AKKERTJEStffa, RheumaHek Wie niet hooren wil moet voelen Nederlandsche Arbeidsdienst Algemeen belang gaat boven persoonlijk belang het ALS DE OLMEN RUISCHEN 2 AMBRSFOORTSCHE COURANT MAANDAG 27 OCTOBER 1941 Krasse maatregelen tegen distributie fraude Het is een droeve, doch niet tc ont kennen werkelijkheid, dat vele Neder landers ten opzichte van de distribu tie het met hun geweten niet nauw nemen. Te goeder naam en faam be kend staande lieden, die souden hui veren bij de gedachte alleen, dat se zich zouden vergrijpen aan andermans goed of valschheid in geschrifte zou den plegen, valt het merkwaardig ge makkelijk met allerlei drogredenen hun geweten te sussen als zij de kans krijgen listiglijk de bepalingen van het Centraal Distributiekantoor te ont duiken. Toegegeven, dat het vaak erg ver leidelijk is om een extra portie in de wacht te sleepen en dan met een ex cuus met het eigen geweten in bet. rei ne ie komen wie eerlijk tegenover zichzelf is, weet, dat het ailcen maar egoistisch zelfbedrog is, waarvan slechts eigen landgenooten de dupe worden. Het Centraal Distributiekantoor be ijvert zich voortdurend om handelaar en consument zoo min mogelijk belem meringen in den weg te leggen en de noodzakelijke regelingen vooral een voudig te houden. Er zijn echter altijd elementen, die uit'winstbejag roet in het eten gooien en daardoor tot inge wikkelder regelingen en strengere bepa'lngen, en dat nog niet helpt, tot harde maatregelen? dwingen. Nieuwe boterkaartcn Er moeten nieuwe boterbonnen wor den uitgegeven. Het C. D. K. doet dit niet zonder reden. Het papier is schaarsch, drukken is duur en de uit reiking der bescheiden zeker geen kleinigheid. Het is echter onvermijde lijk. De handel in boterkaartcn en bo terbonnen had zoo'n omvang aangeno men, dat bet niet langer geduld kon worden. Zij, die op onrechtmatige wijze in het bezit van boter- en vetkaarten geko men zijn, zullen daar in de komende maanden niet van nrofiteeren. Voor lien is de tusschentijdsehe uitreiking een verdiende teleurstelling. Ook voor hen. die hun kaarten ver kocht hebben, zijn de moeilijkheden groot, want om een nieuwe kaart te krijgen moet de oude ingeleverd wor den. Zoo straft dit kwaad zichzelf, En de handelaren in bonr.en kunnen er on rekenen, dat het C.D.IC. het niet bij dezen maatregel zal laten. Er staan hun nog verschillende verrassingen te wachten. Vaste brandstoffen Ook ten aanzien van vaste brand stoffen moet het: C.D.K. maatregelen treffen, die indruisehen tegen den stelrevel, dat de normale gang van za ken in'hot bedrijfsleven zoo weinig mo gelijk verstoord moet worden. Hande laar en consument zullen meer dan voorheen gebonden moeten worden, al weer om den goeden tegc-n de kwaden te beschermen. Daaromtrent zijn bin nenkort nadere mededeelingen te ver wachten. Vleesch en brood Het. is ontstellend, hoe dom een groot deel van het publiek zich be toont t?n aanzien van de distributie, hoe roekeloos men rijn eigen belangen op het spel zet, en hoe gewetenloos men ten opzichte van zjjn naaste han- deit. Controleurs van den Centralen Cri sis Controledienst, constateercn her haaldelijk. dat er slagers zijn,, die vleesch verknopen op een nog niet gel dig verklaarden bon. Door op deze wij ze de wettelijke bepalingen te negee- ren. kunnen deze slagers een oneerlijke concurrentie uitoefenen tegenover an dere slagers, die meer begrip hebben van de noodzakelijkheid der distribu tiebepalingen en zich aan de gestelde regels houden. De slagers, die zich op deze wijze bevoordelen en het. met de regeling zoo nauw niet nemen, blijken zichzelf echter te bena-lcelen. Want de controleurs grijpen bij d.e .ontdekking krachtdadig in. Niet alleen wordt pro ces-verbaal ongemaakt, doch boven dien worden de door hen in ontvangst genomen, no# niet geldige bonnen, in beslag genomen. En dit komt neer op een vermindering van hun toewijzing! Slagers, die de neiging voelen opko men op bonaanwijzingen vooruit te loe pen en hun klanten een „service" te verleonen. die strijdt met de wettelijke bepalingen zijn dus gewaarschuwd. Ook vele bakkers hebben de nadee- len ondervonden van het innemen van nog niet aanwezen bonnen. -Eenigen tijd geleden is door controleurs van den Centralen Crisis Controledienst in samenwerking met controleurs van de landbouw-crisis organisatie der betref fende, provincie, een specinle contróie gehouden bij bakkers, molenaars en landbouwers. Hierbij kwam vast te staan, dat de meeste bakkers 'n het ge controleerde gebied reeds bezig waren met het innemen van broodbonnen, die in vele weken nog niet voor a'anwyzing aan de beijrt waren. Deze bonnen zijn in beslag genomen, terwyl tegen de bakkers proces-verbaal is opgemaakt. Daar de bakkers ten gevolge van het in beslag nemen der broodbonnen met hun voorraden bloem en meel krap kwamen te zitten, trachtten enkelen hun tekort aan voorraad aan te vullen door clandestien te koopen. Doch ook hiermede hebben z(j geen succes, daar de clandestiene aankoopen konden worden achterhaald. Andere bakkers, die niet in staat waren geweest om clandestien te koopen, zaten nu bijna geheel zonder voorraad. Een bakker zelfs zag zich genoodzaakt zijn bedrijf stop te zetten. En hoe gaat het met de huismoe ders? Er zijn vele wijken in de groote steden, waar men huis aan huis reeds weken „vooruit" is met de bonnen. En straks is de broodkaart afgeloopen en de nieuwe nog niet uitgereikt. Dan zit men eenige weken zonder bonnen. Ook de distributiedienst weet wel, dat het Piet gemakkelijk is om in de zen tijd in een huishouden de touwtjes aan elkaar te knoopen. Het is echter onvermijdelijk en de Overheid kan niet anders dan de burgerij tijdig waar schuwen, Consuraentenbonncn Tot dusver bestond voor handelaren de mogelijkheid van andere handela ren te koopen op z.g. constimentenbon- nen. Hierdoor waren zeer kleine detail listen, die niet- altijd het voor een toe wijzing vereischte aantal bonnen bij een wisten te krijgen, toch in staat, het noodige op te doen. Er werd echter 'van deze mogelijk heid misbruik gemaakt. Er waren grossiers, die bonnen van grootere win keliers innamen, er waren ook winke liers, die hierin een kans zagen tot on geoorloofde practijken en de teugels moeten dus worden aangehaald. Met ingang van 26 October is het koopen door handelaren van andere handela ren op cousumentenbonnen verboden. Grossiers mogen vanaf 15 November geen consumentenbonnen meer inleve ren bij de distributiekantoren. Als ge volg hiervan kunnen instellingen, sa natoria e.d. voortaan uitsluitend op toewijzingen bij grossiers koopen. Teneinde te voorkomen, dat de klei ne detaillisten door de nieuwe rege ling gedupeerd zouden worden, wordt het minimum aantal in te leveren bon nen, dat voor de meeste artikelen 40 was, teruggebracht tot 30 en voor bo ter en vet zelfs tot 10 per periode. Men ziet hieraan ook weer, dat het C.D.K.indien het slechts eenigszins J;an. met de belangen van iedere cate gorie rekening tracht te houden, doch daarbij sterk wordt gehinderd door elementen, die zich aan een goeden gang van zaken weinig gelegen laten liggen. Uit de bekendmakingen der laatste dagen blijkt duidelijk, aat de strijd te gen onwettige practijken aanmerkelijk wordt verscherpt, zoowel door maat regelen om het kwaad bijtijds te onder vangen als door strengere contróie. Tevens wordt in tal van publicaties telkens weer gewezen op den ernst van den toestand en tegen de gevolgen vefn distributiegeknoei gewaarschuwd en nogccns gewaarschuwd. Toch vreezen wjj, dat dit voor sommigen niet vol doende zal zijn. Wie niet hooren wil moet dan maar voelen. INSTALLATIE BURGEMEESTEE VAN MAASTRICHT Zaterdagmiddag heeft te Maastricht onder veel belangstelling de installatie plechtigheid plaats gehad van den nieuwen burgemeester van Maastricht, mt'. L, Ph. J. Peeters. De installatie werd verricht door denCommissaris der provincie, graaf M. Marchant et d'Ansembourg in tegenwoordigheid o.a. van den gevolm&ehligde van den Rijks commissaris in de provincie Limburg, vertegenwoordigers van de Duitsche Weermacht, de leden van de Duitsche politiedienten en van de N.S.D.A.P. De Commissaris der provincie heeft in zijn installatietoespraak geconsta teerd, dat. deze dag een historische be- teekenis heeft, zoowel voor Maastricht als voor het gewast. Hij wees op de moeilijkheden, waarmede de gezagdra gers in dozen tijd te kampen hebbenen wenschte den nieuwen functionaris in zijn taak voorspoed en zegen toe. Bur gemeester Peeters heeft in een uitvoe rige rede zijn nieuw ambt aanvaard, waarbij hij wees op de ontwikkeling van do nieuwe orde uit een ouden toe stand in Europa, waarin Nederland zijn deel heeft en waaraan, do Nederlanders hun aandeel hebben te nemen, De nieuwbenoemde burgemeestér van Rotterdam, de heer F. E. Müller, zal zjjn ambt aanvaarden op Woensdag 29 Octo ber a.s. des voormiddags om 11 uur in de Raadzaal ten stadhuize. Naar een toenadering tusschen Duitschland en Nederland De Duitsahe Oberschule te Arrthom geopend COMMISSARIS-GENERAAL Dr. WIMMER SPREEKT Zaterdagochtend is de Duitsche Oberschule te A.-nhem in tegenwoor digheid van den Commissaris-generaal voor bestuur' en Justitie, staatssecre taris dr. Wimmer, met een indrukwek kende plechtigheid' geopend. De direc teur der school, dr. Evenkamp, kon on der de talrijke verschenen gasten, waaronder ook de ouders der scholie ren, den Beauftrafte van den Rijks commissaris voor de provincie Gelder land, Landrat dr. Schneider, alsmede talrijke vertegenwoordigers van de Duitsche Weermacht en persoonlijkhe den van het Duitsche en Nederland- sche openbare leven welkom heeten. Dr. Evenkamp bedankt in zijn wel komstwoord vooral ook al diegenen, die met raad en daad succesvol had den medegewerkt aan de oprichting van de school en geholpen hadden alt moeilijkheden te overwinnen. Hij ver klaarde, dat de school thans, nadat reeds sedert eenige weken met het on derwijs is begonnen, zoover klaar if, dat deze plechtigheid in het openbaar gevierd kon worden. Hij gaf uiting aan zijn overtuiging, dat ook deze school een succesvol aandeel zal hebben in het tot stand brengen van een Duitsch- Nederlandsche toenadering. In dezen geest richtte hij een oproep tot {Ie scholieren om zich bewust te zijn van hun historische opdracht en door hun levenswijze bij te dragen tot een toe nadering tusschen Duitsclüand en N> derland. Grootsche taak voor onderwij/,ei en scholieren. Commissaris-generaal dr. dr. Wijr - mer schetste in zyn rede den groote:. dank en de grootsche taak, waartc. onderwijzers en scholieren bjj hun ar beid thans verplicht zijn, daar het. tv tionaal-socialisme nu de mogelijkhei heeft geboden ook buiten de grenzen vgn het Duitsche Rijk den Duitsche:: volksaard onbeperkt in eigen scholen te bewaren. Hij verklaarde, dat met dc opening van deze school dc periode van het oprichten van Duitsche scholen in Nederland in hoofdzaak thans is afge sloten. daar de aanspraak van hei Duitsche „Volkstum" in Nederland op eigen scholen, in hoofdzaak vervuld is. Het doel is nu uitbreiding van deze scholen en van haar inrichting en de verbetering van haar werkzaamheden Dr. dr. Wimmer ging vervolgens voca al in op het feit, dat de schóól even als alle Duitsche scholen in Nederland ook door Nederlandsche jongens meisjes wordt bezocht. Dit geschied niet met het voornemen om de Ned a landsche jeugd van'haar volksaard 4 vervreemden, doch veeleer is het <{11 bewijs ervoor, dat het begrip en de wil tot een vruchtbare Duitsch-Neder- landsche samenwerking reeds bij de jeugd worden gewekt. Ook de Nederlandsche jongens en meisjes worden hier opgevoed onder en tot handhaving van hun oorspron- kelijken volksaard, doch daarenboven is het hoogste doel het gemeenschap pelijke werken van Duitsehers en Ne derlanders aan de toekomst van Euro pa. Hiervoor echter is vooral de jeugd geschikt, die deze toekomst draagt. De commissaris-generaal richtte zyn woorden deels direct tot de scholieren, die hij tevoren had begroet en geïnspi reerd. Hij vermaande hen onvermoeid te werken om de opgaven te kunnen volbrengen, welke het Duitsche volk en het nieuwe Europa eens aan hen zouden stellen. Hiertoe zal niet in het minst het nieuw type school bijdragen, wélke geen tegenstellingen meer kent tusschen onderwijzers en scholieren en voor een uniforme opvoeding in den geest van deze oogmerken zorgt. Vreedzaam opbouwwerk Tenslotte wees de commissaris-gene raal op het feit, dat een dergelijk vruchtbaar en vreedzaam opbouwwerk reeds thans, temidden van het gewel digste oorlogsconflict der wereldge schiedenis met succes kan worden uit gevoerd, hetgeen een nieuw nadrukken lijk bewijs is voor de onwrikbare kracht van het Duitsche volk en de volken, die aan dezen strijd deelnemen. De zegevierende strijd van de Duit sche soldaten en hun bondgenooten draagt zoodoende reeds thans, al% het ware als dank aan hen, de schoonste vruchten. Hy besloot, zijn rede met te wijzen op den plicht der jeugd om haar ge- hcele kracht in dienst te stellen van de haar gestelde taak om zoo eens het werk van den Filhrer en hierdoor het ryk der toekomst te kunnen dragen en voortzetten. De Beauftragte van den Rijkscom missaris sloot met zijn woorden bij de woorden van den vorigen spreker aan en verklaarde, dat het thans zaak is de gemeenscliappelijkheid der ideeën in de samenleving tusschen Duitsehers en Nederlanders te bewijzen, daar de kracht van deze idee de gemeenschap pelijke toekomst zal waarborgen. Dit bepaalt den arbeid van deze en alle an dere Duitsche scholen en stelt haar zoodoende hier in Nederland ten voor beeld. De plechtigheid werd opgeluisterd door het schoolkoor en een muzikale inleiding. Zij werd besloten met een Sieg-Heil op den Filhrer Adolf Hitler, uitgebracht door den Kreisleiter Wei- beier, en de volksliederen van de Duit sche natie/ Hierna hadden de gasten nog gelegenheid de school en de inrich ting te bezichtigen, welke evenals de scholieren, den indruk wekten, dat. hier de even tevoren tot uiting ge brachte wil geheel cn al verwezenlijkt zal worden. AANMELDING EN KEURING Luistert allen naar de radioreporta ge op Maandag 27 October 1941 van 19.2IV-19.30 over hilversum 1. Aspyang van den diensttijd op 8 De cember 1941. Na afloop hiervan bemiddeling \oot arbeid in Nederland. Keuringen hebben plaats op 28, 29. 30 en 31 October 1941. Voor vrijwillige dienstneming bh' den Nedcrlandschen Arbeidsdienst zal op ondervermelde plaatsen cn data, telkens tusschen 9.00 en 15.00, gele genheid zyn. voor keuring voor vrij willige dienstneming. Iedere jongeman, die aan de volgen de voorwaarden voldoet, kan zich naar de dichtstby gelegen keuring?- )>Iaats begeven en zich aanmelden bij den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen en terug reis worden vergoed. Het is aan tc bevelen een broodmaal tijd mede tc brengen. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: a. Nederlander zyn; b. niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zijn; c. ongehuwd zijn; d. voor zoover minderjarig, in. het be zit zijn van ten bewijs van toestem ming van een hunner ouders, hun voogd of verzorger. Meldt u ter keuring aan!! Te Leeuwarden, IJrcestraat 48, Con certzaal „Schaaf',.Dinsdag 28 Oct. *41. Te Alkmaar. Doelenstraat 15, Dins dag 28 October 1941. Te Dordrecht, Micnt 7, Dinsdag 28 October 1941. Te Groningen. Violenstr. 2, Woens- daat29 October 1941. Te Zaandam, Slachthuisstraat 6 (school). Woensdag 29 October 1941. Te Tiel, Vleeschstraat 2 geb. Ge meentewerken), Woensdag 29 Oct, '41. Te Winschoten. Boschstr. 25 (Groe ne Kruis), Donderdag 30 Oct. 1941. Te Amsterdam, Ieponweg 13, Don derdag 30 October 1911. Te Eindhoven, Kruisstraat 53, Don derdag 30 October '1941. Tc Assen, Javastraat 7> Vrijdag 31 October 1941. Te Amsterdam. Tepenweg 13, Vrij dag 31 October 1941. Te Breda, Leuvonaarstraat 97, Vrij dag 31 October 194-1. Ieder die wordt, goedgekeurd en ove rigens aan de te stellen eischen vol doet, wordt op 8 December 1941 opge roepen om gedurende 5' j maand in den Nederlandscben Arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5'_. maand kan dc vrijwilliger bij gebleken geschiktheid in aanmerking komen voor een van de drie volgende groepen a. opleiding tot kader: b. vrijwillig nadienen gedurende na der te bepalen tijd; c. na eervol ontslag voorkeur bij ar beidsbemiddeling in Nederland. De voeding uit eigen bodem dient verzekerd te worden EEN BEROEP VAN Dr. POSTHUMA OP HET NEDERLANDSCHE VOLK Dezer dagen heeft dr. Posthuma in een zeer belangwekkende radiorede een beroep gedaan op alle Nederlan ders om mede te werken lot het sla gen van den productieslag. Deze me dewerking is onontbeerlijk, hoewel de mensch het slagen niet geheel en al zelf in de hand heeft. De weersom standigheden zijn niet gunstig geweest. Wij hebben dit te aanvaarden. God gaf ons koude en warmte, regen en zon neschijn en wat God doet is immers welgedaan. Hier herinnerde dr. Post huma eraan, dat het eerste gebod: Gij zult uwen God liefhebben met geheel uw hart, geheel uw ziel en geheel uw verstand", in zjjn volle beteekenis ook geldt voor den productieslag. Om het boerenbedrijf, zooals men dat wel zou wenschen, ontbreken thans de noodige hulpmiddelen, een gevolg van den oorlogstoestand. Het gaat meer dan ooit om den wil het bedrijf on danks de moeilijkheden naar beste we ten te voeren. Het eerste gebod eischt den inzet van geheel het verstand en arbeidskracht om in deze zware wor steling de overwinning te behalen. En hiermede richtte dr, Posthuma zich niet alleen tot den boer en den tuin der. Hoewel zij de voorvechters zyn, waarop steeds weer een beroep zal worden gedaan, gaat de productieslag iederen Nederlander aan. Want het is nu eenmaal zoo. dat over een goede verdeeling (distributie) en een flinke hoeveelheid voor het gebruik (con sumptie) eerst gesproken kan worden, als de voortbrenging (productie) vast staat. Het zal dus voor den verbrui ker hot beste zijn als de voortbrenger veel heeft geproduceerd. Daarom, al dus dr. Posthuma, verdienen boer en tuinder, die zich inspannen om met de beperkte hulpmiddelen nog zooveel mogelijk uit den grond te halen, dat al Jen daarvoor de noodige waardeering niet alleen hebben, maar vooral too- nen! Dit kan geschieden met groote en kleine middelen endoor iets na te laten. Groote middelen Hieronder verstaat dr. Posthuma de aanwending van don riool-afvoer van de steden en dc middelpunten van nij verheid voor de bodembemesting. De menschelijke vorteringsresten worden momentcel in hoofdzaak af gevoerd naar de rivieren of recht streeks naar de zee. Hierin dient een grondige wjjziging gebracht te wor den. Wat stad en nijverheid kunnen bijdragen om de productiviteit van dbn bodem in stand tc houden moet thans verzameld en volledig benut worden. Waar den boer wordt gevraagd gier en mest zoo doelmatig mogelijk tc bewaren, hem van Staatswege sub sidie wordt verstrekt voor het bouwen van gierkoldcrs, daar dienen vanzelf sprekend iedere stad cn elk middel punt van nijverheid zich ervoor in te spannen alle afvalstoffen, te verwer ken cn ter beschikking van landbou wer en tuinder te stellen. Zeker, er zijn hicg niet geringe kosten aan ver bonden, doch waar het gaat om groote belangen, mag zeker aan het geld niet de beslissing gegeven worden. Kleine middelen. Hieronder verstaat dr. Posthuma o.a, hetgeen de huisvrouw kan bijdragen tot het slagen van den productieslag. Door het zorgvuldig Verzamelen van den afval van aardappelen kunnen de huisvrouwen voor een waardevolle aan vulling van den veevoedervoorraad zorgen. De volle medewerking van de gemeentelijke autoriteiten voor de or ganisatie van een goed werkenden op haaldienst is daarbij in de eerste plaats vereischt. Ook het telen van voedingsgewassen in tuinen, parken en dergelijke gron den, alsmede een goed geregelde volks tuintjes-uitgifte onder deskundige voor lichting worden onder de kleine mid delen gerekend, Ook hier kunnen de betreffende gemeentelijke instellingen uitstekend werk verrichten. Dr. Post huma noemt dit zelfs het voeren van een kleinen productieslag. De Nederlandsche Pijnstil Ier enden pijn In het vervolg van zijn rede vestig de dr. Posthuma er de aandacht op, dat men ook waardeering voor den productieslag kan tóonen door het ge roddel over het gebruik van het voort gebrachte na tc laten. Dit blijkt voor velen nog heel moeilijk te zijn. Alleen werkelijkheidszin kan ons helpen de moeilijkheden, welke aan den oorlogstoestand zijn verbonden, te overwinnen. Het is de taak van b.v. opvoeders der jeugd, voorgangers op kerkelijk gebied en voorts ook van al len, die in grooteren of kleineren kring invloed uitoefenen, dit in goeden zin te doen. Slechts opgewekt medeleven van de stedelijke bevolking met de voortbrengers ten plattelande kan tot een goed geheel leiden en de stads- mensch heeft hierbij het grootste be lang. Eigen schuld kwelt het meest Dat zal het geval zijn als door on voldoende medewerking het Neder landsche volk zijn voeding niet uit eigen bodem verzekert. Hulp van bui ten is dan nauwelijks te verwachten. Heel iets anders is het indien niet al leen boer en tuinder hun uiterste best hebben gedaan, doch ook de overtui ging bestaat, dat het overige deel van het Nederlandsche volk in alle opzich ten materieel en moreel zich geeft om den productieslag te doen slagen. Ne derland is een bezet land en om ons heen is een oorlogstoestand, Dr. Posthuma beëindigde zijn rede met een enkel woord over den geest, die bij den productieslag moet heer- schen. Het gaat bij den productieslag om dc belangen van het geheele Ne derlandsche volk en dus moet doel bewust het algemeen belang voorop gaan, Dit geldt niet alleen voor boer en tuinder, doch ook voor de gemeen te-autoriteiten en verder voor allen op wier medewerking een beroep werd gedaan. Slechts dan, als ieder zich be wust is, dat het algemeen belang bo ven het persoonlijk belang gaat. zal cfe productieslag die resultaten afwer pen. welke Nederland behoeft. Bunkerstelling doorbroken terugge slagen divisies! Steunt de Nederlandsche Ambulance vlh Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 81600 's-Gravenhago. Radio-programma's DINSDAG 28 OCTOBER 1941 Hilversum I, 415,5 M. «.45 Gramofoonnuiïlek. 6.50 Oclitentlvym- naatlek. 7.00 Gramofoonmu/lrk. 7.15 Voor do rtlporc jeugd van het platteland. 7.30 Gra mofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.16 Politiek va-ek- praatjo (opn.j. 8.30 Gramofoonmur.lek, 9.15 Voor do hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmuzlok, 10,30 Zang en plano. 11.00 Voor <le kleuter». 11,20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Kloes van Bocck cn ztjn orkest en (tramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12,45 B.N.O.- Nieuws- en economische berichten. 13.00 Zang met pia nobegeleiding. 1330 Ensemble BandI Balogh, 14.00 Gramofoonmuzlek, 1430 Lichte toets. 15.30 Pinnovoordracht, lfl.00 Bijbellezing. lfl.20 Gramofoonmuzlek, 1645 Voor do jeugd. 17.00 Gramofoonmuzlok. 17,15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten, 1730 Omroeporkest. (Om 18.00 Voor de vrouw). 19.00 Actueel halfuurtje. 19,30 Ge varieerd programma. 20.15 Gramofoonmu zlek, 20 45 Het Oost-Nederlandscho atruk- fcWrlet. 21.30 Gramofoonmuzlok. 21.45 B.N.O.; Nieuwsberichten. 32.00 B.N.O.: En- gelsclie uitzending: „Economie News from Holland" of graroofoonmuzlek, 22,1524.00 Gramofoonmu/.lek. Hilversum II, 301,5 M. 8.45 Gramofoonmuzlek, 6.50 Ochtendgym nastiek, 7,00 Gramofoonmuzlek, 7.45 Och tendgymnastiek. 8.00 B.N.O,Nieuwsberich ten, 8,16 Grnmofoonmuzlek. 10.00 Morgen wijding, 10.15 Gramofoonmuzlok. 10.40 Voor dracht. 11.00 Gramofoonmuzlok11.30 Orgel concert 12,00 Otto Hendriks en zt)n orkest. 12.45 B.N.O,: Nieuws- en economische be richten. 13 00 Frans Wouters en zijn orkest. 13.40 Orgelconcert. 14.00 Haarlcmsche Or- kcstvercenlglng, solist en gramofoonmuzlek. 1530 Voor de zieken. 16.00 „Daniel Francois Esprit Aubcr", een vergeten componist", causerie met gramofoonmuzlek, 16.45 Gra- raofoonmuzVek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 17.30 Geva rieerd programma. 18.15 Boekbespreking. 18.30 Gramofoonmuzlek. 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.). 10 00 Actueel halfuurtje. 19.30 Gramofoonmuzlek. 19.45 Reportage, 20.00 Gramofoonmuzlek. 20.40 Gevarieerd pro gramma. 21.30 Gramofoonmuzlek. 21.45 B.N.O.Nieuwsberichten. 22 00 B.N.O.: Toe lichting op het wcermachtsbcrlcht. 22,10 22.15 Avondwljding, Belde zenders sluiten om 20.15. Het pro gramma loopt door, alleen voor de Radio- Centrales: op Hilversuml tot 24.00; op Hil versum IX tot 22.15. FEUILLETON ROMAN VAN BERT OEHLMANN Nederlandsche bewerking E. Kok, 26. Die stadsmenschen, urenlang op het gloeiende asphalt rondloopen maakt hen niet moe. maar als zij zoch ten boschgrond onder de voeten heb ben. worden zij na een half uur al moe. Gisela dwong zich tot een lachje. Ik vraag bet niet, omdat ik moe ben, mijnheer Wollin. Wel, ik had de luit mee moeten nemen, u kunt zich niet voorstellen hoe prettig men. loopt als men zingt. Maar dat gaat ook zonder luit. Zullen wij het eens probeeren Hij begon een liedje te zingen en het klonk zóó vroo- lïjk, dat zij de melodie meeneuricde ook Peter zong mee. Hij wacht Ie op Pi- rol en Gisela en zong toen met zijn jongensstem vroolgjk mee. Toen het liedje uit was lachten alle drie. Nog een, oom Pirol. bedelde Peter. Pirol liet zich niet lang smeeken, hel en luid viel de jongensstem in en nu zong Gisela luidkeels mee, hun stem men pasten prachtig bij elkaar. Ts dit niet. veel mooier dan aan de schrjjfraaoh'nc te zitten, Pirol keek haar vroolijk van terzijde aan. Wer kelijk. zeide hy. zoo moesten wjj iederen dag doen. Juffrouw Wegener zou mij zien aankomen, lachte z(j. Maar inderdaad, het bosch zag cr opeens veeT vriende lijker uit. Hoe een pgar liedjes iemand konden opvronlijken, Het huis! riep Pirol. Hij bleef staan en wees recht vooruit. Daar •/.iet u den rechtervleugel. Gisela keek naar de plek waar iuist dc zon door scheen en zag een gedeel te van een oud. gebouw. Peter liep vooruit en de beide «anderen volgden haastig. Aan den rand van de onen plek bleef Gisela verrast staan. Z groot had zij zich het: huis niet vooi gesteld. Hoewel het van dichtbij l zien een verwaarloosden indruk man te, scheen het van binnen zeer go< onderhouden. De ramen waren v. dikke luiken voorzien. Voor de brec deur, die men langs enkele treden L reikte, lagen twee zware ijzeren st. gen en aan elk hing een groot slot. In gedachten verzonken keek Pi r naar liet oude huis. Misschien dac) hy aan zijn kinderjaren, misschien n; zijn moeder, die hier had geleefd en ".torven was. Pas toen hij Gisela naast zich bc merkte, keek hij naar haar om. Juffrouw Gisela, wat scheelt 11 nompelde hij verschrikt:. Gisela drukjp haar handen tegc haar wild kloppend hart. Zei u ui :lat het huis onbewoond was? Natuurlijk is het onbewoond! Daar! Haar bevende hand wee aar boven. Pirol's lippen openden zich voor e< ':reet van schrik. Uit den «enigen schoorsteen, die het huis bezat., steeg een dun rookzuiltje naar den blauwen hemel. Dora kwam tegen half zes in de hall en zij meende niet. goed verstaan te hebben, toen tante Stine haar van de afwezigheid van Pirol en Gisela vertel de. Weggegaan met Pirol, inderdaad? Hoe interessant! En na een korte stil le vroeg zij; Waarheen? Pirol wilde eens naar het huis in hét bosch gaan kijken en verzocht uw secretaresse hem, te vergezellen. Zij hebben Peter meegenomen. Dora lachle gedwongen, Zoo was het lus! Daarom had Pirol geen tijd ge had naar haar te komen kijken. Hij was met die kleine Heiger naar het bosch gegaan. Met dat kind, dat' altijd deed alsof zij niet lot. tien kon tellen Wns het niet belachelijk? Ja, dat: was het! Maar Dora Wegener lachte niet. Integendeel, haar mond was vast ge sloten, toen zij kort daarop het huis verliet. Karo lag als altijd aan den ket- ling, zij wierp een onvriendelijken blik op den hond en sloeg den weg in naar de poort, waar zy bleef staan erj naar alle weiden staarde. Maar van hen, naar wie zij uitkeek, was niets te zien... Zij ging naar den landweg, waar haar cabriolet tegpn den boom was ge reden. Er was geen spoor meer van liet. wrak te vinden. Axel scheen haast gehad te hebben met het opruimen. De grond en de boom vertoonden duide lijk de sporen van het gebeurde, Waar schijnlijk moest de boom geveld wor den. Zij ging in het gras zitten en keek humeurig voor zich uit. Het bosch huis, wat was dat voor een huis? Pirol had daar nooit over gesproken. Mij noodlgt hij uit cn met mijn secreta resse gaal hij wandelen, dacht zy. Kük, kijk! Zij zag eenige mannen aankomen en in de hoeve verdwijnen. Eén had zy herkend: Waldemar Wollin, den heer des huizes! Zij had willen opstaan en hem tegemoet gaan, maar tenslotte bleef zij zitten. Waar was Axel? Mee gegaan' met. den veehandelaar? Hoe vreesélijk had het gillen der varkens geklonken. Afschuwelijk! Het was te hopen, dat er niet geslacht zou worden zoo lang men op Olmenhof was. Hoe laat zou het zyn? Zes uur7 Neen, later. Zeven waarschijnlijk. Dora stond op, sloeg een paar grashalmen van haar japon en keerde langzaam naar het huis terug. Voordat zij bin nenging keek zy nog rond, maar van Pirol en Gisela was niets te zien. In den stal ratelden kettingen, klet terden emmers. De deur van d& schuur stond wijd open. Dora ging er heen, want zij meende Axel gezien te heb ben. Maar in plaats van Axel boorde zij de stem van den ouden Wollin en deze stem klonk zoo opgewonden, dat zy onwillekeurig bleef staar.. Deson danks hoorde zij geen woord, want Karo begon plotseling verschrikkelyk te blaffen en maakte daarbr| dolle sprongen aan zijn ketting. Een vreem de was op het erf gekomen, een veld wachter, die nu-van zijn fiets stapte en zoekend rondkeek. (Wordt vervolgdJ

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2