AMEBSFOOOTStHE (0(1 BANT DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Duitsche troepen behalen terreinwinst bij Leningrad De politiek Nieuwe bonnen BORIS SJAPOSNIKOFF Waarschuwing Ter dood veroordeeld ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling H Per week ƒ0.18 Ij Per 3 maanden 3.08 Per poet per kwartaal 2.28 Losse nummers 10.08 Administratie Telefoon 6280. ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelt/rijs ƒ0.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0 SS Elk woord meer ƒ0.05 3 Achtereenvolgende plaatsingen voor de dubbele prya. VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1941 IOOFDREDACTEUR: F. W. M. BALEWIJN. AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES. v.h. BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9 55e JAARG. 4 PAGINA'S DE STRIJD IN nET OOSTEN. -Duitschland strijdt^ voor Europa Odessa en Moskou gebombardeerd De strijd om de versterkingen van Leningrad is den 17en September onder taaien tegenstand van dc Sovjets door de Duitsche troepen met succes voort gezet, naar het D.N.B. van militaire zij de wordt medegedeeld. Op verscheide ne plaatsen poogden de Sovjets door tegenaanvallen, die door zware pantser wagens werden gesteund, den Duitschen opmarsch te stuiten. Desondanks geluk te het den Duitschen troepen nieuwe terreinwinst te behalen, In een krani- gen opmarsch rolde een Duitsche divi sie infanterie een sterk verdedigde stel ling der Bolsjewisten op en stelde zij talrijke bunkers buiten gevecht. Na de doorbraak door deze stelling veroverden de troepen dezer divisie een vrij groole plaats en maakten zy een groot aantal gevangenen. Tevens werd oorlogsmate riaal buitgemaakt. Duitsche luchtmacht in actie. In den nacht op Donderdag hebben Duitsche vliegtuigen met goed gevolg militaire doelen te Moskou en Odessa aangevallen. In den Centralen sector Steunde de luchtmacht de operaties van het landleger door het bombardeeren van vijandelijke troepenconcentraties, goederentreinen en belangrijke aanvoer- wegen. De Sovjets leden hier zware ver liezen. Duitsche Stuka's brachten ge voelige schade toe aan kazematten en veldstellingcn. Voor de kust der Zwarte Zee werden oorlogs- en koopvaardijschepen der Sovjets door gevechtsvliegtuigen en Stuka's aangevallen. Westelijk van de Krim werd een koopvaarder van 5000 ton zoo ernstig beschadigd, dat hij verloren geacht kan worden. Een schip van 1000 ton werd tot zinken gebracht. Twee koopvaarders van 1000 ton werden ernstig beschadigd, terwijl ook een torpedokruiser der Le ningrad-klasse met succes werd ge bombardeerd. Op het Ladogameer werden drie koopvaarders en in een riviermonding eveneens drie schepen zwaar bescha digd. In het Westelijke deel van het La dogameer werden vijf Sowjetschepen met goed gevolg bestookt. Ilooge fftnetionnaris gevangen. Duitsche troepen hebben, naar een oorlogscorrespondent aan het D. N. B meldt, den chef en het Sovjetbureau voor den bouw van de verdedigings linie aan het Zuidwestelijke front, hoofdmajoor Pawel Tsjistof, gevangen genomen. Hij had van het Bolsjewisti sche verdedigingscomité, aan welks hoofd Stalin staat, opdracht gekregen langs de Desna tot aan de monding van de Dnjepr met gebruikmaking van een milliocn man vóór 1 October een nieu we verdedigingslinie te bouwen. Bij een Inspectiereis in het voor de verdedi- ginplinie aangewezen gebied viel hy in Duitsche handen. De chef van het hoofdkwartier van het Roemecnsche leger, generaal Joa- nitziu, is 17 September op het veld van eer gevallen, zoo meldt het Roemecn sche persbureau. Een vliegtuig heeft gisteren zijn stoffelijk overschot naar Boekarest overgebracht, waar het in het gebouw van den generalen staf is opgebaard De teraardebestelling vindt heden plaats. De verwikkelingen in het Verre Oosten „De alarmklok luidt" JAPANSCHE OPROEP AAN DE O. AZIATISCHE VOLKEN Onder het opschrift: De alarmklok luidt in het Oosten" publiceert ma joor Tominaga van het persbureau van het Japansche ministerie van oorlog een „oproep aan alle onderdrukte vol ken in Oost-Azië" waarin zy worden aangespoord alles op het spel te zetten voor den vrijheidsstrijd. Japan voert dezen strijd, zoo wordt geziegd, voor dc verdediging van de gemeenschappelijke rechten en belan- rvan alle Aziatische volken en voor bevrijding van de 1100 milliocn Oosterlingen. Japan zal nooit den dag vergeten, waarop het als dc trouwste bondgenoot van Engeland ondraaglijke moreele beleedigingen juist van En geland heeft moeten dulden. Hoewel Japan in den oorlog van 1914 tot 1918 zijn verplichtingen voortspruitende uit het bondgenoot schap trouw lieeft vervuld, heeft En geland na den wereldoorlog het allian tieverdrag met Japan als een vodje pa pier weggeworpen. Overgaande op de anti-Japansche kuiperijen van Engeland en Amerika" wees Tominaga op het uitbreken van het Mandsjocrijsche incident, dat ten gevolge had, dat Japan uit den Volken- Bond trad. Tsjang Kai Tsjek had, zoo gaat To minaga voort, het plan van derde mo gendheden om China te koloniseeren, niet doorzien en is in een steeds ster kere afhankelijkheid van Engeland en Het Weermachtbericht Hoofdkwartier van den Führer, 18 Sept. (D.N.B.) het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In de Oekraïne gaan de aan- valsoperaties ten Oosten van den Dnjepr onweerstaanbaar voort. In den strijd om de verdedigings- installaties van Leningrad wer den groote successen behaald. Onderdeden van een enkele divi sie infanterie hebben alleen 119 kazematten bestormd. In het zee gebied van de Krim, voor het eiland Osei in het Ladogameer, aan dc monding van de WoJehow cn in de Witte Zee heeft de lucht macht drie transportschepen, in totaal metende 3.000 br.t. tot zin ken gebracht en 16 andere sche pen zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat een groot deel van deze scheepsruim- te verloren is gegaan. Bovendien werden een torpedojager, twee duikbooten en vier motortorpedo- booten der Sovjets vernietigd. Motortorpzdobootcn hebben voor de Engelsche kust een door tor pedojagers en bcwakingsvaartui- gen krachtig beschermd Britsch konvooi aangevallen en ondanks den krachtigcn afweer vier vijan delijke koopvaarders met een to talen inhoud van 25.000 brt. tot tinken gebracht. Na een succesvol gevecht met de Britsche torpedo jagers keerden alle booten onbe schadigd terug. Bij de Faroer eilanden werd een groot koop vaardijschip door vliegtuigen, welke uitgestuurd waren voor ge wapende verkenning der zee, in scheervlucht zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht havenwer ken in Znid-Oost-Engeland ge bombardeerd. Bij pogingen om gisteren de bezette gebieden aan het kanaal aan te vallen, verloor de Britsche luchtmacht achttien vliegtuigen. Hiervan werden 15 in luchtgevechten en drie door de luchtdoelartillcrie neergeschoten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Een gering aantal Britsche bommenwerpers heeft in den af geloopen nacht storingsaanvallen ondernomen op Zuld-West- Duitschland. Amerika geraakt. Daarom was ook het conflict met China onvermijdelijk. De oorlogen in het Verre Oosten noemde Tominaga een poging om de onderdruk te Oostersche volken van het juk der blanken te bevrijden en volkomen on afhankelijk te maken. Vervolgens wees Tominaga erop. dat Japans weermacht ondanks het staken van den Japanschen buitcnlandschen handel nog over voldoende grondstof fen beschikt om zelfs nog op verschei dene fronten met succes te strijden. De gespannen toestand in he' Zuiden be sprekende. verklaarde Tominaga. dat wanneer de een of andere mogendheid Nederlandsch-Indië zou dwingen de le vering van belangrijke grondstoffen aan Japan te weigeren, de tijd geko men is om de dwaasheid van deze kui perijen tc bewijzen. Tenslotte verklaarde Tominaga: er blijft voor Japan slechts over een vast beraden stan voorwaarts te doen om zich eervol in de geschiedenis te kun nen handhaven, voor het geval Japan aan een nieuwe economische worging blootgesteld zal worden. Sedert tien jaar luidt „De alarmklok in het Oos ten" voor een nieuwe wereldvrede. In het Oosten.cn in het Westen gaan Ja pan, Duitschland en Italië vastberaden in den strijd tegen verouderde stelsels voorwaarts. In vertrouwen op eigen kracht is thans voor Japan de tijd ge komen op te rukken en ieieren tegen stand, dien het op zyn weg ontmoet, te breken. Naar uit Hongkong wordt gemeld, is het geheele verkeer ln de haven stilgelegd, als gevolg van het feit. dat vele mijnen, welke door den taifoen werden losgeslagen, een gevaar voor de schepen vormen. Mijnenvegers zijn uitgestuurd om deze mijnen op te rui men. ONTPLOFFING IN GIBRALTAR Ln de tunnel tegenover den Noorde lijken ingang van lie* arsenaal te Gi braltar heeft zich volgens het D.N.B. een hevige ontploffing voorgedaan. Verscheidene artsen en ziekenauto's hebben zich naar de plek van de ramp begeven. Bijzonderheden zijn nog niet hekend. doch naar gemeld wordt heeft men verscheidene dooden en vele ge wonden gevonden. van Roosevelt EEN ARTIKEL VAN Dr. GöBBELS In „Das Reich" wijdt dr. Göbbels een artikel aan de laatste maatregelen van Roosevelt. Aan de hand van de feiten wijst hy op de steeds duidelijker wordende, openlijke provocatiebedoe lingen van Roosevelt tegenover Duitschland. Roosevelt is de man. al dus dr. Göbbels, die den oorlog, welken hy beloofde te zullen vjorkomen, in eon marathonloop achternajaagt om hem tenslotte misschien toch nog in te halen. Sedert zyn herkiezing als presi dent heeft hij geen ar.der streven meer getoond dan de heiligste verzekerin gen, dat hij de V.S. in geen geval in oorlog zou brengen, te negeeren. De groote meerderheid van het Amerikaansche volk. a'dus vervolgt minister Göbbels. wijst een oorlog af. Het mag meer anglophicl zijn, het mag de Engelschcn materieel steunen, over één ding zijn alle Amerikanen het eens: geen actieve deelneming aan den oorlog. Alle door de Joden cn andere oorlogsdrijvers ontketende lasterpro- naganda heeft de Amerikanen niet van dat standpunt af kunnen brengen. Naar aanleiding van Roosevelts ver wijt. dat Duitschland de vrijheid der aee bedreigt, herinnert Göbbels aan de bewering van Churchill, dat de Duit- schers van de zee verjaagd zijn cn hy stelt de vraag: Hoe rijmt men dat? Dat Roosevelt verder een definitie der „Amerikaansche veiligheidswateren" vermijdt en die aan de Duitschers overlaat, is wel het hoogtepunt zijner provocatiebedoelingen. „Echt demo cratisch" noemt dr. Göbbels het stre ven van Roosevelt, de V.S. zonder toe stemming van het Congres en tegen den wil van het volk in den oorlog te laten geraken, om zijn medeburgers dan voor een voldongen feit te kun nen stellen. ..Hij is zelfs te laf, om zelf verantwoordelijkheid voor die handel wijze te dragen cn tracht daarom met zijn bekende manoeuvres Duitschland de schuld in de schoenen te schuiven." AMERIKAANSCHE VLOOT ZAL SCHIETEN Volgens een bericht van „United Press" uit San Francisco heeft admi raal Greanstad. dc chef van het twaalf de Amerikaansche marincdistrict, ver klaard, dat de Amerikaansche vloot thans bereid is het bevel tot schieten van president Roosevelt uit te voeren, meldt het A N.P. Admiraal Greanstad meende verder te moeten waarschuwen voor de mo gelijkheid van een aanval der spilmo- gendheden op dc militair zwakkere Zuid-Amerikaansche landen. Ook Britsche troepen in Teheran De Moskousche nieuwsdienst meldt, volgens het D.N.B. uit Londen, dat op 18 September ook Engelsche troepen Teheran, de hoofdstad van Ir^n, zijn binnengerukt. Rede i i Sjah Naar Reuter volgens het D.N.B. uit Teheran meldt heeft de nieuwe Sjah na het afleggen van den eed, irfmfwijking van het gebruik een korte rede gehou den, waarin hij samenwerking van zijn regeering beloofde met Groot Brittan- më en de Sovjets. Verder verklaarde ■hij, dat de regeering voornemens is in samenwerking met het parlement her vormingen in te voeren en gaf hij te kennen vast besloten te zijn in over eenstemming met het parlement te regceren. Naar dc Iraansche bladen volgens bet D.N.B. melden, heeft de nieuwe Sjah besloten het bezit van zyn vader, waartoe een reusachtig grondbezit cn vele andere rijkdommen behooren, aan den staat terug te geven. INCIDENTEN TE CANTON De staat van beleg afgekondigd Als gevolg van een bomaanslag zyn te Nanking twee Japanners en vier Chinee zen gedood en veertig personen gewond. De onbekende daders wisten te ontsnappen. Tc Canton zijn door een bomaanslag in een bioscoop in de buurt van het hoofdkwartier van de Japansche mari ne twintig personen gedood. Door een nderen bomaanslag werd een restau rant en twee auto's waarin Japanners Fezeten waren, vernield. In de stad is de staat van beleg af- f c-kondigd. Te Shanghai is een vuurgevecht ge- verd tusschen terroristen en roan- s happen van de Japansche marine- 1 ndingsbrigade. Drie Japanners wer- i n gewond, een Chinees werd gedood. n andere Chinees is heden door drie t rroristen. die wisten te ontkomen. lodgeachoten. Alle bioscopen en vele I catsen van vermaak zijn gesloten. SPOORWEGONGELUK BIJ BRuNN •18 Dooden. •Op een station in een voorstadje van Briirn is gistermorgen vroeg een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Op het sta tion stor.d een groote menigte op den trein te wachten. In het halfduister wa ren de menschen op een vrij spoor gaan staan. Plotseling naderde op dit zelfde spoor een sneltrein, welke met onver minderde vaart doorreed. Achttien per sonen werden op slag gedood, terwijl enkele zwaar en verscheidene licht ge wond werden. MINDER BROOD, MEER AARDAPPELEN Voor het tijdvak van Zondag 21 Sep tember zijn als nieuwe bonnen aan gewezen. voor brood of gebak, vleesch of vleeschwarcn en melk de nummers 36 en voor aardappelen bon 37 reserve. De aangekondigde veripindering van het broodrantsoen gaat met deze pe riode in. Op de bonnen 36-4 brood zul len de gewone 4 rantsoenen verkrijg baar zijn, doch voor de overige bonne tjes 36 brood zal in plaats van 1 rant soen de volgende week een V* rant soen worden verstrekt. Tengevolge hiervan wordt de weke- lyksche hoeveelheid brood: Voor kinderen tot en met 3 jaar 900 gram, voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar 1800 gram, voor kinderen van 14 tot en met 20 jaar 2000 gram en voor volwassenen 1800 gram. Daartegenover staat een verhooging van het aardappelenrantsoen met Vs kilo. zoodat op bon 37 Reserve 3', j kg. aardappelen gekocht zal kunnen wor den. Doordat rijst thans nog alleen voor speciale doeleinden beschikbaar wordt gesteld, rijst de vraag, hoe het thans staat met de levering van het artikel gruttemeel (gemengd meel), hetwelk wordt gebruikt voor de bereiding van pannekocken, trommelkoek, drie in de pan, etc. De fabricage van dit artikel kan blij ven doorgaan, doch de levering ge schiedt thans niet meer op den rijst- bon, maar uitsluitend tegen inlevering van gort- of havermoutbonnen. Twee- van deze bonnen zijn voldoende om een pak van 500 gram gruttemeel (ge mengd meel) te verkrijgen. Dit voedzame meel kan voor het baljjken van pannekoeken zonder meer worden gebruikt, doch het bijvoegen van bakpoeder verdient aanbeveling cm. ook zonder eieren, een zeer sma kelijk gebak te verkrijgen. Zware tuchthuis straffen tegen communisten In het proces tegen communisten uit Amsterdam heeft het Deutsche Obergericht ;n Den Hans Donderdag vonnis geveld. 22 Beklaagden werden veroordeeld tot tuchthuisstraffen tot 12 jaar. Van het uitspreken van nog zwaar dere straffen heeft men allen afgezien, omdat de beklaagden geen leidende functionarissen waren en hun daden gepleegd zijn vóór 22 Juni 1941, den dag waarop de oorlog met de Sovjet- Unie begon. Wie na den 22en Juni 1941 communistische actie voert, heeft, zooals reeds bekend is gemaakt, de doodstraf te wachten. Chef van den generalen staf der Sovjets Het bolsjewislisch-officieuse blad „Prawda" komt aandragen met het „brein van het Roode Leger", of anders gezegd: „de schaduw van Ti- mosjenko". Deze „grijze eminentie" van de Sowjetlcgers ontpopt zich vervolgens als., de chef van den generalen staf, Maarschalk Böris Sjaposjnikoff. Mis schien is er een zekere beteekenis aan toe te schrijven, dat hij zoo plotseling op den voorgrond wordt geschoven, ter wijl hij tot dusver in de schaduw was gebleven: want Sjaposjnikoff heeft tot dusverre weinig van zich doen spreken, schrijft een Berlynsch V.P.B. corres pondent en vervolgt: Hij heeft eenige bekendheid verwor ven door het instellen van een krijgs raad in plaats van den Raad van Volks commissarissen, welke dc uitvoerende macht belichaamde. Na de nederlagen van het Sowjet-Russische leger bij Bia- lystock, Minsk cn Lemberg werd er nieuwe hoop gewekt door de benoeming van de maarschalken Worosjiloff. Ti- mosjenko en Boedjenny voor de ver schillende hoofdfrontén van de Sowjet- verdediging. Daarop werd bekend ge maakt. dat Stalin zichzelf had bekleed met den rang van opperbevelheber over alle Sowjet-Russische legers. Thans wordt Boris Sjaposjnikoff naar voren geschoven. Is dit een bewijs, dat men naar een nieuwen „sterken man" zoekt? En is hy berekend voor de taak, die men voor hem heeft weggelegd? Een bolsjewiek van addellijke afkomst. Sedert het begin van den oorlog is Boris Sjaposnikoff verantwoordelijk leider geweest van den arbeid, die ver richt werd door den generalen staf van de Sowjets, Evenals Tjitsjcrin is hij af komstig uit een oud a'ddellijk geslacht. Hij ving zyn militaire loopbaan aan met het afloopen van de bekende, voorname militaire academie Alexander; daarna diende hij in een garde-regiment en werd in den wereldoorlog op zijn 36ste jaar kolonel. Thans is hij 60 jaar oud. Hy behoort tot de officiëren van het voormalige Straatbeeld uit Dnjepropetrowsk. Duitsche en Sovjet-artillerie beschoten na elkaar dc stad. Straatgevechten deden daarna liet overige om dc buizen in ruïnes te veranderen. (Weltbild-Polygoon.) Tsaristische leger die, geleid door zeker niet oneervolle overwegingen, in dienst traden bij het Sowjetleger. Als actief militair heeft hij weinig van zich doen spreken; hij wijdde zich geheel aan het zakelijke werk en zocht niet in de open baarheid te treden. Dit neemt echter niet weg dat hij als chef van den generalen staf van het Sowjetleger, tot welke post hij in 1929 werd geroepen, weinig aangenaams be leefde van het Sow jet-regime. Reeds in het daaropvolgende jaar 1930) werd hij van zijn leidende functie ontheven en benoemd tot gouverneur van het Wolga-district; in dc gewone Sowjet- taal beteekende dit. dat hij op niet in het oog vallende wijze was afgedankt. Wij behoeven slechts te herinneren aan Toelsjatsjefski, die, kort voordat hij werd geëxecuteerd, eveneens als gou verneur naar een afgelegen district werd gestuurd vaif In elk geval: een dergelijke benoe ming stond eigenlijk reeds gelijk met een "half doodvonnis. In het geval van Sjaposjnikoff hechtte men er te eer deze beteekenis aan, omdat hij in het jaar 1930 dus een jaar vóór zijn overplaatsing formeel tot de bolsje wistische partij was toegetreden. Het feit. dat hij zich nooit op den voorgrond had gedrongen, was zijn red ding- Hij werd commandant van de Sowjet-Russische militaire academie; en hier wist hij inderdaad eenige orde te brengen in den chaos, die hy er aan trof. Daarop werd hij in 1935, als leger bevelhebber, opperbevelhebber van het district Leningrad en na den val van Toetsjasjefski in Mei 1937 voor de tweede maal chef van den generalen staf van het Sowjetleger. Op het oogenblik is hij dus vier jaar chef van den generalen staf. zij het dan met een kleine onderbreking. Tegen het midden van de maand Augustus 1940 verzocht hij namelijk om ontheffing uit zijn ambt, met het oog op zijn zwakke gezondheid, welke naar het schijnt, hierbij slechts een rol van ondergeschikt belang speelde. Zijn ontslag werd hem verleend, doch tegelijkertijd werd hij benoemd tot plaatsvervangend commissaris van Oor log. Toen de oorlog uitbrak, nam hij in feite de geheele leiding van de militaire operaties weder op zich. Sjaposjnikoff is volbloed-bolsjewist geworden en werd ook gekozen als lid van het Cen trale Comité van de bolsjewistische partij. Dis is de man, die door de „Praw da" wordt betiteld als de „schaduw van Timosjenko". In den nacht van 15 op 16 Septem ber is een Ncderlandsch burger, die zonder daartoe de bevoegdheid te heb ben een militaire inrichting in de om geving van Amsterdam naderde, door een wachtpost doodgeschoten, daar hij op sommatie niet bleef staan. Dit voorval bewijst weer eens dui delijk hoe gevaarlijk het is, wanneer men, zonder daartoe verlof te hebben, militaire inrichtingen nadert. Het zij tevens een dringende waarschuwing voor hen, die mcenen op lichtzinnige wijze militaire verbodsbepalingen te kunnen negeeren. BEGUNSTIGING VAN DEN VIJAND Het Kriegsgericht heeft vijf Neder landers, die hulp verleend hadden aan Engelsche vliegers, die na een nood landing hadden trachten te ontkomen, wegens begunstiging van den vijand ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken door middel van den ko gel. Naar aanleiding van het bovenstaan de wordt de bevolking er opnieuw op gewezen, dat in dergelijke gevallen ook in de toekomst de hardste straf» fen zullen worden opgelegd. RADIOPRAATJE DIRK v. d. HUL De persdienst van den Nederland» schen Omroep meldt: Het vooral in landbouwkringen zeer in den smaak vallende radiopraatje van Dirk van den Hul, dat tot nu toe 's Za terdags van 20.4521.00 uur over den zender Hilversum 1 werd gehouden, zal vanaf Zaterdag 20 September gedu rende het geheele winterseizoen over den zender Hilversum 2 en van 18.45— 19.00 uur gehouden worden. CHINA EN JAPAN OPROEP VAN TSJANG KAI TSJEK Uit Tsjoengking wordt gemeld, dat Tsjang Kai Tsjek aan den vooravond van den tienden verjaardag van het in cident van Moekden een open brief heeft gericht tot het Chïnecsche volk. Hij roept hierin het leger en het volk op, de inspanningen om de afgeschei den definitief terug te winnen, te ver dubbeien en herhaa.lt opnieuw: „China legt de wapens niet eerder neer, voor dat alle Japansche troepen zijn terug getrokken en de territoriale onschend baarheid en administratieve souvereini- teit van China zijn hersteld." (D.N.B.), De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Volgens Amerikaansche berichten rijn 27 in Chili woonachtige Duitschers door de Chileensche autoriteiten in hechtenis genomen. In bevoegde Ber- lijnsche kringen schrijft men dezen maatregel geheel op rekening van de bekende ophitsingscampagne, die over al ter wereld de Duitschers in discre- diet tracht te brengen en ook nu weer dc oude, zuiver op economische betrek kingen gebaseerde banden van vriend schap tusschen Duitschland en Chili tracht te vertroebelen. De correspondent heeft geïnformeerd naar de beweerde inhechtenisneming van eenige Chilenen in Duitschland. Inderdaad, zoo werd ons verzekerd, zyn er hier eenige Chilenen onder verden king van staatsgevaarlijke handelingen in arrest gesteld. In dezen oorlogstijd moet men dubbel waakzaam zijn en cventueele storende invloeden uitscha kelen. Natuurlijk betreurt men hier tot dergelijke maatregelen gedwongen te zijn, doch het staatsbelang eischt nu eenmaal dit optreden, dat overigens, naar men vertrouwt, niet zal afdoen aan de oude vriendschapsbanden met genoemden Z.-Amerikaanschen staat. VERKLARING VAN HORE BELISHA De vroegere Britsche minister van oorlog. Hore Belisha, heeft, zoo meldt „United Press" uit Londen, in een re de voor de Liberale Partij verklaard, dat er voor Engeland alle aanleiding toe bestaat, te streven naar een ge meenschappelijke nationaliteit met de burgers van de Ver. Staten. De onaf hankelijkheidsverklaring van de Ver. Staten dient vervangen te worden door een verklaring van wederkeerige af hankelijkheid. Hore Belisha uitte tenslotte de hoop, dat het Atlantische programma een voorloopige moge zijn voor de gemeen schappelijke nationaliteit. (D.N£.) VROUWEN IN ENGELSCHEN DIPLOMATIEKEN DIENST? Een door minister Eden ontvangt delegatie van Engelsche vrouwen heeft volgens het A.N.P. het voorstel gedaan, vrouwen verlof te geven tot den diplo- matieken dienst toe te treden. Lady As- tor, die deel uitmaakte van de delega tie. verklaarde hierbij, dat een vrouw schranderder is dan een man. wanneer het erop aankomt de andere partij tot rede, te brengen, en dit heeft men in dc diplomatie nooditf

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1