Politienieuws Electrici teits- rantsoeneering De Pontische ruimte Vreemde gedragingen van Amsterdamsch Politie-lnspecteur AMERSFOORTSCHE COURANT - MAANDAG 15 SEPTEMBER 1941 3 De kleinere krant Onze lezers hebben het vorige week gemerkt: de krant is kleiner. Van hier en daar kwamen opmerkingen bij ons binnen, een zeide schertsenderwijs, „ik heb een circulaire van jelui ontvangen, maar geen courant." Wij begrijpen, dat het niet aange naam is. Maar deze tijd biedt nu een maal niet veel aangenaams. Wij zijn echter vol goeden moed door dezen toe stand heen te komen naar betere tijden, als de wapens weer in ru$te zijn. Het aantal pagina's moest worden in gekrompen, niet tot ons genoegen, dat zal ieder begrijpen. Ons blad deelt dit. lot met alle couranten: de papierdistri butie noopte tot ingrijpende maatrege len. Wij van onze zijde doen ons best on zen lezers datgene te blijven geven waaraan zij gewend zijn. De vorm der artikelen zal hier en daar wat beknop- Iter moeten zijn, wij zullen meer van 'een kleiner lettersoort moeten gebruik fmakerf, verslagen van vergaderingen, (sport, enzoovoort zullen dusdanig be merkt moeten worden, dat alleen het be langrijkste naar voren komt. In de practijk zal blijken, dat nie- fliand te kort komt, al is de omvang van jons blad verminderd, de inhoud zal. al lis het dan meer samen gedrongen de zelfde blijven. Men zal moeten toegeven, de Neder lander was op krantengebied verwend, (ieder vond in zijn blad het zijne, en (werd daarbij uitvoerig op de hoogte ge- fhouden van plaatselijk, landelijk en we reldnieuws en van wetenswaardigheden bovendien. I Dat is nu veranderd, de gezichtskring is wat beperkt geworden. Hieraan is voor het oogenblik niets te ■veranderen, wij hebben ons daarnaar te [voegen. J Klachten helpen hier niet, klachten over een te kleine krant late men daar om voorloopig achterwege. I Zoodra het ons, administratie en re- 'dactie gegeven is over wat meer papier !te beschikken, zal ook de omvang van 'de Amersfoortsche Courant weer toe nemen en kunnen we weer tot een uit- jgebreiden Inhoud, als van ouds, over gaan. LITTERAIRE AFDEELING A.K.G. Zaterdagmiddag kwam onder leiding van den heer C. A. Scliilp, kunstrecen sent van het Utrechtsch Dagblad, een aantal leden van het A.K.G. bijeen, die besloten tot de oprichting van een lit teraire afdeeling van het Gilde. Voor gesteld werd zooveel mogelijk iederen Zaterdag bijeen te komen, om verschil lende litteraire onderwerpen te bestu- ideeren. In den loop van het seizoen (zullen verscheidene openbare lozingen ■plaats hebben, waarvan de eerste; zoo als reeds gemeld, wordt verzorgd dooi den regisseur A. Defresne. RAADSVERKIEZING VÓÓR 25 JAAR. Op 15 September 1916 had een ver kiezing plaats van leden voor den ge meenteraad. Zij gold een herslemming tusschen de heeren mr. L. Stadig en mr. L. van Traa. Bij deze verkiezing, vandaag 25 jaar geleden, verkreeg de iheer Stadig 344, de heer Van Traa 1295 stemmen, zoodat mr. L. Stadig ge- j kozen werd. Op 7 September 1916 was hieraan een verkiezing voorafgegaan, waarbij de volgende candidaten waren gesteld: C. ölchuizen, J. W. Polder, I mr. L. Stadig, mr. L. van Traa. Zij ver- leenigden achtereenvolgeVis de volgende stemmencijfers op zich 19, 112, 243 en 166. De heer Stadig zou dus. indien de raad nog had bestaan, vandaag zijn zil- i veren jubileum als raadslid hebben her- 1 dacht. DE GEWONDE EN ZIEKE SOLDAAT Het Comité van den gewonden en rieken soldaat meldt: Woensdag bezochten de in het Mili tair Hospitaal aanwezige patiënten de bioscoop. De firma De Jager zond een zak met versnaperingen, terwijl tijdschriften werden ontvangen van Mevr. van der F.van Sw. (Baarn). Op gironummer 25047 van H. A. Fi scher, Mauntslaan 4, werd 5.ge stort door de Amersfoortsche Dam- vereeniging. HULDE AAN NOORD-SCHARWOUDE Een groep oud-geëvacuecrden, die in de dagen van 1020 Mei 1940 gastvrij heid heeft, genoten in de gemeente Noord-Scharwoude, heeft besloten het gemeentebestuur van die gemeente een schilderstuk, voorstellende „Het Sluis je" aan te bieden. Van 1622 September is dit schil derstuk in de etalage van den heer J. Boekenoogcn, Kamperbinnenpoort 5. te bezichtigen. VEERTIG JAAR BIJ HET SPOOR Morgen herdenkt de heer Van Wa teren, ladingmeest^r op het station alhier, den dag, dat hij vóór 40 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. Naast den hoofdredacteur zijn mede ver antwoordelijk: G. A. Wllllnge, Chef-redacteur; D. J. Rekke, stads- en sportredacteur, belden te Amers foort; w. G. van Maanen, Huis ter Helde. VALSCH KWARTJE GEDEPONEERD Een postambtenaar heeft op het po litiebureau een valsch kwartje gede poneerd, dat hij op het postkantoor aan het loket in ontvangst had geno men. BALDADIGHEID Zondagmiddag om 6 uur meldde zich aan het politic-posthuis aan den Soes- terweg een 16-jarig meisje, dat ver telde, dat. zij doer een 11-jarigen jon gen uit baldadigheid van de fiets was getrokken. Haar kousen waren bescha digd terwijl zij tevens ontvellingen aan haar beehèn had opgeloopen. De vader van het baldadige knaapje werd aan het posthuis ontboden. IJij was dadelijk bereid de schade te ver goeden. terwijl zijn zoontje in 't bij zijn der agenten een behoorlijke ""cor rectie kreeg. HOE DE INDUSTRIE KAN BEZUINIGEN Tn het laatste artikel dezer serie wil len wij eenig'e bezuinigingsmogelykne- den aangeven voor Industriëele B e d r ij v e n. In de industrie wordt electriciteit ge bruikt voor de opwekking van licht, kracht en warmte. Eenige bezuiniging kan op elk dezer gebieden bereikt wor den, mits een ieder in het bedrijf mede werkt. Licht. Op het lichtverbruik in fabrieken en werkplaatsen kan in het algemeen niet bezuinigd worden door lampen van ge ringere lichtsterkte toe te passen. Hier onder zou niet alleen de kwaliteit van het werk te lijden hebben, maar boven dien zou de veiligheid voor den arbei der verminderen. Siechti in magazij nen, pakhuizen en ops'agplaatsen kan men dikwijls met minder licht volstaan. Zorgt er voorts voor. dat in gedeelten van fabrieken cn werkplaatsen, waar niet of tijdelijk niet gewerkt wordt, geen licht brandt. Is slechts eenige verlichting noodzakelijk, neemt u dan lampen van geringe sterkte. Doordringt een ieder van de nood zakelijkheid, zoo zuinig mogelijk te zijn met het licht. Dit kan men o.m. berei ken." door in de werkplaatsen enz. aan gebrachte opschriften de aandacht van het personeel voortdurend hierop ge vestigd te houden. Doorloopende con trole op het zuinig rnet licht omg3an zal echter noodzakelijk zijn. Kracht. Het krachtverbruik van bepaalde machinerieën en gereedschapswerktui gen zal men bezwaarlijk kunnen ver minderen. Toch zal in vele gevallen de tijd, ge durende welke een aandrijfmotor in be drijf is. kunnen worden teruggebracht door de aan te drijven machines niet achtereenvolgens, doch zooveel moge lijk gelijktijdig in- gebruik te stellen. Het ..leeg" loopen van machines dient uiteraard zooveel mogelijk te worden vermeden. In sommige gevallen kan men een even groote productie bij minder werk uren krijgen, wanneer men een motor 8 uren per dag laat loopen, en een deel van de week niet laat draaien. In 3 x 8 uren kan men soms evenveel producee- ren als in 6x5 uren! Dit alles kost wat meer moeite, wat overleg misschien, maar dat is beter dan dat de geheele fabriek stilgelegd wordt, door het afsnijden van den elec- triciteitstoevoer. Warmte. Electro-warmte-toestellen als ovens, zoutbaden, broedstoven e.d. moeten goed geïsoleerd zijn tegen warmtever lies. Gewoonlijk is de isolatie goed ver zorgd: in den loop der, jaren kan deze echter wel eens minder deugdelijk wor den. Laat de toestellen hierop contro leeren en ook op ondichtheden kie ren en spleten die zich op den duur vooral bij de deuren gaan voordoen. Deze laatste kunnen aanzienlijke warm teverliezen veroorzaken! Gebruikt uw verwarmingstoestellen ovens, galva nische baden, stoom- en waterbaden, smeltketels enz. steeds zooveel mo gelijk volbelast: het verbruik yier af geleverde eenheid van het product is dan geringer. Hier geldt in nog veel sterkere mate dan bij de motoren: be ter 3 dagen gedurende 8 uren volbelast werken dan 6 dagen gedurende 5 of 6 uren gedeeltelijk belast. Ook soldeer bouten, laschtoestellen, lijmkokers e.d. moeten liefst telkens lange tijden ach tereen, met zoo weinig mogelijk be- drijfsonderbrekingen desnoods door elkaar afwisselende werklieden wor den gebruikt. Worden deze regels alle opgevolgd, dan zal een niet onaanzienlijke bespa ring op het verbruik het gevolg kun nen zijn. Controleer ook uw verbruik door den bedrijfsleider opdracht te geven voor lie fabriek, werkplaats, enz. een „ver- bruiksprogramma" op te stellen, dat om de drie dagen b.v. gecontroleerd wordt. Wij willen dit laatste artikel niet be sluiten, zonder de hoop uit te spreken, dat deze artikelenserie er toe zal bij dragen. hét den verbruikers gemakke lijker te maken te bezuinigen en dal dan ook de noodzakelijk geachte bezui niging inderdaad wordt bereikt. SPORT VOETBAL. D.O.S. WINT ZILVEREN DOM Te Utrecht had gisteren het door Velox georganiseerde tournooi plaats om den Zilveren Dom. De volgende wedstrijden werden ge speeld: D.O.S.'t Gooi 31 Velox—D.W.S. II 1—0 Vcrliezersronde: D.W.S. II—'t Gooi 0—2 Finale: D.O.S.—Velox 1—0 D.O.S. won den Zilveren Dom. BOKSEN. OM HET EUROPEESC'H KAMnOEN SCHAP WELTERGEWICHT Als candidaat voor het Europeesch kampioenschap in de weltergewicht- klasse hebben zich thans twee boksers bij de internationale Boks-Unie aan gemeld en wel de kampioen van Ita lië en Duitschland, resp. Orlandi en Gustav Eder. WIELRENNEN. WEGWEDSTRIJDEN TE HOCKEXHEIM Voor de eerste maal hadden de weg renners de beschikking over de fraaie motorbaan te Hockenheim. De Duit- sche beroepsrenners openden gisteren aldaar hun nieuwe herfstseizoen met een rit over 115 K.M. De resultaten luiden: beroepsklasse 1. Frans Neuens (Luxemburg) 7 pnt., 2 uur 54 min. 11 sec 2. Bulla (Weenen) 7 pnt.; 3. Sie- selhoff (Dortmund) 6 pnt.; 4. Bautz (Dortmund); 5. Noll (Frankfurt): 6. Scheller (Schweinfurt), ieder 5 pnt.; 7. Weckerling (Maagdenburg): 8 Cle mens (Luxemburg); 9. Liesl (Mün- chen), ieder 3 pnt. Houdt U van schaken? Volgt dan de interessante schaak rubriek in ons Zaterdagnummer onder redactie van een plaatse- lijken deskundige. Voor beginners en gevorderden beiden, leerzame partijen. Het 7e Middenstands examen TELEURSTELLENDE UITSLAGEN Cijfers kunnen vaak welsprekender zijn dan woorden. Tot die conclusie voeren weer de ge gevens betreffende het zevende Midden standsexamen, waaraan in totaal 12430 gegadigden voor het Middenstands diploma hebben deelgenomen. Een respectabel aantal candidaten dus. Maar helaas is ook het aantal af gewezenen groot. Ja, zij die tot deze laatste categorie behooren* zijn zon tal rijk, dat wij het resultaat, over het ge heel beschouwd, lang niet verblijdend kunnen noemen. Iets nieuws is dit overigens niet. Als men de cijfers over de laatste jaren be kijkt, dan komt men tot de slotsom, dat het percentage van hen, die in het be zit kwamen van het begeerde document, voortdurend is afgenomen. Bedroeg het aantal geslaagden in het voorjaar van 1938: 84.3 procent, dit jaar bleek het percentage te zijn verminderd tot 56.84. Een specificatie, en wel een, die dui delijke taal spreekt, vindt men in on derstaand staatje, dat betrekking heeft op de examen-resultaten van de drie onderwijsinstellingen, die deze „test" houden, te weten de Nederlandsche Middenstandsbond (Instituut voor Mid- denstandsontwikkeling), de Nederland sche Roomseh-Kathol. Middenstands bond en de Christeijke Middenstands bond. Totaal geëxa Totaal mineerd geslaagd Procent 2737 2322 84.8 2329 1533 65.8 9100 6380 70.1 4854 2743 56.5 9588 5302 60.5 4113 2298 55.9 12430 7065 56.84 45151 28143 62.33 Men ziet hel, reden tot. juichen be staat er allerminst. Weinig meer dan de helft der candidaten slaagde. Een be droevend schijntje! Over liet algemeen kan men zeggen, dat alleen voor Noord-Holland en Twenthe de cijfers niet ongunstig zijn. In Hoorn slaagde bij voorbeeld 75,1 pro cent, in Schagen 63,77 procent, in Alk maar 72.2 'procent, in Hengelo 52.86 pro cent, in Enschede 58.5 procent van het totaal aantal candidaten. Minder gun stig tot slecht waren, om maar eenige grepen te doen, Terneuzen (43,06 proc.), Eminen (35,62 procent). Bilthoven (40.86 procent), Zutphen (43,21 proc.), Arnhem (48,1 procent), Amersfoort (48 procent) en Zwolle (51,2 procent). Waaraan moeten nu deze ongunstige gevolgen worden toegeschreven? In de eerste plaats aan öe zwaardere eiscben, die de examinatoren stellen. Werd vroeger nog wel eens het een en ander door de vingers gezien, meer en meer heeft men deze mildheid laten va ren, niet in dien zin. dat men thans op elke slak zout legt, maar toch wel, dat men de candidaten terdege aan den tand voelt. En zoo moet het ook, wil het met den middenstand ,.ïn orde" komen. Immers, de middenstand is allerminst gebaat met teen toevloed van halfbak ken winkeliers, menschen, van wie met reden mag worden verwacht, dat zij niet opgewassen zijn tegen de taak, die hun in den modernen tijd wacht. Want winkelier zijn beteekent tegenwoordig geheel iets anders dan enkelé tientallen jaren geleden. De voorwaarden, waar aan men thans moet voldoen, wil men succes hebben, zijn niet te vergelijken met die van weleer. Nog maar al te veel candidaten blij ken zich daarvan niet bewust te zijn. Én zeker daaraan moet het worden gewe ten, dat het examen hun teleurstelling bracht. De groote vergissing, die zij begingen, is van tweeërlei aard. In de eerste plaats gingen velen hun ner al te lichtzinnig te werk bij het kie zen van hun opleiding en lieten zij zich bij een of ander instituut of een of an deren opleider inschrijven zonder eerst door Dr. PAUL ROHRBACH. De oude Grieken noemden het Noordelijke gedeelte van de Zwarte Zee „de gastvrije Pontus". Hier lag een krans van 70 Griek- sche koloniën. Eeuwenlang bekommerde zich de groote internationale politiek niet om dit gebied, totdat Rusland zich ervan meester maakte. Toen dook langzaam het vraagstuk van de Turksche zee-engtes op en tevens be gon men belang te stellen ln natuurlijke rijkdommen der Oekraïne en van de Kauka- sus. Ook het Eoemeensche petroleum wordt gedeeltelijk over de Zwarte Zee uitgevoerd. Petroleumbronnen. De rijkdommen van den Kaukasus bestaan in de eerste plaats uit petroleum en het voor de ijzer- en staalnljverheid zoo onont beerlijke mangaanerts. De beide grootste pe- troleumgebfeden liggen in de omgeving van Bakoe, dich bij de oevers van de Kaspische Zc-e. en bij GrosnyJ. ln het sr.cppcnland- schap van den Noordelijken Kaukasus. Reeds in de oudheid was het gemakkelijk brand bare aardgas bij Bakoe bekend. De "oude Per- zièrs vereerden zijn blauwe vlammen als ..het eeuwige vuur Ongeveer honderd Jaar geleden werd het ruwe petroleum, het z.g. Jiaphta, voor het eerst door Rusland geëx ploiteerd. Reeds voor den wereldoorlog ont stond een 800 k.m. lang buizennet van Ba koe door Transkaukasle naar de Zwarte-Zee- haven Batoem. waardoor het petroleum door middel van drukpompen werd vervoerd. Ba toem behoorde tot aan den Russisch-Turk- schen oorlog 1877 tot Turkye. Na de Russi sche revolutie in 1917 werd hat korten tijd weer door de Turken bezet en later aan Rus land teruggegeven. De petroleumbronnen bij Bakoe vertoonen nog lang geen teekenen van uitputting. Dit rijke petroleumgebicd is afwisselend ln het bezit, van Engeland, Turkye en Rusland ge weest. Tegenwoordig is Bakoe de hoofdstad van tic Tartaarsche Sovjet-Republiek Aser- beidsjan. Een deel van de petroleumlelding, het middelste en Westelijke gedeelte, loopt door Georgle. dat evenals Asedbeidsjan door bloedig onderdrukte opstanden heeft ge tracht. zich van de Sovjet-Russische heer schappij te bevrijden. Ook de nabuurstaat Armenie, eveneens een Sovjet-Republiek, wordt er slechts met geweld onder gehouden cn alle drie landen verlangen naar bevrij ding voor de roode heerschappij. Het petroleumgebled van GrosnyJ heeft twee verbindingen naar zee. De eene leiding loopt naar Rostow aan den mond van den Don aan de zee van Azow, de andere ein digt in de haven Toeapse aan het Westelijk gedeelte van den Kaukasus. Batoem. Toeap se en Rostow zijn de drie groote réservoirs, waarin het Kaukaslsehe petroleum verza meld wordt, om vandaar met tankstoomboo- ten verder te worden vervoerd. 3y Tsjiatoeri ln Georgle liggen de groot ste mangaanertsmljnen ter wereld. Het erts bevat 50 50 zuiver mangaan. De uitvoer gaat over Batoem en werd door Sovjet-Rusland zeer bevorderd om deviezen te krijgen. Ook in de Zuid-Oekraine liggen groote mangaan- mijnen. die echter hoofdzakelijk ten behoeve van de Oekiainsche bewapenlhgsindustrie worden uitgebuit. In den jongsten tijd zijn nog belangrijke petroleum-gebïeden tusschen den Zuidelij ken Oeral en de Kaspische Zee ontdekt, die ochter nog niet ln exploitatie zijn. eens inlichtingen omtrent hun reputatie te hebben ingewonnen. Daarnaast liet de eigen voorbereiding vaak veel te wenschen. Eij het examen en vooral bij het mondelinge gedeel te bleek telkens weer, dat velen er maar zoo'n beetje „met de muls naar gooiden" en dat het hun aan werkelijke kennis vokpmen ontbrak. De „bokken", die geschoten werden als de candidaten onder handen wetden genomen, waren .dikwijls schrikbarend. De heillooze ge volgen van het „klaarstoomen" open baarden zich herhaaldelijk. Vele candidaten en opleiders of op leidingsinstellingen bleken de opvatting te huldigen, dat het meer op snelheid dan op degelijkheid van kennis aan komt. En zoo bezien is het geen wonder, dat zoo vele jongelui „bakten" en het getuigschrift moesten missen. Herhaaldelijk is in vakbladen de noodzakelijkheid betoogd van een dege lijke opleiding, een serieuze studie en een zich geheel instellen op de practijk van het examen. Dat deze eisch niets buitensporigs heeft, bewijzen de nuchtere feiten en cijfers, die het uitgangspunt voor dit artikel vormden. MERKWAARDIG PSYCHISCH DEFECT In den nacht van 23 op 24 Mei van het vorige jaar werd door Amsterdamsche poli tieagenten de 41-jarlge Inspecteur van po litie eerste klasse P. R. A R eveneens uit Amsterdam, in hoogst zonderlingen toestand ln den tuin van een pastorie gevonden. De inspecteur van politie verkeerde ln bewus- teloozen toestand terwijl hij ontdaan was van zijn bovcnkleeding. Kort nadat de in specteur naar een der politiebureaux was overgebracht, keerdi^ zijn bewustzijn terug en uit het verhoor bleek, dat hij zich in het geheel niet meer kon herinneren, hoe hij in een dergelijken toestand was geko men. Uit het nader onderzeek kwam vast te staan, dat de inspecteur den avond te voren twee bekende cafés in Amsterdam had bezocht en dat hij in het cene café twee glazen bier en twee borrels had ge bruikt. terwijl hij in het andere anderhalf glas bier had gedronken Eeu en ander was wel geschied In zijn vrijen tijd. doch uit prestige overwegingen achtte de toenmalige burgemeester van Amsterdam op grond van rapport van den hoofdcommissaris en ande re daarbij betrokken personen het wenschc- lijk. den inspecteur, zij het eervol, uit den dienst te ontslaan. Tegen dezen gang van zaken kwam de inspecteuv in verzet bij het Ambtenarengerecht te Amsterdam, welk col- loge klager ln het ongelijk stelde. Hierop ging de inspecteur in lsooger beroep bij den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, wolk college thans uitvoerig deze zaak in behan deling heeft genomen. Als verdedigers van inspecteur R. traden op mr. C. Kruyssc. uit Amersfoort en mr. J. K M. Matthuysen te Amsterdam, terwijl voor den burgemeester van Amsterdam ple.it- te dc heer H. Huberts, directeur van de af deeling Arbeidszaken aldaar. Als getuige werd gehooid de moeder van appellant, me vrouw de weduwe A. R v. d. L terwijl als getuigen-deskundtge optraden prof. dr. H. C. Rlimke en prof. dr. W. G. Sillevis Smltt. beiden boogleeraar te Utrecht. Het getuigenverhoor Door den president van den Centralen Raad werd allereerst gehoord de moeder va ft appellant, die verklaarde, dat haar zoon tor zijn 10de jaar veel last gehad had van slaap wandelen. alsmede van hoofdpijn en oor pijn, Zijzelf leed aan suikerziekte, waaraan haar moeder was overleden, terwijl verder kwam vast te staan, dat zij op 42-Jarigen leeftijd, evenals thans haar zoon. ln een plotselingen toestand van bewusteloosheid was geraakt, waarvoor ook zij geen verkla ring kon geven. Verklaring der deskundigen Op verzoek van de verdedigers van in specteur R werd vervolgens aan, beide pro fessoren een 20-tal vragen voorgelegd, be trekking hebbende op een onderzoek aan gaande dé constitutie van den inspecteur. Beide hoogleeraren waren na langdurige ob serveering van appellant en mede uit rijn verklaringen tot de overtuiging gekomen, dat de toestand van bewusteloosheid zeker niet alleen gekomen was door gebruik van alcohol en dat men in dit geval zelfs niet mocht spreken van dronkenschap. De pro fessoren verklaarden by verschillende ande re menschen na den lOden Mei 1940 de zelfde verschijnselen te hebben geconsta teerd, als die waren opgetreden in den be- wusten nacht van 23 op 24 Mei bij appel lant. luspecteur R. vertoonde geen psychiatri sche en neurologische afwijkingen en alhoe wel het ziektebeeld vrij zelden voorkomt, is met groote waarschijnlijkheid aan tc ne men. dat inspecteur R dien nacht door verschillende Invoeden buiten zijn wil. in een schemertoestand was komen te verkee- ren, waaraan hijzelf geen of weinig schuld kon hebben. Dat. appellant gesimuleerd zou hebben, en het dus niet waar zou zijn. wat hij verklaarde, nadat hij tot bewustzijn was teruggekeerd, n.l. dat iilj zich thuis waan-, de. is volgens de deskundigen niet aanne-' melijk. Verder is komen vast te staan, dat de hoeveelheid alcohol, door appellant den vprigen avond gebruikt, niet voldoende was, om op grond daarvan bewusteloos te g^ra- ken. Inspecteur R. is naar de meening van de hoogleeraren vaaor korten tijd psychisch gestoord geweest, een storing, welke meer toe te schrijven valt aan de doorgemaakte angstige oorlogsdagen, dan wel aan het ge bruik van alcohol. Het feit ook, dat de In specteur toen hij in bewusteloozen toestand werd gevonden, niet of nauwelijks naar al cohol rook, wijst er op, dat het gebruik van alcohol hem zeker niet in een dronkenmans- roes zou hebbch gebracht, doch dat men hier te doen heeft met iemand, wiens erfe lijke aanleg er toe heeft bijgedragen, dat hij dien nacht in zulk een zonderlingen toe stand ls komen te verkceren. Volgens prof. Rürnke moet herhaling hoogst onwaarschijnlijk worden geacht. Pro fessor Sillevis Smltt was verder van mee ning. dat appellant .niet in een alcoholroes verkeerde, toen hij in zijn schemertoestand werd ontdekt, en dat. hij zeker niet wat men noemt een „kater" heeft gehad. Het pleidooi Hierna was het woord aan mr. Kruysse, wiens pleidooi zich uitsluitend op Juridisch terrein bewoog. Spr. bestreed met kracht het argument uit het rapport van de tegen- party. als zou appellant een laakbare han deling hebben gepleegd. Men kan hier. al dus spr., spreken van positieve afwezigheid van schuld. Indien men hiervan overtuigd is, is er dus geen opzet aanwezig geweest en zal de tegenpartij eventuoelen opzet moe ten bewijzen. Spr. vroeg zich verder af. of zijn cliënt van .wien men nu toch na het hooren tan de getuigen-deskundigen mag aannemen, dat. hij dien nacht psychisch ge stoord ls geweest, alleen op grond van be wusteloosheid ontslagen mag worden. Of het een. of her. ander. Of appellant heeft zich den avond te voren op een duister pad begeven, of men moet aannemen, dat bij hem een ziekteverschijnsel is opgetreden, waaraan hij zelf niets kan doen. Waar de eerste vraag ontkennend kan worden beant woord. moet men dus vaststellen, dat wat is gebeurd geheel buiten zijn schuld lag en dat, hij alleen gedurende een kort moment van zijn leven psychisch defect is geweest Naar sprekers meening heeft de burge meester van Amsterdam zich de oorzaak van het psychisch defect bij appellant nier. goed voor oogen gesteld. Zijn besluit om den In specteur te ontslaan is dan ook in geen en kel opzicht feitelijk gefundeerd. De vraag rijst, verder of R. door het ge beurde volkomen onmogelijk is geworden in het politiecorps. Volgens spr. zeker niet. En te meer niet, omdat hij ln een bewusteloo zen toestand is geraakt, waaraan hij part noch deel heeft. De Inspecteur is tot Mei 1940 een geziene persoonlijkheid geweest. Hij verrichtte bij den dactyloscopischen dienst voortreffelijk werk en daarom had naar sprekers meening het ambtenarengerecht hem niet ongeschikt mogen verklaren. Het feitelijk gedeelte van het pleidooi nam mr Matthuysen voor zijn rekening. Deze be toogde, dat de geheele affaire een geheel normaal verloop had. en dat uit het feit, dat het Ambtenarengerecht getuigen-des kundigen als prof. Rümke en prof. Sillevis Smltt had opgeroepen, mocht blijken, dat dit college was ,gaan twijfelen aan de sug gestie uit de rapporten van de tegenpartij. Toen dan ook de rapporten van de getuigen- deskundigen bekend werden, was het voor spr. duidelijk, dat den inspecteur recht ge daan zou worden met herstel in zijn functie. Hoe verbaasd was spr. dan ook. toen liet ambtenarengerecht den bui «meester in het gelijk sielde. Het oordeel van de deskundi gen over den geestestoestand van den "appel lant spreekt_toch duidelijke taal. Het standpunt van den bur gemeester. Tenslotte was het woord aan den heer Huberts, die de zienswijze van den burge meester van Amsterdam verdedigde. Spr. be streed de meening, als zou de burgemeester dit. ontslag niet In volle vrijheid hebben ge nomen. en als zou deze niet goed zijn in gelicht door den hoofdcommissaris van po litie en anderen. Volgens spieker ls door het gebeurde de gezagspositie van inspec teur R. dusdanig ondermijnd, dat er geen andere weg openstond dan ontslag uit den dienst, Het z.g. ziekteverschijnsel uit den nacht van 23 op 24 Mei houdt toch tenmin ste verband met zjjn gedragingen van den avond te voren. Bezwarend "voor R. is ook. dat. hij ztch niet ziek heeft gemeld, waaruit men mag afleiden, dab hijzelf zijn gedragin gen als misdragingen kwalificeert. De getui gen-deskundigen verklaren in hun rappor ten. dat als het waar is wat appellant ver tel!.- er inderdaad een schemertoestand kan optreden. Is dat dan wel een bewijs? Een feit ls. dat een gezagsdrager naar buiten door zijn ondergeschikten iu een bij zonde- ren toestand is gevonden cn alleen op grond daarvan ls zulk een man in den politie dienst niet meer te handhaven. Zijn pres tige is in den dienst zelf te veel geschaad en daarom was ontslag wegens ongeschikt heid noodzakelijk. Spr. verzocht "tenslotte den Centralen Raad het oordeel van het Ambtenarengerecht te willen deelen. De Centrale Raad z&l later uitspraak doen. Het graangebied. Het Pontische graangebled der zg. Zwarte Aarde strekt zich uit door de geheele Oekraï ne, ln het Noorden tot over dc Wolga on den Oeral, ln het Zuld-Oostcn over den Koeban tot aan den voet van den Kaukasu;. Ook liet gebied der Donsche kozakken aan dc Zee. van Azow is uitstekend geschikt voor den graanbouw. Bij het begiu der Bolsjc- wlstenheerschappij boden deze Kozakken verbitterden tegenstand, maar tegen den bloedigen terreur van Moskou moesten z\j het onderspit delven. Door een smalle landtong met het vaste land verbonden ligt hier ook het bekende schiereiland de Krim. Het binnenland be staat uit steppe, maar er kan ook graan worden verbouwd. Langs de Zuidelijke kust van de Krim loopt een middengebergte. een voortzetting van den Kaukasus. Dit geberg te beschermt de kust tegen Noordelijke win den en zorgt voor een klimaat zocals aan de Riviera. In den Tsarentijd hadden hier de rijke Russische families hun landgoederen en bezittingen en er ontstonden de heerlijk ste badplaatsen. Verder ligt hier dc Sovjet- Russische oorlogshaven Sebastopol, die met het Westelijker gelegen Nikolajew een der belangrijkste steunpunten van de Russischs oorlogsvloot ln de Zwart Zee ls. Wanneer men de kust der Zwarte Zee van af de Krim naar het Westen volgt, komt men naar Odessa, dat thans "door de Duii- sche legers omsingeld is. De ontwikkeling van deze stad ls nauw verbonden met de verandering der Pontische steppen in een graanland. dat slechts op dc bevrijding der Russische dwingelandij wacht, om weer de korenschuur van Europa te worden. Dit steppengebied werd door Katharlna II bij het Russische Keizerrijk ingelijfd. Des tijds was het siechts een land van nomaden stammen en roovers, dat in her, bezit was van de Krirasche Tartaren, de zwakke nako melingen van de oude Mongolen, cho in het einde der Middeleeuwen geheel Ruslaud be- heerschter.. De Khan der Krhnsche Tarta ren was vasal van den sultan tan Turkije. Katharine zette hem af en wenschtc in ge zelschap van haar gunsteling Potemkm haar nieuw gebied te bezoeken. Daartoe maakte zij een bootreis langs de Dnjepr. Potemkim liet nu langs de oevers kleine dorpjes bou wen en er een aantal boerengezinnen heen brengen, die feestelijk aangedaan door yroo- lijke liederen en dansen het schip der kei zerin moesten ontvangen, waaneer het aan legde. Zoodra zij weer afvoer, werden de boe ren en boerinnen op wagens geladen "en naar het volgende dorpje gebracht, waar ztch het zelfde tooneel afspeelde. Dit is de oorsprong van de bekende uitdrukking „Potemkinsche dorpen"; Op bevel van Katharine werd 1794 de han delshaven Odessa gegrondvest, zoo genoemd naar een oude Grieksche kolonie Odessos, die Noordoostelijk van de nieuwe Russische stad had gelegen. In een kleinen inham der Zwarte Zee. ln de nabijheid van Odessa ont stond weldra de oorlogshaven Nikolajew. Over deze beide plaatsen werden de voort brengselen van het land der Zwarte Aarde naar alle plaatsen ter wereld vervoerd en Odessa werd spoedig een der belangrijkste havens van het Russische rijk. waar Duit- sche. Neder la ndsche, Engelsche Noor- sche en andere schepen hun ladingen van daan haalden daar de Russische handels vloot niet in staat was, alleen voor het ge weldige verkeer te zorgen. Om het land te ontginnen, waren in het begin der 19de eeuw door Keizer Alexander een groot aantal Duïtscr.e kolonisten naar de Oekraïne én het gebied aan dc Zwarte Zee gehaald, die zich langzamerhand tot eea bevolking van meer dan een millioen ver meerderden. Toen tijdens den wereldoorlog de Duttsehe troepen door de Oekraïne trok ken. waren zij zeer verbaasd, zooveel Duitsch- sprekende volksgenooten aan te treffen, dia hen met geestdrift ontvingen en van al het noodige voorzagen. BINNENLAND BIJSLAGEN OP OUDERDOMS- EN INVALIDITEITSRENTE De Persdienst van het N.V-V. meldt: De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft zich in een schrijven tot de gemeentebesturen gewend, waarin wordt medegedeeld, dat er prijs op wordt gesteld, dat Inzake de bijsla gen op de oxiderdoms- en invet lidi te tsrent e voor de ultkeeringen krachtens de Armen wet dezelfde gedragslijn wordt gevolgd als voor de steunregeling, d.w.z. dat deze bijsla gen ook niet op eerstgenoemde ui'.kec-ringen worden gekort. Mocht blijken, dat er nog gemeenten zijn, waarin deze bijslagen wel worden Ingehou den op de uitkeer! neen. dan wordt in over weging gegeven zicli te wenden tot de Bu reaux voor Rechtbescherming van het N.V.V. Inmiddels bereikt ons de mededeeling. dot hek gemeentebestuur van Amsterdam heeft beslist, dat de bijslagen niet van bovenge noemde ultkeeringen zullen worden afge houden. Zij, van wier uitkeering de bijslag reeds werd Ingehouden, krijgen deze terug betaald. AGENDA Sterhuis, Korte Beekstraat 4 lederen avond van 19.00 tot 22.00 uur geopend. Zondags en feestdagen open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor alle meisjes toegankelijk. Museum Flehlte. Westsingel lederen werkdag van 1013 en 1318 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek Muurhuizen 9. Geopend 3ïleen op werkdagen van 1012.30 u. l7S022.00 uur. Ultleenlng van boeken: 14.3017.00 en 19.0021.00. Ultleenuig van kinderboe ken Woensdag en Zaterdag van 14.3017.00 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Weijersstraat. Lees- en studiezaal geopend dagel. 1013 U.. 14.3020 uur. Ultleenlng dagel. 1112 en 1519.30 uur. Zaterdags 14.3019.45 uur. Maandagsmorgens geslo ten. Grand-TliéStre. Maandag. Dinsdag, Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopendl. Zon- en feestdagen 1.45, 4.6.15 en 8.30 u. (doorloopend). Van 12 t.m. 18 September: ,,De bruigom uit Brazilië". Ctty-Theater. Maandag. Dinsdag, Woens dag. Donderdag en Vrijdagavond 8 uur. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.30 uur doorloopend Van 12 t.m. 18 September: „De mannen de baas". Rembrandt-Theater. Aanvangstijden als boven. Geen matlnee's. Van 12 t m. 18 September: ..90 Minuten op onthoud". Glldehuis .Tentoonstelling Schilderijen en kunstnijverheid (geprolongeerd'. Eiken dag (behalve Maandag) geopend van 105 uur; Zondags van 10.30—5 uur. 23 September 20.30 uur Algemeens Vergadering Ambachtsschool. 11 October. „De Valk" 7 uur. Speeltuihvereen. Lëusderkwartier. Opvoering door de tooneelvcreen. „Eensgezindheid" van „Fllmrrtaniakken". DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren v. 15 Sept. 19.55 tot 16 Sept. 7.15 Maan 16 Sept. op 1.39. onder 17.17 uur

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3