vAnHomeiTS uivionsecco De gezinshulp van den Ned. Volksdienst Twee Meisjes wachten op het Geluk 2 AMERSFOORTSCHE COURANT VRIJOAG 12 DECEMBER 1941 Negen maanden proefnemingen in Amsterdam en Den Haag PRACHTIGE RESULTATEN Sedert enkele weken functioneert in Den Haat: en eenige andere steden de „Gezinshulp" van den Nederlandschen Volksdienst. Nu eenige maanden van proefnemingen op kleiner schaal ach ter den nig zijn en men over voldoende ervaring beschikt om hel werk daarop to kunnen uitbouwen, hebben de lande lijk sociaal leider van den N.V.D. de heer H. Wi.jtcburg en mej. M. M. C. Hamer, afdeelingschef van de landelij ke afdeeling „Gezinshulp", ons daar over een en ander verteld. Dc proeven besloegen een periode van negen maan den en werden voornamelijk genomen in Amsterdam en Den Haag. Vrijwillige en betaalde krachten Het doel en dc strekking der afdec- hng „Gezinshulp" zijnhet tewerkstel len van vrijwillige en betaalde krachten- in die gezinnen, waar de huisvrouw door ziekte, bevalling, algemeen zwak te, onkunde, afwezigheid, of andere speciale oorzaken niet in staat is haar mirhotideüjke taak naar behooren te volbrengen. Huishoudelijke hulp zal hier worden verstrekt ui den vorm van adviezen en huishoudelijke cursussen, en l tactisch door het waarnemen van of het geven van de leiding in de huis houding, De afdeeling „Gezinshulp" zal zich hiertoe bedienen van betaalde en vrijwillige hulpen in-de-huishouding. Het, spreekt wel vanzelf, dat aan de betaalde krachten, die geheel in dienst staan van den N.V.D., hoogere eischen worden gesteld dan aan de vrijwillige. Deze laatste worden voornamelijk gc- rccrutecrd uit het corps medewerksters waarbjj bovendien een beroep wordt gedaan op den gemeenschapszin van vrouwen, die in een financieel onafhan kelijke positie verkoeren. De vrijwillige krachten zullen meestal in de avond uren nuttig werk kunnen doen. De heer Wijteburg vertelde, dat de ze sociale werksters, gezinsverzorg sters cn vrijwillige medewerksters alle een scholing zullen krijgen, zooals alle medewerkers van den N.V.D. Deze be staat uit een cursus van twee tot vier dagen, waarin het'sociaal belang van het werk wordt uiteengezet, en uit een technische scholing, welker duur en karakter bepaald worden naar gelang deze gegeven wordt aan beginnelingen, gevorderden of geroutineerde krachten. De N.V.D. beschikt daartoe over vijf scholingstehuizcn, verdeeld over de centra van liet land. Momenteel maken in hun kwaliteit van plaatselijk direc teur van den N.V.D. tal van burge meesters en eerder buurtschapshoof- den zoon korten cursus mede. Een beginnelinge gaat hierna als assistente met een geschoolde kracht op pad. De gevorderden krijgen de ver antwoording voor circa tién gezinnen per week. Zy verdeelen hun zorg daar voor over bijna iedcren dag. daarbij geholpen door de assistenten. Is de hulsvrouw ziek, dan komt er in ieder geval eon betaalde kracht. Overigens valt de ziekenverpleging zelf niet onder de „Gezinshulp" maar blijft deze aan de wijkverpleging. De gezinsverzorg sters zullen geen uniforme kleeding krijgen. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN VOOR SCHIPPERS, GESTICHTEN EN KOSTSCHOLEN. De secretaris-generaal van het De- partcmcnt van Landbouw en Vissche- rij maakt bekend, dat de nieuw uit te reiken bon boekjes aan schippers en aan de inwönendcn van inrichtingen met een vaste bevolking, zooals kost scholen, gestichten enz. zullen worden uitgereikt door den distributicdienst in de gemeenlc, waar de betrokken personen verblijf houden. Voorts zullen de toeslagkaarten voor zwaren cn zeer zwaren arbeid worden uitgereikt door den distributicdienst in de gemeente, waar dc betrokkenen hun arbeid verrichten. De arbeiders zijn verplicht om bij de uitreiking hiervan zij, wordt de beschikking over dc helft Een papkaart voor 'kinderen zal dit maal niet worden uitgereikt. Voor het beschikbaar stellen van dc voorheen op dc papkaart verkrijgbare artikelen zal evenwel de bonkaart reserve wor den gebruikt. Voor de uitreiking aan degenen, die huisslachtingcn verrichten en/of uit eigen graan gebakken brood gebrui ken (dc z.g. zelfverzorgcrs) geldt een eenigszins afwijkende regeling,. In Ver band hiermede zullen deze personen de bonkaarten eenige dagen later ont vangen. Dc betrokkenen enthousiast over de hulpverlecning. Nadat de heer Wij ten burg nog eens gewezen had op het prachtige .van deze voortdurende prophylaclische zorg voor het biologisch gezonde deel van ons volk, schetste mej. Hamer haar er varingen der laatste maanden. Met. een corps v$n dertig betaalde verpleegsters was in Den Haag een proef genomen, waarbjj 400 gezinnen betrokken waren. Over het algemeen waren de betrok kenen enthousiast geweest over de ver leende hulp en vooral over het feit, dat deze direct na de aanvrage verleend was. In tal van gevallen bleek ook op verdere hulp en Voorlichting Drijs te worden gesteld. In verscheidene gezin nen werd voor het eerst een sluitend budget bereikt, terwijl het huishoud geld thans voor nuttiger zaken werd besteed dan voorheen cn vooral ook voedzamer levensmiddelen werden ge kocht. hetgeen den kinderen weer ten goede kwam. Mej. Hamer besloot haar uiteenzet ting met erop te wijzen, dat men zich dikwjjls geen voorstelling kan maken van de omstandigheden, waaronder sommige gezinnen leven. Wie daar iets meer van heeft gezien, geeft met. gulle hand aan een instelling, die al haar in komsten besteedt aan ons volk. ..DE DOGE VAN VENETIë". Nieuwjaarstraditie voor Utrecht. Zooals Amsterdam Vondel's „Gys- breght van. Aemstel" als nieuwjaars traditie kent. zoo zal ook Utrecht zich e entraditie gaan sclfeppen. Op één Ja nuari zal daar de opera „De doge van Venetie" van dr. Johan Wagenaar, wel ke met zooveel succes door de gemeen telijke opera van Amsterdam ten too- neel werd gebracht, worden opgevoerd. Het zal een feestvoorstelling worden, welke elk jaar op een Januari zal wor den herhaald, zoodat dus Utrecht even eens rijn nieuwjaarstraditie gaat krij gen. DE DISTRIBUTIE IN NEDERLAND Een gunstig Duitsch oordeel In ..Ruhr und Rhein" het orgaan van de Wirtschaftskammer Düsseldorf; treffen wij een artikel aan over de grondslagen der distributie in Neder land en de ervaringen, welke men tot dusverre heeft opgedaan. „Ruhr und Rhein" wijst er in de eer ste plaats op, 'dat de distributie in Ne derland niet na den oorlog ontstaan is, doch reeds voor het begin der vij andelijkheden. Toen het gecompliceerde organisme van handel en verkeer door de oorlogs omstandigheden werd verstoord, noop te dit tot het opvoeren der productie van eigen bodem en een zuinige, doel matige verdeeling der in Nederland aanwezige voorraden. Het blad be spreekt dan, zeer beknopt, de 'reeds voor den oorlog voorbereide sociaal ge-, dachte Nederlandsche distributie in zeer waardeerenden zin. „Een voorbeeld voor andere landen". Hoewel geen enkel systeem feilloos is, is men er in Nederland toch in ge slaagd om de distributie te maken tot een voorbeeld voor vele andere landen, tot een apparaat, dat ondanks rijn om vangrijkheid, een vlotheid en soepel heid heeft weten tg bewaren, welke al gemeen waardeering afdwingt. Geleerd door de ervarine in de jaren 1914—1918, zoo wordt daarna uiteen gezet, was bij het uitbreken van den oorlog in 3939 het gehecle distributie stelsel op papier gereed. Het bleek, dat de organisatie in alle opzichten aan de verwachtingen be antwoordde. zoodat men veilig op den ingeslagen weg kon voortgaan. Sinds dien is de opzet in de groote lijnen niet gewijzigd, doch er is steeds naar ge streefd door aanpassing en aanvulling de regelingen zoo soepel mogelijk te maken. In de tweede plaats bespreekt het blad de distributie van grondstoffen onder de industrie en handel .welke door achttien i-ijksbureaux wordt ver zorgd. Daarnaast verzekert het Rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd de beschikking over de landbouwproducten en regelt het de bevoorrading van den groot- en klein handel. Door dit alles kan de overheid een nauwkeurige controle uitoefenen op de productie van voedingsmiddelen en kan zij ook in elk gedeelte van het land de productie zoo goed moge'ijk regelen. Ruw optreden met droeve gevolgen Een maand gevangenisstraf geëischt. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft terecht gestaan een 28-jarige tandlech- niker, die beschuldigd werd van mis handeling. Het was op 5 Mei gebeurd dat een leerling op het tandtechnisch laborato rium, waar de verdachte werkzaam was. werd uitgestuurd om een boodschap te doen. De jongen treuzelde blijkbaar wat en om hem tot spoed aan te zetter, wierp dc patroon den jongen een voor werp na. De knaap raapte het op en wierp het terug. Daarover ontstak dc verdachte in woede. Hij vloog op der jongen af en rende hem na toen deze de straat opliep. De leerling viel en dc woedende tandtechnikcr, die nog steeds zijn zelfbeheersching kwijt was, trapte den jongen op gevaarlijke wijze tegen den buik. Een- spoorwegbeambte, die het geval zag afspelen, hielp den knae.p, die veel pijn had, weer op de been en bracht hem naar binnen. De milt gescheurd. De gevolgen van deze scène waren zeer ernstig. Des avonds moest de jon gen naar het ziekenhuis worden ge bracht. Hij werd geopereerd, omdat dc- milt gescheurd was. Later ontstond een acute buikvliesontsteking, waaraan de jongen in het ziekenhuis overleed. De tandtechniker, die nu terecht stond, zeide absoluut niet de bedoeling te hebben gehad, den jongen te mis handelen. Hij had hard geloopen en door de vaart het slachtoffer geraakt. Een ver dediging, die weinig geloof vond by dc rechtbank. De spoorwegbeambte had trouwens de mishandeling waargeno men en hij verklaarde, dat de man den jongen had geschopt als een voetbal. Jongen overleden aan buikvliesontsteking Dc Officier van Justitie, mr. A. S. de Muinck Keizer, wees er in zijn requisi toir op, dat het deskundigen onderzoek heeft aangetoond dat het slachtoffer is overleden aan een acute buikvliesont steking. Het rapport komt tot de con clusie, dat die buikvliesontsteking geen direct gevolg behoeft te zijn van de trap tegen den buik. Wel is de dood een gevolg van het geheele incident. De miltscheuring .is ontstaan door den val of den schop, maar men kan niet pre cies zeggen, ddor welke van beide han delingen. Een operatie is daarna noodzakelijk geworden. Door het operatief ingrijpen hebben bacillen zich verplaatst en is dc buikvliesontsteking ontstaan, die tot den dood geleid heeft. Dat de dood dus een gevolg is van den trap kan niet worden bewezen. De officier achtte wel den tandtech niker schuldig aan mishandeling niet zeer ernstige gevolgen. Hij eischtc des wege tegen den man een gevangenis straf voor den tyd van een maand. Op Woensdag 24 December zal de rechtbank uitspraak doen. Puzzelt allen mee! VOOR HET MISDEELDE KIND De Centrale Propaganda comm.is.rc voor den verkoop der kinderpostzegels, verzoekt ons opneming van de volger- de letter gr eep-puzzle: bak be bie des dig 'eens eer gel grens heid in in ka ke la la ling mat na noods pa rook su ta teer tig tocht ur wacht ze Met behulp van deze dertig lettcr- greepen twaalf woorden samen te stel len, waarvan de beteekenis hier gege ven wordt. Bij juiste samenstelling de zer woorden, geven de begin- en derde letters verticaal een zeer vrien delijk verzoek te lezen. OMSCHRIJVING. 1. wacht a.d. grens; 2. blijk gevende van eerbied; 3. omschrijving, definitie; tabak om te rooken5. zuster uit 't verhaal van „Prikkebeen"li. plechtige inkomst; 7. bomvrij gewelf in verdedigingswerkenS. zachtheid: 9. lichamen, die min of meer den vorm van een kegel hebben; 10. plotseling, opeens; 11. te kort schietende in; 12. zoo noodig, in het uiterste geval. De oplossing (alleen lier vriendelijk verzoek behoeft slechts vermeld te worden) kan worden gezonden, per briefkaart vóór 20 December aan: Secr. Centr. Propaganda Comm. v.d. kinder postzegels, Singel 362 huis; Amster dam C. Voor de frankeer in g moeten ten min ste twee kinderpostzegels van 5 cent gebruikt, worden. Voor de juiste oplossingen zijn cc» groot aantal boekwerken beschikbaar gesteld, meerendeels nieuwere romans. Zy, die 31 December a.s. niets ont vangen hebben, hebben geen prijs ge- maakt Uw gerechten smakelijker Limonsecco kan, als aan de smaak van citroensap dc voorkeur gegeven wordt, in elk gerecht waarin azijn noodig is, uitstekend worden gebruikt. Voor elke eetlepel azijn neemt U dan een eetlepel water, met daarin opgelost een t/2 theelepeltje Limonsecco. Wanneer U Limonsecco in plaats van citroensap gebruikt, komt een theelepeltje opgelost in een eetlepel water, in smaak en geur overeen met het sap van een citroen. Uw gerechten worden smake lijker met Van Houten's Limonsecco. Neemt U ook een cartonnetje Limonsecco in gebruik. U zult er genot en plezier van hebben. Maar bewaart U het op een droge plaats. De inhoud van 'n cartonnetje komt in smaak en geur overeen met het sap van 20 citroenen. Vraagt Uw winkelier of ons een gebruiksaanwijzing Iets dat niet wachten kan Gewonde soldaten,'die thans op het slagveld in het Oosten liggen, mogen geen moment langer blijven liggen dan strikt noodzakelijk is. Want er heerscht reeds een felle koude daarginds en daarom moet nu meer dan ooit snel in gegrepen worden als het gaat om het redden van menschenlevens. De Nederlandsche Ambulance zal daarom een welkome hulpexpeditie zijn. Aan ons de taak, Nederlanders, te zorgen dat lift die Nederlandsche Ambulance aan niets ontbreekt. Onze eigen Nederlandsche Ambu lance moet de beste zijn, die ooit werd uitgezonden. Stort daarom uw bijdragen, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. MOTORRIJWIELEN EN AUTO'S Daar blijkbaar misverstand bestaat betreffende het plaatsen van adverten ties waarin motorrijwielen of auto's te koop worden gevraagd dan wel aange boden en wel in verband met het be sluit Standplaats Motorrijtuigen 1941 I wordt er hiermede aan herinnerd, dat genoemd besluit in art. 1 bepaalt, dat onder motorrijtuigen slechts worden verstaan: „vrachtauto's met een laad vermogen van één ton of meer» auto bussen in den zin van artikel 1 der wet Autovervoer Personen (Staatsblad no. 527), alsmede tractoren met uitzon dering van landbouwtractoren". Naar wij vernemen zijn er sigaren op de markt verschenen, die vervaardigd zijn van onze inlandsche tabak uit het land van Maas en Waal- en rond Rhe- nen. Deze sigaren schijnen goed te vol doen. Ze rijn gemaakt in een sterk, soepel en geurig omblad van onze in- heemsche teelt, dat de toets der cri- tiek in ieder opzicht kan doorstaan. Bijna de helft van het binnenwerk be staat eveneens uit inlandsche tabak. Ook is er al sigarettentabak vervaar digd, die het goed doet. De kwaliteit is thans reeds beter dan van de Domingosche, Paraguaische, Servische en Fransche tabakssoorten, doch minder dan die van de Indische tabak. De sigarenfabrikanten 'rijn over hun vooroordeel, dat wij geen behoor lijke tabak zouden kunnen verbouwen, heen. Maar onze planters weten, dat het Nederlandsche publiek verwend was met de beste sigaren ter wereld en daarom ploeteren zy onvermoeid voort om de kwaliteit nog verder te verbeteren. DE WERKVERRUIMINGS OBJECTEN IN DE KERSTWEEK Aanspraken op wachtgeld. In tegenstelling tot de regeling, wel ke vorige jaren gegolden heeft, zal de zen winter op de meeste werkverrui- mingsobjecten, indien althans de weersomstandigheden zulks toelaten, in de weken, waarin de Kerstdagen en de Nieuwjaarsdag vallen, doorgewerkt .worden behalve op Zaterdag 27 De cember 1941. Op dezen Zaterdag zal het werk op alle werkverruimingsobjec ten stil liggen. Stopzetting van het werk gedurende twee weken zal slechts plaats hebben voor die arbeiders, die in kampen ge huisvest of bij particulieren ingekwar tierd zyn, benevens voor hen, die dage lijks per trein naa*r het werk vervoerd worden. Deze stopzetting zal duren van 22 December 1941 tot en met 3 Januari 1942, Wachtgeld. De arbeiders, die slechts op de bqjde Kerstdagen, Zaterdag 27 December 1941 en op den Nieuwjaarsdag niet zul len werken, ontvangen over die dagen wachtgeld, hetwelk berekend wordt naar den maatstaf van de vergoeding bij geoorloofd vertuim, dus naar het volle loon, verhoogd met de woonplaats-' toelage. Aanspraak op wachtgeld over de Kerstdagen en den 27en December a.s. kunnen echter uitsluitend die ar beiders maken, die op 22, 23 en 24 De cember 1941 bij de werkverruiming hebben gewerkt. Evenzoo zal het wacht geld over den Nieuwjaarsdag slechts aan hen toegekend worden, die de ove rige dagen van de week van 29 Decem ber 1941 t.m. 3 Januari 1942 bij de werk verruiming werkzaam geweest zijn. Aan de arbeiders, voor wie het werk van 22 December 1941 t.m. 3 Januari 1942 wordt stopgezet en die gedurende de week van 15 t.m. 20 December reeds bij de werkverruiming hebben gewerkt, wordt over elk der beide stopzettings- weken een wachtgeld uitgekeerd dat voor de normaal te werk gestelden 19,20 bedraagt in de eerste gemeente klasse, /17.75 in de tweede, ƒ16.30 in de derde, 15.10 in de vierde, 13.90 in de vijfde, ƒ12.75 in de zesde en ƒ12. in de zesde gemecnteklasse. De aldus in het genot van wachtgeld gestelde arbeiders komen niet in aan merking voor de z.g. „emolumenten" en de Kerstgave, welke de arbeiders ge nieten, die volgens de steunregeling ge steund worden. Naar de Regeeringscommissarïs voor de bodemproductie mededeelt, ligt het in de bedoeling een voorschot op de in uitzicht gestelde scheurpremie te verleenen van ƒ75.per ha. Voor nadere bijzonderheden betref fende deze voorschotregeling wordt verwezen naar een in de bladen opge nomen officieele publicatie. FEUILLETON ROMAN VAN BERT OEHLMANN Nederlandsche bewerking E. Kok. 13. Nu ja. zegt hij verachtelijk, als •en meisje begint te klimmen. Neem mii niet kwalijkMaar opeens vindt Erika de situatie zoo ko miek. dat zij lachen moet. luid en van narte. Hoe natmirliik en aardig kunt u lachen.- zegt hij bewonderend. En ik hield u voor een ingebeelde gans. U neemt my dat toch niet kwalijk? vraagt hij als hij ziet dat zy in elkaar krimpt. En ik ii voor een grooten vlegel, zegt zir. U hebt er toch niets tegen, dat ik u dit eerlijk Sn uw gezicht zeg? Integendeel. Hij lacht vroolyk. Waarachtig, ik had niet gedacht, dat u zoo humoristisch kon zijn. U bent een vriendelijk mensch, dat is waar. Ik zeg altijd graag datgene, wat ik denk. Zoo. zij kijkt hem onderzoekend aan. Altijd? Als het mogelijk is. bindt hij in. Dan moet u mij eens gauw zeg gen wat u dacht, toen ik u daar bij het huis ontmoette. U stor.d daar als een standbeeld'en staarde naar ons huis. Waarom? Onwillig antwoordde hij. Het viel u zeker niet in. iets verstandigere te vragen? Maar dat is immers geen ant woord. Dat zult n ook niet krijgen. Waarom niet? Wilde u bij ons in breken Juist, knikt hij. Ik heb uw kip pen geteld, zoodat ik er geen een ver gat als ik ze 's nachts bij u kwam halen. U wilt my dus niet zeggen Neen. zegt hij onvriendelijk. Sedert rij hem deze vraag heeft ge daan, staat er plotseling een muur lus- schen hen, waarover een schaduw valt. doch dan is hij weer verdwenen. Hij probeert opnieuw een gesprek te be ginnen. zonder er met zyn gedachten bij te zijn. Zij antwoordt heclemaal niet meer. totdat zij plotseling zegt, Lie ve help is het al zoo laat. neem mij niet kwalijk. En dan is zij weg. In den laten avond en den vroegen morgen heerscht er by het benzine station groote drukte, want alle vrachtauto's nemen hier hun benzine in. Het was al spoedig bekend gewor den, dat Rudi Schirmer hier zijn anker had laten vallen. 'De wagens, die op den dag tanken, rijn hoofdzakelijk privé auto's en menige bezitter pleegt naar het café te gaan. waar hij door Eberhard hartelijk wordt ontvangen. Natuurlijk rijn er ook dagen, waarop het: erg stil is, maar over het: geheel kunnen dc Schirmers tevredp" ziin en zij zijn dit ook. De verbouwing is byna klaar en alles wat aan gereedschap noodig is. is besteld. Erika staat vaak achter de gordijnen en kijkt naar den overkant. Waarom heeft hij het mij niet willen zeggen, denkt zij danWas het zoo vreese- lijk wat hij dacht, waarom zegt hij het niet? Ach wat, het komt er niet op aan. Wat kan haar de verandering daar schelen, wat gaan haar die mcnschen aan, het meer. Lieve help. het seizoen is hier gauw genoeg afgeloopen en hun huis is verkocht. Drie weken lang hebben de onder handelingen geduurd en nu is men het eindelijk eens geworden. De nieuwe eigenaar, een advocaat, die op zijn lauweren gaat rusten, wil er den eer sten April van het aanstaande jaar in trekken, tot zoolang zullen de Keller- manns in het huis wonen. Wat er dan zal gebeuren is no? niet bekend. Kel- lermann wil in ieder geval naar Berlijn terug. Waarom een groot huis, waar om een tuin? Dat geeft maur nutteloos werk. Hem zweeft, in het westen van Berlijn een huis met vyf kamers, cen trale verwarming en stroomend warm en koud -water voor oogenMe vrouw Kellermann spreekt niet tegen. De, verkoop van het huis heeft haar een bijna lichamelijke pijn veroorzaakt. Nu is al het andere haar onverschillig. Eerst had rij haar man nog probeeren over te halen een huis in een voorstad te huren, maar rij is daarbij op tegen stand gestooten .Nu laat zij alles maar over zijn kant gaan. Erika weet in deze dagen niet goed wat zij zal doen. Haar roman is klaar en rij wil geen nieuw werk op touw zetten, eerst eens zien hoe het gaat. De redactie antwoordt verrassend snel. Erika verwacht niets goeds, als rij de omvangrijke enveloppe in de hand houdt en haar verwachting wordt ver vuld. Men zendt haar met vriendelijken dank het manuscript terug, men be treurt het, dat men het niet kan ge bruiken. De brief is zeer beleefd, zeer nuchter en zeer afwijzend. Erika knijpt hem in elkaar en gooit hem in de Door strijd gehard Zooals knoestige eiken die reeds ve le stormen doorstonden, niet neer te beuken zijn, zoo zijn het de geharde strijders, die steeds weer de overwin ning behalen. Jarenlang strijden voor een ideaal, vele ontberingen doorstaan, het is de beste methode om een gehard strijder te worden. Het is juist daarom dat de Nederlandsche nationaal-socialisten na een strijd van 10 jaren, den moed had den gehoor tc geven aan den oproep, om schouder aan schouder met de Duitsclie soldaten op te trekken tegen het Bolsjewisme. Zij waren het die de vele aanvallen in den loop der jaren glansrijk door stonden. Zij waren door geen enkele terreurmaatregel, noch door lichame lijke dreiging neer te beuken. Zy zijn geworden als die knoestige eiken. Zy zullen ook in het Oosten alle stormen weerstaan en als overwinnaars terug- keeren in het vaderland, dat zij dan een gelukkige toekomst verzekerd hebben. Dezer dagen vieren de Nederlandsche nationaal-socialisten het 10 jarig be staan der N.S.B. Vele strijders uit de eerste jaren zullen deze herdenking niet kunnen bijwonen, want juist zij, (je geharde strijders, doen hun plicht in de barre vlakten van het onmetelijke Rus land. Landgenooten, als gij straks in uw couranten en via de radio kennis neemt van wat Musseri en zijn medestrijdere u te zeggen hebben .bedenkt dan dat u op weg is om te parasiteeren op wat die Nederlandsche nationaal-socialisten voor ons land en volk deden en doen. Schaart u aan de rijde van deze strijders, blijft niet afwachten op de dingen die komen zullen. Helpt mede den vijand te verslaan, daar, waar oye'r de toekomst van het Nieuwe Europa wordt beslist. Strijdt mede in het Oos ten .Het is uw plicht te vechten voor ons land en volk. Meldt u aan bij hot Vrijwilligerslegioen „Nederland" Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE DUURTE VAN GROENTE EN FRUIT Snel en streng recht. Te Utrecht zijn vier grossiers in groente en fruit gearresteerd, C. J. den Daas. L. G. van der Wurf, G. J. van der Wurf uit Utrecht en P. Vreugdenhil uit Waddinxveen, die groenten en fruit aan détaillisten verkochten onder afspraak, dat dezen op den bodem der leege kis ten een bankbiljet achter liéten. De inspecteur der Prijsbcheersching voor wien zij terstond werden geleid, deed onmiddellijk uitspraak en heeft de gebroeders van der Wurf gezamenlijk veroordeeld tot vijf duizend gulden boe te. Bovendien werd voor allen de ver beurdverklaring van de in beslag geno men goederen, de sluiting der zaken voor den tijd van één jaar en publicatie van het vonnis gelast. Radio-programma's ZATERDAG 13 DECEMBER 1941. Hilversum I, 415,5 M, 7.15 Gram muz. 7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram.muz. 8.00 BNO: Nleuwsber. 8.15 Bran dende kwesties, causerie (opn.). 8.30 Gram. muz. 8.35 Ochtendgymn, 8.45 Gram.muz. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gram.muz. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 1100 Voor de vrouw. 11.20 Ernstige muziek lOpn 12.00 Ensemble Rentmeester. 12 40 Almanak. 12 45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Ramblers 13.30 Gram.muz. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Gevarieerd programma. 15.50 Gram.muz. 16.00 Cyclus ..De proleet en zijn God" (Ilï 16.20 Zang met planobegel., en gram.mv. 16.55 Gram.muz. 17.15 BNO: Nieuws-, CCO' en beursber. 17.30 Gram.muz. 17.35 Duitsch taalcursus. 18.00 Gram.muz. 18.15 Het kwar tier van den arbeid, 18.30 Utrechts Ste- delijk Orchest. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Gram.muz. 19.45 Utrechts Stedelijk Örchest en solist. (Vanaf 20.15 alleen.voor de Radio- Centrales die beschikken over- een lijnver binding met de studio». 2045 Nederl. Motet- vereéniging en solisten. 21.20 Fagot, fluit en piano. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Engelschc uitz.: Dutch news reel of gram, muz. 22.15 Boyd Bachman en zijn orkest en de Ramblers cn zang met planobegel. (opn). 23,15 Pianospel (opn.). 23.3024.00 Gram.muz. Hilversum II, 301,5 M. 7.15—8.15 Zie Hllv. I 8.15 Gram.muz. 8 35 —8.45 Zle Hllv. I. 8.45 Gram.muz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Lichte muziek (opn.). 12.00 Pianovoordracht en gram.muz. 12.45 BNO: Nieuws- en ccon. bor. 13.05 Otto Hen driks en zijn orkest. 13.40 Voor de rijpere jeugd. 14.00 Zang en piano. 14.35 Grom. muz. 14 45 JJ en de muziek. 15.00 Cello en piano. 15.30 Gram.muz. 16.00 John Kristel en zijn orkest. 16 45 Gram.muz. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Potpourri van NSB- licderen. 18.00 Cyclus: In een nieuw licht bezien (Voorbereid door de NSB). 18.15 Klaas van Beeck cn zijn orkest. 1845 Voor den.,boer. 19.00 Actueel halfuur. 20.00 Gram. muz. 19.45 Wetenswaardigheden van do week. 20.00 Gram.muz. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrnles die beschikken over een lijnverbinding met de studio). 20.15 Bonte avond. 21.30 Causerie: „De Journaal- film". 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Toelichting op het wcermachtsberlcht. 22.10 22.15 Avondwyding. 'prullenmand. Het meest teleurgesteld is mevrouw Cecilia. Zij is echt boos. Heeft het meisje daar maandenlang voor geploe terd, haar vingers blauw geschreven en haar tijd geofferd? Wie weet welk een ellendeling daar aan die redactie zit. Ja, men zou het niet gelooven. Zoo'n mooiq. roman en krijgen doen ze elkaar aan het eind ook! Arme Erika, dat is dus je loon. Mevrouw Cecilia troost haar kind zoo ocd zijn kan. Maar 1 rika windt zich veel minder op. Zij denkt er nau welijks meer aan. Zij zal iets nieuws schrijven. Misschien doet ri\ het ook niet. Op het oogenblik weet zij zelf nog niet wat zii doen zal. Als Kellermann het geval hoort, vertrekt geen spier van zijn gezicht. Hij had het vooruit geweten Hoe heet dat ding eigenlijk? vraagt hij als Erika tegenover hem zit. Dat ding, zegt hij, werkelijk, hij noemt het een ding! (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2