Den kweeker zal recht worden gedaan SSiVtep fcwiema If ff 83 i i Twee Meisjes wachten cp het Geluk 2 AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 10 DECEMBER 1941 Regeling zijner positie in voorbereiding DE MAN', DIE DE EIGENHEIMERS KWEEKTE Het kan niet ontkend worden, dat degenen die zich met onder zoekingen bezighouden, ongeacht op welk terrein, niet steeds de moreele waardeering ontvangen die zij verdienen en nog minder de fi- nancieele resultaten, waarop zij krachtens hun prestaties recht heb ben. Natuurlijk hebben wij hierbij het oog op serieuze onderzoekers, op menschen die bezield zijn met de gedachte, producten en artike len te verbeteren of uit te vin den, om daarmee de geheele volks gemeenschap te dienen. Er zijn ettelijke gevallen aan te wijzen van menschen, die zulks gelukt is, terwijl zij maatschappelijk zelf ten gevolge hunner experimenten bij na of geheel in armoede hun da gen moesten slijten. Onderzoekers zijn dikwijls menschen, die zoo opgaan in idealen, dat ze onvol doende koopman zijn om het re sultaat van hun arbeid zoodanig „aan den man" te brengen, dat ze er zelfs een betere maatschapppe- lijke positie door deelachtig wor den. Uitzonderingen bevestigen na tuurlijk ook hier den regel. De pionier der aardappclkweekers Op kweekersgebied, ons bepalende bij dit terrein, is het niet anders. Een sterk voorbeeld daarvan is ongetwij feld de pionier der aardappelkweekers, wijlen de lieer G. Veenhuizen te Sap- permeer. Meerdere nieuwe rassen met uitnemertdc kwaliteiten heeft "hij aan het Nederlandsche aardappelsoort toe gevoegd. Inzonderheid moge hierbij worden gedacht aan de alombekende „Eigenheimer". In de eerste plaats heeft daarvan de Nederlandsche boer geprofiteerd in den vorm van hoogere opbrengsten per ha. en dus van meer financieel gewin. In de tweede plaats is de verrichte pioniersarbeid het Ne derlandsche volk ten goede gekomen. Vooral in tijdsomstandigheden als de huidige voelt ons volk wat het zeggen wil. dat de Nederlandsche boeren in ruime mate kwaliteitsaardappelen ver bouwen. Nu deed zich, om even bij den heer Veenhuizen te blijven, het feit voor, dat. zoodra deze met den verkoop van een nieuw aardappelras begon, ieder de gelegenheid had dit te vermeerde ren en het dan als pootgoed in den handel te brengen, daardoor was het mogelijk uitbreiding aan den aanplant van het nieuwe ras te 'geven zonder dat de kweeker eenige vergoeding ont ving voor zijn arbeid van meerdere jaren. liet gevolg is dan ook geweest, dat de heer Veenhuizen met moeite zijn kweekerswerk, waaraan hij zijn liefde verpand had, kon voortzetten, laat staan dat hij een belooning ontving in overeenstemming met de waarde van zijn prestaties. =f= KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S. EN IIET VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Het Ergan/ungsambt der Waffen S.S., Ergknzung.-stellc Nordwest Den Haag. Stadhoudcrslaan 132, deelt mede, dat \-erdere keuringen plaats vinden in den tijd van 8 tot 10 December a.s. in Ne derland op de volgende plaatsen voor de Waffen S.S. en het Vrijwilligers legioen Nederland. Mannen van 17 tot 40 jaar worden aangenomen voor. den duur van den oorlog, twee of vier jaar. Voor de onder steuning der gezüttnén, voor zoover het kostwinners betreft, wordt gezorgd. Gratis reisbiljetten voor de reis van de woonplaats naar de keuring kunnen aangevraagd worden bij de Erganzungs- slelle Nordwest, Den Haag. Stadhou- dersla&n 132. Biljetten voor de iterug- reis worden uitgereikt op de plaats van de keuring, onverschillig of de sollici tanten worden aangesteld of niet. De keuringen vinden plaats: op 8 De cember om 9 uur in Den Haag. Wehr- machtsheim. Kazernestraat en om 15 uur in Rotterdam „Deutehes Haus", op 9 December om 10 uur in Utrecht, Deutsche* Haus en om 15 uur in Am sterdam. Deutsches Haus, op 10 Decem ber om 11 uur in Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraal en om 16 uur in Groningen, Conccrlhuis, Poelestraat, op 11 December om 11 uur in Hengelo, Deutsches Haus en om 16 uur in Arn hem, Deutsches Haus. op 12 December om 10 uur in Eindhoven. Huize Maria, Kruisstraat en om 16 uur in Maastricht, hotel Mornus, Vrijthof, op 15 December om 10 uur in Tilburg, werklicderiveree- niging, Tuinstraat 68 en om 16 uur in Den Bosch, hotel Noord-Brabant. Markt 45 en op 16 December om 9 uur in Den Haag, Stadhouderslaan 134. De buitenstaander plukt veelal dc vruchten. Hetzelfde geldt in meerdere of min dere mate voor andere kweekers van land- en tuinbouwgewassen. Het is niet de geldelijke belooning, doch dc liefde voor den arbeid, die hen steeds weer tot nieuwe scheppende werkzaam heid heeft gebracht en nog brengt. Met dat al plukt de buitenstaander voor een belangrijk deel de vruchten van jaren kweckersarbeid. Dat met het kweeken van een nieuw ras jaren gemoeid zijn heeft de bezoeker van de jongste Jaarbeurs in den betref- fenden stand in de Beatrixhal nog eens duidelijk gedemonstreerd gezien. En dan denke men aan de vele teleurstel lingen, die zich bij dit werk kunnen voordoen. Niet iedere liefhebber met aanleg en kennis van de materie is echter, afge zien van de onbillijkheid, die jegens de kweekers tot nog toe is bestendigd, financieel bij machte zich aan dit mooie werk ten algemeen nutte te ge ven. De situatie is dan ook langzamer hand zoo geworden dat kweekersar- beid voor een groot deel alleen nog wordt verricht door financieel krach tige liefhebbers en door personen in dienst van groote maatschappijen, waar een directe winst niet op den voor grond staat. Overheidsingrijpen noodig Van kweekerszijde is in den loop der jaren meermalen aangedrongen op overheidsingrijpen, terwijl door de be moeiing van den Nederlandschen Al- gemeenen Keuringsdienst (N.AK.) te Wageningen gedurende- den allerlaat- sten tijd eenige verbetering is geko men doordat uit een door dit instituut in het. leven geroepen fonds kweekers bppaalde vergoedingen kunnen krij gen. Een afdoende oplossing is dit nog geenszins. Noodig is, dat dc rechtspositie van den kweeker volledig wordt geregeld. Verheugend is het daarom, dat er hard gewerkt wordt aan de tot stand- komirg van een besluit, waarin een en ander ter bescherming van de rech ten van den kweeker geregeld wordt, opdat degenen die zich daartoe geroe pen gevoelen en de kennis bezitten hun krachten kunnen geven in dienst van den landbouw en dSardoor in dienst van hun volk. Uw gift: een band. met volk en land. mi steun aan 't volk. Gironummer van de TV. IJ. N. 5553. DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDELEN AAN ZELFVERZORGERS Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, is binnenkort éen afzonder lijke regeling te verwachten betreffen de dc distributie van levensmiddelen aan z.g. zelf verzorgers. Dit zijn perso nen, die voedingsmiddelen telen en daarmede o.ni. zich voor eigen gebruik voorzien. Deze regeling strekt zich uit over de gezinsleden en het inwonende personeel van de zelfverzorgers. In ver band met bedoelde regeling wordt reeds bij de uitreiking van de nieuwe distributiebescheiden, gedurende het tijdvak van 10 tot en met 24 December a.s., het volgende ten aanzien van de hier bedoelde groep van personen in acht genomen: Aan hen, die zichzelf van brood en van vleesch voorzien, zullen op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend te maken dagen, in plaats van de betreffende distributiekaarten voor brood en vleesch, zegels worden ver strekt, als bewijs van inhouding van de bonnen. Voor elke periode van vier we ken, waarover bonnen worden ingehou den. wordt per persoon een zegel ver strekt. De zegels, welke voorzien wor den van het nummer der distributie stamkaart van hot betrokken gezins hoofd, dienen zoo spoedig mogelijk te worden ingeleverd bij den plaalselij- ken bureauliouder van den provincia len voedselcommissaris. Het achterwe ge laten hiervan heeft uitsluiting van do zelfvcrzorgersregeling tengevolge. Indien de zelfverzorging in het jaar 1941 is begonnen, dient aan den plaat selijken distributiedienst te worden op gegeven, wanneer zulks is geschied. Bij het afhalen der distributiebescheiden en zegels moeten de distributiestam kaarten van den zelfverzorger, zijn ge zin, de inwonende familieleden en van het inwonend personeel worden over gelegd. MAN VERMORZELD In een der lokaliteiten van de scheepswerf P. Smit aan den Stadion- weg te Rotterdam is gisteren de 53- jarige arbeider P. O., uit Capelle aan den IJssel, doordat hij het evenwicht verloor tusschen de in beweging zijn de drijfriem gekomen. Het slachtoffer is totaal vermorzeld en het overschot is naar het ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht. TEN MINSTE DRIE UREN DUITSCH IN HET ZEVENDE LEERJAAR Bij besluit van den Secretaris-gene raal van het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescher ming, is thans bepaald, dat het leer plan van een school voor gewoon la ger onderwijs aanwijst, dat in liet ze vende leerjaar van scholen .voor ge woon lager onderwijs ten minste drie uren aan de Duitsche taal zullen wor den besteed. WAAROM met Duitschland voor een Nieuw Europa? In het land der blinden was éénoog Koning. Hli was een despoot, die alle landen regeerde, onderwierp, ten gronde richtte. HIJ was de versplintering der krachten, de minachting, de afbraak, concurrentie, legenwerking. uitputting. Hij was de saboteur op groote schaal: alle-landen en alle volken, alle men schen zijn stukgemaakt en vernield, de arbeidskrachten waren slecht verdeeld, er werd gestreden, er werd gehaat. Zoo kwam het. dat in het Oude Europa werkloosheid heerschte, dat het eene volk niet: wist waar het zijn producten laten moest, terwijl het volk. dat er naast woon de, ontberen moest, omdat het arm was en de producten, het levensbrood, niet koopen He: eene land werd uitgebuit, leegge haald. uitgeput. Het andere land liet rijke voorrnden ongebruikt, renteloos liggen. En tusschen deze tegenstellingen, deze harde tegenstrijdigheden stonden de twee dulvel- sciie machten: kapitalisme en bolsjewisme: stookten op. kochten menschen, landen, speelden mensch tegen mensch, volk tegen volk. tegen elkaar uit tot dat eene. gruwe lijke doel: vernietiging en uitbuiting. Verrijking der kapitalistische monopolis ten en hun nanhnng. Vernietiging van alle landen tot geschikt arbeidsveld voor de bolsjewisten. In armoede en ontbering, moe heid cn lamgeslngenheld, groeiende ontucht en opstand, verbittering, verzet, werden de bolsjewistische gedachten uitgestrooid en zij vonden ingang. Europa, het werelddeel met het rijkste verleden, was het armzalige speelveld ge worden van machten, die In barbaavschheld en duivclschc genialiteit, niet voor clkaar onderdeden. Er werd gegeten van Europa, er zou wei nig meer overblijven. Het was murw. klaar gemaakt voor dc revolutie, de opstand van liet proletariaat: volk van Europa." uitgebuit en vertrapt door de kapitalisten, de dood ingejnagd voor de communistische idee, In dit beestenspel speelden alle landen mee. ook ons volk. ook ons land. Het land der blinden was Europa, het land der goed koop* clowns er. paljassen. Een groot circus, niet ontelbare doodensprongen. aangekon digd door doortrapte, bloedgierige dieren temmers. Maar hel is zoirver gekomen, dit eén sprong tc lang duurde en de menschen kwamen onder de ban uit. werden wakker, beseften hoe lang zij vastgehouden en be drogen waren. Er stond een land op. het eerste land dat gehuiverd heeft voor den doodensprong, om dat het wist wat het was, ómdat het wak ker was. Het eerste land, dat er tegen ge vochten heeft en ook gewonnen heeft, deze verbeten strijd, op leven en dood. Toen het sterk genoeg was. om alle bedrog Inéén tc slaan, -hoeft het dit gedaan. Land na land kreeg leed en pijn te dragen, land na land leerde vechten voor zijn leven. Maar het is nu eenmaal zoo: in pijn cn liloed wordt het beste geboren, wat een .volk bezitten kan, dc wil. de helderheid van geest, dc goede, klare gedachte, het wakker- zUn van alle volken van Europa. En nu staan alle volken van Europa nnast elkaar. Langzaam, langzaam aan Jeeren zij elkaar zien in de juiste verhoudingen, inet weder- zlldHChc wnnrdeerlng, met achting en liefde. Z(j leeren streven naar één doel: dc groot heid. de frlsclilicld, de hoogte cn adel van NIeinv-Europa. Slle krachten zullen werken voor dit éénc doel. alle voorraden zullen uitgeput worden, eerlijk zal de verdeeling der werkkrachten én producten zijn. geen concurrentie, alleen steun en samenwerking, eendracht. Vechtend voor de gedachte van Nlcuw- Europa, die in het streven van leder volk apart, omlijnd en belichaamd is. en daarin tot den hoogsten bloei komt, zal Europa rijk worden en goed! De vermolming ls afgebroken. Elk volk staat los en vrij, onbevooroordeeld, bevrjd van den zwaren. doodzwaren last, die op hem drukte, maar, gericht. Samen trokken de landen op met Duitschland. het sterkste volk. dat de wegen weet naar het palels van den vijand, dat weet hoe er gevochten moet worden cn geleden, hoe er ontbeerd moet. worden voor een ideaal: Het verlossen van zichzelf en alle volkeren van Europa uit de slavernij en het verbranden der laatste hoe renhuizen. gebouwd uit de pijn van de sla- Achter ons slaat de rook ne< puihhoopen, do brandstapels cn verdriet, onze moeheid. Wi. wij menschen van Nederland, van e oude is leed 'oorult, Duitsch land voor Nieuw Europa. Mvt alle i van Europa naar Nieuw Europa! Eendra maakt macht en ls niet te verslaan. Minder weerstandsvermogen bij een Hollandsch winter klimaatZou dat qeen echte hoestwinter worden? Met SIROOP BONNEMA. waarvan Narceine- aelhylester „Bonnema" een zeer werkzaam bestand deel vormt, behoeft dit geenszins het geval te zijn. Nederland heeft nu oen nieuwe hoestdrank met tot dusverre ongekende kwaliteiten, die de hoestprikkel veel sneller wegneemt dan alle bestaande middelen - en bij uitstek geschikt voor het gebruik door kinderen. Voortaan behoelt een opkomende hoest geen begin meer te zijn van onaangename kwalen ol kwaaltjes. Met behulp van SIROOP BONNf.MA wordt deze winter geen hoestwinter Siroop per flacon f. 1.15 buitcns/iuis hebben cru .Moestpa reis" ver krijgbaar. Dit is siroop Bonnema in gcconccn- SIROOP BONNEMA helpt snel en zeker bij hardnekkige hoest, bronchitis, griep en kink hoest het maakt het slijm los. doet de pijn bedaren en be vordert het uithoesten. Parel b per doos f. 00C Verkrijgbaar bij apotheker» en drogisten FB. BONNEMA-APELDOORN FABRIKANTE DER„ZWITSAL PRAEPARATEN HET LIQUIDATIEBESLUIT Inspecteurs der belastingen kunnen op verzoeken beschikken. De wnd. Secretaris-generaal van het Departement van Financiën heeft een -ehrijven gericht tot de directeuren der directe belastingen, invoerrechten en iccynzen, inzake het Liquidatiebesluit 1941. In dit schrijven worden de inspec- eurs der directe belastingen en die der egistratie gemachtigd te beschikken op verzoeken 1. Tot verlenging van den termijn oor het nemen van het besluit lot ont binding van eon Naamlooze Vennoot schap uiterlijk tot het einde van hel ka lenderjaar 1941; 2. tot verlenging van den sub. 1 ge- roemden termijn tot na het einde van het kalenderjaar 1941. indien de be langhebbenden het voornemen hebben de naamlooze vennootschap naar art. 1 (niet naar art. 6) van het Liquidatie- besluit 1941 om te zetten in een com manditaire vennootschap, doch zij de gewijzigde regeling van deze vennoot schap, welke in voorbereiding is, willen afwachten; 3. om een overdrachtstijdstip tc mo gen kiezen, dat valt na 15 Dec. 1941. De inspecteurs zullen ten aanzien van deze verzoeken een welwillend standpunt innemen. Als overdrachts- t'ijdstip kunnen zij echter geen later tijdstip dan 31 December 1941 toelaten, ook niet indien het besluit tot ontbin ding nog na dezen datum zou kunnen worden genomen. ACCORDEON-VEREENIGINGEN VOOR DE MICROFOON Zooals reeds eerder gemeld, heeft do Nederlandsche Omroep liet initiatief genomen om na de harmoniekorpscn, ook dc accordeon-vereenigingen voor de microfoon te brengen, waartoe zij hoopt mede te werken, dat ook deze uiting van volkskunst grootere belang stelling zal mogen genieten. Het zelf-musieeeren te bevorderen acht de Nederlandsche Omroep een on derdeel van zijn cultureele taak. Te dien einde worden accordeonvereni gingen, die voor de microfoon wen- schen op tc treden, verzocht zich schrif telijk te willen melden bij den Rijksra- dio-Omroep „De Nederlandschen Om roep", Postbus 2. te Hilversum. Tevens dienen zij dan te vermelden, waar en op welken datum repetities van dc vereeniging zullen worden ge houden. opdat een beoordcclingscom- missie deze kan bijwonen, teneinde te bepalen, of de betreffende vereeniging voor optreden in aanmerking komt. 21 December a.s. zal de eerste ac- cordeon-vereeniging voor de microfoon optreden. BIJZONDERE WIJNBELASTING In de Ned. Staatscourant is opgeno men een besluit van den Secretaris generaal van het Departement van Fi nanciën. betreffende heffing van een bijzondere wijnbelasting. Hierbij wordt bepaald, dat zoowel van ingevoerden als van hier te lande ver vaardigden mousseerenden druivenwijn en mousseerenden vruchtenwijn, beide soorten op flesschen een bijzondere wijnbelasting wordt geheven. Onder mousseerenden druivenwijn worden verstaan alle, geheel af gedeel telijk, uit druiven bereide wijnen, wel ke per liter meer alcohol dan 10 gram bevatten en waaruit koolzuur bij het ontsluiten van de verpakking bruisend ontsnapt. Onder mousseerenden vruch tenwijn worden verstaan alle uit andere vruchten dan druiven bereidp wijnen, welke aan de in den vorigen zin ge noemde voorwaarden voldoen. De belasting bedraagt per: Vt flosch (inhoudende on geveer 0.200 liter) flescli (inhoudende on geveer 0.375 liter) flosch (inhoudende on geveer 0.750 liter) 1 literflcsch (Inhoudende ongeveer 1 liter) Voor grootere flesschen lasting berekend in evenredigheid van het voor een litcrflesch verschuldigde bedrag. 1 0.60 0.30 1.12 >2 0.55 2 25 1-12 3.00 ƒ1.50 i wordt de be- DE ENGELSCHE AANVAL OP EEN VISSCHERSBOOT Teraardebestelling F. van Loosen. Onder groote belangstelling is op de Al.gemeene Begraafplaats te IJmuiden ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den heer F. van Loo sen, schipper van dc Vlaardingsche trawler „Gesiena" VI. 80, die Vrijdag j.l. tijdens een aanval van twee Engel- sche vliegtuigen door een mitrailleur kogel werd gedood. Namens de reederij sprak de heer H. P. v. d. Drift. Spr. zeide, dat het slachtoffer nog maar kort in dienst was en bij zijn col lega's in hoog aanzien stond. Hij hul digde hem als een kundig, moedig en plichtsgetrouw zeeman. Vervolgens sprak de lieer J. D. Va- dor aan den groeve, als chef van dc afd. Noojgtzeevisscherij te IJmuiden. In zijn DE NIEUWE RADIO- LUISTERVERGUNNINGEN Bij het Staatsbedrijf der V.T.T. waren op 1 October J.l. 1 l&S.OSi) r-cllo-oi.. ,;mg;o len aangegeven. De daarvoor uitgereikte luistervergunnlngcn moeten -.oor het jnar 1942 worden Ingewisseld. Met hel oog op het. groote aantal ls daarvoor een lange ter mijn gesteld, n.l. van 10 December 1941 tot 12 Maart 1942. Wie voor 1941 hel gchccle bedrag al dau niet in termijnen, hoeft betaald vla post rekening 4O0200 van liet Staatsbedrijf der P-T.T. ontvangt zijn lulstervergunning voor 1942 over de post thuis en knu volgend Jaar weer over deze postrekening voldoen aan zijn luister verplichtingen. Wie radlozegels heeft geplakt (ook al stortte hij gedeeltelijk op de postrekening) moet zich tusschen 10 December 1941 en 12 Maart 1942 naar een postinrlchtlng (geen postagentschap) begeven om zijn oude ver gunning met radiozegcls (en eventueel de andere betalingsbewijzen) in te leveren en een nieuwe vergunning ln ontvangst ne men. Om te weten op welken dag men zijn lulstervergunnlng moet inruilen, raadplege men de desbetreffende aankondiging in de wachtkamers van de postkantoren en de ad vertentie ln de courant. Dit alles geld: niet voor aangeslotenen op een radio distributie centrale. Houders van de zg. groene luister-vergun- ningen. dat zijn zl). dlo vrijgesteld z(Jn van de verplichting tot het betalen van de luis terbijdrage voor een ontvangtoestel, moeten niet ln December zooals op de groene kaart vermeld staat, maar eerst ln-Januari op een postinrlchtlng een formulier gaan halen om in te vullen. Wie tot nog toe geen vrijstel ling had. maar meent daarvoor ln 1942 ln aanmerking te komen, moet beginnen te betalen, maar kan eveneens een formulier Invullen. Aan de aangeslotenen op een radlocen- trale. die over 1941 of do leatste periode van het jaar 1941 zijn vrijgesteld, wordt bij de aanbieding van de eerste abonncmentskwi- tantie voor 1942 een aanvraagformulier ter hand gesteld. Zij moeten dus geen formu lier aan een postinrlchtlng gaan halen. De inwisseling der luistervergunningen dwingt tot aanvulling van een eventueelen achterstand in de betaling der luisterbijdra ge. Bovendien ls een speciale controledienst luistervergunning ln werking gesteld, dlo tot nog toe veelal met het geven van een waar schuwing heeft volstaan, maar geleidelijk tot het treffen van krachtiger maatregelen overgaat, Op overtreding van de desbetref fende bepalingen staat een straf van zes maanden hechtenis of van een geldboete van 11.000 maximaal, Inlichtingen verschaffen van 10 December af de postlnrlchtlngen. Radio-programma's DONDERDAG II DECEMBER 1941 Hilversum I, 415,5 M. 7.15 Morgengesprekken voor den boer. 7.30 Gram.muz. 745 Ochtendgymn. 7.55 Gram. muz. 8.00 BNO: Nleuwsber. 8.15 Gram.muz. 8.35 Ochtendgymn. 8.45 Gram.muz. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gram.muz. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met planobeg. en gram muz. 12.00 John Kristel en zijn or kest. 12.40 Ahnanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Frans van Capelle en zijn musetteorkest en solist. 15 30 Voor de zie ken. 16.00 Godsdienstige lezing. 16 20 Gra- mofoonmuzlek. 16.30 Salonorkest. 17.15 BNO: Nieuws- econ. en beursber. 17 30 Gram.muz.. 17.45 Vroolijk muzikaal progr. 18.30 Sociale zorg ook voor U, causerie. 13.45 Grnm.muz. 19.00 Actueel halfuur. 19-30 Kamermuziek (gr.pl.). 20.00 Uittreksel uit de rede van Prof. Dr. Goodowangen. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken). 20.15 Concertgebouworkest, toonkunstkoor en so list. 21.00 Filmpraatje. 21.15 Gramofoonajii- zlek. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Fn- gclsche tlitz.: National features of the Ne therlands of gram.muz. 22:5 grum.ir.Mz-— 24.00. Hilversum n, 301,5 M. 7.15 Gram.muz. 7.30—8.4S Zie Hllv. 1. 8.45 Gram.muz. 10.00 Morgenwijding. 10.16 Viool met pianobegcl. 10.40 Voor dc platte landsvrouw. 11.00 Ensemble Joan Isance. 11.45 Gram.muz. 12.00 Amnbllcsextet. 12 45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Otto Hen driks en zijn orkest. 13.-15 Voordracht. 14.90 Ensemble ,,De Kwintslus" en gram.muz. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Planovoordracht. 16.00 Gerard Lebon cn zijn orkest. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Strijkkwintet. 18 15 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.30 Orgelconcert. 19.00 BNO: Wat ^Nederland schrijft. 19.10 BNO: Nleuwsber. 19.20 Gram.muz. 19.45 Brandende kwesties, causerie. (Vanaf 20.i5 alleen voor de Radio-Centrales die besohlk- ken over een lijnverbinding met de studio). 20.00 Gram.muz. 20.15 Ramblers. 2040 Gra- mofoonmuzlek. 21.00 Orgelspel en zang met planobegel. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22 00 BNO: Toelichting op het wcermachtsberichti 22.1022.15 Avondwljdlrig. vlammende rede laakte hij dezen En- gelschen aanval op dit onschuldig vis- schersvaartuig. Hij prees de visschers voor hun moed en offervaardigheid om ten koste van vele en groote gevaren het hunne er toe bij te dragen om de Nederlandsche voedselvoorziening zoo gunstig mogëlijk te doen zijn. Spr. memoreerde nog het droevig lot, dat de weduwe voor de tweede maal in haar leven getroffen heeft. In den vori gen oorlog heeft zij haar eersten man verloren, die eveneens door oorlogshan delingen op zee het leven liet. De heer Vader zeide alles te zullen doen, om haar leed en lot te verzachten. Een broer van den overledene dank te voor de groote belangstelling. Niet minder dan veertien kransen van vis schers uit vele visschcrspJaatsen dekten de groeve. FEUILLETON ROMAN VAN BEF.T OEHLMANN Nederlandsche bewerking E. Kok. 13. Erika keert zich om'en gaat op den divan liggen. Ik wil geen benzine pomp en een kroeg naast mij hebben. Erika knikt. Dat is waar, maar zou dat de juiste reden zijn? Deze plotse linge verkoop is een vlucht. Ja, een vlucht. Iioc belachelijk het ook klinkt. Maar waarom? Zij denkt na. Het zijn geen prettige gedachten, die haar door het hoofd gaan. Maar het helpt immers niet. Vader hooft zich nog nooit laten beïnvloeden. Pin dus krijg'. Raueliiesen dc opdracht een bord te schilderen. waarop moet staan. Te koop. In lichtingen hier b\j den eigenaar. In don ..Ouden Ezel" is niet veel te doen. Rudi bekijkt de gasten. Han nes Winter is er nog niet. Wat drom mel, de knaap is immers altijd zoo punctueel. Hallo, mijnheer Schirmer. De waard wenkt met de hand. Telefoon voor u. Hannes is aan hel toestel. Rudi. kerel, wacht ie al'ang. ik heb een reuze verrassing voor .je, start dadelijk, ik slap in Bergedorf in Waar nraat ie over? Heb ik immers a! gezegd, in Bcraedorf! .Te zult oogen opzetten. Rudi/ Waar, daar in Bergedorf? Krrr. klinkt hel aan het andere einde. Hannes heeft afgebeld. Idiote vent. denkt Rudi. betaa't zijn koffie én "aat de s'raat op. De Hei d ckampswec ligt verlaten De verlichte wijzerplaat van de stationsklok bij dc Berliner Tor is duidelijk te zien. Kwart voor elf. Nu het. is tijd. Rudi gaat naar zijn wa gen. die aan den overkant staat en start. Bij den ingang van het dorp staat iemand, en wenkt. Dat is hij. Ter wijl Rud: zijn voet van de gaspedaal neemt en remt. ziet hij naast Hannes een meisje staan. Nu, had hij het niet gedacht, een meisje, zou Hannes an ders te laat zijn geweest? Rudi stopt 'angs het trottoir en Hannes rukt het cleurt ie open, hij grijnst over zijn heele gezicht. Mag ik je voorstellen. Mijnheer Rudi Schirmer, juffrouw Lies je Behmer. Rudi zet inderdaad groote oogen op. Lies in Behmer. is zii liet werkelijk? Liesje komt dichterbij, lacht en is ten beet ie verlegen maar dan steek' .ij Rudi kameraadschappelijk de hand tóe. Nou Rudi? Hannes wrijft zich in 'e handen. Is dat geen verrassing? >n sfgaret Maar Rudi heeft geen 'rek in ron ken. Hij is uitgestapt en Liesie trekt hem terzijde. Het verwondert je na tuurlijk hoe ik in Hamburg kom, hé Rudi? Maar dat is gauw verteld. Ik ben hier getrouwd. Nu was het een beleefdheidsplicht om een gelukwensch uit te spreken. Maar er zijn oogenblikkcn waarin be leefdheid belachelijk is en Rudi heeft voor zooiets een fijn gevoel, dus zegt hij: Getrouwd7 Werkelijk? Heusch, men steekt loch niet den draak met zulke treurige dinger.. Zij lacht vroolijk. Neen Rudi. het is heusch waar! Toen ik. merkte, dat jij niets meer van mij wilde weten, enfin, 'aten we daar niet over praten, het ':omt er nu niet rneer on aan, ik heb Min mar. door een advertentie leeren kennen. Op dezen niet mee- on gewonen weg. nu ja h'j is bii de post -■«•et zoo jong meei midden veertig, weduwnaar met eer dochtert je. Rudi is sprake'oo; Wii zijn niei lang verloofd ge veest. Hr kwam tweemaal naar Ber- 'ijn en wij hebben over allec gesproken. Veertien dagen geleden zijn wij ge trouwd. Vijf minuten van hier hebben wij een keurig huisje. Ik ontmoette Hannes toevallig in Hamburg. Ik had boodschappen gedaan en toen liep ik hem bij het station tegen het lijf en ben sedert niet meer van hem afgekomen, 'a, dat is alles Rudi. Hij drukt haar zwiigend de hand. Haar gezicht vertrekt een beetje maar dan lacht zij weer vroolijk. Hij zeide. dat je onhield met chauf- feeren, zij wijst op Hannes, en vandaag was je voor het laatst in Hamburg, is dat waar? Ja, dat wil zeggen als ik het 'huis niet uit kan houden, bon ik weer gauw hier. Niet uithouden, thuis ik wil de, dat ik. Maar dan onderbreekt, zij zichzelf haastig, wordt rood en sta meltschiet op het is al 'aatik moet ook naar huis.. ".rjn man komt om twaalf uur uit lienst dat liet je goed gaat Rudi. Jou ook. En dan la.Cht hij opeens. Hoe heet je nu eigenlijk? Schaub. mevrouw Liesje Schaub. Mevrouw Liesje Schaub. aardig klinkt dat. Veel geluk mevrouw Schaub. Weg rolt de vrachtauto. De jonge vrouw kiikt hem na, totdat hij verdwe nen is. Dan loopt, zij langzaam door. Dan huilt zij. maar de tranen zitten bij Liesje Schaub erg los. Meestal Vervlie gen zij gauw. Zoo ook nu, want. als zij haar huisje ziet, dat midden in een be scheiden tuintje staat cn zij de straat deur opent en de prettige atmosfeer van haar eigen, woning 0111 haar heen valt, beginnen haar oogen weer te stra len. En haastig gaat zij naar de keu ken om het theewater op te zetten, zoodat haar man iets warms krijgt als hij uit dienst komt.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2