Churchill sprak in het Canadeesche parlement Twee Meisjes wachten op het Geluk 2 AMERSFOORTSCHE COURANT - WOENSDAG 31 DECEMBER 1941 Brutale oplichter HIJ WAS VAN' DE DUITSCHE POLITIE... Kort geleden werd in Leidschendam gearresteerd de melkhandelaar B. we gen:; clandestienen handel in sla-olie. Voor den schilder F. M. te Voorburg scheen dit een uitmuntend object om aan geld te komen. Hj.i begaf zich naar een broer van B., die te Voorburg eveneens een melk handel drijft. Hier vertelde M.. dat hij deel uitmaakte van de Duitsche politie. De vraag was of B. niet. gaarne zijn broer in vrijheid zag, hij kon daaraan wel zijn medewerking verleenen, maar het ging natuurlijk met geld gepaard. Een bedrag van 250,zou zeker niet te veel zijn. B., die het spelletje doorzag, zeide niet zooveel geld in huis te hebben en vroeg of de schilder wilde terugkomen, hij zou dan zorgen, dat het geld aan wezig was. B. stelde zich in verbinding met de politie en op het uur, dat de schilder zijn belooning in ontvangst zou komen nemen, verscholen zich in de winkel van B, achter een koelkast twee politiemannen. De schilder ver scheen en B. haalde het geld te voor schijn, nadat vooraf F. M. nog weer eens het verhaal van de medewerking tot vrijlating had voorgedragen, aange hoord door de beide politiemannen. De schilder had echter nog iels op zijn hart: ook B. smokkelde en hij wilde daarover geen praat maken,, doch dan moesten er nog vijftig gulden bijkomen. Niet te duur. dacht schijnbaar onze melksliiter cn telde er nog eenige bil jetten bij. Juist toen F. M. de gelden wilde opstrijken, voelde hij op elke schouder oen hand en zich omdraaien de- kook hij in de gezichten van de po litieagenten, die zoo er in slaagdeneen gevaarlijk individu onschadelijk te maken. Na overbrenging naar het bureau van politie '.-n verhoor is F. M. naar Den Haag overgebracht De gearresteerde hooft, naar later bleek, nog eenzelfde poging gedaan hij een bewoner van Ri.jswi.ik, welke echter niet was ge- t Slaagd. NOTARIS KRIJGT écN MAAND HECHTENIS De Roermondsche rechtbank heeft u spraak gedaan in de zaak tegen den hoor P T. notaris to St. Odilichberg. \an T. v. r.s ten laste gelegd, dal hij op L'. Oc'iber 1033 opzettelijk en valsche- l.'k bij den vo-konp van een achttal pirceelen te Roermond vermeld had, dt. zekere Smeets hom had verklaard dit nerceelen gekocht te hebben als mórdelin" lasthebber van en voor en n.-n ps Mf. Janssen uit Geullc. zulks met, het oogmerk, die acte als echt en onvoivalscht te gebruiken of door an deren te doen gebruiken, uit welk ge bruik i adecl kon ontstaan. De Officier van Justitie had tegen T. een jan.- gevangenisstraf' geëischt. De rcchtban.-: veroordeelde hem heden tot eon maand hechtenis. OUDE VEF.TE BESLECHT In de buurtschap Hulzen, gelegen in do gemeente Ilellendoorn, heeft een crns'.igc ve-htpartjj plaats gehad, waar bij o'c ]3»dt>nuwer G. zwaar werd ge wond. Tusschen genoemden landbou wer en den jachtopziener S. bestond reeds -geruimen tijd ccn veete, omdat ee.o zoon van G. door den jachtopziener met een knuppel zou zijn mishandeld. G, en zijn zoon besloten met den jachtopziener al' to rekenen en wacht ten hem op Toon de jachtopziener dat merkte, vluchtte hij in het huis van den landbouwer B., doch deze zette beide partijen buiten de deur, waar de „af rekening" plaats vond. De jachtopzie ner geraakte onder, doch wist met een mes den aanvaller, den landbouwer G„ zoo te bewerken aar, armen cn beenen, dat hij zwaargewond bleef liggen. Zijn toestand is zeer ernstig en levensge vaar is aanwezig. Een polsader is o.a. doorgesneden. Ook do zoon van G. en dc jachtopziener werden gewond, doch minder ernstig. De politie heeft de zaak in handen. VALSCHE DECLARATIE VAN S 13.000.— De 28-jarige J. van D als arbcids- contractam werkzaam bij den Economi- schen Voorlichtingsdienst vulde gedu rende negen maanden allerlei gefin geerde bedragen in cn declareerde die bij den Staat. De betreffende formulie ren voorzag hij met de handteekening van zijn chef. die van niets wist. De af- deeling, welke deze bedragen moest uitbetalen, koesterde niet den minsten argwaan en betaalde de opgegeven be dragen prompt uit. Met het ontvangen bedrog heeft van D. goeden sier ge maakt. Ten slotte, zooals altijd gebeurt, kwam de fraude aan den dag. De Officier van Justitie heeft twee jaar gevangenisstraf geëiseht. De rechtbank veroordeelde den ver dachte wegens valschheid in geschrifte tot een gevangenisstraf van één jaar en nogen maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. De nieuwe zeepbonnen BON 194 AANGEWEZEN De Secretaris-generaal van het De parlement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de on derstaande bonngp recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. Toilet- en Huishoudzeep. Gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Januari a.s. geeft de met „194" genummerde bon van de „Bon kaart Algemeen", alsmede de met „F Zeep" gemerkte bon van de zeepkaar- ten P en Q, Welke respectievelijk ten behoeve van kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leef tijd tusschen twee en acht jaar zijn uit gereikt. recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstel ling van na 1 September 1940); hetzij 90 gram huishoudzeep; hetzij 200 gram zachte zeep (samenstel ling van voor 1 Jan. '41); hetzij iaO gram zachte zeep (samenstel ling van na 1 Jan. 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (samenstel ling van na 31 Aug. 1941); hetzij 250 gram zeeppoeder; hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram. welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitver kocht. Gedurende bovengenoemd, tijdvak geeft de met „F Toiletzeep" gemerkte bon van de zeepl-.aart P. welke aan kin deren beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude sa menstelling. Volledigheidshalve wordt er op ge wezen, dat. waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uit sluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onvermin derd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve ver- - plicht voor elke twintig kilogram dro ge vuile wasch een zeepbon van het pu bliek in ontvangsf te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is. dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig ki logram waschgoed hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzen- ders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek cn de wassche rijen optreden. De waseh van kantoren, hotels, café's enz. voor zoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d.. betreft, kan ter behandeling wor den gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. De hiergenoemde uitzonderingen gel den derhalve niet voor beddegoed van hotels. Voorts geeft dc met „L" gemerkte bon van de Textielkaart, welke is uit gereikt aan mannen en jongens, die. zijn geboren voor 2 November 1926, ge durende het tijdvak van 1 Januari tot cn met 30 April 1942 recht op het koo pen van 50 gram scheerzeep of één tu be wan wel één pot scheercrême. LETTERKUNDIGEN ONDERSCHEIDEN Jan n. Eekhout krijgt den meesterprijs Het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten heeft de volgende prij zen aan letterkundigen toegekend: Den meesterprijs van het jaar 1911 aan Jan H. Eekhout, letterkundige to Groningen, schrijver van vele dicht- banden en prozawerken, Een folkloristischen prijs aan J- R', W. Sinninghe te Amsterdam, verzamr* laar van sagen en sprookjes, in een zc.-: tal bundels bijeengebracht en een prijj van erkenning en aanmoediging aa i Rien Brouwer, letterkundige te Asser; die dit jaar met een opmerkelijk i Streekroman debuteerde: „Dauw oveij dorstig land". UITLOTING 4% STAATSLEENING '4È De wnd. secretaris-generaal, van het departement van Financiën maakt be kend. dat het bedrag der krachtens ar tikel i der Verordening'van den Rijks commissaris voor het bezette Neder - landsche gebied no. 178/1940 (Verorde ningenblad stuk 32) uitgegeven' schuld bekentenissen der 4% Staatsleeninj 1941, welke tot op 1 December 1941 in betaling zijn aangenomen ter voldoe ning van rechten van successie, van overgang bij overlijden en van schen king /30.767.400.— bedraagt. Ingevolge de regeling van de uitlo ting en aflossing van schuldbekentenis sen dezer leening gepubliceerd in dc Nederlandsche Staatscourant van 10 November 1941, no. 219, zal mitsdien op 15 Februari 1942 door uitloting aflo£ baar worden gesteld een bedrag aan schuldbekentenissen groot f 19.232.600 of zooveel meer als de laatstgetrokken nummerreeks meer zal omvatten, dan ter aanvulling tot genoemd bedrag zal blijken noodig te zijn. De uitloting dezer schuldbekentenis sen zal in het openbaar plaats hebben op Maandag 12 Januari 1942, des voor middags ten 10 ure, in het gebouw van het departement van Financiën, Kneu terdijk 22 te Den Haag. IIET LANDGOED GROENEVELD In de winterstellingen Aan het Oostfront is het Duitsche le ger in zijn winterstellingen getrokken, doch dat wil niet zeggen, dat er geen strijd geleverd wordt. Nog dagelijks probeere» dc Sovjet-troepen door ver twijfelde uitvallen een bres te slaan in den ijzeren muur, welke hen van het Nieuwe Europa scheidt en telkens weer, worden zij met bebloede koppen terug gewezen Nog dagelijks woedt de strijd, nog dagelijks vallen er slachtoffers. Vergeet daarom de Nederlandsche Ambulance niet. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen,'op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. Rheumalische pijnen COC 7Tlifn/ievidtj&i hebben een grondige pijnuitdrijvende werking. DISTRIBUTIE VAN GESMOLTEN RUNDVET Inlevering van bon 03 De Secretaris-generaal van het De partement van Landbouw en Visschery maakt bekend, dat van 15 t.m .23 Jan. a.s. voor de houders van vetkaarten ge legenheid zal bestaan om met de bon van de vetkaart, welke ,voor genoemd tijdvak zal worden aangewezen, name lijk „03", gesmolten rundvet te koopen, in plaats van boter. Zij, die van deze mogelijkheid ge bruik willen maken, dienen in het tijd vak van Woensdag 31 December a.s. t.in. Zaterdag 3 Januari a.s. de met „03" genummerde bon van de vetkaart bij hun slager in te leveren, waarbij zij een ontvangstbewijs kunnen verlangen. Per twee bonnen wordt een rantsoen, dat. is 200 gram vet, beschikbaar ge steld. De prijs bedraagt 25 cent per rantsoen van 200 gram. Degenen, die ook ditmaal boter wenschen te betrekken, dienen hun bonnen als gewoonlijk gedurende de geldigheidsperiode, dus van 15 Januari t.m. 23 Januari a.s. bij den winkelier in te leveren, waarbij de gebruikelijken reductie zal worden verleend. Stoottroepen voor blanke wapenen man tegen man.' Steunt de Nederlandsche Ambulance v.h. Oostfront. Koninginnegracht 22. Giro: S7600, s-Gravenhdge. Door het Staatsboschbelieer gekocht Naar wij vernemen hec-ft het Staats- boschbeheer het bekende kasteel en landgoed „Groeneveld" onder Baarn aangekocht, met uitzondering van de perceel en, welke aan de Oostzijde van i den Rijksweg AmsterdamAmersfoort gelegen zijn. Over deze perceelen wor den nog onderhandelingen gevoerd. Het Staatsboschbeheer had reeds een klein gpdeelte van Groeneveld vroeger in bezit verworven, nl. kort na den aan- koop van het landgoed Hooge Vuursehe. j Deze aankoop was toen meer bedoeld ter afronding van het geheel. Het kasteel Groeneveld dateert uit de zeventiende eeuw. In 1795 kwam het in het bezit van de familie Huydecoper 1 van Maarsseveen, waarvan vooral Mr. Joan Huydecoper zeer populair was wegens zijn warme gevoelens voor hen, die minder met aardsche goederen wa ren bedeeld. Zijn mildheid was alge meen bekend en inspireerde den dich ter Potgieter tot zijn bekende gedicht „Het grootje in Eemnes". De laatste kasteel bewoonster was douairière Taets van Amerongen gebo ren Jkvr. Van Reenen. Deze is eenige jaren geleden overleden en sindsdien was 4 kasteel onbewoond. Het geheele landgoed heeft een opper vlakte van rond 90 h a. KERK AFGEBRAND Zondagnacht is de Ned. Hervormde kerk te Siegerwoude door brand ver nield. De brandweer kon niet voorko men, dat het gebouw verloren ging. Door het vuur zijn o.m. vernield het orgel, de klok en een aantal wandte- gèls met Friesche 'teksten, indertijd bij de stichting der kerk op initiatief van den toenmaligen predikant ds. Cuperus aangebracht. De oorzaak is niet met zekerheid bekend. Men denkt aan kortsluiting of aan vuur in een stoof. De kerk was laag verzekerd. DOOR STIER GEDOOD, Bij het verrichten van werkzaam heden in het gebouw van den Boeren bond te Horst, is gisteravond de stal meester H. van Heesch door een stier aangevallen. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij in den afgeloopen nacht aan de gevolgen is overleden. Het slachtoffer, dat 48 jaar oud was, was gehuwd. IVOROL: De Kwaliteits-tandpasta. Het Nijverheids onderwijs LEERLINGENAANTAL BEVREDIGEND „Hebben de tijdsomstandigheden .grooten invloed op het bezoek aan de nijverheidsavondscholen informeerde lezer dagen een verslaggever van het A.N.P. bij een bevoegde instantie tij dens een aan hem toegestaan onder houd. Deze vraag kan in het algemeen vrywel ontkennend worden beant woord. Het aantal leerlingen bevond zich sinds enkele jaren onafgebroken in een stijgende lijn. Deze stijging kwam in het leerjaar 1939-40 tengevol ge van de mobilisatie tot staan, terwijl iet leerjaar 1940-41 een vrij belangrij ken teruggang te zien gaf Hoewel de cijfers van hel loopende leerjaar nog. niet vaststaan, is de algemeene indruk, dat weer stijging verwacht mag wor den. Tegenwerkende factoren. Er zijn mee- en tegenwerkende in vloeden op het bezoek der avondscho len,die elkander ongeveer in evenwicht houden. De voornaamste tegenwerken de factoren zijn het uitvallen van een aantal scholen, die voor andere doel einden in gebruik moesten worden ge nomen, voorts de verduistering en het fictsbandennrobleem. Deze invloeden doen zich uiteraard het sterkste gevoelen bii scholen op het platteland, die hun leerlingen uit een [wijden kring moeten betrekken. Een andere oorzaak, waardoor het [aantal leerlingen geringer is dan het Ireval zou kunnen zHn, is. dat vele jon- ige menschen in het buitenland werk hebben gevonden. Leerlust toegenomen. J Dat ondanks deze invloeden het leer lingenaantal der avondscholen niet. »terk achteruit gaat. kan gelden als een bewijs voor het feit, dat de leer lust van- de in geschoolde vakken van ambacht en nijverheid werkzame jon gelieden eerder is toe- dan afgenomen. Dp belangste'line om een vak te lee- ren stijgt blijkbaar en dat is een ver heugend teelten. Geconstateerd .mag worden, dat iast het dagniiverheidsonderwijs ook het avond n ij v er hei ds on derwy s zich in een groote belangstelling mag verheu gen. Het. onderwijs voldoet aan billijke cischen en kan, wat hoedanigheid en intensiteit betreft, een vergelijking met het nijverheidsonderwijs in andere lan den zeer goed doorstaan. Om tenslotte een idee te geven van den omvang van het avondnijverheids- onderwrjs in Nederland, volge hier, dat ^an het begin van 1941 er in ons land bijna. 300 avondnijverheidsscholen van het gewone tvpe voor jongens met ruim 3000 leerkrachten en ruim 37000 leerlingen waren. EEN GOED BEGIN. De Centrale Propaganda Commissie voor de Kinderzegels schrijft ons: Als een onbeschreven bladzij Ligt een nieuw jaar in 't verschiet. Wij vragen u thans heel dringend: Vergeet de kinderzegels niet! Wie tot nu toe heeft getalmd Hale fluks zijn schade in. U zult 't zeker met ons eens zijn Dit is een opperbest begin! VAN WINTERHULP NEDERLAND Liefdadigheid bestaat niet meer. zij is nu zog gericht, dat helpen van een landgenoot verheven is tot plicht. Ljstrcollecte Winterhulp- Nederland 2 en 3 Januari. Giro 5553. BUITENLAND „GEEN COMPROMIS, VOORDAT DUITSCHLAND, JAPAN EN ITALIë TER AARDE ZIJN GEWORPEN". gen van wat wij bereiken en van het algemeene verloop", zoo sprak hij. „Al le betrokkenen moeten hun uiterste krachten inspannen. De aard hiervan moet door iederen partner zelf beoor deeld kunnen worden. Wij willen aan het werk gaan, maar niet de fout ma ken de moeilijkheden, die ons te wach ten staan, te onderschatten." ALGEMEENE DIENSTPLICHT IN CANADA? Churchill heeft tijdens zijn verblijf in Ottawa, naar de Londensche correspon dent van „Nya Dagligt Allehanda" meldt, voorts onderhandelingen ge voerd met Mackenzie King omtrent een groolere inlijving van Canadeesche for maties in het Britsche leger. Waar schijnlijk zal een soort algemeene dienstplicht in Canada worden inge voerd. Toekomst in drie „stadia" ingedeeld De Engelsche premier Churchill heeft gisteren te Ottawa in het Canadeesche parlement een rede gehouden. Volgens den Britsclien nieuwsdienst verklaarde hij o.a., dat Canada steeds een bijzon-, dere plaats heeft ingenomen in het Britsche imperium en dit ook thans nog doet door zijn vriendschap met de V. S, Churchill roemde Canada's bijdrage tot den oorlog en zei, dat Canada van den aanvang van den oorlog af een sleutelpositie heeft ingenomen. Churchill beweerde voorts, dat Enge land alles heeft gedaan om dezen oorlog te vermijden en dat liet in dit opzicht misschien zelfs te ver is gegaan. In dit verbandvmeende hij zyn toehoorders te moeten verzekeren, dat Engeland zeker is van de eindoverwinning, al moeten ook jaren cn nog eens jaren daarmee verstrijken. De Engelsche premier herinnerde aan zijn jongste bezoek aan Wash ington, waar Roosevelt hem zonder grenzen te Wekken had beloofd, Engeland in ieder opzicht te hel pen, tot Japan, Duitschland en Ita lië ter aarde geworpen zijn. Er zal geen compromis komen, alvorens dit doel is bereikt. „De kracht van den tegenstander is evenwel zeer groot", aldus ei'kcn- de Churchill, „en wij mogen haar niet onderschatten. Wij kunnen ons - niet veroorloven ook maar een en kel oogenblik de handen in den schoot te leggen. In dezen ver- schrikkelijken oorlog is plaats voor hl keen. voor mannen en voor vrou wen. Ieder moet zijn rol in dezen oorlog spelen." Dèarop behandelde Churchill op een wijze, die volstrekt in tegenspraak was met de historische feiten, het ontstaan, van dezen oorlog en ging toen over op de ineenstorting van Frankrijk, Hij ver weet zijn voormaligen bondgenoot, dat de Fransche regeering wapenstilstand met Duitschland en Italië had gesloten, in plaats van naar Noord-Afrika te trekken. Na de ineenstorting van Frank rijk was Engeland geheel alleen, doch thans wordt het dagelijks sterker. Drie stadia. Churchill besloot zijn rede met een blik op de toekomst. De gebeurtenissen die de toekomst zal brengen, zoo zei hij. kan men in drie stadia indeelen: 1. Het stadium der consolidatie en voorbereiding. In dit stadium komen er hevige gevechten en wij moeten er al les op zetten om den vijand tegenstand te bieden, de heerschappij in de lucht te veroveren en de noodige tonnage te ■erkrijgeh om het Amerikaansche pro gram te kunnen uitvoeren, dat ons menschenmateriaal, wapens, munitie en ravitailleering zal bréngen. Het tweede stadium kan men dat der „bevrijding" noemen. Daarbij zal het er om gaan de reeds 'erloren gebieden en die eventueel pog verloren zullen gaan weer aan den vijand te ontrukken. „Het derde stadium zal zich bezig houden met bestraffing van de schuldi gen in de landen, die den oorlog hebben veroorzaakt." Churchill eindigde met de opmerking, dat hij nooit heeft gepoogd eenigerlei begrenzing in tijd voor den oorlog te voorspellen. „De duur van den oorlog zal afhan- Radlo-programma's KERSTGRATIFICATIES Verschillende ondernemingen, voor welker personeel een door het Depar tement van Sociale Zaken goedgekeur de wachtgeldregeling is ingevoerd, heb ben de vraag gesteld, of zij aan hun werknemers een Kerstgratificatie kon den toekennen, die buiten beschouwing kon blijven bij de berekening van het wachtgeld. De Secretaris-generaal van voor noemd Departement heeft in verband hiermede aan deze ondernemingen en aan het college van Rijksbemiddelaars medegedeeld, dat er zijnerzijds geen be zwaar tegen bestaat, dat bedoelde on dernemingen aan haar personeel, dat op wachtgeld is gestold, een Kerstgra tificatie toekennen, ook indien het mocht voorkomen, dat het wachtgeld plus gratificatie honderd procent van de som van het oorspronkelijke loon zal overschrijden. Het bovenstaande geldt evenwel uit sluitend voor wat betreft arbeiders voor de Kerstweek 1941 en voor wat betreft beambten voor de maand De cember 194i; Vanzelfsprekend komen eventueele Kerstgratificaties niet in aanmerking voor subsidieering. DONDERDAG 1 JANUARI 1942. Hilversum I. 415.5 1VL 8 00 Torenmuziek. 8.30 BNO: Nleuwsber. 8.45 Nieuwjaars woord voor do boeren. 0.00 Voor de Jeugd. 9.30 Zang met pianobegelei ding. 10.00 Cello en plano (opn.). 10.40 Gra- mofoonmuzlek. 12.00 Ensemble Joon Lancé. 12 45 BNO: Nieuws-, écon. en beursber. 13.00 Amstcrd aniscb Bach-ensemtole en gram.mus. 14.00 Omroeporkest en solisten. 15.00 Sa menspraak over het wel en wee van 1041. 16.00 Boemeensch orkest Gregor Serb&n. 16.35 Zang. koor' en orgel. 17.00 Zondagmid dagcabaret. 17.45 Zang met pianobegeleiding en grammuz. 18.20 Sportoverzlcht over het Jaar 1041. 18.50 Gram muz. 19.00 Actueel halfuur. 19 30 „Veel heil en zegen", nieuw jaarsprogramma, 20.15 „Herkenningsmelo dieën". 20.50 Gram.muz. 21.45 BNO: Nieuws berichten. 22.00 De Ramblers. 22.30 Orgel concert. 20.5024.00 Gram.muz. Hilversum H, 301,5 M. 8.00 Granunuz. 8.30 BNO: Nieuwsberich ten. 8.45 Gram.muz. 10.00 Studiovroegdienst. 11.00 Gram.muz. 11,15 Frans Wouters en ztjn orkest. 12.00 Sociale zorg ook voor U. 12,15 Planovooröracht. 12,45 BNO: Nleuws- cn econ. .berichten. 13.00 Klaas van Beeck en zyn orkest. 13.30 Pofzlo en proza rond oud en nieuw. 14.00 Boekbespreking. 14.15 Grammuz. 14.40 Symphonleconcert (gr.opn.) 16.00 Causerie „De kunstenaar op de Ken tering der tijden". 10.15 Viool, fluit, alt- vloot cn gram.muz. 17.10 Grammuz. 17.30 Voordracht. 17.45 BNO: Nieuwsberichten en sportuitslagen. 18.00 Otto Hendriks en zyn orkest en gram.muz. 19.00 BNO: Nleuwsber. 19.20 Gram.muz. 19.45 Reportage. 20.05 Om- roepsymphonleorkest, solist en gram.muz. 21.45 ENO Nleuwsber. 22.00 Gram.muz. 22.15 24 00 Zie Hilversum I, WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOIt; Sport. Hllv. I: 1820—18.50 uur: Over den eindstreep van het Oudejaar. De voor zitters van zeven sportbonden benevens en kele vooraanstaande sportlieden zullen en kele woorden voor de mlcrbfoon spreken. Voor den Boer. Van 18.4519.00 uur over Hilversum I valt een Nieuwjaarswoord te beluisteren van dr. F. E. Posthuma èn boerenleider E. J. Roskam Hzn., met ver bindenden tekst van Dirk van den Hul. on der don titel „Veel Heil cn Zegen". VRIJDAG 2 JANUARI 1942. Hilversum 1. 415,5 M. 7.15 Gram.muz. 7 45 Oclitendgymn. 7.55 Grr.mmuz. 8.00 BNO: Nleuwsber. 8.15 Gra- mofoonmuz. 8.35 Oehtcndgymn. 8.45 Gram mus. 9.15 Voor de hulsvrouw. 920 Gram. muz. 11.00 Voor de kleuters. 11,20 Ensemble Rentmeester. 12"0 De Ramblers. 12.40 Al manak. 12-45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Productieslag. 13.15 Do Ro mancers, soliste en gram.muz. 14 00 Gronin ger orkcstvcreenlglng en solist. 16.00 Bybel- lezlng. 16.20 Viola d'amore, fluit en clave- clmbel. 16.45 Orgelconcert en zang. 17,15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Voor de j'eugd. 17.45 Gram.muz, 18.10 Sportwe- tenswaardigheden. 18.30 Rococo-octet en so liste. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Gram.muz. 19.45 Klaas van Beeck en zyn orkest. (Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lynverblnllng met de studio be schikken). 20.15 Gram.muz. 20.45 Voor dracht. 21.00 Otto Hendriks cn zijn orkest. 2145 BNO: Nleuwsber. 22.00 BNO: Engelsche uitzending: „Economic News from Holland" of gram.muz. 22.15 Orkest Malando en so list. 23 0024.00 Dansmuziek (gr.pl.). Hilversum n, 301,5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gram.- - muz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelcon cert (opn,). 10.40 Causerie „Ontsierende plekken In Amsterdam". 11.00 Planovoor dracht. 1130 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Ensemble ,De Kwintslag". 12.45 BNO: Nieuws- en e'con. ber. 13.05 Gevarieerd mid dagprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Roemeeusch orkest Gregor Serban. 16.30 Voor de Jeugd. 17.00 Grnm.muz. 17.15 BNO: Nleuv.s-, econ. en beursber. 17.30 Salonor kest. 18 30 Causerie „De lusten en lasten van een octrooi". 18.45 Amabilc-sextet. *19.00 BNO: Do Jordaner vertelt over sociale no den. 19.10 BNO: Nleuwsber. 19.20 Amabtle- sextet. 19.45 Reportage. 2000 Gram.muzlek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrale* die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Jan Plctersz. Sweellnck- progr. (opa.). 21.00 Boekbespreking. 21.15 Gram.muz. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.00 Gram.muz. 22.1022.15 Avondwydtng. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR: Ernstige muziek. Van 14.00 tot 16.00 uur valt over Hllv. n een concert te be luisteren van de Groninger Orkest Ver., met als solist Roelof Krol, die het concert van Dvorak zal voordragen. FEUILLETON ROMAN VAN BERT OEHLMANN Nederlandsche bewerking E. Kok. 26. f In ieder geval gaat dit niet lan ger zoo. Een tijd geleden werd Hannes ziek, weet zeker van die blindedarm- geschiedenis af. nu goed. toen was het Rudi's plicht hem te helpen. Dat hij toen wekenlang het werk heeft ge daan was goed. Nu breekt Hannes zijn beenen op de trap en dwingt mijn broer opnieuw hem te vervangen. Over zeven weken verslikt Hannes zich misschien in een graat en gaat het. hoekje om, dan zrl mijn broer voor goed op den „blauwe" door de wereld vliegen. Neen. er moet werke lijk iets gebeuren! Goed, laten we een vrouw niet noemen, maar als u iets verstandigere weet, juffrouw Keller- mann, maar O, op zich zelf is deze gedach te heel goed. zegt zij. alleen moet. men de dingen niet overhaasten. Ik zal er in elk geval over denken. Hij brengt haar nog een eindje naar huis, dan keert hij om en gaat naar het mcèr. Wel, wel, denkt hij en ziet er erg tevreden uit. Erika kan op dezen dag niet. tot rust komen. Dokter Eisentrager, die zy in de vestibule ontmoet nadat bij van bo ven is gekomen, houdt haar hand vast. Wel juffrouw Kellèrmann. wat' scheelt er aan, uw hand is te warm, koorts? Maar dokter. Zij trekt haar hand terug en rent naar boven naar haar kamer, Eisentriiger schudt het hoof'1. Eensklaps herinnert hij zich iets. Hij doet zacht de keukendeur open. zoo zacht, dat Tnide het niet hoort. Zij staat bij het raam. houdt iets blin kends in de hand en kan daar blijk baar niet genoeg naar kijken. Als de man bij de deur kucht, schrikt zij en stoot een lichten kreet uit, terwijl zij haastig het glinsterende in den zalf van haar keukenschort verstopt. Hm, zegt de dokter, u zult hem nog verliezen, dat zie ik gebeuren. Alstublieft, fluistert zij en legt den vinger op de lippen. Wees niet bang, en breng mij nu maar naar buiten. Trude brengt Eisentrager tot aan het tuinhek. Sleep hem niet over al mee naar toe, waarschuwt hü. als hij weg is, kunt u lfuilen, ik ken dat. Tot ziens. Trude neemt zijn raad ter harte, zij sluipt naar haar kamertje en rommelt in haar kastje. Dan maakt rij, dat rij weer beneden komt, poetst de kraan in de keuken, het koper van den haard en de knonpen van de deu ren. Zij is zeer opgewonden. Kel'ermann's gezondheid gaat niet 'hieruit, maar vooruit ook n'et. Eisentrager heeft hem aangeraden een badplaats te bezoeken, maar daar wil Kellèrmann niets v&n weten. Ster ven kan ik ook thuis, heeft hij ge zegd. Dat is het, klaagt de dokter, het ontbreekt u aan den wil om ge zond te worden. Kellèrmann trekt de wenkbrauwen op, misschien wil hij ook niet meer, hij weet het zelf niet! Erika zucht. Waar heeft zij zich in begeven, zal zij Rudi helpen een vrouw te zoeken? Zij bedankt er voor, wat gaat haar Rudi Schirmer aan, niets, heclemaal niets! Zij loopt heen en weer in haar kamer en trekt aan haar zakdoek, nu zit zij op de bank, staat echter weer op en gaat naar het raam. zii is zenuwachtig en dat alleen omdat Eberhard Schirmer muizennes ten in het hoofd heeft. Maar die zal zijn broer wel aan een vrouw helpen, o, ja, net iet? voor hem. Ik ben immers zijn broer. Idioot is dit, ja, idioot. Maar Erika weet wel hoe dat gaat. Eberhard heeft het geld en Rudi moet naar zijn pijpen dansen. Ja, die zal Rudi wel laten trouwen met de een of de ander, blond of bruin komt er niet op aan. arme Rudi. Arme Rudi Acli wat, als hij zoo laf is zich door Eberhard te laten dwingen, dan is hij niet anders waard. Een vrouw met haar op de tanden moest hij krijgen, één waai mee hij den geheelen dag krakeelt, als hij zoo dom is zich als een kind te laten behande len. Zij probeert te lezen, maar gooit na vijf minuten het boek neer. Maar men moet toch iets doen. Als zij er eens goed over nadenkt, is zij toch erg lui. ja, beslist lui. Deze gedachte komt vandaag niet voor het eerst bij haar op, o. neen. zij heeft er al meermalen aan gedacht, hoe nutteloos zij haar 'agen doorbrengt. Als zij er aan denkt hoe de anderen moeten werken van vroeg tot laat. Trude bijvoorbeeld, en ook Rudi Sefurmer. dag en nacht op de been, werkelijk zij is een luilak! Dat moet anders worden, zij neemt zich dit ernstig voor, veel erne tiger dan ooit te voren. Bovendien zal het werk haar tot andere gedachten brengen en haar afleiding geven. Zij gaat naar de keuken en praat er met Trude over. die tenslotte een be zorgden blik op Erika's welverzorgde nagels werpt. Erika weel heel goed wat deze blik beteekent. Zij lacht be- leedigd. Het zal wel gaan. zegt zij. Zij zou nu dadelijk een poetsdoek kun nen nemen en Trude helpen, maar zij wil zich niet belachelijk maken en dus ziet zij van deze demonstratie af. Maar als de avondboterham gegeten is, verschijnt zij werkelijk in de keu ken. Maar Erika. Erika trekt de wenkbrauwen op. Dus zij wordt nog bespot nu zy wil werken. Enfin. Zij neemt den theedoek en droogt het vaatwerk af. Wij zullen het werk deelen, Tru de, Maar als zij Trade aankijkt, wordt rij toch echt boos. Trek maar niet zoo'.n gezicht alsof ik nergens van weet, of ik het niet kan. (Wordt vervólgd

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2