AMEKFOOOTSCHE t01PANT De Führer - de toekomst DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI door Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart Bloedige bolsjewistische verliezen aan front van Moermansk ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week '0.18 Per 3 maanden 3.05 Per post per kwartaal 3.25 t/jsso nummers 10.08 Administratie Telefoon 6269. Giro 86362 Red Tel. 8731. Na 5 uur 5137 ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Lc*;< regelprtfs S Achtereenvolgende plaatsingen WOENSDAG 31 DECEMBER 1941 HOOFDREDACTEUR: NIC. LAMAN. AMSTERDAM. UITG.: N.V. DRUKKER1. ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn. DIRECT.: F. HALEWIJN. 55c JAARG 12 PAGINA'S Wij -zijn het afgeloopen jaar ingc-lreden in het bewustzijn, dat dit jaar 1041 het jaar der beslissing zou zijn cn dat deze beslissing slechts in gevechten van den grootsten omvang verworven kon worden. Wij wisten niet waar wij voor deze beslissing zouden aantreden, maar wij hadden het woord van den Füh rer als richtsnoer voor ons denken en handelen. Op 22 Juni van het afgeloopen jaar werd het duidelijk. Tot dat oogenblik kon deze oorlog den schijn hebDen van een Europeesch conflict ter herordening van de krachten van dit oude werelddeel. Maar ook toen den Engclschen het spel van intriges op den Bal kan scheen te gelukken, was dit een actie binnen het bestek van het toen als Europa aan te duiden vasteland. De poging om deze oorlogshandeling tot een beslissende te' maken werd door de overweldigend groote militaire macht, van het Duitsche Rijk weggevaagd. Toen ontstond, gedreven door de nihilistische en parasitaire krachten van het jodendom, uit den herostratischen waanzin van een Churchill, de godslas terlijke huichelarij van een Roosevelt en het de vernietiging van Europa ver kondigend wereldcommunisme van Stalin de coalitie van het kapitalisme met het bolsjewisme om niet alleen Europa, maar de geheele wereld voor altijd te onderwerpen aan de heerschappij en uitbuiting van de materialistische krachten van het geld en van de raslooze massa, met alle middelen van gees telijke verblinding, economische wurging en tenslotte brutaal geweld. Nog was het de wereld niet duidelijk voor welke beslissing zij gesteld was, n.l. dat het ging om de vrijheid van het volkschc leven tegen de slavernij van inter nationale samenzweringen. Op 22 Juni ID41 verbrijzelde de Füh rer, met weergaloozen moed en hecht vertrouwende op zijn volk deze plan nen en dwong de wereldvormende be slissing of, wetende, dat de voornaam ste last van dezen oorlog gedragen zou moeten worden door het Duitsche le ger in den strijd togen de sedert ticn- tallen van jaren meedoogenloos uitge voerde bewapening van een dictatuur over 180.000.000 menschen. Deze veld slagen zijn geleverd. Waren de over winningen van 1940 van een tot toen nimmer bereikten omvang, de overwin ningen van 1941 zijn de grootste van al le tijden. Nog nooit in de geschiedenis is een zoo groot aantal soldaten cn zijn zoo groote hoeveelheden oorlogsmate riaal op elkander gebotst, ja kunnen binnen af/.ienbaren tijd op deze wijze weer op elkander botsen. Nog nooit zijn zoo groote massa's, die in aantal de to tale bevolking van een reeks Europee- sche staten overtreffen, verslagen, ver nietigd en gevangen genomen, nog nooit zooveel wapens en een zoo over vloedig materiaal vernield of buitge maakt. Met bewondering zenden wij een groet aan onze soldaten aan het Oostelijk front, eerbiedig buigen wij ons voor de gesneuvelde kameraden. Nog staat een harde taak voor ons. Sedert 22 Juni van het afgeloopen jaar en sedert de deelneming van Japan aan deze wereldworsteling zijn wij op het beslissende keerpunt van het lot geko men, dat voor de komende eeuwen be palen zal, welke zedelijke krachten het leven der volkeren zullen vormen. Wij twijfelen er niet aan, dat onze tegen standers alles wat in hun vermogen ligt zullen concentreeren om ons het hoofd te bieden, nu hun plan om ons na de bewapening cn mobilisatie van alle krachten hunner wereldcoalitie op het door hen gekozen tijdstip te overvallen, door dc vastberaden daad van den Füh rer is verijdeld. Wij en onze bond- genooten zijn echter na de ervaringen van den eersten wereldoorlog even vastbesloten om alle en ook onze laat ste krachten op te roepen voor de vrij heid van ons volksche leven en in de zen eindstrijd te werpen. Wat In dien tussehentijd aan het Oos telijk front geschiedt, herinnert ons, die den veldtocht in het Oosten van den eersten wereldoorlog hebben meege maakt. aan den slag in de Karpathen in den winter van 19141915, niet als aan een soortgelijk historisch verloop, maar als aan het teeken van dezelfde, in we zen primitieve, strategische bekwaam heden van 'de bolsjewistische generaals evenals vroeger van de keizerlijk-Rus sische. Grootvorst Nikolajewitsj kon toen ondanks plaatselijke successen tengevolge van de wintersche omstan digheden geen beslissenden slag-?toc- brengen. Uiterst bloedige verliezen echter verzwakten de Russische legers, die in het voorjaar van 1915 geen weer stand konden bieden aan den aanval van dc verbonden troepen bij Tarnof en Gorlitz. Wat de bolsjewieken als suc cessen te boek willen stellen, is de door het Oostelijk leger voltrokken wil van den Führer. Den waanzin van omvang rijke on onder heerschende winter sche omstandigheden nuttelooze aan- valshandelingen laten wij rustig over aan de bolsjewieken tegelijk met de. tengevolge van den invloed der koude buiten verhouding gestegen totale ver liezen, want de onder zulke omstandig heden in den aanval gewonde soldaten vriezen meestal dood, voordat hun hulp kan worden gebracht. Het voorjaar van 1942 echter zal ons leger niet in het Westen van Galicië, maar voor Moskou en Rostof in den aanval zien, vastbeslo ten om ieder voordeel tot het uiterste uit te buiten. Uit het Oosten komen de door ieder mensch, die soldatesk denken kan, ver wachte. maar alleen voor de door God met blindheid geslagen kliek van Roo sevelt verrassende militaire successen der Japanners. Dit volk van honderd millioen mensehen is op grond van zijn traditmneele houding militair superieur reeds de beschikking over het economi sche potentieel van een door driehon derd tot vierhonderd millioen men schen bewoonde gebied en de reeds ge slaagde doorbreking der economische blokkade doet een zoodanigen stroom van goederen van zoodanigen aard ver wachten, dat reeds in den oorlog de tct dusverre toegepaste economische be zuinigingsmaatregelen verzacht konden worden. De Engelschen, die Duitscliland wil den bestrijden in een oorlog op twee fronten, zien zich thans in een oorlog op drie fronten verwikkeld. Op het eiland houdt hun vrees voor een inva sie een millioenenleger vast, dat mach teloos staat tegenover den nieuwen Westwall aan de kust van Europa. In Cyrenaica zou, wanneer de gegevens van de Britsche propaganda juist zijn, hetgeen wij ditmaal willen hopen, een millioen soldaten met het bijbe- hoorende materiaal het beste En- gelsche leger, naar gezegd wordt in het veld gebracht zijn. Het eerste succes was het verlies van eenigc ge neraals, wien de Opperbevelhebber achternagezonden werd. Thans hebben de Britten weliswaar eeuige duizen den vierkante kilometers woestijn be zet, zij moesten echter over deze step pen, als glacis voor de Duitsch-Itali- aansche stellingen blootgesteld aan de aanvallen der verbonden luchtstrijd krachten, steeds nieuwe reserves aan voeren om dan tenslotte toch slechts vast te zijn geloooen op een neventoo- neel van den oorlog, dat het militaire dilettantisme van Churchill heeft uit gezocht en dat aan den kant der spil- mogendheden weliswaar in kwaliteit uitmuntende, numeriek echter geen ge wicht in de schaal werpende krachten bindt. Teder man en iedere tank, die aan Britsche zijde hier in het veld wordt gebracht, mankeert op het oogenblik in ieder geval in Oost-Azië. Het is een van de bijzonderheden van dezen oorlog, in tegenstelling met den wereldoorlog 19141918, dat de gevechten niet zooals tóen "In het hart van Europa en in de vitale nabijheid van het Duitsche Rijk, maar in de voor Europa gelegen ruimten worden uitgevochten. Echter in gebieden, waarin het risico van het succes ge heel ten laste komt van het Britsche wereldrijk. De opmarsch der Britsche troepen van Sidi el Barani tot Benghazi is voor de eindbeslissing zonder betee- kenis. Mochten echter eens de divisies der spilmogendmogendheden vanuit Sidi el Barani een even- verren opmarsch naar het Oosten inzet ten, dan is de slagader van het Brit sche wereldrijk getroffen. De strijd om Singapore is nu geheel de strijd om de centrale machtspositie, die het hart van hst Britsche wereldrijk, Indië n.l. beschermt. De volksche basis van Engeland is veel te smal om op al deze oorlogstooneelen te land en in de lucht en bovendien voor de voor het voeren van dezen oorlog voor Enge land onvoorwaardelijk noodzakelijke vloot en tenslotte voor de even nood zakelijke bewapeningsindustrie de noo- dige manschappen en menschen op den duur ter beschikking te stellen. De ge kleurde hulptroepen beginnen echter, naar uit de laatste berichten ontleend kan worden en zooals bij oorlogshan delingen van dezen duur en hardheid niet anders te venvachten was, te ver sagen en zich te keeren tegen hun Britsche drijvers. Ook do VereenigdeStaten, die na het aanmatigende, politieke en militai re dilettantisme van hun president Roosevelt, door hun optreden den oor log beslissen en den vrede naar hun goeddunken verdeelen wilden, zien zich met toenemend ongenoegen ge wikkeld in een oorlog op twee fron- ;arvan het eene door de Japan- geliquideerd. Het zal niet lang meer duren, dan zal Roosevelt op zeer dras tische wijze door de ontwikkeling van den toestand in Oost-Azië terugge bracht zijn tot de wijze beginselen van een van zijn voorgangers, Monroe, en de Amerikanen beperkt zien tot Amerika. De Sovjets, deze angstwekkend be wapende oorlogstegenstanders, hebben in hoofdzaak hun in tientallen jaren van heerediensten bijeengebrachte wa pens en het milliocnenaantal van hun geoefende soldaten verloren. Hun zijn ook minstens de helft van hun men- schenreserves, hun indusfrieele instal laties en hun ontgonnen grondstoffen- bronnen afgenomen. Vooral .ontbreken de graangcbicden der Oekrainc, zonder welke een verdere mobilisatie der bols jewieken voor leger en industrie op den duur niet mogelijk is. Het militaire en economische machtsapparaat der Sovjets is zoo kapot geslagen, dat het reeds thans geen factor meer vormt voor een actieve oorlogvoering, onge acht de gebeurtenissen, die in het voor jaar te verwachten zijn. Bij de jongste conferentie in Was hington is ter versterking van het aan zienlijk geschokte vertrouwen niet al leen last gegeven tot het houden van een biddag, maar ook gewezen op de reserves aan menschen en grondstof fen, die de wereldcoalitie van het ka pitalisme en bolsjewisme ter beschik king zouden staan. Een overzicht over de krachten aan den kant der spilmo- gendheden en haar bendgenooten wijst uit, dat thans, na het toetreden van Japan tot dezen wereldoorlog, ons front wat betreft tot optreden bekwame troe pen in aantal naar alle waarschijnlijk heid permanent, in oorlogservaring ech ter in ieder geval belangrijk superieur zal blijven en het niet noodig h^eext een kolonel der cavalerie tot chef" van het Departement van Marine te ma ken. Wat echter de economische capa citeit betreft, het aantal werkende han den en industrieele installaties, die den spilmogendheden in de door haar ge controleerde gebieden dus practisch geheel Europa en Oost-Azië ter be schikking slaan is thans grooler dan het aantal, waarover Engeland, 3e Vereenigde Staten en de nog onbezet te Sovjetgebieden inderdaad als tot ac tie in staat beschikken. Rekening hou dende met de waarschijnlijke ontwik keling in het Oosten van Europa en in Oost-Azië, het op de knieën hou den van Engeland en de door de deel neming aan den oorlog noodzakelijk geworden bewapening der Vereenigde Staten, bijna van het nulpunt af, zal deze superioriteit naar alle waarschijn lijkheid effectief blijven. Het Duitsche leger heeft in den zo mer van 1941 het resultaat van een bewapening, die Ongeveer twintig jaren heeft geduurd met onderdrukking van de meest primitieve levensbehoeften van een volk van honderdtachtig mil lioen, vernietigd .De geheele en nog belangrijk opgevoerde bewapenings- productie van alle vijandelijke staten is niet in staat in de eerstvolgende ja ren dezen overvloed van wapens te V' .-vaardigen, die in handen waren van g'oefende millioenenlegers, waarmede, d soldaten van Duitscliland en zijn I b ndgenootcn in nauwelijks een half jaar hebben afgerekend. Onze productie wordt dagelijks groo- t: en beter. De productie der Ver. S'aten, waarop onze vijanden als laat st redding hun hoop stellen, moet nog c rst op gang gebracht worden en r -et allp productiemocilijkhcden door- tj aken, die een dergelijke reorganisa- tü in den weg slaan. Vooral moet cch- t r v/orden afgewacht hoe de bevol- 1 ing van deienmog nooit aan een ern- ige beproeving blootgestelden staat rcageeren op dc economische en i Uitaire eischcn van een dergelijke 1 .'wapening en mobilisatie. Aan grond- offen is de ruimte, die thans in het pnieuw in opbouw zijnde Europa en lie reeds op dit tijdstip Japan ter be schikking staat, nauwelijks armer dan \.z ruimte, waarvan Engeland en de Ver. Staten zeker zijn. De beslissende productiegebieden van grondstoffen in Zuid-Azië zullen echter volgens den oop der dingen binnen afzienbaren - id niet meer den tegenstanders ten jCodc komen, maar in toenemende ma- <e de economische basis der partners :an de spil versterken. Deze oorlog met zyn bijzondere om standigheden, door de uitgestrekte ge ileden, waarin hij gevoerd wordt en vooral tegen de ons in diepste wezen '.jandige tegenstanders, valt buiten al le gebruikelijke normen. Hij vormt niet .Heen een aangelegenheid van de sol- c -ten, de militaire organisatie en dus an den generalen staf. maar is ge worden tot een volkenworsteling met a'.Ic krachten en op alle levensgebie den, waarin de naar hun volksche vrijheid strevende naties de physieke cu geestelijke grondslagen van hun be- aan veroveren en beveiligen. Daar- nm doet het overnemen door den Füh- r van het opperbevel van het Duitsche leger, dat' de eigenlijke rager van deze strijd is. aan als een dringend beroep op de natie, zooals in alle beslissende situaties der wereld geschiedenis steeds slechts één man !s leider het zwaard en den geest van lot de toekomst vormende volk be- tuurd heeft. Wij vermogen slechts aan 0 voelen, wat het lot ons geschonken 'i eft, toen het aan ons en weliswaar 1 'een aan ons, het Duitsche volk, in .v.zen Führer het genie van den groot- .cn staatsman cn den grootsten leger- 'eider heeft gegeven. Wij. nationaal- st'cialiston, wisten dit, daarvoor zijn ii aangetreden en daaraan hebben ij geloofd. Het Duitsche volk ziet rustig en ern- :g. werkzaam en vastbesloten het uwe jaar tegemoet, met alle inspan- ingen, zorgen en beproevingen, die kunnen komen. Bij de jaarwisse ling heeft de Führer ons door zijn op roep voor de inzameling voor het Oos telijk front aaneengesloten tot een le vende eenheid met onze soldaten en tot een actieve gemeenschap. Meer dan duizend kilometer afstand zijn uit ons bewustzijn weggevallen. Wij allen leven met de gevechtshandelingen van onze soldaten mede. En het is goed zoo. Deze strijd brengt het Duitsche volk zijn wereldbeteekenis. Deze moet met den inzet der laatste krachten veroverd worden, want het bewustzun van dezen inzet moet als erfdeel in het Duitsche volk eeuwig levend blijven. Dan zullen komende generaties datgene weten te behouden en steeds bereid zijn opnieuw te veroveren, wat thans door den Führer en de door hem ongeroepen krachten van het volk en van de vol ken van het Germaansche Europa in wapen- en lotsgemeenschap met het Italiaansche en het Japansclie volk en onze andere bondgenooten tot stand wordt gebracht. Dit gebod van het lot. dat wy Duit- schers en onze reeds tot nieuw volks leven ontwaakte vrienden in vastbe raden optreden opvolgen, is tevens de categorische imperatief voor de hou ding van al degenen, die zich nog on voorwaardelijk willen beschouwen als in verhouding van vijandschap tot en bezet door ons. Pogingen en gedacli- tengangen, die in deze, alle terreinen van het menschelyke leven omvatten de worsteling de tegenpartij op welke wijze ook steunen, kunnen niet geduld worden, ook dan niet wanneer het hier bij om vroegere, zij het ook intusschen tot formules geworden tradities gaat. De bestaansbeveiliging binnen het be stek van de aanwezige mogelijkheden is gegeven voor degenen, die helpen de economische taak ten uitvoer te leg gen. die aan ieder afzonderlijk land is gesteld. Politieke verantwoordelijk heid kan echter slechts hij dragen, die SOVJET-TORPEDOJAGER IN ZWARTE ZEE TOT ZINKEN GEBRACHT *an zyn tegenstander. Het heeft thans r.^-s met doelbewuste zekerheid wordt In Hotel De YVitlcbrug in Den Haag werd dc „Dr. Goedcwaagen- prijs" voor de eerste maal uitgereikt cn wel aan de heeren H. v. d. Broek (hoofdredacteur van de Limburger Koerier), drs. Goed- hnys (Arbeiderspers) en A. A. L. Graumans (hoofdredacteur van de Gooi- en Eenilander). De voorzitter van het Verbond van Neder- landschc journalisten, de heer P. J. van Megchelcn, reikt den heer A. A. L. Graumans den prijs uit. (Polygoon-Sagers.) Duitschland strijdt voor Europa Hoofdkwartier van den Führer, 30 Dcc. Het opperbevel der Weermacht deelt mede „In verschillende zónes van het Oostelijk Iront zijn krachtige vijandelijke aanvallen in nauwe samenwerking tusschen leger cn luchtmacht verijdeld. In de Zwarte Zee hebben gevechtsvliegtui gen een Sovjet-torpedojager tot zinken gebracht cn een kruiser beschadigd. Aan het front van Moermansk hebben Duitsche troepen van 21 tot 28 December hardnekkige aanvallen der bolsjewisten bij zeer strenge vorst en tijdens sneeuwstormen met volledig succes afgeslagen. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Sterke afdeelïngen gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacbt een voor den oorlog belangrijke ravitaillccringshaven aan de Oostkust van Engeland aangevallen en goede resultaten behaald. Overdag is ten Westen van de Farör een koopvaardijschip door bommen" tot zinken gebracht. Dui lootjagers, die convooidicnst deden, hebben van zes aanval lende Britsche bommenwerpers er drie neergeschoten. Alle gecon- voieerde schepen bereikten veilig hun plaats van bestemming. In Noord-Afrika hebben dc Duitsch-Italiaansche troepen in het gebied om Agedabia nieuwe plaatselijke successen behaald. Het aantal vijandelijke pantserwagens, dat bij den tegenaanval onklaar is geschoten, is gestegen tot 74. Verscheidene honderden Britten wer den gevangen genomen. Op het eiland Malta zijn overdag en des nachts vijandelijke vlieg velden aangevallen. Voor La Valetta hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen een vrij groot zeilschip tot zinken gebracht. Bij luchtge vechten hebben Duitsche jagers vijf Britsche vliegtuigen neerge schoten, terwijl een zesde toestel op .den grond vernield werd. in het militaire of burgelijke bestek optreedt als strijder voor het nieuwe Europa. Al het overige interesseert ons niet. In dit land hebben zich reeds ruim honderd duizend personen ge schaard in het front van het nieuwe Europa, ruim tien duizend treden op in het groote front van de tot opbouw bereide volken voor een nieuw Europa, in het grijze eerekleed van het groote leger met de kenteekenen van Neder lander. Dc beslissing voor dc wereld is ge- allen. Het jaar. 1942 begint met duide lijke fronten. Alle dagca nu cn bij iedere aanleiding, die ons cmstlg of Mij in beweging brengt, snellen onze ge dachten naar den Führer, zoo ook op den eersten dag van het nieuwe jaar. Een gelukwensch voor de toekomst of een dankbetuiging voor hetgeen be leefd en ontvangen is, deze beide zaken al komen zij ook uit het diepst van het hart zijn te weinig. Ons door den Führer gewekt bewustzijn van dc din gen, die thans geschieden, omsluit alles wat wij kunnen denken en zeggen, en omvat allen, die trouw den Führer vol gen. Hem is alles gegeven. Den Führer heil! VEEL HEIL EN ZEGEN De persdienst van den Ned er]Om roep meldt, dat op den Nieuwjaarsmor gen van 8.459.00 uur over den zender Hilversum I een programma wordt uit gezonden met als titel: „De oud-vader- landsche nieuwjaarswensch: „Veel heil en zegen". In deze uitzending zullen o. m. oud minister dr. R. W. Posthuma en de lei der van den Nederlandschen Landstand een kort Nieuwjaarswoord spreken. )]Js FA MI LI EBERICHTEN NA A INDIë NIET UITGEZOND!^ De Persdienst van den Ncderljind- sche Omroep meldt: Zooals bekend, had dc Nede^land- sche Omroep de mogelijkheid gebo-$ den om op Oudejaarsdag door middel van den ultra-korte-golf-zendcr fami lieberichten naar Ncdcrlandsoh Indië uit te zenden. In verband met de reactie, die van Nederlandsch-IndLsche zijde op dit voornemen volgde, zal het beluisteren van deze familieberichten sterk belem merd worden. Besloten werd bedoelde uitzendingen voorloopig niet tc doco plaats vinden. DAGELIJKSCHE RADIO-UITZENDIN- GEN VOOR HET PLATTELAND. De persdienst van den NederL Om roep verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat van 2 Januari af iederen werkdag van des middags 1.001.15 uur over den zender Hilver sum I een uilzending zal worden ver zorgd, welke beoogt voorlichting te ge ven aan boeren, tuinders en visschers, en daarnevens andere bevolkingsgroe pen nader met deze takken van bedrijf en met het boerenleven in het alge meen in aanraking te brengen. Des Zondags zal van 3.45—9.00 uur een uitzending worden verzorgd, die den zin van liet boerenleven tot uit drukking wil brengen. HET JAAR 1941 Hedenavond om 19.20 uur zal Max Blokzijl over den zender Hilversum II spreken over het' onderwerp: „Het jaar 1941." Ergerlijke prijsopdrijving Geheele groentenvoorraad in beslag genomen- Door den Crisis-controledienst is een ernstig geval van prijsop drijving achterhaald, waartegen direct strenge maatregelen zijn genomen. Het is niet de eerste keer dat wij er op gewezen heb ben, dat prijsopdrijving van le vensmiddelen, waarom de huis moeders zoo zeer verlegen zit ten, als een misdaad tegenover de gemeenschap moet worden be schouwd. De strengste straffen dienen dan ook te worden toe gepast en zullen ook woeden toegepast. Bij de politie waren klachten binnengekomen, dat een groen- lenhandelaar, wonende Soester- weg 92 uien verkocht tegen 25 ct. per kilo, terwijl de vastgestelde prijs 10 cent bedraagt. Dadelijk werden tegen dezen groentehandelaar straffe fnaat- regelen genomen. De geheele groentenvoorraad is bij hem in beslag genomen en naar de veiling overgebracht, waar deze tegen normale prijzen is geveild. DE „SPIEGEL VAN DEN DAG". De persdienst van den Ncderl. Om roep meldt: Tijdens de uitzending „Spiegel van den dag" van hedenavond. 19.20—19.30 uur over den zender Hilversum I, hoort u een praatje met een Nederlandschen arbeider over het onderwerp: „Oud co Nieuw". japanners op 10 K.M. van Manilla Volgens berichten uit Manilla bevin den de Japansche troepen, die met tanks en pantserauto's met groote snel heid uit het Zuiden cn Noorden opruk ken, zich reeds op tien km. van Ma nilla. Aan het Noordelijk front op de Phï- lippijnen blijft het Amcrikaansche le ger onder generaal Douglas MaCarthur zich terugtrekken, terwijl de Japan sche luchtmacht, in nauwe samenwer king met het leger, van geringe hoog te bombardementen uitvoert. SIR JOHN DILL GEEFT ZIJN POST OP Sis John Dill, de chef van den ge neraleen staf van de Empire-stryd- krachten, heeft met het bereiken van den 60-jarigen leeftijd, zooals de Lon- densche nieuwsdienst zich uitdrukt, zijn post als oudste officier van het Engelsche leger neergelegd. Dill be vindt zich thans in Amerika, waar hij voor onbepaalden tijd als verbindings officier zal blijven. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren 31 Dcc. 17.3C tot 1 Jan. 9.50 uur 1 Jan. 17.37 tot 2 Jan. 9.50 uur Maan 31 Dec. 16.29, onder 1 Jan. 8.20 u. 1 Jan. 17.12, onder 2 Jan. 9.10 u.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1