De dieren van Tarzan De Dochter Fabrikant 2 AMERSFOORTSCHE COURANT DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1941 BINNENLAND Landelijke C.A.O. in het Bakkersbedrijf OOK ANDERE C. A. O.'S OP KOMST De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Nadat eenigen'tijd geleden de collec tieve arbeidsovereenkomst voor 'het bakkersbedrijf in Amsterdam algemeen verbindend werd verklaard, is thans tusschen werkgevers en werknemers overeenstemming bereikt over een lan delijke collectieve arbeidsovereen komst. Dezer dagen werd zij ter goed keuring aan het college van Rijksbemid delaars toegezonden. Tevens is de alge meen verbindend verklaring aange vraagd. Ook voor het banketbakkersbedrijf is over een collectiéve arbeidsovereen komst overeenstemming bereikt. Zij wordt thans juridisch omgewerkt om ook de verbindendverklaring harer be palingen te kunnen verkrijgen. De Ned. Bond van arbeiders in de Voedings- en Genot'middelenbedrijven voert thans onderhandelingen om te ko men tot een collectieve arbeidsovereen komst voor de zoêlwarenindustrie, om vattende de banket-, biscuit-, beschuit en koekfabrieken, de cacao- en choco ladeindustrie, de suikerbewerkingsbe- drijven, de puddingpoeder- en limonade- fabrieken, enz. In de vleeschwarenindustrie is een loonregeling tot stand gekomen en is op' tamelijk ruime schaal gewerkt aan een vacantieregeling. Ook hier wordt ge streefd naar een collectieve arbeids overeenkomst. STIJN STREUVELS 70 JAAR In October a:s. zal Vlaanderéns groot ste proza-Schrijver Stijn Streuvels zijn zeventigsten verjaardag vieren. Streu vels, deknaam voor Franciscus Petrus Maria Lateur, werd op 4 October 1871 te Heule, bij Kortrijk, in West-VIaan- deren geboren uit een eenvoudig bak kersgezin. Zijn moeder was een zuster van Guido Gezelle. Aanvankelijk volg de hij het beroep van zijn vader, doch geleidelijk aan ontwaakte, door het lezen en lééf en van vreemde talen, do behoefte in hem om zelf te gaan' schrij ven. In 1895 begon hij zijn medewer king aan een tijdschrift en in 1899 verscheen zün eerste boek „Lentele ven". Zes jaar later trouwde hij en ging in het dorpje Ingoyghem zelf een huis bouwen, dat hij „Het Lijsternest" noemde en waar hij nog steeds woont. Bij zijn huwelijk gf hij het beroep van bakker op en wijdde zich uitslui tend aan letterkundig werk. Streuvel's verdiensten voor de literatuur zijn naar waarde geschat, ook in Duïtsehland, waar tal van vertalingen verschenen. PASTOOR KLERK TE SERA WAK OVERLEDEN Te Nijmegen is bericht ontvangen dat te Serawak op Engelsch Borneo de weleerwaarde heer H. P. Klerk, pastoor aldaar, op ruim zestïgjarigen leeftijd is overleden. WOLHANDKRABBEN GEVANGEN In de Zuid-Willemsvaart bij Hel mond werd een nagenoeg volwassen exemplaar van de gevreesde--wolhand- krab gevangen. Het dier werd levend op het stadhuis te Helmond ingeleverd. Ook op de rivier de Waal onder Nij megen is heden door een visseher een Chinéesché wolhandkrab gevangen. HET 92e LANDHÜISHOUDKÜNDIG CONGRES In het gisteren in het Jaarbeursge bouw te Utrecht gehouden 92e land- huishoudkundig congres, bijeengeko men onder voorzitterschap van mr. A. G. A. Ridder van Rappard uit Vclp. Werd in de plaats van prof. d r. ir. G. Minderhout!, die zich niet meer her kiesbar stelde, bij acclamatie tot be stuurslid "'gekozen prof. ir. M. F Vis ser. Jhr. mr. C. M. O. van Nispen tol Sevènaer hield een inleiding over hef onderwerp „De ten gunste van den pachter en van den grondverbruiker genomen maatregelen in verband met de positie vn het grondeigendom". Na de pauze was het woord aan den secretaris van de Agrarische Jaarbeurs, den heer ir. IJ. de Boer, die spraAover het onderwerp: „Welke is het doel en de beteekenis vn de Agrarische Jaar beurs voor onzen landbouw?" Na afloop van het congres werd on der leiding van ir. IJ. de Boer een rondgang gemaakt over de Agrarische Beurs. Zenuwlableller. hoUer HoofdpijniableHen fcoker 60 t-axeertableUen doos 60 echl met den naam Mijnha door Edgar Rige Burroughs 80. De getrainde oogen van Tarzan keken die nacht in de richting van het voorwerp, dat zijn aandacht had ge trokkenWeer zag hij het! Weer kwam het door de duisternis over het water van de oceaan. Toen keerde hij zich om en wekte dé beide nfannen bij het kampvuur. Ze kwamen dadelijk naar hem toe rennen, doch de vreem deling aarzelde, toen hij de groote pan ter naast den witten reus ontdekte. „Kijk", riep Tarzan. „Een licht! Het licht van een schip! Het moet de parel schoener zijn. Ze zijn door windstilte overvallen!" en toen, met een uiting van vernieuwde hoop: „We kunnen lien be reiken! Het schip zal ons er gemakke lijk heenbrengen." De vreemdeling wei felde. „Zij zijn goed gewapend, dat zeg ik je", waarschuwde hij. „Wij kunnen het schip niet overmeesteren wij met óns drieën!" „Wij zijn hu met ons vie ren", antwoordde de aapm'an, terwijl hij naar Sheeta wees, „en wij zullen bin nen een half uur met meer zijn!" „Shee ta is evenveel waard als twintig men sen", vervolgde hij, „en de ondere paar, die ik wil halen, geven ons de kracht van minstens honderd man. Je kent- hen niet!" De aapman keerde zich om, gooi de het hoofd in de nek en van zijn lip pen kwam steeds weer opnieuw de vreeselijke kreet der menschapen. Toen kwam uit de jungle een antwoord en nog een! De deserteur van de parel schoener huiverde. Onder welke soort schepselen had het noodlot' hem ge voerd? Waren Kai Shang en zijn troep moordenaars niet te verkiezen boven dezen grooten, blanken reus, die een panter streelde en de dieren van de jungle tot zich riep? Maar hoewel hij verstijfde van ontzetting bij hel; horen van de wilde kreten in de jungle-nacht, was dit nog niets vergeleken bij het geen hij een oogenblik later voor zich zag opdoemen. (Wordt vervolgd De Oorlogsschade VERBETERDE REGELING INZAKE HET HUISRAAD De Staatscourant bevat een besluit van den wnd. secretaris-generaal van het De partement van Financiën tot wijziging van de regelen betreffende de bijdragen van het Rijk in de door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan huisraad. Na art. 8, is een nieuw artikel ingelascht, waarbij o.a. wordt bepaald Indien de schade op of na 16 September 1941 is toegebracht wordt, in afwijking van hetgeen in vorige artikelen is. bepaald, voor verloren' gegane ol' onherstelbaar beschadig de zaken een bijdrage verleend ten beloope Van den voor die zaken besteden aankoop prijs. verminderd met een redelijk bedrag voor afschrijving, met dien verstande, dat de bijdrage niet minder bedraagt dan de verkoopwaarde dier zaken op 9 Mei 1940, Bij de berekening van de bijdrage worden ech ter niet in aanmerking genomen: a. geld en geldswaardige papieren; b. zaken, welke geen handelswaarde hebben: c. kennelijk overtol lige zaken. Het A.H P. heeft zoodra het de nieuwe regeling betreffende de hulsrandschade tér oore kwam.' een onderhóud gehad met den algemeen gemachtigde ten dezer zake, den heer F. L. Rambonnet. Deze gaf direct toe, dat de klachten, welke tót heden werden vernomen over de getroffen maatregelen, wel gefundeerd waren. Het meest betroffen zij de vergoeding der hulsraadschaden. Tót heden was de regeling zoo: men gaf zijn huisraad schade aan en deze werd bepaald naar de huurwaarde Van de woning, Waarin liet huisraad zich bevond. Thans is over de gehcele lijn éeii herziening getroffen en wel als volgt: De slachtoffers worden opnieuw opgeroepen. De enquêtecommissies hooren den betrokkene, waarbij hun oorspronkelijke aangifte als basis wordt genomen. Uitgangs punt is de waarde van het verloren gegane. waarbij uiteraard rekening wordt gehouden met afschrijvingen. Voor bepaalde luxueuze artikel'-n wordt, zooals uit het besluit blijkt de wamde boven een bepaald maximum niet in aanmerking genomen. Wie nu nog een loc-lag ontvangt op het reeds vastgestelde bedrag of in de toekomst bet volle bedrag voor zijn schade aan huisraad ontvangt, krijgt dit geld uitbetaald op een spaar- of" deporlteboekje b.j de Nederlandsche Mid den-, mndsbaiik. welke 250 filialen, in het land heeft, en derhalve niet in contanten. Men krijgt zijn schadevergoeding voor huis- raac'schade In den vorm van een spaarbank- beekje tot een bepaald bedrag. Dit geldt clan voor bedragen .boven f 100.Wanneer het ,ult tc betalen bedrag onder f 100.blijft, krijgt men éen cheque op diezelfde bank. Nadat tusschen betrokkenen en een winke lier een koopovereenkomst betreffende aan schaffing van huisraad is tot stand geko men, wordt het bedrag van het spaarbank boekje afgeschreven. De hooper en de win kelier dienen daarvoor een formulier te on derteekenen. welke formulieren verkrijgbaar zijn b'j do kantoren van bovengenoemde bank. De getroffene gaat met zulk een on- dertcckend formulier naar de bank. die dan een chèque op naam afgeeft ten name van dsn desbetreffende winkelier. Tegen afgifte van deze cbéque worden de goederen door den winkelier arn de getroffene afgeleverd. Do mogelijkheid, het spaarbankboekje al dus af te schrijven bestant alleen bij aan koop van gebruiksgoederen voor de huishou ding en derhalve niet voor aankoopen van levensmiddelen, dranken en andere derge lijke. verbruiksgóedereji. De Middenstands bark neemt echter sléchts formulieren be treffende afschrijving in ontvangst, indien hét bedragen betreft van f 10.en hooger. Na verloop van veertien dagen na den da tum van uitgifte van het spaarbankboekje, kan op ieder boek.ic f25in contanten worden afgehaald. Dit is gemakkelijk voor hen, die op geld zitten te wachten. Rentebetaling Ook is er ilog een novum iri de nieuwe regeling, aldus de heer Rambonnet. en die zal zeker in den smaak vallen, Men krijgt n.l, een rente en wel ingaande 16 September. Dit geldt voor iedereen, ook al ontvangt men zijn boekje veel later. Hlerdo wordt het bezwaar ondervangen, dat men nu eenmaal'' niet allen het eerst kan helpen. De rente vergoeding is ook een aansporing om zijn geld rustig te laten staan, indien men het nog niet aanstonds kan hosted en zooais men het wel zou wenschen. Maar wel moet hier aan worden' gedacht: bèsteedt het geld goed. met den toeslag ls het uit. Verdere vergoe dingen worden riiét meer verleend. S.S. en P.K. Nederland Van de Nederlandsche Pro pagan da le ompagnie aan het Oostfront kwamen de eerste berichten binnen. De S.S.-P.K, Nederland bestaat uit een aantal Ne derlandsche journalisten, filmopera teurs, fotografen, radio-omroepers, met bedieningspersoneel voor auto's en mo toren, die aan het Oostfront werken en zorgen dat zij die achterbleven, in hun couranten, op de film en via hun radio toestel op de hoogte blijven van de krijgsverrichtingen in het Oosten. S.S.-P.K. Nederland bericht: en dan volgen verslagen die vertellen van den strijd tegen de Bolsjewisten staaltjes van moed en troiiw, van of fervaardigheid, doorzettingsvermogen en' van goede kameraadschap. Dan zul len verslagen volgen van daden, ver richt door Nederlandsche mannen, die met de wapens ir de hand de eer van ons volk en land hooghouden. De eer van ons land en vólk, die ge biedt dat ook een legioen bestaande ui't Nederlanders, zich schaart aan de zij de van hen, die begrijpen en welen wa t er- verwacht wordt van een natie, die straks als gelijkwaardige partner wil deelnemen aan den opbouw van een nieuw Europa. S.S.-P.K. Nederland zal berichten over trotsche daden, verricht door waarachtige Nederlanders, waaraan straks ons volk oneindig veel te dan ken zal hebben. Indien u meent dat bet bovenstaan de overdreven is blijft u dan weg, want er is fceen plaats in het legioen voor betweters en afwachters. Maar indien u de teekenen van dezen tijd verstaat, indien ook u begrijpt en weet, waarom de' Europeesche wapenen aan het Oost front moeten overwinnen, meldt u dan aan bij het VRIJWlLliStesOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. Niet praten maar 4°en Alleen maar door te zeggen, dat u de Nederlandsche ambulance wel ecu mooie instelling vindt, hebt u zich nog niet van uw plicht gekweten. Dat kunt u pas zeggen, wanneer u uw bijdragen gestort hebt op giro-rekening 87600 Nederlar.:che Ambulance Koningin negracht 22, 's-Gravenhage. KORTE BERICHTEN Buitenland. De vroegere Hooge- Commissaris van" Syrië, generaal Dentz, heeft gis teren een onderhoud van 27s uur met den plaatsvervangenden minister-pre sident, admiraal Darlan, gehad. In Londen i? officieel bekend ge maakt. dat cïe Britsche duikboot „P. 32" over tijd is en als verloren beschouwd moet word'en. De Amerikaansche senaat heeft de belastingwet ten bedrage van 3,5 milliard dollars definitief aangenomen. Dit is de hoogste belastingraming in de geschiedenis van de Ver. Staten. Zoodra Roosevelt de wet ondertee kend heeft, treedt zij in werking. Malcolm Macdonald, de hooge commissaris in Canada, is te Londen aangekomen teneinde besprekingen te voeren met het ministerie voor de Do minions. Duitsch geschenk aan Middelburg In een plechtige bijeenkomst heeft jfle commissaris-generaal voor bestuur en justitie, Staatssecretaris dr. Wim- „jncr, Maandagmiddag j.l, in de Abdij te Middelburg aan den Rijksarchivaris van de provincie Zeeland, namens den Rijkscommissaris, do origineele hand schriften in zes foliobanden, van per kament overhandigd van Benjamin Raule als geschenk van den Pruisi- schen minister-president aan het Ne derlandsche volk. Deze overdracht, welke niet alleen een symbool is, maar tevens een waardevolle actieve bijdrage vormt voor de Duitsch-Neder- landsche culiureele betrekkingen van dit oogenblik, heeft in het bestek der medewerking van het Rijkscommissa riaat aan den wederopbouw van de s!ad Middelburg een heel bijzondere beteekenis. Daarvan getuigde bij de overdracht do aanwezigheid van. den- gevolmach tigde van 'den Rijkscommissaris voor do provincie Zeeland, Kreisleiter Mün- zer, voorts de aanwezigheid van hooge vertegfnwoordigers van de Weermacht, van den Commissaris der provincie Zeeland" den heer Dieleman en van den Burgemeester der "stad Middelburg den heer Walre de Bordes. Ook de lei der van het ministerial Referat voor het archiefwezen, Staatsarchivdhektor c!.\ Volimer was bij de overdracht aan wezig. Met de zes folianten der handelsboe- kpn van den Middelburgschen reeder Benjamin Raule keert een sprekend getuigenis van zijn levenswerk, dat de Duitsche en Nederlandsche geschiede- lus verbindt in zijn vaderstad terug. 'Ruüle was in de zeventiende eeuw n.l. een groot koopman te Middelburg en mederegent van de provincie Zeeland, als zoodanig hij in de geschiedenis van zijn vaderland een rol van beteekenis gespeeld heeft. LOONEN IN WERKVERRUIMING De Rijksdienst voor de werkverrui ming heeft, ter beantwoording van een van verschillende zijden gestelde vraag, na gepleegd overleg met het college van Rijksbemiddelaars, aan de burgemees ters een circulaire gericht, waarin wordt medegedeeld, dat van het loon •der in de werkverruiming te werk ge stelde arbeiders geen korting ten be hoeve van de zoogenaamde „Vereve- ningshcffing" mag plaats vinden. ARBEIDSOVEREENKOMST HEERENKLEEDINGBEDRIJF Het college van Rijksbemiddelaars heeft bij beschikking d.d. 16 September 1941 intake de tarieven der collectieve arbeidsovereenkomst d.d. 1 Maart '38 voor het heerenkleeding- maat- annex confectiebedrijf, de in artikel 4 dier overeenkomst opgenomen regeling, ver vangen door een nieuwe, bindend vast gestelde indeeling. De nieuwe regeling wijzigt de tarief- grenzen en daardoor de voor de ver vaardiging verschuldigde loonen in dier voege, dat deza tariefgrenzen zijn aan gepast aan de'gemiddelde prijsstijging der verwerkte grondstoffen, UITREIKING AARDAPPELKAART De secretaris-generaal van het' De partement van Landbouw en Vis'sche- rij maakt bekend, dat er in het 'pers bericht omtrent de uitreiking van nieü- vve aardappelkaarten een onjuistheid is geslopen. In het schema, waar de diverse cate gorieën van personen staan genoemd, met dc hoeveelheid kaarten, waarop zij recht hebben, staat O.a. vermeld: geboren na 1 October 1938. Dit moet zijn: geboren na 1 Januari 1938. Dus personen, die geboren zijn na 1 Janu ari 1938, ontvangen een U-kaart-en een V-kaart SPORTNIEUWS ATHLETIEK. Duitsche sportfeesten TE AMSTERDAM EN DEN HAAG In opdracht van den Rijkecommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden zal de Duitsóhe dlenstpost op Zondag 5 October in liet Olympisch Stadion te Amsterdam een sportfeest' organlseeren. In de eerste plaats zal een aantal Duït- schërs, die ln Nederland werkzaam zijn. aan dit evéllement deelnemen, alle dlenstonder- deelcn zullen vertegenwoordigd ztyn. Een uitgezocht athletiekprogramma zal worden gebracht, waarvan het middelpunt zal worden gevormd door den snelsten Duit- schen sprinter Jakob Scheuring uit Stutt gart en Tlnus Osendarp. Waarschijnlijk zal ook de Dultscher Barbig aan den start ko men. alsmede vele andere bekende Duitsche athleten. De Duitsche Rljksspovtlelder zal het leest door zijn tegenwoordigheid luister 'bijzetten. Zondag '12 October zal voorts een estafettë worden gehouden Van Seheveningen naar Den Haag, waaraan eveneens alle Duitsclie organisaties zullen deelnemen. SCHERMEN PROMINENTE SCHERMERS IN ONZE STAD Dat het schermleven ln Amersfoort sinds de opening van de schermzaal Verheyen en van Mierlo belangrijk vooruit gegaan is, bleek reeds, toen op Hemelvaartsdag van dit jaar vele van de vooraanstaande Nederland sche scherihers daar bijeen kwamen om vriendschappelijk met elkaar te trekken. Door het succes van dien dag aangemoe digd ls er besloten, wederom de bekendste schermers uit te noodlgen om elkaar partij te geven. Deze keer zullen er o.a. aanwezig zijn: Do dames van der Klaauw, Seheveningen, floretkampioéne en Desta. Utrecht en de heeren Mosman, Amsterdam, stibelkam- ploen; Driebergen, Amersfoort, degenkam- pioen; Abrahams, den Haag, professional; Spronk, Utrecht; van Mierlo, Amersfoort: Desta, Utrecht; van Hulssen, Utrecht; Mr, Sasse van Ysselt, Utrecht; Los, Amersfoort; van Hdorn, den Haag. Het staat dus wel vast, dat er weer ver schillende mooie partijen te zien zullen zijn. Deze schermers-bijeenkomst zal gehouden worden op Zondag, 21 September a.s. in de schermzaal Verheyen en van Mierlo, Nijver heidsstraat, VOETBAL. BAKHUYS SPEELT WEER! Bep Bakhuys komt sedert 1 September weer in competitiewedstrijden in ons land uit. Men zal zich afvragen, aldus „Sport in Beeld", hoe dat mogelijk is waar de oud- international nog steeds op de proflijst staat en, al heeft ,hy sedert zijn vertrek uit Frankrijk twee jaar geleden ook geen cent meer aan de voetbalsport verdiend, zijn verzoek tot wederopneming bij de ama teur heeft zien afwijzen door het N.V.B.- bestuur. Eerlijk gezegd: het is ons ook niet pre cies duidelijk hoe momenteel, nu alle voet balsport onder leiding van den N.V.B. staat, eén als prof geboekt speler op een N.V.B.- terrein kan uitkomen te midden van ama teurs in de niet verboden Zwolsche zomer avond-competitie,. doch een feit js het, dat de oud-internatiónal een baantje gevonden heeft bij de Drukkerij Tljl te Zwolle en nu meespeelt in de ploeg van „Tllla", die vorig jaar deze zomeravondcompetitie won en nu wederom royaal bövenaan staat. SPORT OVER DE GRENS Als candidaat voor het Europeesch kampioenschap ln de weltcrgewichtklasse hebben zich thans twee boksers bij de In ternationale Boks Unie aangemeld en wel de kampioen van Duïtsehland en Italië resp. Gustav Eder en Or landt. ONTSLAG BURGEMEESTER BLOEMENDAAL De ;>„aatscourant bevat het bericht, dat bij besluit van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied van 12 September aan jhr. mr. C, J. A. den Tex, ontslag is verleend als burgemeester der gemeente Bloe- mendaal. Radio-programma's VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1941. Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6,50 Ochtendmu ziek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing on meditatie (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.50 Koorzang (gr_- opn.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Orkest- conecvt (opn.). 10.00 Amabil.e-sextét. 11.20 Declamatie. 11.40 Amablle-sextet. 12.00 De Melodlsten en solist. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.Nieuws- en economische berichten. I.00 Otto Hendriks en zijn' orkest en gra mofoonmuziek. 2.00 Het Stedelijk orkest van Maastricht, soliste en gramofoonmuziek. 4.00 Cyclus „De Evangelisten en hun werk". 4,20 Gramofoonmuziek. 4.30 Amusementsorkest en soliste (opn.). 5.15 B.N.O.Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 5.30 Voor de Jeugd. Sf.45 Pianovoordracht, 6.15 Vraagge sprek en orgelspel. 6.30 De Nederlandsche motetvereeniging. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Kunst-namiddag op Hofwijok te Voor burg. 8.30 Omroeporkest. 9.15 Gramofoon muziek. 9 45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 —10.16 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Eco nomie News from Holland". Hilversum n, 301,5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O.i Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. II.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pia nobegeleiding en gramofoonmuziek. 11.50 Concertgebouworkest (gr.opn.). 12.15 De Ramblers. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Gevarieerd middag programma. 3.00 Voor de vrouw. 3,45 Gerard Lebon en zijn orkest. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.00 „Onder de leeslamp" (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 6.15 Granlofoonmuzlek, 6.30 Sportwetenswaardigheden. 6.45 Grnmo- fooumuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Ha vens van Europa. 8.45 Orgelconcert en gra mofoonmuziek. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwïjdlng. 10.0510.15 Gramofoonmuziek. Landbouw en Veeteelt MAAKT tJW LAND PRODUCTIEF! Landbouwers, maakt uw Tand zoo produc tief mogelijk, 't Is ln uw eigen belang. De vorige week ontmoette ik een landbouwer, die nog een geheel bed met boerenkoolplan- ten had staan. Tevens beschikte hij nog over een vruchtbaar stuk land. Nu vroeg hij mij, of 't nog „wat kon worden", wanneer hij die planten op dat land uitpootte, Natuur lijk heb lkv hem aangeraden dat direct te doen. Dat ik hem daartoe kon aansporen, vindt zijn oorzaak in het volgende. Enkele jaren geleden was Ik bij een landbouwer, "t Was toen in 't laatste gedeelte van Sep tember, Deze man had ook een groote hoe veelheid van zulke planten. Op mijn vraag, wat hij daarmee wenschte te doen, vernam Ik; dat zljri plan was, die planten maar te laten staan. Ze konden er dan ha de eerste vorst nog. wel eenige keeren met het gezin van eten.j^Toen ik hem aanraadde die plan ten uit te poten, zoodat ze zich beter kon den ontwikkelen, was zijn antwoord, dat hij toch boerenkool genoeg had. Hij had er blijkbaar niet aan gedacht, dat de koeien ze ook gaarne lusten. In October kwam ik langs hetzelfde bedrijf en lk zag, hoede boerenkool van het plantbed naar den ak ker verhuisd was. Later vertelde de man mij, dat de koelen er verscheidene dagen van gegeten hadden en dat in dien tijd "do. melkopbrengst zeer goed was geweest. FA 1LLISSEMENTEN Uitgesproken 15 Sept. A. Knepper te Boskoop, Zijde no. 92, handelende onder den naam Che misch Laboratorium O.R.N.E. te Boskoop. R.C. Mr. A. Hllbingh Prins: Cur. Mr. C. M. Loef te Boskoop. 15 Sept. Elisabeth Vogel, Weduwe van J. M. Touber, zonder beroep, wonende te Amsterdam, Grevellngenstraat 17.-I- R.C. Mr. E. A, M. Lamers. Curatrice Mej. Mr. L. L. W. v. d. Dries, Prinsengracht 462a, Amsterdam. 15 Sept. Betje Nort, gescheiden echt- genoote van I. ten Bosch, koopvrouw, wo nende te Amsterdam, 2e Jan Steenstr. 30-11. R.C. Mr, C. J. Heemskerk, Curatrice alsvo- ren. FEUILLETON VAN DEN ROMAN door EEKA 26 Mevrouw Baenders bestelde een thee complet en dacht nog' eens diep na. Willem, haar man was driftig en Heieen kopoig, met deze beide eigen schappen diende zij terdege rekening te houden. Het was dus beter voorloo- Eig tegenover haar man liet zwijgen te ewaren, wellicht kon zij Heieen mor genavond spreken en misschien, me vrouw Baenders neigde op dit oogen blik 'naar het optimistische denkbeeld, dat zij alles met Heieen zelf zou kun nen overleggen. In ieder geval was het voor haar een groote triómf, dat zij en zij alleen, alles had uitgevonden, zij mpest, voordat zij haar rnan erover sprak, de zaak met Heleen in orde ma ken, het wds daarom het beste morgen avond nog eens naar dat pension te gaan. Wie weet, misschien kreeg zij Heieen met een zoet lijnt ie mee naar huis en dan volgde de rest vanzelf. Scëhés moesten absoluut vermedén worden, haar grieven tegen haar doch ter zou zij haar wel onder vier oogen verte'1 en. Mevrouw Baenders schoof haar kopie terzijde, riep de bcdienster en ging met een taxi naar Iiuis. Het iién alles echter anders dan zij -odacht had. want toen zij den volgen den avond in de kleine zijkamer tegen over mevrouw Rir'er 2at, zei deze be- 'eefd inaar kortaf: Juffrouw Wit- 'ïng heeft mij de beschikking over die learners gegeven, zij zelf vertrekt mor gen. Zij vond het onnoodig met u te praten, zij meende dat het een kwestie I was, die geheel alleen mij en haar aan ging. Mevrouw Ruiter zei nog meer •naar mevrouw Baenders had enkel ge let op de mededeeling. dat Heieen den anderen dag zou vertrekken, de rest liet haar koud. Zij had geen plan de kamers te huren, maar voor het ge val deze dame. bezwaren mocht maken, had zij genoeg geld bij zich orn een maand huur te vergoeden. W^ar gaat de juffrouw heen? vroeg zij zonder over haar dwaze vraag na te denken. Mevrouw Ruiter, d'e al opgestaan was keek haar verbaasd en wantrou wend aan. Dat weet ik niet, mevrouw, neemt, u mij niet kwalijk, maar dat kan u im mers heelemaa.1 onverschillig zijn? Mevrouw Baenders was te onthutst om op dit antwoord acht te slaan, zij stond op en volgde de ander naar de vestibule, maar bij de straatdeur waag- 'e zij toch nog een poging. Kan ik iuffrouw Witting niei een oogenblik spreken? vroeg zij klein ik zou mij bij haar willen excuseeren, ik vrees. dat zij een onaangenamen indruk van mij heeft gekregen, het was allerminst mijn bedoeling haar te verjagen. Juffrouw Witting is niet thuis, antwoordde mevrouw Ruiter stug en verbaasde zich over de hardnekkigheid van deze vreemde dame. Deze Houding viel mevrouw Baen ders op en zij trachtte zich uit de si tuatie te redden door te zeggen: Dan wilt u mijn excuses wel aan haar over brengen? Goeden dag. Mevrouw Ruiter opende de straat deur. Zonder mankeeren mevrouw, goeden dag. Zij keek nog even naar de taxi, die dadelijk wegreed en ging tb en opgelucht naar haar zitkamer. Ziezoo, mf kon zij juffrouw Witting vertellen, dat de nieuwsgierige dame .voor goed was verdwenen, dat praatje over het huren van de kamers scheen maar een voorwendsel geweest te zijn. Mevrouw Ruiter schudde het hoofd. Wat dit al lemaal beteekende? En to-n dacht zij aan haar. gesprek met juffrouw Wit ting. Waarom spreekt met vreem de menschen over mij? had juffrouw Witting boos gezegd. Dat is mij hoogst onaangenaam. U behoeft geen inlichtingen over mij te geven, er valt niets over mij te vertellen. Ik werisch niet lastig gevallen te worden door dames met agenturen, die u met leu terpraatjes om den tuin komen leiden. Tk ontvang niemand, die ik niet ken, dat weet u. De kwestie van al of niet opnieuw inhuren van de kamers is een .zaak tusschen u en mij. Ja, dat had zij gezegd en daar was het bij gebleven. Mevrouw Ruiter was tevreden. Zij hield haar huurster graag. Juffrouw Wit ting was weinig eischend, had nooit visite en was den geheelen dag weg. Mevrouw Ruiter had haar ervaringen omtrent echtparen en daarom verhuur de zij haar kamers bij voorkeur aan jongedames, die eèn betrekking had den, daarmede was men het. beste af. Juffrouw Witting had niets gezegd over weggaan, dus bleef zij en de rest' kon mevrouw Ruiter niet schelen. Hoe langer zij over de vreemde bezoekster nadacht, hoe meer zij tot de overtui ging kwam. da* juffrouw Witting ge- lqk had. De dame wilde natuurlijk het een of ander verkoopen, zulke dames waren altijd zoo welbespraakt en vast houdend, het was eigenlijk heel dom geweest er op in té gaan, dacht me vrouw Ruiter'. Enfin, de zaak was van de baan! Mevrouw Ruiter schikte zich in haar hoekje en verdiepte zich opnieuw in haar' boeienden roman. Na den avond waarop mr. van Sey- den Heieen en Lize had uitgenoodigd, was hij veranderd. Hij sprak veel min der met Heieen en hoewel hij nog even beleefd en vriendelijk was, voelde Heleon toch dat er een verandering in zijn houding tegenover haar was gekomen. En daardoor was zij tenslot-' te er van overtuigd, dat hij haar ge heim kende, maar waarom sprak hij dan niet? Wat was het, dat hem daar van af hield? Heieen kbn de reden hiervan niet begrijpen, zij werd schuw en verlegen. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2