AMEQSFOOOTSCHE CClWNT DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Eén van de twee-en-vijftig Met Duitschland Kapitalisme! Mussert spreekt in het Concertgebouw Sebastopol, Moskou en Leningrad succesvol bestookt Bolsjewisten verloren in drie dagen 1 71 pantserwagens Autobus te water gereden Senator Pepper verklaart, dat V.S. pacificatiepogingen zullen afwijzen f ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Ptr weck 0.16 Per 3 maanden 13.05 II Per post per kwartaal 2.25 Losse nummers 0.06 I Administratie Telefoon 5389. ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprlla 10.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 0.66 Elk woord meer 0.05 DONDERDAG 20 NOVEMBER 1941 - HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN, AMSTERDAM. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, vR. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN. 55e JAAKG. 1 PAGINA'S Deze plaats nam Naderland zes jaar geleden in; laat het thans de eerste plaats innemen! Den achttienden November herdenkt Italië als den dag der sanc ties, als den dag van den mislukten aanslag op het leven van zijn volk. Op dien datum van het jaar 1935 werden immers door Genève de dwangmaatregelen toegepast teneinde Italië op de knieën te brengen. Door de sancties werd het volk onthouden van de voor zijn bestaan noodzakelijke grondstoffen, waarvan het gevolg moest zijn, dat het land werd uitgehongerd en daardoor murw ge maakt. Met alle inspanning der krachten en door het brengen van de grootste offers heeft het Italiaansche volk echter het hoofd bo ven water gehouden en den imper ialistischen machten getoond, dat het niet van plan is te dansen naar haar pijpen. Italië liet zich niet murw krijgen, want het streed voor een rechtvaardige zaak en was tevens ervan doordrongen, dat het Geneefsche sanctic-spel een dieperen achtergrond had, waarop Moskou, de grijzende derde, troonde. Wij willen dat in de volgende regels uiteenzetten en er nogmaals de aandacht op vestigen, dat ons vaderland iets tegenover Europa heeft goed te maken, wil het zooals ieder rechtgeaard Nederlander wenscht een beduidende plaats in het Nieuwe Euro pa kunnen innemen. te slaan. Het was toen ook geen ge heim meer, dat het Kremlin snakte naar een Europeeschen oorlog, .tenein de over de Westersche puinhoopen zijn tanks te doen rollen. Maar Litwinof en zijn Geneefsche trawanten triomfeerden niet, hun oor- logshoop werd niet verwezenlijkt, zelfs hun economische belegering van Italië mislukte grandioos. Twee en vijftig staten waarvan het meerendeel handelde uit angst voor het oppermachtige imperialistische En geland bleken niet in staat te zijn Italië te vernietigen. Terwijl men in Genève hetzte, rukte Mussolini Addis Abeba binnen en vluchtte de Negus met goud en koffie beladen naar Lon den. Zoo mislukte zes jaar geleden dc misdadige politiek van de Sovjet-Unie en het plutocratische Engeland. Laten wij eerst eens nagaan, waar om Italië zich in 1935 den toorn van Genève op den hals haalde «n zich dientengevolgfe economisch zag belegerd door meer dan vijftig stalen. Wij zien dan, dat de bevolking van het katholieke Italië zich per jaar ver meerdert met ruim een half millioen zielen; daarbij komt, dat het land niet beschikt over de noodige grondstoffen, terwijl het geen geld heeft daar het buitenland de Italiaansche producten riet kar. of wil koopen om de in te voeren grondstoffen te betalen. In tegenstelling mei andere landen bezit Italië geen koloniën, daar hebben En geland en Frankrijk voor gezorgd, doch slechts enkele dorre Afrikaansche woe stijnen, zoodat naar nieuwe gebieden moest worden uitgezien. Temeer, daar de goed-bedcelde grootmachten geen hulp 'aan het straat-arme Italië wilden verleenen; Engeland, dat zoo ongeveer een kwart van de' wereld bezit kon natuurlijk niets missen en evenmin was Frankrijk bereid iets van zijn overvloed af te staan, om maar niet te spreken van het rijke Amerika. Italië bleef alzoo op zich zelf aan gewezen en zocht een gebied, dat hem de zoo noodzakelijke grondstoffen kon leveren en hem tevens de kans gaf zijn bevolkingsoverschot onder te bren gen. En dat gebied vond men in Abes- sinië, het eenige land, dat nog niet door Engeland en Frankrijk was ver deeld. Abessinië is twee maal zoc groot als Duitschland, zeer vruchtbaar en telt slechts tien millioen inwoners, bestaande .uit verschillende neger stammen. In dit rijke, maar achterlijke land heerschten vreeselijke wantoe standen en kende men zelfs nog de slavernij Van dit gebied nu maakte Mussolini zich noodgedwongen meester; in we zen deed hij dus niets anders, dan wat andere mogendheden in Azië of Afrika hebben gedaan. Er is hierin echter toch nog een groot verschil, want wat Italië thans deed was gerechtvaardigd, daar zijn daad was geboren uit den drang tot zelfbehoud, terwijl b.v. En geland Zuid-Afrika veroverde om slechts den gouddorst zijner plutocra- tenkliek te lesschen. Maar de Volkerenbond, als bond van zegevierenden, wenschte Italië's daad als aanleiding te gebruiken om een nieuwen wereldbrand te stichten. Mussolini's stap werd door den bond der overwinnaars gretig aangegrepen als motief voor een Europeeschen oorlog. Van daar, dat Genève met duivelsche ge meenheid de sancties tegen Italië ging toepassen. Twee en 'vijftig staten de den mede aan dat oorlogsdrijven en één dezer twee en vijftig was Neder land Deze landen lieten zich leiden door Moskou, want waar Mussolini alles in het werk stolde om het Italiaarisgh- Abessijnsche conflict buiten Euro pa te houden, deed het Kremlin on gekende moeite om juist dit conflict binnen Europa te sleuren. Wjj hebben het alreeds geschreven, dat de Volkerenbond in haat jegens de overwonnenen is geboren en ver werd tot een bolsjewieken-bond. waar in de-internationale bankroover Meijer bekend onder den naam Litwinof den boventoon voerde. Deze com munist wenschte het politieke testa ment van den wereld-opruier Lenin uit te voeren en daarom was het noo- dig, dat de Europeesche staten tegen elkaar werden opgezet, om als hel Avondland goed brandde de Sovjet- Unie in de gelegenheid te stellen toe En thans Nederland. In het jaar 1935 deed Nederland of liever ge zegd: de minister van Buitenland- sche Zaken De Gracff cn zijn hand langers mede aan de sancties, zoo dat ons vaderland destijds de vijand van Italië'was. Nederland voer alzoo mede in het kielwater van Moskou en Londen, de aartsvijanden van Europa. Het kleine Nederland dat militair niets had te beteekencn omdat leger en vloot waren geliquideerd deed mede aan de groote misdaad tegenover Europa begaan, doordat het zitting had in den Geneefschen bond van inter-! nationale samenzweerders. Tevens wa ren de goede betrekkingen met Italië verbroken ten koste van onze reputa tie als gezond volk. Door de praktij ken van den wonderbaarlijken minis ter De Graeff en zijn medewerkers werd onze handel met Italië vernie tigd; dit verlies bedroeg vele millioe- ncn en daarvan wasons eigen volk het slachtoffer Zoo heeft het illustre gezelschap van het toenmalige ministerie van Buiten- landsche Zaken ons vaderland bena deeld en het medeplichtig gemaakt' aan het Russische en Britschë oorlogs drijven. Onze taak is thans dezen smaad uit te wisschen. Het volk van Nederland beseffe nu, dat het de fouten, in het verleden begaan, moet herstellen. Dat kan slechts op één manier: Nederland .moet zich weer bewust worden van zijn historische roeping, Nederland moet weten, dat het een deel van den opbouw van het komende Europa op zich moet nemen en daarom is het vóór alles noodig, dat het volk zich aanéénsluit en werkt aan zijn toe komst, in zijn eigen belang. Zes jaar geleden was Nederland één van de twee-en-vijftig, thans moet het zijn één der eerste tegen het „Wij zullen den Bond der Germaan - sche staten zien vormen, gebaseerd op ons ras, op onze gemeenschappelijke overtuiging en op onze zelfde econo mische ordening". „Na een donkere periode zal Tiet licht komen. De volgende tien jaren zullen jaren van opbouw zijn voor ons land".— Sovjet-strijdkrachten bij Rostov ingesloten In aanvulling op het Weermachtbc- richt verneemt het D.N.B.: Het Weermachtbericht maakt alleen melding van het feit, dat de gevechts handelingen aan het Oostelijk front ook verder met succes verloopen, zonder daarbij nauwkeuriger plaatsaanduiding le geven. Uit de tot nu toe beschikbare berichten blijkt, dat de gevechtshandc- iittgen betrekking hebben op het gebied van Moskou, dat van Leningrad, op De Krim en het Zuidoosten van het Lado- gameer. De vernietiging van 171 pant serwagens, waarvan melding wordt ge maakt, komt neer op de vernietiging van bijna zes bolsjewistische pantserdi visies binnen drie dagen. Ongeveer even groot is het verlies aan bolsjewistische luchtstrijdkrachten. In zes dagen gingen daarvan 232 vliegtuigen verloren, ter wijl in denzelfden tijd slechts 24 Duit sche toestellen aan het Oostelijk front verloren gingen. Het geringe Duitsche verlies toont aan, dat de Duitsche lucht macht in den strijd niet op die afweer stuit, die overeenkomt met de getallen der bolsjewistische luchtmacht, waar voor zoo sterk propaganda is gemaakt. Het verlies van meer dan 15000 bolsje wistische vliegtuigen, waarvan dc Füh- rer mededeeling deed op den achtsten November, doet zich hier gevoelen. Sovjet-vaartuig beschoten. Een bolsjewistisch troepentransport- schip van 1200 ton, óat in de vaargeul tusschen Leningrad en Kroonstad in liet ijs was vastgevroren is. naar het D.N.B. verneemt, door de Duitsche artillerie onder vuur genomen. De bolsjewistische troepen, die zich op dit schip bevonden, ter sterkte van 600 man, waren daarop genoodzaakt het schip te verlaten. Bij hun poging om over ijs te ontkomen, geraakten zij in het vuur van de Duit sche artillerie, zoodbt zij zware verlie zen leden. Opmarsch in den Zuidelijken sector. Het Hongaarsche Telegraafagentschap meldt van het Oostelijk ffont, dat de verbonden troepen in den geheelen Zuidelijken sector van het Oekrainsche front krachtig oprukken en de Sovjet strijdkrachten, die zich in het gebied om Rostov verdedigen, op een klein terrein hebben samen gedrongen. Men is nog f Duitschland strijdt voor Europa Hoofdkwartier van den Führer, 19 November. Het opperbevel van de Weermacht maakt be kend; „Aan het Oostelijk front zijn nieuwe, succesvolle aanvallen aan den gang. Bij dc gevechten in de afgelcopen drie dagen wer den meer dan 10.000 gevangenen gemaakt en 171 pantserwagens vernietigd. Door luchtaanvallen op de ves ting Sebastopol ontstonden op .de werven en in opslagplaatsen van dynamiet hevige ontploffingen. In de haven werd een groot vrachtschip door bommen be schadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopcn nacht militaire installaties in Moskou en Lenin grad, alsmede de achterwaartsche verbindingslinies van den vijand in den centralen sector van het front gebombardeerd. In den nacht van negentien No vember heeft de Duitsche lucht macht op het Britschë eiland ha vens en ravitailleeringsbedrijven vooral aan de Oostkust met bom men van zwaar kaliber bestookt. In de periode van negen tot vijftien November verloren de bolsjewistische luchtstrijdkrach ten 232 vliegtuigen. Hiervan wer den er 122 in luchtgevechten en 44 door de luchtdoelartillerie neergeschoten. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk frent 24 eigen vliegtuigen ver- loren." Vy bezig met de telling der gevangenen cn van de buit. Aan het front der Hongaar sche troepen vonden geen gevechtshan delingen plaats. Sovjet-vliegtuigen bestoken eigen stellingen. Drie vijandelijke vliegtuigen hebben achttien November in een sector van het Oostelijk front hun eigen stellingen aangevallen en deze hevig gebomozr- deerd Opmerkelijk is. dat in dezen sec tor sedert dagen in het geheel geen ge vechtshandelingen haoJf i plaats gehad. Het komende nieuwe Europa In het Concertgebouw te Am sterdam heeft de N.S.B. gisteren avond een groote openbare ver gadering gehouden. Er was voor deze bijeenkomst, waar de leider van de N.S.B. Mussert, het woord voerde, zeer groote belangstelling. De zaal was tot in de uiterste hoeken ge vuld en velen moesten teleurge steld worden, omdat alle kaarten waren uitverkocht en er geen en kel plaatsje meer open was. Mussert wees erop, dat wij een zwa- ren winter zullen tegemoet gaan. Daar naast is er de haat tusschen menschen, die dezen tijd nog somberder m3akt. Wij leven in een bezet gebied, zijn geen baas in eigen huis en voelen ons ge deprimeerd. De oorlog is de oorzaak van al deze moeilijkheden, hoewel men er goed aan meent te doen het nationaal-socialisme de schüld te geven. De oorlog is echter niet door het nationaal-socialisme of door Duitschland uitgeroepen, doch al leen. door de tegenstanders van Duitschland en het nationaal-socialis- Engeland wilde den oorlog. Uitvoerig ging Mussert vervolgens in op de oorzaken van den oorlog. Hij schetste het verloop van de geschie denis sinds Adolf Hitler op 30 Januari 1.933 de leiding over het Duitsche Rijk nam. Hij herinnerde aan de pogingen, welke Hitler deed om een oorlog te voorkomen, aan de voorsteden, van den Fiihrer nm het luchtwapen uit de oor- ogvoering te bannen en het bombarde mentswapen te beperken, aan de vloot- iieperking van Duitsche ziide. Al deze pogingen liepen dood cp den onwil van Engeland en Frankrijk, die naar oor log dreven en die deze pogingen als fcwakheid van Duitschland meenden te kunnen beschouwen. Vanaf den Pool- schen veldtocht, waarbij de Polen in den oorlog gejaagd werden door En geland, dat stookte en alle hulp beloof de, schetste Mussei-t het verloop van de gebeurtenissen. Achter al deze oorlogsstokerijen en vernietigingspogingen stonden het jo dendom, het kapitalistendom en het communisme. De duivelsche drie-eenheid. De duivelsche driecenheid: Churchill Roosevelt Stalin had slechts één doel: dé wereld te vcrdeelen. Wat kan Enge land het schelen wat er met ons. wat er met Frankriik of Duitschland ge beurt? Heel Europa kan in puin vallen, als Engeland maar leven kan. Hebben Churchill en generaal Wcod niet reeds in 1936 gezegd dat Duitsch land vernietigd moet worden? Doch de tijden zyn veranderd. Het is anders gegaan dan men had verwacht, want als er één rijk zal vernietigd worden, dan zal het het Engelsche wereldrijk zjjn.. Achter Churchill cn Roosevelt staan de vrijmetselarij en het jodendom, dat twee wereldoorlogen en vijf revoluties in de laatste tientallen jaren op zijn geweten heeft. Het jodendom. Het jodendom is a'.tyd een gevaar geweest. Met voorbeelden gaf Mussert aan hoe reeds tal van Pausen in decre ten waarschuwden tegen de joden en o.m. de Christenen verboden, in dienst te zijn bij joden. In 1924 nog waar schuwden de Nederlandsche bisschop pen in het provinciaal Utrechtsch Con cilie tegen de joden en gaven zij aan hoe de Katholieken hun houding te genover de joden moesten bepalen. Dat is nog kort geleden. Desondanks schijnen de Katholieken en hun gees telijken dezen tijd volkomen vergeten te zijn. Luther uitte zich scherp tegen de jo den en ook de anti-revolutionaire Abraham Kuyper bestreed hen vaak zeer fel. Het waren de joden, die op weg wa ren de wereldheerschappij te veroveren en de Christelijke volkeren te verdruk ken. Zat men in Nederland ook niet onder jodendruk? Hitler is tenslotte gezonden om de Christen volkeren te redden van dc sla vernij. Hij durfde den strijd, dien de joden inzetten, wetende dat zij op Ame rika en Rusland konden rekenen, aan. .JJij zal Europa vrij en onafhankelijk maken, vrij van joodschen en Engel- schen invloed, onafhankelijk van an dere werelddeelen. Het bolsjewistisch gevaar. Reeds heeft Duitschland het bolsje wistisch gevaar den kop ingedrukt. Ook wij hebben in dit verschrikkelijk gevaar verkeerd, want bij Winterswijk zouden de communisten geen halt heb ben gehouden. Ook onze kerken zouden zjjn verbrand en onze priesters ver moord. Doch Hitier heeft ons gered. En wanneer pastoors en dominees dit zouden willen begrijpen en erkennen, zouden zij God op hun knieen danken voor de redding die Hitier ons heeft gebracht en dan zouden ril hifn hou ding tegenover Duitschland herzien. Met enkele voorbeelden veej Mus sert erop. dat de vroegere regeerders het godsdienst vernietigend gedoe der communisten rustig hebben geaccep teerd. Met trots wees Mussert verder op het offer dat tal van Nederlandsche jongens brengen aan het Oostfront, waa'r rij naast hun Duitsche kamera den valien. zie voor vervolg pag 3. Burgemeester van Hoogland geïnstalleerd Dc nieuwe burgemeester tijdens het uitspreken van zijn rede. Foto Hofland. (Zie voor het verslag dezer Installatie pag.3) DE KLUCHT VAN DE KOE In het Vlaamsche dorp Wanne- gem heeft zich Dinsdag een merk waardige geschiedenis afgespeeld, waarvan een koe het middelpunt was. Het staat niet vast of de koe, na jarenlang grazen op vlak ter rein, verlangen had gekregen naar hooger oorden, maar toen de boer zijn koe voor het melken uit dc weide naar den stal wilde drij ven, viel er geen spoor van het dier te bekennen. Hoe groot was zijn verbazing, toen hij naar huis teruggekeerd de vermiste koe uit het dakvenster van het uit eenige verdiepingen bestaande huis za£ kijken. Het dier was den trap op geklauterd en op dc zolderverdie ping terecht gekomen, waar het, of het wilde of niet, moest blijven. Een moeiiijke kwestie vormde nog hoe het dier weer op den be- ganen grond te krijgen, daar het noch met goede woorden, noch met geweld was te bewegen naar beneden te gaan. Er zat niets an ders op dan de koe met behulp van takels door het vergroote dakvenster naar lagere regionen over te brengen. DE JAPANSCHAMERIKAANSCHE Q?#)EKHAXDELINGEN VIJFTIEN PERSONEN VERDRONKEN Een ernstig ongeluk heeft zich van ochtend in de vroegte bij Capellc aan den IJssel voorgedaan. Een autobus van den dienst van Gebr. Stam te Krimpen aan den IJssel, welke een dienst Krim pen aan den IJsselGouda onderhoudt die te kwart over zeven uit Krimpen vertrok, is even voorbij Capelle aan den IJssel van den dijk gereden en in het water gestort. Van de dertig passagiers zijn vijftien personen onder wie ver scheidene scholieren verdronken. On der de slachtoffers bevindt zich de be stuurder van de auto, dc heer Cor Stam. Hedenavond van 19.45 tot 30.uur zal Max Blokzijl via den zender Hilver sum II in de serie „Brandende kwes ties" spreken over het onderwerp: „Er is bij ons iets in beweging gekomen De Egyptische ambassadeur te Tehe ran, Joessef Zoelfidr.r Pasja is. naar radio-Teheran meldt, door zijn regee ring teruggeroepen. Hij heeft vandaag de Ir3an«chc hoofdstad verlaten. „JAPAN HEEFT AMERIKAANSCHE BELANGEN IN AZIë TERUGGEDRONGEN". Amerika stelde vier eischen De democratische senator Pepper, die vaak gehouden wordt voor woord voerder van de Amerikaansche regee ring inzake de buitenlandsche politiek, heeft volgens International News Ser vice in een interview verklaard, dat de Ver. Staten alle nacificatiepogingen van Japan zullen afwijzen, zelfs wan neer dit oorlog botcekent. Pepper stel de de volgende Amerikaansche eischcn als grondslag van onderhandelingen: 1. Japans terugtocht uit China; 2. schadeloosstelling van Japan aan China; 3. terugtocht van Japan uit Indochina; 4. .opgeven van het denk beeld der nieuwe orde. Wanneer Koe- roesoe is gekomen om een erkenning van de successen te halen, kan hij niet op begrip rekenen. Wanneer de oorlog een prijs vormt voor den tegenstand tegen „internationale rooverij, waarme de Japan zich heeft ingelaten", dan moet de oorlog maar komen. Japan heeft myl na mijl de Amerikaansche belangen in Azie teruggedrongen. Commentaar van Amerikaansche bladen De Amerikaansche bladen publicee- ren behalve berichten omtrent de con ferentie van Dinsdag tusschen Huil en Ivoeroesoe uitvoerige berichten uit To kio over de bijeenkomst van den Ja- pansc'nen Rijksdag en de redevoeringen van den Japansche staatslieden. De New York Herald Tribune legt de rede van Togo uit als een „Japansche oorlogsbedreiging'' voor het geval Washington weigerachtig ?-ou blijven, toe te geven. De New Daily News noo- digt de regeering der Vereenigde Sta ten uit Japan tevreden te stellen cn neemt het onverstandig tegelijk aan twee fronten te strijden. Het blad wijst er vooral op. dat de machtige vloot van Japan nog intact is. De Washington- sche correspondent van do New York Herald Tribune schrijft dat regee- ringsambtenaren verontrust zijn over de pogingen van Tokio de Ver. Staten te intimideeren. De New York Times merkt in een beoordceling van den politieken toestand op, dat deze noch tot optimisme noch tot pessimisme aanleiding geeft. Woensdag geen onderhandelingen Ten aanzien van de onderhandelin gen met Japan is in het staatsdepar- tement verklaard, dat Woensdag geen formeele zitting is gehouden. De ver tegenwoordigers van beide landen hehben elkander echter nict-officieel ontmoet om over enkele pur.tcn weder- rijdsche inlichtingen uit te wisselen. NIEUWE BOTER- EN VETBON De secretaris-generaal van het De partement van Landbouw cn Visschcry maakt hekend. dat gedurende het tijd vak van 21 November tot en met 9 December a.s. elke der met „53" en „54" genummerde bonnen van de Bo- terkaart recht geeft op het Koopen van 125 gram boter. In bovengenoemd tijdvak geven de met „53" en „54" genummerde bon nen van de Vetkaart elk recht op het koopen van 125 gram boter met reduc tie. Degenen, die destijds de met „53" genummerde bonnen van de vetkaart bij hun slager hebben ingeleverd, ter verkrijging van gesmolten rundvct, kunnen thans-dit rundvet betrekken. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren 20 Nov. 17.42 tot 21 Nov. 9.10 u. Maan 21 -Nov. op 11.33, onder 20.30 u.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1