S 1 1 AMERSFOORTSCHE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER 1941 Tentoonstelling Onze Huishouding VOEDING, WASSCHEN, NAAIEN, KINDERVERZORGING. Naar aanleiding van de tentoonstelling „Onze Hulshouding", welke tot morgen avond zes uur ln .De Valk" wordt gehou den. kunnen wij nog de volgende bijzonder heden mededeelen: I. Bij den rondgang komt men eerst aan de aldeellng „Voeding". Hier wordt In de eerste plaats gewezen op die stoffen, welke het. menschelljk lichaam noodlg heeft en welke wij zooveel mogelijk tot ons moeten nemen. Hierbij wordt duidelijk gemaakt, dat wat men eet belangrijker Is. dan hoeveel men eet. Dat groenten belangrijke bestand- deelen bevatten ls bekend, maar wat wij met groenten allemaal kunnen doen en welke deelen van bladgroenten al dan niet te nut tigen zijn over het algemeen wordt er veel te veel weggegooid wordt op deze paneelen gedemonstreerd. Hot koken van aardappelen ln de schil ls aan te bevelen, daar men hierdoor vooral een aanmerkelijke gewichtswinst bereikt, daar bij het schillen belangrijke bestanddee- len verloren gaan. Ook het op de juiste wij ze on ln den julsten korten t(Jd bereiden der aardappelen vindt men op de paneelen aangegeven. Nu koffie en thee ln de schaduw stann, komen tal van aftreksels van diverse plan ten meer op den voorgrond. En wanneer deze dranken maar op de goede wijze zijn bereid, kunnen zij koffie en thee uitstekend vervangen. Verder worden hier vele practlsche wen ken omtrent de voeding gegeven. II. De afdeellng „Wasschen" van deze tentoonstelling wil voorlichting geven ln liet sparen van klcedlng en hulshoudgood; verder ln het zuinig gebruik van wasch- en vervangingsmiddelen, die *iu de plaats van geep en soda zijn gekomen. Er wordt gewezen op het belang van het goed sortoeren van het vuilo goed. Het waschgoed moet vooraf geweekt wor den met de Juiste weckmlddelen. waardoor het schoon wordt met de minste slijtage aan grondstof en met besparing van waschmld- Hct gewasschen goed moet op de Juiste manier worden gedroogd; het opmaken wordt hierdoor vereenvoudigd. BIJ het strij ken ls het herkennen van de verschillende grondstoffen noodzakelijk om een goede werkwijze te kunnen vaststellen. Glad opge maakt goed ls netjes en blijft ln gebruik langer schoon. III. Bij de afdceling „Naaien" ziet men het vroolijko jongetje in zijn nieuw pakje te voorschijn komen uit de oude Jas. Nu men behalve met do finantlén, ook nog rekening heeft te houden met de tex- tielkanrt, ls liet een eerste vorelschte ge worden niets verloren te laten gaan wat nog cengszlns te gebruiken Is. De tentoonstelling geeft enkele voorbeel den hoe schijnbaar onbruikbaar materiaal nog verwerkt kan worden tot zeer goede, draagbare klccdlngstukken. IV. Kinderverzorging. Hier gaat het erom zich rekenschap te geven, dat men met een goede verzorging het kind onschatbare waarden meegeeft voor het gansche leven en dat het anders blootgesteld kan worden aan gevaren van ziekten, vroegen dood. onvol waardigheid. leeglooperij. Liefde, kennis en begrip bij de verzorging worden gesymboliseerd in de liefdevolle han den, die de baby aan de wereld overreiken. Het zijn dan allereerst de consultatiebu reau* voor zwangeren, voor zuigelingen en kleuters en de verschillende Kruisvereni gingen, die, waken over de gezondheid van het kind. Vervolgens wordt gewezen op de waarde van gewoontevorming in de dagelljksche ver zorging van het lichaam, wnnt „reinheid en regelmaat gaan met gezondheid hand ln hand". Een groote klok voor de daglndee- ling toont dat slapen, eten. spelen, leeren ln goede afwisseling, maar op, vaste tijden moet geschieden. Voor de „versterking van de band ln het gezin" zijn onmisbaar de huiselijke feesten, zooals verjaardagen. Kerstfeest, maar ook de Zondagsche wandelingen van vader en- zoon, want; „e ngelukkig gezin een gelukkige Jeugd". Op de tentoonstelling zijn vouwbladen over: voedingsmiddelen. bereidingswijzen, naaitechnlek, wasch voorschriften, speelgoed en spelletjes, voor enkele centen koop zijn,, evenals dc menu's van de op de tafels staande gerechten. Stamkaart vervalscht Tegen een bewoner onzer stad is pro ces-verbaal opgemaakt omdat hij den distributiedienst onjuiste gegevens had verstrekt op een formulier voor aan vraag om schoenen. Tevens is ontdekt, dat hij zijn stamkaart had vcrvalseht om het te doen voorkomeft alsof hem vroeger nog geen sehoenenbon is uit gereikt. Dat daar wat voor dezen per soon op zal zitten behoeft geen betoog. Men wage het niet aan zijn stamkaart te knoeien omdat dit altijd ontdekt wordt. Dit geval diene dus als waar schuwing. ONZUIVER BLOED OORZAAK VAN NAMELOOS LIJDEN EN LEED Ook Rheumatick is daar een gevolg van Rheumatick die sloopende pijn, die ontstaat omdat schadelijke zuren zich ophoopen en vastzetten in spieren en spierweefsels, nu hier dan daar. Rheumatick uit zich in vele vormen, maar de oorzaak is altijd onzuiver bloed, zoóals de gevolgen heftige pijnen zijn. Die pijnen te verzachten, die oorzaak weg te nemen, U weer krachtig te ma ken en fit, dat is de taak van Kruschen Salts. De weldadig versterkende uit werking van Kruschen Salts regelmatig gebruikt, is een gevolg van de verhoog de actie van lever, nieren en ingewan den. Naarmate die worden aange spoord zuiveren en filteren ze alle scha delijke zuren uit Uw bloed. Volg toch het voorbeeld van die duizenden dankbare gebruikers van Kruschen Salts. Begin er óók mee! Kruschen zal U goed doen, sterker maken, krachtig, flink, vrij van pijn en vrij in Uwe bewe gingen. Kruschen het oude beproef de recept sinds 188D. Bij alle Apoth. en Drog. 1,47, 0,76, 0,41. N.V .Rowntree, Amsterdam. Adv. Naast den hoofdredacteur zijn verantwoordelijk O. A. Wlillnge. chefredacteur en redacteur binnenland, D. J. Rekte: redacteur sport en verslaggever. \V. G. van Maanen (Huls ter Helde); redacteur buitenland en kunst. MOZART-HERDENKING VOOR DE NED.-DUITSCIIE KüLTULRGE.MEENSCHAP Optreden van de Nederlandsche Kameropera In zijn herdenkingsrede over Mozart, die de heer D. Balfoort, hoofdconser vator van het Haagsch Gemeentemu seum, gisterenavond ter gelegenheid van de Mozart-herdenking voor de Ned. Duitsche Kuituurgemeenschap in het Grand Theatre hield, legde hij den na druk op het lichte en zonnige in Mo zart's composities, die niettemin in geestelijk en/of materieel moeilijke om standigheden werden geschapen. Juist daarom is een figuur als Mozart vooral in dezen tijd voor ons van zoo bijzonder groote waarde, aldus spr., die voorts eenige biografische bijzonderheden over den Salzburger meester vertelde. Dezen avond hebben wij kennis ge maakt met de Nederlandsche Kamer opera, een nieuw gezelschap in ons land, dat naast de groote Opera-stich ting zich voorloopig bezig houdt met het uitvoeren van kleinere werken. In liet programma vinden wij haar stre ven als volgt omschreven: „Vooreerst wil de Nederlandsche Kameropera een kern van kunstenaars vormen, een vast op elkaar ingespeeld Ineengevoegd ensemble, en niet een conglomeraat van stars. Vandaar ook dat het program ma geen enkelen naam vermeldt." Die anonymiteit doet prettig aaner moge uit blijken dal dit werkelijk uitstekende gezelschap allereerst de kunst wil die nen, waarbij liet van weinig belang is, wie die kunstdienaren zijn. De avond werd geopend met een uit voering van de ouverture tot de opera Titus, waarin het orkst zich een su bliem ensemble toonde, dat de intenties van zijn fijnzinnigen dirigent (een be kend musicus en componist in den lan de) voorbeeldig opvolgde. „Der Schauspieldirektor" op tekst van Stephanie dat vervolgens werd uit gevoerd. componeerde Mozart in 1786, op dertig-jarigen leeftijd. Hier bleek de waarheid van den heer Balfoorts woordenwant hoewel Mozart toen reeds met zijn gezondheid vocht en het ook materieel niet goed had, Ls deze comedie met muziek zooals de com ponist zijn schepping noemde een allergeestigst eenaktertje, waarin Mo zart's kennis van de opera duidelijk waarneembaar is, en bovendien eenige prachtige aria's voorkomen. Het spreekt vanzelf, dat zijn op twaalf-jari gen leeftijd geschreven „Bastien en Baslienne" r— dat eveneens werd uit gevoerd lang niet tot zoo een hoog te reikt; toch geeft deze compositie blijk van een technische meesterschap en een rijpheid, die haast ondenkbaar zijn voor een kind van dien leeftijd. De zanders gaven stuk voor stuk een zeer fraaie vertolking van hun rollen; zij.hebben de allures van geroutineer de opera-krachten, en misschien zijn zij dat ook wel. In „De Schauspieldi rektor" viel in menig: tafreel ook de re gie te bewonderen. Het orkest kweet zich op loffelijke wijze van zijn lang niet gemakkelijke taak. v. M. Sjia $ao- 't moei! SmSmo-P en go-ed UITREIKING NIEUWE BONBOEKJES EN BOTER- OF VETKAARTEN De uitgifte der nieuwe bonboekjes en boter- of vetkaarten geschiedt volgens stamkaartnummers ter distributiekan- tore, Plantsoen-West 2, van 912.30 en van 25.30 uur. Zaterdag zijn aan de beurt dc nos. 40016000 (v.m.) en 6001 8000 n.m.). A m ertfood KENNISGEVINGEN GEMEENTE-REKENING De Burgemeester van Amersfoort, waarnemende de taak van het College van Burgemeester en Wethouders brengt ter openbare kennis, dat de re kening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1940 en die der bedrijven over hetzelfde dienstjaar, be nevens de rekening over 1939 van het Huurverlagingsfonds, vanaf heden, ge durende 14 dagen, voor een ieder op-de Secretarie der gemeente ter lezing liggen. Afschriften dier rekeningen zijn te gen betaling der kosten verkrijgbaar. Amrsfoort, 10 December 1941. De Burgemeester voornoemd, NOORDEWIER l.B. De Secretaris, K. KAAN Jzn. Dieven en helers in arrest Gisteren zijn door de recherche aan gehouden de vijftienjarige F. H. A., de achttienjarige H. K„ de vijftienjarige D. H. en de zeventienjarige P. H. U., die er van worden verdacht in den loop van de maanden November cn Decem ber talrijke diefstallen te hebben ge pleegd. In verband met deze diefstallen zijn ook aangehouden de 28-jarige M. H. en de 34-jarige C. S. verdacht van hee ling. Hoewel dé recherche nog niet met haar onderzoek gereed is, kan toch reeds worden medegedeeld dat de kna pen. waaronder zich twee gestichtspu pillen bevinden, heel wat op hun kerf stok hebben. Zoo is reeds komen vast te staan, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan diefstallen van kisten groenten, die zij langs den weg wegna men, brood uit bakkerswinkels, klee- dingstukken en textielgoederen en ver dere winkeldiefstallen. De beide ge stichtspupillen hebben zich ten nadeele van het gesticht, waaruit zij afkomstig zijn, nog schuldig gemaakt aan diefstal van tafelzilver. Vermoedelijk zullen meerdere arres taties volgen. De jongens zijn evenals, de helers, in arrest gesteld. Bonnen 48 geldig Voor het koopen van de gebruike lijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aard appelen zijn voor de volgende week aangewezen de bonnen 48 van de daar voor bestemde kaarten. Amerikaansche oorlogs verklaring aan Duitschland en Italië President Roosevelt heeft naar de Britsche nieuwsdienst uit Washing ton meldt, Donderdagmiddag zijn bandteekening geplaatst onder de oorlogsverklaring aan Duitschland en Italië. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft het wetsontwerp, waarbij toestemming gegeven wordt tot het uitzenden van Amerikaansche expeditiecorpsen naar welk deel der wereld ook, met handopsteken goedge keurd en het naar het Witte Huis door gezonden om door den president te worden onderteekend. Hel wetsont werp verlengt den diensttijd van alle opgeroepen mgpnen en uitgekozen re- cruten voor den tijd van den oorlog. De historische Rijksdagzitting (Vervolg van pag. 3). Volkomen in strijd met het volken recht vaardigde hij 27 Juni 1940 een beperking in de vrijheid van beweging voor buitenlandsche koopvaardijsche pen in Amerikaansche havens uit. In November 1940 liet hij de Duit sche schepen Phrygia, Idarwald en Rhein zoolang achtervolgen door Amerikaansche oorlogsschepen, tot deiee booten zich zelf tot zinken moesten brengen om den vijand niet in handen te vallen. Op 13 April 1941 volgde de bepaling, waarbij de vaart door de Roode Zee aan Amerikaansche schepen werd geoor loofd om de Britsche legers in het Na bije Oosten te ravitailleeren. Alle Duitsche schepen in beslag genomen. In M^art waren intusschen reeds alle Duitsche schepen door de Amerikaan sche autoriteiten in beslag genomen. Dezelfde president verwelkomt 27 Maart de Poetschistenkrieg van Si- mowitsj con sorte, die door agressie te Belgrado aan het roer is gekomen, na dat de wettige regeering ten val was gebracht. President Roosevelt had reeds maan den te voren kolonel Donovan naar den Balkan gezonden met de opdracht daar te probeeren le Sofia en Belgrado een opstand tegen Duitschland en Italië tot siand te brengen. Van half April af wordt bovendien het Westelijk deel van den Atlantisehen Oceaan nog sterker bewaakt door Ame rikaansche patrouilles, die berichten aan Engelschen geven. Roosevelt levert 26 April 20 snelboo- ten aan Engeland en tevens, worden voortdurend Britsche oorlogsschepen in Amerikaansche havens hersteld. Duitsche onderzeeër aangevallen. Op 4 Juni komen Amerikaansche troepentransporten op Groenland aan, en 9 Juni komt het eerste Engelsche bericht, dat een Amerikaansch oorlogs- voor Iullie geen ..hoestwinter' Nee JVJi». Jij kojgi "ft' "eer. pj ben! al weer ,_jn last Da! komt natuurlijk omdat het zoo goéd helpt Mn man en ik waren onze hoest ook» zóó kw)it en nog Is de flesch niet leeg. Als .hel óp is. zal ik zorgen dat er direct een nieuwe komt SIROOP BONNEMA in huis ls werkelijk een geruststellmo. SWOOP BONNCUA Utpt Si\oop ItKl cnneittü GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN AN BESCHIKBAAR PER PERSOON 4 t.m. 14 t.m. Vol- 13 jr. 20 jr. s.n.n 11 DEC. T.iU. 20 DEC. 1041. 48-4 Brood of gebak 9 18 22 18 Rantsoenen Rants. Brood of gebak 9 18 18 Rantsoenen 48 </j Rants. Vleesch of vleeschwaren 1,50 3 3 3 Rantsoenen 48 1 Rants. Vleesch of vleeschwaren 1.50 3 3 Rantsoenen 48-A Melk I 3'; Liter Melk 7 3.50 Liter 48 t Roode R. mclkk.) 1*1 Liter Melk 1.75 1,75 Liter 48-A Aardapp. 1', KG- Aardappelen 1.75 3.50 5.25 3.50 KG. 48-B Aardapp. Vi K.G. Aardappelen G. 30 NOV. T.M. 27 DEC. 1911. In talvak van vier weke 150 Algemeen 1 K G. - Suiker 1 KG. 50 Gram Cacao - 155 Algemeen 250 Gram Koffie-surrogaat 250 250 250 250 156 Algemeen 500 Gram Jam 151 t.m. 15' Algemeen Bloem, brood of gebak Rantsoenen FenG Rijst 250 Gram Rijst 161 Algemeen 250 Gram Havermout of peulvruchten 250 250 162 250 Grnm 163 Algemeen 100 Gram Vermicelli of maïzena 100 100 10O 100 157 tm 16C 100 Gram Kras 500 500 500 167 Algemeen KI DEC. T.M. 27 DEC. 11) 1. In tijdvak van 19 dage Boter 250 500 500 500 Gram A 65-56 Vet 125 Gram Boter met reductie 250 500 600 500 j Gram GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN 14 Petroleum 23 Petroleum 07 K F. Brandst i 11 t.m. 04 H.K. Brandst. 35 t.m. 07 H.K. Brandst. 08 H.K. Brandst.1) 01 t.m. 11 C V Brandst. 12 t.m. 20 C.V. Brandst. le t.m. 4e por. Brandst. 5e t.m. 6e per. Brandst. 164 Algemeen E Zeep E Toiletzeep J Textiel (Mannen) 1 Eenh Bianastoffen 1 Rantsoen Zeep 1 December 1941 1 Rantsoen Zeep 1 December 1941 75 Gram Toiletzeep 80 7o 1 December 1941 50 Gram Scheerzeep j 1 Sept. 1941 31 December 1941 Na Zaterdag 13 Dec. zijn de bonnen 47 voor Brood. Vleesch. Vleeschwa appelen niet meer geldig, evenmin als na Dinsdag 9 Dcc. 53—54 Boter TOT EN MET 27 December 1941 3 Januari 1942 30 November 1941 31 December 1941 31 Januari 1942 31 December 1941 31 December 1941 31 Januari 1942 30 April 1942 30 April 1942 31 December 1941 31 December 19U 31 December 1941 Duitschen onderzeeër bij Groen land met dieptebommen heeft bestre den. Wederom in strijd met het volken recht worden de Duitsche saldi in de Ver. Staten 14 Juni geblokkeerd. Amerikaansche strijdkrachten be zetten van 6 op 7 Juli IJsland, ge legen in het Duitsche gevechts- gebied. Roosevelt hoopt daardoor beslis l; 1. Duitschland eindelijk tot den oorlog te dwingen en 2. Anders den Duitschen duik- bootenoorlog waardeloos te maken, evenals in 19151916.. Op hetzelfde tijdstip zendt hij aan de Sovjet unie een belofte omtrent Ameri kaansche hulp. Plotseling maakt de minister van Ma rine, Knox, 10 Juli bekend, dat de Ver. Staten bevel hebben gegeven om op oorlogsschepen van de as te schieten. Op 4 September opereert de Ameri kaansche torpedojager Greer overeen komstig het hem gegeven bevel op den Atlantisehen Oceaan met Engelsche vliegtuigen op Duitsche duikbooten. Vijf dagen later merkt een Duitsche onderzeeër Amerikaansche torpedoja gers op als escortevaartuigen voor een Engelsch convooi. Tenslotte houdt Roosevelt 11 Septem ber de rede, waarin hij zelf het bevel tot schieten op alle schepen van de as bevestigt en opnieuw uitvaardigt. Amerikaansche bewakingsvaartuigen vallen 29 September een Duitsche duik boot ten Oosten van Groenland met Dieptebommen aan. Den 27sten October bevecht de Ame rikaansche torpedojager Kearny, dieals escorte voor Engeland vaart, weer een Duitsche onderzeeër met dieptebommen en eindelijk kapen Amerikaansche strijdkrachten 6 November in strijd met het volkenrecht het Duitsche schip Odenwald. De beleedigende aanvallen op en on beschoftheden jegens mij persoonlijk van dezen z.g. president wil ik hierbij als zonder beteekenis over het hoofd zien. Bovendien kan ik in het geheel niet beleedigd worden door den heer Roosevelt, want ik acht hem geestes ziek, evenals destijds Woodrow Wilson. Zelfde methoden tegen Japan Dat deze man met zijn joodschen aanhang sedert jaren met dezelfde middelen tegen Japan strijdt is ons bekend. Ook hier zijn dezelfde me thoden toegepast. Ik geloof, dat gij allen het als een bevrijding hebt gevoeld, dat thans eindelijk een staat het eerst is overgegaan tot een protest tegen deze onbeschaamde mishandeling van waarheid en recht, die uniek is in de geschiede nis, en wel tot een protest, dat deze man immer heeft gewenscht en waarover hij zich derhalve thans niet mag verbazen. Dat de Japansche regeering er na jarenlange onderhandelingen met dezen vervalseher eindelijk genoeg van had zich nog langer op zoo on waardige wijze te laten hoonen, vervult ons allen, het Duitsche volk en ik geloof ook de overige fat soenlijke menschen op de geheele wereld, met diepe voldoening. De eeuwige jood. Wij weten welke kracht er achter Roosevelt staat. Dat is de eeuwige jood. die zijn tijd gekorften acht om ook aan ons te voltrekken, wat wij in Sovjet Rusland vol huivering moesten zien en beleven. Ook als wij geen bondgenoot schap met Japan hadden, zou het ons duidelijk zijn, dat het de bedoeling van de joden en hun Franklin Roosevelt is den oenen staat na den anderen afzon derlijk te vernietigen. Het Ls ons duide lijk wat deze andere wereld met ons oor heeft. Zij hebben het democratische Duitschland van weleer doen verhonge ren. zij zouden het nationaal-socialisti- sche Duitschland van thans willen uit roeien. Als Roosevelt of Churchill verklaren, dat zij dan naderhand een nieuwe maatschappelijke orde willen opbouwen dan is dat vrijwel zoo, alsof een kaal hoofdige kappei een onfeilbaar haar groeimiddel aanbeveelt. Duitsche volk zijn recht. 'il slechts Wat het. Duitsche volk betreft, dat heeft ge enbehoefte aan aalmoezen van een Churchill, een Roosevelt cf een Eden, doch het wil slechts zijn recht. En dit recht om te leven zal het zich waarborgen, ook als duizend Churchills of Roosevelts daartegen wilden eom- o'otteeren. Het Duitsche volk lmeft vellicht nog nimmer zutk een helder nzicht en zooveel eerbewi'stzijn gehad als thans. Ik heb derhalve vandaag Donderdag i den Amerikaanschen aakgelastigde zjjn tasch doen over handigen en hem het volgende laten meedeelen Mededeeling aan zaak gelastigde der V. S. Als uitvloeisel van de steeds verdere uitbreiding van een politick van pre sident Roosevelt, gericht op onbegrens de werelddictatuur, zijn de Ver. Staten Amerika in vereeniging met En geland voor geen enkel middel terug gedeinsd om het Duitsche, Ttaliaansche en ook het Japansche volk de voor waarden voor de natuurlijke instand houding van hun leven te ontzeggen. De regeering van Engeland en die van de Ver. Staten van Amerika hebben zich op dezen grond verzet tegen elke erechtvaardigde herziening, waardoor een betere reorganisatie van de wereld tot stand gebracht zou kunnen worden. Sedert het begin van den oorlog heeft de president van Amerika. Roo sevelt, zijn geweten bezwaard met een reeks van de zwaarste misdrijven in strijd met het volkenrecht. Bandeloo- ze vergrijpen aan schepen en anderen eigendom van Duitsche en Italiaan sche staatsburgers werden gecombi neerd met bedreiging van de persoon lijke vrijheid der betrokkenen, die daar van soms zelfs ook door interneerims enz. op willekeurige wijze werden be roofd. De aanvallen van den president der Ver. Staten. Roosevelt, die ook anders zins een feller karakter kregen, gin gen tenslotte zoover, dat hij de Ameri kaansche marine beval in tegenstel ling tot alle bepalingen van het vol kenrecht, schepen van Duitsche en II*- liaansche nationaliteit terstond overat aan te vallen, te beschieten en tot zin ken te brengen. Amerikaansche ministers beroem den zich er ook op. dat zij op deze mis dadige wijze Duitsche duikbooten had den vernietigd. Duitsche en Italiaan- sche koopvaarders werden overvallen en gekaapt door Amerikaansche krul- sers, en hun vreedzame bemanning werd overgebracht naar gevangenissen. Daarenboven werd evenwel in Ame rika, zonder dat de Amerikaansche ro- geering eer.ige poging tot officiecle weerlegging deed, het plan van presi dent Roosevelt gepubliceerd om uiter- lijk in 1943 Duitsehland en Italië met militaire machtsmiddelen in Europa zelf aan te vallen. Daardoor is het oprechte streven van Duitschland cn Italië, dat getuigt van weergalooze lankmoedigheid, om ondanks de ondragelijke provocaties van president Roosevelt, die reeds ja ren lang aanhouden, uitbreiding van den oorlog te verhoeden en de betrek kingen met de Vercenigde Staten te handhaven, tot mislukking gebracht. Duitschland en Italië hebben zich met het oog hierop thans eindelijk ge dwongen gezien overeenkomstig dc be palingen van het Driemogendhcden- pact van 27 September 1940 schouder aan schouder met Japan den strijd ter verdediging en daarmee handhaving van de vrijheid en onafhankelijkheid hunner volken en rijken tegen de Ver. Staten en Engeland gemeenschappelijk te voeren. Deze drie mogendheden hebben der halve de volgende overeenkomst geslo ten en op den dag van heden te Ber- lijn onderteekend: Ijj het onwrikbaar besluit de wapens niet neer te leggen, alvorens de ge meenschappelijke oorlog tegen de Ver. Staten van Amerika en Engeland tot een succesvol einde is gebracht, zijn de Duitsche. de Italiaansche en de Japan sche regeering het eens geworden over de volgende bepalingen. Art. 1. Duitschland, Italië ei» Japan zullen den hun door de. Ver. Staten van Amerika en En geland opgedrongen oorlog met alle machtsmiddelen te hunner beschikking gemeenschappelijk tot het zegevierende einde voe ren. Art. 2. Duitschland, Italië en Japan verplichten zich zonder volledige wederzij dsche toestem ming noch met de Ver. Staten van Amerika noch met Enge land een wapenstilstand of vre de te sluiten. Art. 3. Duitschland, Italië en Japan zullen ook na zegevieren de beëindiging van den oorlcg ten nauwste samenwerken met het doel, een rechtvaardige re organisatie tot stand te brengen in den zin van het Driemogend- hedeuverdrag, door hen op den 27sten September 1940 gesloten. Art. 4. Deze overeenkomst treedt terstond bij haar ender- teekening in werking en blijft even lang van kracht als het Dricmogcndhedenpact van den 27sten September 1940. De hoo- ge contracteerende partijen zul len tijdig voor afloop van dezen geldigheidsduur overleg plegen over de nadere uitwerking van hun samenwerking, zooals be paald in art. 3. Het Duitsche volk, aldus vervolgde de Führer. beseft dit beslissende uur van zijn bestaan. De Amerikaansche president en zijn plutocratische clique hebben ons gedoopt als de volken der haveloozen. Dat is juist. Maar'de have- loozen willen leven en rij zullen in ieder geval bereiken, dat het weinige het geen zij hebben om van te leven, hfln niet ook nog wordt ontroofd door de bezittenden. Ik heb u mÜn eerate oorlogsrede van 1 September 1939 verzekerd, dat in dezen oorlog noch wapengeweld noch tijd Duitschland zullen overwel digen. Ik wil mijn tegenstanders ook- verzekeren, dat niet alleen geen wapen geweld of tijd ons zullen overweldigen, doch dat ook geen innerlijke twijfel ons kan doen wankelen bij onze plichtsver. vulling. Onze tegenstanders moeten zich niet vergissen. In de tweeduizend jaar van de ons bekende Duitsche geschiedenis is ons volk nooit meer aaneen gesloten en eensgezind geweest als thans. De Heer der wereld heeft de laatste jaren zooveel groots aan ons gewrocht, dat wjj ons dankbaar huigen voor een voor zienigheid. die ons bedacht heeft met de eer leden van een zoo groot volk te mogen ziin-

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 5