AMEPSFOONSCHE (OilPANT DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI NaarOostland Eén-jarig bestaan van het Technisch Gilde Nieuwe Duitsche successen aan het Oostelijk front Slag in Noord-Afrika duurt onder zware gevechten voort Honderden Britsche pantserwagens vernietigd ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per weck 7 0.16 Per 3 maanden 73.05 Per post per kwartaal, 7 3.28 Losse nummers 7.7 0.08 Administratie Telefoon 6289. Giro 86362. Ked.: Tel. 6731. Na 6 uur 6137 ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regclprljs .17 0.25 Kleine advert. ..Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 7 0.55 Elk woord meer 0.06 MAANDAG 24 NOVEMBER 1941 HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN, AMSTERDAM. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, tJi. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN. 55e JAARG. 4 PAGINA'S Dat de huidige oorlog geen gewone veroveringsoorlog is, wordt lang zamerhand steeds duidelijker. De strijd van deze dagen heeft een ge heel ander karakter, hetgeen men eerst recht kan begrijpen als men1 nagaat, dat reeds thans dus nog lang vóór het laatste geweerschot is gevallen met de machtige organisatie van het vredeswerk wordt begonnen. De slag zin „Duitschland strijdt voor Europa", is dan ook geenszins een propaganda- leuze, maar verkondigt een feit, een niet te loochenen waarheid. Bij de verplettering van het bolsje wisme en het mensch-xmteerende kapi talisme onder de mokerslagen van de Duitsche Weermacht heeft immers het geheele continent enorme belangen, want zij houdt in, dat ontzaglijk vrucht bare gebieden worden ontsloten, het geen den Europeeschen volkeren ten goede komt. In vollen oorlog zijnde neemt men het vredeswerk ter hand, ruimt men de puinhoopen van het Oosten op en gaat men over tot den opbouw, een opbouw, waarvan het geheele Avond land de vruchten zal plukken, maar bestaat er iets logischer? waar aan dat Europa ook eensgezind moet mede helpen. In dit verband hebben wij het reeds vele malen betoogd, dat de Europeesche volkeren moeten be wijzen hun plaats in het wordende Europa te verdienen; hun plaats zal immers worden bepaald door hun pres taties en hun begrip voor hetgeen zich heden ten dage afspeelt.. Voor ons, Nederlanders, is dit alles vanzelfsprekend, want wij wenschen niet iets te aanvaarden, dat wij niet zélf hebben verdiend. Het stamelen van een „dank U wel" is in strijd met onzen volksaard en met ons eergevoel; voor hetgeen wij later verwerven wil len wij een offer brengen, wij willen slechts datgene aanvaarden wat wij hebben verdiend in den letter lijken zin. Dat men dit nu niet ver- warre met het begrip „koopen", want over een plaats in het Nieuwe Euro pa wordt geen handel gedreven, waar bij wordt geboden en gepingeld; daar voor is het volksgoed te heilig. In ons land nu richt een groot deel van ons volk zich naar het Nieu we Europa. Meer dan twaalf duizend jonge ke rels vechten reeds aan het Oostfront, zij strijden daar voor Europa, maar in de eerste plaats voor het eigen va derland. Naast hen staat het Nederland- sche hoerendom, dat zijn antwoord op de vraag vóór of tegen Europa ondub belzinnig heeft gegeven. Reeds zijn meer dan honderd boeren naar Oost- land vertrokken om mede te helpen de voedselvoorziening voor Europa en ■weer in de eerste plaats voor Neder land veilig te stellen. Voor ons vaderland was het oogen- blik van hun vertrek van historische beteekenis, want het hoerendom, als eeuwige bron van volksche kracht, heeft door dezen stap le verstaan ge geven den nieuwen tijd te begrijpen. In de toekomst zullen meerdere trans porten volgen, zoodat thans is bewe zen, dat het fundament waarop ons geheele volk rust n.L het hoeren dom hecht en stevig is. Iedere Ne derlander heeft boerenbloed in zijn aderen en daarom zal uiteindelijk ons geheele volk denken en leven zooals deze pioniers van het Nieuwe Europa. Dat houdt in, dat op den duur alle Nederlanders als één man den blik van het Westen zullen afwenden en richten naar het Oosten, waar thans onze soldaten en boeren ieder op zijn eigen wijze ons vaderland vrij- vechten en onze plaats in het komen de Europa veroveren. GEEN STEUN AAN WINTERHULP Dan geen leveranties aan de gemeenten De burgemeester van Maastricht heeft voor zijn gemeente, evenals zijn ambtgenooten van Sneek en Delft» een regeling getroffen, waarbij in het al gemeen zal gelden: Geen steun aan winterhulp, geen leveranties aan de gemeente". Ook deze burgemeester is van mee ning. dat hij, die meent zijn steun aan W.H.N. te moeten ontzeggen, tekort schiet in de vervulling van zijn ge- mecnschapsplichten en daarmede zijn recht verliest op het genieten van de voordeelen, welke de gemeenschap biedt. DE VERDUISTERING Verplicht je verduisteren 24 Nov. 17.37 lot 25 Nov. 9.18 u. Maan 25 Nov. op 14.24, onder 1.07 uur Belangrijke redevoeringen van Ir. van der Vegte en Mussert „Van Rotterdam kan nu iets opgebouwd worden 200 schoon, zoo mooi als nooit te voren is gedacht" (Mussert) VIJFHONDERD TECHNICI TE -UTRECHT BIJEEN Zaterdagmiddag kwam naar aanleiding van het éénjarig be staan, het Technisch Gilde in de groote zaal van „Tivoli" te Utrecht in vergadering bijeen. Ruim vijf honderd leden van het T.G. wa ren uit alle deelen van het land naar Utrecht gekomen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., dr. Schmidt namens de or ganisatie van de Duitsche inge nieurs en dr. Beek, een der leiders van de Duitsche Technische Not- hilfe. De vergadering werd geopend door den heer J. M. Figee, secretaris van het T.G., die erop wees, dat het T.G. opgericht met 300 leden, tot een gilde met ruim 1.100 leden was uitgegroeid in één jaar tijds. Er zal uitgemaakt moeten worden, wie architect is. Hierna was het woord aan dr.ir. G. A. C. Blok, leider van het architec- tengilde. Spr. bracht in het kort het afgeloopen jaar in herinnering. Er is sinds vorig jaar veel veranderd, doch nog altijd wordt veel werk onder de vriendjes van de oude orde verdeeld, hetzij bij nieuwbouw, wederopbouw of restauraties. Aah dezen wantoestand moet een einde komen. Er zal verder uitgemaakt moeten worden wie archi tect is en wie niet. Het moet uit zyn met het handelen in grond, in huizen, in verzekeringen enz. Wanneer ook hieraan een einde zal zijn gekomen, dienen er maatregelen genomen te wor den, die leiden tot een redelijke ver deeling van opdrachten, waarbij de knapsten ook de belangrijkste opdrach ten krijgen. Daarbij moet niet alleen gekeken worden naar vakbekwaam heid, doch ook naar den persoon en diens karakter. Alle arbeiders één harmonisch geheel. Vervolgens sprak de heer H. J. Wou denberg. commissaris van het N.V.V. Spr. schetste in het kort hoe hy alle arbeiders als een harmonisch geheel samen wilde zien. Het bedrijf moet niet zijn als een bezit van enkelen, doch als een gesloten gemeenschap, en eens zullen alle gemeensphappen tezamen de volksgemeenschap vormen. Gemeen schap beteekent vreugde, in het begrip gemeenschap zit kracht. De Neder- landsche Germaansche mensch vraagt om arbeid, kracht, moed en overtui ging om alle zorgen des levens te over winnen. Daartoe is allereerst noodig een andere geesteshouding welke met name nog voor vele werkgevers zeer noodzakelijk is. De soldaat aan het Oostfront, die zyn leven geeft voor zijn vaderland, is de allergrootste socialist. Laten wij ons in het thuisfront spiege len aan deze mannen, dan zal het goed zijn (Applaus). Het bodemoppervlak moet worden vergroot. Als laatste spreker voor de pauze sprak ir. W. L. Z. v.d. Vegte, raads adviseur ten departemente van Volks voorlichting en Kunsten, die wees op de verantwoording van de leden van het T.G. als zij de dragers willen z(jn van de toekomstige technische ontwik keling in ons land. De samenleving is een zeer ingewik keld mechanisme geworden en de tech niek vormt voor een groot deel de kern van dit raderwerk. Wij moeten ons er rekenschap van geven, dat de voorwaarden, waaronder wij in de toekomst leven zullen, anders zijn dan tot nu toe. Spreker ging na. welke technische voorzieningen voor ons land in de eer ste plaats aan de orde zijn. Ondanks het feit, dat ons land voor het groot ste gedeelte zeer vruchtbaar is. kun nen wij niet genoeg uit den bodem halen om onszelf en ons vee te voeden. Ons eerste probleem is dus wel het vergTOoten van ons bodemoppervlak, te verdeelen in het scheppen van nieuw land cn het vruchtbaar maken van streken, die nu nog tot de z.g. woeste gronden bchooren. Sterk verband houdend met het win nen van nieuw land en het vruchtbaar maken van woeste gronden, is hel we- genvraagstuk. Het Tpegenvraagstuk Een goed wegenet, met speciale autowegen, die aansluiten op de ver keersaders van Duitschland en België, is onmisbaar. Vooral onze groote be volkingsdichtheid brengt een sterk verkeer met zich en het is in de laat-,, ste 25 jaar wel gebleken, dat juist hcV verkeer op den weg een heel afzonder^ lijke taak heeft te vervullen, <Ji- -2\cc door de spoorwegen overgenomen kan worden. De spoorwegen en het auto verkeer hebben beide hun eigen opgaaf en het zal noodig zijn dat de toekom stige ontwikkeling beiden hand in hand laat gaan en dat zy elkaar leeren aan vullen in plaats van te beconcurreeren, zooals tot nu toe. Bij het verkeer speelt natuurlyk de binnenvaart ook een groote rol en wij zullen daarom bijzon dere aandacht aan de waterwegen moeten schenken. Ook in verband met het nieuw te ontginnen land is het vraagstuk der waterwegen van groot belang. Naast het verkeer te land en te water gaat het luchtverkeer steeds meer een rol van beteeke nis spelen voor ons land, voorna melijk ten aanzien van het verkeer met het buitenland. Uitbouw van steden en dorpen. Door de sterke toename van onze be volking vraagt ook de uitbouw van on ze steden en dorpen de speciale op merkzaamheid, vooral in het Westen van ons land. Hier gaat het niet alleen om het woonprobleem zelf, doch ook om het verkeer van de voorsteden en de nabijgelegen forensenplaatsen met hun wooncentra cn alles wat daarmee samenhangt. In dit verband moeten hier dc z.g. streekplannen gememo reerd worden, die nu onder den dienst voor het nationale plan ressorteeren. Zie voor vervolg pag 3. Uitvalspogingen uit Leningrad verijdeld MOORDBEVEL VAN STALIN Stalin heeft het bolsjewistische leger bevel gegeven om alle Duit sche soldaten om te brengen, zoo is volgens Helsingbórgs Slads- bladct in den bolsjewistischèn oir-r.t p medegedeeld. Er mogen geen "gevangenen meer gemaakt worden. De bevolking, in het bijzonder in de door de Duitsche troepen bezette gebieden, is per radio opgeroepen te trachten Duitsche soldaten te dooden. BOLSJEWISTISCHE VERLIEZEN BIJ SEBASTOPOL Over de inneming van Rostov ver neemt liet D.N.B. dc volgende bijzon derheden In moedige aanvallen rukten snelle troepen en afdeelingen der Waffen-SS van het Noorden en Noordwesten naar Rostov op. Dc bolsjewisten trachtten dezen opmarsch te stuiten met pant serwagens, artillerie en luchtmacht, doch hun wanhopige tegenstand werd gebroken en op twintig November werden de Noordelijke en Noordweste lijke uitloopers der stad bereikt. Ook hier verdedigden dc bolsjewisten zich hardnekkig. Aan den rand der stad hadden zij sterke afdeelingen artille rie, pantserafweer en pantserwagens opgesteld, terwijl de luchtmacht onop houdelijk scheervluchten uitvoerde. Ook deze tegenstand werd gebroken en >n den avond van den twintigster. waren de Duitsche troepen gevorderd tot aan «Je Zuidoostelijke en Oostelyke voorsteden. Er ontsponnen zich toen hevige straatgevechten. Den 21sten November des ochtends was Rostov hecht in Duitsche handen. De bolsje wisten vluchtten in verwarring naar het Zuiden, over den Don, die voor een deel was dichtgevroren. De Duit sche troepen maakten vele gevangenen en behaalden-ecn buit, welker omvang nog niet te overzien is. Verscheidene Sovjetvliegtuigcn. die niet meer kon den opstijgen, werden op den grond vernield. De Duitsche luchtmacht ver leende den troepen grooten steun. Zaterdag tochtten weer een dui zendtal bolsjewisten een uitval uit Leningrad te doen. Op versdiillen- de plaatsen probeerden zij over de dichtgevroren Newa te komen, doch zij werden teruggeslagen. Meer dan 500 bleven op het ijs lig gen. Des middags werd een nieuwe poging gedaan, voorbereid door artillerievuur. Opnieuw werden de bolsjewisten met aanzienlijke ver liezen teruggedreven; de Duit- scliers maakten verscheidene hon derden gevangenen. Duitsche ar tillerie heeft ook Zaterdag voor den. oorlog belangrijke installaties en ravi tail I ee ri n gsbedrijven te Le ningrad met succes gebombar deerd. Weldra braken branden uit. Bij het verijdelen v^n hardnekkige bolsjewistische tegenaanvallen in een sector aan het Noordelijke front heb ben Duitsche troepen tusschen veer- Succesvolle samenwerking tusschen Italiaansche en Duitsche strijdkrachten Het Duitsche legerbcricht van 23 No vember deelt over .den strijd in Noord- Afrika het volgende mede De Duitsch-Italiaanschc afdeelingen hebben in gevechten met de^ Britsche strijdkrachten, die uit het Zuidoosten waren genaderd, meer dan 260 pant sergevechtswagens en ongeveer 200 ge pantserde voertuigen vernietigd. Krachtige, door pantserwagens ge steunde, uitvalspogingen der bezetting van Tobroek zijn verijdeld door dc om singelende Italiaansche troepen. In he vige luchtgevechten heeft de vijand 25 vliegtuigen verloren. Bij een lucht aanval op een Britsch vliegveld zijn verscheidene bommenwerpers op den grond vernield. De slag in Noord-Afri ka duurt onder zware gevechten voort. Het Italiaansche weermachtbe- richt van Zaterdag luidt als volgt: De slag in de Marmarische woestijn, die gisteren bjj het aan breken van den dag hervat is, heeft den geheelen dag fel voort geduurd. De strijdkrachten op den grond en in de lucht van de spil verwikkelden de tegenover hen staande vijandelijke strijdkrachten in harde gevechten, waarbij hun verdere, belangrijke verliezen aan menschcn en pantserwagens wer den toegebracht. Herhaalde uit valspogingen van den vijand uit Tobroek mislukten door den te- fenstand der Italiaansche divisies, ie de vesting belegeren. De lucht- afweerbatterijen der divisie Savo- na hebben vier vijandelijke vlieg tuigen brandend neergeschoten. Italiaansche vliegtuigen hebben in luchtgevechten, die gisteren boven de Middellandsche Zee zijn gele verd zes Britorho vliegtuigen neergeschoten. Een Itoliaansch vliegtuig keerde niet terug. In den afgeloopen nacht zijn dc lucht- en vlootsteurifjunten op Malta weer blootgesteld aan nieuwe acties vanoonze bommenwerpers. De verliezen der bevolking van Mes sina bij den luchtaanval van gisteren zijn gestegen tot 32 dooden en 50 ge- wonden. In Brindisi is bii den aanval van gisteren een vijandelijke bommen werper door het afweergeschut neer gehaald. In Oost-Afrika heeft een van onze onder bevel van kol. Adriano Torelli staande colonnes een moeilijke opera tie zegevierend ten uitvoer gelegd en de geïsoleerde stelling van Celga door middel van vrachtauto^ uit Gondar geravitailleerd. Tegen den verbitterden tegenstond van ervaren vijandelijke strijdkrachten doorstonden onze troe pen met élan en vastbeslotenheid vier dagen durende bloedige gevechten. Zij baanden zich met geweld een weg, voegden den vijand verliezen toe van ruim 600 man en maakten zich van tal rijke wapenen en gevangenen meester. De afdeelingen der stelling van.Cul- quabert-Fercaber, die sedert dertien November zonder rustpoos strijden en dag en nacht zijn blootgesteld aan het vuur der vijandelijke artillerie, strijden sedert gistermorgen tegen superieure strijdkrachten en oorlogsmiddelen. In tegenaanvallen en met het blanke wa pen in dc vuist vededigen zij dapper en tot het uiterste de hun toevertrouw de stellingen. Een van onze convnieerende torpe dobooten heeft op de Middellandsche Zee met haar artillerie drie vijandelijke bommenwerpers brandend neergescho ten. Het communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier d.d. 23 November luidt: ,,Tn de Marmarische woestijn duurden op 22 November dc ge vechten langs het geheele front van de grens tusschen Cyrenaica en Egypte en van Tobroek voort. Onze divisies wezen alle aanvallen van den vijand, die nieuwe, zware verliezen lëed. resoluut af. De di visie Ariete alleen al heeft in de gevechten dezer dagen meer dan 250 gepantserde voertuigen, waar onder 55 gevechtswagens, vernield en eenige honderden gevangenen gemaakt. De Duitsche divisies hebben in hevige .gevechten aan zienlijke verliezen aan Britsche gepantserde afdeelingen toege bracht. Onder andere zijn meer dan 200 gevechtswagens vernield. Een onzer duidelijk te herkennen veldlazarets is door de vijandelijke luchtmacht herhaaldelijk met bommen en machinegeweervuur bestookt. Vijf- en-twintig verpleegden werden gedood en 35 gewond. De vijand heeft lucht aanvallen gedaan op dorpen in den Dzjebel van Cyrenaica. Eenige huizen van kolonisten werden beschadigd; er zyn geen slachtoffers. Aan het ftont van Tobroek hebben de Duitsche en Italiaansche troepen talrnke vijandelijke gevechtswagens vernield en den vijand groote verliezen toegebracht bij de verijdeling van alle uitvalspogingen. In het verloop van den strijd te land hebben onze lucht macht en onze afweer tqt dusverre vijftien Engelsche vliegtuigen neerge schoten. De afweerbatteryen der divi sie Pavia hebben bovendien nog twee vijandelijke toestellen neergeschoten. Acht eigen vliegtuigen gingen verloren Een gemotoriseerde colonne van den vijand, die afzonderlijk opereerde in de woestijn van Cyrenaica. werd door Ita liaansche en Duitsche afdeelingen vliegtuigen ontdekt en aangevallen. Meer dan honderd pantserauto's en vrachtauto's werden getroffen en ge raakten in brand. Bij een operatie ten Noorden van Bard ia is een vijandelijk oorlogsschip in brand geraakt en op de klippen geloopen. In Oost-Afrika werden in den mid dag van 21 November de onoverwon nen afdeelingen van Culquabert-Fer- caber, nadat zij tot den stryd met den bajonet en handgranaten waren over gegaan, door de numerieke superiori teit van den rij and overweldigd. Bij de heldhaftige verdediging onderscheidde zich als symbool van dapperheid der Italiaansche afdeelingen, het bataljon Carabinieri op roemvolle wijze. Nadat de muniticvoorraden waren uitgeput, heeft dit bataljon tot het uiterste zijn overweldigende tegenaanvallen met het blanke wapen uitgevoerd. Bijna alle Carabinieri zijn gesneuveld. Aan het front van Celga werden hevige vijande lijke aanvallen op twintig November door onze formaties verijoeld. De vij and liet vele dooden op het slagveld achter, onder wie een hoogeii Engel- schcn officier. Er werden talrijke ge vangenen gemaakt en er werd een overgroote buit gemaakt aan wapens en munitie. Tc Gondar viel de vijand opnieuw het ziekenhuis van Gondar aan en beschadigde dit. Eenige men schcn werden gedood. Een Italiaansche formatie jachtvliegtuigen met nieuwe, verbeterde kenmerken, gehaakte giste ren boven Malte in gevecht gewikkeld met ongeveer veertig vijandelijke ja gers. Ze's vijandelijke machines werden neergeschoten, vele anderen werden zwaar getroffen. Een van onze'vlieg tuigen keerde niet terug. In den nacht van 21 op 22 November werden drie Britsche gevechtsvliegtuigen cn torpe dovliegtuigen door onze oorlogsbo dems omlaag geschoten in dc Middel landsche Zee. Twee van onze torpedo jagers die opereeren in het centrale deel van het Oostelijke bekken der Middellandschè Zee hebben onder be vel van den corvettenkapitein LuigL Franzonï en van luitenant ter zee Lui- gi Balduzzi met dieptebommen een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht. Bijeenkomst van Staats lieden te Berlijn TER GELEGENHEID VAN DEN VERJAARDAG VAN ANTI- KOMINTERNPACT Ter gelegenheid van den ver jaardag van het anti-Komintern pact, gesloten in 1936, komen he den en morgen tal van leidende staatslieden v.an de mogendheden, die vereenigd zijn in den strijd te gen het bolsjewisme, te Berlijn aan om uiting te geven aan hun strijdbaarheid tegen het interna tionale bolsjewisme. Deze bijeen komst wordt Dinsdag met een plechtigheid geopend. De Italiaansche minister van buiten- landsche Zaken, graaf Ciano, is van ochtend met gevolg reeds te Berlijn aangekomen voor de bijeenkomst van Europeesche staatslieden. Hij werd verwelkomd door zijn Duitschen col lega, von Ribbentrop. cn den minis ter van Economische Zaken, Funk, be nevens den Italiaanschen ambassadeur Alfieri. Hedenmiddag is de Hongaarsche mi nister van buitcnlandsche Zaken, von Bardossy. in de rijkshoofdstad aange komen. Hij werd o.a. ontvangen door den rijksminister van Buitcnlandsche Zaken, von Ribbentrop. tien en twintig November 2500 gevan genen gemaakt. De bolsjewisten verlo ren 153 pantserwagens en negentien stukken geschut. Bij Scbastopol hebben de bolsjewis ten verscheidene tegenaanvallen ge daan; zij werden met bloedige verlie zen teruggeslagen. Bii der. strijd om een plaats verloren zij alleen al 400 dooden. MOSKOU MAAKT EEN TROOSTELOOZEN INDRUK De vertegenwoordiger van de Asahi Sjimboen te Moskou, die thans naar Samara is vertrokken, meldt, dat men in de straten van Moskou bijna uitslui tend oude mannen cn vrouwen en kin deren ziet. De stad maakt een troostc- loozen indruk. Alle jonge mannen schijnen naar het front gestuurd te zijn. Op pleinen cn in plantsoenen krij gen de arbeiders hun eerste militaire opleiding: riten toont hun, hoe moet worden geschoten- en liet anti-tank- geschut bediend moet worden. Men is vrijwel gereed met het opwerpen van barricades, waarmode einde October begonnen werd. Duitschland strijdt voor Europa Hoofdkwartier van deWFührer, 22 Nov. Het op|tcrhevcl van de Weermacht maakt bekend: Naar in een extrabcricht is be kend gemaakt, hchhcn snelle troe pen van het leger cn formaties der Waffen-SS onder opperbevel van den kol.-generaal Von Kleist na felle gevechten de stad Rostov aan den benedenloop van dc Don ingenomen. Daarmede is een handels- en verkccrsccnlrum in onze handen gevallen, dat voor het voortzetten van den oorlog van bijzondere be teekenis Ls. Aan dc tot dit succes leidende operatics hebben de for maties van het luchtivapen onder leiding van generaal rijjder Von Greitn een schitterend aandeel gehad. Ook in andere sectoren van het Oostelijk front is in aanvallen ver der terrein gewonnen. Voor Le ningrad zijn verscheidene door pantserwagens cn laagvliegende toestellen ondersteunde uitbraak- pogingen van sterke strijd krachten van den vijand mislukt. Op liet Britsche eiland hebben gevechtsvliegtuigen overdag vol treffers met bommen geplaatst op spoorweginstaüatics ten Noorden van New Castle. In den afgeloo pen nacht is een vliegveld aan dc Zuidwestkust van I-ingeland ge bombardeerd. In Noord-Afrika staan dc DuitschItaliaansche troepen se dert negentien November op ren breed front in zwaren slrijd met sterke Britsche pantserformatics. De slag duurt voort. Op twintig November is ill «Je gevechten aan het Oostelijk front dc bevelvoerende generaal van een legercorps, generaal der in fanterie von Briesen, gesneuveld. Hoofdkwartier van den Führer, 23 Nov. Het opperbevel der Weermacht deelt mede: „Aan het Oostelijk front hebben onze aanvallen tot nieuwe succes sen geleid. In dc wateren om Engeland zijn in. den afgeloopen nacht twee koopvaardijschepen van middel bare grootte door bomtreffers zwaar beschadigd. Een dezer schep«-n kan verloren geacht wor den. Overdag zijn luchtaanvallen gedaan op fabrieken in Schotland. In den afgeloopen nacht zijn ha vens aan de Zuidoostkust van Engeland met succes gebombar deerd. In Noord-Afrika hebben de DuitschItaliaansche afdeelingen in succesvolle- gevechten met de Britsche strijdkrachten, die uit het Zuidoosten waren genaderd, meer dan 260 pantsergevechtswagens en ongeveer 200 gepantserde voer tuigen vernietigd. Krachtige, door pantserwagens gesteunde, uitvalspogingen der bezettifTg van Tobroek zijn verijdeld door dc omsingelende Italiaansche troe pen. In hevige luchtgevechten heeft dc vijand 25 vliegtuigen ver loren. Bij een luchtaanval op een Britsch vliegveld zijn verscheide ne bommenwerpers op den grond vernield. De slag in Noord-Afrika duurt onder zware gevechten voort." „PROPAGANDA EN RECLAME" Het politiek weckpraatje van Max Blokzijl, dat hij van 19.4520.00 uur over den zender Hilversum II houdt, heeft tot titel: „Propaganda en Re clame". MET DUITSCHLAND TEGEN HET KAPITALISME!

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1