Een strijd rond Leentje Leidsche Universiteit wordt een volksche Hoogeschool Gezondheid ALS DE OLMEN R.UISCHEN AMERSFOORTSCHE COURANT - DONDERDAG 20 NOVEMBER 1941 Twee broers buiten westen gestoken! SOF EEN GESCHIL IN DF. JORDAAN WORDT BESLECHT In den avond van 9 Juli braken In d<; Leliedwarsstraat te Amsterdam twisten uit Twee aardappelenhandelaars kwa men een praatje maken met een tuin-- arbeider en een grondwerker en zooals dat in den Jordonn wel meer gebeurt, lagen er al spoedig enkele mannen bui ten bewustzijn op den rand van het trottoir. De voorgeschiedenis. Het was eigenlijk door de Jordaan- zangeres Leentje Goedhart aangekomen. Want dc aardappelenhandelaars, twee gebroeders van kolossale afmetingen, hadden, na een zwempartij in het Noord-Hollandsch kanaal, zich ter lafe nis naar het café van Thijs Vrolijk be geven. In dit café placht Leentje te zin gen en dc aardappelenhandelaars had den evenzeer naar den zang van Leen tje gesnakt als naar het bier. Maar Leentje zong niet meer. Er was ruzie geweest tusschcn den caféhouder en zijn zwagers en omdat Leentje aan de zijde der zwagers stond, moest het pu bliek de kunst van Leentje maar ont beren. De aardappelhandelaars, die ook kunstminnaars waren, besloten pogin gen te doen om de ruzie bij te leggen. Zij gingen naar het huis van de zwagers, dat ook het huis van Leentje was en belden aan. Er werd opengedaan en de onderhandelingen konden beginnen. Toen kwam het mes op de proppen. Over de volgende phase is het moei lik te praten, omdat de beide partijen een andere lezing gaven. Maar zeker is het dat op een gegeven oogenblik de zwagers in de portiek stonden onder dc hooge bescherming van Leentje zelf en dat zij enkele seconden later met een hard voorwerp op de hoofden der aard appelenhandelaars stonden te slaan. Het slaan deerde de reuzen niet zoo zeer, doch toen kwam er ook een mes bij en dat beslechtte het pleit ten voordeele van den tuinarbeider en den grondwer ker. Wel te rusten De eene aardappelenhandelaar liep steken op in arm en hals en de andere in lip, arm en borst. Daarbij drong het mes tusschen maag en hart, zoodat de n\an zijn pret wel op kon. Toch stapte hij nog op de fiets om weg te komen. - maar een paar meter verder zeeg by ineen, waarmee hij het voorbeeld van zijn broer volgde, die ergens achteloos op de stoep lag neergevlijd. Ook de zwagers waren er niet zon der kleerscheuren afgekomen en alleen Leentje bleef voor lichamelyk letsel ge spaard. Het géreeht bemoeit er zich mee. Maar toch had de strijd ook voor haar gevolgen Want de tuinarbeider en de grondwerker moesten wegens zware mishandeling gisteren voor de vierde kamer der rechtbank te Amslerdag ver schijnen en Leentje moest mede ver schijnen, omdat zij de mishandeling had uitgelokt en dc zwagers van wapenen voorzien. En daar stond dan het drietal dat zijn doopceel hoorde lichten door den pfesi- dent, mr. J. Boon. Vele veroordeelingen van den tuinarbeider, die steeds maar uit mishandelen ging, verschillende ver oordeelingen ook van Leentje wegens beleediging en mishandeling en tenslot te beschikbaarstelling aan de regeering van den grondwerker. Geen getuig schrift om in een goed blaadje te komen by de rechtbank. Een stoet van getuigen was geneigd verklaringen af te leggen, want in den Jordaan kan men niets doen zonder dat een ander het ziet. De dokter, die in het ziekenhuis de slachtoffers behandeld had, vond het geval niet mis en al was er geen levens gevaar geweest, toch had de steek tus- schen maag en hart gevaar doen ont staan. omdat er symptomen van buik- vliesontsteking waren geconstateerd. De lezing der zwagers. De zwagers gaven eerl andere lezing dan de nardappelenhandelaars. Zij ver telden dat zij waren opgeschrikt door een luid gebel. Toen een van hen open deed. kreeg hij meteen ccn klap. De aardappelen handelaars waren toen het huis binnengedrongen en hadden de zwagers achtervolgd tot in de keuken. De jongste van de aangevallenen had toen een mes gegrepen. De oudste had een poot van een stoel afgebroken en getweeën hadden zy daarop een einde gemaakt aan de invasie van aarriappe- lenhandelaar: in hun huis. In het por tiek hadden zy halt gehouden, doch de aanvallers kwamen terug en toen was het gevecht voortgezet op straat met de bekende gevolgen. Leentje is geen „lafaarster". Leentje ontkende alle schuld. „Als 't erop gati komt, ben ik hcelemaal geen lafaarster zei ze, „en ik aanvaard al tijd de consequenties, maar ik heb niks gedaan." Een marktkoopman dacht daar echter anders over. Hij had gezien, dat Leentje haar troepen aan wapens hielp en zy had ze lievig aangevuurd ook. Om ernstige gevaren te voorkomen, hadden de buren nog met water naar de aard appelenhandelaars gegooid om ze uit de vuurlinie te verjagen. Een andere aardappelenhandelaar had eveneens gezien, dat Leentje voor wa pens zorgde en een los-werkman ge loofde dat Leentje de mannen had op gestookt. Act beste biertje lustte hem. Een vierde aardappelenhandclaar de twist begon het aanzien van een tiardappelenrelletje te krijgen had al les gezien, maar wist niets meer, omdat hij zich vier uren had bezig gehouden met de bier-consumptie. En een lange rij getuigen a décharge wist niets in het voordeel van Leentje en haar genooten te vertellen. I.centje ontspringt voor- loopig den dans. De Officier van Justitie, mr. P. 's Ja cob, achtte zware mishandeling en po ging tot zware mishandeling door de beide broers bewezen. De mannen kon den zich niet op noodweer beroepen en zij hebben waarschynlyk gedacht, dat aanvallen dc beste verdediging is. Zij vochten met wapens en de aardappelen- handelaars in elk geval met bloote han den. De Officier vond het vaststaan, dat Leentje als beschermster is opgetreden en de mishandeling heeft uitgelokt. Hij eischic tegen den grondwerker acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, tegen den tuinarbei der zes maanden eveneens met aftrek en tegen de Jordaanzangeres, wier on middellijke gevangenneming hij vroeg, zes maanden gevangenisstraf. De verdedigers, mr. Drost en mr. H. Keune, pleitten clementie. De rechtbank, die geen termen tot on middellijke gevangeneming aanwezig vond, bepaalde de uitspraak op Woens dag 3 December. VERDUISTERING EN HELING VAN BONNEN Nauwelijks achttien jaar en dan een reclasseeringsrapport, dat niet anders weet mede te deelen dan dat deze jongeman een misdadigen aanleg heeft, zal opgroeien voor galg en rad, en maar eens flink onder handen dient te worden genomen. En dan nog zal het de vraag zijn of er uit hem een bruik baar mensch voor de maatschappij zal groeien, zoo luidde de eindconclusie. Het jongmensch. waarop dit rapport betrekking had, de 18 jarige kantoor bediende J. H. heeft voor de Utrecht- sche rechtbank terecht gestaan terza ke van verduistering van distributie bonnen ten nadeele van den gemeenr telijken Distributiedienst. In de maan den September en October werkte verd. op het Utrechtsche distributie kantoor. waar hij speciaal belast was met het tellen van broodbonnenvellen, welke door de bakkers worden inge leverd, om weer nieuwe toewijzingen te krijgen. Na de 'telling moest hij de vellen inleveren bij de z.g. vernieti- gingsafdeeling en dan gebeurde het wel eens, dat hij een vel achterhield. Toen dat zoo een paar maal gelukt was. werd hij brutaler en wachtte tel kens een gunstig oogenblik af, om weer een paar vellen weg te nemen. Hy verkocht de vellen direct daarop aan bakkers, die zich daartoe leenden. De Officier van Justitie, mr. Klein, eischte in verband met den ernst van het feit zes maanden gevangenisstraf. Tegen den 43 jarigen bakker J. F. H. uit Utrecht, die zich aan heling had schuldig gemaakt, werd maanden gevangenisstraf geëischt. FOTO-TENTOONSTELLING VAN DE A.N.V.V. Een gedeelte van de foto's, die wer den ingezonden voor den fotowedstrijd „Maakt foto's van uw land", die door dc aigemecne Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer met medewerking van den bond van Ned. amateur fotografen vereenigingen en de Ned.amateur fotografen vereeniging werd uitgeschreven, zal worden ten toongesteld in het gebouw der A-N. V VParkstraat 38 te 's-Gravenhage. Dc tentoonstelling np'l geopend zijn: Vrijdag 2!. Zaterdag 22 en Maandag 24 November van 25 uur en Zondag 23 November van 10—12.30 uur. Plichtsgetrouw en onverschrokken Wij lezen het in de geschiedenisboe ken van ons land hoe onze voorvaderen op de bres stonden voor de toekomst van ons land en volk. Plichtsgetrouw en onverschrokken, dat waren zij. Door deze eigenschappen is ons volk door de eeuwen heen een voorbeeld geweest voor velen andere. Natuurlijk lezer, u bent dat met ons eens, want het is mode geworden in de geschiedenisboeken te duiken, .voor beelden aan te halen en zich dan op de borst te slaan, trotsch over wat onze voorvaderen tot stand brachten, maar. landgenoot, daarmede zijn wij er niet. Die roemrijke geschiedenis legt ons verplichtingen op, want nog nimmer dankte ons volk zyn plaats aan ande ren, altijd waren wij het zelf die, des noods met de wapenen in de vuist deze plaats veroverden. Zoo is het ook nu. Weer luidt de alarmklok over Nederland, weer moet onze plaats bevochten worden en weer zijn het de besten onder' ons. die hun plicht kennen en zich inzetten terwille van ons land en volk. Reeds duizenden vertrokken naar het Oosten, de wapenen in de vuist, want ons volk z a 1 leven, ons volk en vader land zal zich handhaven.. Wij willen niet parisiteeren. Wy willen onze traditie hooghouden, die traditie van een vrij en moedig volk, plichtsgetrouw en onver- schrokken. Vooruit landgenooten, onze geschie denis vraagt daden van u! Meldt u aan bij het Vrijwilligersleg! oen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Draagster van een nieuwe geestelijke orde ZIJN VROUW' VAN DEN ZOLDER GEGOOID Levenslang geëischt. De Almelosche landbouwer B G. had 30 Maart 1935 zijn vrouw om het leven gebracht door haar van een zolder naar beneden op den deel te gooien. Eerst in den loop van dit jaar kon het bewijs voor zijn schuld geconstrueerd worden. De Officier van Justitie by de Almelo sche rechtbank eischte tegen hem le venslange gevangenisstraf. De recht bank wenschte echter eerst nog een psychiatrisch rapport van dr. Beek te Enschedé, dat gisteren voor de recht bank behandeld werd. Dr. Beck was tot de conclusie geko men, dat de groote verzekering welke G. op het leven van zijn vrouw had ge sloten niet het voornaamste motief voor zijn daad is geweest, doch dat daar bij kwam het feit, dat de man zich voort durend ergerde over zijn vrouw. Hij achtte den dader een psychopatische persoonlijkheid. De Officier van Justitie was van mee ning, dat dit rapport geen wijziging be hoefde te brengen in den eisch tegen G. De verdediger, mr. Vrind, betoogde, dat voor den verdachte verminderde toerekeningsvatbaarheid dient te gul den en hij verzocht deswege niet de na- ximale straf op te leggen. Uitspraak op Dinsdag, 2 December Aan den anderen kant Natuurlijk het *Bayer*-kruis Er bestaal geen Aspirin zonder »Bayer«-kruis. De echtheid der Aspirin- tabletten wordt door het »Bayer«-kruis gegaran deerd. Let U daarop altijd, want voor Uw gezondheid is alleen het beste goed genoeg I ASPIBIN Hj) ho\Cl*t Auusf Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct. ONDERHOUD MET PROF. VAN GENECHTEN De belangrijke rede, welke prof. dr. R. van Genechten Zaterdag op den Landdag van het nationaal-so- cialistisch Studentenfront te Utrecht over het onderwerp „Een jong Ne derland in een jong Europa" heeft gehouden, heeft een redacteur van het A.NJP. aanleiding gegeven aan prof. van Genechten een nadere uit eenzetting van den in die rede ont wikkelden gedachtengang te vra gen. Prof. van Genechten. die zich hiertoe bereid toonde, antwoordde op de vraag hoe hij over de sluiting van de Leidsche Universiteit dacht, dat hij daaraan een symbolische beteekenis als definitieve afsluiting van een voorbijgegane perio de hecht. Reeds sinds lang v. erden in de humanistische cultuur, die in Leiden een bolwèrk vond, verstarrings- en de- generatieverschijnselen waargenomen. Daarover behoeft men zich niet te ver wonderen, daar een dergelijke ontwik keling zich steeds bij ondergaande cul turen voordoet. Onbekwame hoogleeraren. Een van die verschijnselen was de wijze, waarop hét hoogleeraren-corps vaak werd aangevuld. Ongetwijfeld zijn er nog geleerden van naam in dat corps, maar het was voor ieder, die eenigszins was ingewijd, in de laatste jaren duidelijk, dat de benoeming van hoogleeraren in hooge mate een familie- vraagstuk was geworden, waarbij zonen, schoonzonen, broers, zwagers en neven van professoren den voorrang hadden, terwijl verder in zeer sterke mate poli tieke overwegingen golden als'het lid maatschap der vrijmetselarij en' derge lijke. De resultaten waren er dan ook naar. Er zijn in de laatste jaren dikwijls zeer onbekwame personen tot hoogleeraar benoemd, wier benoeming in deskundi ge kringen hoongelach deed ontstaan, terwijl plagiaat herhaaldelijk voor kwam, zonder dat tegen de plagiceren- de hoogleeraren maatregelen werden genomen. Geen geestelijke eenheid. Daarbovenuit ging echter, dat aan do Universiteit geen geestelijke eenheid bestond. Iedereen ging zijn eigen gang, de eene hoogleeraar sprak den anderen tegen, elke eenheid in cultuur was zoek. Hoewel deze geest aan alle universi teiten tiert, was hij te Leiden erger dan elders. Dat kwam ook tot uiting in de geestelooze en volkomen instinctieve bestrijding van het nieuwe, welke daar door meerdere hoogleeraren plaats vond. Er waren natuurlijk gelukkig ook anderen, maar de bestrijding door dc verpolitiekte hoogleeraren geschiedde op een kleinzielige en soms laaghartige wijze. Wat te, zeggen bijvoorbeeld van een hoogleeraar, die in de oorlogsdagen tot een medicus, die zeide, dat hij ook Duitsche gekwetsten zou verzorgen, vragenderwijs het advies richtte: Maar die laat gij toch dood gaan? Bovendien hielden verschillende hoog leeraren zich bezig met de uitgifte van geheime gedrukte pamfletten. In dezen geest werden inderdaad dc jonge studenten opgeleid. Gedegenereerde studenten. In Leidsche studentenkringen heeft men zich dan ook aan verschillende misdrijven schuldig gemaakt, die wel gedeeltelijk een vlegelachtig karakter droegen, maar die toch dikwijls op vol komen zedelijke degeneratie wezen, zoo als bijvoorbeeld brandstichting. Voor het Nederlandsche volk had d'c Leidsche instelling reeds lang elke be teekenis verloren- Het is een geluk te achten, dat nu eindelijk dit horzelnest is uitgebrand Van dc welwillendheid, die men be toond heeft door nog tot 20 November gelegenheid te geven tot het afleggen van examens, is met volkomen gebrek aan ernst misbruik gemaakt. Eiken dag toch staan er heele reeksen van exa mens in de krant, terwijl ingewijden zeggen, dat de candidatcn aan de eischen, die behoorden gesteld te wor den, niet voldeden. Dit is nu eenmaal moeilijk te beoordeelen, maar duidelijk blykt het misbruik daaruit, dat velen tot de examens zijn toegelaten, die sinds hun vorige examen onmogelijk de prac tica kunnen hebben gevolgd of de as- iistentschappen kunnen hebben ver vuld, welke voor een examen vereischt zyn. Het spreekt vanzelf, dat de profes soren, die hierin de hand hebben ge had, zich aan overtreding hebben schul dig gemaakt. Het is te hopen, dat maatregelen zul len worden getroffen, opdat de men- schen, met dergelijke bullen gewapend, niet op het Nederlandsche volk zullen worden losgelaten. Als een Phoenix uit de asch. Wij, nationaal-socialisten. Hopen nu, dat Leiden binnen korten tyd uit zijn asch zal herrijzen als een volksche Uni versiteit, dat wil zeggen een universi teit, waar de wetenschap in dienst van het volk wordt gesteld. Ik verheug my, aldus prof. van Ge nechten, er zeer over, dat Maandagoch tend de Secretaris-generaal van het De partement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming op de tentoon stelling van Duitsche wetenschap te Amsterdam hetzelfde standpunt heeft ingenomen. Het beteekent echter natuurlijk iets geheel anders dan de verpolitiekte we tenschap, waarbij men, zooals vroeger het geval was, benoemingen deed, om dat, iemand een bepaalde politieke op vatting had. Wy hopen, dat aan deze herrezen uni versiteit zal worden gedoceerd in een niéuwen geest, waarbij eenheid van be schouwing zal worden verkregen door dat liet besef bestaat, dat alles moet worden beschouwd van het volk als een geheel uit. Dit zal natuurlijk in de eerste plaats leiden tot een veranderde opvatting in de juridische en literaire faculteiten, doch het zal ook in de medische en na tuurwetenschappelijke faculteiten niet zonder invloed blijven. Een nieuwe stijl. Het is trouwens niet alleen door het geen er gedoceerd wordt, dat de nieuwe universiteit zich van de vroegere zal on derscheiden, maar zeker nog meer door den nieuwen stijl, die er heerscht. Zoowel de docenten als de studenten zullen zich daar moeten gevoelen als dragers van een nieuwe geestelijke or de. De geest zal zich daar niet van het volk afkeeren, maar zich er naar toe wenden. Men zal zich niet isoleeren, maar éllen studenten zal het besef wor den bijgebracht, dat zij, terwyl zy stu- deeren, midden in het leven moeten staan. Geen plutocratische clubs, meer, geen nachtelijke feestpartijen, geen af stand van de z.g. kille maatschappij, geen jeunesse dorée, maar jonge solda ten van den geest, verplichte lichame lijke oefeningen voor docenten en stu denten, sport, een ttlgemeene studenten- vereen iging met een studentenleider aan het hoofd. Candidaten moeten zuiver van bloed zijn. Dc eischen om te worden toegelaten aan de universiteit moeten niet slechts eon voldoende wetenschappelijke voor bereiding, maar ook voldoerrie waar borgen voor karaxtereigenschappen in houden en zij moeten stellig voldoende zekerheid bieden, dat zij zullen bijdra gen tot de Nederlmdsche cultuur en dus, dat de candidaten zuiver van Ijloed zjjn. De nieuwe tijd eischt een nieuwe lei dende ploeg. Deze zal voor een deel te Leiden moeten worden gevormd. Daar om zal al het mogelijke moeten wor^ den gedaan om door subsidies en beur zen Leiden voor financieel minder- draagkrachtigen toegankelijk te maken. Wanneer op die wijze Leiden een cen trum van jonge, volksche cultuur zal worden, dan kan van daar uit weder worden bijgedragen tot de geestelijke éénwording van het Nederlandsche volk. Door den wnd. Secretaris-Generaal van Sociale Zaken is het Rijks-toezicht verleend bij de examens in voetver zorging van het Nederlandsch Genoot schap tot bevordering der voetverzor ging. Als Rijks-gedelegeerde is be noemd dr. P. van Dijk, orthopaedische chirurg te Den Haag. Deze bespssing is van buitengewoon groot belang' in verband met de be strijding van de kwakzalvery op het gebied der voetverzorging. In de na~s- te toekomst zullen alle ondqr Rijks- loezicht gediplomeerde leden van het Nederlandsch Genootschap tot bevor dering der voetverzorging, een voor liet publiek gemakkelijk herkenbaar öeurschild krijgen naast het reeds be kende bord. Een dagelijksch glas Drie Bronnen Zout regelt Uw stofwisseling, houdt Uw bloed frisch en Uw huid zuiver en gezond. „Drie Bronnen Zout" Flacons vanaf 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Adv. KUNST EN LETTERE.V NEDERLANDSCHE MUSICI IN BERLIJN CONCERT IN DE SING-AKADEMlh Maandagavond speelde in de Sing- Akademie te Berlijn, in het kader van het DuitschNederlandsche ruilconcert, het blazers-quintet van het Concertge bouw-orkest te Amsterdam (Hubert Barwahser, fluit, Haakon Stotjjn, hobo, Rudolf Gall, klarinet, Jan Bos, hoorn. Thomas de Klerk, fagot). Jan Koetsier (piano) dip als solist aangekondigd was, was verhinderd. Wel werd van koetsier een bagatelle voor hobo, klarinet en fagot gegeven, die op de aanwezigen diepen indruk maakte. Ook het quintet van Joseph Jongen werd zeer gewaardeerd, evenals Julius Röntgen's trio voor fluit, hobo en fagot. Maar het meest roerde toch het werk van de oude meesters: een diver timento voor fluit, hoorn, hobo en fagot van Johann Michael Haydn en een quintet van Frans Danzi. Er was veel applaus. Twee toegiftjes moesten wor den gegeven en het zouden er stellig nog meer geworden zyn, wanneer de zaalknecht niet het licht had uitge draaid, want in dezen tijd van verduis tering slaat het klokje van gehoorzaam heid ook in de muziekzalen reeds vroeg. Hoewel het concert reeds om zes uur begon, was de groote zaal van de Sing- Akademie zeer 'goed bezet. Onze land genooten hebben eer met hun werk in gelegd. HEDENDAAGSCHE NEDER LANDSCHE KUNST IN HEI RIJKSMUSEUM Voor de op initiatief van het depai tement van Volksvoorlichting en Kun sten door de Nederlandsche Federatie van Beeldende Kunstenaarsvereenigin- gen in het Rijksmuseum te Amsterdam te organiseeren tentoonstelling van beeldende kunst, zijn een groot aantal werken van de meest bekende Neder landsche kunstenaars ingezonden. Nog is de jury waarin zitting hebben de hee- ren: G. Westermann, voorzitter, Jan de Boer, secretaris, Louis Brön, C. J. Maks, Wout Schram. L. P. J. Braat, F. Carasso, J. W. Havermans, J. Franken Pzn., Arend Hendriks, H. van der Stok, bezig uit deze inzendingen een keuze te ma ken. We kunnen nu reeds zeggen, dat de ze tentoonstelling een goed beeld zal vormen van de hedendaagsche Neder landsche schilder-, beeldhouw- en gra fische kunst. Zaterdagmiddag 22 November te 2.30 uur vindt de opening plaats. Onbegaanbare wegen landmijnen hinderlagen! Steunt de Nederlandsche Ambulance v.h. Oostfront. Koninginnegracht 22, Giro: 87600, 's-Gravenhage. Radio-programma's VRIJDAG 21 NOVEMBER 1941. Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Gramofoonmuzick. 7.45 Oor.u nostiek 7.55 Gramoloonrmizlek. 8 00 B.N O Nieuwsberichten. 8.15 Grcmofoonmuzick. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8 45 Gramoloon- muzlek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gra- mofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gramofoonmuzlek. 12.00 Ensemble Jack der Kinderen. 12.40 Almanak. 12.45 B K O Nieuws- en economische berichten. 13.00 De Melodlsten, solisten en gramofoonmuzlek. 14.00 Gramofoonmuzlek. 15.00 Concertge bouworkest (opn.). 1(3.00 Bijbeyezlng. 16.20 Planovoordracht. 16.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 17.15 B.N.O Nieuws-, economi sche- en beursberichten. 17.30 Voor de Jeugd. 17.45 Viool met pianobegeleiding. 18.10 Sportwetenswaardlghcden. 18.30 De Ramblers. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 „Weenen zingt". muzikaal programma. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Gramofoonmuzlek. 20.45 Causerie ..Een sterk man: Dr. Ing. Prltz Todt". 21.00 Amusementsorkest. 21.45 B.N.O Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O:: Engelsche uitzending: „Economie News from Holland" of Gramofoonmuzlek. 22.15 Gramofoonmu zlek. 23 3024 00 Klaas van Beeck en zlja orkest (opn.). Hilversum 1 11,5 RL 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 845 Gramo foonmuzlek, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Or gelconcert (opn.). 10.40 Voordracht. 11.00 Zang met pianobegeleiding. 11.30 Gramo foonmuzlek. 12.00 Boyd Bachman en zijn or kest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.05 Omroeporkest. 14.00 Geva rieerd middagprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Revlda-sextet. 16.30 Voor de Jeugd. 17.00 Gramofoonmuzlek. 17.15 B.N.O.: Nleuws-t economische- en beursberichten. 17.30 Gerard Lebon en zijn orkest en gramo foonmuzlek. 18.30 Causerie „Onze volkshuls- houding". 18.45 Orgelconcert. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Orgelconcert en gramofoon muzlek. 19.45 Reportage. 20.00 Rotterdamsch Philharmonlsch orkest en solist (met Inlei ding). (Vanaf 20.15 alleen voor de Radlo- Centrales. die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 21.00 Herdenking van den geboortedag van P. A. de Genestet. 21.15 Rotterdamsch Philharmonlsch orkest en so list. 21.45 B.N.O.Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuzlek. 32.1022.15 Avondwijding. FEUILLETON ROMAN VAN BERT OEHLMANN Nederlandsche bewerking E Kok 47. Martens was bekend als een kalm man. ook nu verloor hij zrjn geduld niet. Hij ging tegenover den oude zit ten. Nu kom. wie was het, u gin» naar hem 'r.e. waarom" Toch niet on: ecu spelletje mei hem te schaken. Bracht ii hem misschien levensmid delen? Nu, doe uw mond eens open man. Jnchr;i zii.-l.tte. - Ik wil hot mijn- :or -'■' ■"in vertellen, zeide hij. doed mijnheer Wollin tg hier. Neen, niet "nier alleen. Waldemar Wollin stond op en praatte zacht met den veldwachter. Martens aarzelde, liet zich dan ech ter overtuigen. Goed, neemt u hem mee. zeide hij. Waldemar keerde zich tot Jochen. Kom mee naar het jagerskamertje, daar kunnen wjj ongestoord met el kaar spreken. Jochcn stond op. zijn knieën beef den. Hij zag er plotseling erg verval len uit. Met slepende schreden ging hij naast zijn meester. Dan viel de deur achter hen in het slot. Is dat niet juffrouw Wegener? :eidc tsntc Stine en luisterde naai voetstappen op de trap. Natuurlijk, roept haar secretaresse Heb jjj juffrouw Heigcr niet meegebracht, Axel? A .él ontwaakte uit zijn gepeins. - Neen, ik hoorde de klok en Hn brr.lc af en sne'de naar de trap. Ik zal het haar zeggen. Pirol keek hem verbluft P3. Was hy bi' liet meer? Wist je dar niet? Tante Stine keek onverschillig. Ik dacht, dat jij hen weg zag gaan? Hij en... Gisela Heiger? Tante Stine knikte en Pirol zweeg. Zij wist niet wat hij dacht, maar het waren 'beslist geen aangename ge dachten, want zyn voorhoofd was ge rimpeld. Dan keerde hij zich plotse ling naar het raam en keek naar bui ten. Mag ik? vroeg Martens en haal de zijr^sigarenkoker voor den dag. Maar natuurlijk, stemde tante Stine toe. Dan was het weer stil. Axel meende Dora Wegener op de gang te vinden, maar zij w blijkbaar in haar kamer teruggekeerd. Hij keek op zijn horloge en zag. dat het een paar minuten voor negenen was. Het uitblijven van Gisela maal te hem on rustig. Zou zij in slaap geval'en zyn? Misschien was juffrouw Wegener woedend en zou hei dus beter zijn Gi sela te verontschuldigen. Hij klopte. Dora antwoordde niét. Hij klopte nog «r zag uit Glceln's kamer komen. Ach, mijnheer Wollin u wilde mij zeker goeden morgen wenschen, dat yind ik aardig. Komt u binnen. Hij volgde haar. Ik moet u ex cuus vragen... Maar zij begreep hem verkeerd. Ik moet om excuus vragen, dat ik u in een rommelige kamer laat,, Myn heer Wollin, ik moet u iets aa*"Hgs vertellen. De toon van haar stem ver ried. dat het iets onaangenaams zou zijn. Mijn secretaresse kan niet te gen de lucht op Olmenhof. Zij wordt te zelfstandig. Maar dat krijgt men als men te goed voor personeel is. Weet u waar zij is? By het meer! <Jk was zooeven in haar kamer en hsar badmantel is weg. Hoe vindt U dat. Aardig, nietwaar? Ik denk. dat zij met uw broer op stap is Pirol is beneden in de hall, juf frouw Wegener en wat de afwezigheid van juffrouw Heigcr betrtft. daarvan neem ik de schuld op mij. Ik ben het. die haar gevraagd heeft mee te gaan naar het meer, zij wilde eérs« niet... Een oogenblik, verzocht Dora en haar gezicht scheen te versteenen. ik meen niet goed verstaan te hebben mijnheer Wollin, u bent met... Juist, zij wilde eerst niet, omdat zij om half negen Ja, en nu is het negen uur. ik vind dat ongehoord. Het is nog geen negen uur. Het spijt mij. dat ik de oorzaak ben en daarom bied ik u mijn verontschuldiging voor juffrouw Heiger aan. Ik moest haar bij het meer achtérlaten, zij had geen horloge bij zich. Men vergist zich dan gemakkelijk in den tijd. Als iemand uw boosheid verdient, juffrouw Wege ner. dan ben ik het. Werkelyk, het is verbazend. Zy maakt vorderingen! Dora lachte ge dwongen. Met Pirol gaat zij uren lang wandelen, totdat wilde zwynen een einde aan de idylle maken en met u gaat zij baden. Haar oogen bliksem den, zij was woedend. Het is hoog tijd, dat ik haar naar huis stuur an ders begint zy ook nog met uw vader. Het doet mjj génoegen, dat u de zaak van den vroolyken kant bekykt, zeide Axel beleefd. Zy staarde hem een oogenblik aan en wist niet of zijn beleefdheid echt of gehuicheld was, maar daar hij vrien delijk glimlachte, scheen het werke lyk zoo als of hij den spot niet ge merkt had. Zy lachte geërgerd. Wanneer kan ik rekenen op het verschijnen van juf frouw Heiger? Ik hoop. dat zij gauw zal komen, verzekerde hy. Niet waar, u zult niet boos zyn? Het was werkelijk mijn schuld. Uw bezorgdheid 'ia roerend. Maar wees niet bang, ik zal niets doen. Ik dank u, het zou ellendig zijn geweest als zij door myn toedoen ver driet had. Dat begrijpt u? Ja, ja, zeide zij nerveus. En dat was alléén de reden waarom u my op zocht? Zonder dringende reder, zou ik het niet gewaagd bebben u te storen, (Wordt vervolgd'.Juffrouw Weinman.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2