AMEPSFOOPTSCNE COUPANT DJ DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI PLICHT Einde van slag en Wjasma bij Brjansk nadert Aantal gevangenen tot 560.000 gestegen In Tokio spreekt men over een „ernstige zaak" „Omsingeling van Japan door V.S. gaat door" Verdedigingslinie van Odessa doorbroken De stad staat in brand Lv WINTERHULP - NEDERLAND in zet haar tweede actie ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling: ttr week /0.18 P«t 8 meenden t 3.08 Per poet per kwartaal 2.26 10.08 Telefoon 6289. Otro 88362 6731. N» 8 uur 8137 ADVERTENTIES by vooruitbetaling Kleine advert. („Doelpunten") I Achtereenvolgende plaatsingen voor de dubbele prijs. DONDERDAG 16 OCTOBER 1941 HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN, AMSTERDAM. U1TG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, vJi. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN. 55e JAARG. Thans staan wij aan den vooravond van een nieuwe Winterhulp-actie, die van het seizoen 19411942. De vorige opbrengsten waren niet on bevredigend, ondanks alle geruchten, welke in den aanvang door kwaad willigen werden rondgestrooid. De tyd heeft echter geleerd, dat de tallooze verhalen onjuist, of liever gezegd „valsch", waren. Koesterde men aan- vankelyk vrees over de werkelijke be stemming van de opbrengst, de be- hoeftigcn onder ons volk hebben het niet verholen, dat deze vrees volko men ongegrond is. De feiten hebben alle ongemotiveerde beschuldigingen weerlegd en vrywel niemand in den lande twijfelt thans meer aan het wer- kelyk goede doel van Winterhulp-Ne derland. In den afgeloopen Winter werden millioenen waardebonnen uitgereikt, honderdduizenden warme maaltijden verstrekt en talrijke behoeftigen ont vingen gaven in natura. Op deze wijze werden ook in onze stad, Amersfoort, duizenden menschen gelukkig gemaakt. Door een gift of anderszins heeft ook het zonnetje in arme Amersfoortsche gezinnen voor een wijle geschenen. Dit was allemaal mogelyk, omdat dóór het volk werd gegeven vóór het volk. En thans word^ dit mooie werk voortgezet om ook in den komenden winter den nood onder'het behoeftige deel van ons volk te lenigen. Reeds verheugen honderdduizenden gezinnen zich op het oogenblik, dat een klein lichtstraaltje in hun huis binnendringt; talloozcn aanvragen om steun ook in onze stad zijn in behandeling en vol hoop staren de minder goed bedeel den naar het tijdstip, dat zij worden geholpen. Op ons rust de plicht als Christen en als Nederlander deze menschen niet teleur te stellen; daarom, geef met milde hand. HCTaas zijn ei toch neg enkelen, die niets tegen de Winterhulp hebben, ja, het goede doel zelfs toejuichen, doch min of meer „onverschillig" zyn. Zij uiten de onverschilligheid door den collectanten het bekende zinnetje: „Ik» heb al gegeven", of: „Ik doe er niet aan", toe te voegen. Laten deze menschen toch beden ken, dat door hun onverschillige hou ding de nood en het leed nog zwaar der zullen drukken op de behoeftige gezinnen. Wij leven in een oorlogstijd, de winter zal dus dubbel zwaar zijn voor hen, die zoo slecht met aardsche goederen zijn bedeeld. Door een onpositieve houding stoot men de noodlijdenden van zich af door „onverschillig" tegenover Win terhulp te staan bestaat de kans, dat een kind in het koude jaargetyde zon der dekentje slaapt, dat een zoon van ons eigen volk zonder onderkleeding rond loopt, of dat een gezin zonder warmen maaltijd den dag moet beëin digen Ziet hier, welke gevolgen een onver schillige houding kan hebben. Daarom mag niemand zich van den plicht af maken door een paar woorden, want van het wel of niet slagen van deze tweede Winterhulp-actie hangt voor een zeer groot deel van ons volk heel veel af. Laten wy onze eensgezindheid en verbondenheid toonen door een offer te brengen aan hen, die het zooveel minder hebben dan wij ons gehééle volk moet immers door dezen over- gangstyd heenkomen. Door thans te helpen, demonstreeren wij onze nationale eenheid en schep pen wy mede het fundament, waarop een sterk en gezond volk kan worden gebouwd. Daarom moet deze Winterhulpactie een succes worden, niemand blyve achter, doch ieder doet zyn plicht, want het is tevens in strijd met ons eergevoel als Nederlander, als zonen van het eigen volk door den nood der tijden ten onder zouden gaan. JAPANSCHE AMBASSADE MOET MOSKOU VERLATEN Het Japansche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft vandaag van de Japansche ambassade te Moskou een te legram ontvangen, waarin wordt mede gedeeld, dat de Japansche ambassade door den Sovjet-commissaris van Bui- tenlandschc Zakfcn telefonisch is ver zocht, voorbereidingen te treffen voor het vertrek uit Moskou vóór Woensdag avond. Het doel van de reis is nog niet opgegeven. VICTORIE DU1TSCH- LAND WINT -VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. Hoofdkwartier van den Führer, 15 Oct. Het opperbevel der Weer macht maakt bekend: De dubbele slag van Brjansk en Wjasma nadert bet einde. In den loop van heden zijn ook d« strijdkrachten, die ten Noorden van Brjansk zijn ingesloten, onder zeer zware, bloedige verliezen van den tegenstander verpieterd. De zuivering van het boschgebied ten Zuiden van Brjansk van de aldaar omsingelde overblijfselen der verslagen vijandelijke legers heeft nog voortgang. De gToote massa der Dnitsche strijdkrachten, die hebben deelgenomen aan dezen geweldigen doorbraak- en omsingelingssiag, is reeds vrijgeko men voor de voortzetting van de operaties. Tot nog toe zijn 560.000 gevangenen bijeengebracht en 888 tanks en 4133 stukken geschut zijn buitgemaakt of vernietigd. In het bestek der voortschrijdende operaties aan het Oostelijk front heb ben, naar het D.N.B, van militaire zijde verneemt, sterke formaties van de Duitsche luchtmacht op 14 October ook de naar de Witte Zee loopende spoorlij nen gebombardeerd. Dc rails werden door bomtreffers op verscheidene plaat sen verbroken. Talrijke treinen werden vernield. Bij een aanval van 22 bolsjewistische vliegtuigen aan het Finsche front heb ben zich drie Duitsche jagers bijzonder onderscheiden. Zij schoten in een kort doch hevig luchtgevecht zes Sovjet vliegtuigen neer en verjoegen de ove rige, zonder dat deze hun voorgenomen aanval konden uitvoeren. De Duitsche vliegers leden geen verliezen, pok hun toestellen werden niet beschadigd. Van bevoegde zijde wordt medege deeld: formaties van het Duitsche lucht- wapen hebben volgens tot dusver ont vangen berichten op 14 October 39 Sov jetvliegtuigen in den luchtstrijd vernie tigd, terwijl afweergeschut zeven vlieg tuigen neerhaalde. Zes Sovjetmachines werden op den grond vernield, zoodat de Sovjets in totaal 52 toestellen verlo- Moskou aangevallen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 14 op 15 October met succes de bolsjewistische hoofdstad Mos kou aangevallen. Talrijke zware bom- meq vielen op belangrijke militaire doelen. Bij het vertrek namen de Duit sche vliegers een groot a,antal zware branden waar. Belangrijk spoorwegkruispunt bezet. Naar het D.N B. van militaire zijde verneemt, hebben Duitsche en Itali- aansche troepen in dc laatste dagen een belangrijk spoorwegkruispunt in de Sovjet-Unie bezet en den bolsje wisten zware verliezen toegebracht. Hevige gevechten werden geleverd bij de verdedigingslinie, voor de plaats. De Duitschers en Italianen slaagden er in, stellingen van den vijand op te rollen, de versperrin gen te doorbreken en natuurlijke hindernissen, waaronder verscheide ne rivierbeddingen, te overwinnen. Vervolgens drongen zij de plaats binnen en verdreven de bolsjewis ten. Dit succes, zoo wordt van be voegde zijde verklaard, is van groo- te beteekenis. omdat od deze plaats vier belangrijke spoorlijnen bijeen komen. Finsch communiqué. Zoowel op 13 als op 14 October heb ben de Finsche luchtstrijdkrachten den Moermansk-spoorweg op verscheidene plaatsen gebombardeerd en op vier plaatsen den spoordijk getroffen. Een transporttrein kreeg drie voltreffers. Bovendien werden met de boordwapens vier locomotieven onklaar gemaakt.. Finsche jachtvliegtuigen hebben op 14 October twee vijandelijke jagefs en dc luchtdoelartillerie een vyandelijk vliegtuig neergeschoten. Door veldartil lerie werd nog een vijandelijk toestel omlaag gehaald. ELZASSERS ALS VRIJWILLIGERS, Met toestemming van het opperbevel der Duitsche Weermacht wordt thans ook aan de mannelijke bevolking in den Elzas, die zooals bekend, tot dusver geen gelegenheid had om zich voor den dienst bij de Duitsche Weermacht beschikbaar te stellen, de mogelijkheid geboden, als vrijwilligers deel te nemen aan den strijd voor de vrijheid en onafhankelijk heid van Europa. Volgeps een'communi qué kdmen hiervoor in aanmerking mannen, die in 1900 en eerder geboren zijn. Ook Fransche manschappen en on derofficieren mogen zich thans tot de zen dienst aanmelden. Aan al deze vrij willigers worden de rechten van den Duitschen soldaat in vollen omvang toe gekend. Finsche troepen veroveren Mundjaervicn Lahti. Het Finsche frontbcrieht. dat Woens dagavond door den rijksberichtendienst werd gepubliceerd, meldt, dat het plaatsje Mundjaervien Lathi in het Noordelijke deel van het Aunusgebied door Finsche troepen zonder eigen ver liezen is ingenomen. Nfldat het 367ste en 131ste regiment van de overiilyfselen zich terugtrokken op het plaatsje Mundjaervien Lahti, is thans den Noordelijken weg van Aunusgebied, welke over een lengte 100 kilometer van Suojaervi naar Mund jaervien loopt, van vijandelijke strijd krachten gezuiverd. Op hun terugtocht staken de bolsjewisten het plaatsje Mundjaervien in brand, zoodat slechts een dgrde gedeelte der huizen overbleef. Naar uit verklaringen van gevangenen blijkt, is de voornaamste versterkings linie van het thans veroverde plaatsje, door vrouwen aangelegd. Ernstigegevaren van vleesch-zonder-bon Frauduleus slachten is een misdaad Niet alleen beteekent fraudu- lens slachten als alle distributie overtredingen een misdaad tegen over het eigen volk, omdat hier door de voedselvoorziening in ge vaar wordt gebracht, doch het is bovendien een aanslag op de volksgezondheid. Welk nuttig werk de contro leurs van den Centralen Crisis Controle-dienst in dit opzicht ver richten, blijkt uit een geval, dat •itth eenigen tijd geleden in de omgeving van Delden heeft voor gedaan. Op geruchten van frauduleuze slachtingen deden de controleurs een inval bij een daar ter plaat- Se als smokkelaar bekend staan- den man. Het bleek, dat zjj juist op tijd hadden ingegrepen, want z(j ontdekten twee frauduleus ge slachte nuchtere kalveren. De dieren waren in een bed ver stopt en lagen warm toegedekt. De keurmeester verklaarde, dat het hier kalveren betrof, waar van één vermoedelijk geslacht zou zijn, nadat het dier reeds ge storven was en het tweede tee kenen van inwendige bacteriecle infectie vertoonde. Het is duidelijk, dat de ellen de voor de verbruikers van dit vleesch niet te overzien zou zijn geweest, als de controleurs van den C.C.C.D. niet tijdig hadden ingegrepen. Aangedrongen wordt op een krachtiger houding tegenover Amerika De Japansche premier, Konoje, heeft gisteren na een audiëntie bij den keizer, geconfereerd met den Lord-grootzegelbewaarder Markies Koitjsi Kido en lt.-generaal Soezoe- ki, den voorzitter van het kabinets bureau voor het ontwerpen van plannen. Naar verluidt hebben de drie staatslieden gesproken over een „ernstige zaak". Alvorens zich naar het keizerlijke pa leis te begeven had Konoje bezoek ont vangen van Soezoeki. Daarna overlegde Kbnoje met den minister van Binnen- landsche Zaken, welk overleg ongeveer een uur-duurde. Intusschen hield het comité voor Buitenlandsche Zaken van de federatie voor nationalen dienst van het Huis van Afgevaardigden een spe ciale bijeenkomst, waar een resolutie werd ontworpen betreffende de buiten landsche politiek der regeering. Later ontmoetten dc vertegenwoordigers van het comité Konoje en legden hem de re solutie voor, welke, terwyl zij de hui dige buitenlandsche politiek der regee ring onderschrijft, aandringt op het aan nemen van een krachtige houding in de onderhandelingen met de Ver. Staten. Tezelfdertijd brachten leden van de To- hokai een bezoek aan Konoje en aan Toyoda, wien zij een resolutie overhan digden. die aanbevelingen behelsde ten aanzien van de Japansch-Amerikaansche onderhandelingen. Dubbele taktiek der V. S. Op grond van meeningen van „welin gelichte kringen in Tokio" vCTwijt het persbureau Domei den Ver. Staten een dubbele tactiek te voeren. Er zijn 49 da gen vorloopen sinds de overhandiging van de boodschap van Konoje, maar over het voornaamste punt van de Ja pansch-Amerikaansche onderhandelin gen, nl. het onderzoek naar den haard van onrust in den Stillen Oceaan, valt nog niets verder te zeggen. Voorts neemt men in Tokio- waar, dat de omsingeling van Japan door de Ver. Staten voort gaat. De Ver. Staten organiseeren een nieuw aanvalsfront tegen Japan en be trekken daar Engeland en de Sovjet- Unie bij. Bolsjewistisch gevaar voor Japan Het blad Kokoemin Sjimboen is van meening, dat er op grond van de bolsje wistische nederlaag ook voor Japan be langrijke kwesties ontstaan, waarop het voorbereid moet zijn. Het deel van het bolsjewistische leger in het Verre Oos ten, dat naar het Europeesehe front ge stuurd is. zal verslagen naar het Verre Oosten terugkeeren. schrijft het blad. Bovendien verluidt, dat in Tsjita en Ir- koetsk gewonde en zieke soldaten reeds infanterie uiteengeslagen waren, waar- als arbeiders in de munitiefabrieken zyn aangesteld. Nog bedenkelijker is echter, wanneer-het verscheurde en ge wonde Sovjet-bewind zich naar het Ver re Oosten terugtrekt om zich daar te verschansen. De Engelsch-Amerikaan- sche hulp voor Tsjoengking maakt de situatie in het Verre Oosten nog inge wikkelder. Daar komt bij. dat de JJov- jet-Unie geleidelijk naar 'het Oosten ge dreven wordt en eventueel op het too- neel in het Verre Oosten zou kunnen verschijnen. Het Roemeensche weermachtberlcht meldt: Onze troepen zijn door de verdedigingslinies van Odessa heengebroken. De vijand trekt zich over het ga« heele front terug. Gnjljakovo, Dalnjk en Tararea bevinden zich sedert acht uur In onze handen. Onze gevechten worden voortgezet. Odessa brandt. Sovjetregeering naar Kazan Het Bulgaarsche blad Sora publiceert een bericht van den zender- te Ankara, volgens hetwelk de Sovjetregeering het voornemen zou hebben uit Moskou te vertrekken en naar de op 600 Km. van Moskou gelegen stad Kazan te verhui zen. In verband hiermede meldt de cor respondent van Sora, dat volgens de in diplomatieke kringen te Ankara uit Moskou ontvangen berichten dit Turk- sche omroepbericht bevestigd wordt. Het ziet er naar uit, alsof het grootste deel van de in Moskou aanwezige diplo maten de Sovjethoofdstad heeft verla ten. VOLKORENBROODACTIE Na de onlangs te Amsterdam gehou den propaganda-vergaderingen voor het gebruik van volkorenbrood, is ge bleken, dat tal van medici en tand artsen in -den lande zich voor dit on derwerp interesseeren. In verband hiermede is het plan op gevat, de actie voor het volkorenbrood zoo te organiseeren, dat iedere medi cus en iedere tandarts hierbij een plaats kan innemen. Inlichtingen zijn te verkrijgen: Van Eeghenstraat 102, Amsterdam. DE JONGSTE BEeDIGDE MAKELAAR Gisteren is door de arrondissements rechtbank te Utrecht als makelaar in onroerende goederen beëedigd onze stadgenoot, de heer M. Nefkens. De heer Nefkens, die eerst kort ge leden den leeftijd van 21 jaar bereik te kan er zich op beroemen de jongste beëedigde makelaar in Nederland te Zijn. Vele nooden roepen luide om leniging HET SAAMHOORIGHEIDSGEVOEL MOET ZICH UITEN IN DEN OPBOUWENDEN ZIN zich zie handhaven in het Nederland- sche volk, dan voel ik in mij een, ik ge loof rechtmatig, trots Nederlander te zyn. Het saamhoorigheidsgevoel, dat thans nog sterker zich uit dan in het verle den, moet zich ook demonstreeren in positieven, opbouwenden zin. Dezen winter zal heel veel leed ver zacht moeten worden. Vele nooden zul len luide roepen om leniging. Door alle eeuwen heen is het Nederlandsche volk bekend geweest om zyn zin voor wel dadigheid. Laat dit ook nu zoo zijn en wanneer dezen winter de nood grimiqig aan de deuren klopt, dan is mijn oproep: weest milddadig in wijden kring, geeft met ruime hand aan hen, die u na staan, weest indachtig aan wat uw vaderen deden en wat zij ons als erfgoed heb ben nagelaten. In het midden van de weldadigheids- campagne, die voor de deur staat, staat de Winterhulp-Nederland. Mij moet nu een diep ernstig woord over de lippen. Vraagstukken van openbare orde zijn nooit simpel; maar vaststaat voor alle tijden, dat nimmer een redelijke solu tie kan worden verkregen, wanneer men zich niet stelt op den bodem van de realiteit. De Stichting Winterhulp-Nederland heeft haar tweede actietijdvak ingezet met een bijeenkomst van genooaigden en medewerkers in Pulchri Studio te 's Gravenhage. De groote zaal was ge heel bezet. Het podium was met het embleem van de W.H.N., het klaver blad, en met de Nederlandscke drie kleur kwistig versierd. In zijn welkomstwoord richtte de di recteur-generaal, de heer C. Piek, zich in het bijzonder tot den voorzitter van het landelijk eërecomité, mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za- en tot ir. R. A. Verwey en profes sor mr. J. Schrieke, secretarissen-gene raal resp. van Sociale Zaken en van Justitie, jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beck en mr. Backer, commissarissen der provincies Zuid- en Noord-Holland, prof. ir. C. L. van der Bilt, wnd. Bur gemeester van 's-Gravenhage, mr. P. C. J. M. Hamer, hoofdcommissaris van po litie te 's-Gravenhage, die met een groep onbekend geblevenen het initia tief tot de Stichting Winterhulp had ge-, nomen en tot de heeren Eftger en Mul ler als vertegenwoordigers van het Rykscommissariaat. Het Nederiandsch orkest ,,'s-Gravenhage" onder leiding van den heer Nico Verhoeff,. bracht eenige klassieke nummers ten gehoore. Rede mr. Frederiks. Mr. dr. K. J. Frederiks heeft daarna een inleidend woord gesproken. Het vaderland, dat ons zoo na ligt aan het hart, beleeft een zwaren, duisteren tijd, Niet alleen op politiek, maar ook op maatschappelijk gebied, aldus spreker. Men moet echter door de slagschadu wen van den tijd weten heen te zien. En-dan zie ik aan de zonnezijde van dit tijdsgewricht, dat het Nederlandsche volk zichzelf gebleven is, zichzelf be-* wust de pandhouder te zijn van een groot verleden en verplicht tegenover het voorgeslacht dat pand weer onbe vlekt over te geven aan de kinderen van het heden, die de traditie zullen voortzetten. Wanneer ik die houding De eenige hulp. By het probleem van de winterhulp hebben wij rekening te houden met meerdere realiteiten. Een concreet feit nu is, dat wij op het oogenblik hebben te aanvaarden, dat de Winterhulp-Ne derland er is. Hoe men zich ook tegenover de stich ting stelt, vaststaat, dat zy het eenige kanaal is, waarlangs het sociale werk- van de georganiseerde weldadigheid mag worden beoefend. En nu staat men voor de vraag: hoe denkt men den nood het hoofd te bieden, indien dit ka naal niet gebruikt wordt? Het gebruik maken Var, hef kanaal stuit nu echter op moeilijkheden. En deze moeiliikheden vinden hun oor sprong weer in concrete feiten, die men niet als een struisvogel voorbij kan gaan. Een psychologisch volkomen begrij pelijke trek bij', ik denk wel elk volk, welks land een bezetting draagt, is wan trouwen. Zulk een wantrouwen wordt te gevaarlijker, wanoeer het wortel schiet in een nuchter, zakelijk volk als het onze. Onloochenbaar nu is in ons volk een stemming, die de Winterhulp* Nederland op zijn zachtst uitgedrukt niet welgezind is. Maar dan zeg ik tot het Nederlandsche volk: blijf bij uw oordeel toch altijd staan op den bodem van de nuchterheid en de zakelijkheid, die het kenmerk van ons volk is, ver troebel de verhoudingen niet door over drijving, misken niet de lessen der his. torie. Maar van den anderen kant richt ik mij tot de leiders van de Winterhulp- Nederland om hen op het hart te bin den zoo reëel te zijn, dat zij begrijpend staan tegenover de gevoelens, die in het Nederiandsch volk leven. Treden zij die gevoelens te gemoet niet alleen met woorden maar met daden, die zoo onein dig meer waard zijn dan het schoonste woord. Maar er is meer. In dat licht van de gevoelens in het Nederlanldsche volk moeten de leiders van de Winterhulp- Nederland ook de moeilijke positie zien van de Nederlandsche burgemeesters. De Nederlandsche burgemeesters ver richten hun cv-aro teak in dezen orn- stigen tijd op een wijze, den hoogsten lof waardig. Beter aan wie ook kan ik daarover oordeelen, die nu reeds bijna anderhalf jaar aan het hoofd sta van het Nederlandsche bestuursapparaat. Zij moeten leiding geven bij hun arbeid voor de winterhulp evenzeer als in het uitgebreide veld van hun bestuurstaak. Maar bij het geven van die leiding moe ten zij zich ook steeds voor oogen hou den de massieve ware staatsmanswijs heid. dat kracht niet ge^fhraagd dqor beleid, gedoemd is in onvruchtbaarheid onder te gaan. Miskennen zij dezen pri- mairenTegel van publieke gezagsuitoe fening dan boeten zij in het onmisbaar vertrouwen van hun burgerij. De lei ders van de Winterhulp-Nederland, die zich reeds zoo veel arbeid in de maan den, die achter ons liggen, hebben ge troost, mogen zich deze realiteit klaar voor oogen stellen.. Van beide zijden is een goede wilnoo- dig om te komen tot een resultaat, dat waard is er naar te streven, daar zoo groote belangen op het spel staan; aldus besloot spreker. De heer C. Piek, directeur-generaal, zette ten slotte in een uitvoerige rede de resultaten van de Winterhulp-actie in het afgeloopen tijd\'ak uiteen. In alle gemeenten werd het Winterhulp-werk onder leiding van de burgemeesters ver richt. Intusschen is een aanvang ge maakt met een blok-, wijk- en buurt schapsorganisatie. De inzamelingen en vrijwillig toege zonden bijdragen leverden een totaal van 7.200.000 op. Per week worden twee- a driehonderdduizend loten voor de Winterhulp verkocht. Alleen aan aardappelen werd aan behoeftigen een hoeveelheid verstrekt overeenkomende met den inhoud van een aaneengesloten rij vrachtauto's van 's-Gravenhage tot Leiden. Er werden 316.000 porties warm ^voedsel verstrekt en ƒ5.179.000 aan waardebonnen en voorts giften en goe deren in natura tot een totaal van ƒ6.144.000. Aan de speldjes is veel zorg besteed, waardoor meer handwerk kon worden verkregen, dat vreugde bracht aan de genen, die ze vervaardigden. Iedere burgemeester kan getuigen, wat de Winterhulp doet: Ieder te hel pen. die in nood verkeert. Wie aan de zuiverheid van de Win terhulp-werkzaamheden twijfelt, wete, dat de W.H.N. in een glazen huis zit en dat ieder volledige inzage daarin kan verkrijgen. Critiek zal er altijd blijven; de medewerkers van de Winterhulp stellen daartegenover telkens opnieuw de daad. wetende, dat honderdduizen den in Nederland daarop wachten. Spr. eindigde zijn rede met de plech tige persoonlijke verzekering, dat alle Winterhulpwerk uitsluitend ten goede komt aan onze behoeftige lanagenootea DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 16 Oct. 18.44 tot 17 Oct. 8.08 Ma.n 17 Oct. op 3.47, onder 17.24 uur

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1