MQSFOOOTSHIE CC II PA NT DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI De Omsingelingsslag bij Kiev Arensburg, de hoofdstad van Oesel genomen Gestelde doelen thans bereikt Montenegro Waarschuwing ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling ^CT week O.ifl Per 3 maanden 3.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 10.06 Telefoon 5289. uur 6505. Qlro 80362. Tel. 6731. No 5 uur 5137. ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regclprUs 10.25 Kleine advert (..Doelpunten") Hoogstens 20 woorden r 0.55 Elk woord meer 0.05 3 Achtereenvolgende plaatsingen MAANDAG 22 SEPTEMBER 1941 -iOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.l N.V. DRUKKERIJ ONNES, V.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9 55e JAARG. 6 PAGINA'S. DE STRIJD IN HET OOSTEN. VICTORIE DUITSCH- LAND WINT VOOR EUROPA - OP ALLE FRONTEN. Hoofdkwartier van den Führer, 21 Sept. (D.N.B.). Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend; In het verloop van den ten Oosten van Kiev aan den gang zijnden om singelingsslag hebben het leger van gcneraal-veldmaarschalk von Rei- chenau en de pantserlegers van de kolonels generaal Von Kleist en Gu- dcrian sterke deelcn van den omsingelden vijand vernietigd en reeds thans ruim 150.000 gevangenen binnengebracht, benevens 151 tanks, 602 kanonnen en een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Het uiteenslaan van de overige deelen van den ingesloten vijand is in vollen gang. Verdere, groote aantallen gevangenen en buit kunnen verwacht worden. OESEL EN MOON IN DUITSCHE HANDEN Het Opperbevel der weermacht meldt voorts: „In voorbeeldige samenwerking, hebben afdeelingen van leger, lucht macht en marine een nieuw belangrijk succes behaald. Arensburg, de hoofdstad van Oesel, is in een vastberaden aanval genomen. Moon en Oesel zijn daardoor hecht in onze handen. Op het Westelijk deel van Oesel bevinden zich nog slechts verstrooide deelen van het garnizoen van Oesel. Hun vernietiging kan elk oogenblik verwacht worden." 38 BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD Dato 20 September meldde het Opperbevel van de Weermacht: Hedenmiddag ondernomen aanvalspogingen van de Brïtscho luchtmacht zijn aan Het Kanaal met zware verliezen voor den vijand ineengestort. Duitsche jagers schoten in hevige luchtgevechten, volgens de tot dusver ontvangen berichten, 35 Britsche jachtvliegtuigen neer. Twee eigen vlieg tuigen worden vermist. De marineartillerie schoot bovendien drie Brit sche bommenwerpers neer, zoodat het totale verlies van den vijand 38 vliegtuigen bedraagt. AAN VIJF VOORWAARDEN VOOR VERNIETIGING DER SOVJETS VOLDAAN Over het Duitsche operatieplan, dat nen grondslag vormt voor den veld tocht in het Oosten, verneemt het D.N.B. in over het algemeen goed in gelichte kringen, dat reeds thans de gestelde doelen met betrekkelijk gerin ge verliezen zijn bereikt. Het doel van de Duitsche leiding is de militaire ver nietiging van den Sovjet tegenstander. Om dit doel te bereiken moet aan vijf voorwaarden worden voldaan: le. De voorraad menschenmateriaal der Sovjet-Unie, welke in vorige oorlo gen voor onuitputtelijk gold, moet by de acties zoolang aangesproken wor den totdat alle opgeleide soldaten ge vangen genomen, resp. op het slagveld zijn blijven liggen. 2e. Het oorlogsmateriaal van den tegenstander moet in zoo groot moge lijke hoeveelheid buitgemaakt, resp. vernietigd worden. 3e. Het economisch oorlogspoten tieel van den tegenstander moet op zoo beslissende wijze worden verzwakt, dat de vijand by gebrek aan voldoende nieuw oorlogsmateriaal niet meer in staat is effectieve operaties op vrij groote schaal te ondernemen. 4e. De verkeersmiddelen, vooral echter het optreden van den vijande lijke luchtmacht, moeten zoo duurzaam vernield worden, dat een geregelde sa menwerking in de oorlogsindustrie zel ve en tusschen haar en de ravitaillee- ringsdiensten van het Sovjet-leger on mogelijk wordt 5e. Door belangrijke bestuurscentra zoowel door afwijding als door lucht aanvallen uit te schakelen moet het ge centraliseerde systeem der Sovjet-Unie verlamd worden. Volgens de opvatting in goed inge- luchte kringen te Berlijn neemt het aantal aanwijzingen toe. dat reeds thans het voornaamste deel van dit ope ratieplan is uitgevoerd. Men meent daarom, dat aan de verwachtingen van den vijand met l\et oog op slechter weer en den winter de bodem is inge slagen. In dit verband hecht men zeer groote beteekenis aan de omsingeling van de legers van Boedjenny. Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. gemeld, dat de Duitsche troepen in Kiev onbeschrijfelijke verwoestingen hebben aangetroffen, die de Bolsjewis ten hebben aangericht, alvorens zij de vlucht namen. Zonder rekening te hou den met de bevolking van de stad en de omgeving werden alle voorraden, die voor de inwoners van het grootste ge wicht waren, weggesleept of verbrand. Waterleiding en electrische centrales werden vernield. Overal ziet men de ra vage van opgeblazen spoorlijnen en bruggen. Het strikt noodzakelijke kan de bevolking zich niet verschaffen. De Duitsche soldaten, in de eerste plaats de pioniers, zuiverden het gebied en de wegen, die voor opmarsch en ra vitailleering noodig waren, van mijn- versperringen en andere obstakels, zoo dat de verzorging der strijdende troe pen gewaarborgd is. De Bolsjewisten echter hebben door hun vernielzucht het leven van tienduizenden op de wreedste wijze in gevaar gebracht. DE TOESTAND IN LENINGRAD De Engelsche Berichtendienst heeft Zaterdagavond gemeld, dat in Lenin grad honderduizenden huurhuizen in vestingen zijn veranderd en uitgerust zijn met talrijke machinegeweren en springstoffen. (D.N.B.) Naar het Zweedsche telegraafagent- schap meldt, heeft de Zweedsche ma rine medegedeeld, dat gisteren 60 ma trozen der Sovjot-Oostzcevloot. die zich in de Zweedsche wateren van het sche- rengebied voor Stockholm hadden be geven, door Zweedsche oorlogsvaar tuigen zijn opgebracht en geïnterneerd. Naar Reuter meldt, heeft de Sovjet ambassadeur te Londen, Maisky in een oproep tot groot Britlannië, onder meer gezegd Wij hebben pantserwagens en nog eens pantserwagens noodig, want on ze verliezen aan pantserwagens zijn aan het 2000 mijl lange front groot. Wij hebben uw hulp dringend noodig. Wij hebben een gemeenschappelijk front met u. Zendt uw pantserwagen ver sterking onverwijld naar het front, dal thans den grootsten vijandelijken druk te doorstaan heeft. Wie te juister tijd en op de juiste plaats geeft, geef dub bel. (D.N.B.) De Opperbevelhebber van het lucht- wapen, Rijksmaarschalk Göring heeft aan het eskader Horst Wessel, dat on der leiding van den ridderkruis dra- genden lt. kol. Schalk tot dusver ruim 1000 vijandelijke vliegtuigen heeft ver-i nicld, een gelukwensch telegram ge zonden. President Roosevelt is in den afge- loopen nacht van Hydepark naar Was hington teruggekeerd. Volgens de „New York Daily News" zal Roosevelt onmiddellijk na zijn aan komst in het Witte Huis een conferen tie beleggen over het nieuwe aange vraagde crediet van zes milliard dol lar voor dc hulp aan Engeland. O.a. zal hij den vice-president Wallace, den leider van de democratische fractie van liet Huis van Afgevaardigden, McCor- mack, en den voorzitter van de com missie van buitcnlandsche zaken van den senaat. Connallv, ontvangen, al dus het D.N.B ^Duitschland strijdt^ voor Europa Het Weermachtbericht Hoofdkwartier van den Führer: 21 Sept. (D.N.B.). Het opperbevel van de weer macht maakt bekend; Aan den Zuidelijken vleugel van het Duitsche aanvalsfront is de Zee van Azof bereikt. De voor waarde hiertoe was het heroïeke optreden van een infanteriedivi sie, die den overtocht over den brccden benedenloop van de Dnjepr bij Reislaberislaw, op 60 Km. ten N.O. van Chcrson, onder dc moeilijkste omstandigheden voltrokken en ondanks alle tegen aanvallen gehandhaafd had. De vernietiging van den in het gebied ten Oosten en Zuid-Oosten van Kiev ingesloten tegenstander gaat voort. Dc Duitsche forma ties, die uit het Westen Kiev wa ren binnengedrongen, zijn via de Dnjepr naar het Oosten opgerukt en hebben zich vcreenigd met de strijdkrachten, die over de Desna uit het Noorden hadden aanval len. De felle doorbraakpogingen van den vijand mislukten. De aantallen van gevangenen en buit nemen ieder uur toe. Eenheden der marine zijn diep doorgedrongen in de Finsche Golf, zij versterkten den gordel van mijnen en beveiligden de te gen de Baltische eilanden ingezet te operaties. Het luchtwapen heeft ten N.W. van dc Krim een patrouilleboot tot zinken gebracht, een kanon neerboot cn drie koopvaarders met in totaal 10.000 brt. inhoud, terwijl bomtrcffcrs werden ge plaatst op een Sovjettorpedoboot. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië hebben sterke afdeelingen gevcchtsvliegcrs in den afgeloo- pen naclit haveninstallaties en ravitailleeringsbedrijven van Sou thampton bestookt met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber. Treffers op opslagplaat sen, docks en militaire installa ties der stad hebben aanzienlijke vernielingen aangericht. Een reeks groote branden werd waar genomen. Andere gevechtsvlieg tuigen deden aanvallen op ver scheidene vliegvelden en haven installaties in Zuid- en Oost En geland en brachten ten N.O. van The Wash een vrachtschip van 4000 brt. tot zinken. Een tweede gTootc koopvaarder werd bescha digd. In het gebied van het Kanaal heeft het Britsche luchtwapen gisteren bij een aanvalspoging, die geen effect had. 39 vliegtui gen verloren. Daarvan werden 35 door A-jagers en 4 door marine- geschut neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist. In Ncord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britscli tentenkamp bij Tobroek vernield. In den afgeloopen nacht is de vijand naar Noord- cn Zuidwest Duitschland gevlogen cn met en kele Vliegtuigen doorgedrongen tot dc rijkshoofdstad. Door neer geworpen bommen ontstond scha de van gering belang in woon wijken. A-Nachtjagers en lucht afweergeschut hebben drie En gelsche bommenwerpers neerge schoten. „De vijfde Juni" zal dc titel wor den van een film, welke het Duitscl e offensief in het Westen schildert. On der leiding van Fritz Kisehhoff zijn (ie desbetreffende opnamen te Mühlhaj- sen in den Elzas begonnen. De hoofd rollen worden vertolkt door Karl Lud- wig Diehl en Karl Raddatz. In de om geving van Rome is men dezer dagen begonnen met de opnamen voor een Duilsch-Italiaansche film „Passione Af- ricana" .waaraan Duitsche en Italia. n- schc arlisten zullen meewerken. President Roosevelt heeft, volgens het D.N.B. een boodschap gericht tot de Joden der Vereenigde Stalen ter gelegenheid van het Israëli'ctische Nieuwjaar, waarin hij o.a. zegt, dat het land zich opnieuw moet wijden aan de vraagstukken welke op een op lossing wachten. Deze boodschap is door den rabbijn Wise voor de radio voorgelezen. EEN NIEUWE LUCHTBASIS IN URUGUAY Het Uruguaansche blad Tempo meldt onder vette koppen, dat de ten Zuiden van het historische fort Santa Teresa gelegen Laguun Negra zal worden inge richt als basis voor vliegtuigen. De in richting geschiedt in den geest der ver plichtingen aangegaan op de conferen ties te Lima, Panama en Havana inzake wederzijdsche medewerking bij de ver dediging van het Amerikaansche conti nent. Het blad tracht de noodzakelijk heid voor dezen maatregel volgens het D N'.B. te motivceren met de bewerin gen welke van de zijde der Vereenigde Staten in Zuid-Amevika verspreid zijn betreffende beweerde gevaren, welke zouden dreigen van den kant der tota litaire mogendheden. TOENEMEND AANTAL RADIO LUISTERAARS IN DUITSCHLAND Het aantal radioluisteraars in Duitsch land is ook nog in den ooriog voort durend toegenomen. Van drie Duitsche huishoudens bezitten er thans reeds twee een ontvangtoestel. Van de groo te Duitsche steden wordt niet in Ber lijn, maar in Dessau de grootste be langstelling voor de radio aan den dag gelegd, t.w. 83.7 radioluisteraars op 100 huishoudens. Voor Berlijn bedraagt dit getal 78.7. Ook op het platteland wint de radio steeds meer veld. MET MOED IN DEZEN MOEILIJKEN WINTER Max Blokzijl spreekt hedenavond over „Met moed in dezen moeilijken winter". 1TALIAANSCH LEGERBER1CHT Actie in N. en O. Afrika In zijn Weermachtbericht No. 475 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Noord-Afrika; van de fronten te land niets bijzonders te melden. Vliegtui gen van de as bombardeerden belang rijke doelen van de vesting Tobroek en gemotoriseerde strijdmiddelen in de zóne van Dzjaraboeb. Tijdens een nieu wen vijandelijken luchtaanval 3p Ben- phasi heeft het Italiaansche luchtdoel geschut een machine neergehaald. Oost-Afrika: In den sector van Wolt- sjefit doeltreffende actie van onze ar tillerie tegen concentraties gemotori seerde strijdmiddelen. Duitcshe gevechtsvliegtuigen met groote actie radius hebben, naar het D.N.B, van bevoegde zijde wordt me degedeeld. Zondag op ongeveer 1600 kilometer ten Westen van de Fransche kust op den Atlantischen oceaan het Britsche tankschip „Sitala" van 6218 brt, tot zinken gebracht en bij de Fa- roëreilanden een koopvaarder van 1500 brt. zwaar beschadigd. In den nacht van Zondag op Maan dag hebben gevechtsvliegtuigen de ha ven van Margate voor de monding van dc Theems met succes aangevallen. Verscheidene ontploffingen en aan houdende branden werden waargeno men. De minister van oorlog, Stimson, heeft volgens de Associated Press be kend gemaakt, dat een eerste batail- lon parachutetroepen is gevormd. Het betreft een bataillon infanterie, dat uitgerust wordt met kleine auto's, mo torrijwielen en fietsen. De Turksche consul-generaal te New- York, Mehmed Ali Joekselcn heeft om tot dusver onbekende redenen in zijn kantoor zelfmoord gepleegd, zoo meldt de „New York DaUy Mirror" volgens het D.N.B. Het is thans 25 jaren geleden, dat ko ning Nikita van Montenegro uit de hoofdstad des lands moest vluchten, al dus het V.P.B. De Oostcnryksche troe pen drongen, na het verzet van de Mon- tenegrijnsche troepen gebroken te heb ben, snel naar Continje op en de heer- sclier over het land der Crna Gora de zwarte bergen kon zich slechts door een snellen vlucht voor gevangen- name redden. Zijn jongste zoon Peter liet hij achter. Deze werd later naar Wcenen gebracht, waar hij in 1918 stierf. Een kwart eeuw is sindsdien verstre ken en dc naam van koning Nikita is bijna legendarisch geworden. Doch het feit, dat Montenegro, na de ineenstor ting van Servie zijn onafhankelijkheid terug gekregen heeft, roept opnieuw de herinnering wakker aan een der meest sluwe vorsten van Europa. Koning Niki ta was ondanks zyn boersch uiterlijk en zijn volslagen gemis aan westersche cul tuur een van de sluwste, geraffineerd ste en begaafdste staatslieden van zijn tijd. Kwam hij niet in 1860 aan de regee ring en wist hy niet in een halve eeuw het aantal inwoners van zijn landje te verzesvoudigen? Waren zijn kinderen niet getrouwd in alle vorstendynasties van Europa? Hield men niet rekening met het kleine Mon tenegro? De talrijke verlaten gezantschaps gebouwen in Cetinje bewijzen het. Meesterlijk wist koning Nikita tusschen de beide reuzen. Rusland en de Donau- monarchie heen cn weer te schomme len cn tegelijkertijd de Turksche druk te ontgaan. Toen Belgrado een groote en vaak onvriendelijke buurman werd, gold het nog voorzichtiger te schippe ren, om niet broederlijk doodgedrukt te worden. Verwant aan vele vorstenhuizen Een bewijs voor zijn staatsbeleid was de handigheid, waarmede deze berg- vorst, stammend uit een buiten Monte negro onbekend geslacht, zyn kinderen wist uit te huwelijken. Nu moet er bij gezegd worden, dat zyn dochters beeld schoon waren! Stana huwde grootvorst Nikolaj Nikolajewitsch van Rusland en Militza grootvorst Peter. Een jongere dochter was bestemd voor den Russi- Een groep verkenners steekt de rivier over. De brug hebben de Sovïet-troe- pen by hun terugtocht in brand gestoken. (Paul-Hoffmann). schen kroonprins en werd daartoe in Petersburg opgevoed. Zorka, de oudste dochter, huwde met Peter Karageorge- witsch van Servie, die haar sloeg en met wien zij den Servischen troon niet meer gedeeld heeft, omdat zij vier jaar te voren stierf. Haar zoon was de in Frankryk vermoorde komng Alexander. Helena werd koningin van Italië. Anna trouwde met Prins Jozef van Batten- berg en bracht daardoor Montenegrijn- sche belangen naar Londen. De troonopvolger Danilo huwde met een dochter uit het Duitsche vorsten geslacht MeclenburgStrelitz. Mirko, de tweede zoon. trouwde een Servische prinses, waardoor hij eenige rechten op den Servischen troon kon doen gelden. Alleen met Emma en Vera klopte het aanvankelijk niet. De Bulgaarsche en Grieksche kroonprinsen dachten er an ders over. Toch waren de later verbin dingen met het vorstenhuis Coburg en Denemarken ook niet te versmaden, de wereldoorlog wierp echter deze plan nen omver. Hoe invloedrijk deze herdersvorst was, blijkt ook overduidelijk uit een rede, welke Alexander van Rusland eenmaal gehouden heeft en welke te gen Duitschland, Oostenrijk en indirect ook tegen Engeland gericht was, waar hij verklaarde dat Nikita tie eenige en oprechtste vriend van Rusland was. Overigens offerde Rusland in 1915 Mon tenegro op en wees' het land aan Servië toe. En dat ondanks het feit, dat Mon tenegro streed aan de zijde van de ge allieerden! In 1919 werd het vrije land der Skipetaren toegewezen aan Joego slavië en men organiseerde in de groot ste stad van het land, Podgoritza een soort van nationale bijeenkomst, waar bij plechtig de aaneensluiting bij Ser vië werd geproclameerd. In het kleine Cettinje vielen bij deze gelegenheid echter zestien man in strijd voor de on afhankelijkheid. Tevergeefs protesteerde de grijze ko ning, ergens in de archieven ligt een vergeelde brief van den koning aan Wilson: „Waarde en machtige vriend..." De Montenegrijnsche emigranten re geering werd opgeheven, koning Nikita stierf als balling in den vreemde. Zijn naam werd door de Serven doodgezwe gen. maar bij zijn onderdanen, de zonen van den adelaar, zooals de Montene grin zich trots noemt, werd zijn naam tot legende. En het Servische garnizoen bleef tot de ineenstorting in 1941 altijd bevreemdend sterk in dit kleine berg land! Een nieuwe toekomst tegemoet Montenegro, ondanks de geringe oppervlakte, heeft met een bevolking van ruim 700.000 inwoners toch al die kwaliteiten in zich vereenigd, welke een onafhankelijk koninkrijk recht vaardigen. Landbouw en op beschei den schaal veeteelt bieden nog vele mogelijkheden. Aan grondstoffen is het zelfs niet arm, alleen nog grootendeels onontgonnen. Er is ijzererts, koper- en chroomerts, er zijn zilver, bauxieten kwikmijnen. Montenegro is weer zelfstandig ge worden. Alom heerscht vreugde in het land, nu het gehate Servische regime ten einde is. Ongetwijfeld zal het nieuwe rijk, dat vermoedelijk onder regentschap van Italië wordt gesteld, hulp bij den eco- nomisehen wederopbouw noodig heb ben. Maar toekomstmogelijkheden be zit het en het dankt deze vooral aan zijn thans bijna legendarisch geworden koning Nikita. die eenmaal zijn Zwarte Bergen tot politieke toppen wist te ma ken Het vreeselijke lot van de vijf Ne derlanders, die ter dood zijn veroor deeld (en aan wie het vonnis bereids is voltrokken) omdat zij hulp hadden verleend aan Engelsche vliegers, mo ge nog eens een duidelijke waarschu wing zijn voor die Nederlanders, die nog steeds niet voldoende schijnen te beseffen, dat hulp door Nederlanische burgers aan een vijand van Duitsch land verleend, door de Duitsche weer macht niet kan worden geduld. Laat men zich er toch van bewust zijn, dat de bezettende macht onder geen enkele omstandigheid kan toela ten, of door de vingers zien, dat bur gers in het beztte gebied handelingen verrichten, die tegen den bezetter zijn geripht, of die den vijand ten goede komen. Laat men zich toch er van dpordringen, dat de bezettende macht tegen dergelijke handelingen niet an ders dan de allerscherpste maatrege len kan nemen. Dit is zoo vanzelf sprekend en heeft door alle eeuwen en in alle oorlogen als een eerste wet gegolden, dat het ons bijkans ongeloo- felijk schijnt, dat er nog menscheu zijn, die dat niet inzien. Zij die meenen op dit oogenblik, nu Duitschland in vollen oorlog is met Engeland, Engelsche vliegers te moe ten helpen, hebben, wanneer zij wor den ontdekt, de voor hen buitenge woon ernstige gevolgen aan zich zelf i te wijten. Zij kunnen zich niet op on wetendheid beroepen, maar hebben de volle consequenties te aanvaarden van hun gevaarlijk bedrijf. Vliegtuigongeluk in Ned.-lndië Associated Press meldt uit Batavia, dat aldaar een in Amerika gebouwde zware bommenwerper is neergestort. Vier leden van de Nederlandsche lucht macht kwamen daarby om het leven. DE BRAND IN ISTANBOEL Als gevolg van den zwaren brand in de stadswijk Faner te Istanboel, zijn behalve twee kleine moskeeën in totaal honderd woonhuizen geheel ver nield. Vijfhonderd personen zijn dak loos geworden. Een 70-jarige bezoek ster van een moskee is liet slachtoffer van dezen brand geworden. Het ge bouwencomplex van het patriarchaat heeft zwaar geleden. De gebouwen, waarin verschillende autoriteiten ge huisvest zijn. zijn vernield, alsmede een deel van de patriarchiale kerk. Verder zijn de vergaderzalen van de Heilige Synode en de eetzalen van den orthodoxen clerus vernield. De oude archieven, de schatkamers en de ver trekken, waarin kostbare gewijde va ten cn kerkgewaden worden bewaard, hebben van het ffluschwater te lijden gehad. Behalve kostbare schilderijen zijn ook de nieuwe acten en documen ten, welke teruggaan tot 1923. ver brand. Over de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Dinsdag wordt in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam een veiling gehouden van eenige fraaie oude schilderijen. Wij noemen hiervan een „Liereman" van Ostade en een damesportret dat door Hofstede de Groot aan Caspar Netscher werd toegeschreven. Niet alleen schilderijen komen onder den hamer, doch ook prenten en boek werken. Over Amsterdam vermeldt de catalogus tal van gezochte oude boe ken. Het belangrijkste nummer is on getwijfeld de Fouquet-atlas met 113 inplaats van 100 platen, een zeldzaam exemplaar van de beroemde eerste uit gave. Zeldzaam zijn ook de etsen en gravures van Reinier Nooms genoemd Zeeman, die nog in fraaien staat ver» keeren. SPEELKAARTEN GEVONDEN UIT HET JAAR 1475 In het dorp Fliess in het bovendal van de Inn heeft men een beschot verwijderd, bestemd voor het museum te Landeck (Tirol-Vorarlberg). Bij den afbraak bleek, dat onder het beschot nog de oude Gothischc lambrizeering behouden gebleven was. Uit een tes tament kon worden opgemaakt, dat deze lambrizeering dateerde van het jaar 1360. Achter het beschot werden negen speelkaarten gevonden, waar van acht klaarblijkelijk behoorden tot een spel. dat dateert uit het jaar 1475 en dat in Ulm gedrukt is. De negen de kaart een harten aas zou van nog ouderen datum zijn. De kaarten bevestigen, dat de Diutsche speelkaar ten sinds de vijftiende eeuw practisch onveranderd geblven zyn. De vondst zal nog nauwkeuriger onderzocht wor den.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1