Laatste Nieuws HET PAARD in het leger POLTAWA Amersfoort In memoriam koffie en thee STADS-EDOTE AMERSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 22 SEPTEMBER 1941 5 GELDERSCHE VALLEI Woudenberg D«. i. L. KLOMP PLOTSELING OVERLEDEN Zatei dagavond Is op 59 Jarigen leeftyd plotseling overleden ds. J. L Klomp, predi kant der Ned. Herv. Gemeente. De overledene was alhier sedert 1928 ge vestigd. Soest DEMONSTRATIE VHIJW. BRANDWEER De Soesler Vrijwillige Brandweer, onder leiding van den commandant, den heer Groart heelt Zaterdagmiddag een demon stratie gehouden aan de Kleine Molm met de nieuwe spuit van AJax. afkomstig uit Amsterdam Met 3 stralen werd 2600 t 3000 Liter water per minuut gegeven. Ook was er een achulmspult by. die voor 8oest Iets nieuws was. Met dit werktuig spuit men schuim, voor het geval, dat er weinig water ln de buurt van de brand aanwezig ls. wat voor de hooge omgeving van Soest nog wel eens het geval ls. De demonstratie Is ten volle geslaagd. Op het terrein waren o.m. aanwezig de burgemeester Mr. A. L. des Tombe, de gemeente-secretaris Batenburg, de hceren FortuIJn Harreman en Jhr. van den Brandeler. re*p. hoofd van de luchtbescher mingsdiensten Soesterbcrg en Soest, de heer van der Essenburg, adj. Inspecteur v. poli tie enz. Hoogland INGEKOMEN EN VERTRONKEN PERSONEN IN AUGUSTUS Ingekomen: Aaljte v. d. Vegte, Voorst, Gljsbcrt Mslcnsteln. Bunschoten: Anna van Bossum. "s-Gravenhagr: Aartje van de Bock, Amersfoort; Geertje Nagel. Baarn. Berthi Lokhorst. Soest: Antoinette G. van El ver dingen. Doeltncbem; Cornells Fr. de Rijk. Amsterdam; Magdalena S. H. Verdouw. Am sterdam: Margrierha de Leeuw, Amersfoort: WUhchpIca van drr Zande. Amersfoort; Ma ria A. H. Wlertz. Tilburg. Johannes A. W F. Ruif rok. Amersfoort: Lotje Rulfrok, Amers foort: Lotje van de Leeuw. Amersfoort; Mar- gareth», Issard, Amersfoort. Vertrokken: Cathnrlnn C. Kuyer. naar Amersfoort; Corardu* Schimmel naar Amers foort; Jaeoba de Vries nnar Soest; Wilhel mus J. de Rijk en gezin naar Hoevelaken: Adrlcs E- v. 4. Beek cn echlg. naar Baarn: GysborUia Tymcnse naar Leusden: Franct- na van den Berg naar Emmen: Jacob» J. M. van Gorp naar Workum; Petronella Th. Ste vens naar Zevenaar; Christina v. d. Veer donk naar Amsterdam. Pranclaca L. M. van Donzcl naar 's-Hertogenbosch, Anna Joh. M. Reslnk naar Rheden. Geld.: Marl» J. Laans naar Santpoort. Tlteodonre L. Segors naar Amersfoort; Cornells Jonker naar Nykerker- vcen; Dammes P. C. Posthflmus Meyjes naar Amsterdam. Inleiding tot het beurs- overzicht Na de krachtige hanseebeweging, die zich ter beurze van Amsterdam had voltrokken, viel ln nc achter on* liggende w>ek de noo- dlgc aarzeling op le merken en enkele dagen voltrok Rich een behooriyke Inzinking. Wel iswaar werden nadien de geleden verliezen grootetideel», geheel of ruimschoots Inge haald. maar toch kon worden vastgesteld, dat jte beleggers zich beginnen af te vragen, of het tegenwoordige kocrspell niet veel risi co's geul inhouden Voor de weifeling, die aanzet Damrak kon worden waargenomen, kunnen enkele oorzaken worden gevon den. t> dlvldendvtopverordenlng bevindt z'ch op het oogenbllk ln het centrum van de belangstelling. Toen het besluit inzake de dividendbeperking ln het verordeningen blad van 30 Augustus werd bekendgemaakt, ging hiervan nanvankelyk niet vc-el Invloed uit. aangezien men op een en ander was voorbereid en men reeds vermoede, dat de ln Dultachland gonomon maatregelen ter be grenzing van de wlnMultkoerlug In groote lijnen ook hier te lande zouden worden toe gepast. Thans echter wordt men er z.lrh van bewust, dat de dividendstop gevolgen kan hebben. De beperking van het dividend moet ondank» do racgelijkheid, om de uit werking hiervan gedeeltelijk «e neutralise ren door hork»pltaltj.aUe. toch tot naden ken Memmen. Do consequent les. welke aan do dl videndbe perking verbonden kunnen EUn. kunnen niet onmlddeliyk worden over zien en Iedere maatschappij moet ln dit op zicht aan een speciaal onderzoek worden onderworpen. De ondernemingen, welke voorheen groote dividenden konden uttkee- ren. rullen diepgaande berekeningen moeten maken om na te gaan. ln hoeverre de zicht bare en eventueel de onzichtbare reserves verandering van de kipltaalstructuur kun nen toelaten, tcrwlil de kasposltle een woordje mee aal spreken ten opzichte van de daaruit voortspruitende fiscale elschen. Mnnlcchappyen. welke reeds In het verle den zijn gereorganiseerd, komen voor andere problemen te staan en voorts ls er nog de categorlo van vennootschappen, welke Juist ln het huidige tijdsbestek ln de gelegenheid zijn mooie resultaten to behalen. Maatschap pijen, welke nimmer In de gelegenheid wa ren groote wlnstultkecrlngcn te doen en hierop ook nu niet veel kans hebben, kun nen bulten beschouwing blijven. Het be hoeft geen betoog, dat de dlvldendstopaan- gelegenhcld voor de beurs van een niet te onderschatten gewicht ls. Het Is niet on mogelijk. dat dc weifeling, die ln de achter ons liegende week kon worden geconsta teerd. met deze kwestie verband hield. Bo vendien gaat men overwegen, dat Dultseliland plannen worden beraamd met betrekking tot het koerspetl aldaar en dien te Berlijn maatregelen zouden worden genomen om ongewensehte koersontwikke lingen te verhinderen, dnn moet het niet uitgesloten worden geacht, dat tczljnertljd ook met betrekking tot de effectenbeurs te Amsterdam gelijksoortige stappen zouden kunnen worden genomen. Thans moet wor den afgewacht, of de onzekerheid door bo vengenoemde factoren teweeggebracht, zich nog verder zal doen gevoelen. tfIJKGEKLIJKE STAND AMERSFOORT, 22 Sept. Gebo ren: Adriana Hendrika Ëverdina, d. van Evert van den Hoorn en Adriana van den Hoef. Cornelia, d. van Fre- denk Pol cn Wijmpje Bouw. Wil- helmina Hendrika. d. van Piet Hein van Doorn en Cornelia Lablans. Hendrika Maria Anna, d. van Hendri- kus Jacobus Smink en Margaretha Everarda Renkers. Eduard Hen drik Willem, z. van Gerrit van Surk- sum en Elisabeth Francina Muller, Laurence Henriëtte Agathe, d. van Arius Gerard van Andel en Hcnriette Maria Crommelin. Gerrit, z. Hendrik van Binnendijk en Jaeoba den Brink. HOOGLAND. Geboren: Gerrit, z. van Abraham van de Munt en van Jannetje van Ec. Antonius Adria- nus, z.' van Adrianus van Daatselaar en van Lijda van Middelaar. Ondertrouwd: Johannes van öortmerssen en Johanna Bruinckool. Een Hollandsche jongen In een ziekenhuis in West-Duitsch- land. onder den rook van Nederland, ligt een Hollandsche jongen, die tijdens de gevechten aan den Djnepr, waaraan hij met zijn S S-standaard deelnam, ge wond werd. De lange reis, van dc vuur linie naar het Westen, heeft hij geheel per hospitaalvliegtuig afgelegd En nu ligt hij ver van het krijgsru moer en dicht by huis; zijn ouders heb ben hem al bezocht. Zoo wordt er voor de gewonden ge zorgd, die vallen in den geweldigen strijd, die in het Oosten gevoerd wordt. De beste verzorging is nog maar net goed genoeg. Daarom moet ook de Nederlandsche ambulance Oostfront tot in de puntjes verzorgd zyn. Wilt u daaraan meehel pen? Stort dan uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt op girorekning 87600 Nederlandsche Ambulance, Koningin negracht 22, 's-GraveDhage. (Gedeeltelijk gecorrigeerd). NIET GEHEEL DOOR MOTOR TE VERVANGEN De vorderingen van de techniek brachten mede, dat bij liet leger het zwaartepunt werd verlegd naar de gemotoriseerde afdeelingen. Het is duidelijk, dat men met een mo tor veel sneller vooruit kan komen, dan met een door paarden getrokken wa gen: en even duidelijk is het. dat de pantserwagen zich gemakkelijk kan meten met de door vierbeenige P.K. getrokken voertuigen. Dit wil echter volstrekt niet zeggen, dat men deze viervoeters in het leger kan missen. Zy vormen een onafschei delijk deel van het leger en dragen het hunne bij tot de accuratesse, waarme de de legcrmachino loopt. De soldaat heef! het paard even hard noodig als den motor. Alleen zijn de eischen, wel ke in onzen tijd aan het paard worden gesteld, van geheel anderen aard dan tijdens den wereldoorlog. Het. paard als actief aan den strijd deelnemend ka meraad, als onderdeel van de cnvalle- rie. is thans uitgeschakeld. De tijd, dat de ruiteraanvallen schrik en verwar ring stichtten in de ijjen van den te genstander. dat het paard als het ware één was met zijn berijder, wanneer het in onweerstsanbaren galop over de ak kers ging. zijn voorgoed voorbij. Doch daarom zyn de diensten, welke het paard thans in het leger heeft te ver richten, van niet minder belang. ln den verkenningsdienst. Bij een infanterie-regiment behoort de tros. Als bespanning hij dezen tros kan uitsluitend het paard worden ge bezigd: want ook de tros. die het regi ment op den voet volgt, moet zich een weg banen door lastig, vaak onbegaan baar terrein. Tuss^hen de disselboomen der wagens kan men evengoed lichte koetspaarden aantreffen, die vroeger een lichten wagen hebben getrokken, als zwaardere paarden, die in hun vroeger leven voor sleeperswagens en bierbrouwerskarren hebben geloopen. Rijpaarden, die vroeger reeds als zoo- dailig dienst hebben gedaan, worden nu gepromoveerd tot officierspaarden. En dc zware Henegouwers en Hanno- vcranen, die de zware verhuiswagens achter zich aan plachten te sleepen of het lucifersdoosjes waren, trekken thans de stukken geschut van de bere den artillerie. Want ook hierbij moet het paard zyn diensten verleencn, om dat de motor niet op elk terrein te ge bruiken is. Het weder en terreinmoei lijkheden mogen nooit een nadeeligen invloed uitoefenen op een veldtocht zy kunnen hoogstens tot cenige ver traging leiden. Wanneer er evenwel tydig voor gezorgd is, dat naast den moter ook het paard ter plaatse is, kan er geen sprake zijn van vertra ging- Ook voor verkenningsdiensten ver leent het paard niet te onderschatten diensten. Daar. waar het voor een motorvoertuig onmogelijk is om door heen te komen, zonder dat de tegen stander er erg in heeft, is het paard op zijn plaats. Om zoo te zeggen ge- ruischloos dringt het door tot vlak in de nabijheid van de vijandelijke linies, zoodat de verkenners waardevolle ge gevens kunnen verzamelen. Van niet minder groote waarde is het voor het overbrengen van berichten. Uitstekende verpleging. Het paard is de lieveling van den soldaat, die een open oog heeft voor de belangrijke diensten die het bewijst. Zijn verzorging laat niets te wenschen over. Niet alleen, dat de ruiter vaak met roerende liefde zorg draagt voor zijn beschermeling, hem wascht. ros kamt. van voeder voorziet neen, ook het zieke of gewonde paard geniet in het. leger een voorbeeldige behandeling. Overal, waar de troepen oprukken, bevinden zich paardenlazaret.ten. Vee artsen, gediplomeerde paardenverple- gers wijden hun beste zorgen aan elk dier, dat hun wordt toevertrouwd. Er zgn operatietenten. die met de modern ste apparaten zijn toegerust, zoodat de zieke of verwonde dieren er met de grootst mogelijke zorg kunnen worden behandeld. Met vrachtauto's worden de gewonde dieren van het front naar de paardenlazaretten vervoerd, zoodat geen enkel paard langer behoeft te lij den dan hoogst noodzakelyk is. Boven dien is er op gerekend, dat zy onmid dellijk kunnen worden vervangen, zoo dat de troep nooit gevaar loopt, vertra ging te ondervinden door gedoode of gewonde paarden. In den tegenwoordigen tijd is het paard niet minder dr.n vroeger een trouwe en onontbeerlijke kameraad voor den soldaat. Een kameraad, waar van hij niet gaarne afstand zou doen. T VICTORIE DUITSCH- LAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. 1 3 KOOPVAARDIJ. SCHEPEN tot zinken gebracht Hoofdkwartier van den Führer, 22 Sept. (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Duitbooten hebben op den At- lantischen oceaan twee vijande lijke convooien en een alleen va rend koopvaardijschip aangeval len. In harden strijd werden 13 zwaar geladen schepen, waaron der 4 tankschepen, in totaal me tende 82.500 brt. tot zinken ge bracht. Een ander schip werd door een treffer van een torpedo beschadigd. Drie bewakingsvaar tuigen onttrokken zich aan den aanval en lieten het convooi in den steek. STAD VAN HISTORISCHE BETEEKENIS De stad Poltawa vormt een belang rijk knooppunt van spoorwegen. Hier sluit de spoorlijn, die van Kiev naar Rostoff aan de monding van de Don loopt, aan op de verbinding Noord- Zuid, die Bcssarabië met Charkoff ver bond. Deze lijn kruiste dc Dnjepr bij Krementsjocg door middel van een yzeren brug, die op tien pijlers rustte. Krementsjocg ligt aan den vlakken Oostelijken oever van de Dnjepr en is daarom sterk blootgesteld aan over stroomingen. Poltawa vormde gedurende den stryd om de Westelyke Oekraïne een belang rijke étappe voor de legers van maar schalk Boedjenny. Onwillekeurig blijft de naam Poltawa gemakkelijker in het geheugen, dan die van de meeste an dere Oost-Europeesche steden. Bij Pol tawa heeft indertijd een slag plaats ge vonden. die van historische beteekenis was. Hier werd op 7 Juli 1709 de Zwecdsche koning Karei XII versla gen door de legers van Peter I. Deze laatste beschikte over 42.000 man met 72 stukken geschut, terwijl Karei XII slechts 27 000 man met 4 kanonnen in het veld kon brengen. Na het verliezen van dezen slag zocht Karei XII een toevlucht bij de Turken en haalde hen over om aan Rusland den oorlog te verklaren. De Turken behaalden de overwinning op de Russen en namen Peter I gevan gen. Peter wist uit zijn gevangenschap te ontvluchten, door den Turkschen veldheer met juweelen om te koopen: Men verdacht Karei er van. dat hij de hand in het spel had en deze was ge noodzaakt, in allerijl naar Zweden te vluchten, waar hy door moordenaars hand viel. Dit was het einde van de dominee- rende plaats, welke Zweden in Euro pa innam. Kort daarop nam ook de macht van Turkye een einde. In 1721 nam het Tsarenrijk de plaats van Zwe den in de Oostzee in cn enkele jaren later die van Turkije in de Zwarte Zee. Zand in plaats van koffie UTRECHTENAAR DOOR CLANDE STIEN HANDELAAR BEDROGEN Een Utrechtenaar, die behoefte had aan een voorraadje koffie, trachtte dit langs clandestienen weg in zijn bezit te krijgen. Hy stak hier en daar zijn voelhorens eens uit en kwam tenslotte in een café te Utrecht met enkele lie den in connectie, die waarschijnlijk, althans aan hun tongval te hooren, af komstig waren uit het Zuiden des lands. Deze mannen vertelden hem, dat het voor hen een koud kunstje was om hem een flinken voorraad te leveren. De prijs hiervan zou ƒ24.— per kg. bedragen. De Utrechtenaar had er wel ooren naar, vooral toen men .eenige dagen later met een monster van deze koffie aan zijn huis kwam. Deze koffie was werkelijk van voor treffelijke kwaliteit en hij besloot, een hoeveelheid van 40 kg. voor een be drag van ƒ960.te koopen. Het be drag werd al vast voldaan en enkele dagen later kwam een der mannen op nieuw bij den kooper. Thans had hij een zware kist bij zich, waarin dc koffie was verpakt. De kooper wilde zich echter wel even vergewissen van den inhoud, waarop dc leverancier van de koffie antwoordde, dat hij dan zijn fiets welke voor de deur stond, even op slot moest zetten. Inderdaad begaf de man zich ook naar buiten, om ech ter niet meer terug te komen. Inmid dels had de kooper het kistje met veel moeite opengemaakt. Hy kwam daar bij tot de onaangename ontdekking, dat in alle pakjes koffie zand zat. De gedupeerde kooper heeft zich thans tot de politie gewend, die een onderzoek instelt Sociale wedstrijd van Duitsche bedrijven DE OPENING Op plechtige wyze en in tegenwoor digheid van den Rijkscommissaris heeft Zaterdagnamiddag in het gebouw van het Rijkscommissariaat aan den Kneu terdijk te Den Haag de opening plaats gehad van een „Leistungskampf der deutsehen Betriebe" in Nederland, waarvan de bedoeling is op sociaal ge bied het hoogst mogelflke te prestee- ren, volgens nationaal-socialistisch principe, hetgeen weder ten goede komt aan den algemeenen bloei van het be drijf. De plechtigheid, waarbij vele Duitsche „Betriebsfübrer" tegenwoor dig waren, werd mede o.m. bijgewoond door Oberdienstleiter dr. Fischböek. Oberdienstleiter dr. Hunfauer, Beauf- tragte für die Gesamtdurchführung des LeiStungslcampfes, Oberbereichsieiter Eftger, MinisterLalrat dr. Linnemeyer, leider van den Duitschen dienstpost, dr. Schnebel, Beauftragte voor Zuid- Holhnd, benevens den heer Wouden berg, commissaris voor het N.V.V. De bijeenkomst, opgeluisterd door muziek van het Zepparonikwartet. werd ge opend door Hauptstellcnleiter Cassel- mann, die naar vore.i bracht, dat het in dezen bewogen tijd voor iedcren Duitscher plicht is den strijd der ka- meTaden aan het front te verlichten. Dit kan gebeuren indien ook de Duit sche bedrijven in Nederland een top prestatie leveren, hetgeen mede het doel is van dezen ..I.elstungskamnf Dr. Hupfauer gaf hierna een uitvoe rige uiteenzetting van de sociale* poli tiek. welke de bedrijven volgens ratio- naal-socialistische principes dienen te volgen. Deze politiek brengt mede. dat de arbeider zich geheel instelt op het bedrijf en er belang bij hpeft, het te doen bloeien De sociale politiek is dus met de bedrijfspolitiek nauw verbon den. In dit verband schetste spr. ook de taak van den ondernemer, die de ver antwoordelijke man is tegenover het Duitsche arbeidsfront en dus tegenover de partij, die het volk vertegenwoor digt. De ondernemer vertegenwoordigt dus de N S.D A.P. in het bedrijf. Dc sjrijd. welke nu gevoerd wordt, is be slissend voor eeuwen. Dus is het plicht voor ieder Duitsch bedryf. zich te rich ten op de overwinning van het Rijk. De bedrijven te actïveeren tot zulk een prestatie cn wel na de sociale bedrijfs politiek. is het doel van dezen Leis tungskampf, die een wedloop tusschen de bedrijven wil om dit te bereiken. In dit bezette gebied is het mede de taak der Duitsche ondernemers, het ver trouwen van het Nederlandsche volk te winnen en het te doen zien. wat natio- naal-secialisme is. De bedrijven kun nen zoodoende een belangrijke bijdrage leveren aan de redding der beschaving. Rede Rijkscommissaris Hierna voerde de Rijkscommissaris. Rijksminister Seyss-Inquart, het woord Hij noemde deze byeenkomst het be gin van den Leistungskampf en uitte z.yn vreugde er over, dat dr. Hupfauer zelf naar hier heeft willen komen na een zwaren arbeid aan de fronten. Spr. bracht naar voren, dat Nederland ligt in de Gcrmaansche levensruimte en het Nederlandsche volk nog verstrikt is in een verouderde gedachtensfeer. waarin het een beetje ingeslapen is. Het heeft weinig nut, alleen maar pro paganda tc voeren door woorden. De feiten moeten spreken en zullen spre ken door den socialen opbouw. Mate rieel kan het volk thans weinig gebo den worden en er zijn tal van moei lijkheden. Men bedenke echter, dat naarmate meer Engelschc schepen zin ken, de ruimte van Europa grooter wordt. Het gaat nu echter niet om ma terieel gewin, maar om het begrijpen der lotsgemeenschap. Een Europeesche gemeenschap wordt opgebouwd, waar in de arbeid geen koopwaar is. Behal ve tegen het kapitalisme gaat de strijd echter ook tegen het bolsjewisme, dat de persoonlijkheid geheel uitschakelt. Van de 230.000 bedrijven in Nederland zijn eenige honderden Duitsch. Uit de ze laatste moet het arbeidende volk zien, wat nationaal-socialisme is en de endernemers dienen te beseffen, dat zij in dezen „Leistungskampsf" mede arbei den in den stryd van den Führer, die het kostbaarste in de schaal geworpen heeft, namelijk Groot-Duitschland. Ten slotte heeft Oberdienstleiter Schmidt, leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, dezen .tókamp geopend, welke men om -I nogen te vervullen. Spr. dankte den Führer, die den weg aangewezen heeft om voor den arbei der het hoogste te bereiken. De plechtigheid werd besloten met het zingen van nationale liederen. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN In het afgeloopen weekeinde kwa men slechts enkele Engelsche vlieg tuigen boven ons gebied. Het kleine getal neergeworpen brisant- dh brand bommen richtte uitsluitend eenige on beduidende terreinschade aan. Een koe werd gedood. PROF. HEINR1CH RITTER VON SRBIK Van de Nederlandsch-Duitsche Kul- tuui'gemeenschap spreekt prof. Hein- rich Ridder van Scbik, president van de Academie voor Wetenschappen te Weenen, lid van den Rijksdag, op eeni ge plaatsen in ons land, o a. op 30 Sep tember te Utrecht in de Dietsche Ta verne, 's avonds acht uur. Zyn thema is: „Das werden der Deutsehen Ein- heït". Prof. van Srbik is een der grootste Duitsche historici. Oordeel van een Spaanscb blad Het blad Alcazar heeft zich Zater dag j.l. tot tolk gemaakt van de open bare meening van Spanje door te schrijven, dat Engeland reeds vol doende bewijzen voor zijn totale solida riteit met de Sovjets geleverd heeft, doch dat thans de verklaringen van dén eersten lord der Admiraliteit nog een bewijs leveren, dat aan duidelijk heid niets meer te wenschen overlaat. Het blad schrijft verder: „De gevoe lens van alle Christelijke en beschaaf de Europeanen nemen van de verkla ringen van Alexander den eersten lord der admiraliteit met den zelf den afkeer en afwijzing kennis als van de recente uitlatingen van den ophit- senden aartsbisschop van Canterbury, die het bolsjewisme wel anti-gods dienstig maar toch moreel betrouwbaar noemt beoordeelen. In het eene zoo wel als in het andere geval, zoo besluit Alcazar, vormt deze Engelsche hou ding tegenover de Sovjets wel het top punt en moet zij de ooger. openen aan hen, die nog altijd niet het licht door hun gesloten oogleden willen laten heendringen. Hoe spreekt men Oekraine uit Ook de tegenwoordige oorlog heeft zijn taalkundige problemen, evenals de overige, toen er ui'voerige polemieken verschenen in de bladen over de juiste uitspraak van „Frot-homme", meldt V.P.B. Het vraagstuk, dat thans aan de orde van den dag is, is: hoe moet Oekraïne worden uitgesproken? De Russische taal op zichzelf werkt reeds verwarrend on den buitenlander. Waar om b.v. spreekt men van Stalin en Lé- nin. met den klemtoon op de eerste lettergreep, doch van Kaganówitsj, Wo- rosjiloff, Timosjénko met den klem toon op de derde lettergreep? Laten wij, ter geruststelling van hen, die zich hierover het hoofd bre ken op den voorgrond stellen dat de Russen zelf het dén meesten t\jd niet met e'kaar eens zyn Hoe moet het woord Oekraine, dat op het oogenblik op ieders lippen ligt, worden uitgesproken? Hierover loopen de meeningen uiteen. De omroeper voor de radio spreek', gewoonlijk van ..Oekra-ine", zooals men zal hebben ipgeiuerkt. Hij scheidt dus de a van de i. Soldaten, die met verlof van het Oostfront thuis komen, spreken daar entegen van de Oe-krai-ne, in overeen stemming met het grootste deel van de jowjet-Russisehe bevolking. Deze uit- soraak is ook in overeenstemming met de kla3siek-Rucsi3che literatuur. Poerjkïn en Gogol spraken het even eens aldus uit. Hierbij merken wij op, dat Gogöl zelf uit dc Oekraine afkom stig was. Er staat echter tegenover, dat vele geborer en getogen Oekrai- ner3 hun geboorteland betitelen als Oc-kra-ine. Volgens deskundigen werd in het oud-Russisch het woord uitgesproken ils Oe-krai-ne: doch de Sow jets heb ben er Oe-kra-inc van gemaakt. Een beroep op de oorspronkelijke beteeke- n|s (U km ja aan den randl kan hier ook niet heljx n. Zooveel is even wel zeker, dat de Oekraïner noch de eene. noch de andere ritsn aak van het woord a's verbeeH beschouwt. Daar om behoeven wij er ons ook niet het hoofd over te bre'-en. of men het woord zus of zoo behoort uit te *">re- ijke Zlilvfllienrs Meppel 22 Sept. Gouda 40 plus f4.12; Gouda 20 plus f 0.87; Edammer 40 plus f112; Edammer 20 plus f 0.87; Leidsche f 0.87. Stemming goed; boter f2 30 lncL omzetbe- EXTRA GAVE De fa. Huygen en Wessel heeft aan een plm. 30 arbeiders die werkzaam zijn geweest aan het egaliseeren van gronden in het industriekwartier na afloop dezer werkzaamheden een extra gift uitgekeerd van ƒ2 50 per persoon, als blyk van waardeering voor de acu- rate wijze waarop deze werkzaamheden zijn uitgevoerd. Een geste welke in de zen tijd zeker navolging verdient. VOOR DE VROUW Nu wij ons dagelijks kwellen met de vraag hoe het vraagstuk van het kop je köffic of thee bevredigend op te lossen, is het misschien wel aardig eens een blik terug te werpen in een tijd, waarin' koffie noch thee een vraagstuk vermochten te vormen. Uit de kronieken leeren wij, dat on ze vaderen een stevig glas bier of wijn goed wisten te waardeeren en gansch en al niet bang waren voor een hoe veelheid, waartegen men heden teD dage ongetwijfeld zou opzien. Men staat verbaasd over de vaten bier en wijn, die door een poorter voor het dagelijksch gebruik werden inge slagen. Er was geen werkman, die zijn biet niet op tafel had. er was geen burger wiens kelder niet met Fransche of Rijnsche wijnen was voorzien, terwijl die der aanzienlijken daarenboven menig vat met ouden en vreemden wijn bevatte. In de Middeleeuwen, ja nog in zestiende eeuw, gaf men de voorkeur aan door suiker en siroop gezoete dranken, en waren de met siroop ver mengde Rijnwijn en vooral de Spaan- sche en Grieksche wijnen, b.v. de Ali cante. Romanye, Malevesye, ceder- en „cruderwijn. een soet groen wijnke", de geliefkoosde dranken. Geleidelijk zijn die wijnsoorten door Fransche en Rynsche (uit Frankrijk en Duitschland, waarop vooral sedert het laatst der zestiende eeuw veel han del werd gedreven) vervangen, terwijl de zoete v.ynen tot morgendrank be stemd werden. Verbazingwekkend was de hoeveel heid bier cn wijn, die een persoon kon verzwelgen voor hij daarvan eenige nadeeligen invloed ondervond. Doch men vergete niet, dat deze toen bijna de eenige dranken waren, die dagelijks gebruikt werden; bijna, want ook melk. zoowel rauw als ge kookt, afzonderlijk en met spijs, be hoorde tot de dagelijksche dranken en daarenboven had men nog dranken, waarvan wij alleen de namen kennen en die waarschijnlijk uit allerlei in water of melk gekookte kruiden en koeken moet hebben bestaan. Tot die soort van dranken behoorde de kaneel-, anijs-, salie-, bitter-, bot ter-, koeck-, speek-, gezoete en geron nen melk. Ook dronken onze voorvaderen een „slecht gezond dranckske". „Neemt", aldus gebiedt het receptenboek, uit dien tijd, „een quate schoon water en doet er toe een pijp caneels, een vinger lanck, en mastic al zoo groot als een hasenoot. Dan suit dij dit te samen sieden met also veel suykers dat hij matelic heet sij, ende dan als deezen dranck gestopt wesende en beduyte ingezoden is, zoo laet dien gestopt coelen. Ende en hebt gy gheen suicker so neemter toe Spaans soet wel geschuymt tevoren," Niet minder geliefd waren deS zomers saffraan, china- en citroenwater, hang bast. prulledeprol, gortemelk, slaedoot, rysteprol. Dit laatste was een aftreksel van rijst. De rijst zelve moest volgens het volgende recept gekookt worden. „Van rijsse. Neemt rijs,siede die en laet op een teljoore 't water uitloopen, en stootet cleyn, ende (voegt er) ge- stooten amandelen (bij), alsoo vele dat genoeg zij, en doe dat samen en menget met rooswater en 't sop daert rys is ge soden is en doeter bloem en suiker toe en menget samen en frijt et Koffie en thee behooren tot een late- ren tijd. Door de invoering ervan had er een groote verandering in de levens wijze en een groote omwenteling in keuken en kelder plaats. Met de koffie en thee vangt een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van het huiselijk leven onzer vaderen aan. ADVERTENTIES de bladen met het laatste nieuws. Zji deelen dan in de belangstel ling en hebben de meeste waarde. Adverteert daarom in de Amersfoortsche Courant Het laatste nieuws, eigen telex, eigen drukkerij. Snonckaertlaan 9 Tel. 5289 Adv BEURSOVERZICHT Kalme handel, lichteiyfc wei felende markt, niet veel ver anderde koersen, slechts klei ne fluctuaties. Ned. beleggin gen prijshoudend, prolonga tie 2yt NEDERLAND VK Heden 40 le M0OU-4...10l7/„-101% to ae/iooo-4...ioo;„-ioos/p. 40 bl (1000.- 4...1017/g-101" Amsterd dank.. 133133 '4 Kol Bank 220—222 N 1. Handelsb..151l/s—156 H. My Cert.. Rub: —142 NIH HTKIfe A K 149 y;152 Jerkel» f 108—106 'BI»* Delft 1221221 entt Suiker ..2101/,214 okket VI 228—22» „evei Bt 1641161}$ led Ford342—340 'hlltpe ...281—280 Geldei Pap 163}$—1631/. V K. Heden MIJNBOUW ONDEKN. O Borneo My A220 dem pret. A. PETUOLEUM Dordtsche Petr.. .290—292}$ Konkl Petr322—324* KUBItEK Amsterdam317312 Bandar Rubber 252—254i/s Dell Bamy265265 Cendeng L 228 Majangland 128—1'29)$ Oostkust 500. Serbadjadl 159*$158 Nl'HUEPVAAKl HOU Am. Lyn.15". i/,—150 Java-China-Jap.. 174-1 180 K.N SA1.197-198 Kon Poketv281).—280 Scheep» Unie. .217 -220 I Rotterd Uoyd168—1681 My. Nederland 169170 OULT. a V A494—494 lava-Cultuur.290—294 N 1. Suiker272}$—272 V Vorstenl142—142 IAUA& Dell Bamy274' 275 ueil-MJ310—312 Senembah264' ',—270 New York Stockholm Pijn voor de Industrie iver koop) '2.125 ar (Inkoop) t 2 075. KoerseD voor stortingen op 20 September. Belga s 30 1432 Zwttschersche francs 43 ba Deensche kronen Noorscbe kronen Zweedse he kronen Pinsohe mnrk Dtaar (oude schu Dinar nieuwe furkscbe ponden Peogö (oude schulden) Pengo (nw schulden) Zloty (Oude schulden) Zloty (nw schulden) Lei Slowaakscbe kronen

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 5