DE DIEREN VAN TARZAN De Dochter Fabrikant AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 15 SEPTEMBER 1941 BINNENLAND Speksjacheraars aangehouden Door ae marechaussee en gemeente politie van Lemsterland zijn te Ech ten (Fr.) aangehouden S. S. en A. B-, beiden wonende te Lemmer, die al daar bij het wachten op de autobus de aandacht trokken. De koffer, die zij bij zich hadden, bleek bij onder zoek een partij spek te bevatten. Verdachten zijn daarop naar het politiebureau te Lemmer overge bracht, waar bij verhoor bleek, dat zij zich met den verkoop van de in be slag genomen partij spek hadden be last. In verband met deze zaak is tevens nog aangehouden D. J. S. te Eester- ga en de veehouder H. te Echtener- polder. De aangehoudenen hebben voor het meerendeel een bekentenis afge legd. De hoeveelheid spek werd in beslag genomen. VAN DISTRICTSBUREAU HET N.V.V. TE ARNHEM GEOPEND Zaterdagmiddag heeft te Arnhem de opening plaats gehad van een nieuw districtsbureau van het N.V.V. Een royaal heerenhuis aan den Jans buitensingel, een van de mooie bree- de Arnhemsche singels, is tot dis trictshuis ingericht. Daarin is tevens een bureau ingericht van den dis trictsvertegenwoordiger van het N.V.V. voor Gelderland. De openings-bijeenkornst had plaats In een der feestelijk met bloemen versierde zalen in het nabijgelegen restaurant Royal, \vaar*Vele vertegen woordigers der moderne vakbeweging uit de stad en provincie aanwezig •waren. Tevoren had men het nieuwe gebouw bezichtigd. Dedistrictsleider van het N.V.V., de heer G. van den Koff. uit Arnhem, sprak een welkomstwoord, waarna de heer Van Kampen een rede hield, waarin hij o.m. zeide. dat aanvanke lijk onder de arbeiden misverstand en verwarring heerschte omtrent cle benoeming van den heer Wouden berg tot commissaris van het N.V.V. Deze benoeming berekende evenwel, dat de arbeiders-beweging op een nieuwe, hechte basis zou worden on gebouwd en dat de lang gewcnschte eenheid in de arbeidersbeweging tot stand zou komen. Namens de districtsleiding aan vaardde de heer Van den Hoff ver volgens het gebouw. Vervolgens richtten verschillende sprekers een wnm-d van gelukwensen tot de districtsleiding. De bijeenkomst werd met een dank woord van den heer Van den Hoff gesloten. HEVIGE TWIST Tusschen vader en zoon Bewoners van de Valkenaarstraat te Huizen hoorden tegen middernacht een hevig tumult bij de buren Toen zij gingen kijken waren vader en zoon K. am het vechten. De 53- Jarige vader, die beschonken was thuisgekomen, had zijn zcon tijdens een twist met een -broodmes gesto ken. waardoor een groote wonde in den bovenarm was ontstaan en eenige spieren waren gescheurd. Ziinerziids had de zcon den vader, wien hij het. mes wilde ontwringen, een spierverwringing bezorgd. De vader werd nacr den dekt er. de zoon naar het politiebureau gebracht. ORIGINELE STRAF Een viertienjarige jongen uit Ede. die in zijn dorp op uiterst roekelocze wijze de straat overstak en daarbij bijna verongelukte onder den auto van den Eriescheri commissaris van politie, is door dezen politiechef voor straf meegenomen naar het politie bureau, waar de jeugdige verkeers- zondaar aan het pennen is gezet, al dus de Tel. Hij moest, honderdmaal dsn regel schrijven- ..Ik mag mij niet als een verkeersvlegel gedragen". Nadat op deze origineels wijze den knaap zijn onverantwoordelijk ge drag was. bijgebracht, kon hij den weg naar huis vervolgen. Hii deed dit keurig rechts van dsn weg en keek bij het oversteken eerst links, dan rechts door EDGAR RIGE BURROUGHS 77. Deze onbekende geur, die de scherpe neus van Tarzan had waarge nomen, kwam van den troep van Kai Shang, toen ze voorzichtig langs de kust slopen naar het kamp van den aapman. Ze hadden op korten afstand stil gehouden om op het afgesproken signaal van dèn stuurman van de Kinsaid te wachten. Er lagen nu vele mijlen tusschen hen en Tarzan en voordat de lenige aapman den af stand had kunnen afleggen, bevond Jane zich als gevangene aan boord van het parelschip. Midden op zijn weg hield Tarzan halt, een instinct zei hem, dat er iets niet in orde was en hij keerde naar het kamp terug. Terwijl Mugambi daar stond, niet wetende wat te doen en probeerde klaarheid te brengen in de situatie waarin hij zich bevond, slingerde Tarzan van de Apen zich door de boomen en liet zich op de dpen plek op den grond zakken..-Zijn scherpe oogen hadden reeds gezien, dat er iets ergs was ge beurd, nog voordat Mugambi hem het verhaal had gedaan. Toen de zwarte met veel bewegingen van woede hem de feiten had verteld, fronste hij zijn voorhoofd, diep in gedachten. Wat dacht de stuurman te bereiken met het meenemen van Jane Clayton op een klein eiland, waar hij niet aan de wraak van Tarzan kon ontkomen? De aapman kon niet gelooven, dat de man zoo idioot zou zijn. Daarna drong er een deel van de waarheid tot hem door. De stuurman, overlegde hij, zou zoo iets nooit geaan hebben, als hij er niet zeker van. was, dat hij met zijn gevangene het Jungle-eiland zou kun nen verlaten. Maar waarom had hij dan de Mosulavrouw ook meegeno men? Er moest dus iets anders zijn. „Er is maar één ding te doen", zei hij grimmig. „Kom, Mugambi, volg me!" En Tarzan, met een blik van haat in de oogen en dorstend naar wraak, sprong het oerwoud in. (Wordt vervolgd). VIER PAARDEN „OPGEBRACHT" Tumult op sportveld Het kan op een voetbalveld wel eens warm toegaan, wanneer het pu bliek zich met het spei gaat bemoeien en spelers of scheidsrechter ter ver antwoording roept. Het is ook wel eens voorgekomen, dat een wedstrijd c.oor het ingrijpen van toeschouwers een ontijdig einde kreeg, maar de plotselinge interventie, die gistermid dag op een sportveld aan den Laan- slootscheweg te Rotterdam het spel verstoorde, moet toch wel zeer zeld zaam worden geacht, meldt de Crt. Twee en twintig knaapjes waren dazr in spannenden strijd gewikkeld en huppelden onverdroten achter het leeren speeltuig aan. toen opeens vier paarden van een naburige weide het veld kwamen oprennen. Zij toon den zich zeer verstoord over den gang van zaken en een van de vier beesten wond zich zoo op, dat het op een 12-jarigen speler afstormde en dezen eenige malen in het hoofd beet. Het hevig geschrokken knaapje, dat bloedend gewond was liet het spel verder het spel en ging met zijn vriendjes naar een dokter, die diep in zijn voorraad krammetjes moest tas ten. want de groote paardentanden hadden gemeene groeven achterge laten. Ook de politie kwam er aan te pas en zij organiseerde een kleine klopjacht op de onvriendelijke vier voeters, die ten slotte in de omgeving werden opgespoord en in optocht naar het abattoir geleid. In dit ..huis van bewaring" moesten zij net jes wachten tot de rechtmatige eige naar kwam opdagen. Laat geen licht ontsnappen, Maar verduistert keel goed Want als ze U betrappen. W ordt L flink beboet KORTE BERICHTEN De Hertcg van Kent, die verschei dene weken in Canada heeft doorge bracht en o.a. een bezoek heeft ge bracht aan de Ver. Staten, is in Engeland teruggekeerd. Het Britsche ministerie voor de Posterijen heeft medegedeeld, dat verloren zijn gegaan: de luchtpost van Engeland naar Irak, Iran en de Bahrein-eilanden verzonden van 4 tot 6 Maairt 1941, en de paketlucht- pestverzendingen van Engeland naar Britsch-Indië en Irak van 27 Fe bruari tot 6 Maart. De A.N.W.B. vergaderde AFSCHEID IR. W. O. DE BRUYN Het algemeen bestuur van den Ned. Toeristenbond A.N.W.B., heeft te Amsterdam zijn vergadering gehou den onder presidium van den bonds voorzitter, den heer H. P. J. Bloe- mers, die eerbiedige hulde bracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer J. G. Redelé, eerelid van den A.N.W.B., die kort geleden, tenge volge van een noodlottig verkeers ongeluk, aan den bond ontvallen is. Vervolgens heeft de voorzitter een overzicht gegeven van het bondswerk, dat zich aan de veranderde tijdsom standigheden heeft weten aan te pas sen. In het bijzonder wees spr. op de bondsbemoeiïngen ten aanzien van het kampeeren, waardoor de A.N.W.B. zich een groot aantal nieuwe vrien den verworven heeft. Het aantal le den van den bond blijft zich uitbrei den en heeft thans de honderddui zend "overschreden. Verder deelde spr. nog mee, dat de bond zijn arbeidsveld in het binnenland steeds uitbreidt en dat besloten is tot de stichting van een bijkantoor te Utrecht. Tot lid van het dagelij ksch bestuur werd gekozen ir. L. T. van de Wal. hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland. Aan den heer ir. W. O. de Bruyn, directeur der afdeeling „Wegen en Verkeer" van den A.N.W.B., die we gens het- bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd op 31 October zijn functie zal neerleggen, is pv mens den bond een aandenken aan geboden. Onder groote instemming der vergadering heeft ae voorzitter den heer de Bruyn hulde en dank gebracht voor diens arbeid in het bondsbelang, gedurende meer dan 20 jaren. Algemeene vergadering Wegens de tijdsomstandigheden is de jaarlijksche algemeene vergade ring van den A.N.W.B., welke in den regel in de zomervacantie plaats vond, dit jaar op een lateren datum dan gewoonlijk gehouden, op één dag met de vergadering van het al gemeen bestuur en zonder de anders gebruikelijke uitstapjes en maaltijd. In deze algemeene vergadering zijn na afdoening van enkele huishoude lijke werkzaamheden tot leden der balans-commissie herkozen de aftre dende leden ir. Lamsvelt. mr. R. A. Benthem Sypkens, G. W. A. van Laer J.Czn,, F. A.' Dudok van Heel, mr. B. Henny en mr. A. J. d'Ailly. Het jaarverslag over 1940 is con form het aan het bestuur in druk toegezonden verslag vastgesteld. ZEILEN H ET JOLLEN-K AMPIOENSCHAP Op de Kn/»g viel na 1 wedstrijden do beslissing in de 12-voetsjollon in het voordeel van den Leidcnaar K. G. Ide- ma. Door het slechte weer werd de be slissing in de Olympia-klasso tot a.s. Zondag uitgesteld. SPORT N.E.C. won Zilveren Bal AJAX DEN A.R.O.L.-BEKER De strijd ofn den Zilveren Bal is een .aangelegenheid van de Oostelijke clubs geworden. Nadat N E C. Sparta en He- mclcs Feijenoord met een 32 neder laag hadden uitgeschakeld, volgde de eindstrijd tusscheu de beide Oostelijke rivalen. Dat word een aantrekkelijke ontmoeting, met behoorlijk spel. De uit slag werd 11, zoodat met strafschop pen de beslissing moest worden ver kregen. N.E.C. was hierbij de sterkste en werd dus winnaar. Yoor het oerst in de Zilveren Bal-historie was het Wes ten niet in de finale vertegenwoordigd. Dc A-R.O.L.-beker H B S. s heeft zich tegen D-W.S. in Amsterdam goed gehouden. Nadat de rust mot 2—0 voor de Amsterdammers inging, liepen de Hagenaars in de 2e hel'ft keurig in. In de verlenging kreeg D.WH) een doelpunt cadeau en daardoor was hot pleit beslist,- Ajux klopte Hera cles inet 2—0 en kwam daardoor in de finale. De finalisten bleken aan elkaar gewaagd, maar Ajax was technisch be ter en verdiende de 31 overwinning ten volle, waardoor D.W.3. den beker naar do Ajaxieden zag gaan. De competitie In de Zuidelijke afdeeling bleven al leen Juliana on M.V.V. nog zonder ver- liespunteh door resp. met 20 van N.O.A.D- en met 3—1 van Longa te winnen. P.S.Y. is er nog niet in en kreeg weer een nederlaag, thans met 1—0 van Picus. Helmond en Roermond deelden met 11 en N.A.C. behaalde^ do hoogste score door met 5—2 van B.V-Y. te winnen. Willem II—Eindhoven ging niet door ZWEDEN—DENEMARKEN 2—2 In Stockholm is de 35e internationale voetbal w'edst rijd, ZwedenDenemarken gespeeld, welke in een gelijk spel (22) eindigde. Met do rast stonden de De nen met 2—0 voor. WIELRENNEN H ET CAUB ERG-C RITERIUM In Valkenburg is Zondag het derde Cauberg-critcrïum verreden, grooten- deels Onder een stroomenden regen. Pel- ■lenacrs, die onbetwist de sterkste was, heeft, hoewel hij in de achtstó ronde, met peebt to kampen kreeg, op overtuigende wijze gewonnen. Van de 34 renners, die gestuit waren, reden er 16 de course geheel uit. Do uilslag luidde: 1. Pollenaers, 103 K.M. in 3 uur 1 min. 58 sec.; '2- Hofstede op 40 sec.; 3. Bras- penningx op 1 min. '20 sec.; 4. Joosen; 5. dc Beer; 6. Wijdenos; 7. de Groot; 8. Motkó;' 9. Hofman-, 10. Montfroy; 11. Loos; 12. Dietvorst- De Caubergpremie kwam in het bezit van Pellenaers, 49 pnt.; Motké 41 pnt. Eder kwam, sloeg en won, Slot van het Duitsche bokstornooi RUIM 20.000 TOESCHOUWERS Het bokstornooi voor de Duitsche weermacht, waarvan de voorronden in Vlissingen en Amsterdam plaats von den, heeft gisteren zijn hoogtepunt be reikt in den eindstrijd op het Haagsche Malieveld. Het aantal toeschouwers daarbij was voor ons land ongekend groot. Van de weermacht waren er een 20.000 en daar bij kwamen nog enkele duizenden bur gers, die bet- slechte weer trotseerden om den Duitschen kampioen en ex-Eu- ropeeschen titelhouder middengewicht, Gustav Eder, te zien boksen tegen den winnaar van de voorronden, den jongen bokser Quoss. Helaas bleek de klasse van Eder nog zooveel hooger dan die van zijn tegen stander, dat van eenig partij geven geen sprake was. De prachtbokser Eder re kende binnen 1 minuut (het gevecht was op 10 ronden van 3 minuten vast gesteld) grondig met Quoss af. Reeds na de eerste geweldige stooten van Eder ging hij tegen de planken. Dat herhaalde zich driemaal en toen werd hij uitgeteld- Ook de andere boksers, met uitzonde ring van Schede, kwamen nog eens te gen elkaar in partijen van 8 ronden van 3 min. in den ring. De partij Jakubovski, de eenige^ militair van dit tornooi, te gen Seisler, was daarvan de meest aan trekkelijke. Snel met groote variëteit van stooten, werd er ronde na ronde om de zege gestreden, die tenslotte terecht aan Jakubovski werd toegekend. Reppel behaalde een puntenzege* op Stary en de slotpartij Sporer—'Kampels eindigde onbeslist. De wedstrijden werden bijgewoond door luitenant-generaal Lehmann en Konteradmiral Kinast. De Ortskomman- dant, Major Paul Creuzinger opende de wedstrijden met een kort woord, terwijl de heer Ernst Leutheuser van het Son- derrefernt Truppenbetreuung befm Reichscommissar, het tornooi met een dankwoord aan de deelnemers sloot. PAARDEN DRAVERIJEN TE GRONINGEN De uitslagen van de draverijen to Groningen zijn: Septemberprijs, 4e klasse winnend plaats 1- Duco Scott f 20.30 f 2.60 2. Fellow f 1.30 3. Darling f 1.50 Tijd 1760 M. 3 m. 1 sec. (K.M.-tijd 1.42.9). Kamp. amateurs: le heat: 1. Barones Spencer f 3-50 f 1.70 2. Zoon V3n Silladar f 2.60 3. Baron Harvester f 2.G0 Tijd 1680 M. 2 m. 38 sec. (1.34). 2e heat-: 1. Barones Spencer f 1.70 f 1.50 2. Zampa f 2.10 -Tijd 2 m. 34,8 sec. (1.32.1). Definitief: 1. Barones Spencer f 2.50 f 1.30 2. Zampa 2.40 I 3. Zoon von Silladar f 3.70 RADIO-PROGRAMMA'S DINSDAG 16 SEPTEMBER HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuzick- 6.50 Ochtend» gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzick. 7.43 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Schriftlezing en medita tie (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gramoloonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmu zick. 10.00 Concertgebouworkest (opn.). 11.00 Declamatie, 11,20 Viool en piano. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.25 Het kwaflier van den Arbeid- 12.-10 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 Zang met pia nobegeleiding. 1.30 De Melodisten (op name). 2-15 Omroeporkest en solisten topn,). 3.15 'Gramofoonmuzick. 3.30 Pia no, cello en klarinet. -1.00 Bijbellezing. 4.20 Gramofoonmuziek. 4-45 Voor de jeugd. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. '5.30 Orgelconcert. 6.00 Luchtvaart-cursus. 6-T5 Otto Hendriks en zijn orkest en zang met pianobege leiding. 7.00 Actueel halfuurtje. 7730 Zaug met pianobegeleiding. 7.50 Cau serie „De Holiandschc vioolmakers" (met muz, illustratie). 8.15 „Een Sere nade in Sint Jansnacht", komisch zang spel. 9.00 Pianoduetten- 9.15 Voor den boor. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.0010.15 B.X.O.: Engolsolie uitzending: „Economie Newg from Holland". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N O Nieuwsberichten. S.15 Gramofoonmu ziek. 10.20 Pianovoordracht- 10.41) Voor dracht. IJ.IK» Salonorkest. 12.00 Decla matie. 12.15 Ensemble Jonny Kroon. 12.45 B.N.O-: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Bovd Bachman en zijn orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Mu- settc-orkest en solist, Schrammelkwar- tet en soliste en hot ensemble Bandi Balogh. 3.30 Voor do zieken. 4.00 „De muziekkunst der Hindoes'', causerie (met muzikale illustratie). 4-30 Gra mofoonmuziek. 5-1") B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 De Romatocers en solist. 6.15 Boekbespre king. 6.30 Klaas van Beeck en zijn or kest. 6.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de X.S.B.). 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramo foonmuziek. 7.40 Reportage. S.00 Radio- tooueel. 9 00 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor de vrouw. 9.45 BN.O.: Nieuwsbe richten. 10.00 Avondwijding. 10.05-» 10.20 Politiële weokpraatje (opn.)- Na jaarsprij s, 3c en 4e klasse: le heat: 1. Cisca f 11.50 f 1.80 2. Carla Scott. f 1.80 3. Buziau K.W. f 1.30 Tijd 1720 M. 2 m. 49,3 sec. (1.38.5). 2g heat: 1. Alpenist f 30.40 f 8.50 2. Adrie f 13.50 Tijd 1720 M- 2 m. 53,4 sec. (1,41,8). 3e heat: 1. Alpenist f 2.50 f 1,60 2. Cisca f 5.40 Tijd 2 m. 55.8 sec. (1.42.2). Definitief: 1. Alpenist. f 22-10 f 2.— 2. Cisca f 4.50 3. Carla Scott f 1.60 Herfstprijs, lo klasse: 1. Mc Gregor f 4.-50 f 1.70 2. Dorietho f 1.70 3. Xoli f 2.10 Tijd 2440 M- 3 m. 45.6 sec (1.32.5). FEUILLETON VAN DEN ROMAN door EEKA. 23 Ach kom, 2ei hij kalm. boven is het eenvoudig, wij behoeven immers niet beneden te zitten, daar wordt bovendien gedanst. Maar Lize, die den angst in Heleen's gezicht had gezien, meende het te begrijpen en kwam haar vriendin haastig te hulp. Hè, toe alstublieft, vleide zij, laten wij heusch liever ergens eenvoudig gaan eten, in een klein, gezellig zaaltje, dicht bij de bioscoop. Ik duxf hier absoluut niet naar binnen, ik ben nooit in zoo'n deftige zaak geweest. Bovendien wordt het in zulke restaurants altijd zoo laat en dan zien wij maar de helft van de film en wij hadden ons juist zoo op de film verheugd. Met een vragenden blik op Heieen, stemde Van Seyden toe. hij zette den motor weer aan en reed zwijgend door. Dank je wel, fluisterde Hsleen en drukte met haar gloeiende hand Lize's kleine, koele hand. Niets van belang, antwoordde Lize op denzelfden toon en fluisterde toen haastig: Wat was er met dat restaurant? Daar kwam ik vaak met mijn ouders, zei Heieen heel zacht aan Lize's oor. Neen, maar zoo iets!, ontviel Lize en begon onderdrukt te lachen. Het leek of hij her er om deed. Hij heeft mij ontdekt, dacht Heieen. Hij heeft alles begrepen. Wat bent u stil, bent u altijd zoo zwijgzaam? Op het kantoor moet ik ook al de woorden uit uw mond ha len? Vertelt u eens juffrouw Groen, is uw vriendin zoo verlegen of wat is er? Zij zaten in een klein zaaltje van een eenvoudig restaurant en bekeken de spijskaart. Lize keek op, recht in het gezicht van 'Heieen. Zij vond mr. van Seyden alleraardigst, hij had haar hart al half gestolen met de twee precies gelijkende bosjes violen, die hij voor de meisjes in zijn auto had gelegd en nu hij in het restau rant een groote doos bonbons voor Lize kocht, hing zij hem voor den verderen avond critiekloos aan. Ja, z6i ze, mijn vriendin is altijd ernstig, zij heeft veel verdriet gehad, maar onder mijn leiding wordt zij wel weer vroolijk. Zij knikte Heieen nog eens toe en schopte onder de tafel tegen haar voet. Heieen zocht een eenvoudig scho teltje uit. maar Lize weifelde tus schen getruffeerde kip met compote en doperwten met kalfsgehakt. Zij keek tersluiks naar Heieen, zij had dolgraag de kip genomen, maar de schotel kostte 2.50 en zij wist niet of zij dit durfde wagen, vooral waar de gastheer zelf een eenvoudige scho tel-koos. Hoewel hij Lize vroolijk aan moedigde, durfde zij het toch rriet te wagen en nam de doperwten, een menu, dat zij den vorigen dag thuis ook had gehad. Mr. van Seyden wilde wijn bestellen maar Heieen koos mineraalwater en zoo zag Lize, ook dit verlangen den bodem ingeslagen en dronk vroolijk en tevreden het prikkelende water. Zij amuseerde zich, haar vroolijke, levenslustige aard genoot van elk verzetje en dit uitgangetje was in haar eentonig plichtvol be'staantje een groot feest. Heieen deed haar best haar ge dachten te verzetten en mr. van Sey den was zulk een vroolijk en prettig gastheer, dat zij weldra alles vergat en vrooijk om zijn grappen en gees tigheden mee lachte. Toen zij een uur later in de hall van het bioscooptheater stonden en wachtten op mr. van Seyden. die de kaartjes kocht, vond zij eindelijk een oogenblik om Lize te vragen: Wat denk je,'zou hij het weten? Lize, gewichtig met een air van vrouw van de wereld, en vol schik om het geheim waarin zij- zich uit leefde, fluisterde: Geen denken aan. er is iets anders, hij aanbidt je! Een felle blos steeg naar Hieleen's gezicht en haar oógen ontmoetten opeens den blik van Van Seyden, haar lippen begonnen te trillen, een ven lossend glimlachje gleed om haar mond en nu gebeurde er iets, dat haar deed schrikken. Mr, van Seyden kreeg een kleur als een schooljongen en zijn oogen werden opeens onge woon zacht, zijn jong, eenigszins ver moeid gezicht, kreeg een wonderlijke teedere uitdrukking. Zijn hand greep de hare en hij zei dicht bij haar oor: Kom, ik heb de plaatsen. Ge lukkig merkte Lize niets, zij was al door de controle naar binnen gegaan en stond nu naast de ouvreuse te wachten. In de donkere loge, waar mr. van Seyden, op verzoek van Lize, tusschen hen in ging zitten, drukte hij een paar maal zacht Heleen's hand en een keer probeerde hij haar in de oogen te zien, maar zij hield de hare strak op het scherm gericht. HOOFDSTUK XI Mevrouw Baenders zette met een vastberaden gezicht haar hypermo- nern zomerhoedje op haar keurig permanent kapsel, tipte een beetje parfum achter haar ooren en daalde statig de breede trap af. Het tweede meisje kreeg orders en daarna verliet mevrouw Baenders het huis. Zij wandelde rustig naar de tramhalte en reed deftig en onge naakbaar naar de stad. Mevrouw Baenders had een vast doel voor oogen, waarvan zij haar man onkundig had gelaten. Mevrouw had besloten op eigen hand een onderzoek naar haar dochter te doen. Haar echtgenoot had haar weliswaar ge zegd, dat hii de i ia id-rz k had, maar daar er nu al meer dan twee maanden verloopen waren sedert Heieen het huis had verlaten, en mijn heer Baenders' privé onderzoek blijk baar nieterg vorderde, had zij het plan gemaakt de zaak zelf ter hand te nemen. Zij had in de afgeloopen we ken ernstig en diep nagedacht en op eens had zij zich een boek herinnerd, dat zij jaren geleden gelezen had. In dat boek werd de historie verteld van een rijk meisje, dat een plotselinge bevlieging had gekregen om hei huls van haar ouders te verlaten en op ka mers te gaan wonen. Weliswaar ver schilde de historie met de gebeurtenis in de huize Baenders, want de roman heldin had een toelage van haar va der meegekregen. Doch mevrouw Baenders was getroffen door het idee en nu stond het voor haar vast, dat ook Heieen op kamers woonde. Zij herinnerde zich. tevens het <-esprek met haar man en haar volgende con clusie was toen geweest, dat Heieen, bij gebrek aan geld, een betrekking moest hebben gevonden. Dit was het essentieele verschil met den roman. Overigens vertoonde het verhaal veel overeenkomst, want de romanheldin was een meisje dat in vele opzichten gelijkenis met Heieen vertoonde, zij had echter geen aanvechtingen of ver langens naar dingen als betrekkingen of gesalarieerde posten, dat was verre beneden haar waarcUghei i. En-berm was mevrouw Baenders het volkomen eens, ook een Heieen behoorde niet tot de meisjes, die gehonoreerde baantjes bekleedden, hoe kwam hé kind aan deze excentrieke neigingen? Toch ze ker niet van haar, van een mevrouw Baenders, geboren de Louter tot Wochthum. Mevrouw Baenders sloot haar lippen vast opeen en stapte grimmig én verbeten uit de tram. Zij tf/ist niet precies hoe zij haar onder zoek zou beginnen, maar doorzetten zou zij. een Louise Baenders geboren de Louter enz. gaf nooit iets op. Bo vendien was het te dwaas, dat een meisje als I-Ieleen- zich zou kunnen schuil houden. Even schoot de ge dachte door haar hoofd, dat Heieen wellicht naar een andere stad ver huisd kon zijn, maar ook dat was geen bezwaar voor de energie van me vrouw Baenders, eerst zou zij hier zoe ken en dan, wel dan ging zij naar de volgende stad, vinden zou zij haar dochter! Terwijl zij door de straten wandelde en alle huizen nauwkeurig bekeek, kwam zij tot de overweging, dat Heieen zeker niet op goedkoops kamers zou wonen. Het kind had geen begrip van de waarde van geld. na tuurlijk zou zij veel te kostbare ka mers hebben genomen in een goede buurt. Men verloochent niet zoo ge makkelijk zijn stand en ingewortelde gewoonten, eer dat het zoover kwam, zou er nog heel wat moeten gebeura» en die gebeurtenissen zou zii. me vrouw Baenders, verhinderen. Zij nam op hetzelfde oogenblik haar volgend besluit. Alle goede pensions in deze stad zou zij afzoeken en eindelijk zou haar moeite bekroond worden met een triomf, de triomf haar man te kunnen vertellen- Ik heb Heieen ge vonden! (Wordt vervolg:

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2