OORLOGSSCHADE f 325.000 000 f 17.000.000 ASSURANTIE-BEZORGER ALS DE OLMEN RUISCHEN AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1941 BIN\I-:\L.i.VÜ Brandstof voor auto's GAS VAN EIGEN BODEM De Amsterdamsche bodem levert sinds kort brandstof voor automobie len. Het komt nog niet in overweldi gende hoeveelheden boven, maar de eerste auto's van het G.E B. rijden er reeds op. meldt het N. v. d. D. De auto's zullen ongeveer tweemaal zoo lang op een iading kunnen rijden dan met geperst lichtgas. Zelfs heeft een der wagens van het G.E.B. (de di recteur heeft er zelf de proef al mede genomen) thans, dank zij het bron- of methaangas, een actie-radius van drie honderd kilometer. In dezen wagen zou men «fes ononderbroken een rit kun nen maker, naar Maastricht en nog een heel eind terug in de richting van de hoofdstad. Ongeveer een jaar geleden is het G.E.B. den speurtocht naar dit gas be gonnen. Op de terreinen van de B.P.M. aan de overzijde van het IJ werd het toen reeds bij wijze van proef in een zeer geringe hoeveelheid bovenge bracht. Landbouwers kennen in som mige provinciën ook hét verschijnsel. Dit gas komt in de pompen met het water boven, en zij hadden er wel eens meer last dan plezier van als het om de waterwinning te doen was. Anderen op het platteland maakten het produc tief. Dc vraag was: hoe dit methaangas (ook wel ten onrechte moerasgas ge noemd) in groote hoeveelheden boven te krijgen. Er verrezen toen op enkele plaatsen in de hoofdstad boortorens. Het succes bleef aanvankelijk uit, daar men op reeds vrij groote diepte, nog geen behoorlijk rendement kreeg. Bi) de boringen aan den Karperweg heeft men ten slotte het beoogde doel bereikt. De boorinstallaties zijn er al weer verdwenen en men heeft er twee vry rijke bronnen aangeboord. Óp het terrein zijn thans allerlei gebouwtjes verrezen, o.a. een pompstation en te midden daarvan staat een flinke gas houder. waarin het gas wordt verza meld. Tegen den g'shnuder is een „tankstation" gebouwd en hier rijden nu sinds enkele dagen de auto's van het G.E.B. voor, die voor het rijden op methaangas zijn ingericht. Auto's, een maal met flesschen voor gewoon licht gas toegerust, kunnen na enkele wijzi gingen voor methaangas geschikt wor den gemaakt. O.m. moet de sproeier worden veranderd en een kleine inrich ting voor voorverwarming in den win ter worden aangebracht. Men heeft aan den Karperweg slechts tot 23 meter behoeven te boren. Hier trof men zooveel gas aan. dat de kost prijs de winning toeliet. Plannen zijn op hel oogenblik gaande, auto's van som mige overheidsbedrijven het eerst in de gelegenheid te stellen op methaangas te rijden. Er is nog geen gelegenheid voor particulieren, om zich deze brand stof ten nutte te maken. Verhooging Bieraccijns VAN 2.60 OP 3.— Krachtens een heden in de Neder landsche Staatscourant verschenen be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën tot wy- z:ging van de Bierwct 1917 wordt de bieracchns, zooals die is bepaald in het derde lid van artikel 1 dier wet, van ƒ2.60 gebracht op drie gulden Ten aanzien van de hoeveelheden bier daaronder begrepen de nog niet ge heel afgewerkte brouwsels welke de bierbrouwers op 1 October 1941 voor handen hebben, wordt de verhooging van den accijns nagevorderd. Deze na vordering beloopt veertig cent per hec toliter-graad. De bierbouwers zijn ver plicht van de bij hen op 1 October 1941 aanwezige hoeveelheden bier voor 5 Oc tober 1941 aangifte te doen by den ont vanger der accijnzen, onder wiens kan toor de brouwerij is gevestigd. Hel be sluit treedt in werking met ingang van 1 October 1941. In dezelfde staatscou rant is een uitvoeringsbeschikking op genomen. DE PRIJS VAN „BELEGEN N.Z." KAAS Bij besluit van den directeur-gene raal van de Voedselvoorziening is be paald, dat kaas, afkomstig uit dc voor rekening van de Ncderlandsche Zui- vencenlraie opgeslagen hoeveelheden, dit is dus belegen kaas, mag worden verhandeld. Deze kaas is voorzien van het merk „belegen N.Z." en de maxi mumprijs is voor den detaillist en de consument vastgesteld op 25 cent per kilogram hooger dan de nog geldende maximumprijzen voor kaas, niet voor zien van het merk „belegen N.Z.". Voor de vastgestelde prijzen en an dere bijzonderheden wordt verwezen naar de elders in dit blad opgenomen officïeele publicatie. Metalen voorwerpen In hel gisteren verschenen Verorde ningenblad is een beschikking afge drukt van den secretaris-generaal var het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, waarbij alle ge heel of gedeeltelijk uit ijzer, staal of r.on-ferro metalen vervaardigde v< werpen, voor zoover zij dit nog niet zijn, worden aangewezen als distribu- liegocderen in den zin van artikel 4 der Distributiedienst 1939. De beschik king is gisteren in werking getreden. DE IDENTIFICATIEPLICHT In het gisteren verschenen Verorde ningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Za ken en van Justitie, inhoudende wij zigingen van het besluit No. 132/40 be treffende den Identificatieplicht. Deze wijziging houdt ten eerste in, dat ieder Nederlander of Nedcrlandsch onderdaan in het bezette Nederland- sche gebied, tot den datum waarop door den secretaris-generaal van Bin nenlandsche Zaken wordt bepaald, dat zij in het bezit moeten zijn van een persoonsbewijs, verplicht zyn steeds een van Overheidswege uitgereikt iden titeitsbewijs. voorzien van een foto, bij zich te dragen, door middel waarvan hij zich te allen tijde behoorlijk kan identificeeren. Volgens het besluit be treffende de identificatieplicht be stond deze verplichting reeds tot aan het tijdstip van invoering in het be zette Nederlandsche gebied van een vormige identifileilskaarten. Een tweede wijziging houdt in, dat het identiteitsbewijs met foto niet lan ger dan 16 maanden geleden mag zijn uitgereikt. Aanvankelijk was deze ter mijn gesteld op één jaar. Het besluit treedt heden in werking. NED. HEIDE MIJ. Het bestuur der Ned. Heide Mij heeft tot president-directeur benoemd ir. C. Staf, thans plaatsvervangend president-directeur der Heide Mij. Tevens is de heer A. 1L Kruitbosch, inspecteur der N.H.M,, bevorderd tot hoofdinspecteur en is ir. J. A Eshuis, landbouwingenieur der N.H M. be noemd tot inspecteur, tevens toege voegd aan de directie als secretaris. ..DE WILDBAAN" TE DRIEBERGEN Eenigen tijd geleden maakte de pre sident van den rijksdienst voor het nationale plan gebruik van zijn be voegdheid om de werkzaamheden voor een voorgenomen verkaveling tot bouw terrein van het landgoed „De Wild baan" te Driebergen stop te zetten. Inmiddels heeft de gemeente Drieber gen, dank zij dit ingrijpen, de gele genheid gekregen bedoeld landgoed door aankoop in haar bezit te verkrij gen en aldus een mooi park in de kom voor hare inwoners te behouden. Verkoop Utrechts oude Stads schouwburg Het bestuur van de Volksuniversi teit te Rotterdam, die tengevolge van de oorlogsgebeurtenissen en de daarop gevolgde omstandigheden niet meer over de voor haar werk noodige loka len kan beschikken en wegens het heerschende gebrek aan bouwmate rialen ook niet in de gelegenheid ver keert een geheel nieuw gebouw te slichten, heeft aan de gemeente Utrecht den ouden schouwburg aan het Vreeburg met inventaris te koop gevraagd. Het is de bedoeling van het bestuur der Volksuniversiteit bij de totstand koming van dezen verkoop een en an der te doen demonteeren en voorts met de aldus verkregen bouwmaterialen en inventaris, zich in Rotterdam nieuwe ruimten te scheppen voor het geven van tooneelvoorslellingen, filmvertoo- ningen, concerten, lezingen e.d-, zoo mede voor het secretariaat der instel ling en de leeszaal. Voor den op3tal en inventaris, met uitzondering van een aantal onderdee- len, zooals de accubattery van de nood verlichting. de meubelen van den foyer, alle waschtafels, alle vloerkleeden, alle losse stoelen van de orkestruimte, den verwarmingsketel, dc radiatoren en kranen van de centrale verwarming en alle spiegels, welke aan de gemeente Utrecht, moeten blijven voor eventueel gebruik voor andere gemeentelijke doeleinden en voor verkoop aan den Stadsschouwburg N.V., ten behoeve van den nieuwen schouwburg, is een prijs overeengekomen van 10.187 in totaal. Dc burgemeester van Utrecht heeft besloten tot den verkoop van den ouden stadsschouwburg, met de clau sules, zoo even genoemd. POSTHUME HULDE AAN BARBAROSSA Dit jaar zou dc bijna 3 jaar geleden overleden Amsterdamsche journalist, J. C. Schröder, bij iedereen in den lan de bekend om zijn S.O.S.-dagboek blaadjes zeventig jaar zijn geworden. Dit feit is aanleiding geworden tot een posthume huldiging, in den vorm een levens- en karakterstudie van hand van R. Tempel, die binnenkort het licht zal zien onder den titel „Rood- baard de spotter". Schroder verwierf zich duizenden vrienden met zijn „Dag boek van een Amsterdammer Velen zullen zich de schuilnamen herinneren, waarachter hij zich verborg: Barbaros- sa, Alida Zevenboom, Barendje Don derkop. BEGRAFENIS L. VAN DEN BUSSCHE Op de begraafplaats „Moscowa" te Arnhem, is gistermiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer C. van den Bussche, oud-vice- president van den Raad van Neder- landsch Indië en president-directeur der Ncderlandsche Heidemaatschappij. Aan de groeve spraken mr. van de Mortel namens het college van com missarissen, directie en personeel der N.H.M.pr. J. W. Meyer Ranneft, ir. M. J. IJzerman, burgemeester van Wage- ningen, en curator der Landbouwhoo- geschool, de heer G. J. Boot en prof. Beekman. Een familielid dankte voor de be langstelling. KLEEDINGMAGAZIJN NED. VOLKSDIEN ST Gistermiddag is te Haarlem een klee- dingmagazijn van den Nedcrlandschen volksdienst geopend, het eerste van dien aard in Nederland. Zooals i schien de naam zou doen veronderstel len, is dit instituut geen winkel, waai goederen aan het publiek worden ver kocht, maar een distributie-apparaat' voor die volksgenooten, die klecdmg van noode hebben. Het magazijn bevat een voorraad, welke zoo vaak als noo- dig is, wordt aangevuld, zoodat men eigenlijk van een „doorgangshuis" voor kleeding zou kunnen spreken. De heer M. J. G. J. van Leeuwen, plaatsvervangend directeur van den Ncderlandschen Volksdienst, in Noord- Holland. deelde bij dc opening mede, dat het plaatselijk bureau van Winter hulp dezen zomer 300 vrouwen in de ge legenheid had gesteld, van een vacantia op de Veluwe te genieten. Daar 147 vrouwen niet over de hiervoor nood zakelijke kleeding bleken te beschik ken, hadden de gemeente Haarlem en Winterhulp geholpen. Toen was echter het plan gerezen, om een kleedingma- gazijn van den Nederlandschen Volks dienst te stichten, om in voorkomende gevallen zelf te kunnen helpen. Dank zij de medewerking van het gemeente bestuur kreeg men de beschikking over een huis aan de Parklaan, dat door openbare werken voor het doel werd in gericht, Het korps vrouwelijke vrijwil ligers en de N.S.V.O. zorgde er voer, dat men reeds over een voorraad klec- dingstukken kon beschikken. Het is niet de bedoeling van het magazyn een lief dadigheidsinstelling te maken, men wil slechts helpen „voor het volk door het volk". VOGELVOER IN DEN WINTER De Ned. Ver. tot bescherming van dieren schrijft ons: Ook de komende winter moet alle volksgenooten, die van de natuur hou den. op hun post vinden. Het is nu mec-r dan ooit zaak, de nuttige vogels, die bij ons overwinteren door het jaargetijde, dat zoo weinig voedsel biedt, been 1c helpen. Daar oliehoudende zaadsoorten zeer schaarsch zijn, moeten de door de tuineigenaars zelf gekweekte hennep- zaadjes en zonnepitten zonder meer voor het voeren van dc mcezen klaar- gehouden worden. Een waardevol bijvoer voor vogels, die zachte dingen eten, is gedroogde wilde bessen, zooals ook roodc en zwar te vlierbessen, lijsterbessen, hagebotten, bessen van den rooden en witten Doorn, die door den natuur- en vogelvriend ge makkelijk verzameld en dan thuis ge droogd kunnen worden. Bij het dor- schen van de nieuwe oogst zijn er over- 1 minderwaardige korreltjes en zaden van onkruid, die waardevol vogelvoed- sel opleveren. Vele van onze gevederde helpers zijn het slachtoffer geworden van den stren gen winter van 1939. De Vereeniging voor Dierenbescher ming wendt zich nu tot alle vogelvrien den in de stad en op het land met de vraag, nu reeds met het verzamelen en hel drogen van zaadkorrels en wilde bessen te beginnen voor de winter- behoefte. Onderlinge Verzekering frfi! Maatschappij sccavenhagc «STWJ8. L C f. t V. MOLESTVERZEKERINGEN VOOR: beschadiging van gebouwen, inboedels, inven tarissen, vaartuigen, enz.; bedrijfsschade en huurderving, ook voor bin nenvaartuigen; persoonlijke omgevallen geld, geldswaarde en preclosa. HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING! In de laatste VIER WEKEN werden verzekeringen gesloten tot een bedrag van De voorwaarden onzer maatschappij maken bet thans mogelijk PER HALF JAAR zoonoo- dig reeds RUIM bijeen te brengen voor schade-uitkeeringen BOVEN hetgeen het Rijk in de schaden bij draagt. Vraagt inlichtingen bij Uw VERLICHTINGSKUNDE Dc Nederlandsche stichting voor vcr- lichtingskunde heeft gisteren te Eind hoven een zeer belangrijk congres ge houden, waaraan vele vooraanstaande personen op verlichtingsgebicd deel namen. In de aula van de Philips' be- drijfsschool hielden 's morgens Dr. P J. Bouma en dr. W. de Groot interessante referaten over het kwantitatief vastleg gen van kleuren, waarna dr. P. J. Bou ma en dr. W. de Groot interessante re feraten over het kwantitatief vastleggen van kleuren, waarna dr. P. M. van Al phen sprak over kleurweergave Na de lunch voerde dr. A A. Kruithof nog het woord over chromatische aanpassing aan het oog en dr. W. Elenbaas over toepassing. Ilierna woonden de deelne mers een belangwekkende demonstra tie bij van een nieuw ontwikkelde hoogedruk-kwiklamp voor het weer geven van gekleurde films. AANBESTEDINGEN De directeur-hoofdingenieur van den Waterstaat te Zwolle heeft gisteren aan besteed: het uitvoeren van bagger- en graafwerk en het aanbrengen van oever voorzieningen in bet vak Haan- drik-Anc van dc Overijsselsche Vecht, met bykomende werken, cn het maken van de aardebaan voor het wegvak AneDrentschegrons van weg no. 34 van het Rijkswegcnplan 1938. Het hoogst werd ingeschreven door de fa. Foks te Hengelo voor 277.500.— en 235.300, het laagst door M. Strijland te Nicuwesluis voor 218.000 en 188.000. Onder architect A. van Wijk te Zeist werd onderhandseh aanbesteed de ver bouwing van N.V. Gevato's export slachterij en vlccschwarcnfabrieken in den Odijkerweg tc Zeist. Voor dit werk uitsluitend het ge wapend betonwerk betreffend wer den zeven biljetten ingeleverd. Hoog- was erven H. Trips' Beton Mij. N.V, tc Utrecht voor ƒ288.900.laagste N.V. Aannemingsbedrijf Harm Fokkens te Naarden voor 253 300.De gun ning werd nog aangehouden, ERNST VOORHOEVE VOOR DE RADIO Ernst Voorhoeve, propagandaleider der N.S.B. zal Dinsdag 30 September den zender Hilversum 2 een ra diorede houden over het nationaal- socialisme der N.S.B. Vele kleintjes Vele kleintjes maken een groote! Daarom is ook dc kleinste bijdrage voor de Nederlandsche ambulance wel kom. Maar alvorens u een bedrag beschik baar stelt, denkt dan nog eens even aan het doel, waarvoor u dit doet. Denkt eens even aan die duizenden getrof fen burgers en gewonden, die ginds in het Oosten geholpen moeten worden. Als u dat doet, zult u zeker iets meer geven dan u kunt missen. U kent het gironummer? 87600 Nederlandsche Ambulance, Koningin negracht 22, 's-Gravenhage. REPORTAGE VAN N.S.B.-VERG ADERING Woensdag 1 October zal een repor tage worden gegeven van de N.S.B.- vergadering, welke op 27 September door de werkerskern in het Concert gebouw te Amsterdam wordt belegd. PROV. BESTUUR VAN N.-HOLLAND De commissaris der provincie Noord- llolland heeft met ingang van 1 Octo ber 1941 aan de heeren mr. A. Bruch, A. W. MicheLs. L. van der Wal en mr. dr. P. J. Witteman, op hun verzoek eervol ontslag verleend uit hun functie als lid van Gcd. Staten van Noord-Hol land, onder dankbetuiging voor dc dien sten. in deze functie aan de Provincie bewezen. BUITEN f,AND „Associated Press" meldt, volgens het D.N.B., uit Teheran, dat generaal Wa- vell op weg is naar dc Iraansche hoofd stad om een bespreking te hebben met den commandant der Sovjets, kolonel Nowikof. Sluiting Iraansche verte genwoordigingen. In verband met het optreden van de Iraansche regeering tegenover de Duil- sche kolonie in Iran na den intocht van Engclsche cn Bolsjewistische troe pen, heeft de Duitsche rijksregcering zich genoodzaakt gezien het Iraansche gezantschap en de Iraansche consulaire bureaux in Duitschland en de bezette gebieden te sluiten en den vertegen woordigers een termijn van tien dagen voor het vertrek te geven. Ivorol is tandpasta en mondwater tegelijk, want Radio-programma's i reinigt niet alleen Uw tanden, óók Uw geheele mond. Ivorol in Ad ZONDAG 28 SEPTEMBER 1941 Hilversum I, 415.5 M. 8.00 Gcvijdc muziek (3T.pl l. 3 30 BN.O. NlcuvrabeticIUen. 10 OC Ux.-cclils.ch Stedelijk orkest (opn.l 11.80 Kinderkoor .De Merels". 12.00 Boyd Bnchmati en zJJr. orkest. 12.45 BN.O. Nieuwe- en economUobo berichten. 1.00 NudcrlnndBCh Verbond voor Slbbekunde Vragen beantwoord!?. 1.15 De Meesterzanger* en grainoloonmuziuk. 1.40 Gr^mofocn in li llek. 2.00 Puszta Emd en zyn orkest. 2.40 Orgclconeeit en gramofoonmuzlek. 3.00 R»- dlotooncel. 3.45 Schnunmelkwnrtcl on soliste on do Romancers en soliste. 5.00 Voor de Jeugd. 5.30 Viool on plano, 6.05 Sport van den dag 6.30 Ensemble Bandl Balogh. 7 00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmv.rfek (met toelichtingi. 8 00 Omroeporkest, solist en hot kleine Omroep-Mnnnenkoor. 0.10 Klaas van Beeck cn rijn orkest en de 1001 Nacht Zangers. 9 45 B.NO.: Nieuwsberichten. 10.0010.15 B.N.O Engclsche uitzending. An American sees Holland. Hilversum H, 301.5 M. 8.00 Gromofoonrauzlck. 8 30 B.N.O Nieuws berichten. 8.45 Gramofoonmuzlek 0.00 Rondom het orgel (Voorbereid door de Chrlstciyke Radio Stichting). 9.30 Morgen wijding (Voorbereid door dc Christelijke Ra dio Stichting). 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.00 Cyclus ..Kent gij Uw Bybcl?" (Voorbereid door <:e Chn delijke Radio Stichting) (opn.)- 12.15 Gramofoonmuzlek. 12.45 BN.O Nieuws- rlcbtcn. 1.00 De Melodlslen e Voordracht. 2.15 Amsterdamsch Bach-en- scmble cn claveclmbel. 3.05 4-Handlge ploiiovoordracht 4.00 Studiedienst 5.30 B.N.O.Sportuitslagen 5.40 Gramofoonmu zlek. 545 Voordracht. 6.00 Variétéprogram ma. 7.00 Actueel halfuurtje. 7 30 Gramo foonmuzlek. 7.45 Reportage. 8.00 Omroep- SymphonJe-orkest cn solist. (9.000.15 Gra mofoonmuzlek). 9 45 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 10.0010.15 Gramofoonmuzlek. MAANDAG 29 SEPTEMBER 1941 Hilversum I, 415,5 AL 6.46 Gramofoonmuzlek. 0.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Och tendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 8 IS Gewijde muziek (opn.l. 8 35 Ora- mofoonmuzlek 9.15 Voor dc huisvrouw. 0.20 Oramofoonmiulek. 10.40 Voordracht. 1050 Sylvcstre-Trlo. 11.30 Voordracht. 1140 Gra mofoonmuzlek. 12.00 Zang en plano. 12.40 Almanak. 12.46 B.N.O.: Nieuwsberichten. 1.00 Cello, plano cn gramofoonmuzlek. 1.45 Mol- to Cantabile. 2.30 GramofoonmurJck. 3.00 Voor de ttouw 3.45 Oramofconmurlek. 4 20 Viola d'amore en plano. 4 45 Voor dc Jeugd. 5.16 B.N.O.: Nieuws-, économische- en beurs berichten. 8.30 Gevarieerd programma. 7.00 Actueel halfuurtje. 7,30 Dc Ramblers. 8 00 Conccrtgcbouw-orkcttt. solist en gramofoon muzlek. 9 30 Gramofoonmuzlek. 0.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 10 0010.15 BN.O.: En gclsche uitzending: Things worth knowing about Holland. Hilversum II, 301,5 M. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8 00 B.N.O. Nieuwsberichten. 8 16 Gramofoonmuzlek 10 00 Morgendienst (Voorbereid door de Christelijke Radio SUChUngl. 10 20 Ptano- voordrucht en gTsmofoonmuzlek. 11 00 Voor dracht 1120 Zang met plnnobegeléldlrg cn gramofoonmuzlek. 12.00 Ensemble Wllly Kok. 12 45 B.NO.: Nieuwsberichten. 1.00 En semble Band! Balogh. 1.30 Klaas van Bee k. ei\ zijn orkest. 2.00 Omroeporkest. 3.00 Boyd Bnchman en zyn orkest. 3 45 Voordracht. 4.00 Ensemble Jonny Kroon. 4.45 Gramo foonmuzlek. 5.00 Voor dc Jeugd Voorbereid door de Christelijke Radio stichting). 5 15 B.N.O.: Nieuws-, economische cn beursbe richten. 5.30 Goolseh K.-imermu.-lek-Gr/cl- schap .6.00 Reportage ei,', otto Hendrik* en zyn orkest 7.00 Actueel halfuurtje. 7 30 Planosoll. 7.45 Polllick weckpraaljé 800 Gramofoonmuzlek. 8.25 Landman* Lust. 9.00 Orkest Boyd Bachinnn (opn.l. 9 43 B.U.O Nieuwsberichten. 10,0010.15 Planosoll (gr. plr-ten). RF.rUTSZAKF.N MAN STAK ZIJN VROUW DOOD Tol 6 jaar veroordeeld Gisteren heeft de rechtbank te Am sterdam den 14-jarigen klinker C. L. wegens moord op zyn echtgenoote ver oordeeld tof zes j .ren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Dc man. die eenigen tijd in Duitsch land werkzaam was geweest, meende hij zijn terugkomst in zijn woning aan de Javastraat te Amsterdam te erva ren. dat zyn vrouw gedurende zijn af wezigheid omgang met andere mannen had gehad. Dat werd aanleiding tot herhaalde ruzies, waarbij het tot be dreigingen kwam. Op aanraden van de politie ging de vrouw elders wonen. Zij nam echter de twee jonge kinderen mee en Hel vrijwel geen voedsel en geld voor den man achter. Toen do vrouw op bezoek by een buurvrouw kwam. ging de man er heen en vroeg om geld. Bij deze gelegenheid trok hij plotrc'ing een mes en bracht de vrouw veertien steken toe. Tjjcens het tran sport naar het O.L. Vrouwegasthuis overleed de vrouw. Bij de behandeling voor de recht bank kwam vast te staan, dat de man. die doof was, achterdochtig genoemd kon worden. Volgens de psychiaters zou hij de vrouw schrik hehben willen aanjagen om haar terug Ie krijgen. Enkele getuigen décharge noem den den verdachte een oppassenden man. die niet met zijn vrouw kon op schieten, bet geen aan de vrouw te wij len zou zijn. Zij noemden haar een slechte moeder. De Officier van Justitie, mr. Bakho ven, die opzet tot donden aanwezig achtte, had tien jaren gevangenisstraf geëischt. FEUILLETON ROMAN VAN BERT OErf' MANN Nederlandsche bewerking E. Kok. Pirois gezicht ontspande zich Hij bekommerde zich niet meer om Inge, maar rende bi'. boschje om waarna een krec-t uit een vrouwenmond gehoord werd en ook dc hond heftig begon Ie blaffen. Dit alles verwarde Pirol, hij stond een bec'.j» onbeholpen te kijken. Een hem onbekend jongmeisje, dat een kof- ferschrij'rr.cchin? op hazr knieën had. keek hem niet haar groote reine oogen ontsteld aan cn Dora Wegener, die half zittend half liggende blykbaai erg ge schrokken was, bleef hem eveneens aan kijken. De pincher blafte niet meer, maar trachtte zijn kostbaar hondenleven ach- ler den rug van zyn meesteres in vei ligheid te brengen. Dora Wegener ontwaakte uit haar verstarring. Andreas', riep zij, lieve hemc-1. wat hebt u ons laten schrikken. Hoe -komt u hier? Zij lachte, maar 't was een gemaakt lachje, waarin ook ergernis klonk. Zij sprong op cn streek haar glanzend zwart haar naar achteren en daarna stak zij hem haar smalle hand toe. In ben blij Dora, dat ik u onge deerd vind. Dat klinkt bijna zóó alsof u onge rust over mij geweest bent. Dat was heusch niet noodig. Natuurlijk, u hebt gelijk, maar toen u om twaalf uur niet kwam en het eene uur na het andere verstreek.... een mcnsch denkt gauw aan het ergste Om twaalf uur? Had ik dat ge zegd?, zou ik om twaalf uur bij u zijn? Dat niet heelemaal. maar u zoudt om acht uur uit Berlijn vertrekken en toen heb ik uitgerekend, dat. dat u.... Hij zweeg, Dora stond nu dicht voor hem en keek hem teeder aan. Hoe lief bent u. Andreas, als ik dat geweten had, zou ik niet hierheen zijn gegaan. Maar kennissen raadden mij sterk aan dit plekje te bezoeken Het is hier wer kelijk erg aardig. Andreas. Zoo prettig dat wij hier zelfs gewerkt hebben. Zij knikte het jonge meisje toe, dat de schrijfmachine neerzetten en langzaam opstond. Dit is mijnheer Wollin, die mij uit- genoodigd heeft om enkele dagen op hel landgoed van zijn vader door te bren gen, veearts Andrtas Wollin. stelde zij voor, cn dit is juffrouw Gisela Hei- ge r, mijn secretaresse. Het jonge meisje drukte zijn hand, hij hield haar hand een seconde vluch tig vast en keerde zich dadelijk weer naar Dora. Wij hebben geen land goed, ik heb dat al zoo vaak gezegd, wij hebben een boerenbedrijf en ik herhaal dit nog eens om u voor een al te groote teurstclline te hehooden. Landgoed of geen landgoed, in ieder geval een oude bezitting waar de Wollins eeuwen hebben gewoond. Dat zeer zeker. Nu, en ik kan u niet zegen hoe ik mij er op verheug een paar dager echt landelijke lucht in te ademen. Dat ik mijn secretaresse zoo maar zonder meer meebreng, is natuurlijk onbeschaamd, ik weet het. maar. O. maar Olmerhof heeft plaats voor tien secretaressen, protesteerde liii. Dora lachte. Andreas, u bent de volmaaksto cavalier, dien ik nog ooit ontmoet heb, maar wat zal uw vader daarvan zeggen? Mijn vader? Pirol vertrok zijn ge zicht, Dora, begon hij. mijn vader is een echte Wollin en dc Wollins hebben al tijd hun eigenaardigheden gehad, daar mee wil ik niet zeggen, ging hy haastig voort, toen hij een pijnlijke verlegen heid op haar gezicht las, dat mijn vader door de verschijning van twee dames verschrikt zou worden, o, neen! U kunt zooveel menschen mochren. en als u lust hebt. Er is meer dan genoeg plaats en als aan de keuken niet al te groote eischen worden gesteld, zal het ook daarmee wel schikken, dat i» het heusch niet, maar. Maai? Ik weet niet. hoe ik mij moet uit drukken. Mijn vader is een eigenaardig man. zooals alle Wollins. Hij spreekt weinig en als hij spreekt, is hij vaak een beetje boosaardig. Hij heeft nu een maal zyn gewoonten. Maar u moogt daarom niets leelijks van hem denken Hij is de beste mcnsch, die er leeft, alleen moet men hem leeren kennen. Ik heb u dat allang willen zeggen. Dom. O, wee. zei zij lacher d. dan moet ik wel erg oppassen. En zich tot haar secretaresse wendend, ging zij voort. Hebt u dat gehoord, juffrouw Heiger? Wij zullen erg bescheiden moeten zijn om de sympathie van den ouden heer Wollin le winnen. Dan zal zyn oordeel o"er mijn boeken ook niet zoo meeval len. Pirol zuchtte, *J moogt het mü gerust vertellen, Andreas, nu hoe is het' Hij heeft alleen de titels gelezen, andere niets. En zy bevielen hem riei? Neen. als u het dar. absoluut wilt weten. Dora Wegener lachte vroolijk Ik zie het al, ik zal hei moeilijk krygen. En uw broer, u hebt immers nog een broer? Hy i« net z< Vn werkezel als mijn vader. Dora. Beiden werken hard voor onze boerderij. Als ik mijn vaeantie thuis doorbreng, zooals nu. dan voel ik telkens weer opnieuw, dat geen mcnsch op dc wereld zoo hard werkt als een boer. Waarom u er dc voorkeur aan hebt gegeven veearts te worden. Misschien, ging hy op haar vroo- lijkcn toon in, zweeg echter dadelijk toen hij Dora's verwonderden blik langs hem heen zag. Hij keerde zich om en bemerkte zijn zuster, die in haar afge dragen rijbroek en verwarde haren een zonderlingen indruk maakte. Zij stond op een afstand en bekeek het groepje nieuwsgierig. Wie is dai meisïe. Andreas?

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2