DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Omsingeling van Leningrad M voor Europa Scherpe critiek op Roosevelt's rede ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling 0.16 Per 3 maanden ƒ2.05 Per posf per kwartaal 2.25 Losse nummers ƒ0.06 Administratie Telefoon 6 2S9. Na 6 uur 6595. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 6 uur 6137. srooOTstHE mm] ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprjjs 0.26 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0.55 Elk woord -neer 0.05 4 Achtereenvolgende plaatsingen voor de dubbele prijs. MAANDAG 15 SEPTEMBER 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALE1V1JN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES. v.h. BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. Sterke Duitsche strijdkrachten in het verdedigings front der stad doorgedrongen. Tal van Gebouwen door Sovjets opgeblazen NIEUWE SUCCESSEN DER DUITSCHE WAPENS In den Noordelijken sector van het Oostelijk front hebben Duitsche af- deelingen. naar het D.N.B. meldt, bol sjewistische -gevangenen gemaakt, wier verklaringen van bijzonder be lang zijn. Zij vertelden, dat in alle wijken van Leningrad tal van gebou wen zijn opgeblazen. Onder leiding van de politieke commissarissen wer den vooral belangrijke openbare ge bouwen, doch ook tal van woonhuizen in puin gelegd. De gevangenen, die eerst kort geleden uit Leningrad naar het front zijn gestuurd, vertelden, dat vooral stations, postkantoren, be- stuurs- en regeeringsgebouwen, scho len en woonhuizen op aanwijzing van de politieke commissarissen zijn op geblazen. Deze verklaringen acht men daarom zoo opmerkelijk, omdat Mos kou en Londen in den laatsten tijd meermalen de valsche beweringen hebben verspreid, dat Leningrad dooi de 'beschieting van de zware Duitsche artillerie reeds aanzienlijk zou zijn beschadigd. In feite echter zijn het, naar de verklaringen der^gevangenen bewijzen, de bolsjewisten zélf. die Le ningrad nog vóór de eigenlijke be schieting door de Duitschers in een puinhoop veranderden. ONWEERSTAANBARE OPMARSCH In weerwil van het zeer sléchte weer en de zeer moeilijke gesteldheid van het terrein hebben Duitsche infante risten belangrijke successen behaald. Hoewel de bolsjewisten een groote hoeveelheid pantserwagens tegen, de oprukkende divisies infanterie in den strijd wierpen, gelukte het hun niet den oprnarsch van de Duitschers tot staan fee brengen. Zoo werden o.a. in een verbitterd gevecht door een divi sie in zes dagen 113 bolsjewistische pantsdrwagens vernietigd. Tijdens een dapperen aanval heb ben Duitsche pantserformaties in het gebied van een divisiesector na suc cesvolle gevechten 1500 gevangenen gemaakt. 70 Stukken geschut. 20 trac tors, 200 vrachtauto's en 400 bespan nen voertuigen werden buitgemaakt of vernield. Bovendien werden 3 vlieg tuigen vernietigd. DE POSITIE DER SOVJET-UNIE De Londensche correspondent van International News Service meldt, dat de. leidende militaire deskundigen in Engeland de strategische positie der Sovjet-Unie als somber beschouwen. De diplomatieke correspondent van de .Times wijst er op, dat de bolsjewisten weliswaar met grooten moed gestre den hebben, maar dat zij daarbij ern stige verliezen aan tanks en gevechts vliegtuigen geleden hebben. Verder betoogde deze correspondent, dat de Duitschers veel sneller hun verliezen aan tanks en gevechtsvliegtuigen kun nen aanvullen dan de Sovjets. DE GODSDIENST IN DE BE ZETTE SOVJET-GEBIEDEN De oecumenische persdienst meldt o.a. dat op bevel van den oppersten militairen bevelhebber in het bezette deel der Sovjet-Unie de beide kathe dralen van Borissov en Smolensk voor het houden van godsdienstoefeningen vrijgegeven zijn. Op het bericht, dat deze kathedralen kerkelijk zouden worden ingezegend, daar zij door de bolsjewisten als silo's waren gebruikt, besloot de bevolking spontaan de ka thedralen grondig schoon te maken en te versieren. De verstopte heiligenbeel den werden weer te voorschijn ge haald en naar de kathedralen ge bracht. De kathedraal te Borissov werd door een aalmoezenier ingeze gend. Behalve de inheemsche bevol king waren vele Duitsche soldaten tegenwoordig. Toen de aalmoezenier liet aankondigen, dat hij den zegen zou geven, knielden de tallooze aanwe zigen neer. Voor het eerst na 25 jaar zong de bevolking weer volgens de Russisch-orthodoxe liturgie. In Smo lensk was jong en oud bij de over dracht van de kathedraal aanwezig. Kort hierna konden reeds twee Russi sche orthodoxe priesters zelf de eer ste godsdienstoefening leiden. De Duit sche soldaten, die aan de godsdienst oefeningen deelnamen, zagen met diepe bewogenheid met welk een over gave de bevolking, majmen zoowel als vrouwen, baden en zongen. Generaal Ritter vori Schobert *j* De aan het Oostelijk front gesneu velde Generaal-Oberst Ritter von Schobert werd in 1881 als zoon van een officier te Uwe'rzberg geboren. Hij vocht in den wereldoorlog als batal jons-adjudant in het Beiersche leger. Hij verwierf den persoonlijken adel. doordat hij werd onderscheiden met het ridderkruis van de Beiersche mi litaire orde van Max-Josef met de zwaarden. In den Rijksweer heeft hij zich bijzonder verdienstelijk ge maakt voor de moderne indeeling en opleiding der infanterie. Als generaal der infanterie nam hij deel aan de bevrijding van de Ostmark en Sude- tenland. Tijdens den veldtocht in het Westen werden zijn verdiensten er kend door de toekenning van het ridderkruis van het IJzeren Kruis en zijn bevordering tot general-Oberst. In Het Weermachtbericht Hoofdkwartier van den Führer, 13 September. Het opperbevel der Weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front ver- loopen de aanvalsoperaties vol gens de plannen met succes. Duikbooten hebben bij her nieuwde aanvallen op het vijan delijk convcoi, waarvan in het weermacht bericht van gisteren melding is gemaakt, nog 4 vrachtbooten van 19.000 ton in totaal, benevens 3 bewakings- vaartuigen tot zinken gebracht. Daardoor heeft de vijand van dit convooi 28 vrachtbooten met een gezamcnli.jken inhoud van 164.000 ton verloren. ïn den strijd tegen Groot- Brittannië heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht ten Oosten van Great Yarmouth 3 groote koopvaarders, die deel uitmaakten van een vijandelijk convooi, met bommen getroffen. Andere doeltreffende luchtaan vallen waren gericht op vlieg velden in de Midlands benevens op bewapeningsbedrijven en een benzine-opslagplaats jn het Zuidoosten van het eiiand. Bij een aanval overdag op Scarbo rough troffen gevechtsvliegtui gen een fabrieksinstallatic met bommen van zwaar kaliber. In Noord-Afrika hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen in den nacht van Donderdag op Vrij dag Port Tewfik en olie-opslag plaatsen in de haven van Suez gebombardeerd. Uit een reeks groote branden bleek het succes van dezen aanval. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de streek tusschen Frankfurt aan de Main en Mannheim aange vallen. Bommen op woonwijken veroorzaakten eenive verliezen onder de burgerbevolking., Lucht- arti'Ierie schoot 2 vijandelijke bommenwerpers neer. Hoofdkwartier van den Führer. 14. Sept. Het opperbevel der Weermacht maakt bekend: ïn het Oosten zijn als gevolg van bet gunstige verloop der operaties nieuwe successen te verwachten. Nu sterke Duitsche strijdkrachten tot in het verde- diglngsfront van Leningrad zijn doorgedrongen, wordt de nauwe omsingeling van de stad on danks deVi verbitterden afweer onweerstaanbaar voortgezet. Ten Zuiden van de Fa.röer- eilanden is gisteren een vijan delijk vrachtschip door bom- treffers zwaar beschadigd. Tij dens den in het Weermachtbe richt van gisteren gemelden succesvollen aanval van de luchtmacht op een convooi ten Oosten van Great Yarmouth is ook een Britsche torpedojager door een bom van zwaar kaliber getroffen. In Noord-Afrika bombardeer den Duitsche gevechtsvliegtui gen in den nacht van 32 op 33 September en gisteren overdag Britsche luchtdcelstellingen en tentenkampen rondom Tobroelc. Boven Duitscb gebied heeft de vijand overdag noch des nachts militaire acties uitge voerd. Op 12 September is tijdens de gevechten aan het Oostelijk front de opperbevelhebber van een Iegercórus, Gencralo'oerst Ritter von Schobert, gesneuveld. September 1940 werd hij aan het hoofd van 'n legercorps geplaatst, dat in den veldtocht tegen de Sovjet-Unie reeds de grootste successen heeft be vochten. VERLIEZEN DER SOVJET-LUCHTMACHT Uit de rapporten van een in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front opereerend corps luchtdoel-ar tillerie blijkt, dat tot en met 8 Septem ber de batterijen van dit corps in to taal 215 Sovjet-vliegtuigen hebben neergeschoten. Verder hebben zij 51 Sovjetkazematten, waaronder ver scheidene zeer zware pantserstellin gen buiten gevecht gesteld. Tot, en met 8 September heeft dit corps bovendien 345 Sovjet-pantserwagens vernietigd, 57 batterijen tot zwijgen gebracht en in een dikwijls hevig duel 170 andere stukken geschut. 446 van mitrailleurs voorziene haarden van verzet kapot geschoten. Luchtafweerkanonnen van dit corps konden herhaaldelijk door directe treffers numeriek superieure Sovjet-strijdkrachten verslaan. In het samengebundelde vuur van de lichte en zware luchtdoelkanonnen stortten tal van aanvalspogingen <jn tegen aanvallen zelfs van zeer zware forma ties onder-hevige, bloedige verliezen ineen. Dit corps luchtdoelgeschut heeft in al deze gevechten een geheel Sovjet regiment infanterie, 6 afzondelij- 292.000 brt. vernie tigd in één Week DE ACTIE DER DUITSCHE MARINE De Duitsche marine heeft in de week van 6 tot 13 September buiten gewone successen behaald. Motor-tor pedobooten hebben den 7en September uit convooien 5 koopvaardijschepen van tezamen 13.500 ton tot zinken ge bracht. Duikbooten meldden den 9en September het tot zinken brengen van 21.500 ton. Verder vielen zij. in de wa teren rond IJsland een convooi van 40 koopvaardijschepen aan en boorden daarvan 28 schépen met een tonnage van 164.000 ton in den grond. Patrouil levaartuigen sloegen een aanval van een afdeeling Britsche motortorpedo- booten op een Duitsch convooi af en brachten daarbij 3 Britsche motor-tor- pedobooten tot zinken. In dezelfde week beeft de Duitsche luchtmacht 93.000 ton tot zinken gebracht. In to taal ging dus in een week 292.090 ton voor de Engelschen verloren. Actie der luchtmacht In den vorigen nacht heeft de Duitsche luchtmacht in »h°t zeege bied rondom het Britsche eiland arn- vallen gedam op vijandelijke schepen. Hierbij werd een koopvaarder van 4000 lort. ten Oosten van Clacton- on-Sea met bommen van zwaar ka liber bestookt en beschadigd. Een ander schip van 10.000 ton, vermoede lijk een tankschip, werd in het zee gebied aan de Schotsche kust even eens met succes aangevallen. Successen van de Duitsche Luchtmacht Britsche aanvallen aan het Kanaal vrijwel gestaakt Het Duitsche luchtwapen heeft in de weck van 6 tót 12 September weer buitengewone successen behaald in afweer en aanval, zoo verneemt het D.N.B. van militaire zijde. De Britten hebben hun aanvallen aan het Ka naal bijna geheel gestaakt; in die eene week hebben zij in totaal 63 vliegtuigen verloren. De Duitsche gevechtsvliegtuigen be haalden daarentegen overdag en des nachts groote successen: zij wierpen bommen op de Schotsche en Britsche Oostkust, de militaire bedrijven aan de Tyne en de Humber, benevens in het graafschap York, op de havens van Greet Yarmouth en de hoogten van Middlesborough. Voorts troffen zij de Britsche scheepvaart weer zwaar: 15 koopvaarders met in totaal 93.000 ton werden tot zinken gebracht en 10, benevens een lichte kruiser werden zwaar beschadigd. De Britsche luchtmacht heeft van 1 April tot 8 September 1941 bij gevech ten aan het Westelijk front meer dan 1600 bombardements-, jacht-, verken- nings- en gevechtsvliegtuigen verlo ren. Onder de bommenwerpers bevond zich ook een groot aantal zoogenaam de „vliegende forten". Postboot tot zinken gebracht Naar het Noorsche Telegraaf Agent schap meldt, is Vrijdag de Noorsche kustvaarder Lofoten door een En- gelsch oorlogsschip en 2 Britsche bom menwerpers bij de Noorsche kust aan gevallen en binnen 10 minuten door artillerievuur en bommen tot zinken gebracht. Slechts een klein deel der opvarenden, onder wie zich vele vrou wen en kinderen bevonden, kon wor den gered. De Engelschen bekommer den zich niet om de hulpeloozen. die met de golven streden en verdwenen met grooten spoed. De postboot Lofoten was niet bewapend, voer niet in een convooi en werd ook niet voor militai re doeleinden gebruikt. ADMIRAAL WOODHOUSE VERMIST De chef der scheepswerven te Gibraltar, de Britsahe admiraal Woodhouse,' wordt, volgens Associa ted Press, vermist. De naam. van het schip, waarop Woodhouse zich be vond, is niet bekend gemaakt. ke bataljons, 43 afzonderlijke compag nieën, 3 escadrons cavalerie en 34 andere colonnes door welgericht ka nonvuur geheel in de pan gehakt. Bovendien werden door afdeelingen van dit. corps 6944 gevangenen ge maakt. De achterwaartsche verbindin gen der Sovjets leden door het vuur van dit corps zware verliezen. Sinds 22 Juni heeft het corps luchtdoel- artillerie 473 gemotoriseerde voertui gen. een vol geladen munitietrein en vele locomotieven vernietigd. Tijdens de gevechten aan den Dnjepr hebben de kanonniers volgens D.N.B. 5 Sov jet- kanonneerbooten tot zinken ge bracht en een pontonbrug vernield. Groote hoeveelheden munitie werden -buitgemaakt. De Ver. Staten worden door hun president in den oorlog gesleept Rede van Wheeler In een rede te Kalispell in Montana (V.S.), gehouden op een bijeenkomst van het comité America First, heeft senator Wheeler, naar Associated Press meldt, verklaard, dat de rede van Roosevelt bewijst, dat hij voorne mens is de Vereenigde Staten in den oorlog te voeren. De President heeft nagelaten mede te deelen, dat de tot zinken gebrachte schepen contraban- de vervoerden en heeft den indruk doen ontstaan, alsof in alle gevallen van tot zinken brengen het volken recht werd geschonden. DUITSCH COMMENTAAR De Duitsche dagbladen schreven gis teravond behalve over de verklaring van Roosevelt vooral over de uitlating van den Amerikaansehen staatssecre taris Huil. volgens welke het bevel van den Amerikaansehen president om te vuren van toepassing is op alle zeven wereldzeeën, en zien daarin een maximum aan openlijk toegegeven provocaties van den kant van de Ver. Staten. Dr. August Halfeld karakteriseert in het Hamburger Premden- b 1 a 11 de' verklaring van Roosevelt als ongebreidelde aanspraak op heerschappij van den Amerikaansehen president over de wereldzeeën. Prac- tisch schakelt hij zichzelf daarmede in de lijn van Engelands heerschappij tc-r zee in. Iedere mogendheid, die zich uit drang tot zelfbehoud verweert tegen de wapensmokkelarijen van de Ver. Staten, wordt door Roosevelt be dreigd met een actieven oorlog. Het weinig oorlogszuchtige Amerikaan- sehe volk is tot zwijgen gebracht door een systematische propaganda. Dof en apathisch aanvaardt het cok de laatste verklaring van zijn presi dent. Dr. Halfeld wijst er tenslotte op. dat de Ver.. Staten in dezen oor log door de soilmoaendheden geen oo^enblik bedreigd zijn. Dez-e .bedreiging" der Ver. Staten bc-taat uitsluitend in de voorziening de? vijanden van Duitschland en Ita lië met wapenen door Amerika, met het doel den Europeeschen oorlog ein deloos voort te zetten. Overigens is he-, pikant, dat de groot-kaoitalistï- sehe Roosevelt de bescherming der ..leeitieme" wapenleveranties aan Moskou proclameert tot een Ameri- kaansch defensiebelang. De, Berli ner Nachtaussa.be constateert, dat Roosevelt definitief bewezen heeft, dat hij zonder raadpleging van Con gres en volk voornemens is militaire vèrwikkelingen met Duitschland te doen ontstaan. BESCHOUWING VAN DE DIPLO De Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz schrijft over de interpretatie van Roo sevelt van het begrip ..vrijheid ter zee" en verklaart, dat Roosevelt daarmede de vrijheid neemt, den Amerikaan sehen marinestrijdkrachten te bevelen tegen ieder Duitsch oorlogsschip op te truien, dat zich ophoudt in de door de Ver. Staten als vitaal voor zijn defensie beschouwde wateren, waar bij het gaat om wateren, die als ra- vitailleeringswegen voor de levering van materiaal aan de vijanden van Duitschland in aanmerking komen. Het zou nu interessant zijn te verne men, of Roosevelt, theorethisch en practisch, aan andere naties het recht zou geven op de zeeën, die zij special 1 als vitale defensiewateren voor zich zelf beschouwen, van haar kant op te treden tegen Amerikaansche oor logsschepen, die immers overal moe ten spionneeren ten gunste van Enge land. Want Roosevelt heeft, althans naar' buiten, nog niet verklaard, dat alle zeeën moeten worden gezien als „Amerikaansche defensiewateren". Le gitieme verdediging bestaat echter lo gischerwijze voor de anderen niet al leen in de bescherming der watereu in het eigen gebied, maar ook in de verhindering van toevoeren aan notoi re moordenaars, brandstichters en roo- vers, zooals vooral de bolsjewisten zijn. Ondersteuning van bandieten over zee is echter niet anders dan uitgesproken zeeschuimerij. Dit dilemma echter kan ook Roosevelt moeilijk zoo maar ontwijken. Bovendien is van bekende Japansche zijde Engeland aangeduid als de „wereldzeeschuimer" en de Ver. Staten als zijn adjudant, ongetwijfeld terecht. Heft feit, dat Roosevelt en Huil vermijden een duidelijke omschrijving te geven van de Amerikaansche ver dedigingswateren, heeft - vooral ten doel de mogelijkheden voor, inciden ten uit te breiden. Ieder middel is goed voor Roosevelt, wanneer hij op die wijze zijn agressiepolitiek kan be vorderen. JAPANSCH OORDEEL Over het bevel van Roosevelt aan de Amerikaansche marine om iedere Duitsche of Italiaansche duikboot ter stond aan te vallen zegt de Tokio N i s j i N i s j i, dat dit gelijk staat met een oorlogsverklaring aan Duitschland. Wanneer Roosevelt spreekt van een bescherming der zeeën, beteekent dat slechts een be scherming van de toevoerwegen voor de hulpverleening aan Engeland. De Ver. Staten mengen zich agressief in Duitschlands militaire operaties. Ter wijl Duitschland voor zijn eigen be staan, strijdt, trachten de Ver. Staten van den anderen kant van den Oceaan uit vernielingswerk te doen. HET BEVEL TOT SCHIETEN De correspondent van de Interna tional News Service, Wiegand, schrijft in het New York American Journal, dat America door de jong ste redevoering van den president veel dichter bij een deelneming aan den oorlog is gekomen. Wiegand wijst op de ernstige gevolgen voor Amerika van het door Roosevelt aan de Amerikaan sche zee-strijdkrachten gegeven De- vei tot schieten en verklaart, dat een dergelijk optreden van de Amerikaan sche zee-strijdkrachten op den At- lantischeh Oceaan door de Duitschers als een aanval zal worden beschouwd, 'aardoor ook Japan genoopt zou worden zijn verplichtingen na te ko men, welke het bij het Driemogend- hedenpact heeft aangegaan. Hierdoor zouden de Ver. Staten niet alleen op den Atlantïsehen Oceaan, doch ook in den Stillen Oceaan in een oorlog gewikkeld worden. De sleutel voor de oorlogsplannen van Washington, zoo besluit Wiegand, ligt in den Stillen Oceaan en deze sleutel heet Japan. DE VERDEDIGINGSWATEREN De verklaring van den voorzitter van de Amerikaansche Senaatscom missie voor Buitenlandsche Zaken, Connally, volgens welke de verdedi gingswateren alleen .betrekking heb ben op het gebied rondom het Ame rikaansche continent tot aan IJsland, doch niet op het gebied ten Oosten van IJsland, noch op de Azoren en de Roods Zee, heeft sterk de aandacht getrokken. Ook' andere senatoren in het interventionistische kamp zijn van dezelfde meening, blijkbaar om het Amerikaansche volk te kalmee- ren. De isolationisten zeggen, dat Roosevelt weliswaar er voor oppast den oorlog ts verklaren, doch dat hij „de facto" oorlog voert en wel zon der het Congres te raadplegen, dat hiervoor alleen bevoegd is. BEWAPENING KOOPVAARDERS De' Associated Press publiceert een bericht van haar correspondent in Washington, die uit gesprekken met Congresleden afleidt, dat de bewape ning van de Amerikaansche koop vaardijschepen in verband met de re de van Roosevelt beschouwd wordt als de volgende stap van de Ver. Staten. Daarvoor zou echter de neutraliteits- wet moeten worden gewijzigd, welke uitdrukkelijk slechts handvuurwapens op Amerikaansche schepen toestaat. Een tweaae probleem is de levering van het geschut. Ook bestudeerden de Congres! eiders de neutrab'teitswet nauwkeurig, om behalve de bewape ning der schepen ook het aanlcopen van havens van oorlogvoerende landen door Amerikaansche schepen mogelijk te maken. Hiertegen is echter een sterke oppositie te verwachten. AMERIKAANSCH SCHIP BESCHADIGD In het kader der oorlogspropagan da in de Ver. Staten heeft het Ame rikaansche ministerie van Buiten landsche Zaken medegedeeld, dat het in d-e oorlogszone van het Suezka- naal varende Amerikaansche vracht schip Arkansas door bomscherven is beschadigd. Volgens Associated Press is tot dus ver nog geen melding gemaakt van dooden of gewonden. Krachtige Aanvallen op Tobroek ZIEKENHUIS IN 003T- AFRIKA GEBOMBARDEERD Italiaansch Weermaclitbericlit 13 September In Noord-Afrika hebben Italiaan- sche en Duitsche luchtstrijdkrachten hun doeltreffend bombardement van de vijandelijke doelen te land in To broek en Mersa Matroeh voortgezet en een vliegveld in de Egyptische woes tijn gebombardeerd. Bedrijvigheid van onze artillerie in de sectoren Tobroek en Solloem. Britsche vliegtuigen hebben Bengha zi met bommen bestookt. Wijken, be woond door de Arabische bevolking, werden beschadigd. Een luchtaanval op de streek van Catania maakte geen slachtoffers en veroorzaakte evenmin schade. In Oost-Afrika vloog de vijand weer boven de stellingen: in het strijdtoo- neel van Gondar, waarbij hij bombar dementen uitvoerde. Onze troepen hebben aanvallen der Britsche infan terie afgeslagen. .14 September Aan het front in Noord-Afrika le vendige bedrijvigheid van onze artil lerie. Formaties van de Italiaansche luchtmacht hebben, ondanks het he vige afweervuur van den vijand, in den nacht van 13 September voort durend verschillende sectoren van de vesting Tobroek gebombardeerd. Bat terijen, verdedigingsinstallaties, ba rakken en munitieopslagplaatsen werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Zware branden en ontploffingen konden worden waar genomen. Een Engelsch vliegtuig is bij Bardia door Duitsche jagers neer geschoten, In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector Culquabert een ziekenhuis, dat van duidelijk zichtbare Roode VOLKSPARASIETEN Ondanks alle maatregelen en alle waarschuwingen blijven nog tal van lieden de'richtlijnen, gegeven voor een behoorlijke voedselvoorzie ning van ons volk, op allerlei manie ren saboteeren. Herhaaldelijk wordt gewaarschuwd tegen het clandestiene slachten en worden overtreders der bepalingen gestraft. Niettemin schijnen er nog altijd lieden te zijn, die in' het clandestien slachten een winstgevend bedrijf meenen te vinden. Dat zij hiermede hun medemenschen ernstig nadeel berokkenen, daar denken zij niet aan. Niet alleen benadeelen ^ij onze voedselpositie op ernstige wij-ze, doch bovendien brengen zij de volksgezond heid in groot gevaar. Om nog maar te zwijgen van de toestanden, waar onder het dier wordt geslacht. Nu het keer ofc keer blijkt, dat en onverstoord door blijft gaan met deze ontduiking der bepalingen, welke toch in het belang der gemeen schap zijn gegeven, heeft de overheid zich opnieuw gedwongen gezien de scherpste middfïen toe te passen om een einde te maken aan deze zeer ongewenschte praktijken. Vier inwoners van Renkum, die zich op uitgebreide schaal schuldig hebben gemaakt aan clandestiene slachtingen, zijn door de Duitsche Sicherheitspolizei opgespoord en kun nen thans in een Duitsch concentra tiekamp nadenken over hun zonden jegens hun medemenschen bedreven. Een der mannen wastrouwens reeds eerder door den Nederlandschen rechter voor eenzelfde feit veroor deeld. Blijkbaar was de straf toen "niet zwaar genoeg. Dat deze parasieten van ons volk eindelijk uit de maatschappij zijn geweerd is toe te juichen. Hun eenig doel is louter winstbejag. Als af schrikwekkend voorbeeld zijn hun namen en woonplaatsen wereldkun dig gemaakt. Wellicht zal nu de schrik er voor geruimen tijd bij anderen flink in zitten. Behalve 'de slachters verdienen©ook de sluikhandelaren met krachtige hand te worden aangegrepen.daar zij ook -voor een zéér groot deel schuld dragen. Dat ook de koopers niet vrij uit gaan spreekt wel vanzelf. In zeker opzicht zijn zij zelfs als de hoofdschuldigen te beschouwen. Wanneer men zich immers ont houdt van het koopen van vleesch buiten de distributie, dan vinden vanzelf de slagers geen aftrek meer voor hun waar. Dat men door het koopen van clandestien geslacht vleesch zijn me- demensch benadeelt, schijnt tot velen nog steeds niet doorgedrongen te zijn. Nu met krachtige hand wordt in gegrepen zal hun waarschijnlijk ein delijk dit besef bijgebracht zijn. Een ieder dient doordrongen te zijn van het verantwoordelijkheidsbesef jegens de volksgemeenschap en zich te onthouden van alles wat de nor male voedselvoorziening in gevaar kan brengen. Zij. die dit besef te eenenmale blij ven missen, zullen ondervinden, dat de overheid met kracht weet toe te slaan! Mausoleum voor ex-Keizer Wilhelm IN DEN TUIN VAN HUIZE DOORN Door een bekend architect uit Ber lijn is dezer dagen begonnen met den bouw van een mausoleum in den fraaien tuin van Huize Doorn, waar wijlen ex-keizer Wilhelm II jaren lang heeft gewoond en enkele maan den geleden is overleden. Het te bou wen mausoleum voor den gestorven ex-keizer zal worden opgetrokken in Hollandsch baksteen, gedekt met pan nen en gekroond door een groot kope ren "kruis. De wanden van het interieur zullen bestaan uit wit-zwart geaderde marmeren platen, afgewisseld door stemmige glas- in-lood motieven. Wanneer het mausoleum gereed is, zal het stoffelijk overschot, dat thans in de hofkapel rust. in alle stilte in dezen grafkelder worden bijgezet. Treinbotsing in Engeland In Holme-Chapel tusschen Crewe en Manchester (Eng.) zijn twee trei nen op elkaar geloopen. Hierbij wer den verscheidene personen gedood en ongeveer dertig gewond. Kruisteekens was voorzien, gebom bardeerd en met mitrailleurs bescho ten. Enkele personen wercen ge wond. Een bommenwerper tfrerd door onze luchtdoel artillerie neergescho ten. Tijdens een vijandelijken lucht aanval op een convooi heeft de luchtdoelartillerie van onze schepen 4 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. In het Oostelijke deel van de Mid- dellandsche Zee. heeft onze lucht macht tijdens aanvallen op vijander- lij ke schepen een kleine vrachtl**» tot zinken gebracht

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1