De historische Rijksdagzitting 5f Adolf Hitier rekent at met Roosevelt De tekst der Duitsche nota Toespraak van Mussolini AMERSFOORTSCHE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER 1941 Van dit Europa uit voltrok zich niet slechts de kolonisatie van an dere werelddeelen, maar ook een geestelijke, cultureele bevruchting, die slechts beseft wordt door den- gene, die bereid Is de waarheid te zoeken in plaats van haar te ver loochenen. Derhalve heeft ook niet Engeland dit continent gecultiveerd, maar brokjes der Germaansche be volking van ons continent zijn als Angelsaksen en Noormannen naar dat eiland getrokken cn hebben zijn ontwikkeling mogelijk ge maakt. Eveneens heeft niet Ameri ka Europa ontdekt, maar omge keerd. En al datgene, wat Amerika niet uit Europa heeft betrokken kan •wel in de oogen van een verjoodscht mengras bewonderenswaardig schij nen, maar Europa ziet daarin slechts een blijk van verval in kunst en cultureele levenshouding, het erf deel van een joodschen of verneger den inslag in het bloed. Duitschland strijdt voor Europa! Ik moet deze uiteenzettingen geven, want de strijd, waarvan de onvermijde lijkheid in de eerste maanden van dit jaar begon te blijken en voor dien te voeren het Duitsche volk ditmaal in de eerste plaats geroepen is, gaat even eens de belangen van ons eigen volk en land ver te boven. Want zooals eens de Grieken tegenover de Perzen niet Grie kenland. en de Romeinen tegenover de Cartagers niet Rome, Romeinen en Ger manen tegenover <le Hunnen niet het Avondland, Duitsche keizers tegenover IMongolen niet Duitschland. Spaansche helden tegenover Afrika niet SDan<e, doch Europa hebben verdedigd, zoo strijdt Duitschland thans ook niet voor zichzelf, maar voor ons geheele conti nent. Het is een gelukkig teeken. dat het inzicht hierin bij de meeste volken van Europa in hun onderbewustzijn zoo diep geworteld is, dat zij aan dezen strijd deelnemen, hetzij door openlük stelling te kiezen, hetzij door een vloed van vrijwilligers. Ieder jaar meer en beter bewapend. De Führer schetste nogmaals kort de ontwikkeling, die tot den strijd tegen Be Sovjet-Unie leidde, waarbij hij be toogde, dat de voorwaarden voor den Duitschen afweer zoowel in menschen als in materieel rijkelijk voorhanden waren. Zoo kan ik in het algemeen slechts dit verzekeren: al spreekt men ook in de democratieën zeer veel van bewapening, desondanks wordt daar voor in het nationaal-socialistische Duitschland nog altijd meer gewerkt. In het verleden was het zoo en tegen woordig is dit niet anders. Ieder jaar zal men ons met vermeerderde en vooral ook betere wapens daar vinden, waar de beslissingen vallen. „Ik heb geen oorlog gezocht." Als de publicisten in onze democrati sche kranten thans verklaren, dat ik mij bij nauwkeuriger kennis van de kracht van den bolsjewistischen tegen stander nog wel eens zou hebben be dacht, alvorens tot den aanval over te gaan, dan miskennen zij de situatie evenzeer als mijn persoon. Ik heb geen oorlog gezocht, maar integendeel alles gedaan om hem te vermijden. Ik zou evenwel plicht vergeten en geweten loos handelen, als ik ondanks de weten schap, dat de wapenen onvermijdelijk moesten spreken, zou verzuimen de eenig mogelijke consequentie daaruit ie trekken. Met het oog op den omvang van het gevaar, die ons wellicht eerst thans in geheel zijn uitgestrektheid bewust is geworden, kan ik God slechts danken, dat hij mijn geest op het juiste oogen- bük heeft verlicht en mij de kracht heeft gegeven om datgene te doen, wat moest worden gedaan. Daaraan danken niet slechts milliocnen Duitsche solda ten hun leven, maar ook Europa zijn be staan. Want dat mag ik thans wel zeg gen: Als deze golf van meer dan 20.000 tanks, honderden divisies, tienduizenden stukken geschut vergezeld van rgeer dan 10.000 vliegtuigen, onvoorzien in* be weging was gesteld via Duitschland, zou Europa verloren zijn geweest. Het lot heeft een reeks van volkeren bestemd om door het offer van hun bloed dezen aanval te voorkomen, res pectievelijk hem op te vangen. Als Fin land niet terstond had besloten voor de tweede maal naar de wapenen te grij pen, dan zou de gezapige burgerlijkheid der andere Noordsche staten snel haar einde hebben gevonden. Als het Duit sche rijk dezen tegenstander niet tege moet getreden was met zyn soldaten en wapens, zou een stroom over Europa zijn losgebroken, die aan het bèlache- Iijke Britsche denkbeeld der handha ving van het Eropecsche evenwicht in geheel zijn geesteloosheid en stupide traditie een eind zou hebben gemaakt. Als Slowaken, Hongaren en Roemenen niet de bescherming van deze Europee- sche wereld mede op zich hadden geno men, dan zouden de bolsjewistische hor den als de Hunnenzwerm van een Al- tilla over de Donaulander, hebben ge veegd en zouden thans aan de oevers van de Ionische Zee Tartaren en Mongo len de herziening van het verdrag van Montreux afdwingen. Als Italië, Spanje en Kroatië hun divisies niet hadden ge zonden, dan zou niet de afweer van een Europeesch front zijn ontstaan, die als proclamatie van het begrip van het nieuwe Europa zijn propagandistische kracht ook op alle andere volkeren liet uitstralen. Een Europeesche kruistocht. Als gevolg van dit veelbeteekenend inzicht ziin uit Noord- en Wcrt-Euro-n de vrijwilligers gekomen: Noren, De nen. Nederlanders, Vlamingen. Belgen, ja zelfs Franrchen, die aan den strijd der verbonden mogendheden van de as in den waakten zin des woord hot karakter van een Earopeeschen kruis tocht geven. Het oogenblik is nog niet aangebro ken om te spreken over liet ont-vern m de leiding van deze veldtocht. Evenwel meen ik reeds thmc. in dezen geweld'"- sten strijd van ahe tijden, in onkel-zin nen te mogen wijzen op het bereikte. Sprekende cijfers. Hier bracht de Führer nogmaals in korte woorden de belangrijkste data van den veldtocht in het Oos ten in herinnering. Oo 1 December bedroeg hef totale aa-tal Soviet- Russische gevangenen 2.30S.8S5. Het aantal vernietigde of buitgemaakte tanks bellen 21.391, dat der stukken geschut 32.541 en dat der vliegtui gen 17.322. Sedert het uitbreken van den strijd in het Oosten werden 2191 Britsche vliegtuigen nc-co- schoten. De marine bracht 4.170.511 ton tot zinken en da luchtmacht 2-343,130, dus in totaal 6,516.791 ton. Dit zijn nuchtere feiten en wellicht droge getallen. Maar achter dsze getal len zijn de prestaties, offers en ontbe ringen verborgen, staan de held.-nmoed en d- doodsverachting van millioenen der beste mannen van ens eigen volk en van de met ons verbonden noties, de Duitschers en de Finnen, de Italianen, Slowaken, Hongaren en Roemenen, de Kroa'en. d- vrijwilligers uit de Noord en West-Eurooeesche landen, allen te zamen de soldaten van het Oostelijk front. De Führer betoogde opnieuw dat alle wanens en hun leiding het maximum hebben gegeven. Evenels vroeger heeft ook thans onze unieke infanterie den zwaarsten last van den strijd gedragen. De verliezen. Hitler somde vervolgens de ver liezen op: van 22 Juni tot 1 Decem ber heeft het Duitsche lecer verlo ren: 158.773 dooden. 563.082 gewon den cn 31.191 vermisten, de lucht macht 3231 dooden, 8453 gewonden en 2028 vermisten, de marine 310 dooden, 232 geworden en 115 ver misten. De Duitsche weermacht in totaal dus: 162.314 dooden, 571.767 gewonden en 33.334 vermisten Aan dooden en gewonden dus iets meer dan het dubbele van het aantal in den slag aan de Somme tijdens den wereldoorlog, de vermisten iets min der dan de helft van het toenmalige getal. De hoofdschuldige Laat mij thans daartegenover stelling nemen tegenover die andere wereld, die haar vertegenwoordiger heeft in den man, die op tactvolle wijze, terwijl de volken en hun soldaten strijden in sneeuw en ijs, pleegt te babbelen bij het haardvuur en dus vooral over den man, die de hoofdschuldige is aan dezen oor log. Hitier betoogde, dat het destijds in 1939 een tijdlang ernaar uitzag, dat de Poolsche regeering zelf ernstig had overwogen in te stemmen met een ver standige oplossing. Ik mag hieraan nog toevoegen, dat bij al deze voorstellen van Duitsche zijde niets werd verlangd, dat niet reeds vroeger Duitsch eigen dom was geweest, ja. dat we integen deel afstand deden van zeer veel. dat vóór den Wereldoorlog toebehoorde aan Duitschland. Destijds zijn in vollen vre destijd binnen enkele maanden in Po len meer dan 62.000 Duitschers ten deele onder de gruwelijkste martelingen ge dood. Dat het Duitsche rijk het recht had aanmerking te maken op dergelijke toe standen aan zijn grens en aan te dringen op afschaffing daarvan, in liet algemeen gesproken ook op zijn veiligheid be dacht te zijn, zal toch wel nauwelijks worden bestreden in een tijd, waarin andere landen de bestanddeclen van hun veiligheid zelfs in vreemde werelddee len zoeken. (Foto A.C.-arcliief). Toen nu in Augustus de houding van Polen, dank zij de waarborg van Enge land in den vorm van een blanco vol macht, steeds stroever werd. zag de Duitsche regeering zich genoopt en wel voor de laatste maal een voorstel in te dienen, dat zij bereid was als basis te gebruiken voor onderhandelingen met Polen en waarvan zij den toenmaligen Engelsche-i ambassadeur mondeling in kennis stélde. De Führer citeerde deze voorstellen letterlijk. Zooals men weet, culmineerden zij in den terugkeer van het Duitsche Dantzig tot het rijk en een referendum over het gebied van den zoogenaamden Corridor, namelijk of dit bij Duitschland dan wel bij Po len zou behooren onder toezicht van een internationale commissie, waarbij de Poolsche haven Gdynia uitgezon derd zou blijven. Deze stemming zou eerst na verloop van een jaar worden gehouden. Indien het betrokken gebied ten deel zou- vallen aan Polen, zou Duitschland een ex-territoriale ver- keerszóne door dit gewest krijgen, in het omgekeerde geval Polen eveneens. Indien de Corridor weer bij Duitschland zou komen, zou de bevolking met Polen worden uitgewisseld, Dantzig en Gdynia zouden zuiver liet karakter van han delssteden krijgen. Het schiereiland Hela zou in ieder geval gedemilitari seerd worden. Eén men stijfde Polen in zijn verzet. Als een zoo onbelangrijke staat als Polen het kon wagen dergelijke voor stellen eenvoudig te negceren, dan heeft inzage in de documenten van het ministerie van Buitonlandsche Zaken te Warschau de verrassende verklaring daarvoor gegeven. Eén man was cr. al dus Hitler, die met duivelsche geweten loosheid geheel zijn invloed in het ge ding bracht om Polen in zijn verzet te stijven en iedere kans op verzoening uit te schakelen. De rapporten, die de toenmalige Pool sche gezant te Washington, graaf Po- tocki, aan zijn regeering te Warschau zond. zijn documenten, waaruit angst wekkend duidelük blijkt in welke ma te één enkele man en de krachten, die hem voortdreven, beladen zijn met dc verantwoordelijkheid van den tweeden wereldoorlog. In de eerste plaats rijst de vraag, om welke redenen deze man tot zoo fana tieke vijandschap kon geraken tegen over een land, dat tot dusver in zijn ge heele geschiedenis noch aan Amerika noch aan hemzelf eenig leed had be rokkend. Voor zoover het om de hou ding van Duitschland jegens Amerika gaat, valt het volgende te zeggen: 1. Duitschland is wellicht de eenige groote mogendheid, die noch in Noord- noch in Zuid-Anierika ooit een kolonie heeft bezeten of politieke activiteit heeft ontplooid, tenzij dan door dc emi gratie van veie millioenen Duitschers cn hun medewerking, waaruit het Ame- rikaansche continent en vooral de V.S. slechts voordeel hebben getrokken. 2. Het Duitsche rijk heeft in de ge heele geschiedenis van het ontstaan en bestaan der V.S. nooit een politiek af wijzende of zelfs vijandige houding aangenomen, maar wel met het bloed van vele zijner zonen medegeholpen aan dc verdediging van de V.S. 3. Het Duitsche rijk heeft aan geen enkelen oorlog tegen de V.S. zelve deel genomen, maar wel werd het in 1917 door de V.S. den oorlog aangedaan. 4. Ook overigens bestaan er geen te genstellingen tusschen het Amerikaan- sche cn het Duitsche volk. De verschei denheid van staatsvorm was altijd al aanwezig. Zij kan echter in bet geheel niet als reden voor vijandelijkheden in het leven der volken worden genoemd, zoolang niet een staatsvorm er naar streeft buiten het hem van nature aan gewezen gebied in te grijpen in andere gewesten. Tusschen beide staten ligt een oceaan. De divergenties tusschen het kapitalistische Amerika en het bols jewistische Rusland zonden, indien althans deze begrippen iets waars bevatten, aanzienlijk grooter moeten zijn, dan tusschen het door een presi dent geleide Amerika cn het door den Führer geleide Duitschland. Het is evenwel een feit, dat de beide historische conflicten tusschen Duitsch land en dc V.S., zij het ook geïnspireerd Hoor dezelfde kracht, uitsluitend ontke tend werden door twee mannen uit dc V.S., n.l. president Wilson en Franklin Roosevelt. De geschiedenis zelf heeft vonnis geveld over Wilson. Zijn naam blijft verbonden aan een der gemeenste woordbreuken van alle tijden. De ge volgen van zijn woordbreuk waren ont binding van het leven der volken, niet slechts bij de z.g. overwonnenen, doch ook bij dc overwinnaars zelf. Wij weten thans, dat achter Wilson een gezelschap belanghebbende financiers stond, die zich bedienden van dezen professor, die aan vallende ziekte leed om Amerika in Hen oorlog te storten, waarvan zij uit breiding van zaken hoopten. Wat is nu de reden, dat er na zulke biltere ervaringen een president der V.S. te vinden is, die het opnieuw zijn eenige taak acht oorlogen te laten ont staan en vooral de vijandschap tegen Duitschland tot aan het uitbreken van een oorlog op te voeren? RooseveltHitler. Om te beginnen, de persoonlijke kant: Ik begrijp maar al te goed, dat tusschen de levensopvatting en -houding van president Roosevelt en mijzelf een ein deloos groote afstand beslaat. Toen de Wereldoorlog kwam, had Roosevelt op een post in de schaduw van Wilson de zen oorlog meebeleefd in het kamp der verdieners. Als gewoon soldaat heb ik mijn best gedaan om in deze vier jaar tegenover den vijand mijn plicht te doen en ik keerde natuurlijk even arm uit den oorlog terug, als ik hem in den herfst van 1914 ingegaan was. Toen de heer Roosevelt de loopbaan koos van een politicus met normale er varing in zaken, een economische basis en protectie dank zij afkomst, streed ik als naamlooze onbekende voor de we dergeboorte van een volk, dat bet zwaarste onrecht in zyn geheclc ge schiedenis had ondergaan. Dc krachten, die den heer Roosevelt droegen, waren de krachten, die ik op grond van het lot van mijn vólk' en van mijn heiligste innerlijke overtuiging be streed. En toch hadden wij beiden iets ge meen: De Ver. Staten hadden dertien millioen werkloozen. Duitschland zeven millioen en nog zeven millioen arbei ders, die geen vollen werktijd hadden. In beide staten waren de openbare geld middelen in verwarring en de achter uitgang van het algemeen economische leven kon nauwelijks tegengehouden worden, naar het scheen. Terwijl evenwol thans in het Duitsche rijk onder nationaal-socia listische leiding binnen weinige ja ren een ontzaglijke vooruitgang in leven, bedrijf, cultuur, kunst, enz. begon, zag president Roosevelt geen kans in zijn eigen land ook slechts de geringste verbeteringen tot stand te brengen. In nauwelijks vijf jaar waren in Duitschland de economische problemen opgelost en de werkloosheid opgeheven. In dezelfde periode heeft president Roosevelt de staatsschnlden van zijn land op de ontzaglijkste wijze verhoogd, den dollar gedevalueerd, het bedrijfs leven nog meer ondermijnd en het aan tal werkloozen op peil gehouden. Dit valt echter niet te verwonderen, als men bedenkt, dat de geesten, die deze man heeft opgeroepen tot zijn on dersteuning of juister, die hem hadden geroepen, behooren tot de elementen, die als joden slechts belang kunnen hebben bij ondermijning en nooit bij orde. De wetgeving van den man van de New Deal was verkeerd. In een Europeeschcn staat zou hij stellig geëin digd zijn voor .een politiek gerechtshof wegens opzettelijke verkwisting van het nationale vermogen, voor een bur gerlijke rechtbank zou hij echter de ge vangenis niet zijn ontgaan wegens fraude. Dreigende oppositie. Een dreigende oppositie vormde zich boven het hoofd van dezen man. In dit vèrband zijn interessant de rapporten van den Poolschen gezant Potocki uit Washington, die er steeds weer op wijst, dat Roosevelt het gevaar voor ineen storting van zijn geheele economische kaartenhuis volkomen beseft, en derhal ve in ieder geval behoefte heeft aan af leiding op liet gebied der buitenland- sche politiek. Hij werd daarin versterkt door den kring van joden uit zyn om geving. Zoo begint dan de invloed van den Amcrikaanschen president in toenemende mate de strekking te krijgen tot het teweegbrengen van domheden of versterken van be staande geschillen. In ieder geval hoopt hij te beletten, dat conflicten een vreedzame oplossing vinden. Jaren koestert deze man slechts den wensch, dat ergens ter we reld strijd uitbreekt, het liefst in Europa, waardoor hij gele genheid krijgt, door het Ameri kaansche bedrijfsleven met eon der strijdende partijen te verbinden, een politieke ineenstrengeling van belangen tot s.and te brengen, die de gelegenheid bood Amerika na der tot dit conflict te brengen en daardoor de aandacht van zijn kreu pele, economische politiek in het binnenland af te leiden naar het buitenland. Uitdagend optreden jegens Duitsche rijk Bijzonder uitdagend wordt zijn op treden in dezen zin tegen het Duitsche rjjk. Van 1937 af kwam er een aantal redevoeringen, waarin deze man stelsel matig begint het Amerikaansche pu blick tegen Duitschland op te hitsen. Hij dreigt met invoering van een soort quarantaine tegen de z.g. autoritaire staten. Bij de uitvoering van deze poli tiek van haat en ophitsing, die presi dent Roosevelt nu voortdurend opvoert, roept hy den Amerikaanschen ambassa deur uit Berlijn naar Washington om rapport uit te brengen. Sindsdien zijn dc beide staten nog slechts door zaak gelastigden vertegenwoordigd. In No vember 1938 begint hij stelselmatig en opzettelijk iedere kans op een politiek van verzoening in Europa te sabotecren. Hij dreigt eiken staat, die bereid is een politiek van vreedzaam overleg te voe ren. met blokkeering van de mogelijk heid lot het sluiten van leeningen, eco nomische vergeldingsmaatregelen, op zegging van leeningen enz. Hier ver schaffen de rapporten der Poolsche am bassadeurs te Washington. Londen, Pa rijs en Brussel een ontstellend inzicht. In Januari 1939 dreigt deze man voor het Congres met alle maatregelen, met uitzondering van oorlog, tegen de auto ritaire staten op te treden. In Maart 1939 begint hij mee te praten over de interne Europeesche aangelegenheden, die den president der V.S. in het geheel niet raken. Ja, de heer Roosevelt gaat nog verder. In strijd met alle bepalin gen van het Volkenrecht, verklaart hij regeeringen, die hem niet bevallen, niet te erkennen. Ja, eindelijk gaat hij zoo ver, dat hij onrechtmatig verdragen sluit, die hem dan zelfs het recht geven vreemde gebieden eenvoudig te bezet ten. Wijziging Neutraliteitswet Op de plaats van Roosevelt zat me vrouw de echtgenoote. Zij weigerde te leven in een wereld, zooals wij die be zitten. Dat is tenminste begrijpelijk. Want dit is een wereld van den arbeid, niet een van bedrog cn oplichterij. Na een korte onderbreking echter zet de man van deze dame daartegenover 4 November 1939 de wijziging van de Neutraliteitswet door op een wijze, waardoor het verbod tot uitvoer van wapenen wordt opgeheven en wel ten gunste van een eenzijdige leverantie aan de tegenstanders van Duitschland. Reeds dezelfde maand erkent hij een troep Poolsche emigranten als z.g. uit geweken regeering, ofschoon hun eenige politieke basis een paar millioen uil Warschau meegenomen Poolsche goud stukken was. Reeds 9 April gaat hij verder en kon digt nu de blokkecring van de Noor- sche en Dcenschc saldi af, ofschoon hij precies weet. dat b.v. de Deensche re geering in haar financieele behec-r in het geheel niet gadegeslagen, laat staan gecontroleerd wordt door Duitschland. Naast de verschillende uitgeweken re- gceringen erkent hij nu ook nog een Noorsche, een Nederlandsche en een Belgische. Maar de ware gezindheid van dezen man treedt pas aan den dag In een tele gram van 15 Juli 1940 aan den Fran- sehen premier Reynaud. Hij deelt hem mee, dat de Amerikaansehe regeering de hulpverleening aan Frankrijk zal verdubbelen, op voorwaarde, dat Frank rijk den strijd tegen Duitschland voort zet. Want nu overvalt hem de angst, dat zijn bewapening, waarmee milliarden zijn verkwist, binnenkort als puur be drog wordt doorzien, voor het geval in Europa dc vrede tot stand komt. aange zien niemand Amerika aanvalt, als dit het zelf niet uitlokt. Militair program. Na Juli 1940 nemen de maatregelen van Roosevelt om zelf den weg tot den oorlog te vinden steeds toe. Reeds ln Augustus 1940 wordt een gemeenschap pelijk militair program voor de V.S. en Canada opgesteld. In September 1940 nadert hij den oorlog nog meer. Hy staat aan de Engclscho vloot 50 torpe dojagers van de Amerikaansche vloot af. waarvoor hij overigens militaire steunpunten op de Britsche bezittingen van Noord- cn Midden-Amerika over neemt. Zooals ook algemeen gesproken, eerst het nageslacht een punt zal op helderen, te weten in hoeverre bij al dezen haat tegen het sociale Duitsch land ook nog dc bedoeling een rol speelt het Britsche rijk in hei uur van verval zoo veilig en ongevaarlijk mogelijk te kunnen overnemen. De Leen- en Pachtwet. Als nu Engeland niet meer in staat is dc Amerikaansche leveranties cnptant te betalen, dringt hij het Amerikaan sche volk de Leen- en Pachtwet op. In Maart 1941 gaat deze man weer een stap verder, daar Duitschland in geen geval te bewegen is tot reactie op zijn voortdurende onbeschoftheden. Onwettige actie ter zee. Reeds 19 December 1939 hebben Ame rikaansche kruisers binnen de veilig heidszone do Columbus aan Britsche oorlogsschepen in handen gespeeld. Hij moest tot zinken worden gebracht. Den- zelfden dag werkten Amerikaansche strijdkrachten mee bij de poging om het Duitsche schip Arauea op te brengen. Op 27 Januari J940 lichtte dc Ameri kaansche kruiser Trenton weer in strijd met het volkenrecht de vijandelijke strijdkrachten ter zee in omtrent bewe gingen van de Duitsche koopvaarder* Arauea, La Plata en Wangoni. Zie voor vervolg pag. 5. MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA De nota, die door den Duitschen minister van Buitonlandsche Zaken gis terenmiddag aan den zaakgelastigde van de Vercenigde Staten is overhandigd, heeft den volgenden inhoud: „Nadat de regeering van de Vereenigde Staten van Amerika sedert het uit breken van den door dc Engelsche oorlogsverklaring aan Duitschland op den derden September 1939 opgedrongen Europeesche» oorlog, alle regelen der neutraliteit in steeds stijgende mate ten gunste van de tegenstanders van Duitschland op de meest flagrante wijze heeft geschonden, zich voortdurend aan de zwaarste provocaties tegenover Duitschland heeft schuldig gemaakt, is zij tenslotte tot openlijke militaire aanvalshandclingcn overgegaan. Den elfden September heeft de president der Vercenigde Staten van Ame rika openlijk verklaard, dat hij de Amerikaansehe vloot en luchtmacht hevel heeft gegeven op elk Duitsch oorlogsvaartuig zonder moer te schieten In zijn rede van den 27stcn October van dit jaar heeft hij nogmaals uitdrukkelijk bevestigd, dat dit bevel van kracht was. Overeenkomstig dit bevel hebben se dert begin September van dit jaar Amerikaansche oorlogsvaartuigen Duitsche zeestrijdkrachten systematisch aangevallen. Zoo hebben Amerikaansche torpe dojagers, b.v. de „Greer", de „Kearney" en de ..Ruben James" stelselmatig het vuur op Duitsche duikbooten geopend. De Amerikaansche minister van marine. Knox. heeft zelfs bevestigd, dat Amerikaansche torpedojagers Duitsche duik booten hebben aangevallen. Verder hebben de zeestrydkrachton der Vercenig de Staten van Amerika op bevel van haar regeering Duitsche koopvaardij schepen op open zee in strijd met het volkenrecht als vijandelijke schepen be handeld en gekaapt. De Duitsche regeering stelt derhalve vast: Ofschoon zich Duitschland zijnerzijds tegenover dc Vereenigde Staten van Amerika gedurende den geheelen duur van dezen oorlog streng hec-ft gehou den aan de regelen van het volkenrecht, is de regeering der Vereenigde Sta ten van Amerika van aanvankelijke schendingen der Neutraliteit tot openlijke oorlogshandelingen tegen Duitschland overgegaan, Zij heeft daarmede prac- tisch den oorlogstoestand geschapen. De Duitsche regeering verbreekt daarom de diplomatieke betrekkingen met de Vereenigde Staten van Amerika en verklaart, dat onder deze door president Roosevelt veroorzaakte omstandigheden, ook Duitschland van heden af zich als in staat van oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika be schouwt". Gisterenmiddag verzamelde zich op de Piazza Venezia te Rome een reus achtige menigte, waaruit de kreet „Du- ce!" en de leuze „Overwinnen!" opste gen. Mussolini hield een rede, waarin hy zeidc: „Kameraden, de dag van heden is een nieuwe dag van plechtige beslui ten in dc geschiedenis van Italië en van belangrijke gebeurtenissen, die dc bestemming hebben de geschiedenis der wereld een nieuwen loop te geven. De mogendheden van het stalen pact, het fascistische Italië en het nationaal-so cialistische Duitschland, die zich steeds meer aaneen hebben gesloten, plaatsen zich thans naast hot heldhaftige Japan tegenover de Vercenigde Staten van Amerika. De bond van drie is een mili tair bondgenootschap geworden, dat om zyn vaandel 250 millioen menschen bij een brengt, die alles voor de overwin ning willen doen, De spil noch Japan wilden uitbreiding van het conflict. Eén man, één man alleen, een democratisch despoot heeft, langs den weg van een eindelooze reeds provocaties, terwijl hij dc bevolking van zyn eigen land door hot grootste bedrog misleidde, den oor log gewild en hem van dag tot dag met een duivelsche hardnekkigheid voorbe reid. De zware slagen, die op den on- metelijken Grooten Oceaan reeds aan de Ameriannsche strijdkrachten zijn toegebracht, tooncn aan dat deze oceaan bezaaid is met soldaten van de rijzende zon. Ik zeg u cn gij zult het begrijpen: het is 'Ben voorrecht aan de zijde van deze soldaten te vechten. Vandaag is het Driomogenhcden verdrag met al zijn moreels en materioele middelen een machtig oorlogsinstrumcnt en een pand der overwinning geworden. Morgen zal het de bewerker en organisator van een rechtvaardigen vrede tusschen de vol ken zijn. Italiaanschc mannen cn vrou wen. nogmaals op! Toont u dit histori sche uur waardig! Wy zullen over winnen!" De toespraak van Mussolini werd on- menigtc. vooral, toen de Duce hulde bracht aan de heldhaftigheid der Japan ners. Aan het einde van de toespraak bracht dc menigte Mussolini een gewel dig en eindelooze ovatie. De Duce moest herhaalde malen op het balcon verschij nen. Aan zyn zydc stonden de ambassa deurs van Duitschland en Japan, dia eveneens werden toegejuicht.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3