AMEQSFOOOTSCHE (OUPANT DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Het Driemogendhedenpact bestaat een jaar Middelvroege aardappelen De oorzaken van bederf Slag bij Kiev geëindigd 665.000 gevangenen gemaakt ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling ?er week /0.18 Per 3 maanden 3.08 Per post per kwartaal I'238 uosse nummer» 0.08 Administratie Telefoon 8389. N» 6 uur 6898. Otro 88363. Red.: Tel. 6731. Na 8 uur 6137. ADVERTENTIES by vooruitbetaling Losse regelprljs 0.2 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden i O.t ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES. v.b. BLANKENBERG Zn.. SNOUCKAERTLAAN 9 55e JAARG. 6 PAGINA'S. Wensch naar politieke samenwerking door aangeslotenen bezegeld door gezamenlijken strijd in het Oosten De idee van het pact verwezenlijkt Het A.N.P. meldt: Heden is het een jaar geleden dat het Driemogendhedenpact tusschen Duitschland, Italic en Japan gesloten werd. De herinnering aan deze gebeur tenis werpt de vraag op hoe de uitwer king van het pact geweest is. Het Drie mogendhedenpact was gebaseerd op drie groote gedachten. Het wilde de volkeren verbinden welker idealen cn belangen gelijk zijn. Het zocht orn de practische politiek van deze staten een gemeenschappelijk diplomatiek instru ment te verschaffen. Tenslotte was het gedacht als kristallisatiepunt van een nieuwe ordening in het algemeen. Al deze verwachtingen zijn uitgekomen op een wijze, die Berlijn. Rome en Tokio aan het einde van het eerste jaar met voldoening vervult. Ideologisch heeft het driemogendhedenpact de door het nationaal-socialisme vernieuwde idee van het Duitsche rjjk, de in het fascis me herboren idee van het Imoerium Romanum en de oude Japansche kei zerlijke idee tot een ontmoeting geleid, welker geestelijke stootkracht dc rest van de wereld niets gelijkwaardigs te genover kan zetten. Elk van deze wereldbeschouwingen ademt een wil tot vernieuwing, een geestelijke dynamische kracht waar aan geen denkend mensch zich kan onttrekken. Hun samenwerking even wel voor den geestelijken wederop bouw van de wereld geeft aan de prac- ffsche politiek der drie mogendheden een rcchtmatigen cthischen grondslag. Het Driemogendhedenpact vormt zoo wel een begrenzing als een verbin-, ding. Het bevestigt dc aanspraak op leiding van de as in het Groot-Euro- peeschc gebied, en de aanspraak op leiding van Jannn in het Oost-Aziati sche gebied. Het verschaft voor de eerste rr.aal liet begrip eener ordenen de macht cn het verzekert voor de mo tiveering en de handhaving van deze aanspraak de wederkcerigc ondersteu ning van de drie mogendheden. Noch zijn politieke noch zijn militaire facto ren dragen een agressief karakter. De eerste twaalf maanden van zijn be staan hebben dit op indrukwekkende wijze aangetoond. Dc politieke bepalin gen van het verdrag waren van tevo ren zoo opgesteld, dat zij op andere volkeren niet afschrikwekkend maar aantrekkelijk moesten werken. Het Driemogendhedenpact wilde geen ge heim politick document zjjn, welks uit eindelijke doeleinden in hel duister la gen. Het zag af van breedvoerige ar gumentatie cn deed in plaats daarvan een beroep op de eerlijkheid en het ge zonde verstand. Het indrukwekkende aantal landen, dat zich de laatste twaalf maanden bij liet Driemocendhedenpacl heeft aangc sloten, bewijst, dat deze bedoeling be grepen is. De diplomatieke geschiede nis kent geen gebeurtenis, waarin een staatsverdrag een dergelijke aantrek kingskracht heeft uitgeoefend als het Driemogendhedenpact. Slowakije. Hon garije. Roemenië. Bulgarüe. Kroatië zagen elk voor zich in. dat hier voor de eerste maai in de Eu.opeesche ge schiedenis een practische mogelijkheid geboden werd hun politick in cén ver band tezamen te brengen, dat tevens de spreektribune is van de toonaange vende groote mogendheden van Euro pa. In het Driemogendhedenpact werd de nieuwe Europecsche ordening niet gedicteerd, maar opgesteld. Het ver oorloofde de volledige ontwakkeling der nationsfe mogciykhedfn. de volko men vervulling van den wensch paar fiolitiekc zelfbeschikking cn naar ge- ijktydige economische samenwerking van allen met allen! De in het Driemogendhedenpact verbonnen Europeesche staten bezege len thans hun wensch naar politieke samenwerking door de wapenbroeder schap op de slagvelden van het Oosten. Zij strijden daar schouder aan schou der om hun gemeenschappelijk opbou wend werk eens en voor altijd te be- sch: "ien tegen de krachten der ver woesting. In den Europeeschen sector is daar mede tusschen de onderteekenende mogendheden van het drtelandenpact oen onwrikbare lotsgemeenschap ont staan. Wat voor de Oostelijke peripherie van Europa geldt, waar Duitschland de strijdenden aanvoert, geldt voor «Jen Zuidelijken rand van het continent. Waar Italië dc voornaamste last van den strijd draagt. Het Driemogendhe denpact maakt de Middellandschc Zee weer tot een Europeesche zee en de leefruimte van de Middellandsche Zee weer tot een Europeesche leefruimte, waarin de eerste plaats toekomt aan het land, zonder hetwelk de Middel landsche Zee een zee zonder historie zou zijn. Aan de oevers van de Middellandsche Zee staan thans Duitsche en Italiaan- sche soldaten om aan dezen cisch kracht bij te zetten en daarmede een gebied te herwinnen, dat aan Europa op nauwelijks minder kunstmatige wij ze ontvreemd was als het Europeesche Rusland. Evenals in Europa zijn ook in Oost- Azië de denkbeelden van het Driemo gendhedenpact meer en meer tot richt snoer eener practische politiek gewor den, welke door Japan krachtig geleid, door de instemming van Duitschland en Italië gesteund wordt. De erkenning van Nanking door dc as was daarbij een even belangrijke gchcurtcnis als de succesvolle Japansche bemiddeling in het conflict tusschen Thailand en Indo- China en later de militaire samenwer king tusschen Frankrijk en Japan in Ïndo-China, welke met volledige in stemming van Vichv tot stand kwam. Met het verleenen van bepaalde mili taire rechten aldaar is de in het Drie- mogendhedenD.ict neergelegde aan spraak van Japan -op leiding in Oost- Azië voor de eerste maal ook erkend door een mogendheid die zelf niet tot de onderteekenaars van deze overeen komst behoort. Militair gezien streeft het Driemo gendhedenpact het doel na elke nieuwe uitbreiding van den oorlog te bemoei lijken. Evenals het politieke deel der overeenkomsten een uitnoodiging tot alle landen om medewerking behelsde, die geneigdheid vertoonen voor de vor ming van een nieuwe ordening, wilde het militaire deel een waarschuwing richten tot allen het werk niet te ver storen. Deze waarschuwing is niet on opgemerkt gebleven. De militaire de fensieve clausules van het Driemogend hedenpact vormen heden een niet te ontkomen factor in de overwegingen van hen, die verlangen naar 'n uitbrei ding van den oorlog over de geheele wereld. Dc uitdager weet thans, welke de reactie zou zyn van de landen, die in hot Driemogendhedenpact verecnigi zijn. Het Driemogendhedenpact tenslotte heeft zich daardoor weten te handhaven dat het midden in den oorlog den eer sten steen legde voor den opbouw van een veiligen cn blüvenden vrede. Het is zonder meer geworden tot het getim merte en de omlijsting van de politieke toekomst van Óen geheele reeks volke ren in twee werclddeelen. Steeds krach tiger heeft men de in het Driemogend hedenpact neergelegde gedachte gezien als de Magna Charta eener nieuwe be tere wereld. Hier werkte een natuur wet. welke een discipline van staats lieden wist om te zetten in practische constructies die ten voordeele zijn van alle betrokkenen. Het Driemogend hedenpact weet zich te handhaven om dat het aan elk volk dc voortzetting van zijn eigen politiek veroorlooft en daar bij toch het groote verband van het leven der staten onderling in het oog houdt, zonder welke onze kleiner ge worden wereld op den duur niet be staan kan. Zullen nog meer landen toetreden? In gewoonlgk goed-ingelichte krin gen acht men het niet onmogelijk, dat het aantal bij het driemogendhedenpact aangesloten staten weldra zal worden uitgebreid, meldt de A.N.P.-correspon- dent te Berlijn. Natuurlijk kan tevoren noch een datum noch een naam ge noemd worden. Wat den datum betreft, zou de verjaardag van het pact daar voor een uitgezochte gelegenheid zün. Het lidmaatschap staat theoretisch voor eiken staat open. mits deze maar de nieuwe ordening erkent cn het zijne er toe wil büdragen, dat de funeste overheersehing van internationaal Jo dendom en plutocratie worde wegge vaagd. De practijk sluit dan wel b.v. de Zuid-Amerikaansche staten uit, wijl deze vooral tegenwoordig onder een on- gehoorden druk van de zijde van Washington leven. Toch blijft er nog een heelc kring van landen, voor welke het lidmaatschap van het pact naast theoretische ook practische waarde heeft, zooals Finland, Spanje. Zweden. Portugal. Zwitserland. Turkije, waarbij speciaal gedacht mag worden aan de naties, die in offervaardigheid en Euro peeschen zin aan den algemcencn strijd tegen het Bolsjewistische gevaar deel- Op dezen basis zyn er nog heel wat andere Europeesche stater,. die voor toe treding in aanmerking komen. Vast staat in ieder geval, dat de as ook op diplomatiek terrein niet stil zit. VERSCHERPING JAPANSCHE BLOKKADE TEGEN CHINA Het Japansche hoofdkwartier van het leger en de marine maakt bekend, dat de Chineesche en Japansche poli tieke cn militaire overheid van Nan king het instellen van een controle commissie overwegen ter verscherping ■an do blokkade van het onbezette China. Tevens zou daardoor het han delsverkeer in het door de Japanners bezette China vergemakkelükt en de zoutsmokkel tegengegaan worden. Voorts wordt gestreefd naar een ge lijkstelling van de Chineesche en de Japansche zakenlieden. AAMAPMlZffiKTI VOOlKO»** (Polygoon-van Bllsen). Nevenstaande teekening wil propaganda maken voor het gezond houden der gewassen. Eigenlijk moest het overbodig zijn op het belang van gezon de planten te wijzen; de ervaring heeft niettemin geleerd dat er nog veel landbouwers zijn die te weinig aandacht bésteden aan de diverse planten ziekten. Was dit vroeger een verzuim, thans nu ons land op eigen bodempro- dluctie is aangewezen, be- teekent het niet minder dan een misdaad. Landbouwers, besproeit uw gewassen tijdig, strijdt onkruid cn tracht de gevreesde aardappel ziekte te voorkomen. Het Nederlandsche volk zal u dankbaar zün. DE ZIEKTE: PHYTOPHTnORA Het is ongetwijfeld niet aan de op merkzaamheid van vele landgenooten ontsnapt, dat eenige malen op de plaats van bestemming aankwamen schepen en wagons, waarvan de in houd stond uit aardappelen, die oogen- blikkelijk voor de menscheliilte con sumptie moesten worden afgekeurd, daar zij bedorven waren. Ook deden de rottingsverschijnselen zich wel voor bij voorraden aardappe len, die in pakhuizen e.d. waren opge slagen. Deze feiten hebben helaas aan leiding gegeven tot het ontstaan van ongemotiveerde geruchten, de aardap pelen zouden niet oordeelkundig zyn opgeslagen, zij zouden te lang worden bewaard onder ongunstige omstandig heden enz. Het behoeft eigenlijk geen betoog, dat men met den aardanpelen, het volksvoedsel bij uitnemendheid, onder de tegenwoordige omstandigheden niet voorzichtig genoeg kan omgaan. Dit geschiedt dan ook, zoowel van de zijde van de Overheid als van die der han delaren, die zeer zeker het groote be lang van den aardappel voor onze voedselvoorziening voor oogen houden. Maar: er zjjn omstandigheden, die men niet in de hand heeft en daaronder moet ook gerekend worden de ziekte, phytophthora genaamd, waaraan groo te partijen middelvroege aardappelen hebben geleden. Omtrent deze ziekte wordt het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd het volgende medegedeeld: De ziekte kan door bepaalde weers omstandigheden worden bevorderd en treedt vooral op, wanneer de aardap pelen worden gerooid, terwijl het loof nog niet is afgestorven. De ziekte be gint n.l. in het loof en bij te vroeg rooien gaat zij over op de knollen. Die knollen vertoonen dan kleine, zieke plekjes ter grootte van speldenknop pen, dus bijna niet te constatoeren. Dit beteekent, dat de aardappelen onmid dellijk verwerkt moet worden, daar zij anders gaan rotten. Men kan nu vragenwas het noodig, de aardappelen te vroeg te rooien en zoo ja, was het dan noodig, groote hoe veelheden op te slaan? Het is algemeen bekend, dat er in Augustus, zooals altijd bij den over gang van de vroege naar de middel vroege aardappelen al spoedig een te kort was. Om dit tekort te ondervan gen, moest het rooien geforceerd wor den en daarom werd den telers een rooipremie in het vooruitzicht gesteld. Deze premie nu heeft vooral in de laat ste week van Augustus, toen de weers omstandigheden te slecht waren om het graan te oogsten en te dorschen, tot gevolg gehad, dat een groot aan tal boeren (vooral in de zand- en veen- streken) op groote schaal is gaan rooien. Het gerooide kwantum moest 1 zooveel mogelijk door de V.B.N.A. wor den afgenomen en de te groote hoe veelheid moest worden opgeslagen. Tenslotte kan de vraag worden ge steld. of dan tegen de ziekte zelve of tegen haar gevolgen voor de gezonde aardappelen niet kan worden opge treden. Zooals boven reeds is vermeld, zijn de ziekteplekjes op de knollen vrijwel niet te constateeren. Door de V.B.N.A. is ernaar gestreefd. De aardappelen bij de verlading zooveel mogelijk zicht baar vrij van ziekte te houden, doch dikwijls bevinden zich in de massa nog enkele zieke knollen, waarvan de ziek te niet op het oog is vast te stellen. Een dag vervoer per schip of wagon bij warm weer is reeds voldoende om den geheelen voorraad totaal verziekt op de plaats van bestemming te doen aankomen. In een vrij groot aantal ge vallen is dc lading al dadelijk na aan komst afgekeurd voor consumptie, soms echter deden zich de verschijn selen eerst na opslag voor. Het verschijnsel deed zich dus alleen voor bij de te vroee gerooide aardap pelen. bij de normaal gerooide behoeft men niet te vreezen voor een uitschot, d' -rooter is dan h$t normale. Het is goed te bedenken, dat het verlies aan aardappelen, tengevolge van het bederf, niet opweegt tegen de grbote nadeelen, die voor de bevolking zouden ontstaan, wanneer de maat regel met de rooipremie niet was ge nomen immers dan zou het tekort aan aardappelen nog eenige weken langer hebben geduurd. Uit het bovenstaande blijkt dus wel, hoe weinig geloof men mag hechten aan geruchten, die ontstaan doordat men zich geen rekenschap geeft van de beteekenis van hetgeen men waar neemt. MYRON TAYLOR NAAR LONDEN Roosevelt's afgezant Myron Taylor is gisteren per vliegtuig uit Washington naar Londen vertrokken, meldt het D.N.B. Zijn bagage was reeds aan boord van den Clipper, die gisteren naar New York vertrok. Dit toestel wachtte op den afgezant, doch deze nam plaats in een vilegtuig naar Londen. Het Amerikaanschc gezantschap heeft voor Taylor een plaats besproken in een toestel, dat Maandag naar New-York vertrekt. Het gezantschap deelde de pers mede, dat Taylor een reis naar Noord-Portugal maakt. JAPAN BETREKT PETROLEUM UIT MEXICO De olieverschepingen uit Nederl.- Indië en de Ver. Staten liggen als ge volg van de Amerikaansche blokkee- ringsmaat regelen wel stil, maar. zoo deelde de woordvoerder van het Japan sche bureau van voorlichting mede, Ja pan blijft petroleum betrekken uit Me- t. Bovendien bestaan er nog steeds normale handelsbetrekkingen tusschen Japan en de Zuid-Amerikaansche lan den. De afrekening geschiedt thans rechtstreeks, dus niet meer via New Yorlc. DE STRIJD IN HET OOSTEN. VICTORIE DUITSCH LAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. P.A.K. gaat in stelling. Na inneming en zuivering van een Sov jet-dorp gaat het Duitsche geschut opnieuw aan den rand van den weg in stelling. (Orbis-Holland.) Ere tra bericht van het Dnitsche opperbevel. Uit het hoofdkwartier van den Führer- 27 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend De greste slag bij Kiev is geëindigd. In een omsingeling van twee kanten is het over een geweldige oppervlakte ge lokt de verdediging aan de Dnjepr te ontwrichten en vijf Sovjet-legers te vernietigen, zonder dat ook maar zwakke troepend.celen zich aan de omsingeling konden onttrekken. Tijdens de operaties, welke geschiedden in zeer nauwe samenwerking van leger en lachtwapen, werden in tctaal 865.000 gevangenen gemaakt, 885 pantserwagens, 3718 stuk ken geschut en ontelbare hoeveelheden ander oorlogsmate riaal buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn weer zeer hoog. Hiermede is een overwinning behaald in een veldslag, zoo als de geschiedenis tot dasver nog niet gekend heeft. Het uitbuiten van dit succes is thans in vollen gang. V Van bevoegde zijde verneemt het D.N.B.. dat sterke formaties van het Duitsche luchtwapen 25 September de Sovjet-stellingen in het Zuidelijkste deel van het Oostelijk front met suc ces hebben aangevallen. Duitsche ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers bestookten Sovjet-infant erie en artillerie-stellingen. Een zware regen van bommen sloeg talrijke bunkers on mitrailleurnesten der Bolsjewisten stuk. Door vuur der boordwapens en welgerichte bommen op door Bolsje wisten bezette plaatsen raakten dc voor dekking gebruikte huizen in brand. Verscheidene succesvolle tref fers werden geplaatst op een belangrijk spoorwegtraject, dat vernield werd. Ook in den Noordelijken sector van het Oostelijk front werden Sovjet-stel lingen en troepenconcentraties met succes met bommen van allerlei kali ber bestookt. Talrijke stellingen der Sovjet-artillerie en luchtafweer werden met voltreffers buiten gevecht gesteld. Bomtreffers op veldversterkingen der infanterie bracht den Bolsjewisten zware verliezen, toe. Groote verwoes tingen werden aangericht in Bolsjewis tische wagenparken. Welgerichte bom men verbraken een spoorwegtraject en staken talrijke door de Sovjet-troepen bezette plaatsen in brand. Op het Ladogameer hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Sovjetconvooi aangevallen. Zes schepen van het con- vooi werden met bomtreffers tot zin ken gebracht. Nog drie Sovjet-schepen werden bij een landingspogine der Bolsjewisten met bommen getroffen. Aanvallen op munitiefabrieken Van bevoegde zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: 25 September konden Duitsche vlie gers na een aanval op Bolsjewistische munitiefabrieken groote ontploffingen en branden in de getroffen bewape- ningsbedrijven waarnemen. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front heeft het luchtwapen voorts ach- terwaartsche verbindingen der Sovjets aangevallen. Groote hangars van een ravitailleeringskamp kregen voltref fers en raakten in brand. De strijd in de lucht. Duitsche jagers hebben, naar het D.N.B. van militaire zjjde verneemt in den strijd tegen Sovjet-vliegtuigen op 25 September aan het Oostelijke front bijzonder veel succes gehad. In lucht gevechten hebben Duitsche jagers 31 Sovjet-machines neergeschoten. Tien Sovjet-vliegtuigen werden door af weergeschut neergeschoten en 25 toe stellen op den grond vernield. Volgens tot dusverre ontvangen berichten heb ben dc Sovjets op 25 September in to taal 66 vliegtuigen verloren. ITALIAANSCH LEGERBERICHT Malta opnieuw gebombardeerd Het hoofdkwartier van de Italiaan- sche Weermacht maakt bekend, d.d. "6 September In den afgeloopen nacht is het vlicg- •eld Micabba op Malta opnieuw door Italiaansche vliegtuigen gebombar deerd. Oost-Afrika: In den nacht van 24 op 25 Sept. hebben de garnizoens der ves tingen Woltsjefit en Celga nachtelijke aanvalspogingen van den vijand ver ijdeld. Den vijand werden verliezen toegebracht. Noord-Afrika: Levendige activiteit in onze artillerie aan het front van Tobroek. Twee vijandelijke vliegtuigen die in den middag van 24 Sept. Misoe- rata gebombardeerd, in scheervlucht met machinegeweervuur bestookt en ongeveer tien dooden onder de inland- sche bevolking alsmede schade aan woonhuizen veroorzaakt hebben, wer den omlaaggeschoten. Een ander En- gelsch vliegtuig werd tc Benghasi door den afweer op den beganen grond ge troffen en stortte brandend in zee. Schepen bestookt. Van bevoegde zijde verneemt het D.N.B.. dat Duitsche artillerie Donder dag schepen in de haven van Lenitig- grad en batterijen in de haven van Kroonstad hebben bestookt. Het scheepsgeschut en de batterijen der Bolsjewisten werden tot zwijgen ge bracht. In den Noordelijken sector hebben de Sovjets verscheidene pogingen gedaan, om met steun van pantserwagens den Duitschen opmarsch te stuiten. Al de ze pogingen werden verijdeld. De Britsche troepen te Singapore VERSTERKING AANGEKOMEN Te Singapore, zoo meldt „Associated Press" volgens het DN.B, zijn nieuwe Indische troepen aangekomen ter ver sterking van de aldaar gelegerde Brit sche strijdkrachten. Onder de pas aan gekomen versterkingen bevindt zich een volledig corps hospitaalsoldaten. Latham naar Singapore. Sir John Latham, de Australische ge zant in Japan, is met de Anhui. aan boord waarvan zich nog 361 passagiers bevinden uit Yokohama vertrokken, meldt Domei. Het schip zet koers naar Hongkong en Singapore. In een onderhoud heeft La tham verklaard, dat hij vertrekt op in structie van zijn regeering voor een kort verlof in zijn vaderland. Hij verwacht naar Japan te zullen terugkeeren. On der de overige passagiers bevinden zich 29 Indiërs, 120 Engeïschen. 3 Japansche \Touwen, die met Engeïschen gehuwd zijn, met haar kinderen. De Australische legatie heeft gewei gerd eenigerlei inlichting te verstrek ken. Zij deelde alleen mede. dat Latham waarschijnlijk zal terugkeeren. Van den kant van de Britsche ambassade echter is aangeduid, dat Latham beslist voor nemens is zijn post te Tokio te hervat ten. Intusschen acht men het veelbetee- kenend, dat Latham Singapore zal aan doen, waar Duff Cooper zich op het oogenblik bevindt, evenals Sir Joseph Crosby, de Britsche gezant in Thailand. DE AUSTRALISCHE POLITIEK De motie van wantrouwen, die de arbeiderspartij had ingediend tegen mi nister-president Faddcn is. naar Asso ciated Press volgens het D.N.B. uit Can berra meldt, na urenlange debatten met slechts een stem meerderheid verwor pen. De belastingdruk in Australië. De Australische minister-president, Fadden, heeft volgens een bericht van Associated Press uit Melbourne bekend gemaakt dat iedere Australiër, die in komsten heeft moeten bijdragen voor het succes door een gedwongen leening, die ongeacht den aard van zijn inkomen procentsgewijze zal worden opgelegd, meldt het D.N.B. De leening zal rente dragen. Deze gedwongen leening, ge voegd bij de geregelde belastingen is noodzakelijke om de nieuwe begrooting te dekken, die 966 millioen dollar om vat, waarvan 651 millioen uitgetrokken is voor oorlogsuitgaven. LEENTNGSPLAN DER FRANSCHE REGEERING De Fransclie pers meldt, dat de Fransche regeering het plan heeft een leening van 30 milliard francs uit te geven. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 27 Sept. 19.28 tot 2S Sept. 7.34 van 28 Sept. 19.26 tot 29 Sept. 7!36 Maan 28 Sept. op 15.54: onder 29 Sept. op 16.39; onder 0.57

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1