Val van Manilla verwacht Waar blijft Uw offer voor het Oostfront? Marinesteunpunt Cavite bedreigd Sovjettroepen bij Feodosia succesvol gebombardeerd Oproep en dagorder van Göring aan duitsche volk en luchtmacht oviL-wO AMERSFOORTSCHE COURANT VRIJDAG 2 JANUARI 1942 3 Singapore tot op 1 90 mijl bereikt Naar dc Britsche berichtendienst in een speciaal bericht uit New York meldt, acht men den val van Manilla zeer aanstaande. Voorts meldt de berichtendienst, dat wanneer Manilla mocht worden inge nomen, de troepen van Mac Arthur zich wellicht in de bergen van Oost-Luzon terugtrekken om een guerilla te voeren. De Yomioeri Sjimboen meldt uit Sjanghai, dat een Japansche colonne, die na een succesvolle landing bij Ba- tangas in Zuidelijke richting is opge rukt, de volledige controle heeft ver worven over de spoorlijn naar Manilla en thans het marinesteunpunt van Ca vite bedreigt, Washington heeft sinds Woensdag geen berichten ontvangen van den op perbevelhebber der Pliilippijnen, MacAr- thur. Het laatste bericht heeft betrek king op het vervoer van gewonden en meldt niets omtrent de situatie der stad of den afstand, waarop de Japan ners zijn genaderd. Ook het laatste communiqué van het Amerikaansche ministerie van Oorlog over den toe stand op de Pliilippijnen behelst niets over het lot van Manilla. Volgens den Britschen berich tendienst hebben de Amerikaan sche telegraafmaatschapprjen den dienst op alle Philippijnsche plaat sen gestaakt. De voorzitter der Amerikaansche se naatscommissie, Connally, heeft vol gens den Britschen berichtendienst verklaard, dat de val van Manilla waar schijnlijk is. De groote afstand, waar op de Philippijnen liggen, maakt het zenden van versterkingen vrijwel on mogelijk. Amerika moet voorbereid zijn op het verlies van menschen en waarschijnlijk ook van talrijke schepen. De senator George verklaarde niet te gelooven, dat het leger van generaal Mac Ai-thur na den val van Manilla den strijd nog lang zou kunnen voortzetten. De Amerikanen moeten een „lange pe riode van teleurstellingen" verwach1-' ten. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat Japansche troepen, die langs de Oostkust van Malakka oprukken, op 31 December de stra tegisch belangrijke havenstad Kwantan, 190 mijl ten Noorden van Singapore, hebben bezet. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat Woensdagnacht zeer zware lucht aanvallen zijn gedaan op de, haven, de vliegvelden, kazernes en commando posten van Singapore. In weerwil van het heftige afweervuur zijn alle Japan sche toéstellen teruggekeerd. OP MALAKKA Naar uit een Domeibericht van het front van Malakka blijkt, heeft het snelle opdringen van de Japanners de grootste verwarring gesticht in de ge lederen van den vijand. De verwarring is nog verhoogd door het aftreden van luitenant-generaal Lyon, den bevelheb ber van de elfde Britsche divisie. Deze divisie zou van Londen bevel gekregen hebben de strategisch belangrijke stel lingen in het gebied van de Perakrivier onder alle omstandigheden in bezit te houden. Voor de aanstormende Japan ners heeft de divisie echter in Zuidelij ke richting op de vlucht moeten slaan. De gemelde luchtaanval op het spoor wegknooppunt Kwalaloempoer duidt erop, dat de krijgsverrichtingen, die zich ten Zuiden van Ipoh in de rich ting van Kwalaloempoer ontwikkelen, uiterst gunstig verloopen. De Japan ners probeeren. den vijand den snellen aftocht af te snijden. Duikboot vernietigd Naar de afdeeling leger van liet Ja pansche hoofdkwartier gisteren heeft medegedeeld, zijn in de Straat van Ma lakka door Japansche vliegers twee vijandelijke koopvaardijschepen van 3.000 ton zwaar beschadigd. Aan de Westelijke kust van Malak ka is een vijandelijke duikboot tot zin ken gebracht en een vijandelijke torpe- dojagqr door directe bomtreffers zwaar beschadigd. GENERAAL WAVELL CHEF VAN DE LEGERSTRIJD- KRACHTEN IN OOST-AZIë Generaal Wavell zal waarschijnlijk tot chef van de geallieerde legerstrijd- krachten in Oost-Azië en de Ameri kaansche admiraal King tot chef van de zeestrijdkrachten in dat gebied be noemd worden, zoo meldt Svxska Dag- bladet uit Londen. Naar het blad ver der bericht, meent men in Londen te weten, dat Washington het hoofdkwar tier der operaties op de Stille Zuidzee zal worden en Londen het hoofdkwar tier voor de gevechtshandelingen der geallieerden op de andere fronten.' De Londensche correspondent Stockholms Tidningen meldt over 1 zelfde onderwerp, dat de oorlogvoering van de tegenstanders der as in de ge- heele wereld zal worden ingedeeld in zönes onder eenhoofdige leiding. Wavell zou opperbevelhebber worden van alle geallieerde legers in Oost-Azië van Irak en de grens van den Kaukasus over In- dië, Burma en Malakka tot Neder- landsch-Indië en den Burma-weg. De verdediging van China zal echter ook in de toekomst onder leiding blijven staan van Tsjang Kai Sjek. Wavell en Tsjang. Kai Sjek zouden echter de plan nen voor de verdediging van den Bur ma-weg gemeenschappelijk opstellen. Generaal Dill zal waarschijnlijk verte genwoordiger van de opperste legerlei ding te Washington worden. voor jullie geen „hoestwinter' Nee lusje. jij krijgt niet meer, jij bent sl weer beter. Typisch, geen drankje wil ze ooit innemen, maar SIROOP BONNEMA geeft heelemaal geen last. Dat komt natuurlijk' omdat het zoo goed helpt Mn man en ik waren onze hoest ook zóó kwijt en nog is de flescli niet leeg. BRAND AAN BOORD VAN BRAZELIAANSCH SCHIP Naar United Press uit New York meldt, is aan boord van het Braziliaan- sche schip Pocune, 5000 brt., brand uit gebroken. Nadat de brandweer twee uur lang het vuur had bestreden, scheen het, alsof het vuur bedwongen was. Korten tijd later vlamde de brand weer op. Nadere bijzonderheden ont breken. Geen Britsch tront in de Sovjet-Unie! United Press meldt: Groot-Brittan- e heeft, naar Donderdag vernomen loerd, het plan verworpen betreffende opstelling van een Britsch front in dc Sovjet-Unie, teneinde alle beschikbare krachten van het Empire te kunnen di- rigceren naar de door Japan bedreigde posities in Oost Azie. De Britsche im periale troepen, die men anders naar dc Sovjet-Unie zon hebben gezonden om het Sovjetleger te versterken, zullen in plaats daarvan naar Malakka en an dere plaatsen in Oost-Azie gaan. WOL- EN BONTINZAMELING IN DUITSCHLAND EEN GROOT SUCCES REEDS ZESTIEN MILLIOEN STUKS INGELEVERD Omtrent het voorloopig resultaat der in Duitschland gehouden vrijwillige inzameling van wol en bont voor de soldaten aan het Oostelijk front ver neemt het D.N.B., dat reeds zestien millioen stuks ten geschenke zijn ge geven. Daaronder bevinden zich vele honderdduizenden bontartikelen. In politieke kringen te Berlijn wordt dienaangaande opgemerkt, dat reeds dit gedeeltelijke resultaat een bewijs vormt van den fanatieken wil om te overwinnen en de offervaardigheid van het Duitsche volk. PETROLEUM OP BON 26 De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van vier Januari tot en met veertien Februari 1942 elke der met „26" genummerde bonnen van de met „S" en „T" gemerkte petroleum- kaarten, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor verlich tingsdoeleinden. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met „22", „24" en „25" genummerde bonnen niet mogen worden vernietigd, doch daaren tegen zorgvuldig dienen te wor den bewaard. Het vleeschrantsoen verminderd Van bevoegde zijde wordt de aan dacht er op gevestigd, dat, zooals reeds eerder is bekend gemaakt, met ingang van vier Januari a.s. het vleeschrant soen wordt verminderd. Van bovenge- noemden datum af geven in verband daarmede, de met de letter B gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van een kwart rantsoen vleesch of vleeschwaren, in plaats van een half rantsoen. De voor de week van vier tot en met tien Januari a.s. aangewezen bonnen 02A geven dus elk recht óp het koopen van één rantsoen, de bonnen 02B op een kwart rantsoen vleesch of vleesch- waren. goo 't moet! Soedfcoaj.i en goed Thans gaat het erom, het laatste bolwerk te nemen De rijksmaarschalk van het Groot- Duitsche rijk. Her. Göring, heeft bij de jaarwisseling een oproep tot het Duitsche volk gericht, waarin hij onder meer zegt, dat front en vaderland elkander de hand heb ben gereikt, vervuld van strijdwil en van vertrouwen op de overwin ning. Trots zien wy op het verleden. Polen Noorwegen, Nederland, België en Frankrijk heeft de Duitsche Weermacht Hevige gevechten in midden-zóne van Oostelijk front Stelselmatige aanval op Sebastopol Duitschland strijdt voor Europa Hoofdkwartier van den Führer, 1 Jan. Het opperbevel der Weermacht deelt mede „De in Feodosia aan land gezette Sovjetstrijdkrachten cn haar ravitailleeringswegen over de Zwarte Zee zijn door sterke afdefelin- gen der luchtmacht aangevallen. De vijand leed aanzienlijke ver liezen aan menschen en materiaal. In de middenzone van het Oostelijk front duurden de hevige gevechten ook gisteren voort. De luchtmacht zette de stelselmatige storing der vijandelijke aanvalsbewegingen voort. Verscheidene plaatsen werden in brand gebombardeerd, spoorlijnen en rollend materiaal vernield. Aan het Dmenmeer is een vrij groot aantal Sovjetvliegtuigen door bomaanvallen op den grond vernietigd. In Noord-Afrika hadden de gevechten der Duitsch-Italiaansche strijdkrachten in het gebied om Agedabia ook de laatste dagen een gunstig verloop. Opnieuw werden 48 pantserwagens en talrijke ge pantserde verkenningswagens vernield. Bij luchtgevechten werden drie Britsche jagers neergeschoten. Overdag en des nachts zijn vijandelijke vliegvelden op Malta door de luchtmacht aangevallen." Hieronder laten wij nog het Iegerbericht van 31 Dec. volgen Onder samenwerking van alle op De Krim beschikbare Duitsche en Roemeensche strijdkrachten is sinds den zeventienden December de stelselmatige aanval op de vesting Sebastopol aan den gang. On danks den zwaarsten afweer werd een groot aantal sterk gepantser de bolsjewistische verdedigingsstellingen in hevige gevechten op korten afstand veroverd en werden diepe wiggen gedreven in het vijandelijke verdedigingsstelsel. Ter ontlasting van de verdediging van Sebastopol heeft de vijand de laatste dagen op het schiereiland Kertsj en bij Feodosia weer vrij sterke strijdkrachten aan land ge zet. Met de vereischte tegenmaatregelen is een begin gemaakt. Op verscheidene andere plaatsen van het Oostelijk front ontston den bij strenge vorst verbitterde afweergevechten. Zware artillerie nam belangrijke militaire inrichtingen te Leningraad onder doeltref fend vuur. De luchtmacht ondersteunde vooral in den centralen frontsector den afweerstrijd van het leger door doeltreffende aan vallen. Op verschSv'lene plaatsen werd infanterie en cavalerie van den vijand, die gereed stond voor den aanval, met zware verliezen verslagen. In Noord-Afrika succesvolle gevechtsactie in het gebied Oostelijk van Agedabia. Bomaanvallen op colonnes vrachtauto's, oliedépóts en tentenkampen der Britten in Cyrenaica en Marmarica veroorzaak ten hevige branden. Op het eiland Malta werden verscheidene vliegvelden en andere militaire inrichtingen opnieuw door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. VIJANDELIJKE SCHANSEN IN ONZE HANDEN onder de geniale leiding van Adolf Hit ler bedwongen. Engeland is van het vasteland verdreven en heeft geen en kelen soldaat in Europa staan. Zuid-Sla- vië is verslagen en de onzinnige tegen stand van Griekenland is gebroken. Maar boven dat alles staat de triomf tocht van den Führer en zijn soldaten tegen de roode stoomwals, die Duitsoh- land en daarna de rest van Europa wil de verpletteren. In een heldenstrijd, welken zelfs onze vijanden niet kunnen loochenen, hebben de soldaten overwin ningen bevochten, die in de wereld geschiedenis haar weerga niet kennen. Nooit is ons iets geschonken. Ieder, soldaat of officier, heeft zijn man gestaan. En ook het vaderland zal zoo handelen, evenals tot dusverre. Wij weten, dat wij ons beperkingen moeten opleggen, doch wij achten dat woord niet, want de burgerlyke behoefte moet achter staan bij de groeiende eischen van bewapening en verzorging onzer soldaten. Doch zie naar onze duizend jarige geschiedenis: nooit is ons iets ge schonken. Altijd moesten onze vaderen met het zwaard tegen dc afgunst van anderen verdedigen wat zij verworven hadden. Zoo mogen wij ook niet geloo ven, dat de kostbaarste goederen van ons rijk, vrijheid en eer, zonder offer vaardigheid en onbaatzuchtigen arbeid, behouden en vermeerderd kan worden. Het afgeloopen jaar heeft duidelijke fronten in de wereld geschapen. De haat van democratische en bolsjewistische demagogen tegen de jonge, vooruitstre vende volken, die het leidersbeginsel zijn toegedaan, heeft zich overal ont plooid tot een Verbitterden strijd tus- schen twee wereldbeschouwingen. Aan alle fronten staan wij succesvol in on verbrekelijke wapen broederschap met onze dappere bondgenooten. Het voor terrein is veroverd. De vijandelijke schansen zijn in onze handen. Thans gaat het er om, het laatste bolwerk te nemen. Laat ons ons voor dezen storm aanval nog nauwer aaneensluiten en ons als een keten van staal staan om on zen Führer en het gelief dé vaderland." DE DAGORDER ^n zijn functie van opperbevelhebber der luchtmacht, heeft rijksmaarschalk Göring voorts een dagorder tot de sol daten der luchtmacht gericht, waarin hij o.m. zegt: „Een jaar van groote wapenfeiten, maar ook van zware gevechten, ligt achter ons. Gy waart wederom de baan brekers der overwinning, toen de Zuid oostelijke flank der spilmogendheden tegen Engelsche storingspogingen be veiligd moest worden. Gij. jonge helden van valscherm- en landingstroepen, hebt de vlag van het Duitsche rijk ge plant op de heuvels van Kreta. Op den morgen van den 22en Juni was ook voor de luchtmacht het beslissende uur gekomen. Kameraden in het Oosten, gij zijt aangetreden om de geheiligde be schaving van het Avondland te verde digen. Met trotsch en bewondering druk ik ieder van u de hand. Mijn bijzonde- ren dank en waardeering betuig ik ook den eskaders cn batterijen in het Wes ten en in het vaderland, die elke offen- .-ieve poging der Britsche luchtmacht te schande hebben gemaakt. Wat zou u echter alle dapperheid en offervaardig heid baten indien achter u niet de ar beiders en ingenieurs der wapensmid sen stonden. Dappere kameraden, het lot heeft ons uitverkoren om onder be vel van den geliefden Führer met de wapens in de hand de poort tot een nieuwen tijd te openen. Wy wenschten den oorlog niet die ons volk ontbering bracht en vele van zijn beste zonen j eischte, doch wij zullen hem thans ten Van Houten wcnscht al haar afneemsters en afnemers van harte een zoo voorspoedig mogelijk 1942. Ook in dit nieuwe jaar hopen wij U van dienst te kunnen zijn door het leveren van artikelen, waarvan de kwaliteit, ondanks dc omstandigheden zoo goed mogelijk is. Wij hebben het vertrouwen, daarin te zullen slagen, omdat het ons ook tot heden is mogen gelukken. Wij noemen U slechts onze artikelen: CACAO - CHOCOLADE - BONBONS (zij het slechts in beperkte mate te. leveren) PUDDINGPOEDER - DESSERTVLA KUNSTCRÈME - 'L1MONSECCO '(gearomatiseerd citroenzuurpoeder) einde strijden voor eeuwen tot aan de schitterendste van alle overwinningen. De helden, die het slachtoffer van de zen strjjd zijn geworden, zullen altijd om ons zijn. Hen geldt de eeuwige dank van het eeuwige Duitschland. In de trouwe en sterke handen van den Duil- schen soldaat is niet alleen het lot van Duitschland, maar de toekomst van een geheel werelddeel gelegd. Evenals tot dusverre zult gij in dapperen stormaan val den vijand verslaan en nieuwe over winningen behalen. Mijn vurige wen- schen begeleiden u in de gevechten van het nieuwe jaar. Leve de Führer". Dagorders Rader en Himmler Groot-admiraal Rader heeft een dag order gericht tot de marine, waarin hij zegt: „Soldaten der marine, een jaar van groote overwinningen onzer weermacht en trotsche successen onzer marine loopt ten einde. Een nieuw begint. Het zal ons sterker, vastberadener en met meer vertrouwen op de overwinning dan ooit vinden. In onwrikbaren trouw aan den Führer, in vertrouwen pp God en onze eigen kracht, zullen wij strijden tot de zekere eindoverwinning." De Rijksleider der S.S. en chef der Duitsche politie, Himmler, heeft een op roep uitgevaardigd, waarin hij zegt: „Mannen van de Waffen S.S. en de politie, het jaar 1941 heeft veel van u gevergd en gij hebt veel gegeven. Het jaar 1942 zal in den strijd tegen den wereldvijand nog meer van u eischen en nog meer willen cn zullen wij pres- teeren. Leve de Führer en zijn groot rijk." G ELD IGH EI DSD U UR BONNE N 01 A EN B VERLENGD Ten behoeve van vacantiegangers. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de met ,.01A" en „01B" gemerkte bonnen voor de periode van 28 Decem ber j.l. t.m. drie Januari a.s. zijn aange wezen ter verkrijging van brood, vleesclf en aardappelen, worden ver lengd t.m. Zaterdag tien Januari. Ook de geldigheidsduur van de met „01" gemerkte bonnei: voor boter en vet, welke zijn aangewezen voor het tijdvak van 28 December j.l. t.m. vijf Januari a.s. worden verlengd t.m. Za terdag tien Januari a.s. Bovenstaande regeling dient om te voorkomen, dat vacantiegangers, die vertrokken zijn zonder deze bonnen mede tc hemen, daarvan geen gebruik zouden kunnen maken. VRIENDELIJK VERZOEK aan de week-abonné's onze bezorgers zooveel mogelijk met gepast geld te betalen, daar dit on- noodige vertraging bij het innen voor komt. Bij voorbaat dank. Adm. „Amersfoortscbc Courant". AGENDA Grand-Theatre. Maandag-, Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en VrtJdagavand 8 u. Zaterdag 6 u. cn 8.15 u. (doorloopcnd). Zon- en feestdagen 1.45. 4.6.15 en 8.30 u (doorloopcnd). Van 31 Dcc. t.m. 8 Januari: ..Dolores weet wat zij wil". City-Theater. Tijden als Grand Theatre. Van 31 Dec. t.m. 8 Januari: ..De tijger van Eschnapoer". t Kerahrand-Theaier. Aanvangstijden als Doven Geen matlnée's. Van 31 Dcc. tjn. 8 Januari: ..Manége". 7 Januari Grand Tiièfttrc 1980 u - Cabaietavond Coöp. Ver. „Gemeenschappe lijk Belang". Kippenkoopman te Barneveld vermoord DADER GEARRESTEERD Oudejaarsavond, ongeveer acht uur bevond de pluimveehandelaar J. Wcs- teneng uit Barneveld zich in het café by het station, toen zekere Kok uit Voorthuizen daar binnenkwam. W. schrok blijkbaar doar de komst van de zen bezoeker en verliet overhaast het café, waarna ook Kok naar buiten ging •n den ander naliep. K, trok toen op een gegeven oogen- blik plotseling een mes en bracht den ander daarmede een steek in de hart streek toe. De getroffene zakte hierop terstond ineen en was vrijwel op het zelfde oogenblik dood. De dader kon kort daarop door de politie worden gearresteerd. Omtrent de beweegredenen tot deze misdaad tast men op het oogenblik nog in het duistc-r doch waarschynlyk zal het verhoor daarin opheldering bren gen. Nader wordt gemeld: Inzake dezen moordaanslag, kunnen wy nog mededeelen, dat het slachtof fer en de dader K. den gcheéler. mid dag samen op stap zijn geweest en ten slotte in eeh café bij het station aan landden. Over een kleinigheid ontstond al spoedig een meeningsvt-rschil tusschen de twee mannen, waarna de een den ander uitdaagde naar buiten te komen cn het daar uit te vechten. Wat daar gebeurde, kon nog niet worden gere construeerd, want er waren geen getui gen aanwezig, maar de cafébezoekers zagen enkele minuten later W. weer binnen komen, terwijl hij uitriep: „Ik ben gestoken, maar het is niets". Een paar seconden later zakte hij ineen. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood coristateeren. De ongelukkige bleek door een mes steek recht ïr. het Iiart getroffen te zijn. De dader K., die spoedig gepakt kun worden, kon nog niet verhoord worden, daar hij onder den invloed van ster ken drank verkeerde. Het" slachtoffer W. was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter. De burgemeester van Barneveld, de heer J. Westrik, die als hulpofficier van justitie met het onderzoek belast is, stel de liet parket te Zutfcn van een cn an der op de hoogte. GESMOLTEN RUNDVET OOK OP VETKAARTEN JA EN JB De secretaris-generaal van het De partement van Landbouw en Vissche rij maakt in aansluiting op hetgeen de zer dagen is gepubliceerd betreffende dc distributie van gesmolten rundvet bekend, dat behalve bon 03 van de vetkaart ook de met „Vet een half rantsoen 11—17 Jan." gemerkte bon nen van de vetkaart JA cn JB. welke zijn uitgereikt aan personen die zwa- ren of zeer zwaren arbeid verrichten, desgewenscht recht zullen geven op het koopen van gesmolten rundvet in plaats van boter. Zij, die van deze mogelijkheid ge bruik willen maken, dienen de met „Vet een half rantsoen 1117 Jan," gemerkte bonnen op Zaterdag drie Ja nuari by hun slager in te leveren, waarbij zij een ontvangstbewijs kun nen verlangen. Pfer twee bonnen wordt écn rantsoen, dat is 200 gram vet be schikbaar gesteld. De aflevering van het vet zal plaats vinden in het tijd vak van 15 t.m. 23 Jan.- a.s. Zij, die op de met „Vet een half rantsoen 1117 Jan." gemerkte bon nen boter wenschen te betrekken, dienen deze bonnen gedurende de gel digheidsperiode. dus van 11 tan. 17 Ja nuari a.s., bij den winkelier in te leve ren, waarbij de gebruikelijke reductie zal worden verleend. Ook de .Nederlanders kunnen zich bedienen van de Duitsche Irtzamclings- bureaux. Deze adressen luiden y AMERSFOORT: Voltastraat 30K, Telefoon 5209. BAARN: Dcutsches Ilcim, Prins Hendrikstraat 8, Telefoon 208J. Op telefonisch verzoek worden de goederen afgehaald, terwijl de bureaux voor het in ontvangst nemen van Uw telefonische aanbieding zyn ge opend van 919 uur.

Amersfoortsche Courant | 1942 | | pagina 3