en Nederland Nieuw Europa ALS DE OLMEN RUISCHEN 2 AMERSKOOKTSCHE COURANT MAANDAG 24 NOVEMBER 1941 Voor ons volk beteeken t dit een om wenteling- Wij moeten ons richten naar het nn-uwe Europa, waarin voor een schoone toekomst wordt gewerkt. Hel nieuwe Europa kan niet wachten totdat iedere Nederlander overtuigd is geworden, doch hoe sneller wjj ons als volk hieraan aanpassen, des te beter zal onze plaats in dat nieuwe Europa zijn. Reeds heeft een dee! van ons volk dat sinds jaren begrepen. Ook strijden vele duizenden daadwerkelijk mede om onze plaats in het groote Germaansche ge heel te verkrijgen. De massa dient het voorbeeld van de ze kleine groep te begrijpen, indien zij het belang van ons volk werkelijk wil behartigen, doch totnutne leeft zij met haar gedachten nog bij een orde, die reeds vervallen is. In wezen is onze taak dezelfde als die, welke voor het Duitsehe volk geldt: de nieuwe vrijheid te .scheppen. Een volk. dat de nu ontstaande waar den verkrijgt, wordt groot en sterk in z.ijn ziel en onafhankelijk van ontbin-| deride invloeden Krachtig applaus volgde op de voor dracht van prof. Krekel, tol wign aan 'nel slot van den avond de heer van Maasdijk als Ncderlandsche voorzitter der cultuurgemeenschap een hartelijk woord van dank richtte, in het bijzon der voor de wijze, waarop in diens voordracht de sleutel tot Nederlands lockomst: de verbondenheid in het nieu- v.a Europa, was aangewezen. Snel recht voor prijsopdrijvers zware straffen voor groentengross1ers Sluiting der bedrijven Onder leiding van den districts-com mandant voer de Prijsbeheersching en in samenwerking met de C.C.C.D. is te Amsterdam tegen prijsopdrijvende groentengrossers opgetreden op een wijze waardoor de schrik erin is ge komen". t Enkelecontroleurs en politie-agen- ten verschenen op de centrale markt. Snel werden de niets vermoedende grossiers, S. de Graaf, W. van Smeer- dijk en C. Bras, die op grond van een kort voorafgaand onderzoek verdacht werden van het berekenen van te hoo- ge prijzen, gearresteerd. Enkele oogen- bikken later verscheen reeds een poli- tie-auto op het marktterrein en wer den de verdachten overgebracht naar het gebouw van de inspectie voor de- prijsbeheersching, waar onmiddellijk met het verhoor van verdachten en getuigen een aanvang werd gemaakt. Dertien grossiers werden Zaterdag morgen veroordeeld door den inspec teur voor de Prijsbeheersching tot boe ten, varieerende van 500 tot f 1000, publicatie van de vonnissen in de dag bladen en sluiting van hun bedrijven gedurende zes tot acht maanden, ge paard gaande met het verbod lot uit oefening van het beroep van grossier in groenten en fruit. In één geval werd zelfs de sluiting van het bedrijf voor gried bevolen. Enkele dagen geleden heeft de in specteur voor de Prijsbeheersching de grossiers in groenten en fruit van Schaik en de N.V. Keizer's Fruithan del, die eveneens op ernstige wijze zich aan prijsopdrijving hadden schul dig gemaakt, veroordeeld tot boeten ten bedrage van f 2000.en sluiting der bedrijven voor den tijd van vier maanden, eveneens met het verbod tot uiloefening van het beroep van gros sier voor denzelfden tijd. Van de N.V. Keizer werd bovendien een voorraad (ruit ter waarde van f 13.000.tot 14.Q00.verbeurd verklaard. aflevering van generator-anthraciet De directeur van het Rijkskolen- bureau deelt ons het volgende mede: Nu kortgeleden de bonnen generator- anthraciet ook zyn aangewezen voor het betrekken van anthracietnootjes 4, is bij de verbruikers van generator-anthra ciet den indruk gewekt, dat naar keuze nootjes 4 dan wel nootjes 5 kunnen worden gevraagd. Dit is echter niet het geval. Alleen wanneer de voorraad nootjes 5 bij de wederverkoopers niet voldoende i?. zullen deze er toe overgaan in de plaats daarvan nootjes 4 at te leveren. BURGEMEESTER VAN HAAKS BERGEN ONTSLAGEN De staatscourant bevat een besluit van den Commissaris-generaal voor Be stuur en Justitie van 15 November 1941, waarbij aan jhr. H. J. W. J. von Heyden onmiddellijk ingaand ontslag is ver leend als burgemeester der gemeente Haaksbergen. arbeidsvoorw aarden in metaalnijverheid Controle op de nakbming der loonschalen De Voorlichtingsdienst van het De partement van Sociale Zaken meldt In verband met de dezer dagen door het College van Rijksbemiddelaars vastgestelde bindende regeling van de arbeidsvoorwaarden in dc metaalnij verheid, kan de vraag worden gesteld op welke wijze is voorzien in de con trole op de nakom mg van de vastge stelde loonschalen. Hiertoe zal de ver- ceniging „Normalisatiebureau voor ar beidszaken in de metaalnijverheid" zich over eenigen tijd tot de bij deze rege ling betrokken werkgevers wenden, met verzoek loonschriften over te leg gen, waarin de uurloon- en uurinko- mencijlers per 1 Januari zijn opgeno men. De vereeniging „Normalisatiebureau voor arbeidszaken in de metaalnijver heid" zal haar werkzaamheden ook bij de huidige, nieuwe regeling van ar beidsvoorwaarden voortzetten, op over- Scenkomstige wijze als tot dusverre is èéaz'bjcd en met inachtneming van de voorschriften, die tot dusverre te de zer zake hebben bestaan, met dien; verstande, dat zij telkenjare uiterlijk 1 April en op 1 October een overzicht van de in de metaalnijverheid gelden de loonen zal verstrekken aan het col lege van Rijksbemiddelaars. De betrokken werkgevers kunnen de uurloonsverhoogingen, welke in hun onderneming ingevolge deze regeling moeten plaats hebben verleenen, zon der speciale vergunning van het col lege van Rijksbemiddelaars. Voor loons- en tariefverhoo- gingen vergunning noodig. Voor alle loonsverhoogingen en wij- zigengen in de tarieven, welke niet strikt noodzakelijk zijn, opdat het loon peil in de onderneming zal voldoen aan de vereischten van de thans vast gestelde regeling, is, in het algemeen gesproken, vergunning van het college vereischt. Voor wat de tarieven be treft is dit slechts het geval, voor zoo ver de wijzigingen niet direct voort vloeien uit veranderingen in de werk wijze, in de te verwerken grondstof fen, in de machines e.d., kortom uit wijziging van de voorwaarden, waar onder de arbeid plaats vindt. Ten slotte zij er op gewezen, dat het hier een minimumregeling geldt, zoo- 'dat bestaande arbeidsvoorwaarden, die hiervan in gunstigen zin afwijken, moe ten worden gehandhaafd. de ordening van het orkestwezen STUDIE-MOGELIJKHEID VOOR BLAZERS In verband met de onlangs aange vatte saneering van het Ncderlandsche Orkestwezen wordt thans algemeen1 erkend, dat de toekomstmogelijkheden voor jonge orkestspelers in belangrijke mate zijn verruimd. De financieele po sitie van den orkestmusicus is voor aankomende krachten veel aanlokke lijker geworden dan voorheen en het in eigen hand houden van de nog mo gelijke verbetering van deze positie door vlijtige studie en opgevoerde pre statie heeft ook de ideëele zijde van het beroep met een nieuw licht over goten. In het bijzonder zullen deze verbe terde omstandigheden de studie voor het orkestspel aanmoedigen, nadat zij gedurende jaren door de vroeger be staande toestanden ongunstig is beïn vloed. Hoewel ons land over talrijke goede instrumentalisten beschikken kan valt voor enkele instrumenten een op vallend tekort te constateeren. Met name kunnen de groote orkesten niet in voldoende mate rekenen op jonge fagottisten en hoornisten. Iets derge lijks geldt ook voor strijkers. Intusschen stelt de Overheid zich voor, medewerking te verleenen aan hen, die bij gebleken geschiktheid den ernstigen wil tot studie kenbaar ma ken, opdat vooral het tekort aan goe de blazers zoo spoedig mogelijk zal kunnen worden aangevuld. In dit ver band kan worden gewezen op het on langs gepubliceerde bericht omtrent de studiebeurzen voor fagot, hoorn en an dere instrumenten, waarmede hét Rijks- conscrvatorium voor muziek de eerste schreden op den weg naar verbete ring heeft willen zetten. Ook het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten draagt deze voorzieningen in bestaande leemten een goed hart toe en zal niet nalaten in deze aangelegen heid, Voorzoover het tenminste op zijn weg ligt, zijn volle medewerking te ver strekken. Ratelende mitrailleurs handgranaten stormaanval! Steunt de Nedertandsche Ambulance v.h. Oostfront. Koninginnegracht 22, Giro: 81600, 's-Gravenhage. termijn voor de kerst pakketten verlengd Het hoofdkwartier van het legioen- Nederland maakt bekend Tengevolge van verschillende om standigheden is de afzending van de doozen voor de Kerstpakketten ver traagd. Dit heeft bij velen, die een doos aanvroegen, de vrees doen ont staan, dat hun gave niet .tijdig meer zou kunnen worden teruggezonden. De termijn, die oorspronkelijk op 24 November a.s. afliep, is nu ver lengd tot uiterlijk 29 November a.s. Wie reeds aanvroeg, wachtte rustig af en overstroome niet de al zoo zwaar belaste werkers op het Hoofdkwartier met verzoeken om inlichtingen. Het gironummer van het Verzor gingsfonds is nog steeds 432100. NEDERLANDSCHE KINDEREN UIT DUITSCHLAND TERUG Gistermorgen om 9 uur zijn aan het station Hollandsche Spoor de Haag- sche kinderen teruggekeerd, uit de gouw Württemberg-Hohenzollern, waar zij door toedoen van den Nederland- schen Volksdienst sinds 7 October va- canlic hebben genoten. In totaal wa ren dit keer 520 kinderen onder leiding van den heer Verelzen naar Duilsch- land uitgezonden. POLITIEAGENT GESTOKEN Voor den Vrederechter, mr. W. U. Hazelhoff Roelfzema, zitting houdende in het gebouw van de Almelosche rechtbank, heeft zich te verantwoor den gehad de Almelosche W.A.-man II. B„ die op 31 Augustus van dit jaar te Hengelo den agent van politie al daar. F. J. Reebergen een messteek in het bovenbeen ter hoogte van de lies zou hebben toegebracht, tengevolge waarvan deze agent gedurende twee maanden 2ijn ambtsbezigheden niet heeft kunnen uitoefenen. De verdach te ontkende. Op een vraag van den verdediger, mr. Atema uit Almelo verklaarde een der getuigen, dat hij wel wist wie het werkelijk gedaan had. Hij kende diens naam niet, doch kon wel zorgen, dat hij voor de rechtbank- gebracht werd. In verband met deze verklaring besloten Officier en Vrederechter de zaak aan te houden tot 4 December. CONFERENTIE „EEREDÏENST EN KERKBOUW" In de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem is Zaterdagmiddag de con ferentie „eeredienst en kerkgebouw" geopend, welke door het landelijk Al- le-dag-kerk-comité is georganiseerd voor architecten en theologen. Deze conferentie, waaraan een tentoonstel ling is verbonden, duurt een week. lederen dag worden bijeenkomsten, ge- houden, waarin theologen, architecten en kunsthistorici de verschillende fees telijke en technische aspecten van den kerkbouw zullen behandelen. De ten toonstelling omvat zeer vele teekenin- gen, ontwerpen, schetsen en maquet tes. v/elke een overzicht geven van de verschillende stroomingen op het ge bied van den kerkbouw. Bovendien is nog een afzonderlijke expositie van literatuur over dit onderwerp inge richt in de gemeentezaal van de Oud- Katholieke kerk aan den Kinderhuis singel. DE VOEDINGSWAARDE VAN VOLKORENBROOD Op Woensdag, 10 December zal er van 13.1518.30 uur, over den zender Hil versum I, een uitzending worden gehou den over de voedingswaarde van het volkorenbrood. Deze uitzending zal gehouden worden in den vorm van een z.g. rondetafel conferentie, waaraan mee zullen wer ken: tandarts H. v. d. Molen, ir. Feekes en een bakker. Door de samenstelling is het gebruik van volkorenbrood van zeer groot belang voor de volksgezondheid. Brood dekt voor ongeveer 40 procent onze behoefte aan voeding. Het is dus van groot belang te weten, welk brood liet meest geschikt is. Het volkorenbrood, dat reeds duizenden jaren door onze voorouders werd gebruikt, bevat alle voedingsstoffen, die in den graankorrel aanwezig zijn en overtreft dus verre de waarde van wit brood, dat slechts zet meel bevat en de zoo belangrijke'wita- minen A en B nagenoeg heelemaal mist." KUNST EN LETT ERF,X ester.mann krijgt de rembrandt-medaille De Rembrandt-medaille, die door het bestuur der maatschappij Rem brandt op dc tentoonstelling in het Ste delijk Museum te Amsterdam, in de afdeeling „Amsterdam" werd uitge loofd, is door de jury toegekend aan dén Amkterdamschen schilder G. Wes- termnnn, voor het schilderij „Oude stad". De jury bestond uit prof. J. II. Jur- res, prof. W. van der Pluym en Wout Schram. SPORTNIEUWS VOETBAL. Quick behoudt een kleine kans a.p.w.c. met 3—2 geklopt HET N.V.B.-EERELID DE HAAN- REIKT QUICK DEN N.V.B.- W1MPEL UIT Voor den aanvang van den wedstrijd QuickA.P.W.C., welke gisterenmiddag op Dorrestem werd gespeeld, had op hel middenterrein een plechtigheid plaats, welke nog 'verband hield met Quicks gouden jubileum, dat verleden jaar op 1 October is herdacht. Door het eere-lid van den N.V.B., de heer A. de Haan uit Bussum, werd aan Quick namens het Bondsbestuur, de N.V.B.-wimpel uitgereikt. De heer De Haan deed dit in een toespraak, waarin hij o.a. herinnerde aan Quicks roemrijk verleden, aan den tijd, waarii) Harte- rink en Van Drooge ip het al-oude Quick de leiding hadden en de rood zwarten nog speelden in de eerste klas se van het Oosten. Spr. vond het jam mer dat Quick thans naar de vierde klasse was afgezakt maar de oude club geest is gebleven en daar gaat h£t maar om. De heer De Haan overhandigde daarna den, wimpel aan Quicks voorzit ter, den heer Bartelsman. Deze verzocht den heer De Haan het N.V.B. bestuur den dank der vereeni ging te willen overbrengen en gaf daar bij de verzekering dat Quick dezen wimpel in figuurlijken zin althans smetteloos zal bewaren. Als herinnering aan deze plechtigheid bood de heer Bar- telsman den heer De Haan het gouden Quick-insigne aan. DE WEDSTRIJD Onder leiding van scheidsrechter Lizé nam de wedstrijd een aanvang. Zooals wij reeds in onze voorbeschouwing op merkten. behoudt de winnaar nog een kleine kans en onze voorspelling, dat dit Quick zou zijn, bleek juist te zijn. Het heeft aan spannende momenten, even als aan goede kansen, niet ontbroken. In de eerste helft had A.P.W.C. het beste spel. Van meet af zetten de A P. W.C.-'ers een hoog tempo in waartegen Quick zich met moeite kon handhaven. De Quick-doelman, Peetsold, maakte geen ergen betrouwbaren indruk. Eelti ge malen liet hij den bal uit zijn handen vallen doch gelukkig had dit voor zijn club geen minder aangename gevolgen. Toch had hij ook goede momenten, zoo stopte hij een-kogel van Mossing op meesterlijke wijze. In de voorhoede van Quick „rammel de" het nog al eens zoodat de aanval len gemakkelijk dobr de achterhoede van A.P.W.C. konden worden afgesla gen. De paarsgelen hebben het de achter hoede van Quick danig lastig gemaakt en het samenspel vlotte uitstekend. Bij een goed opgezetten Quick-aanval kreeg Nijenhuis een haast niet te mis sen kans, doch hij schoot naast. Strafschop. Toen Van Eden in het strafschopge bied hands maakte, kende de scheids rechter Quick een strafschop toe. welke door De Jong onberispelijk in een doelpunt werd omgezet. Lang had Quick van dezen voorsprong geen plezier, want reeds na één minuut stonden de partijen weer op gelijken voet. Bij een scrimmage voor het doel van Peetsold wist A. v. d. Flier den gelijkmaker te scoren. O i. verzuimde de doelman tij dig uit te loopen. A.P.W.C. bleef sterker. In twee minuten werden drie straf schoppen genomen en voor de rust in ging beleefde het Quick-doel nog be nauwende oogenblikkeif. Gescoord werd er niet meer, zoodat de rust met 11 inging. De tweede helft. Na de hervatting kreeg Quick het voordeel van den wind en dadelijk was de Quick-voorhoede, welke vlotter sa menspeelde dan voor de rust, in den aanval. Bij een dezer aanvallen kopte Cesar den bal juist over. Quick leidt. Na acht minuten nam Quick de leiding met een bijzonder fraai doel punt van Cesar, die van plm. 25 meter afstond een schot loste, dat doelman Hienekamp te machtig bleek. A.P.W.C. was door dit onverwachte Quick succes een weinig onthutst en het spel kreeg een forscher karakter. De scheidsrechter gaf daarbij eenige aan vechtbare beslissingen hij annuleer de o.a. een A.P.W.C.-doelpunt wegens buitenspel, toen een der spelers zich in het Quick-doel achter de doellijn en dus buiten het speelveld bevond hetgeen de verhouding niet beter maakte. Quick vergrootte den voorsprong op de volgende wijze. Valkhoff gooide den bal in. welke in het bezit kwam van Zeppelin, deze plaatste voor doel, waar Dc Jong in vrije positie den bal op wachtte en van dichtbij onhoudbaar doelpuntte. Quick speelde met dezen 31 voorsprong wat rustiger. Valkhoff kreeg een prachtkans maar schcot naast. In liet laatste kwartier trok de Quick-middenünie zich op het doel te rug. Deze verdedigende houding was voor A.P.W.C het sein tot con offensief, waarbij liet Quickdoel werd belegerd. Fanatiek viel de A.P.W.C.-voorhoede aan, doch de Quick-achterhoede, waar in doelman Peetsold zich beter weerde dan voor de rust, hield stand, Wel slaag de A.P.W.C. er in den achterstand in te loopen tot 32 doch tot den gelijkma ker kwam het niet meer. Quick won, hoewel een gelijk spel beter de verhou ding had weergegeven.. UTRECHTSCH ELFTAL— BONDSELFTAL 6—2 In beide elftallen waren nog eenige wijzigingen aangebracht. Bij het Utrechtsch elftal deed Blom (Elinckwyk) voor Van Leur njede, ter wijl in het bondselftal Denner. Gabriels en Ten Oever, werden vervangen door Meeuwsen en Westdijk (beiden van Vi tesse) en Ter Meer (Zutphania). Het overwicht van het Utrechtsche elftal was direct, in de eerste helft al merk baar. Doch het duurde toch nog tot 10 minuten voor de rust. voordat Van Els- wijk en Van der Water konden doel punten, (02). Na de rust nam het Utrechtsch elftal het spel geheel in han den, terwijl de score regelmatig werd opgevoerd door Dumortier, Van Elswijk en Van der Water (2 maal) die hiermee de beste prestatie verrichtte. In het laatste kwartier kwam eerst het bonds elftal vast aan bod en maakten Van Zit- tersteijn en Westdijk elk een doelpunt (2-6). Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat de H.V.C.-acliterhoede in het Utrechtsch elftal uitstekend heeft vol daan. K.V.V.A.—Putten 4—0 Putten verschijnt met tien spelers. K.V.V.A. is volledig. Rust trad in met een 20 voorsprong voor K.V.V.A. door twee goede cloelpuri'ten van Hassing. In de tweede helft doelpuntte E. Poort nog tweemaal, zoodat K.V.V.A. dezen wed strijd welverdiend heeft gewonnen Zaterdagmiddag speelden de K.V.V.A.- adspiranten tegen de S.E.C.-adspiranten en de eindstand was hier 50 voor de K.V.V.A. jongens. Zondag om half een speelde K.V.V.A.-junioren tegen Eemland-junioren en hier werd het tien nul voor K.V.V.A.-junioren. Patrouille tochten gierende geweer schoten! Steunt de Nederlandsche Ambulance v.h. Oostfront. Koninginnegracht 22, Giro: 87600, 's-Gravenhage. Radio-programma's DINSDAG 25 NOVEMBER 1941 Hilversum I, 415,5 M. 7.56 Voor do rijpere Jeugd van het plax teland. 7.30 Grammuz. 7.45 Ochtendgymn 7.55 Gram.must. 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Politiek weekpraatje (opn.). 8.30 Gram.muz. 8.35 Ochtendgymn. 8,45 Gram.muz. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gram.muz. 11.00 Voor de vrouw. 1120 Gernrd Lebon en zijn orkest. 12.00 Gram muz. 12.10 Klaas van Beeck en zijn orkest en soliste. 12.40 Alma nak. 12 45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Zang. met pianobegeleiding. 13.30 Ensemble Jack der Kinderen. 14.15 Gram.muz. 14.30 De lichte toets. 15.30 Pianovoorclr 16.00 Bij bellezing. 16.30 Gram.muz. 16.45 Voor de Jeugd. 17.00 Gram.muz. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Schrammelkwartet en solist. 18.00 Voor de werkende vrouw. 18.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 19.00 Ac tueel halfuur. 19.30 „Vreugde en Arbeid", gevarieerd programma. 19.45 Toespraak door Prof. Dr. T. Goedewaagen. ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten. 20100 Vervolg van 19.30. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding mot de studio beschikken). 20.15 Gram.muz. 20.45 Zang met pianobegeleiding en grammuz. 21.30 Gram.muz. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 BNO: Engelsche ultz.: ..Economic News from Holland" of Frag menten ylt de operette ..Lisa benlmm' dlch" (opn.). 22.25 Orgolconcert (opn). 22.55—24.00 Dansmuziek (gr.pl.). Hilversum n, 301,5 M. 7.15 Gram.muz. 7.30—8 15 Zie Hllv. I. 8.15 Gram muz. 8.30—8.45 Zie Hllv. I. 8.45 Gram. muz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muz. 10.40 Vroeger en nu: Do machine. 11.00 Zang met planpbegeleldlng. 11.35 Gram.muz. 12.00 Ensemble Oskar Savoy. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Boyd BachmBn en zijn orkest en gram.muz. 14.00 Gronin ger Orkestvereen., solist cn gram.muz. 15.30 Voor de zieken. 16.00 ..Het lied", causerie, mm.v. solisten. 16.30 Grammuz. 16.55 Zang en clavecimbel. 17.15 BNO: Niauws-, econ. en beursber. 17.30 De Melodisten en solist. 18.15 Boekbespr. 18.30 Gram.muz. 18.45 Cy clus „In een nieuw licht bezien" (voorbe reid door de NSB). 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Gram.muz. 19.45 Toespraak door Prof. Dr. T. Goedewaagen. ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. 20.00 Gram. muz. (Vanaf 21.15 alleen voor dc Radio- Centrales. die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 De Romancers en soliste. 20.45 Gram.muz. 21.00 „Vreugde en Arbeid", gevarieerd programma. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 BNO: Toelichting op het Wcermachtsberlcht. 22.1022.15 Avond* wijding. er moet een nié1we m knsch ontstaan Voordracht van prof. dr. Krekel. Voor een zeer talrijk gehoor heeft prof. rir. Krekel, hoogleeraar in de ge- schicdcnisr.kilnsophie non de Lcidsche Universiteit, onder auspiciën van de Nc- derlandsch—Duitsehe Cultuurgemeen schap Zaterdagavond in de zalen van Pulchri Studio to Den Haag een voor dracht gehouden over: „Nieuw Europa cn Nederland". Dr. Schuon heette bij den aanvang in het bijzonder welkom den commissaris- generaal dr. Wimmer en den gevol machtigde van dr n Rijkscommissaris in de provincie Zuid-Holland, dr. Schwe- bel. Prol Krekel, die in de Duitsehe taal sprak, zeide het onderwerp te willen be handelen van het standpunt uit, dat hij als zoon van zijn volk door eigen waar nemingen en ervaringen heeft ingeno men. Hot oude Nederland vormde een deel van het Westen cn hot gevoelde zich ook zoo, hoewel het in vole oprich ten verbonden was met dc continentale krachten. Als Nederlanders hebben wij sedert lang geleerd de ontwikkeling van Europa in den samenhang der groote machten te beschouwen. Men kan de verhouding lunchen ons. land en het nieuwe Europa op verschil lende manieren bezien: politiek, econo misch. geografisch, enz. Spreker wenschte voornamelijk de eigenlijke drijfveer tc zoeken, die rich ter het geheel moet werken. Duitschland zal ook den eindstrijd winnen. Het is duidelijk, dat wij onze eigen problemen moeten bezien in hei groote, wordende geheel, in bel nieuwe Europa. En dan zien wij dat Duitschland heeft gewonnen en dat het ook don eindstrijd zal winnen, omdat het het vraagstuk van den modernen tijd heeft opgelost. Dat is het probleem van de massa. Na den ontwikkelingsgang adert de Fransche revolutie te hebben geschetst en de conclusie te hebben getrokken, dot verloren was gegaan datgene, wat den mensch werkelijk vrijmaakt, de in zet namelijk voor een groote verheven zaak. zonder weike dc banden van het huwelijk, van den Staat en van het volk krachteloos zijn, betoogde spreker, dat de burgerlijk'- wereld haar eigen vijand voedde, terwijl haar deugden waren ver- vailcn. Dit is vooral na den wereldoor log geschied cn in Nederland is deze toestand zoo gebleven tot den tegen- wooraigen „Umbruch". Thans moet men eerst weder leeren, zich te richten naar het wereldgebeuren c.i moet, om zoo tc zeggen een geheel n.c-uvif mensch ontstaan. En dez.e ont sier, i niet in het Westen, doch in het midden van Europa. In het Westen heeft men geen hand uitgestoken om in den nieuwen geest de problemen der menschheid tc helpen oplossen. In Duitschland hebben na den we- reldoorlog twee officieren: Hindenburg en Secht getracht, de weermacht te her- s'ellen, dóch ondanks hun groote ener gie konden zij de ontbindende krachten dor politieke partijen niet overwinnen. Dit is eerst Adolf Hitler, die de nieu we beweging der N.S.D.A.P. schiep, ge lukt, hij bond mot succes den strijd aan venr het welzijn van het geheele volk. Hij gaf het Duitsehe volk zijn verloren gegane kracht terug. Zijn aanhangers gingen recht op het doel af cn verbon- tien den nieuv.en-tijd met den nood van dc-massa1 wij zien het resultaat van zijn werk: er is een nieuwe mensch ontstaan. Het volk moet vrij zijn van angst voor hot leven en ieder moet zich voor zijn volk weten in te zetten. De Duitsehe soldaat doet dat cn hij is daardoor tevens de soldaat van Europa geworden. 't Lijkt afgezaagd m«or toch is "1 noodig. er telkens weer op te wijlen, del Aspirin j «Heen d4n ASPIRIN is. wanneer I hot Bayer-kruis op de verpakking j voorkomt j Inalleanderegevallenishelnamaak. tuisje 20 tabletten 55 ct. Zokje a 2 tabletten 7 ct FEUILLETON ROMAN VAN BERT OEHLMANN Ncderlandsche bewerking E Kok 50. Weg van mijn erf! had de oude Wollin gebruld. Kröger was met. een vloek gegaan. Jin dan w-:s hij in het geheim teruggekomen om de-schuur in brand tc steken? Uit wraak? Natuur lijk uit wraak, waarom anders? Axel was opgewond n. Hij snelde de trap af. het hoofd vol gedachten, Be reden o' liet erf. ontmoette hij juf frouw Wegener. Ik heb besloten te vertrekker. mynheer Wollin. zeide »j en glimlachte hem t< Wilt u zoo vriendelijk zijn een att'o vtor my te hestellen Eerst begnceo hij er niets van. Had zij over vertrekken gesproken? Ik heb mij allerlei dingen herin nerd. die ik thuis af moet doen. Maar u hebt harst, ik v.il u dus niet ophou den. Wij kunnen er straks nog over spreken. Zeker, graag, zeide hij en snelde voort. Hij rende naar de poort en vond Gisela daar. Zij leunde met den rug tegen een boom en sliep. Haar gezicht J-ieide en toen- hn haar aanraakte schrok hij. zii gloeide heelemaal. Ver trekken had juffrouw Wegener gezegd nu. daar zou wel niets van komen. Toon hij Gisela probeerde op te richten sloec zij de ocren op. U hebt koorts, zei hij zacht. U moet naar bed, net als Peter, kom, leun op mij? Nog voordat zij het erf bereikten begon zij te beven, haar tanden klan- nerden. Axel tilde haar op en op dit öogenH'k zag hij Martens, die juist zijn fiets nam. Wat is er gebeurd vroeg deze verbaasd. Een ongeluk, niets voor u, Mar tens. En dan was ook Gisela gelukkig naar bed gebracht. Axel belde den dokter op en tante Stir.e was in de keuken, druk bezig met allerlei thee soorten en riep om ijs. Ja, het was druk op Olmenhof en als men er goed over nadacht, waren alle opwindingen nog niet voorbij. En hoe staat het met den moord? Tante Stine vertelde, maar zjj was te veel in de war om een duidelijke verklaring te geven. Marie zeide zij had het ook allang geweten. Zij was niet voor niets na den moord eiken dag op Olmenhof gekomen en had haar vader trachten te overreden. En als Kröger niet zooveel in het dorp ge dronken had. zou hy ook niet op zulk een vreeseliik idee gekomen zijn. En Jochen was tweemaal in het boschhuis geweest, maar niet. om ïen kerel te helpen, maar om met hem te praten. En die man had ook jarenlang in het bosch gestroopt maar nu was alles voorbij. Martens >vas op weg naar de stad en als hij terugkwam, had hij het bevel tot arrestatie in zijn zak. Wie heeft gestroopt vroeg Axel. -v- De schoonzoon van Jochen, de man van Marie. Luister je dan niet. ik spreek al dien tijd over hem Jo chen heeft er erg onder geleden. De kerel was immers de mar. van zijn eenige dochter, dat is toch te begrij pen? Neen, Axel begreep dat niet. Maar hy zag er van af. nog meer details aan tante Stine te vragen, hij zocht zijn vader op. H\j was in het jagers kamertje en Prol was bij hem, van Jochen was niets te zien. Tante Stine heef' mij daar een vreemde geschiedenis verteld. Axel keek zijn vader aan. Kröger heeft ge probeerd onze schuur in brand te steken? Hij was dronken en hrf had veel geld bij zich. Runge, Marie's man. was ook in de herberg en had het geld gezien en hij besloot Kröger, op weg naar huis te vermoorden en hem te beroo- ven. H\j wachtte niet tot Kröger naar huis ging, maar ging weg en nam met zijn geweer een plaats in den greppel in. Maar Kröger liet zijn geld bij den waard, dat is al dadelijk bekend ge worden. Toen Kröger dronken naar huis liep, kwam de gedachte bij hem op zich op mij te wreken, hij ging dus -naar onze schuur... 's Nachts? Natuurlijk 's nachts. Dat kan niet. Karo loopt 's nachts los. De oude Wollin weerde vermoeid af. Het was in dien nacht toen 't boven weer begon, herinner je je? Wij bel den den dokter op en toen hij kwam. ging Pirol hem tegemoet om liern te vragen den motor af te zetten. Juf. frouw Wegener was dien avond met haar secretaresse gekomen en wij wil den niet, dat zij den eersten nacht reeds gewekt zouden .worden, het was bovendien niet noodig hen in te lich ten. Karo werd in huis gebracht, zoo dat hij niemand kon wekken met zijn geblaf. Ik zelf ging naar het bosch om den wilddief te pakken. Het was Runge, dat heb ik later pas gehoord. In ieder geval kwam Kröger in dien nacht en nu weet je waarom Karo niet blafte. Axel begreep het, natuurlijk, zoo was het geweest! Desondanks werd hü door Jochen gezien De oude slaapt weinig, een paar uren zijn genoeg voor hem, boven dien wist hij, wat er bjj ons aan de hand was. Misschien had dat hem onrustig gemaakt. In ieder geval, hij zag plotseling iemand uit de schuur komen. Hel was echter te donker om hem te herkennen. Ik veronderstel^ nu het belachelijke voorwendsel, dat Krö ger zijn lucifers verloren had, omdat hij wegging zonder zijn daad te vol voeren. Dat hij plotseling gewetens wroeging kreeg, kan ik mij niet voor stellen. Jochen zou dadelijk alarm hebben gemaakt als alle3 in dien nacht anders was geloopen. I Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2