. Het Drama in de Finsche Golf BIJNA 200 SOVJET-SCHEPEN VERNIETIGD Officieel is te Helsinki medege deeld De geweldige omvang van het dra ma, dat zich eind Augustus in de Fin sche Golf heeft afgespeeld, zal men wel nooit met zekerheid kunnen vast stellen. Het aantal tot zinken ge brachte en beschadigde vijandefl.jke schepen bedraagt bijna 200. Ongeveer een week lang zijn de brandende scheepsresten en ronddrijvende boo ten, vlotten en lijken bewijzen ge weest voor de. ontzettende vernieti ging, welke de zeestrijdkrachten der Sovjets en zeetransporten geleden hebben, en welke door de Duitsche en Finsche zee- cn luchtstrijdkrach ten alsmede door dc mijnversperrin- gen veroorzaakt werden. Bovendien ifjn vijandelijke schepen bij de bezet ting der eilanden in de Baai van Wi- borg cn de haven van Koivisto-Bjocr- koe tot zinken gebracht cn bescha digd. Als laatste gebeurtenis kan ge meld worden de torpedeering van een transportschip van 2000 ton in de zeestraat van Koivisto, een artillerie- #voltreffer op drie schepen, het buit maken van een driemaster en van twee groote pramen, die met munitie en ander materiaal, o.a. met opti- scheBinstrumenten en machines gela den waren. GROOTE BUIT BIJ LOEGA Van militaire zijde verneemt het D.N.B.dat een Duitsche divisie bij de gevechten ten Noorden van Loega reeds 19 pantserwagens, 108 stukken geschut en groote. hoeveelheden an der oorlogsmateriaal heeft buitge maakt. Het Finsche Oorlogstooneel Officieel is te Helsinki bekend ge maakt Bij luchtgevechten in Oost-Karelië hebben Finsche jagers drie vijandelij-' ke jachttoestellen neergeschoten. Op de Karelische landengte zijn 8 Sov jetjagers door luchtdoelgeschut neer gehaald. De Finsche troepen hebben op de landengte twee vliegtuigen veroverd, zoodat de vijand in totaal 13 toestellen heeft verloren. De Fin nen hebben geen verliezen geleden. Een der luchtdoelbatterijen op de landengte heeft bovendien twee vij andelijke kazematten vernield. De Finsche luchtmacht heeft transport vaartuigen en havens, waar de vijand zijn troepen van de landengte tracht te weg te voeren, gebombardeerd. In Oost-Karelië zijn vijandelijke troepen concentraties en autocolonnss met goed gevolg beschoten. schc artillerie-stellingen en trcepcnkampcn. In 'den afgeloopen nacht ver schenen vijandelijke vliegtui gen boven Noord- en Midden- Duitschland. alsmede beven het Rijn-Maingel|ied. De aanval van een afdce- ling bommenwerpers op Berlijn kwam tengevolge van 't krach tige afweervuur niet tot volle dige uitwerking. Slechts enkele vliegtuigen bcreRctcn de bin nenstad. Door bommen op woonwijken leed de burgerbe volking geringe verliezen aan dooden cn gewonden. Zes Brit sche hommen werpers werden door het afweergeschut neer geschoten. Van een goed kenner van de Duitseh-Amerikaansche betrekkingen heeft het A.N.P. uit Berlijn het vol gende commentaar op de laatste re devoering van Roosevelt ontvangen: Nadat de aartsleugenaar en held met den mond Churchill eenige dagen geleden met nietszeggende phrases getracht heeft de wereld te mislei den ten aanzien van den steeds ern stiger wordenden toestand, waarin de plutocratieën zich bevinden ten ge volge van den onophoudelijken zege tocht der Duitsche wapens, heeft nu de oorlogsophitser Roosevelt zijn voorbeeld gevolgd. Niemand anders dan Roosevelt, die met zijn sociaal experiment van de New Deal een volkomen mislukking heeft behaald en die den Amerikaan- schen arbeider niets anders heeft ge bracht dan hocgere belastingen en een daling van den levensstandaard, predikt voor dezen arbeider de ver nietiging van den eei-sten socialen staat ter wereld, die ondanks moei lijkheden ten aanzien van ruimte en grondstoffen een brokstuk van het edelste socialisme reeds heeft verwezenlijkt en dit voor het werken de Duitschland cn geheel Europa pas goed verwezenlijken zal na het zege vierende einde van zijn huidige wor steling om de vrijheid togen dc joodseh-bolsjewistische bedreiging en de joodsch-plutocratische uitbuiting. De mislukte sociale politicus Roo sevelt, die natuurlijk» ten koste De Strijd tegen het Communisme Het Deensche Folketing, dat na eer. pauze van 10 dagen weer bijeen is ge komen, heeft eenstemmig een motie van den minister van Justitie aange nomen. waarbij de drie communisti sche afgevaardigden in arrest gesteld worden. Behalve de zes communistisch ge oriënteerde afgevaardigden van den Finschen Rijksdag, is thans ook, ver dacht van hoog- en landverraad, de leider voor financieele aangelegenhe den der stad Helsinki, dr. Johan Helo, gearresteerd. Hij heeft in den, loop van den tijd vooral door zijn inter views in de communistische biad?1* van Zweden van zich doen spreken. Deze interviews iverden steeds door den Moskouschen omroep uitgebuit. BUKGERBESTUUR IN LETLAND Zooals reeds in verscheidene andere door de Duitsche troepen bezette ge bieden in het Oosten is geschied, is thans ook in Letland het burgerbe- stuur ingevoerd. Turksche Bezorgdheid Moskou tracht meer Invloed £e krijgen dan Londen De Sovjet-troepen hebben in alle plaatsen van Iran, welke zij bezet hebben, terstond plaatselij ke Sovjets gevormd en probecren aldus het land te bolsjcwiseeren, meldt A.N.P. uit Istanboel. De bolsjewistische commissarissen, die met deze taak belast dijn, ko men gelijk met de troepen aan. Bovendien zijn er ook politieke emigranten uit Iran bij, die hun toevlucht gezocht hadden in de Sovjet-Unie. Zij bezetten terstond V rle belangrijke politieke posten, van den Amerikaanschen arbeider, groote successen op het gebied der buitenlandsche politiek wilde beha len, alleen als afleiding van zijn binnenlanasche politieke moeilijkhe den. heeft met zyn ïjcele streven reeds een nederlaag geleden. Ten einde zijn buitenlandsch politieke bankroetverklaring uit te stellen, streeft hij thans naar cèn verlenging van den oorlog tot eiken prijs ook tegen den prijs van een bondgenoot schab niet het bolsjewisme. De ge volgen van deze verlenging van den ooriog die bestaan in oen voortdu rende daling van den levensstand aard. moet- de breede massa der Ame- rikaansche bevolking dragen. De be doeling. die Roosevelt heeft met deze verlenging van den oorlog, n.l. een militaire overwinning op Duitsch land. is volkomen kinderachtig, want het is. gezien de militaire kracht en den onuitputtelijken omvang van het materiaal, dat ter beschikking staat van het zegevierende Duitsche leger, een aan de^ geheele wereid bekende waarheid als een-koe. dat aan de overwinning van Duitschland niet kan worden getwijfeld en eerst recht niet sinds het grootste deel van het bolsjewistische aanvalsleger en van het vijandelijke materiaal vernie tigd is en de voeding van het Duit sche volk voor altijd is beveiligd. Deze waarheid is natuurlijk ook ter kennis gekomen ,van presidênt Roosevelt, want hij leest zij het ook met in gehouden wcede toch stellig niet minder aandachtig dan de ten op zichte van deze waarheid eensgezin de militaire deskundigen van de ge heele wereld, dagelijks de Duitsche. weermachtberichten. Hij- wil echter deze waarheid niet zien en vertroe belt haar met phrases voor zich zelf en het Amerikaansche volk, want de erkenning van deze waarheid betee- kent voor hem de ineenstorting van al zijn plannen en verwachtingen. De phrases van den President vor men een groteske aanslag op de in telligentie van zijn volk. Zoo speelt deze bondgenoot van den antichrist Stalin het klaar zijn krampachtige politiek van oorlogsverlenging voor te stellen als een politiek in dienst van de vrijheid der kerk. En de wereld wee* dat de Ver. Staten zelt voor de eerste ambtsperiode van Roosevelt in leidende mate deelnamen aan het aan de kaak stellen van moorden op priesters en schending van kerken in het rijk van den met Roosevelt verbonden Stalin, ook de Amerikaan sche christenen hebben dat niet ver geten. Evenals de phrases van den aartsleugenaar Churchill geen tittel of jota gewijzigd hebben in dc feiten, die geschapen zijn door de wapens van Duitschland en van de met teneinde den schijn te verwekken, alsof ailes geschiedt volgens den wensch van de Iranschc bevol king. Volgens andere te Ankara ontvan gen berichten, hebben de Sovjets Iran- sche douanekantoren aan de Turksche grens eenvoudig leeggeplunderd. In Turkije heeft het optreden van as Sovjets de grootste bezorgdheid verwekt, daar het hier een flagrante schending betreft van de Engelsch bolsjewistische verklaring o;er de politieke onschendbaarheid van Iran. Volgens een nog onbevestigd bericht zouden er op een plaats aan de Turksch—Iranschc grens botsingen ontstaan zijn' tusschen douanebe ambten en Sovjet-troepen. BRITSCH CONSULAAT BEZET De bolsjewistische troepen hebben in Tebris, volgens vandaar ontvangen berichten, niet alleen de consulaten van de As-mogendhecjen en van de met de As-niogendheden bevriende staten bezet, doch ook het Britsche consulaat. In dit verband wordt in Britsche kringen te Ankara opge merkt, dat men den bolsjewistischen opmarsch in Iran met eenige bezorgd- heid gadeslaat. Men heeft in Brit sche kringen te Ankara den indruk, cat- M9skou in Iran in elk geval pro beert om aldaar grooteren invloed te krijgen dan Londen. RUST TE TEHERAN Naar de Iransche bladen melden, is te Teheran het normale leven terug gekeerd. Het grootste,, deel dergenen, die de stad verlaten hadden, is terug gekomen. De winkels zijn weer open, het bedrijfsleven gaat «jr. gang. De onderhandelingen'met de Brit sche en Sovjetvertegenwoordigers worden voortgezet. Zenuwen-Oorlog Engeland en de Sovjet-Unie voeren tegen Iran een soort zenuwenoorlog, doordat zij Iran de z.g. vredesvoor waarden blijkbaar nog niet hebben voorgelegd. Deze meening was men toegedaan in Berlijnsche politieke kringen. Het doel van dezen Engelsch -bolsj ewistischen zenuwen oorlog meent men te zien in het streven, de Inmners steeds gewilliger te ma ken voor ce wenschen van hun te genstanders. Voorts neemt men in Eerlijn kennis van de verschillende berichten over een afsluiting van de Turksch—Iransche grens door de Sovjet-troepen, over het inrichten van Sovjets, in het door de bolsjewis ten bezette Iransche gebied en van de berichten over ontevredenheid in Iransche officierskringen, zonder dat men te Berlijn evenwel ten aanzien van deze berichten afzonderlijk een standpunt inneemt. BRITSCn-BOLSJEWISTISCHE BESPREKINGEN Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, hebben de Britsche opperbe velhebber in Iran en de opperbevel hebber van de Sovjet-strijdkrachten aldaar op 100 mijl ten Noorden van Teheran, in de stad Kaswin, een conferentie gehad. Duitschland verbonden Europeesche landen, evenmin zullen de phrases van den oorlogsophitser Roosevelt iets kunnen wijzigen in deze stalen rea liteiten. Wanneer president Roosevelt aan het slot van zijn rede de toe komst durft bezweren, heeft thans reeds de geschiedenis het antwoord gegeven op dit hulpelooze gebaar van vertwijfeling. De toekomst behoort aan de opbouwende machten. Thans, na twee jaren oorlog, een oorlog, dien de plutocraten hebben verklaard, weet Europa dit.vEens zal de geheele we reld het weten en ook het door Roo sevelt schaamteloos misleide volk van de Vereenigdc Staten van Amerika. No. 298 Aan het begin van het Derde Oorlogsjaar Op den eersten September 1939 brak de PooLschDuitsche oorlog uit, ondanks de herhaalde pogingen van den Führer, een dergelijke tragische ontknooping te voorkomen door het sluiten van een compromis. Zijn nog op 31 Augustus tevoren aan Polen voorgelegd voorstel, dat omschreven was in 16 punten, bevatte stellig geen overdreven eïschen: Danzig zou terug moeten komen bij Duitschland, maar de Poolsche Corridor zou blijven be staan. echter onder beding van vrijen, doorgang voor de Duitschers. Van wij ziging der Silezische grenzen werd af gezien. Maar Polen, vertrouwende op de Engelsche beloften van hulpverlee ning. ging op dit voorstel evenmin in als op vroegere proposities van Ber lijn. en liet zich door Engeland in den oorlog drijven. De te Warschau en el ders gevonden documenten, welke later door het departement van Bui tenlandsche Zaken te Berlijn in een Witboek zi.in gepubliceerd, werpen een schril beeld op de machinaties van Britsche zijde om den oorlog te ont ketenen. In een rapport- d.d 9 Maart 1939 van den Duitschen gezant te Warschau aan» zi>n regeering wordt een onderhoud weergegeven, dat de sezant had gevo'erd met den toenma- lïgen Pocl.schen minister van Buiten landsche Zaken Beck, die daarbij ge wezen werd op de veelvuldig in Polen voorkomende Duitsch-vijandige de monstraties en de onafgebroken op hitsing tegen Duitschland door de Poolsche pers. Beek deen toezegging, dat de schuldigen gestraft zouden worden, maar daaraan is nimmer ge volg gegeven. De gezant deelde tevens mede. dat het Karpathisch-Oekrain- sche probleem een der voornaamste factoren vormde voor de slechte ver- standhouding tusschen de beide lan den. Op 21 Maart ö.a.v. ontbood rijks minister von Ribbentrop den Pool- schen gezant te Berlijn bij zich en vestigde diens aandacht op de voort durend door Poolsche studenten op touw gezette antï-Duitsche demon straties. Drie dagen later '24 Maart 1939) telegrafeerde de Duitsche ge zant te Warschau aan zijn regeering dat de Poolsche regeering was over gegaan tot het nemen van agressieve militaire maatregelen, en liet ónder de wapenen roepen van reservisten. Op 26 Maart en 6 April 1939 werden wederom besprekingen gevoerd met den Poolschen gezant t%^5erlijn door minister von Ribbentrop en' staats secretaris von Weiszackcr. Daarna volgde op 28 April 1939 de groote rede van den Führer in den Rijksdag, waar in de Duitsche wenschen naar voren werden gebracht, en duidelijk werd ge maakt op welk een simpele wijze het uitbreken van een strijd met de wa penen verhinderd zou kunnen worden. Danzig zou weer bij Duitschland ko men. waartegenover aan Polen zekere faciliteiten zouden worden toegestaan. Verder zou tusschen Duitschland en Polen een niet-aanvalspact voor den tijd van 25 jaar worden gesloten. Duitschland. Polen en Hongarije zou den dan de onafhankelijkheid van Slowakije garandeeren. Dit aanbod werd evenwel door Po len afgewezen. Hoe onverstandig dit was. is thans wel gebleken. Uit ae bescheiden, vervat in het be doelde Witboek, zijn nog tal van an dere bewijzen te putten voor het--feit, dat Polen zich door de Britsche ma chinaties heeft laten verleiden tot den onberaden stap, welke den strijd deed losbarsten. Meenende te kunnen re kenen op voldoende Engelsche hulp, heeft Polen zijn krachten overschat en de goedgemeende aanbiedingen van Hitler van de hand gewezen. Zoo werd Europa met ongelooflijke licht zinnigheid in den oorlog gedreven en de verantwoordelijkheid daarvoor kan niet te zwaar worden aangerekend. De Duitsche wapenfeiten, volbracht sinds den derden September 1939. den dag waarop Engeland en Frankrijk den ooriog verklaarden aan Duitsch land. staan er echter borg voor, dat in het nieuwe Europa voor zulke ver derfelijke machinaties geen plaats meer zal zijn. Twee Mannen door Trein gegrepen BEIDEN OP SLAG GEDOOD Gistermorgen is de ongeveer 30-ja- rige spoorwegarbeider A. v. R., die dienst deed bij het seinwezen, op de verhoogde spoorlijn bij de Proost- straat te Utrecht door den trein uit Amersfoort gegrepen en op slag ge dood. De verongelukte was woonach tig te de Bilt. Het lijk is overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Nog geen uur later is op dezelfde spoorlijn, nabij de Inundatiekade, de 45-jarige L. N., wonende in de Ci troenstraat te Utrecht, eveneens on der den trejn geraakt en op slag ge dood. De man laat een vrouw en 9 kinderen achter. Ook het stoffelijk overschot van dit slachtoffer werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Duitsch commentaar

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1