AMEPSFOOCTSMjE (OUPANT DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Voor het volk Boerenleider Roskam overgrondslag en organisatie van den Landstand Landbouw-crisisorganisaties worden opgeheven DUITSCHE QPMARSCH incentralen sectoren Donetz- bekken schrijdt voort ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling 'er wcelc /O.lfl ?cr 3 maanden t 3.05 Per post per Jtwartanl 2.25 jossc nummers O.UB Administratie Telefoon 5389. Giro 08362 itea.Tei. «73.1.. Na uur 5137 I»" ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 0.2 Kleine advert („Doelpunten") Hoogstens 20 Elk woord MAANDAG 27 OCTOBER 1341 HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN, AMSTERDAM. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG &,Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN. 55e JAARG, C PAGINA'S jjBK lies wordt tlians in het werk ge- *XTL stcld om onze voedselvoorziening veilig te stellen. Dit is in de af- geloopcn week weer zeer duidelijk be wezen.' Ten eerste is dan de „Nedcrlandsche Landstand" opgericht; zijn taak is het dep bodem in handen te geven van den, besten bewerker en het recht en de vrijheid van het landvolk te her stellen. De boer zal weer volwaardig mensch worden en niet lar.gèr bloot staan aan tallooze vernederingen en evenzoovelc beleedigingen. Binnenkort zal iedereen erkennen, dat het juist de boer is, die dagelijks zwoegt en zweet voor ons voedsel, dat hij het is, die de volksche waarden en do cultuur van ons Nederlandsche volk zorgvuldig be waart en dat het diezelfde boer is, die als hel ware de bloedbron is van de natie en' haar volksgemeenschap. Gedegradeerd tot nummer, gekweld door duizend-en-één crisis-maatrege len, verkocht en verraden aan het goud, ziedaar de positie, waarin het landvolk verkeerde. Maar vanuit de dienste vernedering is het boerenvolk opgemarcheerd, de zwarte noodvlag werd gcheschcn en thans is de strijd ten einde. De „Nederlandsche Landstand" heeft den boer zijn rechten hergeven de crisis-organisaties zullen verdwijnen en daarmede is het gevaar afgewond, dat onze boerenstand langer wordt ge knecht. Als vrije mannen 'cn vrouwen staat deze bevolkingsgroep thans temidden van het Nederlandsche volk. De „Landstand" zal echter niet al leen den boer beschermen tegen ïijn aanranders, doch het geheelc volk. Hij heeft immers dadelijk den strijd aan gebonden met de verraders en sabo teurs van onze levensbehoeften: do hamsteraars en zwarto-handclarcn. Te vens zal deze „Nederlandsche Land rand" cr zorg. voor dragen, dat onze hoclrmproducten rechty,aardig worden ycrdccld; ten aanzien van de verste viging van de, nationale voedselpositie heeft Boerenleider Roskam belangrij ke verklaringen afgelegd, zoodat wij alleszins met hoop de toekomst tege moet Icunnön zien. Ongetwijfeld zal de boerenstand onder God's zegen veel tot stand kunnen brengen in de ko mende tijden. Hetgeen de president dor Neder- kmdsche Bank, do lieer Rost van Tonningon, ons heeft medege deeld ten aanzien van de nationale voedselvoorziening is ook zeer belang rijk. Immers wordt de gchcele Noord- Oostpolder ontgonnen, terwijl door hel scheuren van honderdduizenden hecta ren grasland, alsmede door ontwate ringen en ruilverkavelingen, onze brood- cn aardappelvoorzicning aan zienlijk zal worden bevorderd. Al de ze groote werken zijn thans mogelijk, doordat do nieuwe staatg)eening is ge slaagd. Van welke enorme beteekenis deze aangekondigde sociale maatrege len zijn, blijkt wel uit hot feit, dat in 1342 voor ons land de minimum voe ding uit eigen kracht is gewaarborgd Ziet hier, men werkt in snel tempo aan de veiligstelling van onze natio nale voedselvoorziening; niets wordt nagelaten om ons volk door deze moei- lyke tijden heen te brengen. o Dr. Posthuma heeft het Nederland sche volk opgeroepen om mede te werken aan het welslagen van den productie-slag 1041. Om dezen „slag" te winnen is het echter éen eerste vereischte, dat het gehecle volk zijn medewerking verleent. En van zelfsprekend ook, want er staan geer^ andere belangen op het spel. dan zui ver Nederlandsche. belangen. Wij moe ten allen daadwerkelijk mede helpen om de voeding uit onzen eigen bo dem te waarborgen; slagej» wij daarin, dan is-levens bewezen, dat onze volks kracht niet is gebroken. Met de a-sociale elementen, die ham steren, frauduleus slachten, bonnen- vervalschcn; zwendelen in distributie bescheiden en eeuwig fluisteren en roddelen, wordt jcorte metten gemaakt; men stelt alles in het werk om dezen duisterlingen het werk onmogelijk te maken terwijl vele verordeningen zijn uitgevaardigd om ons völk tegen hen te beschermen. Indien dus alles vóór het volk wordt gedaan, moeten wij als zonen van dat volk tenminste volledig mede werken, dat is vanzelfsprekend, want het gaat hier om Nederlandsche be langen. Daarom, de hand aan de ploeg! Dorpsboerenraad krijgt een belangrijke taak „Tic ben geen dictator en ik voel mij V niet geroepen om de boeren in Neder- 1 land te overheerschen. Mijn levenstaak is voorvechter te zijn voor het boeren- rechl." Zaterdagavond heeft de boerenleider van den Nederlandsclien Landstand een radiorede gehouden, die van groot be lang is voor het geheelc Nederlandsche volk cn waarin onder meer belangrijke mededeel ingen over de voedsel por i tic- van ons land werden gedaan. Boerenleider Roskam begon met op te merken, dat hij, die iets verstaal van den zin der Schepping, weet, dat oris noodlot beheerseht wordt door de wet van komen cn gaan, van blinken en verzinken, van sterven, opdat het leven komen kan. Deze wet is het die het leven der menschen in hun gemeen schappen ovorhoerseht. Menschen wor den oud en gaan heen, geslachten ko men cn gaan ten onder. Ook staatkun dige stelsels en maatschappelijke be- drijfsorganisalk'S, ontkomen niet "aan deze onverbiddelijke wet. Wie bij de natuur leeft, hij ziet bij al den ernst toch geen dramatiek in al dit gebeuren, Hij weet, dat de winter komt na don zomer en de lente nn den winter. Doch boven dit alles speurt hij liet aangezicht van den Eeuwige, die het lot der men schen en der volkeren richt naar eigen onveranderlijk wereldplan. En de rust ligt in .de wetenschap, dat wij in onze grootste werken, ook in de werken van ons volk, slechts werktuigen zijn in God's hand. Dc wet d:r Scheppingsorde. Wie deze dingen niet alleen verstan delijk weet, aldus vervolgde dc heer Roskam zijn toespraak, maar wic*hicr- uit leeft, die vindt hierin de richtlijnen voor zijn denken en handelen ook in het economische Indien het vaststaat, dat cr een macht is, die het leven der men schen in hun gemeenschappen leidt en stuwt, dan volgt daaruit, clat de zoo genaamde levenskringen hun eigen recht onUeencn rechtstreeks aan die macht, die hun geest en leven geeft. Deze wereldbeschouwing was het die eens ons volksleven droeg, waardoor ons volk groot was en sterk .en vrij in zyn natuurlijke gebondenheid. Als liet liberaal kapitalisme dan ook slechts een maatschappelijk stelsel was geweest, dan zou het nooit gelukt zyn onze boeren en onze burgers onder de almacht van crisiscentrales cn wereld concerns te brengen. Docli het liberaal kapitalisme was meer dan een maat schappelijk stelsel, het was de verwer kelijking van de wereldbeschouwing, die den Schepper ontkent en het eigen ik op den troon zet. Daarom kon deze wereldbeschouwing niet rusten,,voordat zij zich in haar vollen omvang had door gezet. Wie liet Engelsche wereldkapita- lismo met zijn bondgenoot het Russische bolsjewisme aanziet, dip huivert van de ontzettende machten uit den afgrond, die hier woelen en werken. Wie echter de geestkracht en den moed heeft door deze uiterlijke verschijningsvormen heen te zien naar het wezen dezer din gen. die staart regelrecht in het aange zicht van den Satan. Indien men Gods werk niet aan vaardt, dan loochent men ook het recht op het leven der souvereine levenskrin gen. De grondslag van het recht is dan een door menschen opgemaakt juri disch contract. Tusschen de volkssou- verciniteit. die ontaardt in de dictatuur van machten voor en achter de scher men cn de absolute staatssouvereiniteit is dan ook geen werkelijk princioieei verschil. Het is slechts een verschillen de vorm, maap 'u wezen is het al ge grond op de ontkenning van de wet der goddelijke orde voor geslacht en volle. Deze dingen moet men verstaan, wil men den grondslag vatten van den Ne derlandsclien Landstand, die in ons va derland is ingesteld. Want zonder den grondslag van de wet van de schep pingsorde zou de landstand geen zin en geen beteekenis hebben. Spreker gaf daarna ecnigc voorbeel den, hoe door een prijzenpolitiek, die in schijn matericcle voordeelen zou ge ven, juist nieuwe nadeelen ontstonden. De Overheid strekte zijn „beschermen de" hand over de boeren uit. waardoor er een landbouwcrisisapparaat ontstond, clat vloekte tegen ieder begrip van boe- renreeht. De Nederlandsche Landstand dankt zijn ontstaan niet aan allerlei wetten en juridische bepalingen. Dc Overheid heeft een deel van haar gezag terugge geven dan de volksche levenskring der boeren, die daar krachtens de wet der schepping recht op hebben. Zoo dik wijls,' merkte spreker op, is gevraagd „Wanneer krijgt eindelijk het Neder landsche Agrarisch Front de macht?". Deze vraag is een misvatting van den nieuwen tijd en een wanbegrip over de taak, die liet N.A.F. zich had gesteld. Het N.A.F. was gesticht om zoo Spoedig mogelijk te verdwijnen. Het gaat niet om de macht van personen, partijen of groepen, maar om het herstel van het geschonden volksrecht. N.A.F. en landbouwcrisis-orga nisaties verdwijnen. Daarop deelde spreker mede, dat het N.A.F. zal worden opgelost cn opgeno men in den' Nederlandsclien landstand. Dit geldt voor alle bestaande land- cn tuinbouworganisaties. Geen liquidatie dus, maar opneming cn ombouw in het natuurlijk verband, dat dc landstand is. Allen, die in deze organisaties werken moeten tot nader order rustig doorgaan met hun arbeid. Behalve de bovengenoemde organisa ties waren er de landbouwcrisisorgani saties, welke verweven waren aan het Overheidsapparaat. Hierdoor, zoo zeidc spreker, was de juiste verhouding tus schen Staatsgezag en volksvrijheid vol komen zoek geraakt. Hef deed den boe renleider genoegen mede te kunnen deeïen, dat deze organisaties opgeheven zullen worden. Wat bij de Overheid hoort, gaat naar de overheidsorganen, wat bij den boer' hoort, versmelt in den landstand. Het bureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd met zijn veertien crisiscen trales blijft voorloopig Overheids orgaan. Het zal evenwel grondig gere organiseerd cn tot eenvoudige verhou-\ dingen teruggebracht worden, om dan marktordenend door te werken. Voorts deed spreker mededeelingen over het droogmalen der Zuiderzee on het verdeelen van de ontstane gronden, De landarbeiders hooren eveneens in den landstand, want zij staan gelijk met den boer. Dit is een rechtstreeks gevolg van den boerengecst. Een gezond^cha- kel met het_ N.V.V. is gelegd. Handel en industrie. Nu de boer, zoo zeide spreker verder, zijn eigen recht heeft verkregen, kan ook de handelsman op eenzelfde rechts herstel rekenen, krachtens dezelfde levenswetten. Dit geldt niet minder voor onze fabrikanten in de levensmid delenindustrie. Het recht van den boer op zijn grond stamt uit dezelfde rechts opvatting die den handelaar en den fa brikant recht geeft óp volle erkenning van zijn arbeidsveld. In heb zooveel vertrouwen in de lei ders der bedrijven en dier organisaties, dat een gezonde en juiste samenwer king ook hier bestendigd zal worden. i Dr. Posthuma gcneraal-adyiseur. Boerenleider Roskam memoreerde het prachtige werk van de commissie voor dén productieslag, waarin eenige duizenden personen geruimen tijd heb ben samengewerkt onder leiding van dr. Posthuma. Dr. Posthuma heeft zich, naar spre ker mededeelde, bereid verklaard om als generaal-adviseur zijn krachten te wijden aan den Nederlandschen Land stand. Boerenleider cn dorpsboerenraad Het is niet mogelijk in een kort tijds- bbstek alle levensterreinen op te som men, die de Nederlandsche landstand bestrijkt.Samenvattend kan ik zeggen, dat de landstand moet worden gehoord door alle oyerheids- cn andere organen voor eiken maatregel, die de bebouwing van den grond en de voedselvoorziening betreft. Hoe cle landstand wordt georgani seerd zal nog nader worden mede gedeeld. In het kort kan ik dit zeggen: de leiding in Den Haag moet zoo een voudig en klein mogelijk gehouden wor den, omdat wij nooit mogen vervallen in het door ons bestreden systeem, dat van Den Haag uit de boeren worden be- dokterd. Wij beginnen dus precies aan den anderen kant. Het zwaartepunt ligt bij den boer op zijn erf en de meest doorgevoerde organisatie moet gesticht worden in elke gemeente. Wij houden ons aan het historisch gegroeide. Op den dorpsboerenleider en den dorpsboerenraad komt de voornaamste cn zwaarste taak van den Nederland sclien landstand. Daar moet worden uit gemaakt, hoe de noodwendige maat regelen op de juiste en meest practische wijze worden uitgevoerd. Daar moet ook de arbeid gebeuren en dè gedach ten en wenschen der boeren moeten in het dorp worden besproken en zooveel mogelijk voorbereid. Als de dorps boerenraad .goed werkt, dan zullen zelfs tie naweeën der crisis-organisaties en -cc-ntrales spoedig worden uitgewischt. Van het dorp gaan de wenschen en plannen naar de provinciale- of gouw- b^crenraad. Van de provincie uit komt alles in iDen Haag, waar het tot den juisten vorm wordt omgebouwd en doorgege ven aan alle instanties, waarmee de J. ndstand te maken heeft. Ik ben geen dictator en ik voel mi.i niet geroepen om de boeren in.Nederland te over- heerschen, zoo zeide spreker. Mijn levenstaak is voorvechter te zijn voor het boerer.recht. Zto voor vervolg pag- 5. DE VERANTWOORDELIJKEN VOOR FRANKRIJK'S LOT De aanklacht legen de verantwoorde lijken voor oorlog en nederlaag van Frankrijk bij het gc-rcchtshof van Riom omvat 100.000 bladzijden, zoo heeft de minister van Justitie, Barthelemy den Speciale» verslaggever van den Pelit ï'arisien in Vichy verklaard. De -open bare behandeling in Riom zal begin '42 Banvangen. Er moeten 850 getuigen worden gehoord, die over de gehecle wereld verspreid zijn. .Een vonnis van liet gerechtshof te Riom kan wel in het voorjaar van 1942 verwacht worden. Jïe: overbrengen van de beklaagden naar fort Pourtalet zal in verband met tic te nemen voorbereidingen niet vóór 1 November kunnen geschieden. BRITSCHE TORPEDOBOOT- JAGER VERNIETIGD, Dc Engelsche admiraliteit heeft gis- eravond bekend gemaakt, dat de Brit- che torpedojager Broadwater bij con- ooidienst in het Noorden van den Atlantischen Oceaan tot zinken is ge bracht. De naaste verwanten der om gekomen zeelieden zijn op dc hoogte gebracht. De Broadwater is de tweede an de door de Ver. Staten aan En geland afgestane torpedobootjage'rs, die ii. den grond is geboord. WAAROM TIMOSJENKO NAAR DEN ZUIDELIJKEN SECTOR IS GESTUURD Uit Moskou wordt gemeld, dat maarschalk Timosjenko, die tot dus ver liet middenfront der Sovjets aan voerde, 'de leiding van het Zuidelijk frontdco! op zich genomen heeft. De chef ven zijn generalen staf, generaal Sockov, commandeert nu liet midden front. Tegenover de commentaren in .1$ Duitsche bladen, die reeds het hoofd van Timosjenko. op Stalin's be vel onder beulshanden zagen vallen, beoordeelt men in deskundige kringen de militaire mutaties in de Sovjets natuurlijk zakelijker» Allen stemmen wel hierin overeen, dat het Donetzbek- ken het Roergebied van Rusland a's veel belangrijker moet worden be schouwd dan Moskou. Ook de hoofd stad herbergt wapen- en andere voor de oorlogvoering belangrijke fabrie ken, doch haar beteekenis is er vooral cer.o van politiek en prestige. Daar men in.de Sovjets naar bekend'Timos- jenko voor den besten aanvoerder Vur'.t. heeft men.hem thans naar het Zuidelijk front gedirigeerd. Sommige deskundigen nu zien hierin tevens een aanwijzing, dat men Moskou reeds heeft, opgegeven, waartegenover de Sovjets nog eenige hoop koesteren het Donets-hekken tè kunnen houden. An deren achten de mutaties in haar ge heel een teeken van wanhoop, welke de verwarring- onder dc bolsjewisten slechts kan verhoogen. Tenslotte mee- nen sommigen in het buitenland, dat Timosienko wel eeroenen zal zn'n, om nu reeds, de strategische verdediging van Koebisjev (Samara 1 te organisee- ren. waarheen een deel der Sovjet-ad ministratie en het corp3 diplomatique zijn overgeplaatst. PRUZENBESCHIKKING KLOMPEN No. 2 In de Nederlandsche Staatscourant van heden is. ter vervanging van de „Prijzenbcschikking klompen No. 1" de „Prijzenbeschikking klompen No. 2" afgekondigd. Hierin zijn de maximurp- en minimumprijzen voor alle geledin gen van den handel geregeld. Binnen kort zal hiervoor een nadere publica tie van den gemachtigde voor de prij zen verschijnen, waarin deze prijzen zijn opgenomen. Vijftig jaar getrouwd MAN VAN DE STRAAT Op 11 November a.s. zijn Arie van Barreveld en zijn vrouw Theodora Wil- helmina Jekel, vijftig jaar getrouwd. De bruidsdagen zijn reeds ingegaan en het gouden echtpaar is in hun wo ning in de Residastraat 27 reeds aar dig in de bloemetjes gezet. Het echtpaar Barreveld Sedert vele jaren is Van Barreveld van gemeentewege gepensionneerd, als voerman bij de gemeente-reiniging. Hij was dus een man van de straat en vele ouderen zullen zich Arie nog wel herinneren. De naam Van Barreveld was bij de gemeente-reiniging popu lair. Het „vak" ging van vader "op zoon, maar ook twee broers van den gouden bruidegom hebben de gemeen te bij de reiniging gediend. Reeds vele jaren geniet Arie van zijn pensioen. Hij diende de gemeen schap als „man van de reiniging", zoo vaak als iets minderwaardigs beschouwd maar hij vervulde een nuttige func tie in deze gemeenschap. Een eerlijk en trouw arbeider, die talrijke jaren tegenover de gemeenschap zijn plicht deed „VERKLIKKERS EN AANBRENGERS". Het politiek weekpraatje van Max Blokzijl, dat. hij van 19.45 tot 20. uur over den zender Hilversum 2 houdt heeft tot titel: „Verklikkers en aan brengers". Tegenaanvallen der Sovjets voor Leningrad en in Zuidelijken, sector verijdeld PA rr 1700 gevangenen gemaakt en meer DOmtretTerS OP dan twee honderd vrachtauto's F buitgemaakt. I i/ l; Succesvolle Duitsche net IN. r em I n bombardementen. De bolsjewistische verdedigings- en battcrijstellingen, alsmede troepencon- centrales en colonnes in den Zuidelij ken sector van het Oostelijk front zijn bij acties overdag van de Duitsche luchlmacht op 26 October onnieuw met succes aangevallen. Hierbij werden den tegenstander zware verliezen aan men schen en materiaal toegebracht. In het gebied van Rostov werden spoorwegen verbroken en treinen in brand geworpen. In het Noordelijke deel van het Oostelijk l'ront werden eveneens vijandelijke stellingen met goede uitwerking hevig gebombardeerd. Op het Ladogameer werd 'n schip van 1.000 brt. door bomtreffers zoo zwaar getroffen, dat het onmiddellijk na den aanval slagzij vertoonde. Aangenomen mag worden, dat dit schip verloren is gegaan. De 'bolsjewistische barakkenkampen op het visschersschiereiland waren het doel van hernieuwde Duitsche luchtaan vallen. Verscheidene treffers in het doel, alsmede uitgebreide branden kon den worden waargenomen. Het aantal bolsjewistische vliegtui gen, dat in den loop van 25 October en in den nacht van 25 op 26 October werd. vernietigd, is tot in totaal 69 gestegen. Tegenaanvallen der Sovjets verijdeld. Op .25 Oct. probeerden bolsjewistische troepen voor Leningrad de Ncwa over te steken. Deze poging werd onder zwa re verliezen voor de Sovjets afgeslagen. In den centralen frontsector probeerden afzonderlijke bolsjewistische pantser wagens den Duitschen opmarsch door tegenaanvallen op te houden. Van een pantserdivisie werden Op 25 Oct. der tien pantserwagens, waaronder eenige van 52 ton. vernietigd of buitgemaakt. Uit verklaringen van gevangenen bleek, /lat in dezen sector de resten van een bolsjewistische pantserdivisie zich in kleine groepen verdeeld hadden om zich aan den Duitschen aanval te onttrek ken. DE DUBBELE SLAG VAN BIALISTOK MINSK In den centralen sector hebben Duit sche gepantserde strijdkrachten en in fanteriedivisies over een breed front den vijandelijken tegenstand gebroken. Naar het D.N.B. verneemt, werden ver scheidene kazematten door moedige operaties veroverd. Om andere kaze matten moest hevig gevochten worden, doordat de Sovjets ze, gesteund door artillerie, hardnekkig verdedigden. Op 24 October hebben de bolsjewis ten hier vier duizend man aan gevan- geilén, tien pantserwagens en 87 stuk ken geschut verloren. Den volgenden dag werden op een plaats opnieuw der tien pantserwagens vernield. In andere deelen van het centrale front werden plaatselijke tegenaanval len met bloedige verliezen voor de bols jewisten afgeslagen, soms in gevechten van man legen man. De aanvallen van de Duitsche lucht macht richtten zich vooral tegen de Sovjet-stellingen voor Moskou. Sovjet troepen en colonnes op marsch werden met bommen en boordwapens bestookt en leden zware verliezen. Achttien Sov jet pantserwagens en meer dan honderd auto's werden vernietigd, tien pantser wagens en vele voertuigen beschadigd en drie batterijen tot zwijgen gebracht. Het luchtwapen vernielde aan het Oostelijk front tien treinen en elf loco motieven. Verder werden zestig treinen zwaar beschadigd en in brand gegooid. Tiij stations werden beschadigd en tal rijke goederenwagons op de emplace menten vernield. De belangrijkste spoorlijnen voor ravitailleering werden op vele plaatsen onderbroken. In den Zuidelijken sector onder namen de Sovjets wanhopige tegen aanvallen met infanterie, artillerie en pantserwagens. Met groote ver liezen voor de bolsjewisten werden ze afgeslagen. Ten Noorden van het Oekrainsche industriegebied zijn Omtrent de verliezen der. Sovjets in den dubbelen s^g van Bialistok Minsk k. - Duitschland strijdt voor Europa Uit het hoofdkwartier van den Führer, 26 Oct. Het Opperbevel van dc Weermacht maakt bekend: De bezetting van het Donetz- bekken schrijdt voort. Ook in de andere sectoren van het Oostelijk front werden de aanvalsoperaties voortgezet. Sterke formaties van het luchtwapen brachten zware slagen toe aan troepenconcentra ties, vestingwerken en colonnes van den vijand tusschen Donetz en Don, in het gevechtsgebied om Moskou en ten Oosten van de Woltsjof. In hot hooge Noorden vernielden gevechtsvliegtuigen deelen van de Moermansk-spoor- lijn alsmede barakkenkampen op het visschers-schïereiland. Bij nachtelijke aanvallen op Moskou werden bomtreffers op het Krem lin geplaatst. In dc wateren om Engeland vernietigde het luchtwapen van nacht drie koopvaardijschepen van tezamen 12.000 brt. Andere gevechtsvliegtuigen vielen havens aan de West-, Zuid- en Zuidoost kust van het eiiand aan. Noor d-A f r i k a: Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeer den met goed resultaat militaire inrichtingen van Tobroek. De vijand vloog niet naar het gebied van het Duitsche Rijk. en de gevechten in het aangrenzende Oostzeegebicd zijn thans de volgende bijzonderheden bekend geworden In den slag bij Bialistok Minsk wer den elf Sovjet infanterie-divisies, nl. de 6e, 8éte, 17e, 20st.e, 27ste, 29ste, 86ste, 108sle, 113e. 155ste en 209e, volkomen vernietigd. Bovendien verloren de Sov jets de 6e en 36ste cavalerie-divisie. Do Sovjet pantsertroepen verloren de 4e, 7e en 25ste pantserdivisie. Het totaal aantal gevangenen in dezen slag be droeg, gelijk reeds bekrul, 324.000 man, Tegelijkertijd werden in de gevechten om Kauen (Kovno) de 33ste Sovjet in- fanterie-divisie, bij Grodno de 85ste, voor Wilna de lS4ste en 188ste Sovjet infanterie-divisies vernietigd. In het ge bied van Riga werd het derde gemecha niseerde Sovjet corps vernietigend ver slagen. De weinige eenheden van dit korps, die zich redden konden uit de gevechten rond Riga, moesten later tii- dens de gevechten in het gebied rond het Peipusmeer wegens gebrek aan ben zine hun pantserwagens zelf vernielen, In het Oostzeegebied werden tezelfder tijd, dat bij" Bialistok, Minsk zestien Sovjetdivisies werden vernietigd, vier Sovjet Infanterie-divises en een ge- - heel pantsercorps venietigd. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 27 Oct. 18.21 tot 23 Oct. 8.28 Maan 28 Oct. op 15.51, onder 1.02 uur

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1